Kardinaal van de oecumene Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Chirac: leerling van De Gauile en Pampidou Wellicht ook Stimezo-klinick in Maastricht JOHANNES WTT-TF,BRANDS VEERTIG JAAR PRIESTER Informatie Belgische misdaad weer terecht de Staatsloterij Basisschool in Maastricht staakt FRANSE PREMIER UIT NIEUWE GENERATIE Reders vragen regering rentesubsidie Harde strijd in Vietnam binnenland buitenland Klare waarheid Secretaris Sensationeel Wyszyiiski: Regering Polen kapitalistisch Klemvast in had Abortuskliniek (5) Collegegeld H engelvergunning voor minister Woensdag 29 mei 1974 15 VATICAANSTAD „Achteraf ja, achteraf zeg je: dat voor zitterschap van de Willibrordvereniging was een keerpunt. Een wezenlijke verandering van werk, misschien van innerlijke men taliteit". Na veertig jaar priesterschap geeft kardinaal Johannes Wille- brands bijna tot op de dag nauwkeurig aan wanneer in zijn le- ren, in zijn kerkelijke loopbaan die grote verandering is geko men. De Willibrordvereniging bracht hem in aanraking met de oecu mene, met de internationaal bestaande drang naar eenheid onder ie christenen. Nu, in een Vaticaanse topfunctie, namelijk als president van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, overziet hij een rijk gevuld, blij leven in dienst van die christenheid. Kardinaal YVillebrands is geen dominante gesprekspartner. Dialogen en (korte) monologen voert hij met zachte stem, af en toe zoekend naar woorden. Maar die schieten hem tekort als je dieper graaft in die wonderlijke of wonderbaarlijke gevoelswe reld van naar eenheid strevende christenen in deze wereld. „Patriarch Athenagoras was ceii heel bijzondere persoon lijkheid", zegt de kardinaal, „Dat was ie. Heel bijzonder". Hij stopt met het doorbladeren van een fraai geïllustreerd boek getiteld „de vredessticih- ter" en tuuirt opvallend lang naar de kleurenfoto in dit do cumentaire werk, waarop paus PaUlus en Athenagoras elkaar omhelzen- „Kijk- dat is nou zo'n niet ouder woorden te brengen hoogtepunt in dat bezielde en pure streven naar eenheid". Begin mei breekt in Rome eindelijk de lente door. In zijn appartement drie-hoog, tegen over de drukste ingang van de Vaticaanse staat aan de Via üi Porta Angelica, dringt die Romeinse lentezon maar nau welijks door. Hier woont kardinaal Johan nes Willebrands, in een groot genoeg maar zeker niet riant appartement dat zomers heer lijk koel moet zijn. Op bureau cn tegen de wanden veel fo to's; in zijn kleine huiskapel een aantal bijzonder fraaie ikonen. Het zijn geschenken en herinneringen aan zijn mis sies naar de Kerken in het Oosten. Nergens uitbundigheid. Niets van de zogenaamde grandeur die velen ten onrechte aan -el ke kardinaal toeschrijven. Kardinaal Willebrands woont sober, op -een paar passen af stand van zijn Vaticaane kan toren, hoewel de aard van zijn werk met zich meebrengt dat hij de halve wereld tot zijn werkterrein kan rekenen. Kardinaal Willebrands werd 4 september 1909 in het Noord hollandse Boven-Karapel -gebo ren. Zijn vader was er direc teur van de groenteveiling en nog altijd is een Willebrands leen broer van de kardinaal) directeur van die veiling. Sa de lagere school in Boven- Karspel en gedeeltelijk in Enkhuizen vertrok de 12-j-ari- ge Johan naar het klein-semi- narie van d-e ïedeimpto-risten, eerst in Roermond, l-ater in Va-als. „We hebben boven op de Vaal-serberg veel gevoetbald. Ik was diep onder de indruk van de natuur in dat Limburg se „bergland", maar als gebo ren Westfries heb ik er wel degelijk een andere mentali teit ervaren". Na het noviciaat in Den Boch zei hij de redemptoristen vaarwel en trok na-ar het bis dom Haarlem, waar hij eerst volgens voorschrift een jiaar moest dubbelen op het klein seminarie, om tenslotte zijn studies te voltooien op War mond. Maar na de wijding, de eerste mi-s in zijn eigen parochie en een stuk vakantie kwam