Vin! m in it Opvolging burgemeester Thomassen kan politieke krachtmeting worden „Fluisterende reus" op Zestienhoven Ex-SS-er; „Afrekenen met verleden" binnenland kort en goed. Niets gevraagd Beste kansen HTP HEERLEN VRAAGT ROME OPHELDERING Brief uit Rome over Leuvense erepromotie Schillebeeckx Stakingen in Portugese koloniën papiep uw pen Abortuskliniek (4) Zonderdag Herdenking KNVB-jubileum Economie Marine vindt KLM-helikopter VVoensdsg 22 mei 1974 OPAPLEIN 18, >T 01140-4485, JUGOSLAVIA 750 4 cil /30 din PK 110 km/u inkl. BTW isloweg TeL050~ 126142 15 Test Win fst 20droom- len. Bovendien de As co na test, ijzondere testrit in op de volgende ng, veiligheid, orestaties, hap met de Opel /Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als het CDA in Rotterdam zijn zin krijgt, iall draait de benoeming van de opvolger van burgemeester qf Thomassen uit op een poli- krachtmeting, eventueel wt in het kabinet. Aanleiding is de afwijzing van het CDA als partner in ket na de gemeenteraadsver kiezing te vormen program college van B en W. De Rotter damse PvdA, die op grond van de statenverkiezingen rekent op een absolute meerderheid, wil het alleen doen of hooguit jamen met de PPR. Behalve dat is het CDA het ook niet eens met de kandi daat, die de PvdA naar voren schuift: partijvoorzitter André van der Louw. Men vindt dat hij te weinig ervaring heeft, te partijpolitiek gebonden is en dat hij de allure mist om Rotterdam in zijn internatio nale betrekkingen te vertegen woordigen. De Rotterdamse CDA-partners hebben het PvdA-voornemen ,een regelrechte machtsgreep" (dr, J. H. Christiaanse, ARP) genoemd, spraken van „Het is nu oorlog" (F. J. Van der Heijden, KVP) en CHU-er drs. H. J. Viersen, nu wethou der voor Haven en Economi sche Zaken, zegt dreigend: „Het CDA mag dan in Rotter dam door de PvdA worden overvleugeld. Landelijk en in het kabinet is dat helemaal niet zo". Een en ander heeft er toe geleid dat het CDA in Rotter dam heeft afgezien van verde re besprekingen met de PvdA over een burgemeesterskandi daat uit socialistische kring. Men heeft daarentegen een ei gen kandidaat naar voren ge schoven, de huidige wethouder van Volksgezondheid, Sociale- en Kunstzaken: KVP-er Geor ge Z. de Vos. Dat gebeurde aanvankelijk tot diens onaangename verrassing, want „mij was niets ge vraagd". Later heeft hij even wei het politieke belang ervan ingezien, „het spelelement", zoals hij zegt, en de afgelopen dagen liet hij weten niet onge negen te zijn in te gaan op de wens van het CDA om voor de 31ste een officiële sollicitatie te doen uitgaan. De PvdA beschouwt deze han delswijze van het CDA als „nogal irriterend". Lijsttrek ker drs. Jan Riezenkamp, wet houder van Financiën: „Het CDA is boos, omdat het niet meer hoeft mee te doen. Als ze werkelijk iets voor ons pro gram hadden gevoeld, zoals ze nu beweren, dan hadden ze een heleboel zaken de afgelo pen vier jaar niet getrai neerd". De suggestie, dat het de Rot terdamse PvdA uitsluitend om ordinaire machtshonger te doen is, wijst hij van de hand: „De kiezer doet een uitspraak en kiest misschien in meerder heid voor ons. Dan moeten wij de konsekwentie durven ne men en de beste omstandighe den scheppen om het program ma, waarvoor de kiezer heeft gestemd, ook uit te voeren". Riezenkamp zegt ook niet te geloven dat in code komende Rotterdamse situatie andere partijen, die niet in het colle ge zitten tekort zal worden geïaan. Noch dat het college een soort succesvolle prolonga tie van zichzelf wordt met de meerderheid in de raad als applausmachine. Maar mr. M. Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland heeft al laten merken de PvdA-opvattingen over de in formatieverstrekking aan an dere fracties mager te vinden. „De gedachte", zei hij donder dag bij de bespreking van het profiel voor de nieuwe burge meester, „dat je de zorg daar voor exclusief aan de burge meester moet overlaten, vind ik onvoldoende. Het moet de voortdurende zorg van alle wethouders zijn". En burge meester Thomassen, verder kijkend, zegt: „Ik ben bang dat dit plan voor een program college van bijna alleen de PvdA een zwaard wordt waar men zelf in valt. Dat kan be tekenen dat de PvdA er in de meerderheid van de Neder landse gemeenten uitgeknik kerd wordt". Aan de andere kant staat vast, dat de heer Van der Louw, de meest serieuze kandidaat van de PvdA, alleen op voorwaar de van een dergelijk stevig politiek program-college het burgemeesterschap zou willen aanvaarden. Dat wil nog niet zeggen dat hij helemaal ge bakken zit, want de PvdA ls nog druk bezig om eventueel een tweede of derde kandidaat te vinden. Veel hoop dat het lukt heeft men niet. CDA-te- genkandidaat De Vos zegt dan ook berustend: „Van der Louw heeft de slechtste papieren, maar ook de beste kansen". HEERLEN (ANP) Het curatorium van de hogescsool voor theologie en pastoraat (HTP) te Heerlen heeft de Romeinse congregatie voor het onderwijs opheldering ge vraagd. In een brief, vraagt het cu ratorium de Romeinse instan tie de tractaten en de profes soren met name te noemen tegen wie zij bezwaar heeft en waarom. Ook verzoekt de HTP om tooipieën van de stuk ken, waarop het Romeinse oordeel is gebaseerd. Het cu ratorium, dat onder leiding staat van mgr. Beel, zegt be reid te zijn om, na bestudering van de gewraakte stukken, de kwestie opnieuw in Rome te komen bespreken. Het gesprek, dat het curate rium met mgr. Gijsen zou hebben, is niet doorgegaan. De HTP heeft de bisschop schrif telijk doen weten ziöh in de gegeven situatie liever eerst tot Roone te wenden. (Vervolg van pag. 1) In juni '46 de ex-ss-er heeft er dan al weer enkele nieuwe ontvluchtingen en ar restaties opzitten vlucht hij op de pas van een vriend naar Frankrijk, naar Gouvieuz, waar hij als Piet Adriaansen neer strijkt en zich gaat bekwamen in het bewerken van natuur steen. Nieuwjaar '47 wordt het hem te machtig: hij wil zijn vader en moeder zien en reist naar H'ouw, waar zijn vrijheid van korte duur is. De politie, op zoek naar de gedeserteerde schoonbroer van Van M., vindt de oud-SS-er op de zolder van het huis aan de Bergsestraat. Pas als een kogel uit het pistool van een Bergse brigadier van politie rakelings larngs hem heen gaat, geeft Van M. zich over. Als zijn moeder overlijdt krijgt hij toestemming om naar Wouw te gaan. Jan van M. vlucht en keert terug naar Gouvieux. „Ben toen maar niet meer naar Nederland gegaan; was me veel te gevaarlijk. Énkele familieleden hebben me af en toe in Frankrijk opgezocht", vertelt Van M. U'it de verbintenis met Mar- celline, die van het begin af aan van alles op de hoogte is, worden twee meisjes (Hen- riëtte en Maria) en een jongen (Jean Pierre) geboren. Hen- riëtte en Jean Pierre weten hoe de werkelijke naam van hun vader is en welk verleden hij heeft, het jongste meisje (nog) niet. „Heb het haar nooit verteld, zal nu wel gauw gebeuren. Ik heb haar steeds beloofd dat ik als zij van school af was met haar moe der zou trouwen. Maar om te kunnen trouwen, moet ik eerst met het verleden afgerekend hebben. Dat gaat nu dus ge beuren", aldus 'n opgelucht J. van M. die zegt helemaal .geen vrees voor de toekomst te hebben. Hij beschouwt de reis naar de justitie in Den Bosch niet als een gang naar Canos- sa. „Ik wil trouwen; ik heb heimwee. Er moet maar ge beuren wat gebeuren moet. Weet, dat vrouw en jongste dochter zich wel door de moeilijke periode die nu aan breekt heen zullen slaan. Bei den werken in Bergen op Zoom". Jan van M., de ex-SS- er uit Wouw, naar wie de justitie acht en twintig jaar gespeurd heeft, zit rau achter de tralies. Hij heeft er volgens zijn zeggen wel „een paar jaartjes" voor over om met zichzelf en de Nederlandse sa menleving weer in het reine te komen. Een paar jaartjes om weer Nederlander te wor den, want Jan v. M. is na statenloos. PIET DE BONT. ROTTERDAM (ANP) Er