de eer OPNIEUW NEDERLAAG MERCKX Fuente verstevigt positie HERMAN VAN SPRINGEL ZIEDEND ROLF THUNG ZORGT VOOR ENIGE PUNT Roy Schuiten wint proloog van Mdkrace t in de rt litig Hier heb ik maanden voor getraind LIMBURGS SUCCES IN RONDE VAN LIMBURG Neem gewoon Durex- beter voor belden. Ronnie Peterson eerste in GP van Monte Carlo IJ 10 12 VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 27 MEI 1974 amateurs in Klooster- Huyzen en de Plas- coureur Cor Vervaea, keie seooncien van d» tand op de kopgroep weg te werken. Mot aiiiicn ronden te rijden ten Cor Vervaert en Le Block uit het peletou. kregen ook no.g aaa- Henny Gijsel, Ja-ip en Leon Strobbe. Car t had inmiddels door oeten aihaken. Ook de ie uit het peleton ont- werd na enkele ronden :n. De beslissende slajj vallen. De zeven vlueii- ;ouden de ereplaatsen verdelen. Het peleton imiddels gedoemd een tenrol te vervullen, mden voor het einde liet [van de Bunder zijn rne- .ters ter plaatse. Na ponerende solo werd van de Bunder winnaar |t amateurcriterium, agen amateurs: 1. Toine Bunder, IJzendijke 2. imit, Halfweg, 2. Vester Koosendaal, 4. Rudy Sint Niklaas, 5. M. elen, Roosendaal, 6. Ri- terboom, Ellewoutsdijk, ie van Hasselt, Roosen- Jan Koops, Waterin- Wim Westdorp, Hein- ,nd, 10. Rudy Liebregts, ingen. 11. Willy de Fe- lluiskil, 12. Kees Stout- Sint Maartensdijk, 13. oninigs, Sprundel, 14. Huizen, Kloetinge, 15. Gödde, Koewacht, 16. Strobbe, Lamswaarde, n van de Wiel, Tilburg, inny Gijsel, Heikant, Ui- de Kater, Utrecht, 20. Remijn, Kwademdam- ilzonder groot aantal to" vingen binnen, namelijk veertig. Bekende namen ize categorie zijn f°'in rmans. Martin Havik, de vse kampioen Wim Jere- e en uiteraard de plaat- ïavoriet Taivio Picavet. circuit binnen de stads- n van Hulst zal motge"' ig dan ook voor alle ver zijn afgesloten. De entI? ;t parkoers is gratis. R JU koers telt mee voor !koil-Stem klassement R isatie van deze wiele- ig is in handen van rclub „Hulst". UILEN: De 18-jarige May an Leeuwen uit Gouda et meer van Neucnate Zwitsers zeilkampi°en. .aserklasse geworden. erde met zijn „JaP Hij als eerste en twee weede de finishlijn- keer jaar oudere broer pim .Icicu uuuetc pn gde als achtste. Er w ,„n g deelnemers uit zes la" ■ORSEN: De Colombo2® igo Valdes is in ™onai dkampioen boksen in engewicht (TVBC-vers^- rden. Valdes won a r out in de zevende ro de Amerikaan Benny Valdes behaalde ln jv zijn vijftigste »V- 3le als prof, het was Z"Jn door knock out. Fuente: aanval geslaagd. MODENA (ANP) De Spanjaard José Manuel Fuente heeft zijn leidende positie in de Ronde van Italië aanzien lijk verbeterd. Zaterdag won hij op overtuigende wijze de negende etappe en bracht zijn grote concurrent Eddy Merckx voor de tweede keer in deze Giro een nederlaag toe. De etappe van zondag leverde een zege op voor de Belg Patrick Sercu. Eddy Merokx heeft geen woord gehouden- De Belg had vrijdag verklaard, dat hij za terdag tijdens de beklimming van de Monte Carpegna de aanval zou openen op Fuente en de Spanjaard wat zou laten zien. Het is Merckx niet ge lukt, want de kleine Spaanse bergkoning was oppermachtig en liet al zijn concurrenten moeiteloos achter zich. In de beginfase had het er nog alle schijn van, dat Merokx inder daad de sterkste was. Hij voerde het tempo waanzinnig hoog op en Fuente had de grootste moeite het Belgische wielerfenomeen bij te benen. Bij