aan Suriname Stakers in Ulster buigen niet Akkoord lijkt haalbare kaart Parijs verwacht: Chirac nieuwe premier ISRAËL EN SYRIË OP MEESTE PUNTEN EENS Benzine Defensieplannen kabinet verbazen Navo Gebouwen bewoonbaar maken voor grote gezinnen en alleenstaanden Ford: Witte Huis moet geen muur optrekken REGERING KONDIGT REGELING AAN: binnenland buitenland 1■■■iWIHH Ill lil' ums Minister Pronk: EEG-m misters in Bonn bijeen VERDER Westduits blad trekt spionage verhaal in Assad ARRESTATIES Heatli bij Mao Demonstratie buitenlandse werknemers Maandag 27 mei 1974 llieger-m ode-ontwerper rmaal. „De Puoci's zijn ndens geweest, belust 1 nieuws. Op een schil- yaarop een van mijn ers staat afgebeeld op lelijksfeest met een De gebruikt hij aan tafel fk. Bij mijn weten de ork die ooit gebruikt dat typeert ons ge- fclat zoeken naar nieuiwe Pucci sipreekt vloei- lans, Duits, Engels en 1 en een mondjevol Ja- Russisch. Het Japans hij tijdens een lange |x>r het Verre Oosten, in zijn jeugd maakte, ben hij ook al die in-te- or nieiuwe diigen had. jar of wat geleden wist pede vriend van Coco de markies ervan te ,:gen dat hij ook met |s succes zou kunnen Het was geen gemak- weg. De Franse parfum- |ie spendeert jaarlijks It vijf miljoen dollar aan enties. „Daar hoef ik ui- r niet aan te denken", (Pucci, die er ondanks ranse tegenwerking in om zijn veelgevraagde rs uiteindelijk °ók ver te krijgen aan de Franse Radio Montecarlo voor de nodige recla- „prong er tijdens die re- show in Florence uit [jn ontwerpen. Het me- van de Italiaanse mo- ..■erpers presenteerde [e (verre) herfst en win- n somber aandoende col- |waarin de vrouiw eerder lelig, dan elegant lijkt laven van alledag doen leeds meer problemen Jleen al de ecologische ...ien zijn in staat een nleven te vergallen. Ik dat mode zo eenvoudig jk moet zijn, zodanig, mensen door hun kle- le weg naar de natuur inden. Daarom heb ik portkleding in mijn col- kleding om in te ten- voor op de fiets en oP p-pistes. Noem het een „geloofsbelijdenis". Maar 1 bewijzen dat ook het lste .-tukje sportkleding eel en elegant kan zijn. i willen dat via een fris* ode-trend de jongeren e drugs terugkeren naaf -zonder bestaan", is een (rijke) idesSte* :h met haute-couture be idt, maar dat neemt nie lat hij oprecht meent wa gt. In het politieke leven Florence speelt hij een instaande rol; hij was ja ig parlementslid voor e tien. In de strijd tegen i-overlast en verkeers geeft hij zelf het voor hij gebruikt de Iiets' nige manier om je van- lugc muiiioi w"- j de dag in Florence vlugger dan te voet in verplaatsen", beslu» SUSAN VADNAy LONDEN Vertegen woordigers van de Portuge se regering en van de guer rillabeweging in Guinee- Bissau zijn zondag in de Britse hoofdstad tweemaal bijeengeweest. Beide partij en meldden goede voortgang bij hun besprekingen over bet afkondigen van een wa penstilstand in deze Portu gese kolonie die enige tijd geleden reeds door de vrij heidsstrijders eenzijdig tot onafhankelijke staat werd uitgeroepen. Het was de tweede dag van belangrijke onderhandelingen dis wellicht de weg openen naar een spoedige oplossing voor de nu reeds 13 jaar du rende koloniale oorlogen in de drie Portugees-Afrikaanse ge bieden Guinee, Angola en Mo zambique. Welingelichte kringen ken schetsen de apeningsfoespre- king die zaterdagavond in het Hyde Parkhotel werd gehou den als een bijeenkomst waar de eerste contacten werden gelegd. Zondag bogen dg dele gaties zich over het gedetail leerde en moeilijke probleem van het bereiken van een wa penstilstand. Mario Soares, de socialisti sche minister van buienlandse zaken van het nieuwe regiem in Portugal, woonde de be spreking van zondagmiddag niet bij. Hij had op dat mo ment