I! IEMAND GELEGD bant Schuchter begin van verzet tegen intimidatie voor Een stoomtrein 6500 te charteren instructie gemeente secretaris veranderen Rapport defensie commissie VVD BLOEDIG EINDE AAN GIJZELINGEN Anders dan andere filter: show VERZOENEND GEBAAR OOST-DUITSLAND rallycross 50 binnenland buitenland DE STAKINGEN IN Onttakeling Mr. Van Splunder op VNG-congres eisrocïrcuït valkenswaard donderdag 23 mei Pendeldienst Kissinger op z'n eind Medische hulp voor Niger Verlof FRANKRIJK Konstante kwaliteit Woensdag 22 mei 1974 EN .S str. mtr. BERLIJN (AP) Oost- puitsland, dat door het plaat sen van een spion in de direc te omgeving vajn bondskanse lier Willy Brandt mede ver antwoordelijk was voor diens aftreden, heeft gisteren een mogelijk verstrekkend verzoe nend gebaar gemaakt tegeno ver de nieuwe bondskanselier Helmut Schmidt. Het officiële Oostduitse persbureau AJ>N citeerde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken die gezegd zou hebben dat de Oostduitsers overwegen de dubbele kosten van verkeer via de Berlijnse muur te ver lagen. Bovendien werd de mo gelijkheid geopperd dat West- Berlijn zou worden opgeno men in overeenkomsten met West-Duitsland over" de leve ring van energie. Oost-Duits- land zou dan het westelijke gedeelte van Berlijn van ener gie voorzien. Oost-Duitsland heeft tot nu toe, behalve in een onlangs gesloten sportak- koord, altijd absoluut gewei gerd om de Westduitsers in substantiële zaken te laten spreken voor West-Berlijn met de redenering dat deze stad geen deel uitmaakt v.an West- Duitsland. „De Duitse Demo cratische Republiek is bereid om voorstellen te onderzoeken; bijvoorbeeld ten aanzien van de ontwikkeling en regeling van economische betrekkin gen, het minimumtarief voor bezoekers en het gebruik van energie ook in het belang van West-Berlijn en een serie an dere overeenkomsten...", aldus de verklaring van ADiN. In november van het vorige jaar verhoogde Oost-Duitsland het verplichte bedrag dat in gewisseld moet worden bij een bezoek aan Oost-Berlijn van tien mark per dag tot 20 mark. Daardoor is het aantal bezoekers naar Oost-Duitsland met een derde tot de helft afgenomen. De maatregel werd gezien als een poging om zoveel mogelijk geld te krij gen uit de bezoekende west duitsers en tegelijk het aantal daarvan drastisch te vermin deren. (Van onze correspondent) LONDEN Noord-Ierland gaat vandaag de tweede rampzalige week van de grote politieke staking in. Het beginnende verzet tegen de intimidatie heeft gisteren wei nig te betekenen gehad. Slechts 200 mensen durfden deel te nemen aan een mars van werkwilligen naar het haven gebied van Belfast. Secretaris Len Murray van de verenig de Britse vakbeweging (TUC), overgevlogen uit Londen voor morele steun, ging aan het hoofd en werd bespuugd en met tomaten en rotte eieren bekogeld door 300 vrouwe lijke loyalisten. Naar zijn indruk waagden ve le duizenden arbeiders van Harland and Wolff, een der grootste scheepswerven ter wereld, ziah niet op straat om dat de politie en het leger ter vermijding van bloedvergieten toelieten dat de loyalisten meer dan 100 barricades in de Noordierse hoofdstad in stand hielden. Het personeel van de met roy ale middelen uit de Britse schatkist gesteunde scheep- werf Harland ainü Wolff, in bet een half miljoen inwoners tellende Belfast, heeft voor nooit meer dan 4 uit katho lieken bestaan, hoewel 40 van de stadsbevolking katho liek is. Geen enkel ander be drijf in Noord-Ierland biedt wengelegenheid aan ver over de 10.000 mensen. Murray had niet toevallig de gigantische werf gekozen voor zijn poging om de in diepste wezen tegen de gelijkstelling der katholieke arbeiders ge richte staking te helpen beëin digen. Het wekte in het Lon- dense parlement een diepe neerslachtigheid dat het verzet mislukte. Er werd ook gemar cheerd naar het fabriekscom plex te Castlereagh onder Bel fast, doch met slechts 25 deel nemers konden de vakbonds- organisatoren dat evenmin zelfs maar een bescheiden suc ces noemen. Premier Harold Wilson zei in let Lagerhuis diat hij het niet een politieke, alleen een secta- rische staking wenste te noe men, een aangelegenheid voor Ie 17e inplaats van de 20e eeuw. En minister van defen sie Roy Mason verklaarde