de beklimming van de 1400 meter hoge Monte Car pegna was de realiteit echter anders. Op grootse wijze snel de Fuente naar boven en een maal op de top aangekomen bleek zijn voorsprong op Merckx opgelopen te zijn tot ruim één minuut. Ook in de gevaarlijke afdaling, het par koers was spiegelglad gewor den door de neerstromende re gen, demonstreerde de Span jaard zijn grote kwaliteiten. Met een geweldige souplesse nam hij de scherpe bochten en bleef bouwen aan zijn winst. De afdaling van Merckx was heel anders. De Belg nam geen enkel risico en leek zwaar aangeslagen te zijn door de manier waarop hij door Fu ente was gelost. Bij de finish in Carpegna was de voor sprong van Fuente niet groter en niet kleiner geworden. Eén minuut en vijf seconden na de aankomst van de Spanjaard kwam een gedesillusioneerde Merckx over de eindstreep. Na afloop verklaarde Fuente: „Ik ben dolgelukkig met deze winst. Het maakt mij niet uit hoe ik win, maar ik ben blij, dat ik de woorden van Merokx, die had gezegd dat ik hem niet zou kunnen stoppen, heb gelogenstraft". Merokx, de verslagene: ,-Er is nog niets aan de hand. De strijd is nog lang niet beslist. Ik heb nu weliswaar verloren van Fuen te, maar er komen nog meer bergetappes, zodat er nog van alles mogelijk is. Fuente zal nog van mij horen", aldus de Belg, die in het algemeen klassement van de negende naar de tweede plaats steeg. De etappe van zondag ver liep rustig. De renners wilden bijkomen van de vermoeienis sen van de vorige dag en ble ven gedurende de gehele rit iri gesloten formatie rijden- De Belg Patrick Sercu was in de eindsprint de snelste en won voor de tweede keer in deze ronde van Italië een etappe. Honderd meter voor de eind streep trok hij de sprint aan en kreeg onmiddellijk de Itali aanse sprinter Marino Basso aan zijn wiel. De Italiaan pro beerde nog wel over de Belg heen te komen, maar Sercu bezat nog kracht genoeg om de zege te grijpen. Uitslag negende etappe: 1 Fuente (Spa), 191 km. in 6 uur 6 minuten 11 seconden, 2 Merckx (Bel) 6.07.16, 3 Parm- ni It) 6.07.55, 4 Bergamo (It) z.t., 5 Eric de Vlaeminck (Bel) z.t., 6 Gimondi (It) z.t., 7 Pog- giali (It) z.t., 8 Bitossi (It) z.t., 9 Kuiper (Ned) z.t- Uitslag tiende etappe: 1 Ser cu (Belg) 205 kilometer in 4.04.20, 2 Basso (Ita), 8 Dc Vlaeminck (Belg), 4 Gavazzl (Ita), 5 Osler (Ita). 6 Vicinu (Ita), 7 Paolini (Ita), 8 BorTn lotto (Ita), 9 Antonini (Itai, 10 Houbreehts (Belg) allen dezelfde tijd als Sercu. 32 Kuiper (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1 Fu ente (Spa) 51 uur, 44 minuten en 20 seconden, 2 Mercxx (Belg) op 1 minuut en 40 seconden, 3 Gimondi (It) op 2.12, 4 Battaglin (It) op 2.14, 5 Uribezubia (Spa) op 2.18, 6 De Vlaeminck (Belg) op 2.19, 7 Bitossi (It) op 2.19, 8 Conti (It) op 2.19, 9 Baronchelli (It) op 2.21, 10 Ritter (Den) op 2.22, 14 Kuiper (Ned) op 3.24. 9 Eddy Merckx„Er komen nog meer bergetappes." PARIJS (ANP) Herman van Springel was na afloop van de monsterrit Bordeaux - Parijs, over een afstand van 593 kilo meter, ontroostbaar en kwaad tegelijk. Hij kon nog maar nau welijks geloven, dat de wedstrijdleiding hem van zijn schitte rende triomf vervallen had verklaard en was ziedend, omdat hij buiten zijn schuld een andere weg was ingeslagen. „Ik heb maar achter mijn gangmaker te rijden. Die rijdt op zijn beurt weer achter de begeleiding en als die dan een andere