de mededeling dat hij naar Rome zou gaan voor verdere studies in de wijsbegeerte. Met een lev-endi-ge dnbarese voor de filosofie (vooral ge kweekt door Maurice B-londel en kardinaal Newonan) arri veerde hij als student op het Nederlands college in Rome, waar toen ook de huidige rec tor van dat collega; m-gr. J. Da-men, student was. Tot 1937 liep hij college aan het befaamde Angelicum, de universiteit van de dominica nen en keerde daarna terug naar Nederi-and waar hij in Amsterdam eindelijk het pairo- chiële werk toebedeeld kreeg. Nou ja, pafochie i-s misschien wat veel gezegd. Ik kiwam op het begijnhof en dat kun je niet bepaald -een doorsnee grote stadsparochie noemen. D-e kardinaal grijpt in zijn boekenkast „De kerk gaat uit" van Michel van der Plas en zegt na-ar aanleiding van een foto daarin: „In Amsterdam had ik tijdens mijn kapelaans- jaren nauiw samengewerkt met het -gilde van de klare waar heid. Kardinaal Johannes Willebrands, sinds 1969 president van het secre tariaat voor de eenheid van de christenen, ge vestigd in het Vaticaan, viert eind deze maand zijn 40-jarig priester feest. Vieren is eigenlijk een te groot woord. In Italië is veertig jaar als her denkingsjaar en dus als feest volslagen onbe kend .Vandaar dat hij op zeer bescheiden schaal samen met wat Neder landse vrienden dit feit in Rome zelf heeft her dacht. Met Pinksteren volgt het familiefeest waarop de kardinaal zich duidelijk verheugd, met ais een van de ere gasten mgr. Zwartkruis, de bisschop van Haar lem, tijdens de priester studie een klasgenoot van de jubilaris. Pastoor De Groot van de St. Martinus-parochie in Boven-Karspel, de plaats waar Johannes Willebrands geboren werd, opgroeide en zijn eerste plechtige h. mis deed, heeft hem uitgeno digd om het feest in zijn parochie te komen vie ren. Een gebaar dat kardi naal Willebrands veel plezier heeft gedaan en waar hij graag op in gaat. Later, toen de buuirtapologeti- sche „Petrus Canisius"-bewe ging wend -omgezet in de veel meer oecumenisch georiënteer de Willibro-rd-verenigiing heb ik „ja" gezegd, toen onder an deren Diepenbrook me polste of ik van die nieuwe vereniging voorzitter wilde worden. In 1952 kwam een hoogtepunt toen mgr. Willebrands de eerste internationale bijeenkomst over d-e oeoumene presideerde, een bijeenkomst van de kaïthoiieke conferentie voo-r oecumenische vragen. Een organisatie die naar la-ter zou blijken een soort „laboratorium" wa-s voor het toekomstige wertk van het secretariaat van de -eenheid. Het is in die jaren vaak dub bel werken geweest: en voor de Willibrond-vereniginig, èn voor Warmond, plus nog eens de steeds veelvuldi-ger contac ten met personen in het Vati caan die geïnteresseerd waren in dit oecumenische Tk. met niame pater Bea. KARDINAAL J, WILLEBRANDS. In feite was voo-r mgr. Wille brands dat secretariaat het of ficiële kader wa-arin het oecu- at -al jaren oip To-en paus Johannes in de voorbereidingstijd naar het Vaticaans concilie het secreta riaat voor de eenheid van de christenen oprichtte, vroeg de eerst benoemde president kar dinaal Bea, of mgr. Wille brands secretaris wilde wor den. De toenmalige secretaris-gene raal van de W-ereldraad van Kerken, Visser 't Hooft, werd van die gang van zaken als een der eersten vertrouwelijk op de hoogte gesteld. Op ver zoek van Bea door mgr. Wille brands persoonlijk- Ie beslissende Rome: secre tarie van het eenheidsseereta- riaat, daarna in 1964 de bis schopswijding in de St. Piater, In 1969 de opvolging van kar dinaal Bea en in datzelfde jaar zijn benoeming tot kardinaal Het herstel van de eenheid onder de chrisf-enen is voor kardinaal Willebrands een van de meest van-zelfsprekende hoofdopdrachten van de kerk, hoe zwaar die opgave oo-k is, hoe zeer christenen zelf die opdracht ooik bemoeilijken; soms door politieke argumen ten. „Een. ding moet me van het hart. Het lijkt er de laaitste