SHELL WAARSCHUWT REGERING Benzine schaarser als prijs verhoging uitblijft Twee sporlduikers in Engeland om feel leven gekomen Atoomafval op Westduitse vuilnisbelt Knobel heeft weer werk FEEST IN WE Taart met 102 kaarsen voor Tourke Notté stemWD Akense prof gebruikt doodzieke vrouw ais proefkonijn DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND WINKELEN ONDER BEWAKING DE STEM haar gewonde vrouw naakt snelweg gevonden democratie eist meer... ZEELl^ï, Dongenaar onder slachtoffers h et Franse be- ONDER WATER andaag in Doden hij instorting in Koeweit Invoering nieuwe dienstregeling N.S.: Weinig problemen Bankovervaller na gijzeling overmeesterd ZOMERTIJD IN ITALIË Bondscoach Van Springel Dertig gevangenen ontsnapt via netwerk tunnels .Schreeuwend g. /RESTAURANT LA COURONNEt Boschstraat 28 -«■ Breda I Het enige restaurant met 'n unieke aperitief bar, waar 'n j l bittergarnituur van het huis wordt gereserveerd. I Ontdek zelf met uw hele gezin hoe sfeervol en gezellig en I betaalbaar dineren eigenlijk, kan zijn. Gaarne vooraf uw tafelreservering, dit om teleurstelling te| doorkomen. Maandag 27 mei 1974 114e jaargang no. 14345 BIBt/flfy EDITIE VOOR ZEELAND DIRECTEUR: DR. W. A. J. AA. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOAA - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN <heid per 1 op wart sebe- (Van een onzer verslaggevers) LONDEN Twee sportduikers, die deelnamen aan een excur sie van de Bredase onderwatersportvereniging Argonauta in Zuid-Engeland, zijn zaterdag tijdens het duiken door lucht embolie (overdruk in de longen) om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 30- jarige W. H. Boon uit Dongen, lid van Argonauta, en de 33- jarige A. Slob uit Voorschoten, lid van de Leidse onderwater sportvereniging Calypso. Laatstgenoemde nam als gast aan de excursie deel. EINDHOVEN Zaterdag- Horsen is de 24-jarigc me- v'ouw S. F. uit Tilburg zwaar EHvond gevonden langs de au tosnelweg Tilburg - Eindho- "n. De vrouw was geheel ontkleed. De poütie heeft de pjnrige H- van T. uit Eind den aangehouden, die de Jrouw vrijdagavond een lift O" gegeven van de Tilburgse or waar zij werkte naar «Mhoven. zij„ verklaring, b'-j de vrouw heeft aange- Mn en daarna is doorgere- n, wordt door de politie ern- 8m twijfel getrokken M ns ^an kreeg hij oerweg ruzie met de vrouw, Va Jnaarom uitstapte. Toen later terugreed in de «S r 'Iblburg, zou de vrouw voor zijn auto zijn te,ÏÏ'on.6eri- Van T. heeft geen W kunnen geven voor teel ('a' oaevrouw F. ge- o ontkleed werd gevonden. Plaat werd vlak bij de itoff Van 1161 on®eluik aange- ,e !®cria heeft een controle- v. belang verworven in 'baairiste buitenlandse lanfl 1atsckappijen die in het u opereren. Blijkens een Pist g van het mi" (I1 ehe van mijnbouw en trol'?-6 'n- '-'OS03 Is een con" Werfln<3 belang genomen '»rtiumitS"Nederlandse II) con- ,.h - Shell-BP, de I tali- Satrap en in de Ameri- en nnr1oi nemingen Gulf en Mobil Oil. Het is voor excursieleider C. van Raaij en de overige leden van het Bredase duikteam nog steeds een raadsel hoe Arie Slob en Willem Hendrik Boon de fatale luchtembolie hebben kunnen krijgen. Het duikteam was nabij St.- Peter Port op het eiland Guern sey gaan duiken tot een diepte van 30 meter. Telkens twee duikers waren met een lijn aan elkaar verbonden. Arie Slob en Willem Hendrik Boon vormden geen koppel. Ieder van hen was met een ander lid van het duik team verbonden. Luchtembolie kan twee oor zaken hebben', een fout in de apparatuur of een te snelle op stijging na duiken in diep wa ter. In de apparatuur werden vooralsnog geen fouten ontdekt zodat gedacht wordt aan een te snelle opstijging. Maar dan blijft de vraag waarom de twee duikers, die met de slachtoffers verbonden waren, niets man keerden. De dood is bij beide slacht offers onder water ingetreden. Nadat zij in de het duikteam begeleidende boot waren gehol pen, werd tevergeefs kunstma tige ademhaling