in Srote ernst dat het nodig zou kunnen zijn de troepenmacht van 16.000 in Noord-Ierland gestationeerde militairen nog verder aan te vullen. Oppositieleider Edward Heath, ^e als conservatief minister- President pas twee jaar gele den de Noordierse verhoudin- 8en begon te begrijpen (en z>ch toen prompt die volwaar dige samenwerking van pro testanten en katholieken als doel stelde), keurde dinsdag middag de politiek van zijn opvolger zonder voorbehoud S°ed. Toch kwam het echter 'ot een korte en bijzonder driftige woordenwisseling tus- sen Heath en Wilson omdat de aanvoerder van conservatieven verwees naar het verzet van de vakbeweging tegen de Britse arbeidswetgeving van de vorige regering en het ver- ®"jt uitte: „Meneer Wilson verzet zich we] en terecht tegen de politieke staking van Noordierse geestdrijvers. Joch in Groot-Brittannië gaat voor politieke stakingen door zijn knieën". Zelden heeft Harold Wilson zo voedend gereageerd als op de ze stoot onder de gordel. Hij beet Heath toe: „Onze vakbe weging gaat niet met knuppels en messen te w-erk. U weet niet wat hier gaande is, noch afgezien van Uw gebrek aan kennis inzake Noord-Ierland". Het antwoord van Heath luid de: „Eerbied voor het gezag is ondeelbaar". Het Lagerhuis heeft sinds de algemene verkiezingen van fe bruari jongstleden elf Unionis tische afgevaardigen, die niets van de in december gesloten Aniglo-Ierse overeenkomst van Sunningdale willen weten. Zij vinden op het ogenblik zelfs onder de meest extreem-recht se Tories te Wenstminster bij na geen weerklank. De Britten zijn het moe de door katholie ke verzet-plegers op gang ge houden bloeddorstige IRA te bestrijden en tevens de uiterst primitieve protestantse loyalis ten als vijanden te blijven ontmoeten. „Laat die lieden eindelijk on der elkaar het Ierse probleem uitvechten", is de opvatting die ook in het parlement wordt gehoord. „Die 16.000 soldaten van ons kunnen de zaak niet oplossen!" riep een van afkeer vervuld socialis tisch lid. Len Murray, de veerkrachtige TUC-secretaris, besloot niet meteen -naar Londen teruig te keren. Hij was na het loyalis tische speeksel van zijn ge zicht te hebben geveegd., zelfs nog bereid enig optimisme te tonen. „Mooi dat alvast 200 Belfastenaren met mij durfden te gaan", zei hij. De schelden de, met moeite door de politie van handtastelijkheden weer houden vrouwen hadden hem toegeroepen: „Kom vanavond terug, dan wordt er wel even een kogel door je rug ge jaagd." De onttakeling van de econo mie in het zelden aan minder dan 20 werkloosheid lijden de gebied is in de eerste week van de staking snel op gang gekomen. Er wordt districtsge- wijs nog hoogstens een pa-ar uur per dag stroom geleverd. Groenten en fruit zijn niet te krijgen, brood en melk zijn zeer schaars, olie en benzine mogen op bevel van de „Ul- sterse Arbeidersraad" sinds dinsdagmiddag helemaal niet meer worden vervoerd, behal ve voor ziekenhuizen als er dringend om wordt gevraagd. Transport van veevoer mag worden hervat nu een deel van de varkensstapel en het pluimvee reeds verloren is. Het Britse leger heeft alleen de allervoornaamste wegen de laatste dagen opengehouden. 0 Op het traject Tilburg - Turnhout zal gedurende het vakantieseizoen een nieuwe treindienst worden ingesteld. De gerestaureerde Stoomlok 3737 zal dan weer, met haar oude wagons, in ere worden hersteld. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De Roosen- daalse machinist Van Loen- hout en zijn assistent Dams hebben de jongste stoomloco motief van het Nederlandse spoorwegnet gistermiddag om drie uur weer netjes op haar basis, de Tilburgse hoofdwerkplaats. terugge bracht. Ze had er toen een werkdag opzitten die 's mor gens om acht uur met het opstoken was begonnen die zijn hoogtepunt beleefde op een feestelijke rit van Gel- dermalsen door de Betuwe naar Nijmegen en vervolgens weer terug naar 's Hertogen bosch en Tilburg. Dat alle maal omdat de 63 jaar oude 3737, enige overlevende van een roemrucht geslacht van sneltreinlocomotieven, vin 15 juni af gaat boemelen tussen Tilburg en het landgoed Schaluinen bij Baarle-Nas- sau. Ze zal bovendien voor bruiloften en partijen te huur zijn. Samen met een tros vooroorlogse blokkendo zen, waarin bijna zeshonderd