flatbewoners boos over sterke stijging huren Vakbeweging huldigt P. Melieste VIER PASTOORS 40 JAAR PRIESTER „LAGE PRIJZEN EEN LOKKERTJE" Ruime beurs als wapen ten behoeve van kleine middenstand Sleepboot bemanning redt Muzikale verbroedering in Graauw I Traktaatweg iio juni open WETHOUDER BEINEMA: zwemmer BUURMAN STOORT INBREKERS 9 streek tomobilist stig gewond weer Gedetineerden ontsnapt GESPREK BEJAARDE ZWAAR GEWOND BEGRIP INBRAKEN Motorrijder viel Maandag 27 mei 1974 NGEN tnbra, 20.00 uur: Hiuti Irifter. >IJKE lolen, expositie werken iderlandse en Belgische naars en van een Oos- be kunstenaar (t.m. 17 aer). Vlaamse Opera, 20.00 Rosencrantz and Guil. n are dead" van Tom rd door de Young Vic tions Kon. Ned, /burg, 20.00 uur: Thiin.' Saardam". Ned. Schouwburg, ur: „Don Quichot op dé t van K-amacho" van Langendijk door n onze correspondent) ENISSE. Na een aan- net een losgeschoten ïger van een tractor, za- middag op de Grintweg Ossenisse, moest de 27- automobillst P. F. de B. oosterzande met ernstige ndingen naar het St.-Li- ziekenhuis in Hulst wor- vergebracht. Later werd rvoerd naar het Ignatius- huis in Breda. mede-inzittende, de 27- R. A. uit Kloosterzande, echts lichte verwondingen ongeluk gebeurde toen rsonenauto en de hem te- tkomende tractor be- 1 door J. R. uit Ossenisse passeerden. Op dat mo- koppelde de aanhanger, p een tank met 600 liter lag, los en schoot dwars ie weg. De aanhanger bot- ret hevige kracht op de terwijl de watertank op ak van de auto terecht- Bovendien schoot nog zeren balk door de voor- een onzer verslaggevers) NX Medio juni zal het ;Ite van de Traktaatweg n Axel en Zelzate voor verkeer worden geopend, ankeiijii zou dat eind mei uren, maar er is vertra ontstaan doordat de ge- te Zelzate weigert dat de op het grondgebied van gemeente wordt gebruikt ig ter hoogte van Zelzate een gevaarlijke kruising geen verkeerslichten zij» latst. juni zullen deze ver- slichten worden aange- ht. De weg zal tussen i4 !0 juni voor het verkeer len vrijgegeven. Dat ge- t dan tegelijk met de in- uikname van een nieuwe >wachtkazerne te Gent. plechtigheden wil men in dag afwerken. nieuwe weg verbindt ten en van het kanaal van t naar Terneuzen de Bel- he en de Nederlandse ka- zone. Op Nederlands ?e' is het deel van de Trak- weg al geruime tijd ge- Het Belgische wegdeel is ook al zo goed als internationale douaneka'»" is op Nederlands gronage" gebouwd. V w.17 ppij De Stem B.V. 150-7920 (4 lijnen); HULST: nen); GOES: Klokstraat 1, 13.30 - 17.00 uur. 00 uur. tel. 01600 - 22341' 01BU0 - 49900. zondag v<" 51 of 01150- 6297; Mid<ien' tijr. kantooT Nieuwstraat 01150 5745; algemeen1 tooi Kromme W eele 4, 80 - 7438 redacteur Midde_„ Clokstraal 1, Goes t tel 01100-8138; redactew rkel (rnntniu NleUWStra tel 01100- rkel kantooi Nieuws---. 01150 - 4866: redacteur weg 40, Onstburg. tel. nen. tel 01155 -2594- tel 01155 2237. 01150-6297. 11100-4316. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een vergadering van de AR- kiesvereniging in Middelburg heeft drs. M. Beinema, wet houders van sociale zaken en lijsttrekker voor de ARP in de christelijke combinatie, een voor Middelburg actuele visie ontwikkeld ten aanzien van het „trefcenter", een mam moet-winkelbedrijf van De Gruyter BV. Dit trefcenter lokt duizen den kopers naar zich toe, het geen ten koste gaat van een aantal kleinere ondernemingen in Middelburg. Drs. Beinema schetste de invloed van het trefcenter aldus: het zou voor de Middelburgse middenstand en voor de consumenten erger geweest zijn, indien het tref center elders in de regio zou