THEORIE EN WERKELIJKHEID BOTSEN Polit dan wordt het 1! tijd voor 'n bezoek aan ADZ Middenschool ja of nee Italië protesteert tegen fascistische bomaanslagen als U kwaliteit gekoppeld aan L 'n sympatieke prijs en 'n royale i service als voorwaarde stelt MEUBE1SUPERS SCOOTER DOREN Betoging te Rome binnenland buitenland ■BHmniMii Waterdicht NA AANST'AG IN BRESCIA Donderdag 30 mei 1974 Donder) PARKEERRUIMTE. VOOR MEER DAN 300 AUTO'S, VOOR ONZE FILIALEN Kpof Oirschotsewe'g 83 tel.(q4'998)2998 UCöl. dinsdagmiddag gesloten, vrijdags koopavond tot 9 uur. Til Hp den deel rtel.(0'1626)3350 TlltHlC dinsdagmiddag gesloten.' vrijdags koopavond tot 9 uur. hebben in de mogelijkheden, O. en W., mr. Grosheide, in de problemen en de talloze Schaesberg dat een Midden consequenties van een derge- school niet uit de lucht komt lijke verandering". vallen. Over de invloed van Waarmee hij, ruim drie jaar zo'n schooltype zal, zo vond later, in feite precies hetzelfde hij toen, nog veel moeten wor- vertelt als de door het NVV- den nagedacht. Onderzoek en orgaan zo .scherp aangevochte experiment zijn nodig voordat opvatting van dr. De Jong. Er tot algehele invoering kan is geen reden, zo dunkt ons, te worden overgegaan. Let u geloven zoals hier en daar vooral op de datum van die wel is te kennen gegeven uitspraak! Ook die staatssecre- dat deze minister eigenlijk al taris had toen kennelijk goed besloten zou hebben dat die het nimmer openbaar ge- Middenschool er komt, maar maakte rapport van de stu- dat hij uit politiek-tactische diegroep die het in Zweden overwegingen met de mond bekeken had, gelezen, nog voorzichtigheid predikt. Minister van O. en W., dr. Hij is daarvoor gewoon te veel veringa, zei 30 maart 1971 in onderwijskundig vakman. Hilversum precies hetzelfde. Natuurlijk is dat nieuwe in- En ook: „Een nieuwe structuur zicht, dat duidelijk tendeert kan niet zo maar van bovenaf naar de langere baan voor de worden opgelegd, maar zal tot Middenschool als nieuwe on- stand moeten komen met in- derwijslaag in ons land, voor stemming van degenen die er de geheide voorvechters van aan meewerken. Op papier is zo'n rigoureuze verandering het niet zo moeilijk alle nu in ons onderwijsbestel zeer te- bestaande scholen van 12- tot leurstellend. Het kan best zijn 15-jarigen te vervangen door dat hun gevoelens van teleur- een Middenschool." Maar, zo stelling zich politiek tegen de- vertelde hij zijn gehoor, een ze minister gaan keren. Van werkelijke vernieuwing eist hem immers hadden zij „da- een geheel nieuw werkplan den" verwacht. Maar zij had- voor deze school met nieuwe deu kunnen weten dat de didactische methoden en ande- voorzichtiger opstelling in re manieren van het bepalen „Den Haag niet van vandaag van het resultaat van het on- of gisteren is. derwijs. 13 November 1970 zei de De beleids- en departemen- toenmalige staatssecretaris van tale lijn kon dus duidelijk wat af te zwakken. Dat tegen- denschoolgedachte beslist een voortgang en de resultaten van gas kwam, omdat hem uit een heel goed hart toedroeg. Om de vernieuwingsprocessen. Die (afgebroken) reis van vier on- het heel genuanceerd te zeg- adviezen moeten voortkomen derwijsspecialisten hij was gen: een voortvarende minis- uit experimenten die inzicht er één van naar Zweden ter ook. Maar ziet, gezeten in moeten geven in de mogelijk- was gebleken dat daar dat het gestoelte van waaruit on- heden en consequenties van schooltype allesbehalve een derwijsbeleid kan worden ge- een Middenschool. En verder onverdeeld succes aan het voerd, wordt die minister over zegt minister Van Kemenade worden was. de Middenschool héél voor- in die toespraak waarmee hij, Prompt werd het departe- zichtig. onder andere, die commissie ment van O. en W. verweten Geen invoering van dat installeerde, veelbetekenend: dat het „niet echt" wilde ver- schooltype hals-over-kop- Wel, „Daarmee is nog niet beslo- nieuwen. Alsof „vernieuwen" zonder meer altijd ook „verbe teren" zou zijn! „Waar is uw slagvaardigheid, mijne heren? Of geldt die