een ontmoeting met zijn Britse collega James Callag- han. Na de ochtendbijeen- komst verklaarde Soares tegen over verslaggevers dat zijn indrukken van het gesprek „erg goed" waren. Majoor Pedro Pires, een lid Van de uitvoerende raad van Guinee-Bissau en vice-minis- t r van defensie van de guer rilla-regering zei: ,„De zaken verlopen goed in een hartelij ke sfeer en met een goed we derzijds begrip". Soares had vrijdag bij aankomst in Lon den gezegd te hopen dat hij tegen maandagavond een over eenkomst met de vrijheids strijders zou hebben bereikt- ffij zei bereid te zijn langer te olijven als dat noodzakelijk mocht blijken. Ondanks liet optimisme dat int de reacties van beide par tijen spreekt, slaan de delega ties, volgens welingelichte ö'ingen, voor een zeer moeilij ke taak bij het opstellen van oestandsregelingen in dit West- wikaanse laind, waarvan de vrijheidsstrijders zeggen het voor drievierde deel in handen te hebben. den haag (anp) De ™ip die Nederland aan Suri name zal geven, nadat dit land '"afhankelijk is geworden, zal hggen in de orde van grootte van de 120 miljoen per jaar, ïrj heeft minister Pronk y?n ontwikkelingssamenwer king zaterdag in „Brandpunt" actualiteitenrubriek van de hRO-t.v., verklaard. De minis- 'or zei dat hij nog geen exact Jedrag kon noemen, maar dat "ft bedrag ongeveer hetzelfde '"k zijn als de 120 miljoen, 'je Nederland thans jaarlijks 'b hulp aan Suriname geeft. Het precieze bedrag zal pas kunnen worden vastgesteld als "et sociaal-economische plan ™or de ontwikkeling van Su rname is opgesteld, aldus de kewmdsman. Do Surinaamse premier Henk Arron riep de ongeveer vijf honderd Surinamers, die zich Jjterdagmiddag naar gebouw ®®camti in Amsterdam had- en begeven om zich te laten voorlichten over de komende ""afhankelijkheid van hun ®d, toe: „U hoort hi'er niet muis, u hoort in Suriname". "ij zei, dat er geen versnel- van de economische en ociale ontwikkeling is te ver- vaehten als de „deskundig en!' in Nederland blijft zit- ,.jj- „U moet aan een zelfst.au- 'tto natie komen werken. De rtoblemen zullen niet van de °e °P de andere dag kunnen orden opgelost, maar als we 5 handen ineen slaan zult u Suriname gelukkig kunnen enaldus Arron. PARIJS De een week gele den gekozen nieuwe president van de Franse republiek Valéry Giscard d'Estaing zal deze morgen officieel zijn nieuwe functie aanvaarden. In de namiddag zal premier Messmer het ontslag van zijn regering indienen en in de vroege avond zal de naam van de nieuwe eerste minister be kendgemaakt worden en dins dag vermoedelijk de namen van de overige ministers. De meeste politieke waarne mers zijn ervan overtuigd dat de tegenwoordige minister van binnenlandse zaken de 41-jari- ge Jacques Chirac de nieuwe premier zal zijn. Chirac is lid van de gaullistische partij, maar de gaullisten zullen niet onverdeeld gelukkig zijn met zijn benoeming omdat hij het was die zich tegen de kandi datuur van CJiaban-Delmas verzet hééft en voor Giscard ijverde. De nieuwe president zaï vandaag meteen de nieuwe vereenvoudigde en verjongde stijl toepassen die hij wil aan nemen. hij zal zich voor de officiële plechtigheid te voet naar het paleis van het Elysées begeven in colbertcostuum en niet in jacquet gekleed zijn, de plechtigheden zullen aanzien lijk vereenvoudigd worden en daarna zal Giscard voor de traditionele kranslegging op het graf van de onbekende soldaat grotendeels te voet over de Champs Elysées naar de Are de Triomplie gaan. Hij heeft de 20 speciale poll- tie-inspecteurs die met de be waking van het staatshoofd belast zijn uit het Elysées weg. gestuurd en de uit 160 man bestaande republikeinse garde die tot dusver aan het presi dentiële paleis verbonden was