Nederland revancheert zich voor zwakke vertoning tegen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND vakantie diversei geldleningen j j huisdieren diversen ARGENTINE bromfietsen r BROMMER te koop 'e bevr.: Zoutestr. 53 1. 3962. ifspand 2, garage 60 m2, 120 m2, loods 1 plaats 150 m2. lstraat m. garage en 2 renwoningen f :RG CO. .o.g. lid NBM, jgio Breda Nwe. at 43, Breda, tel. 3 /ANCENTRUM HOEVEN :euze in sta- en tourcaravans 1 te Sport. Astral, Rinel, Secoi I MS V.A. 5595,- pits gasstel etc. Tourcaravan. 499 (demontabel). Occasions to,,' I Itwaliteit, service, tinancïï tel. 01659-669. 1 km \üa, caravan jite musketeer ortent en inboedel ats Cadzand, Bad, tel. 100. :hulden verkerende particulieren, ambten tnen zich ter voorkomlnp van h echtelijke acties enz voor de re iden tot het L.A.M. dat erkennn vele banken, vrllwe) hel seh £cb (gerechtelijk) belasten met en Landelijk Adviesbureau van nmslaan 18 te Bussum tel. 021 ten EN te koop, Ierse ps, J. Bastiaansen, nmerstraat 80 Rijs- 01606—2065. i/erzekeringen vaarde t 9000,-. En sverzekeringen vanaf elefonische inlichtin- 430. de hoogte van itelt u prijs op splant Lciuen, ets. Maar waar VERDIENDE ZEGE OP ARGENTINIË (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Niet alleen supervisor Rinus Michels glunderde na de 41-over- winning van Oranje op Argentinië. Ook alle spelers hadden het gistermiddag in het Olympisch stadion van Amsterdam best naar hun zin. Na de teleurstellende 21 tegen HSV in Hengelo (Overijssel) had het Nederlands elftal zich gerevancheerd. In een bij vlagen goed gespeeld oefenduel wisten Johan Cruyff en zijn mannen zich ook een belangrijk stuk zelfvertrouwen bij te brengen. Of zoals Ruud Krol het zo tref fend karakteriseerde: „De weg die we nu met Rinus Michels hebben moeten inslaan, is de beste. Hij pakt ons hard aan, maar hij weet de jongens ook stuk-voor-stuk te moti veren. Ik ben er zeker van: over 14 dagen is het Nederlands elftal een echte eenheid; voor mijn gevoel een echt clubelftal. Maar dan wel een ploeg van grote kwaliteit". De korte tijd dat Rinus Mi chels weer met Nederlandse spelers werkt, heeft de totale Oranje-selectie enorm veel goed gedaan. Neeskens: „We hebben eerst gemopperd over die drastische aanpak, maar nu blijkt dat wij juist door die moeilijke momenten in het trainingskamp te Zeist elkaar zijn gaan waarderen. En als je een goede stemming in de ploeg hebt, dan komt het wed strijdresultaat er vanzelf uit". En dat hebben de Argentijnen dam zondagmiddag in het zon overgoten Olympisch stadion maar al te drastisch ondervon den. Na een vrij zwakke o-pe- niragsperiode, lieit de Oramje- leeuiw uiteindelijk zijn ware gezkfli-t zien. Met af ein toe flitsende combinaties, daar naast sterk variërende opbou wende combinaties en een aantal verrassende schoten werd diit Argentinië (dat afge lopen week nog op Wembley zo'n verrassend 2-2 gelijkspel tegen Engeland bad bereikt) volledig in de tang genomen. In Amsterdam werd het dui delijk dat Nederland met Wim van Hanegem en Neeskens op het middenveld en Rensen brink, Cruyff en Rep in de aanval niet meer te vergelij ken was met de ploeg die afgelopen donderdag tegen het Hamburgse HSV zo'n zwakke vertoning had laten zien. Voeg NEDERLAND daar nog eens bij dat de ver dedigende acties en de com municatie tussen Rinus Irael en voorstoipper Pleun Strik belangrijk beter zijn geworden en het is dan een duidelijke zaak waarom ook de ruim 25.000 toeschouwers in de Am sterdamse „Kuip" opgetogen naar huis konden terugkeren. Br werden natuurlijk nog wel fouten gemaakt; „vergissin gen" die tijdens het WK-toer- nooii in West-Duitsland ge woon niet voor magen komen. Het enige Argentijnse tegen doelpunt ontstond bijvoorbeeld na een dergelijke situatie. Want hoe was het mogelijk dat bij een vrije trap drie Argentijnse spelers een plaats konden vinden in de Neder landse „muur", die voor de goed debuterende Jan Jong bloed was opgesteld. Het „gat" dat de Argentijnen na het ne men van de' vrije trap onmid dellijk lieten vallen, was vol doende om paniek bij Oranje te brengen. En triest was het daarna voor Jan Jongbloed dat de door Wolff ingeschoten bal zo sterk van richting werd veranderd dat de FC Amster- daimdoelman wel kansloos moest worden. De stand werd daardoor 2-1. Voordien had Nederland in een