was gistermorgen veel belang stelling van liet publiek en het personeel van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven voor de Lockheed Tri-Star, ofte wel de „Whispering giant" (fluiste rende reus), die met 400 Fey- enoord-supporters naar Enge land vertrok. Alleen de Rot terdamse gemeenteraadsleden die bij deze voor Zestienhoven unieke gebeurtenis waren uit genodigd lieten het afweten. De luchtreus, een charter (ADVERTENTIE) van de Engelse maatschappij Court Lines, maakte de start vrijwel enkele seconden in de men enkele seconden in de wolken verdwenen zonder rook of dbnderend motorgeluid achter te laten. Even tevoren was een lijntoestel van Cale donian Airways, de "veel klei nere BAC-HI, met veel geraas opgestegen. De rijkspolitie was aanwezig om geluidsme- tingem te verrichten. Het ver schil op de meters was duide lijk. In vergelijking met de BAC-III werd het geluid van de Tri-Star nauwelijks geregi streerd. BRUSSEL (ANP) De ka tholieke universiteit in Leuven is dor Rome min of moeer op de vingers getikt vanwege het feit dat ze op 2 februari van dit jaar een ere-doctoraat ver leende aan de Vlaamse domi- nikaan Edward Schillebeeckx, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen. De rector van de universi teit, prof. P. de Som-er, heeft hierover een brief gekregen van kardinaal Garrone in Rome van de „Sacra congreigatio pro institutione catholica", de con gregatie voor de katholieke in stellingen. In antwoord op vraigen be vestigde prof. de Somer dins dagochtend dat hij enige tijd geleden een brief van kardi naal Garrone heeft ontvangen. Prof. de Somer zei deze brief naast zich te zullen neerleg gen. De inhoud van de brief komt neer op de vraag of bij de toekenning van het ere doctoraat wel de vereiste pro cedure is gevolgd. Gebruikelijk is dat de facul teit der godgeleerdheid, wan neer ze een kandidaat op het oog heeft voor een ere-promo- tie, de instemming vraagt van het episcopaat. In dit geval is dat over hiet hoofd gezien. (Van onze redactie buitenland) PRAIA De Portugese mi litaire politie heeft een einde moeten maken aan ongere geldheden in Praia, hoofdstad van de Kaap-Verdische eilan den, ontstaan na incidenten tussen verschillende bevol kingsgroepen. Acht personen hebben ver wondingen opgelopen, van wie twee ernstige door het vuur dat de politie opende om vat op de zaak te krijgen. Het werk in de hoofdstad van Mozambique Lourenco Marques is als gevolg van wil de stakingen deels stil komen te liggen. Ten minste 8000 man spoor- en administratief havenperso neel zijn dinsdag niet naar hun werk gegaan. Door een staking van dui zenden blanke en zwarte ar beiders is het werk aan de grote Caibora Bassa dam stil komen te liggen. Zij eisen be tere betaling, betere arbeids voorwaarden en het ontslag van -een aantal opzichters. Hij vond dat d'e wilde sta kingen moesten ophouden maar noemde ze wel „politiek- gemotiveerd". „Wij staan aan de zijde van de stakers", aldus Santos, „wij strijden voor de arbeidende klasse". Ex-president Thomaz en ex- premier Caetano van Portugal aan wie politiek asiel in Bra zilië is verleend, zullen per manente bescherming krijgen, zo hebben regeringskringen in Sao Paulo bekendgemaakt. De twee ex-politici, bevin den zich thans in het Hilton- hotel van Sao Paulo. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatife zuilen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij' de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het m affe gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Aan het artikel van de heer J. de Vries uit Oostburg heb ik mij als progressief denkend mens geërgerd. Hij doet het voorkomen alsof men vooruit strevend is als men het moor den van onsribu-Migen bevor dert. Dan was Hitier wel zeer vooruitstrevend toen hij de miljoen-en vergaste. Aam zijn moohden is een eind gekomen, aan het moorden dat de zgn. „vooruitstrevende" heer De Vries