is tot 60 man verminderd. President Giscard d'Estaing heeft een klas schoolkinderen uit een arbeidersvoorstad uit genodigd de officiële ambts aanvaarding op het Elysées bij te wonen, en hij heeft alle scholen deze morgen vrijaf ge geven om de leerlingen in de gelegenheid te stellen de plech-, tigheid via de televisie te kun nen volgen. Dit heeft met name het onge noegen veroorzaakt van een groep moeders uit de voorstad Meudon, die in een brief aan mevr. Giscard d'Estaing ver klaard hebben niet te weten waar zij hun kinderen moeten dag voormiddag moeten laten laten omdat beide ouders dan aan het werk zijn. Zij hebben dientengevolge besloten de kinderen naar het Elysées te laten brengen, waar de echtge note van de nieuwe president dan op ze zou moeten passen. (Van onze correspondent) BELFAST De opstandige protestantse arbeiders In Noerd-Ierland hebben zich in- (Door onze correspondent) TEL-AVIV Indien er op het laatste moment geen kink in de kabel komt zullen Israël en Syrië vanavond een door minister Kissinger bemiddelde overeenkomst tot scheiding van troepen paraferen. Deze hoopgevende diplomatieke doorbraak gaat echter gepaard met toenemende militaire spanning op de Golan- hoogvlakte waar de gevechten de afgelopen twee dagen in intensiteit zijn toegenomen. 4 Voordat Kissinger gisteren naar Damascus vertrok voor wellicht het laatste vredesover leg met de Syrische leiders, toostte hij in Israël met Golda Meir op „Vrede in het Midden- Oosten", tijdens een lunch te zijner ere. (Vervolg van pagina 1.) De benzinemaatschappijen heb ben het ministerie van Econo mische Zaken erop gewezen, dat de benzineprijs omhoog moet aangezien: a) De laatste kostenstijging van ruwe olie per 1 januari 1974 niet volledig wordt gedekt door de prijsverhogingen. b) Benzine naar omringende landen zal wegvloeien, aange zien de benzineprijzen in Ne derland zonder belastingen en heffingen de laagste is van ge heel West-Europa. e) De onafhankelijke handel In moeilijkheden komt. Bij de huidige prijsniveaus kan de onafhankelijke handel namelijk op de internationale markt wel super-benzine inko pen voor ongeveer 36 cent pei liter, maar tengevolge van de door de regering vastgestel de maximum-prijzen deze slechts verkopen voor circa 30 cent per liter (alles zonder ac cijnzen enz., maar ook zonder met distributie- en marketing kosten rekening te houden). Nationaal gezien is het nodig dat de binnenlandse prijzen worden afgestemd op de inter nationale prijzen en dat in le der geval de totale opbrengst van de belangrijkste produkten die uit een hoeveelheid ruwe olie gemaakt worden, kosten dekkend is. Dit is dqp in Ne derland niet het geval, daar de door de regering vastgestelde maximum-verkoopprijzen voor benzine en stookolie, te zamen met de opbrengsten van de an dere produkten, een totale op brengst per eenheid ruwe olie opleveren, die niet kostendek kend is, die beneden de inter nationale opbrengsten ligt en die de laagste is van geheel West-Europa, inclusief Duits land, België, Engeland en Frankrijk. Het verschil bedraagt voor benzine tot 12 cent per liter en ts gemiddeld 4 a 5 cent per li ter. De accijnzen en andere hef fingen, die de regering ont vangt op de benzines, liggen daarentegen van 7 tot 22 cent per liter hoger dan in de om ringende landen, aldus de uit eenzetting van de Shell in haar bedrijfskrant „Onder de vlam". BONN (AFP) De VVest- duitse minister van buitenland se zaken, Hans-Dieter Gen- scher, heeft zondag meegedeeld dat de ministers van buiten landse zaken van de EEG op 10 en 11 juni in Bonn bijeen zullen komen ter bespreking van internationale vraagstuk ken. (Van onze palementaire redactie) DEN HAAG De defensie- bezuinigingen, die het