korte periode het Argen tijnse verdedigingsbolwerk af gebroken. Mocht de openings-: treffer nog een beetje geluk kig tot stand komen, voor de tweede Oranje-treffer moest iedereen wel veel waardering opbrengen. Nederland kwam op 10 door een vrij dubieuze strafschop. Rob Rensenbrink liet zich nogal erg duidelijk in het strafschopgebied vallen, toen laatste man Perfuimo hem het voetballen moeilijk maak te. De Oostduiitse scheidsrech ter Brokop zag in de daad van de Argentijn een overtreding en bood zodoende Johan Nees kens via een penalty de kans om Oranje met een verschrik kelijk hard schot op 1-0 te brengen. Het zou overigens dezelfde Perfumo zijn die ook voor de inleiding van het tweede Ne derlandse doelpunt zorgde. Knalhard werd Johan Cruyff in de 32ste minuut naar de grond gehaald. Perfumo kreeg er de gele kaart voor en Ne derland een vrije trap. Cruyff nam de taak op zich om de bal in het Argentijnse straf- 0 Nederland juicht. Rob Rensenbrink heeft het eerste doelpunt tegen Argentinië gescoord. Willem van Hanegem, hij speelde een goede wedstrijd, kijkt de bal na. schopgebied te plaatsen. Hij deed dat bijzonder bekwaam en het was de vrijstaande Rob Rensenbrink die met een felle kopstoot keeper Carnevali op nieuw kansloos liet. Ondanks het feit dat de Ar gentijnen liefst drie wisselspe lers in de strijd brachten bleef Nederland het strijidlbeeld be palen. Vooral in de eerste fase na rust, toen Oranje nog eens duidelijk het tempo gin® op schroeven en de Zuidamierika- nen vrijwel constant op snel heid werden geklopt. Jammer was het alleen dat de schoten van Rep, Rensenbrink en Cruyff Nederland toen al niet sneller aan een ruimere voor sprong hadden geholpen. Want was dit gebeurd, dan bad de Michels-groep veel eerder aan dacht kunnen gaan besteden aan de vorming van het team verband in de ploeg. Nu bleef het zoeken naiair het perfecte schiakelspel tussen de linies al leen beperkt tot d-e laatste 15 minuten van de strijd. Op dat moment hadden de niet tegenvallende Johny Rep en de geblesseerd geraakte Neeskens zich -al laten vervan gen door Ruud Geels en C-eeS van Ierssel. Met de komst van Geels en Van Iersel kwam er overigens ineens ook weer m-eer aanvalskracht in het spe-1. P-leun Strik verhuisde naar het middenveld en Cees van Ierssel kreeg de vrijheid om zelfs vanuit de positie van voorstopper aanvallend te ope reren. Strik maakte zijn aanvallende bedoelingen in de 30ste mi nuut duidelijk toen hij behen dig -en secuur een meesterlijke combinatie tussen Cruyff en Van Hanegem wist af te ron- d-eh. Nog geen twee minuten na de 3-1 - stand waren het Geels en Cruyff die de Argen tijnse verdediging kansloos uitspeelden en op zo'n moment is het ruime speloverzicht van Cruyff de waarborg voor een verrassende ontknoping. Cruyff moet in een flits de toestormende Arie Haan ge zien hebben en het volgende moment lag de bal v-o-or de voeten van d-e Ajacied. Haan maakte de aanval met een hand schot subliem af: 4-1. Dat n-a deze stand de Argen tijnse ploeg wat meer vrijheid kreeg was begrijpelijk. Neder land ging duidelijk experi menteren. Rinus Israel, die een zekere kandidaat voor de 22 van West-Duitsland is ge worden, werkte niet alleen veelvuldig mee aan de opbou wende acties, maar „IJzeren" Rinus verscheen ook in het doelgebied van de Argentij nen. Datzelfde deed Cees van Ierssel die zelfs nog een fra-aie scoringskans kreeg. De nu vrij open spelende Ne derlandse defensie bood even wel aan de -andere kant doel man Jan Jongbloed de gele genheid om aan te tonen dat hij zijn plaaibs bij de 22 waar dig is. Met snel en goed uitlo pen ontnam hij in korte tijd tot tweemaal toe Argentinië de kans om de achterstand te verkleinen. Nederland-Argentinië kan in de voorbereidingsfase op West- Duitsland een sleutelwedstrijd zijn. Niet alleen de opbouw zit nu volop in de ploeg, maar de ook zo belangrijke Inzet is in eens boven komen drijven. En daarom Michels: „Ik heb iets meer vertrouwen in de toe komst gekregen. Maar we staan nog steeds aan de wieg. En het blijft kort dag om de zaak nog volwassen te krij gen". JACK ARENTSEN JAAP VAN PRAAG: „KNOBEL IS EEN GOEDE KEUS (Van onze speciale verslaggever) ROOSENDAAL Zaterdagmiddag, toen de zon lichtjes aan de hemel stond, haalde George Knobel (51) zijn racefiets uit het schuurtje achter zijn