voorstaat komt nimmer een einde. Het gaat hier niet om vooruitstrevendheid maar om eerbied voor het leven. Ik als zeer progressief denkend mens heb eerbied voor het le ven. Wil de heer De Vries nog „progressiever" gaan denken dan raad ik hem aan ook actie te ©aan voeren voor het oprui men van debielen, invaliden en mensen boven de 65, want die zijn een schadepost voor de maatschappij. Ik wil ook nog even wijzen op de gevol gen van de abortus. Er zijn tweemogelijkheden voor de vrouw, die het toe laat passen, 1. Zij zal haar verdere leven gebukt gaan onder de wroe ging een moord te hebben be gaan. Hier wordt veel te wei nig aan gedacht. 2. Zij zal na die misdaad gemakkelijker tot andere vergrijpen komen. Haar karakter verandert on miskenbaar ten nadele. Zij heeft dius af een leven vam wroeging of een leven in mo reel verval te wachten na ab ortus. GILZE Sikke A. Hell-ingwerf ristische poespas door de vin gers zien. Dat we zonder de welwillende medewerking van de Amerikanen nooit een be vrijding zouden hebben be leefd zijn we in Breda allang vergeten, gelukkig. Het is im mers in de mode, te pas en te onpas op de Amerikanen te schelden. En Breda is een mo derne stad geworden, politiek zeer bewust kan men wel zeg gen, en daarom wars van marsmuziek en paradegeweld. Maar het aloude Poolse volks lied gaat er bij ons nog altijd In als koek, zo rond de negen en twintigste oktober. En de vijftig Poolse ou-détrijders die zijn uitgenodigd om te komen kijken hoe Breda op eigen kracht is verder gevaren zul len bemerken, dat wij hun moed, beleid en trouw, hun waakzaamheid ook nog lang niet zijn vergeten. BREDA L. PISON. De grootste drogreden om de Zonderdag te willen tegen houden is het ad-vies dat voor standers dan ma-ar eens één dag in de (werk-)week de au to moeten thuislaten. Afgezien van het feit dat velen dit waarschijnlijk toch al doen uit welke motieven dan ook. het advies gaat ge heel voorbij aan de hartgron dige, kennelijk nog onvoldoen de geuite wens van het over grote deel van onze bevolking: asjeblieft één dagje hélemaal rust. Dat de horeca sector moord en brand schreeuwt wordt deels veroorzaakt door compensatie drift van eigen fouten. Deze belangengroep aal eerst eens de hand in ei-gen boezem moe ten steken en het „uit, goed voor u", waar moeten maken met een grotere persoonlijke attentie. Dan pas kan een Zon derdag geen kwaad meer want iemand die graag ergens heen wil, komt er toch. Er is altijd nog het openbaar vervoer en een beetje vroeger opstaan op zo'n stille zondag, kan nie mand kwaad als hij tenmiste een eind ver weg wil komen. Dat de persoonlijke vrijheid door de Zoriderdag wordt aan getast, zoals sommige groepen willen doen geloven, is in dit land dat overloopt van vrijhe den-, 'n lachertje, zeker tegen over de filosofische stelling dat ware vrijheid zich ken merkt in vrijwillige beper king. Dat deze vrijwilligheid t.o.v. de Zon-derdag bestaat, is voor het overgrote deel van de Ne derlandse bevolking vastge steld. Dat dit centraal en dus door de overheid wordt gere geld, is niet dan vanzelfspre kend. Maar dat een instelling als de KNAC tegen de Zonderdag meent te moeten ageren, wijst slechts op de beschimmelde opvattingen van dit instituut, welke mank gaan aan gezond denken. Dat gemakzucht tal rijke autobezitters naar hun mil-ieubed-ervend vervoermid del do-en grijpen om van het milieu te kunnen genieten, is een onvoldoend herkend para dox waar de NKAC kennelijk nog niet over heeft nagedacht. Evenmin over dat éne dagje rust. ROTTERDAM A. C. PRINZEN Met genoegen verneem ik dat dit jaar voor de dertigste, en laatste maal de bevrijding van Breda door de Poolse Eer ste Pantserdivisie zal worden herdacht. Zulks temeer, nu we Oinze eigen landmacht in weini ge jaren hebben zien verloede ren tot een ongedisciplineerde debating-club van luizige landlopers, wier vrijgevochten aanblik alleen al iedere poten tiële vijand spoorslags