kabinet Den Uyl heeft voorgesteld, zijn in het Brusselse hoofdkwartier van de Navo als een bom in geslagen. Dat valt ook af te leiden uit een publicatie in Atlantic News - het twee we kelijks bulletin van liet secre tariaat van de Navo. Daarin wordt onthuld, dat het kabinet voor het komende jaar de uitgaven voor defensie wil terugbrengen van 3,5 pro cent tot 3 procent van het na tionaal inkomen. Dat nieuws heeft politieke kringen in Den Haag het af gelopen weekend verrast. KVP- defensie-specialist Van Eisen zei in een kort commentaar: „Hoewel het uitdrukken van de uitgaven in procenten van het nationaal inkomen een zeer moeilijke zaak is, ben ik toch zeer verbaasd. Als de publica tie in Atlantic News juist is, dan vind ik die bezuinigingen van het kabinet Den Uyl vdor het komende jaar niet accepta bel. Ik wil de cijfers dan wel eens zien". Het afstoten van taken - uit bezuinigingsoverwegingen betekent, dat andere lidstaten van de Navo de gaten moeten opvullen. Zij zullen daarvoor weinig voelen als in het pro gressieve regeringsblok een koers wordt uitgezet (zoals de PPR wil), die uiteindelijk moet leiden tot opzegging van het Nederlands lidmaatschap. Het wordt ook nu pas goed duide lijk waarom de christen-demo cratische ministers in het ka binet Den Uyl nog niet hun definitieve steun hebben toe gezegd aan de bezuinigings drift van socialisten en radika- len. Zij hebben die steun af hankelijk gesteld van de goed keuring van de Navo in Brus sel. Ook wordt het hoe langer hoe duidelijker, dat de bezui nigingsvoorstellen van de re gering verder gaan dan tot nu toe voor mogelijk werd ge houden. Alleen al om verkie zingsbeloften als: verhoging van de wedde voor dienstplich tigen, de verkorting van de diensttijd en de speciale ver goeding voor werk- en rusttij den na te komen, heeft het kabinet vele miljoenen nodig, die niet haalbaar lijken door een enkele ingreep in het budget. In Brusselse Navo-kringen is men dan ook tot de overtui ging gekomen, dat de bezuini gingen bij de landmacht, zoals vermindering van de parate brigades, het stopzetten van de verdere mechanisatie van de vijfde divisie, vermindering van het totale personeelsbe stand, inkrimping van de Nike- en Hawkeenheden moeten lei den tot een verdere uitholling van de Nederlandse bijdrage aan de Navo-verplichtingen. KEULEN/HAMBURG (DRA) - Het IVestduitse economische tijdschrift „Capital", dat in een voorbericht liad gemeld dat de tweeënzestigjarige directeur van de Westduitse BVD zich volgens de CIA schuldig zou hebben gemaakt aan spionage, zal dit artikel in zijn volgende uitgave niet publiceren. Het blad had zich onder meer beroepen op een studie van de Amerikaanse geheime dienst en op eigen speurwerk. Zondag verklaarde de hoofd redacteur van Capital dat nieu we inlichtingen ernstige twij fel deden rijzen aan de be trouwbaarheid van het als een privé-studie gekenschetste rap port over Günther Nollau. De hoofdredacteur heeft Nollau zijn excuses aangeboden. Hij nam de volledige verantwoor delijkheid op zich en heeft daarvan de persoonlijke conse quenties getrokken en zijn ont slag ingediend. '"in A\:' u öm '4 kort IN HET Panamakanaal zijn 'n Italiaans en een Belgisch schip met el'kaar in aanvaring ge komen. Het Belgische schip moest onder de oever op het strand gezet worden om hiet verkeer niet te blokkeren. een COMMANDO van de Vietcong heeft op een vlieg kamp bij Oan Tho zeven Zuid- vietnamese helikopters opge blazen. EEN RUS die in de Westduit se ambassade in Moskou poli tiek asiel had gevraagd, mocht daar niet blijven en is door de politie gearresteerd toen hij het gebouw verliet. Om volkenrechtelijke redenen kon hem geen asiel worden verleend. SINDS enkele dagen