zijn gesticht. Nu het dan toch in Middel burg staat, aldus de heer Bei nema, moet men constateren dat voor veel consumenten met een smalle beurs de komst van grootwinkelbedrij ven een broodnodige zegen is". De vele consumenten met een ruimere beurs zijn mijns inziens verplicht om zich in gemoede en in geweten af te vragen of, en in welke mate, zij door de grootwinkelbedrij ven te bezoeken, de bestaans mogelijkheden van sommige kleinere winkels mogen ver minderen. De wethouder legde ook een morele keuzemogelijkheid bij de middenstanders zelf. Het is een bekend feit, dat speciaal zaken door de nabijheid van de winkelmammoet er beter op worden, doordat de mam moet als een magneet werkt. Welnu, aldus drs. Beinema, de Middenstanders dienen zich af te vragen of hum onderlinge solidariteit zo ver strekt, dat degenen die feitelijk van de aanwezigheid van het trefcen ter profiteren, willen bijdra gen in een fonds dat de over levingskansen van die mede middenstanders kan vergroten. Het bewuste fonds, waarin ook de gemeente dient bij te dragen, zou renteloze leningen of leningen tegen lage rente moeten verschaffen ten behoe ve van middenstanders die in de nabijheid van het trefcen ter (de binnenstad van Mid delburg) geen levenskansen meer hebben, maar dit bij verplaatsing van hun zaak naar de buitenwijken weer grond onder de voeten kunnen krijgen. Zo schept men, aldus drs. Beinema, een gesloten cir kel, want de consument krijgt op die manier weer het laatste woord: hij heeft een winkel „om de hoek". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Door het snelle ingrijpen van de be manning van een der sleepbo ten van de sleepdienst Muller uit Terneuzen, kon een 23- jarige Noorse matroos, opva rende van de Texaco Belgium, op het nippertje van de ver drinkingsdood worden ge red, De matroos, lichtelijk onder invloed, zoals later bleek, was nabij de watertoren te water gegaan om zwemmende zijn schip dat op de rede va11 Ter- neuzen lag, te bereiken. Hij had alleen zijn schoenen uitgetrokken. Toe- vallige voorbijgangers zagen dat hij het nooit zou halen en waarschuwden de gemeentepo- tóie, die een sleepboot van de nrma Muller waarschuwde. ™en de boot bij de zwemmer wam, was deze al op de te rugweg, maar toch altijd nog honderd meter van de kant, ®dat hij ongetwijfeld zou ver dronken zijn, als er geen hulp Jas gekomen. Per sleepboot is matroos rechtstreeks na-ar aJn schip gebracht. Morgen, dinsdag 28 mei. fegen op Zoom 8.40 en 21.04 Mansweert 7.47 en 20.14 «rneuzen 7.14 en 19.44 Vhssmgen 6.42 en 19.17 wemeldinge 8.30 en 20.54. Koel weer met tijdelijk re- n °f enkele buien, maar zan 'a*er 00k Perioden met i.5eersvot>ruitzichten ln cij- land ®eBlzddeld over Neder- zon°°nr ^insciag: aantal uren s! 1 lot 10; min. temp: om- om» graden; max. temp cmstreeks 15 graden; kans op st. ,roSe periode van min is 12 uur. gg procent; kans ln-Mn Seheel droog etmaal: Procent J°°r woensdag: aantal uren «reeks t?t 13: min- temP: om' om.t graden; max. temp 1 een 15 graden; kans op ■ten io8e Peri°d,e van mlP "s '4 uur: 80 procent; kans aE6® geheel droog etmaal: 1 Procent, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met een manifestatie van fier zelfbewust zijn, een soort toogdag, heeft de christelijke besturenbond Mid delburg vrijdagavond zijn 60-jarig bestaan gevierd. Dat ge beurde in bet Middelburgse kerkcentrum „de Hoeksteen", waar in vooral de werkende jeugd door middel van pamfletten en stickers, van haar engagement liet blijken. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Om streeks negen uur vrijdaga vond zijn uit de Scheveningse strafgevangenis aan de Pomp- stationsweg twee gedetineer den ontsnapt. Het zijn de 29- jarige H. de R. uit Vlissingen en de 33-jarige 3. K. uit Rot terdam. De R. zat een straf uiit van vier jaar wegens diefstal met geweld en K. was tot vijf jaar cel veroordeeld wegens dief stal door middel van inbraak. De gedetineerden zijn ont snapt via een steiger, die op de binnenplaats stond. Er wor den daar op het ogenblik werkzaamheden aan de muur verricht. Eenmaal op de bui tenmuur beland was het voor het tweetal een koud kunstje om de sprong naar de vrijheid te wagen. De ontsnapping werd kort na het gebeuren ontdekt, maar zaterdagochtend had de politie nog geen enkel spoor van de gedetineerden kunnen vin den. (Van onze correspondent) OOSTBURG —In de wijk Het Eiland hebben twee man nen in de leeftijd van zestien a twintig jaar ingebroken op de boerderij van de heer Van H. Door het inslaan van een ruit is men binnen gekomen. Men heeft verschillende laden overhoop gehaald. Er wordt echter niets vermist. De inbre kers werden gestoord door een buurman, die polshoogte kwam nemen daar de bewo ners niet thuis waren. Met de viering van dit jubi leum werd in een adem het feit herdacht, dat de christelij ke sociale beweging in Zee land zestig jaar het hare heeft gedaan, eerst voor wat men noemde „verheffing van de ar beidende stand", thans voor het scheppen van maatschap pelijke verhoudingen die ge baseerd zijn op respect voch eikaars en eigen vrijheid. De christelijke sociale actie heeft, zo werd door afdelings voorzitter J. Maas en nadien door verbondsvoorzitter J. Lanser gloedvol uiteengezet, een eigen benaderingswijze, zowel waar het gaat om ar beidsvraagstukken als om pro blemen van oen rechtvaardigei maatschappij-ordening. Dat komt, zo getuigden de spre kers, voort uit de feitelijk nooit te omzeilen en nimmer verblekende boodschap die Christus onder de mensen heeft gebracht. Verbondsvoorzitter La-nse» noemde de vakbeweging een van de instrumenten waarover het individu beschikken kan om aan de architectuur van ons maatschappelijk gebouw het nodige te veranderen. Hoeveel er aan verandering toe is, schetste hij aan de hand van een aantal „schadu wen van het leven". Een rechtvaardiger inko mensverdeling in onze maat schappij noemde Lanser zon der aarzeling een „religieuze aangelegenheid". De heer Lanse-r sprak, zoais reeds door ons gemeld ook over de plannen tot vorming van een federatie van de drie grote vakcentrales, een struc tuurverandering die volgens hem tot vorming van een een- heidsvakoentrale zou leiden, waarin het CNV. haar eigen identiteit, berustend op je re ferentiekaders uit de bijbel, snel zou verliezen. „Over een opgeven van de vrijheid van het CNV om een aantal princi piële zaken zelf te regelen, vait niet te praten", aldus de heer Lanser. Op de bijeenkomst werd royale hulde betoond aan een der pioniers van de christelij ke vakbeweging, de heer P. Melieste, werker van het eer de uur. Een groot aantal CNV-leden werd wegens langdurig lid maatschap van de organisatie onderscheiden met gouden in signes. Na het officiële gedeel te bleef men nog geruime tijd in intieme sfeer bijeen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bewoners van de flat van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland aan de Fahrenheitlaan in Terneuzen zijn momenteel enorm verontwaardigd over het feit dat de stichting de huurprijzen van deze flat met ingang van 1 juni met 22 tot 30 procent gaat verhogen. Dat betekent dat vele flatbewoners per maand nu 75,- meer zullen