tijd Oip alsof de buitenwereld een speciale belanigste®mg heeft voor de contacten tussen het secretariaat voor de een heid -en de Oosterse K-erken. Alsof d-aar iets sensationeels in zou zitten. Natuurlijk zijn onze contacten met de ortho doxe kerken van de Byzan tijnse traditie, evenals die met de Kopten, de Syriërs en de Armeniërs erg belangrijk. Maar er is meer, veel roe-er. Oofc meer dan men in Neder land wel eens beseft of vaalrt In Nederland zijn bijvoorbeeld geen Anglicanen, maar het contact met de kerk van Enge land is erg positief, erg hoop gevend. Laten we -eens opnoe men met welke christelijke kerken we de laaitste jaren documenten hebben opgesteld en uitgegeven, plannen hebben gemaakt, gesprekken hebben „gjefa-ad. Behalve '"roet de Anglicanen w-aren en rijn er dial'ogen met onder méér de Lutherse we reldbond. Op de laatstgehou den assemblee heb ik een po sitief referaat over Luther houden, iets wat nog niet lang -geleden ongehoord en mogelijk zou zijn gewe Verder contacten met d-e Me thodisten, de -alliantie, d de Joodse gemeenisoha-p. Alle maal doelgerichte dialogen met die eenheid als lijk oogmerk", aldus Willebrands. FRANS WIJNANDS (ADVERTENTIE) Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,— „schoon" Lotenverkoop van 4 juni af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, voor de juni-loterij op 4 juni. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 12,17 en 19 juni Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. BRUSSEL (ANP) De Brusselse politie is als een kind zo blij met het feit dat zij er in geslaagd is een brandkast op te sporen. In de nocht van 19 op 20 april ver dween uit het kantoor van de administratie voor criminele informatie in Brussel de brand kast met 1.200.000 frank (on geveer f 84.000,-), maar ook een groot aantal steekkaarten met informatie over de Belgi sche criminele wereld. Het verdwijnen van de brandkast bracht de politie m grote verlegenheid Ze was bevrt sd dat alle namen van colitietipgevers in handen van- da oi oerwereld gevallen zou- d»n -zijn. De brandkast i." te ruggevonden in het kanaal van Kuisbroek, comp eet mar a.le sreel kaarten. Het ls de in re- kers kennelijk -dleen om hef geld te doen geweest. In deze zaak zijn drie arres taties verricht Lën van de aangehoudenen is een i.)-jari ge inspecteur van de admini stratie voor criminele inform,-.- t:e die zijn handlanters de valse sleutel verstrekt heeft waarmee ze zien toégaiie tot het kantoor konden vei se Haf fen. Een vierde verdachte ia nog voortvlueht'g. MAASTRICHT (ANP) In Maastricht zijn de onderwij zers en leerlingen van de openbare basisschool in !,et Wyckerveld in staking gegaan uit protest tegen de benoe ming van twee leerkrachten in plaat3 vn twee onderwijzers die een tijdelijke aanstelling hadden, De staking is uitge roepen door de oudercommis sie van de school, die geen genoegen zegt te nemen met het ontslag van de onderwij zers die bij de leerlingen en de ouders erg geliefd zijn- DE index van de Belgische consumptieprijzen is deze maand met 1,8 punten geste gen en dat betekent opnieuw een record. Als deze ontwik keling aanhoudt, dan zal de totale prijsstijging in België dit jaar op een 16 tot 17 pro cent uitkomen, tegen 7 procent in het afgelopen jaar. (Van onze correspondent) PARIJS De benoeming van de 41-jarige gaullist Jacques Chirac tot premier betekent een eerste stap naar de vervulling van de belofte van president Valery Giscard d'Estaing, dat er een nieuw tijdperk in de Franse politiek is aangebroken en dat een nieuwe generatie het daarin voor het zeggen krijgt. Chirac kaïn worden be schouwd ia-Is het prototype vain deze nieuwe politieke genera tie. Hij heeft het voordeel van grote intelleotuele capaciteiten, gecombineerd met veel be- stuurservaring en een uitste kend politiek inzicht. Deze rij zige, -goed gebouwde techno craat heeft zijn snelle