bevindt een militaire eenheid van So malië zich op Ethiopisch ge bied en houdt daar een strook land bezet, aldus radio-Addis Abeba. OP HET Amerikaanse oor logskerkhof in Margraten zijn de tijdens de tweede wereld oorlog gesneuvelde Ameri kaanse soldaten herdacht. DE RUSSISCHE cellist Ros- tropopovitsj is in Londen aan gekomen voor een verblijf van twee jaar dat hij zelf karakte riseerde als een „extra l-ange concert-tournee". Hem was twee jaar een verblijf in het buitenland ontzegd wegens zijn steun aan Solsjenitsyn. TWEE CONTAINERS met ra. dio-actief materiaal dat aan boord was van een in Illinois neergestort vliegtuig zijn te ruggevonden. Zowel Israëlische leiders als de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken hebben zich gisteren voor de eerste maal heel duidelijk in positieve zin over de goede afloop van het uitputtende onderhandelings proces uitgelaten. „Die ingeslagen weg moet vruchten afwerpen", zei minis ter Kissinger gistermiddag tij dens een diner dat premier Medr hem in het King David- hotel in Jeruzalem aanbood. „We moeten de vrede naar het Midden-Oosten brengen. Er is geen ander gebied in de we reld dat zo dringend behoefte aan verandering heeft". Zijn vier weken omvattende bemid delingspoging samenvattende sprak hij van „de ingewikkeld ste en opwindendste periode uit ons leven". In antwoord op deze woorden zei mevrouw Meir niet met ze kerheid te kunnen zeggen o-f die missie van minister Kissin ger met succes zal worden be kroond, alhoewel minister Pe res van voorlichting eerder op de dag spr-ak van „een eindle aan de wedloop". Gistermiddag ging de Israëli sche regering akkoord met een Amerikaans compromisvoorstel betreffende de grootte van de in de bufferzone te legeren VN- maeht en de grootte en aard van de aan weerszijden van de ze bufferzone gelegen uitdun- ningszom-en te legeren man schappen en wa-pe' Minister Kissinger heeft dit Amerikaanse voorstel gister avond aan president Assad voorgelegd. Met het Syrische antwoord erop zal hij vandaag naar Jeruzalem terugkeren. Voor zover kan worden beoor deeld, zal het daarvan afhan gen of vanavond al de hand tekeningen onder het akkoold kunnen worden gezet. Over de diepte en plaats van de uitdunmingszonen zijn Israël en Syrië het via minister Kis singer eens geworden. Aan weerszijden van de bufferzone komen uitdunningszonen van respectievelijk 10 en 25 km diep te liggen. Terwijl beide partijen het vrijwel met elkaar eens zijn dat in de tien km bre de zonen slechts lichte w&pens mogen wonden gelegerd, staan Jeruzalem en Damascus lijn recht tegenover elkaar wat de soort wapens betreft die in de breedste zone mogen worden geplaatst. Omdat de afstand tussen de Golan-hoogvlakte en Damascus betrekkelijk klein is (60 km) is er weinig geografische speel ruimte om een dusdanige rege ling te treffen waarbij de jood se nederzettingen op de Golan- Jioogvlakte en de stad Damas cus buiten eikaars artilleriebe- reik komen te liggen. President Assad voelt er niets voor de verdediging van Da mascus in gevaar te brengen om het ten westen van de stad samengetrokken Syrische leger in oostelijke richting te ver plaatsen. Met betrekking tot de verdediging van de Golan-hoog vlakte hebben de Isr-aëli's ge lijke argumenten. Een door Israël aanvaard compromisvoorstel moet het ijs breken. Lukt het vandaag, dan zal dat gebeuren op de 53ste verjaardag van minister Kis singer en tijdens de viering van het joodse pinksterfeest. Ondertussen heeft een woord voerder van het Witte Huis meegedeeld dat president Nixon het Midden-Oosten zal bezoeken, mogelij k al in de na bije toekomst. Sommige diplo matieke waarnemers zien hier in een aanwijzing dat de vre despogingen van Kissinger bij