weg neemt kan ik er toch niets aan doen. Ik heb zelfs nog meer kilometers af gelegd dan de andere renners. Toen ik weer op de normale route terugkeerde mocht ik mij zelfs vasthouden aan de deur van een volgwagen. Een wedstrijdcommissaris keurde dat goed. Nu hoor ik, dat vasthouden niet was toegestaan. Wel, dan weet ik het ook niet meer. Hier heb ik maanden voor getraind", aldus van Sprin gel, die in 1970 winnaar was van de zwaarste en langste prof- klassieker. De veertien renners waren in de vroege morgen uit Bordeaux vertrokken voor de 593 kilo meters, die hen te wachten stonden. Het tempo lag in de eerste honderd kilometer vrij laag, ondanks de goede weers omstandigheden. Pas na 322 ki lometer ontstond er actie, toen Van Springel zijn demarrage plaatste. De enige, die reageer de was de Deen Leif Morten- sen, maar die moest enkele ki- ometers verder Van Springel laten gaan. De voorsprong van VOETBAL. Ue Ileerenveen- speler Thomas Haan heeft een eenjarig contract afgesloten ®et SC Cambuur. Met de transfer is ongeveer 80.000 Sulden gemoeid. Bij Heeren- tecn tekenden de Zuidslaviër ™lyanin en De Jong voor één Bar hij. BOKSEN: Het Amsterdam se amateur boksteam heeft in 'rankfort met 9—7 verloren 'au het team van die stad. De beslissing viel in de laatste Partij, waarin de Amsterdam mer Ben Tieben op punten 21ln meerdere moest erkennen w de vroegere Zuidslaviscre kampioen Milic, die voor 'rankfort uitkomt. DAMMEN: Tijdens de in utrecht gehouden jaarvergade- rthg van de Koninklijke Ne derlandse Dam Bond (KNDB) js voor de derde keer de pres- tatieprijs uitgereikt aan Ton tojbrands naar aanleiding van hjh wereldtitel. De prijs voor tomoren ging naar Robert Uberc, die jeugdwereldkampi oen is geworden. BOKSEN: Rafael Herrera jMexico) heeft in het sportpa- 'S1s te M-exico-stad zijn we- •todtitel boksen in het ban- jam-gewicht (WBC-versie) be- houden. Hij versloeg zijn uit- Wter en landgenoot Romeo ■toaya door knock out in de fede ronde. de Belg op de rest van het veld liep razendsnel op. De Fransen Mintkiewicz en Catieau lagen reeds in verslagen positie en ook de ploegmakker van Van Springel, Van Clooster had de moed al lang opgegeven. Nadat Van Springel Chartres achter zich had gelaten, er waren op dat moment ruim 460 kilometer afgelegd, „beging" hij zijn fout, die hem na afloop de zege zou gaan kosten. Na snel weer op de juiste route te zijn terugge keerd, hij had nauwelijks tijd verloren, voerde Van Springel zijn tempo tot waanzinnige hoogte op. Aangemoedigd door die duizenden Fransen, die voor een dergelijk evenement nog wel even de straat op willen komen, bleef de Belg doorgaan, al verklaarde Van Springel na afloop, dat hij op dat moment, er moest nog 100 kilometer wor den volgemaakt, erg moeilijk zat. „Ik kon mijn benen nau welijks meer ronid krijgen. Ik heb echter toch doorgezet en telkens aan mfjn voorbereiding gedacht. Vier jaar geleden, toen ik won, had ik eveneens zo'n moeilijk moment, maar kwam ik er ook bovenop". De aankomst in de hoofdstad van Frankrijk was een ware triomftocht, begeleid door tal loze volgwagens en motorrij ders voltooide Van Springel, de uitputting nabij, zijn laatste ki lometers. De duizenden toe schouwers moesten een klein kwartder wachten op de vol gende renner. Tot hun vreug de was het een landgenoot, de 27-jarige niet zo bekende Régis Délépine. Na afloop tekende Van Sprin gel beroep aan tegen zijn dis kwalificatie, maar wedstrijdlei der Jacques Goddet'zei, dat hij weinig kans zou hebben. „Het staat in de reglementen, dat een renner, die het parkoers ver laat niet in aanmerking voor de zege komt". Uitslag: 1. Délépina (Fra.) 593 kilometer in 15 uur, 1 mi nuut en 13 seconden. 