moeten betalen. Volgens de stichting is de forse huur verhoging nodig gezien de exploitatietekorten, die enerzijds wor den veroorzaakt door een te lage raming van de oorspronkelij ke voorlopige huren en anderzijds door de sterke stijging van de energiekosten en loonkosten. Vele flatbewoners voelen zich echter bedrogen. „Het is niet te bewijzen, maar volgens ons hebben ze ons bewust tot nog toe lagere huren laten be talen. Die lagere huren waren lokkertjes om de flats vol te krijgen. Nu alles bewoond is gaan ze de nuren maar sterk verhagen. En wal kunnen wij daartegen doen? We worden nu voor een voldongen feit gesteld. We voelen ons nu machteloos," waren de reacties van enkele bewoners. Een nieuwe flatbewoner stuurde vorige week een gete kend huurcontract naar de stichting, waarin stond dat hij met ingang van 1 juni voor het kleinste type flat 212 zou gaan betalen. Zaterdag kreeg hij net als andere flatbewo ners de brief van de stichting ln de bus, waarin de huurver hogingen per 1 juni werden aangekondigd. In plaats van ƒ212 moet hij nu per maand 274,67 gaan neertellen. „Ik voel me wel genomen," was zijn commentaar. Voor enkele andere flatbewoners komt de huurverhoging bijzonder hard aan omdat ze de huidige huren nog maar net kunnen betalen. „Misschien moeten we nu naar de bijstandswet als we hier willen blijven wonen," consta teerden ze verdrietig. In de brief van de stichting staat overigens nog dat de hu ren in feite no-g meer omhoog hadden moeten gaan als de stichtin-g het totale exploitatie tekort zou doorberekenen. De stichting zegt bereid te zijn de eerste vijf jaar een (overigens steeds geringer wordend) ge deelte van de servicekosten voor eigen rekening te willen nemen. Voor de bewoners van de vierkamerapparte-m enten is de huurverhoging nu ongeveer ƒ75 per maand, voor de bewo ners van de tweekamerflats ƒ62 en voor de bewoners van de z.g. bejaardenflats 60. Over de voorgenomen huur verhogingen hebben enkele vertegenwoordigers van het stichtingsbestuur w-el een ge sprek gehad met de flatcom missie, die door de flatbewo ners is gevormd om nun be ian-gen te behartigen. Dat ge sprek vond plaats op 17 m-ei. Gesteld werd toen door het stichtingsbestuur dat het ex. ploitatietekort voor 1973 ƒ160.000 bedroeg en dat ook voor 1974 op een fors tekort moest worden gerekend. Met die begroting ig de flatccm- missie het niet eens. Er staat b.v. een bedrag van ƒ22.500 op voor onderhoudskosten. De oe- woners klagen echter steen en been over de wijze waarop de flat wordt schoongemaakt. Voor energiekosten is ƒ05 500 uitgetrokken en voor algeme ne kosten ƒ18.500. Verder staat er een bedrag van ƒ50.000 op voor het onder hou-dsfonds, een bedrag dat volgens de bewoners veel te hoog geraamd is. Volgens een woordvoerder van de flatcommissie hebben de vertegenwoordigers van het stichtingsbestuur tijdens het (Van onze correspondent) KAPELLE Op de Bieze- linigestraat te Kapelle verleen de zaterdagmiddag de 84-jari- ge rijwielbestuurder J. de J. uit Kapelle geen vobrrang aan een personenauto, die bestuurd werd door J. V. uit Schoore. Tengevolge hiervan werd de 84-jarige door de personenauto geschept. Hij diende met zwa re inwendige kneuzingen per ambulance overgebracht te worden naar het Sint-Joanna- ziekenhuis te Goes. gesprek van 17 mei de indruk gewekt alsof de ministeriele goedkeuring voor de huurver hogingen al rond zou zijn. „Bij nadere informatie bleek dat de aanvrage voor die goedkeuring no-g niet eens was in-g-ediend," aldus de woordvoerder van de flatco-mmissie. Een andere op merking van zijn kant: „Er was ons gevraagd om eens te komen praten over de weder zijdse belangen, maar wij kre gen geen enkele kans om over de belangen van de bewoners te praten. Alleen de belangen van de stichting werden door de heren ter sprake ge bracht." „Ik begrijp best dat die Huurverhoging voor de flatbe woners vervelend aankomt. Het is verschrikkelijk jammer, maar wij kunnen er ook niets aan doen," aldus de heer A. Kaland, voorzitter van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland. „Wij probe ren hier echt geen slaatje uit te slaan. Integendeel, de eerste vijf jaar leggen we er nog geld op toe .Bij het vaststellen van de definitieve huren is gebleken dat de exploitatielas ten veel hoger zijn uitgevallen dan aanvankelijk bij het vast stellen van de voorlopige hu ren was berekend. Overigens wisten de mensen dat ze eerst voorlopige huren betaalden, die later door definitieve hu ren zouden worden vervangen. Dat bleek duidelijk uit het huurcontract." De sterke stijging van de exploitatiekosten is volgens de heer Kaland het gevolg van het hoger uitvallen van de bouwkosten van de flat en het feit dat de energiekosten be langrijk zijn gestegen. „Aleen al de prijzen voor aardgas zijn na 1 januari met 25 tot 30 procent omhoog gegaan," legt hij uit. Dat door deze huurver hogingen flats komen leeg te staan, gelooft hij niet. „Het is een mooie en riante flat en daarvoor is eigenlijk een be drag van ƒ400 per maand (een bedrag dat nu de bewoners v-an de vierkamerflats per maand moeten gaan betalen. Red.) nog niet veel," aldus de heer Kaland. De flatbewoners zullen ech ter trachten om onder aanvoe ring van de flatco-mmissie wat v-an de forse huurverhoging af te krijgen. Tijdens een verga dering, die a.s. donderdaga vond in het Zuidlan-dtheater wordt gehouden, zullen de mo gelijkheden daartoe worden besproken. 9 De pastoor uit Heinkenszand ontvangt van de burgemeester de koninklijke onderscheiding. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Vier Zeeuwse pastoors hebben dit weekend hun 40-jarig priesterfeest gevierd. Het waren de he ren Van Alphen uit Heinkenszand, die tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd benoemd, H. Fassaert uit Groede, A. Die- rickx in Oostburg en H. de Munck uit Kwadendamme. „Voor al uw verdiensten voor niet alleen de katholieke kerk maar meer nog voor uw werk voor de christelijke zaak in de gemeente Borsele heeft de koningin U benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau". Met deze woorden besloot burgemeester Van Waas van Borsele zijn toe spraak tot de pastoor van Heinkenszand. Nadat burgemeeester van Waas zijn grote erkentelijk heid had betoond werd het woord gevoerd door pastoor Pontenagel uit Ovezande. Hij sprak namens de priesters uit de regio en hij dankte pastoor Van Alphen voor het vele werk als voormalig deken en als vraagbaak voor al zijn col lega's. Namens de hervormde gemeente en de gereformeerde gemeente sprak dominee Pronk. Als laatste sprekei trad op de heer Rijk die ais oud kerkmeester de pastoor dankte voor al zijn werk voor- ai voor ouderen en zieken. jJe leestrms voor pastoor H. Fassaert van d eSint Bavo- paruchie te Groede werd opge luisterd door het West- Zeeuwsc-h-vlaams Gregoriaans koor welk versterkt was met een gedeelte van het koor uit Terneuzen. Pastoor Martens uit Aardenburg die de feest predikatie hield en kapelaan de Kenif uit Aardenburg as sisteerden bij de eucharistie viering. Vanaf de pastorie was de straat versierd en er stond een ereboog voor de pastorie opge steld. De schoolkinderen en de familie haalden de