nieuwe huis in Roosendaal en hij begon aan een drie uur durende fietstocht door het Brabantse land. Dat was de reactie op zijn benoeming tot bondscoach van de KNVB. Dezelfde ochtend, tegen halftwaalf, had de heer Timman van de KNVB hem gebeld en gezegd dat de bond besloten had hem tot opvolger van dr. Frantisek Fadrhonc te benoemen, hetgeen Knobel de opmerking ontlokte: „Zo, dus ik heb weer werk". Een heel andere reactie dan een jaar geleden toen hij trainer van Ajax werd en hij spontaan liet merken dat hij daar erg vereerd mee was. voor zijn nieuwe huis in Roosendaal, heeft zijn benoeming tot bondscoach erg rustig opgenomen. „Ik wil eerst de werksfeer verkennen," aldus FOTO BEN STEFFEN. Er is in dat tumultueuze jaar dan ook veel gebeurd. Eerst werd Knobel door Ajax toren hoog op de troon geplaatst. Voorzitter Jaap van Praag noemde hem: „De beste trai ner die wij ooit hadden". En slechts een paar maanden later schoof men de ontluistering van de in verval rakende top club volledig op de schouders van dezelfde Knobel. Dat heeft Knobel meer pijn ge daan dan hij tegenover de bui tenwereld liet merken. Er is nadien, geen slecht woord over Ajax over zijn lippen ge komen. Knobel verwerkte zijn teleurstelling in stilte, op zijn fiets toerend door de velden. Maa-r die ervaring in Amster dam was voor hem toch een pijnlijke confrontatie met de grilligheid v-an het' train-ershe- staan, dat nimmer een gevoel van geborgenheid geeft een waarin het gevaar van tegen vallende resultaten immer op de loêr ligt. Vandaar dit: „Zo, dus ik heb weer werk". Een nuchtere reactie van een ont nuchterde trainer, voor wie is komen vast te staan dat in de keiharde topsport de betrek kelijkheid van het leven meer dan waar ook in de maat schappij zich manifesteert. Niet dat Knobel niet met en thousiasme aan zijn nieuwe baan zal beginnen. „Ergens heb ik dit altijd gewild", zegt hij, hetgeen door mr. Max Tri pels, hoofdbestuurslid van de KNVB wordt bevestigd. Tri pels: „Het vorig jaar na de wedstrijd MVV-Ajax, toen Knobel al contacten had met Ajax, heb ik hem gezegd: Je bent met Ajax te snel ge weest, wij hadden jou bij de bond wilden hebben. Waarop Knobel zijn spijt betuigde dat hij er toen niet op kon in gaan". Hoe is de benoeming van Knobel zaterdagochtend in het Amsterdamse Alpha-hotei verlopen. Tripels: ,.Hij is met algemene stammen gekozen, er was niemand tegen de benoe ming. Persoon-lijk ben ik er erg blij mee. Juridisch komt Knobel eerst op 15 juli aan staande in dienst van de KNVB, maar praktisch begint hij meteen al te werken. Dins- dag wordt het contract gete kend en heeft Knobel een ge sprek met Siem Plooyer, die de know how van de opleidin gen zal overdragen". Knobel: „Ik heb met nadruk om een eenjarig contract ge vraagd, want ik wil in dat jaar de werksfeer binnen de KNVB proeven. Liggen wij el kaar dan kunnen wij nog al tijd verder zien. Onze opvat tingen over hoe het Neder landse voetbal het beste ge diend kan worden moeten overeenstemmen". Door deze nieuwe, sensationele wending in zijn oarrière komt voor George Kin-obel 'n abrupt einde aan de eerste, echte vakantie, die hij sinds 12 jaar genoten heeft. Toen op Goede Vrijdag bij Ajax het doek over zijn trainerschap viel, heeft Knobel genoten van zijn vrije tijd. „Ik heb veel gelezen en ik heb in de tuin gewerkt. Ik had juist nog een nieuwe schoffel gekocht, want dat tui nieren beviel me wel. En ik he-b ik ook veel gefietst. Af en toe een paar kilometer keihard gereden om de conditie op peil te houden. Als je thuiskomt voel je je dan heerlijk ont spannen". Het is dus een vol komen relaxete Knobel die aan zijn nieuwe taak begint. Aan de horizon daagt een nieuw Nederlands elftal waar in, na de wereldkampioen schappen, wellicht enkele ver trouwde figuren door ouder dom zullen ontbreken. Waar schijnlijk kan George Knobel ook beginnen in een mil-der werkklimaat dan bij Ajax. De aanvoerder van het Oranje team Johan Cruyff, draagt Kno bel een warm hart toe. En zelfs J-aap van Praag liet gis teravond de mogelijkheid voor een goede samenwerking open. „Ik was eerst verbaasd", zei hij, „maar ik dacht wel dat de KNVB een goede keuze heeft gedaan. Dit werk is heel an ders dan_ het werk bij Ajax en Knobel is technisch bekwaam genoeg om zijn functie goed te vervullen".

de Stem | 1974 | | pagina 7