2. Mor- tensen (Den.) 15.10.12; 3. Van Clooster (Belg.) 15.13.47; 4. Ca tieau (Fra.) 15.23.43; 5. Mint kiewicz (Fra.) 15.24.52; 6. Ro- ques (Fra.) 15.25.14. 9 Herman van Springel: Verkeerd gereden bui ten eigen schuld. GYMNASTIEK: Janny Oost, van Quick Leeuwarden, is in de Stilo -sporthal te Zwolle Nederlands kampioen moderne ritmische gymnastiek gew-orden. Zij -eindigde in de finale me tlgeringe voorsprong op Bertie van der Kwaak als eerste. Een van de grote favo rieten, Puck Winkelier, die na de halve finales op de tweede plaats stond, moest wegens ee n enkelblessure verstek la ten gaan. BOOGSCHIETEN: De Ne derlander Frits van Drunen werd in Hannover winnaar van het vierde internationale FITA-st-errentoernooi hand- boogschieten. Hij behaalde in totaal lil44 punten. Nellie van Bree eindigde bij de dames op de derde plaats met 1078 pun ten. ATLETIEK: Bernard Kan- nenbeng, de Westduitse Olym pische kampioen 50 kilometer snelwandelen, heeft tijdens de interlandwedstrijd West-Duits- land - Engeland in Hamburg het wereldrecord op de 20 ki lometer snelwandelen verbe terd. Kannenberg legde de af stand af ia 1 uur, 24 minuten en 45.0 seconden. Het oude wereldrecord stond met 1.25.19.4 op naam van de Oost duitser Peter Frenkel en Hans George Reimann. TENNIS: De Amerikaan Eddie Dibs heeft in Hamburg voor de tweede achtereenvol gende keer het herenenkelspel van de open Duitse kampioen schappen gewonnen. In de fi nale versloeg hij de Westduit ser Hans J'öadhim Plötz in drie sets. Het damesenkeisipel ging naar de Westduitse Hei-ga Masthoff, -die in de eindstrijd de 17-jarige linkshandige Mar tina Navratilova (Tsjech.) klopte. (Van onze speciale verslaggever) BASTAD Een beetje me delijden met Jan iloruijic zou op zijn plaats zijn als hij al niet zo veel medelijnen met zichzelf nad. Hordijs, nog al tijd Nederlands teniiiskaiiipi- ien zorgde ervoor dat de Da- visbekerwedstrijd Zweden - Nederland toen zaterdag al was beslist. Na twee gewon nen sets tegen nul van vrijdag avond haalde hij bij het uit spelen van de aigebroken par tij met Leif Johansson slechts drie games: 16, 06, 26. Hemmes en Thung kwamen daarna nog tot een set tegen het inderdaad geweldige dub bel Borg - Beugtsson: 26, 97, 16, 16 en Zweden - Nederland was zaterdagmid dag al beslist. Wat zondag nog gebeurde was voor de wedstrijd niet belangrijk meer, maar Rolf Trung nam wel revanche voor Jan Hordijk. Thung onder streepte in de slotpartij de op gaande lijn in z'n spel tegen Leif Johansson. In een rege'- rechte storm werkte hij een achterstand van twee sets weg en behaalde een overwinning die een goede plaats verdient op zijn erelijst, 46, 46, 6— 1, 63 en 6—1. Daarvoor had Fred Hemmes, di e volgens zeggen licht geblesseerde Jan Hordijk had vervangen, het derde enkelspel van Björn Borg verloren met 36, 3—6 De nederlaag van Hordijk bevatte verlies in tamelijk schrijnende cijfers. Een ver goelijking op de manier van niet spelend aanvoerder Dcik Lameris en trainer Rinus Buy- telaar. die zichzelf susten met de gedachte dat de cijfers te hard