alleen maar het universitair onderwijs?" heette het in het NVV-orgaan „De Vakbeweging". Waarmee eens te meer on derstreept werd dat de stich ting van de Middenschool een paradepaard van de vakbewe ging was (en is?). En dat ongetwijfeld bij die parade ook andere dan onderwijskun- op 20 december 1973, de in- ten, en het is goed dit op dige motieven een niet geringe stallatie van een vernieu- voorhand nog eens heel na- rol spelen. Met voorbijzien, wingscommissie voor geïnte- drukkeiijk te stellen, dat in ook, van het feit dat men op greerd onderwijs voor de leef- ons Nederlands onderwijsbe- fraaie theorieën over dcmocra- tijdseategorie van circa 12- tot stel één school voor alle kin- tisering van ons onderwijs 15-jarigen. En, onder andere, deren van 12 tot 16 jaar zal geen nieuw schooltype kan de opdracht aan die commis- worden ingevoerd", bouwen. Hoe aantrekkelijk dat sie-van-advies dat zij voortdu- En even verder: velen ook in de oren klinkt, rend contact moet houden met „Voordat zo'n ingrijpende Welnu, enige jaren zijn ver- de departementale vernieu- beslissing over efl" verande- streken. Er is een minister wingsgroep „Middenschool'. ring van ons onderwijsbestel van Onderwijs gekomen, dr. J. Van die commissie wordt ver- verantwoord genomen zou A., van Kemenade, die voordat wacht dat zij de minister ad- kunnen worden, is het vol- hij bewindsman werd, de Mid- vies geeft over de opzet, de strekt noodzakelijk inzicht te (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - HAARL1 -DEN HAAG Een gr politiemacht zal valid: van het gerechtsgebouw Haarlem een belegerde v ting maken. Een veelzeggend „ge commentaar" van de waf nemend chef van de luel havenpolitie, G. de Bo> doet van Schiphol hetzelf vermoeden. De reden: vandaag word) in Haarlem voor het eerst Nederland twee Palestijn vliegtuigkapers berecht. Adnan Aihmed Nuri (23) i Sami Hoessin Tamani (2 dwongen op 3 maart jongst! den een Visoount-10 van i Britse luchtvaartmaatschapi British European Airways STiiphol te landen. Het toest was onderweg van Beiro naar Londen. De twee commando's steld) geen enkele eis. Kort na c landing lieten zij de zesei tachtig passagiers en tien be manningsleden uitstappe sloegen flessen whisky en gi kapot en staken die VC-10 i brand. Zonder verzet gaven z zie'i daarna over aan de N« derlandse autoriteiten In tegenstelling tot de Haar lemse politie zal de slraëlisch luchtvaartmaatschappij El A geen extra voorzorgsmaatrege ten nemen in verband met he proces tegen de twee Pales tijnse commando's. ,.Wij hand' haven gewoon de normale vei lig'heidsvoorsehriften, die voo iedere vlucht gelden," aldu een woordvoerder. „Die maat regelen zijn waterdicht. Wï hebben ook niet om extra be scherming gevraagd." (ADVERTENTIE) teïhS* Komplete slaapkamer met toilettafel gemaakt van geweldig mooi hoogglans ahorn. Met 3-deurs kast en 2 handi ge nachtkastjes. winkelwaarde 865, - g* jHs, r* ADZ PRIJS Robuust eiken bergmeubel met inge bouwde bar en tv-plateau Een maxi kast voor een mini prijs winkelwaarde 1145, - CJCÜ4E ADZ PRIJS 895, - JËw Bijzonder fraalhankstel, 'W wel voor een grote kamer. gWJF Bekleed met een pracht li? dralon-velours en afgewerkt jr met kostbare dubbele franje 'winkelwaarde ƒ2250,,- ^Q7C' ADZ PRIJS IC)/ O Kunstlederen bankstel. 4-zits bank met losse kussens en 2 fauteuils op rollen. Een waardevol bezit, winkelwaarde ƒ1595, - "4|OOlI ADZ PRIJS Deze massief eiken eethoek past in ieder rustiek interieur, de bekleding van de stoelen is skat-leer. winkelwaarde 945, - £T ADZ PRIJS ÖQ Robuust eiken berg meubel, met plenty opbergruimte. Voorzien van bar en tv-ruimte Ook verkrijgbaar met glas in lood deur. winkelwaarde 1375, - ADZ PRIJS stijlvol, ijzersterk bankstel, bekleed met een prima kwaliteit perlon- velours. winkelwaarde ƒ1195, - OAC ADZ PRIJS Geweldige Winsor eethoek, zeer degelijk van konstruktie. De stoelen hebben zittingen van skai-leer. winkelwaarde stoel ƒ125,-. ADZ PRIJS stoel winkelwaarde tafel 169, - ADZ PRIJS tafel ILI-g Bankstel van een ouderwets stevige