na met succes zijn voltooid. Volgens het Egyptische week blad Rose al Joessof komt ook de Russische partijleider Leonid Breznjev naar het Midden- Oosten. Hij zou in juni een be zoek brengen aan Egypte. Kandidaat-premier Yitzhak Rabin van Israël heeft zater dagavond zijn lijst van kandi daat-ministers ter beoordeling voorgelegd aan het bestuur van de Arbeiderspartij, maar hun gevraagd goedkeuring uit te stellen tot dinsdagmorgen, om dat twee gegadigden zich nog niet bindend hebben laten overhalen. De twee onwillige kandidaten zijn de aftredende ministers van buitenlandse zaken en fi nanciën in het kabinet-Meir, Abba Eban en Finhas Sapir, Het is onwaarschijnlijk dat ze in het nieuwe kabinet worden opgenomen. Minister van defensie Mosje Dayan is niet door F„abin uitge nodigd zitting in een nieuw ka binet te nemen. De huidige mi' nister van voorlichting Peres is kandidaat voor de portefeuille. Vice-president Gerald Ford heeft gezegd dat het Witte Huis meer moet samenwerken met de commissie voor justitie uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden die een onder zoek instelt naar de mogelijk heid van een verwijderings procedure tegen de presi dent. In een vraaggesprek voor het nieuwsprogramma van American Broadcasting Com pany zei Ford dat een politiek van het optrekken van een „stenen muur" voor het be wijsmateriaal dat d-e commis sie wiJ, niet verstandig is. Hij zei dit -naar aanleiding van de weigering van het Witte Huis de geluidsbanden te verstrek ken waarom de commissie heeft gevraagd. gesteld op een langdurige poli tieke strijd, ondanks het feit dat hun staking de Britse pro vincie en haar bewoners steeds meer teistert. In Belfast be twijfelt men of de regerende uitvoerende raad, een coalitie van protestanten en katholie ken, de staking zal kunnen overleven. De raad, die onder leiding staat van minister Brian Faulkner, schijnt ernstig ver deeld te zijn over de vraag of men militairen moet inzet ten om de essentiële diensten draaiende te houden Een ongewoon krachtige ver klaring vain steun va-n de Blit se premier Ha-rold Wilson heeft aan deze verdeeldheid niets kunnen veranderen. Volgens welingelichte kringen blijft de Britse regering wellicht niets anders over dan opnieuw een rechtstreeks bestuur over de povincie in te stellen. Noch Harold Wilson, noch Brian Faulkner is bereid tof onderhandelingen over te gaan met de orgainis-ators van de sta king, de onofficiële arbeiders raad van Ulster. In een lande lijke televisie-uitzending, zater dagavond, omschreef Wilson de mannen achter de staking als ,,'n groep personen die zichzelf heeft benoemd en bui ten de wet opereert" en hij deed 'n aanval op „misdadigers en vechtersbazen die gebruik maken van geweld en inltómi- datie". In 'n afzonderlijke toe spraak tot de provincie deed Faulkner een oproep naar het. werk terug te keren en zei dat de stalking, die reeds 12 da gen duurt, het land vreselijke schade berokkent. Maar de ar beidersraad liet weten dat de staking zal voortduren, zelfs al wordt de staat van beleg afge kondigd en worden de sta kingsleiders gearresteerd. „We gaan nie-t terug naar het werk voordat de overwinning is be reikt", zei hij. Er waren ook zondag nog geen tekenen die erop wezen dat de militairen de essentiële diensten als de voedsel- en bramdstofvoorzienin-g zullen overnemen, al had m-en ver wacht dat Wilson in zijn toe spraak daartoe maatregelen zou aankondigen. Maar het is geen geheim dat minister van defensie Roy Ma son en de legerleiding in Noord-Ierla-nd zich diepe zor gen maken over de kwade kans niet slechts hoofdzakelijk te moeten vechten tegen de on dergrondse katholieke strijd krachten der IRA, maar tege lijk het maximale geweld van