waren, is niet op zijn plaats, De score in de laatste drie sets uit de partij Leif Johansson - Hordijk was na melijk eerlijk, omdat Hordijk te zacht is. In een opwelling van drift stelde Hordijk: „Dit is m'n laatste partij". Het zij zo. Internationaal gezien ten minste. Van een speler die te gen Leif Johansson, degelijk maar beperkt, simpel en waarlijk niet foutloos, veertien games achter elkaar verliest (van 3-1 in de eerste set tot 50 in de derde) hoeft niet meer te worden verwacht dan prestaties o-p nationaal niveau ln al hun beperktheid. Jan Hor-dijk mist de moed zich door de ergernis van een tegenslag te bijten, de wil om even een beetje pijn en irrita tie in de liesstreek te verge ten. Hij liet zich voortdrijven op de raad van zijn leiders het voorzichtig aan te doen, of schoon in de afgebroken stel ling schadeloos tenminste twee sets het risico genomen had kunnen worden. Hij probeerde zijn spel te veranderen nadat hij en ieder zag hoe Johansson hem ganadeloos ontmaskerde. Toen mislukten een paar bal len en vanaf dat moment werk te hijzelf volop mee aan het demasqué. Hordijk accepteer-i de zijn tekortkomingen van zaterdag als normaal en be- sohouwde niet de kwaliteiten die hij vrijdag had getoond als zijn werkelijke kracht. Een sohaaD in wolfskleren, dat na dat het de, voor zijn gevoel valse huid had afgelegd, zich ook nog zonder blaten van zijn laatste draadje wol liet bero ven. De andere drie van Bastad verdienen een verder stimule ren van h-un mogelijkheden door de KMLTB. Hemmes, Thung en Sanders zijn man nen die in hun spel en speel- trant weinig Borg-achtigs heb ben. Die combinatie van ta lent, snelheid, explosieve kracht en onvergelijkbaar re actievermogen komt zelden voor. Thung en Sanders heb ben echter wel voldoende kwaliteit om binnen een jaar het niveau van Bengtsson (toch ook al 31) en Johansson te bereiken. Hemmes is duide lijk op de weg terug. Een weg die hem vermoede lijk niet op hetzelfde punt zal brengen als waarheen Rolf Thung op streek is. De Hilver summer, die in de wedstrijd tegen Finland voor-al in het duel met Berner faalde, was zaterdag dé sterkste figuur in het dubbel en besloot zijn goe de optreden van Bastad met een, overwinning op Leif Jo hansson. De stormachtige wind, die tacticus Hemmes aan eein draag lijke score tegein Borg had geholpen, gebruikte Thung na een aanpassingsperiode als bondgenoot. Die gewennings- kuur voor de Nederlander duurde twee volle sets. Beide keren kwam Thung na een achterstand (van 1—4 en 2- 4) temg tot 44 om de sets toch met 4-6 te verliezen. Daaarna echter toonde hij de mentaliteit die aan de wieg van succes staat. Na een snelle doorbraak op Johanssons ser vice in de eerste -game van de derde set, moest hij verwoed vechten om de volgende pun ten. Onder omstandigheden die voor beide spelers uiterst moeilijk waren. Johansson werd door de vedhtersmentali- teit van Thung overbluft. Op 03 gaf hij de derde set prijs en toonde herstel door in de vierde 'n achterstand van 02 in 'n voorsprong te veranderen: 32. Rolf Thung met de onbe vangenheid van de speler die niets te verliezen heeft, be vrijd van druk omdat de wed strijd op de stand 40 voor Zweden toch al beslist was, wilde echter vechten tegen de beter geschoolde, maar minder getalenteerde Zweed. Johans- son hield de strijd in even wicht maar verloor de belang rijke zevende en achtste ga me