toegepast. De politie heeft de zuurstof- flessen, die op Guernsey waren gehuurd, en de eigen appara tuur van de duikers, onder zocht. Dinsdag zal de rechtbank van Guernsey tijdens een hoorzit ting proberen de juiste toe dracht van het ongeval vast te stellen. Een gewapende Britse mili tair leunt tegen een patrouille wagen en houdt de mensen in de gaten, die inkopen doen. De winkels in N oord-lerland gin gen zaterdag weer gedeeltelijk open sinds negen dagen geleden de algemene staking werd uit geroepen. (Zie ook pagina 5.) ZONNIG Droog. Flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. AAaximum temperaturen rond 15 graden. STAD EN STREEK Terneuzense flatbewo ners verbolgen over huurverhoging. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Verjaardagsgeschenk voor Kissinger? Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE André van Duin: Humor hoeft niet intelligent te zijn. Pagina 13 KOEWEIT Gistermorgen vroeg is in Koeweit een in aanbouw zijnd kantoorgebouw van vijf verdiepingen Inge stort. Volgens de laatste be richten zijn er vier lijken ge borgen en worden er 18 men sen vermist. In het puin zou den zich nog levenden bevin den. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Als de verhoging van de benzineprijs niet wordt toegestaan, zou de benzine wel eens schaarser kun nen worden in ons land. Dit zegt de Shell in haar bedrijfskrant „Onder de Vlam", die in het weekeinde is verschenen, Internationaal is het zo, dat| de benzine en nafta (grondstof van de petrochemische indus trie) relatief schaars en duur zijn, nationaal gezien wordt aldus de Shell deze schaarste kunstmatig door de regering versterkt, doordat zij de ben zineopbrengsten van de olie maatschappijen in Nederland lager houdt dan internationaal en in omringende landen het geval is- De olieindustrie onderhan delt zoals bekend al maandenlang met het ministe rie van Economische Zaken over een verhoging van de prijs van benzine en andere olieprodukten en deze onder handelingen zijn nog steeds niet afgesloten. Bij de jongste prijsverhoging, die superbenzi- ne op 98 cent per liter bracht, werd niet meer dan driekwart van de kostenstijgingen ge dekt zo zegt Shell de olieindustrie wil het resteren de kwart van de kostenstijgin gen eveneens door prijsverho ging dekken. Verder zoekt de oliednidus- trie dekking van de kosten stijgingen, die voor ha-ar het gevolg zijn van wijzigingen, die sornmige olieproducerende lan den (Quatar, Koeweit, Nigeri- a) hebben aangebracht in hun participatieoivereentooimsten mot de olieconcerns. Hoe groot de benzinepri'jsverhoging is, die de olieiindustrie verlangt, kon een woordvoerder van de olieindustrie bij navraag niet meedelen. Van regeringszijde is bij herhaling verklaard dat de benzineprijs alleen opnieuw verhoogd mag worden wan neer de olieproducerende lan den de prijs van ruwe olie zullen verhogen. Daarvan is vooralsnog geen sprake. Inte gendeel, drie olieproducerende landen helbben in de afgelopen weken de prijs van ruwe olie verlaagd. De publikatie in Onder de Vlam moet volgens Haagse kringen gezien worden als een nieuw pressiemiddel op de re gering, die aangekondigd heeft „hard te zullen blijven onder handelen" over een eventuele hogere benzineprijs. Het wordt overigens niet onwaarschijnlijk geacht, dat binnenkort het conflict over de benzineprijs tussen Shell en regering in volle hevigheid zal ontvlam men- Ook in Wést-Duitsland en België heeft zich zo'n tref fen voorgedaan. Over het schaarser worden van de benzine in ons land, dat dreigt als gevolg van het kunstmatig laag houden van de prijzen door de regering, geeft de Shell in de bedrijfs krant „Onder de Vlam" van de Shell-niaatschappijen in Nederland de volgende uiteen zetting: „Van de door de rege ring toegestane normprijs voor superbenzine, die thans 98 cent bedraagt, ontvangt de pomphouder 7,5 ceint per liter, d; Nederlandse overheid 60,4 cent per liter en de