op de vlucht zou doen slaan. En wel ke Nederlander loopt op heden de gal niet over, zodra hij maar ergens het woord „gene raal" opvangt Om hier voor generaal Stanislaus Maczek een uitzondering te maken moet men toch wel een echte Bredanaar wezen. De man heeft ons destijds dan ook even keurig als vakkundig uit de nesten geholpen, zodat wij er zonder veel kleerscheuren zijn af gekomen, en dan wil men nog al eens wat militai- Onder dit motto werden op zaterdag 18 mei in een groot aantal plaatsen jubileumtoer- nooien gespeeld door de led-en van de KNVB. Deze toernooi en werden georganiseerd door de KNVB en we moeten stel len, jammer genoeg, het was een grote flop. Hoewel voor de viering van dit jubileum de kosten zijn geraamd op 85.000 gulden, kon er bij deze toer nooien nog geen prijsje af voor de deelnemers. De KNVB stuurde stickers naar de clubs en deze werden dain belast in rekening-courant met 25 ct. per sticker. Kan de club ze niet kwijt, de KNVB heeft toch zijn centen binnen. Heeft men een kantine en wil mqn dit jubileumtoerooi, dan vraagt de KNVB f 50,- van de op brengsten van deze kantine. De clubs hebben het toch al moeilijk om het hoofd boven water te kunnen houden. De toto-opbrengsten lopen schrik barend terug en de kosten gaan steeds meer stijgen. Als een club feest viert, moet ze trachten met acties geld bijeen te krijgen. Ze hoeft ook niet bij de KNVB aan te kloppen om een bijdrage, maar d'e KNVB verplicht de olubs om hun bijdrage te leveren aan haar feest. We geloven dat de KNVB wel een beetje teveel neemt en te weinig geeft. DONGEN J. SMANS Br zijn in ons land partijen die een andere inkomensver deling voorstaan, hoe wil men dit realiseren? Men kan na tuurlijk bij wet bepalen dat het salaris van een minister wordt gesteld op f 50.000 per jaar. Aan dit salaris kunnen dan de overheidssalarissen en de vergoedingen van de Twee- de-Kamerledjan worden aange past. Ook kan men bij wet regelen dat men in particulie re dienst bepaalde maxima mag ver-dienen, terwijl het in komen dat niet in loondienst wordt verkregen, met de be- lastingschroef kan word-en ge nivelleerd. Maar als dat hele maal geregeld is, hoe -staat het dan met de inkomstenbelas ting? Tot nu toe betaalden de mensen met een hoog inkomen heel véél belasting. Als zulke mensen er niet meer zijn, zul len anderen met een betrekke lijk laag inkomen veel meer moeten betalen en dus niet zoveel voordeel hebben van de inkomensnivellering. En hoe zal het met de inves teringen gaan? De bedrijven moeten, willen ze up tot date blijven, de technische ontwik kelingen bijhouden. Dat kost veel geld. Dit geld zal, .als er geen geldschieters meer zijn, uit de bedrijven zelf moeten komen. Prijsverhoging van de produkten dus, met weer het gevaar dat men zi-oh uit de markt prijst. Du» dan toch maar weer loonsverlaging? Mdar dan worden de werkne mers de dupe. Ik zou van de wereldverbeteraars wel eens willen weten hoe zij alles den ken te regelen zonder dat het land er economisch schade door lijdt. BREDA J. O. TEN HAM. DEN HAAG (ANP) Gis termiddag heeft een marine vaartuig het wrak van de op 10 mei j.l. verongelukte KLM- Noordzeehelikopter gelokali seerd. Het vliegtuigwrak ligt op 110 mijl ten noorden van Den Helder in 45 meter diep wa ter. Het bergingsvaartuig Bever van de firma Smit Tak zal het vliegtuigwrak lichten. DEN HAAG (ANP) Mi nister Lubbers van economi sche zaken acht invoering, binnen beperkte tijd, van een informatief etiket op wasmid delen gewenst. Door middel van een stand aard etiket kan de consument beter worden geïnformeerd. IN het kader van een landelij ke actie van de organisatie van studenten ln de geschiede nis in Nederland tegen een numerus fixus en voor capaci- teitsverrulmende maatregelen hebben gisteren ongeveer 25 studenten de vestiging ge schiedenis van de Leidse uni versiteit voor een periode van ongeveer twee uur bezet.

de Stem | 1974 | | pagina 13