konstruktie, met een uitstekende zit door de uitgekiende vormgeving, winkelwaarde ƒ1895,- «f /S ADZ PRIJS oelf geeft Ho-man -aan dat ue jaren 19401941 voor leven „een kentering" ®ut. Dat is waarschijnlijk S1 juist. Hij zegt met de te hebben gestreefd naar ontwikkeling van een be- 'gm-g die een eigen Neder- 103 karakter zou dragen. O de poging Nederlandse stanjes uit het Duitse vuiur halen, heb ik niet alleen vingers gebrand, maar heb behalve het klein zen van d-e NSB geen «anjes van enige betekenis Pakken gekregen", heet het >®ns in d-e memoires. Dat is "ele juist. Maar, en ook arvain getuigt het betoog t Homan wel, om die kas jes te pakken te krijgen de Unieleiding de Duit- Prachtig tBjfrM bergmeubel g met smaakvol licht-donker kontrast, en een al even moderne eethoek. winkelwaarde kast ƒ1075, Ci£)kC ADZ PRIJS Ov*^J winkelwaarde -. .eethoek 745 - W ff 5=5 L. ADZ PRIJS Ot O TILBURG Het ziet er niet naar uit dat de Midden school een verplichte zelf standige vorm van voortgezet onderwijs voor 12- tot 16-jari- gen er als algemeen school type in ons land snel zal ko men. Dat besef is zo langza merhand wel gemeengoed ge worden. Eigenlijk is dat niet zo'n wonder. Het gaat immers om het vinden van een antwoord op de hamvraag, of zo'n forse in greep iin ons onderwijs verant woord is. Of men de min of meer politieke en ideologische droom om alle kinderen na de basisschool in zo'n Midden school te dwingen, in alle re delijkheid financieel, maar vooral onderwijskundig kan verwezenlijken zonder meer kapot te maken dan men er aan perspectieven mee opent. Er is, na veel aanvankelijk enthousiasme, duidelijk een op voorzichtigheid gerichte kente ring in de meningsvorming daarover. Die dateert in het departemet van Onderwijs en Wetenschappen in feite al van 1970. De toenmalige inspec teur-generaal van het onder wijs, dr. A. de Jong, vertelde in november van dat jaar aan een groep onderwijsjournalisten dat aan de stichting van de Middenschool veel studie en heel wat experimenten vooraf zouden moeten gaan- Kenne lijk een poging van hem om op voorzichtige manier de toen De Middenschool als algemeen schooltype zal in ons land nog wel even op zich laten wach ten. Het aanvankelijk enthousiasme ervoor lijkt wat bekoeld te zijn. Hoe meer er over ge dacht en gepraat wordt, hoe duidelijker het ook wordt dat de eventuele invoering van zo'n nieu we verplichte onderwijs- laag voor kinderen tot hun 16e jaar nogal vra gen oproept. Ook is ge bleken dat er nogal wat redelijke bezwaren te gen de Middenschool kunnen worden inge bracht. Onze onderwijs- redacteur, Jacques Levij, zal in enkele artikelen een aantal aspecten van deze problematiek be lichten, zoals dié door voor- en tegenstanders in vele beschouwingen wordt gepresenteerd. algemeen heersende stemming van „een Middensehool-nu" (Van onze correspondent) ROME De neo-fascisten hebben Italië opnieuw in diepe rouw gedompeld met hun zo veelste, even zinloze als bloedi ge bomaanslag. Ditmaal ont plofte een door de politie bij zonder zwaar genoemde hom temidden van een grote menig te betogers, die dinsdag bijeen was op een van de grootste en belangrijkste pleinen van de vriendelijke Noorditaliaanse provinciestad Brescia. In. Brescia werd gisteren massaal gestaakt; scholen en fabrieken waren gesloten, de rolluiken voor veel winkels neergelaten. De stad staakte uit protest tegen de toenemen de fascistische terreur in de provincie Lombardije, en met name in Brescia, dat de laatste weken een broeinest van ul tra-rechtse activiteiten is ge worden. Aan de staking was een beto ging gekoppeld, waaraan tien duizenden personen onder wie opvallend veel jongeren deelnamen. Op het moment dat een lid van de christende mocratische vakbond een re devoering hield, ontplofte de bom, die volgens de bekende taktiek van de fascisten op tijd was afgesteld en verbor gen was onder het podium. fascistische groepering in het leger, waarbij enkele vooraan staande officieren gearresteerd werden, later werden ook ui terst belangrijke civiele