regeringen in de produktielanden gemid deld 12,1 cent per liter. Voor de oliemaatschappijen blijft dan over 18 cent per liter, waaruit zij alle kosten van olieput tot pomphouder moeten dekken. (vervolg op pag. 5) toe (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De invoering van de jaarlijkse nieuwe dienst regeling van de Nederlandse Spoorwegen, die gisteren in is gegaan, is, aldus een woord voerder van NS, bijna foutloos. Alleen de aangekondigde tijd winst van een klein kwartier op de lijn Amsterdam-Brussel door de introductie van de zoge naamde trek-duwtreinen kon zondagmorgen als gevolg van een defect aan een van die trei nen. niet in daden worden om gezet. Een rit Amsterdam-Rot terdam op deze lijn moest door dat defect worden opgeheven. (Van onze correspondent) BONN Voor de eerste keer is West-Duitsland gealarmeerd door een atomair gifschandaal. Het werd ontdekt door leden van de „Burgeractie Milieube scherming" in Karlsruhe, die enkeie monsters vande vuil nisbelt, waar het afval van het centrum voor kernonderzoek gestort werd, genomen en dit aan het instituut voor nucleai re geneeskunde van het cen trum voor kankeronderzoek opgestuurd hadden. Hier stelden de geleerden In een rapport vast, dat het afval een straling uitzond, die tus sen de 120 en 190 keer sterker was dan de officiële richtlijnen toelaten. Volgens de geleerden bevatten de monsters Kobalt 60 en Kaesium 137. die tot de giftigste afvalstoffen van de kernsplitsing behoren. Door de wijze waarop deze stoffen opgeslagen waren, be staat er groot gevaar, dat deze zich in het grondwater oplos sen en dasn via drinkwater en voedsel in het menselijke li chaam terechtkomen. Hier kunnen zij een dodelijke stra ling veroorzaken. Het kernceütrum bevindt zich op 2 kilometer afstand van de vuilnisbelt, die inmiddels ge sloten werd. HONGKONG (REUTER) De politie van de Britse kroonkolonie Hongkong heeft zaterdag een bankgebouw be stormd en een overvaller ge- gegrepen die elf mensen in het gebouw langer dan vijftien uur had gegijzeld. Toen de overvaller vrijdaga vond ontdekte dat zijn aanval op de Po-Sang-bank in het district Kowloon mislukte, gij zelde hij elf mensen. Het ge bouw werd omsingeld door moer dan 100 politiemannen onder wie scherpschutters en zaterdagochtend ging de poli tie tot de bestorming over waarbij de rn-an werd over meesterd. Twee van de gijze laars zouden zij ngewond. De overvaller bleef ongedeerd. (Van onze redactie) buitenland) ROME Italië is gisteren overgegaan op zomertijd en heeft de klok een uur vooruit- gezet. (Van onze sportredactie) BREDA Het Nederlands elftal heeft zich gerevan cheerd voor de matige verto ning tegen HSV Hamburg. De elf van Michels wonnen in Amsterdam op overtuigende wijze met 41 van oefenpart ner Argentinië. Er werd bij vlagen goed gevoetbald en tot grote voldoening van super visor Rinus Michels was er ditmaal ook inzet aanwezig. Overigens heeft diezelfde Rinus Michels het afgelopen weekend een moeilijk besluit moeten nemen. Om te komen tot de uiteindelijke selectie van 22 man werden Ajacied Jan Mulder en Willy Bro- kamp uit de selectie gestoten. „Ik heb weer werk". Op deze nuchtere manier rea- JAN MULDER. geerde George Knobel op zijn benoeming tot bondscoach. Knobel, die 15 juli in dienst treedt, heeft een eenjarig con tract getekend. „Ik wil eerst het werkklimaat verkennen", was de reactie van de Roosen- daalse oefenmeester. Herman van Springel was de wanhoop nabij. De Belg die, ondanks dat hij een ver keerde weg had ingeslagen, toch als eerste de finish van BordeauxParijs wist te be reiken, werd later alsnog door de Jury van deze zege be roofd. Van Springel had zich, op advies van een wedstrijd commissaris, door een volg- wagen laten slepen. Dit kost te hem de zege. Die ging nu naar de onbekende Fransman Delepine. (Voor uitgebreide reporta ges zie onze sportpagina's.) (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE In het be jaardencentrum 't Verlaet in Westdorpe is zaterdag Tuurke Notté 102 jaar geworden. Tuurke, die nog goed gezond is, goed eet, rookt als een schoorsteen en op gezette tij den een wandelingetje maakt in de tuin. kreeg een forse taart met maar liefst 102 kaarsjes aangeboden. Tuumke Notté is Westdorpe- naar van geboorte. Op zeven jarige leeftijd werd hij schaapherder en na de militai re dienst ging hij als landar beider werken bij de faimilie Govaert aan de Axelsestraat. Op 5 juni 1963 werd hij inwoner van het bejaardencen trum. Van zijn verjaardag werd gisteren een heel gezel lig feest gemaakt. Allereerst trof Tuurke een versierde stoel aan. Na de mis kreeg hij behalve de taart vele sigaren. Behalve de inwoners en perso neel van het bejaardencentrum kwaimen ook vele andere men sen Tuurke feliciteren. Hier onder meer bevonden zich onder burgemeester dns. W. Dusiarduijn van Sas van Gent en de heer Van Haelst als vertegenwoordigers van het bestuur van het bejaardencen trum. Zaterdagavond bracht het muziekgezelschap Eikels wordien Bomen Tuurke een se renade (ADVERTENTIE) dan de meerderheid plus één. Juist in uw gemeenteraad. In linkse kring wordt dat niet overal beseft. Daar willen ze de VVD buiten het bestuur houden. Voorkom een overmacht van links. V.V.D. antwoordnummer1877, Den Haag oftel. 070-614121. Ukunt ons ook steunen door lid te worden Hans Wiegel RIO DE JANEIRO (REU TER) Dertig gevangenen zijn zaterdagochtend uit de gevangenis Sao Joao de Meriti in Rio de Janeiro ontsnapt door een netwerk van aparte tunnels, die van hun cellen naar een hoofdtunnel leidden, aldus Je Braziliaanse politie. (Van onze correspondent) BONN Studenten van de Akense universiteitskliniek beschuldigen er een van hun professoren van de dood van een vrouw veroorzaakt te heb ben, omdat hij haar ziekte eerst in een college behandel de in plaats van haar meteen te opereren. De justitie vat dit geval zo ernstig op, dat zij het inmiddels reeds officieel ter hand genomen heeft en op dracht gaf het stoffelijk over schot pathologisch te laten on derzoeken- De studenten gaven ln hun mededelingenblad ruchtbaar heid aan dit geval en baarden hi armee in Aken groot opzien. Zij hadden hun toevlucht tot deze methode genomen, omdat de leiding van de chirurgische afdeling het personeel het con signe gegeven had, dat er over dit geval niet gesproken mocht worden, en het binnen de kli niek moest blijven. De perschef van de Akense technische hogeschool beves tigde, dat de betreffende hoog leraar dr. Martin Reiferscheid, dit uitzonderlijke sterfgeval niet aan de leiding van de ho geschool gemeld had, zoals uit drukkelijk voorgeschreven Is. De overledene is de 27-jarige Turkse vrouw Yamina Abdel Yaliiki, echtgenote van een in Aken werkende gastarbeider. Ze was reedis op 18 mei onder heftige pijnen in de klimeh opgenomen, omdat zij een vei- draaide maag had, waardoor zij niet meer eten en verteren kon. Drie dagen later was zij nog niet geopereerd en werd zij naar de collegezaal gere den, waar professor Reifer scheid haar ziekte voor zijn studenten behandelde. Volgens de studenten slinger de patiënte zich in de colle gezaal wegens de hevige pij nen schreeuwend in haar bed op en neer en moest zij zelfs braken. Toen enkele verontwaardigde studenten de professor hierop opmerKzaam maakten, ant woordde hij, dat hij de bloeds omloop van de vrouw volle- di" onder controle had. Alsof er mets aan de hand was, ging hij voort de röntgen-opnamen van de patiënte te bespreken. Volgens de studenten werd zij tijdens dit college medisch niét onderzocht of verzorgd. Pas toen later een verpleger naar het bed van de vrouw rende, beëindigde professor Reiferscheid na kort beraad zijn ooilege en werd de vrouw snel naar haar kamer terugge bracht- Hier overleed zij een halfuur later, omdat haar hart en bloedsomloop het onder de pijnen begeven hadden. Dod/ l agen- 9. s, nr,

de Stem | 1974 | | pagina 1