de letterlijk honderden keren zo talrijke aanhangers van de protestantse Ulsterse Leger- raad die achter de Ulsterse Arbeidsraad opdoemt te zien losbarsten. Wel deden militairen zon dagochtend een inval in zeven protestantse huizen in Noord: Belfast en arresteerden zij meer dan twintig mannen die later aan de politie werden overgedragen. politie zei dat ze worden on dervraagd in verband met sek tarische moordpartijen en niet in 't M-cht van de staking. Maar volgens legerkri-ngen zijn en kelen van d-e arrestanten leden vain de Arbeidersraad. Zoals bekend gaat de staking om protestantse eisen tot nieuwe verkiezingen in de herfst voor de provipciale raad en tot het intrekken van voorstellen voor een nauwere samenwerking met de, voornamelijk katho lieke, Ierse republiek. DEN HAAG (ANP) Grote gezinnen met een klein inko men en alleenstaanden krijgen een kans op woonruimte door een nieuwe subsidieregeling die alleen voor dit jaar geldt. Het ligt verder in de bedoeling „binnen niet al te lange tijd" maatregelen te nemen voor nieuwbouw van kleine wonin gen en woongebouwen voor al leenstaanden. Dit heeft het ministerie van Volkshuisvesting vrijdag mee gedeeld. De tijdelijke regeling is gemaakt mede met het oog op de bevordering van de werk gelegenheid. Gemeenten die gebouwen aankopen en deze geschikt ma ken voor de huisvesting van al leenstaanden zoals studeren den, werkende jongeren, bui tenlandse werknemers en rijks genoten kunnen hiervooi leningen van het rijk krijgen Ook kunnen zij leningen krij gen voor aankoop en verbete ring van panden, bijvoorbeeld winkelpanden, om deze ge schikt te maken voor bewoning door grote gezinnen met een beperkt inkomen. Het bedrag van de leningen is gelijk aan de kosten van aan koop en verbetering. De loop tijd van de leningen is 25 jaar. Als de verbeteringen aan die gebouwen of panden van een voudige aard zijn, kunnen ge meenten bovendien in aanmer king komen voor een bijdrage ineens van het rijk. Deze be draagt 24 pet. van de kosten van de voorzieningen, met een maximum van f 1.680,per te huisvesten alleenstaande en met een maximum van 3.360, per gezin. Als ingrijpende voor zieningen nodig zijn, zal de bij drage van geval tot geval wor den bepaald. In verband met de toenemen de behoefte aan woonruimte voor alleenstaanden kunnen voortaan particuliere eigenaars oijdragen ontvangen voor het geschikt maken van bestaande :ebouwen voor bewoning door illeenstaanden. De bijdrage van het rijk aan de gemeente bedraagt 24 pet. van de kosten, met een maxi mum van 1.680,per te huis vesten persoon. De gemeente moet aan de eigenaar tenminste 30 pet. van de kosten geven. Als het rijk aan de- gemeente de maximum bijdrage betaalt, ont vangt de eigenaar dus tenmin ste 2 100,per persoon. PEKING (RTR) De Britse oppositieleider Edward Heath is zaterdag door de Chinese partijleider Mao tse-Toeng ontvangen. Het bezoek duurde ander half uur. Heath was vrijdag in Peking aangekomen. Heath verklaarde na afloop van het bezoek dat hij met Mao hoofd zakelijk over internationale kwesties bad gesproken. „Hij was in een bijzonder goede vorm en toonde zeer veel ge voel voor humor", aldus Heath, ath. UTRECHT (ANP) Tussen de 1200 en 1500 buitenlandse werknemer- hebben zaterdag middag in Utrecht een demon stratie gehouden tegen het be stuur van de Stichting bij stand buitenlandse werkne mers lidden-Nederland en te gen plannen vair de gemeente Utrecht ongeveer 35 pensions te sluiten. Bij het kant-oor van de stichting en bij het stadhuis boden de buitenlandse werk nemers petities aan. De de monstratie was georganiseerd door de Utrechtse migranten- raad, liet overlegorgaan van de buitenlanders in Utrecht.

de Stem | 1974 | | pagina 5