sym pathisanten en geldschieters ontmaskerd. Gillend stoof de menigte in alle richtingen het plem af, waarboven juist tevoren een ko-rt maar zeer hevig onweer had gewoed. De zee van para plu's werd in wilde golfbewe gingen van het plein gespoeld. Alleen de slachtoffers bleven achter: zes doden, bijna hon derd gewonden, van wie naar later bleek er veertig in zorg wekkende toestand zijn. Een waanzinnig hoge prijs voor een goedbedoeld protest, maar de fascistische misdadi gers die nota bene rijkelijk in het Italiaanse parlement vertegenwoordigd zijn wor den bozer, onberekenbaarder en gevaarlijker naarmate men hen meer tegenwerkt. De minister van binnenlandse zaken heeft gistermiddag in Kamer en Senaat geantwoord op talloze interpellaties. Hij heeft verklaard dat de schul digen gezocht moeten worden in de groepering „Jaar Nul", een splintergroep die in leven is gebleven nadat zeer onlangs een grote fascistische bewe ging, „De Nieuwe Orde", werd opgerold. De voornaamste leden daarvan gingen voor jaren achter slot en grendel; enkelen van hen zijn alsnog beschuldigd van de niet minder bloedige bomaan slag in Milaan in 1969 waarbij zestien mensen om het leven kwamen. Maar het neo-fascis- me, zoals het in Italië tamelijk netjes wordt genoemd, is als een splijtzwam- Uit de opge heven „Nieuwe Orde' 'ontston den de groepen „Jaar Nul" en „Zwarte Orde". Die namen zijn niet zo belang rijk. Kleine groepjes fascisten kiezen telkens weer nieuwe namen, de een nog „romanti scher" dan de ander, zoals de leden zich ook bij voorkeur bij hun bijnamen laten noe men: „Himmler, Duce, Zwarte Prins, de Zwarte Ridders".... De jongste aanslag was allang voorspelbaar. De fascisten raakten in opwinding nadat een belangrijke groep als „De Nieuwe Orde" ontmanteld werd. De politie ontdekte een. De politie rolde bij Rome een clandestiene drukkerij op, waar uiterst knap nagemaakte paspoorten en andere docu menten .werden vervaardigd voor fascisten die zich moes ten verbergen of die het land moesten verlaten om aan ar restatie te kunnen ontkomen. Jonge heethoofden werden het slachtoffer van hun eigen mis daadpraktijken. Een jeugdig lid van de „Actiegroep Musso lini" kwam enkele weken ge leden om het leven toen de scooter waarmee hij explosie ven vervoerde in een giganti sche rijdende bom veranderde. Het echtscheidinigsreferendum dat onlangs gehouden werd, en waarbij het centrum en (ul tra) rechts een gevoelige ne derlaag leden, was een grote morele klap voor de neo-fa scisten. En tenslotte was er de zaak Sossi, waarbij een zeer recht (s)igeaard jurist ontvoerd werd door linkse extremisten. Alles bij elkaar een opeensta peling van tegenvallers, die kennelijk gecompenseerd moeste, worden. Italië staakt vandaag massaal uit protest: in de ochtenduren rijden geen of zeer weinig treinen en bus sen, vliegtuigen blijven aan de grond, scholen, fabrieken, the aters, bioscopen en restaurants blijven voor het merendeel dicht, evenals de winkels. Alle soorten festiviteiten en bijeen komsten ziin afgelast. Italië ligt vanochtend plat. De begrafenis van de slachtof fers aanstaande vrijdag wordt een protest op zichzelf, maar intussen verhardt de politieke en buitenparlementaire situa tie in dit land, waar de fascis ten van dag tot dag wreder tekeergaan- Aan de ene kant veel sympathie verspelend, aan de andere kant tevreden heid oogstend bij de vele Itali anen die het best vinden als er vandaag of morgen ook in hun land een staatsgreep naar Grieks of Ohdleens voor beeld volgt. ROME (ANP) Meer dan 100.900 inwoners van de Itali aanse hoofdstad hebben gister morgen betoogd tegen het fa scistische geweld waarbij dinsdag zes mensen om het leven wamen. Intussen vielen linkse extremisten rechtse doelen aan met bommen en stenen. Zowel politieke partijen als vakbonden, met uitzondering van de rechtse 'Italiaanse soci ale beweging, namen aan de organisatie van de betogingen deel. In heel Italië gingen naaj1 schatting zo'n half miljoen mensen de straat op om te betogen.

de Stem | 1974 | | pagina 14