carrière voor het grootste dieel te dan ken -aa-n wijlen president Ge orges Pampidou. N-adait hij met succes die be roemde Franse diiplomiaten- sohoo-1, d-e Ecole Nati-onal-e d'Adiministration, had doorlo pen kwam hij dn 1959 onder president De Gaulle in rege- rin-gsdienst waar hij werkte op het secretariaat voor Algerijn se zaken. Toen Pompidou in 1962 premi-er was geworden stelde bij Chirac -aan als per soonlijk assistent, belast met die behandeling van proible-man betreffende de investeringen, de bevoorrading en het toeris me. Chirac gaf blijk van eén buitengewone werkkracht, want behalve zijn werk voor de premd-er gaf hij ook colle ges aan het Instituut voor Po litieke Wetenschappen terwijl hij tevens leiding gaf -aan een stichting voor -gehandicapten waarvan mevrouw Pompidou -de erepresidente was Op 34-jiariige leeftijd werd Chirac -gekozen al-s -afgevaar digde van het departement Correze, waarbij hij Robert Mitterrand, een broer van de verslagen presidentskandidaat van het linkse blok Framgois Mitterrand, versloeg. Sindsdien versterkte hij rijn posifde nog in het traditionele linkse ge west. In 1970 werd hij voorzit ter van d-e departementale raad. In het kabinet dat Pompi-doiu oip 7 -april 1967 vormde, werd Chirac staatssecretaris voor de werkgelegenheid. In die func tie kreeg hij tijdiens de op stand -in mei en jiuini 1968 opdracht te proberen een ein de te maken aan de uitgebrei de stakingen. In het geheim voerde hij dn de woning van een militante communist on derhandelingen friet' Henri TCrasuoki van het onder com munistische leiding st-a-amde vakverbond C.G.T. Zó kon hij de vakbeweging er toe bren gen een afcko-ond te sluiten met de regering. N-a bijna twee j-aar minister van landbouw te zijn geweest, Ghirae in maart jl. hoofd het minister,ie van binnen- se zaken. Als minister van kreeg hij door zijn in Brussel de naam agressief en onbehou- diplomaat die door dik en dun de belangen van de Fran se boeren verdedigde, rtv-enals de toenmalige minister van buitenlandse zaken Michel Jo- ber-t was hij het zelden of nooit eens met de bondgenoten in de E.E.G. en de Verenigde Staten. In de loop van 1973 kreeg Chirac nog eens een woede-aan val, toen de Europese Commis sie in Brussel voorstelde dat de lid-staten hun suikerproduktie zouden moeten beperken. De Franse minister noemde het voorstel „belachelijk" en be schuldigde het Franse lid van de commissie Claiude Cheysson er van dat deze zijn nationale plicht had verzaakt door met het voorstel in te stemmen. Aangezien de l-eden van de Europese Commissie zich ver- WARSCHAU (KNA) Kardinaal Wyszynski van Warschau heeft in een preek de Poolse redering vergeleken met „kapitalisten", die voort durend de arbeidskrachten uitbuiten. De kardinaal hield zijn preek op uc 30e verjaar dag van de stichting van de Poolse volksrepubliek. De communistische partij hield op deze dag een campagne onder de arbeiders zich aan te mei den voor vrijwillige zondags dienst. Kardinaal Wyszynsk: hield zijn preek op 12 mei. Via het Franse persbureau A.F.P. is d-e tekst nu pas in West-Europa gekemen. plicht hebben als Europeaan ■op te treden en rich niet te laten beïnvloeden door druk van hun eigen land, gaf die voorzitter van de commissie. Frangois-Xavier Ortoli - zelf een Fransman - Chirac in een verklaring een reprimande. Bij zijn laatste optreden in Brussed verlangde de minister ap 14 j-anuari een verhoging van de subsidie op de viees- prij-zen o-m de Franse boeren te helpen. Toen -zijn collega's daar ni-et voor voelden, verliet hij die vergadering en keerde terug n-aar Parijs. Hoewel medestanders van Chirac zijn gedrag verklaren uit de verbondenheid met "mijn boeren", wij-zen Parijse bladen er op, dat er onder zijn ministerschap in feite geen landbouwproblemen in Frank rijk zijn opgelost. De trek naar die steden d-uuirt onver minderd voort en de levens middelenindustrie