toch, omdat de inzet van Thung groter was. Op 5—3 voor Tliung in de vierde set gaf Leif Johansson zich ge wonnen. De variaties van Thung en de wind waren hem te veel. BRIGHTON (Reuter) Roy Schuiten, de winnaar van Olympia's Toer heeft gisteren in Brighton de proloog van de ronde van Engeland voor ama teurs, die maandag begint, ge- wo inen. Schuiten reed de 3200 meter in Brighton (een tijdrit) in 4 minuten en 15.8 secon de. De Zwitser Hans Kanel leg de met een achterstand van 3.1 seconden beslag op de tweede plaats. De uitslag van de proloog is: 1 Roy Schuiten (Ned) 3200 m in 4.15.8, 2. Kanel (Zwits) 4.13.9, 3. Mysik (Tsj.-Sl.) 4.19.6, 4 Moore (G.B.) 4.19.8, 5. Fi- lipsson (Zwe.) 4.21.8, 6. Von- dracek (Tsj.-Sl.) 4.22.0. De Nederlandse wielrenner Johan van der Meer heeft za terdag de „Pijl van het Zui den", een ronde voor amateurs, gewonnen- De tweede plaats in het eindklassement was eveneens voor een Nederlan der, Adrie van Ilouwelingen. Uitslag vijfde en laatste etappe: 1. Treis (Lux) 166,5 kilometer in 4 uur, 36 minuten en 49 seconden, 2. Hilberink (Ned), 3. Griese (Wdld), 4. Fischer (Lux), 5. Weissinger (Wdld). allen in dezelfde tijd als de wlnnaai- Eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Van der Meet1 (Ned) 21 uur, 13 minuten en 45 seconden, 2. Van Houwelin- STEIN— De 25e ronde van Limburg voor amateurs is een volledig Limburgse aangele genheid geworden. De onbe twiste uitblinker Mait Dohmen uit Born prolongeerde zijn ze ge van vorig jaar. Oud-profes sional Jo van Pol uit Mont- fort, die helemaal geen kop had gedaan, werd tweede en de ploeggenoot van Dohmen, Bennie Ceulen uit Maastricht eindigde op de derde plaats- De Limburgers konden in hun eigen gebied zo domine ren, omdat de vrijwel gehele Nederlandse amateurtop dooi de KNWU naar het buitenland was uitgezonden. Een feit, dat de organisators onaangenaam trof, want Nederlands konin- ginneklassieker werd daardoor gedevalueerd. De zege van Dohmen, een 22-jarige krantenbezorger, was er echter niet minder om. Dohmen zette de koers vanaf de start in Stein geheel naar zijn hand. De route ging over tientallen Limburgse heuvels en was 182 kilometer lang. Dohmen verkeerde tijdens de gehele rit in de kopgroep. Hij deed veruit het moeste kop- werk en door vele korte de marrages putte hij zijin groof" ste concurrent Toine van den Bunder, die hem twee maan den geleden in de Hel van het Mergelland op een soortgelijk parkoers had verslagen, zo uit, dat deze na 150 kilometer moest lossen. Toch leek Doh men de zege nog te ontgaan, toen 25 kilometer voor het einde zijn ploeggenoot Bennie Ceulen uit een zeven man sterke kopgroep wegsprong' Dohmen moest diens vluoht dekken en deed dat goed, maar Ceulenu vluoht reikte niet ver genoeg. Dohmen pro beerde het onmiddellijk zelf. Toen dat mislukte, leek hij zijn laatste krachten te hebben verspeeld. Dat was echter niet het geval, want in de sprint wa-. hij duidelijk de sterk ste. UITSLAG: 1 Mat Dohmen (Bom) 182 km in 4.35.36, 2 Jo van Pol (Montfoort) z.t-, 3 Bennie Ceulen (Maastricht) z.t., 4 Gees van Dongen (Oud-Gas tel) z.t., 5 Ad Tak (Oud-Gas tel) z.t., 6 Henk Smits (Baar- krade) z.t., 8 Toine v. d. Bun der (IJzendijke) op 351, 9 Hans Koot (Eindhoven) z.t., 10 Jan Lulbberdinik (Voorst) z.t-, 11 Piet van Kollenburg (Sittarö) op 5.24, 12 Jan Bak ker (Eenrum) z.t., 13 Joop Brink (Haarlem) z.t., 14 