jubilaris af en begeleidden hem naar de stampvolle kerk. In de lagere school was er na de eucharis tieviering een receptie waar velen de jubilaris gelukwen sen kwamen aanbieden. Na mens het feestcomité sprak de heer A. Cammaert. Als ge schenk bood -hij een kleuren televisie aan. j-n cte Sint Eligiusparoehie van Oostburg feestte pastoor A. Dierickx. Een erehaag van kin-deren vormde de toegang van de pastorie naar de kerk. De kerk die tot de laatste plaats bezet was, was versierd met vele tekeningen van de schooljeugd. Na de eucharistieviering werd door de voorzitter van het feestcomité, de heer P. van Hauwe, namens de paro chie het cadeau overhandigd. Op verzoek van de jubilaris was er nieuwe verlichting voor het priesterkoor en nieu we gewaden voor de misdie naars. Voor de pastoor zelf was er no-g een fiets. In de grote kantine van de r.k. mid delbare school Sint Eloy was er een receptie. Hier werd het woord gevoerd door burge meester A. Schipper van Oost burg, dominee Brinkman, de voorzitter van de NCB kring Oostburg de heer Claeijs na mens d-e katholieke Vrouwen Organisatie mevrouw De Rijk, de heer Lansu, oud secretaris van de NCB en deken Blom meröe. Tijdens een druk bezochte receptie in „De Burgt" te Kwadendamme ter gelegen heid van het priesterjubileum van pastoor H. de Munck, bo den de parochianen hun geluk wensen aan. Het geschenk van Kwadendamme, een oe- dlnag van f 1200,zal pastoor De Munck besteden als bijdra ge voor de bouw van een nieuw stenen altaar in je kerk. Tevoren werd in de kerk een eucharistie-vierin-g,! geconselebreerd door pastoor! de Munck en geassisteerd door deken A. Blommerde, en Ka pelaan P. van Bilzen, gehou den. Deken Blommerde, scnea- ste 111 zijn predikatie de be scheidenheid van pastoor De Munck. waarin tot uitdrukking Kwam, dat de pastoor niets veelde voor de verheerlijking van zijn persoon. Tijdens de receptie felici teerde burgemeester G. var» Waes, die vergezeld was van zijn echtgenote, de jubilerende pastoor en merkte op dat de steeds harder wordende pola risatie van de maarschappij het pastorale werk niet ver eenvoudigt. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op de Elderschans heeft een tot nu toe onbekende ingebroken in de blokhut van de verkenners. Een dolkmes, een bijltje en een lamp was de buit. Al deze attributen werden later terug gevonden in een winkel van de heer Van D. waar dezelfde persoon had ingebroken. Hier werd hij gestoord door de hond v-an de heer Van D. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondag morgen is de Terneuzense mo torrijder, S. L. W. vermoede lijk door een te hoge snelheid in de Buregmeester Geillstraat in zijn woonplaats tegen een verkeerspaal terecht gekomen en gevallen. Hij liep verwon dingen op achter het linkeroor en vermoedelijk een gekneusd dijbeen. Dokter Jiskoot ver zorgde hem ter plaatse, waar na hij naar huis kon terugke ren. (Van onze correspondent) GRAUW Door fanfare en drumband „Nooit Gedacht" werden in het gemeenschaps huis een muziekfestijn gehou den, waaraan deelnamen de fanfares uit Cl-inge en Hei kant. De voorzitter A- Bru-gge- man heeette d-e fanfare en ve le belangstellenden van harte welkom. D-eze bijeenkomst stond in het ka-der van de muzi-ekken-nd-sverrij kin-g, aldus d-e voorzitter. De fanfare en drumband Nooit Ged-acht ston den onder leiding van dirigent H. de Gu-clit, de fanfares van Clinge en Heikant onder lei ding van dirigent Pilaet. Na afloop dankte de voorzitter de aanwezigen voo-r hun grote be langstelling en de fanfarr voor hun prestaties.

de Stem | 1974 | | pagina 3