is noig steeds slecht georganiseerd. In december 1972 schreven -dri-e hoogleraren van de Parij se universiteit een boek over de jonge technocraten die on dier de presidenten De Gaulle en Pompidou in de regering zijn opgenomen. In dit werk, geti teld „Jacques Chirac of de re publiek van de jongeren", werd de profetische vraiag gesteld: „Is Jacques Chirac een toekomsti ge premier?". DEN IIAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging (KNRV) heeft de staatssecretaris van Verkeer j en Waterstaat verzocht op de rijksbegroting voor 1975 een bedrag op te voeren, waaruit rentesubsidie aan rederijen kan worden uitgekeerd voor het financieren van nieuw te bauwen schepen. Het benodig de bedrag wórdt voor het eer ste jaar getaxeerd op f. 25 miljoen. Dit verzoek wordt door de vereniging gedaan, omdat in 1973 in de conventionele lijn vaart slechts een gemiddeld rendement werd behaald van 3,5 procent. D-e redersvereni- -gin-g vraagt eenizelfd-e stimu lans voor -die -structuurverbete ring van d-e Nederlandse koop vaardij zoals ook in Frankrijk -en Duitsland aan -de koopvaar dij werd gegeven. Hierdoor zal de rentevoet voor echeeps- financiering op ongeveer zes procent uitkomen. SAIGON (Reuter) Uit dl verse delen van Zuid-Vietnam worden hevige gevechten ge- meid. Alleen al in een slag tussen regeringstroepen en communistische strijdkrachten in de heuvels van het centrale kustgebied vielen 200 doden en gewonden, zo wordt van militaire zijde in Saigon mee gedeeld. Dichter bij Saigon werd een jachtbon-menwerper van de legering door een Sam-raket neergeschoten, terwijl rege ringstroepen daar probeerden een reeks stellingen te ontzet ten die enkele weken geleden door ae tegenstander zijn in genomen. COLLINGWOOD (AP) - De 83-jarige mevrouw Lena Robbins in Collingwood in Ca nada zoekt een nieuwe woning en van het allergrootste belang is daarbij dat deze een bad heeft die groter is dan haai ruidige. Daar was zij laatst in gaan zitten, maar kon er niet meer Ujtkomen. Het duimde drie dagen voordat haar hulp geroep door een buurman werd gehoord. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Het is niet onmogelijk dat binnen enkele weken in Maastricht de eerste Limburgse abortuskliniek zal worden geopend. De Stichting Medisch Verantwoorde Zwan- gerscha-ps Onderbreking (Sti mezo) uit Den Haag, waarbij tot nu toe vijf zelfstandige ab ortusklinieken zijn aangeslo ten, heeft ons gisteren laten weten onder andere met dr- A.F. Ko-omen uit Maastricht in onderhandeling te zijn om op het adres Alexander Bassala-an 52a een „abortus hulpverle- ningspost" te beginnen. Coördinator Van Brederode van de Stitmiezo: „We overwe gen inderdaad in Limburg o-p korte termijn een abortuskli niek te beginnen. Wij zijn da-ar roet verschillende artsen uit verschillende plaatsen in onderhandeling. Oo-k met dr. Koe-men. Maar het staat n-og niet vast dat we op dat -adres in Maastricht een kliniek be ginnen". Volgens de Stimezo wordt in Limburg met een abortuskli niek begonnen in het kader van de regionalisering. „Eind hoven, Utrecht en d-e randstad kunnen de toeloop vanuit het zuiden niet meer aan. Het is ons -al jaren bekend d-at er in, Limburg een grote behoefte aan een abortuskliniek bestaat. Daarnaast wilden wij een halt toeroepen aan de commerciële aborteurs djie aan de grenzen verschijnen, vooral om vrou wen uit België en Duitsland op te vangen. Wij helpen natuur lijk oo-k buitenlanders, maar onze vijf klinieken zijn in de eerste plaats bestem,d voor Nederlandse vrouwen", a-ldlus Brederode. papier uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatife zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het m alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Bij het lezen van zulke on genuanceerde onzin rijst bij mij de vraag waar schrijver het lef vandaan haalt om zul ke nergens op slaande genera lisaties te