Henk Botterhuis (Sarnbeek) z.t-, 15 He:n Lunenburg (Loesbroek) gen (Ned) 21.15.15, 3. Grieser (Wdld) 21.16.40, 4- Jabst (Wdld), 5. Pirardi (Ned) 21.18.55. Die Fransman Jean-Pierre Danguillaume (28) heeft met het minieme verschil van dine secj-nden de etappewedstrijd ,Mi'di Libre" gewonnen. Dan guillaume, die zaterdag^ zijn verjaardag vierde, ging in de laatste rit over 168 kilometer rond Rodez met succes in de verdediging tegen die op de loer liggende Brit Barry Ho- ban, die talrijke ontsnappings pogingen waagde. Maar hij werd steeds teruggehaald, het- zij door Danguillauime zelf, hetzij door diens ploegmak- kers. Uitslag laatste etappe: 1. Martinez (Fra) 4 uur 29 minu ten 10 seconden (4.29.04 met bon.), 2. De Witte (Bel) 4.32.03 (4.31.59 met bon.), 3 Borland (Fra.) 4.32.05 (4.32.03 met bon.), 4. Maertens (Bel.) 4.32.54, 5. Danguillaume (Fra) z-t. Eindklassement1. Danguil laume 20 uur 48 minuten 7 seconden, 2. Hotoan (GB) op 3 sec., 3. Verbeeok (Bel) op 7 sec., 4. Coroller (Fra) op 7 sec., 5- Maertens (Bel) op 11 sec. Tino Tabak eindigde zater dag als tweede in een wed strijd voor beroepsrenners in Ledegem, Winnaar werd de Belg Jos Jacobs, die de 201 ki lometer aflegde ln 4 uur en 53 minuten. In de eindsprint bleef hij Tabak een banddikte voor. Piet van Katwijk eindig de op de 3 e plaats. Wiim de Waal werd zesde, Fedor den Hertog zevende, Cees Priem zeventiende en Bas Hordijk 23e. De Belg Roger Hosiers won zaterdag een wegwed strijd voor beroepsrenners in Sint Amands- Hij legde de 192 kilometer af in 4 uur en 50 seconden. De beste Nederlan der was Theo van der Leeuw, ■die op de achtste plaats ein digde. MONTE CARLO Het was een pure noodgreep van Colin Chapman. De nieuwe Lotus- renwagen voldeed bij volle niet aan de verwachtingen die hij had gesteld. Ten einde raad liet de Brit toen Ronnie Peterson maar starten met een vier jaar oude Lotus, die hij haalde uit zijn privé-museum. Die bolide, waarmee de Brazi liaan Emerson Fittipaldi twee jaar geleden wereldkampioen werd, bracht het Britse merk de eerste zege van dit seizoen in een race tellend voor de wereldtitel. De Zweed, wiens rauwe rijstijl al vele malen onder werp van discussies is ge weest, heeft daardoor zijn laatste kans op het behalen van een eventuele wereldtitel gegrepen. Bij steeg van de dertiende naar die zesde plaats in de strijd om het kampioen schap der coureurs. Zijn ach terstand op de Braziliaan Emerson Fittipaldi, leider van de ranglijst bedraagt echter nog veertien punten. Gezien de betrekkelijk geringe ver schillen aan de kop van dat klassement zal de Zweed in de nog resterende wedstrijden steeds een hoge klassering moeten opeisen. Het motto van Peterson is echter: alles of niets. Het heeft er aanvankelijk allerminst naar uitgezien dat de zege naar de blonde Zweed zou gaan. De Ferrari van de Oostenrijker Ni'ki Lauda, snel ste in de training, en de wa gen van diens stal'genoot Clay Regazzoni beheersten in de eerste helft van de race de wedstrijd over de dalende en stijgende wegen van het prinsdom. Regazzoni viel ech ter sterk terug toen zijn bolide spinde- Technische problemen waren er oorzaak van dat Lauda een pitstop moest ma- toen. Daarmee was de rol van Ferrari, welk merk al 19 jaar geen zege in Monte Carlo had behaald, uitgespeeld. Toen lag de weg naar de zege voo» Peterson open. (ADVERTENTIES)

de Stem | 1974 | | pagina 11