maken. Dat er meis jes en vrouwen zijn d-ie na abortus een schuldgevoel over houden trek ik niet in twijfel. Maar dit is heel dikwijls ten gevolge van de kritiek uit de naaste leefomgeving. Verder is het "nadelig ver anderen v-an het karakter" kolder die alleen in de tijd van Lombroso nog weerslag zou hebben gehad. De contra argumenten die schrijver aan haalt getuigen van weinig doorzicht, als hij het heeft over categorieën van mensen die een schadepost zijn voor de maatschappij. Ongeboren en ongewenste kinderen vallen niet noodzakelijkerwijs onder deze categorie. Alts schrijver in de toekomst nog een paar van deze ideeën wil naar voor brengen, laat hij dan bescheidener zijn en zijn mening niet als een statistisch gegeven presenteren. Schrijver begaat trouwens zelf een ernstig vergrijp als hij het waagt over aborte rende vrouwen zulike negatie ve en smalende uitlatingen te doen. MEVR. H. KNEUVELS ETTEN-LEUR De 500-guldeoi-collegeldwet is aangenomen in de Tweede Ka mer. Daartegen wil ik met klem protesteren! Indertijd is de 1000-gulden - collegegeld van aud-miinister De Braauw o-p volkomen -democratische wijze do-o-r de Staten-Generaa-1 aan genomen. Uitsluitend onder druk van steeds maar weer protesterende en saboterende studenten, die notabene 1% van onis volk uitmaken, wordt deze wet weggevaagd en möet het collegegeld tot de helft worden teruggebracht. Ja, als 't aain PPR en PSP ligt, zelfs tot de vooroorlogse bijdrage van 200, W-at mij te denken g-eeft, is dat jiuist -de intelligentsia on der de jongeren accepteert, dat de grote massa van het Nederlandse volk door middel van zeer hoge belastingen op draait voor haar studie. Stel nu eens voor, dat het volk ook in massa ging protesteren te gen -deze belastingwetten, net zo lang tot b.v. de Inkom sten (loon) belasting tot de helft werd teruggebracht, zo dat de diure universitaire stu die niet meer bekostigd kon worden, wat zouden de stu denten daarvan vinden? Het motief, dat juist de arbeiders kinderen de dupe worden va-n de 1000-gulden - collegegeld gaat niet op, want als de ou ders niet kunnen betalen wordt wel degelijk een studie beurs verstrekt en zoals De Brauw terecht opmerkte, zijn juist de beter gesitueerden 'in groten getale vertegenwoor digd op de universiteiten, dus die kunnen beslist wèl beta len. Ieder weldenkend mens weet, dat de kosten van levens onderhoud geweldig gestegen zijn, d-an is 't toch belachelijk voor het hoger onderwijs, dat miljarden verslindt, de bij,dra- ge, -die slechte een fractie van de werkelijke kosten is, te gaan balveren. En dan nog 8e mentaliteit om te -dreigen met onrust als de saboteu-rs door de minister gemaand zullen worden om alsnog f 1090 over dit en het vorig studiejaar te betalen! Terwijl de afgestudeerden we ten, dat hun aanvangssalaris groter is dan het inkomen van honderd-duizenden werkende Nederlanders ooit zal wor den Wat mij telkens opnieuw verbaast is, dat men de mond vol heeft van dictatuur in an dere landen, doch zelf zijn wil oplegt aan regering en volks vertegenwoordigers. Ik vind het daaróm triest, dait een par tij als de KVP zzich burgt on der deze dwain-g. I-k hoop, dat het gezond ver stand bij de studenten terug keert, dat zij inzien bevoor recht te zijn en het dus niet meer dan billijk is, dat zij zelf ook nun steentje bijdragen. BREDA H. BROGTROP DEN HAAG (ANP) De vnmritter van de Stichting ie. i'ov. bereiding van de landelij ke Hengelsport organisatie, de heer K. J.Vrijling, heeft giste- ren m Den Haag de erste zi)gni (einde grote vergunning ui'.ge'rikt aan landbouwminis ter Van der Stee. Deze grote vergunning geeft lettere sportvisser bijna graf:? gelegenheid te vissen i-n wa ter, dat eigen-dom is van een ran de 22 regionale en provin ciale federaties van aenae!- sportverenigin-gen. Deze vis- wat.eien hebben .en totale op pervlakte van 50.000 h-a.

de Stem | 1974 | | pagina 15