passagiers een plaats kunnen vinden, wordt het traject dat gisteren werd bereden, voor f 6500,- per keer afgelegd. Voor de vele oudgedienden uit het spoorwegwezen en andere professionele belang stellenden was het in Gel- dermalsen een feest der her kenning. Van elkaar, van de machine en vooral van de bijbehorende geuren en ge- lulden. Echte pittige stoom- lucht, wie heeft haar nog het laatst gesnoven? De schrille tonen van de stoomfluit en het sonore woef-woef-woef- woef van het ontrekken, wie hebben die klanken het laat ste gehoord? En de van de sloten langs de lijn weg vluchtende koeien en kalve ren, paarden en veulens, schapen en lammeren, bok ken en geiten, zeugen en biggen, wie heeft ze het laatst zo zien hollen voor het ijzeren paard dat stampend naderbij kwam? Werkelijk, Nederland heeft die taferelen het laatst aanschouwd op 7 januari 1958, toen de 3737 zijn laatste rit maakte, zoals iedereen dacht. Voor meer dan twee ton is ze nu weer dienstvaardig. De Dienst van het Stoomwezen te Breda heeft haar zelf goedgekeurd voor een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. Zoveel zal het tussen Tilburg en Baarle-Nassau nooit worden, misschien niet meer dan dertig. Zeker is dat ze gisteren door een uitgelaten bevol king langs de lijn is begroet, dat haar midden in de Betu we een muzikale hulde werd gebracht door een dixieland- bandje en dat geen enkele milieubeschermer bezwaar heeft gemaakt: iedereen was in de stoomwolken. GRONINGEN (ANP) „Ik heb de grootste moeite met de aanbeveling van de commis- sie-Merkx om het ambtelijk apparaat ter beschikking te «tellen van de individuele raadsleden. Ik voorzie hier grote gevaren. Van tweeën eén: of de ambtenaar is poli tiek adviseur en verdwijnt met de meerderheid, die „aan het bewind" is, of hij is zuiver technisch raadgever met een stevige rechtspositie. Maar ambtenaren die politiek gaan bedrijven op basis van een „ijzeren" rechtspositie vormen (Van onze parlementaie upH a P DEN HAAG Een 22 leden lellende defensiecommissie van de VVD, voor de helft Destaande uit militairen en oud-militairen en voor de an dere helft uit burgers, is na een studie van anderhalf jaar tot de conclusie gekomen, dat er geen reden is om te twijfe len aan de Amerikaanse steun voor het behoud van de Euro pese veiligheid, zolang ook Europa zijn eigen defensie ernstig neemt. Om die reden wil de com missie, wier rapport gedekt wordt door het hoofdbestuur van de VVD, de Nederlandse defensie-uitgaven gedurende vijf jaar verhogen in evenre digheid met de stijging van het nationale inkomen plus een extra bedrag van 140 mil joen gulden per jaar ten be hoeve van nieuwe investerin gen. Een andere tegenstelling tot het vermoedelijke stand punt van de komende defen sienota van de regering is het feit, dat de defensieeommissie van de VVD geen taken wil afstoten, en dat zij vermoede lijk sterker dan het kabinet- Den Uyl de nadruk wil leggen op de handhaving van de on- derzeebootbestrijding als be langrijkste taak voor onze ma rine. Wat de luchtmacht De- treft wil de WD-commissie in tegenstelling tot de regering geen vermindering van het aantal squadrons van de ko ninklijke luchtmacht. Dat bete kent o.m. handhaving van het vliegveld Welschap bij Eind hoven ais luchtmachtbasis en behoud van de vliegvelden Volkel en Gilze-Rijen. mijns inziens een ernstig ge vaar voor het zuiver functio neren van de democratie". Dit zei gisteren in Gronin gen mr. BA. van Splunder, burgemeester van Hardenberg. Hij was een van de inleiders op het congres van de vereni ging van Nederlandse gemeen ten, dat dinsdag in Groningen wordt gehouden. Hij stelde voor de instructie van de ge meentesecretarissen te veran deren. Deze zou zo moeten worden verfijnd dat duidelijk omschreven bijstandsverlening aan individuele raadsleden en van het college van burge meester en wethouders moge lijk wordt gemaakt. DENEMARKEN is bereid zijn haringvangsten in hei noordoostatlantische zeegebied met 73.000 tot 210.000 ton per jaar te beperken. DE Tweede Kamer heeft be sloten het debat over de affai re-Dennendal volgende week dinsdag laat op de middag voort te zetten. MEDIO juni zal er over de toekomst Kip-kampeerwagens in Hoogeveen een gesprek plaatsvindein tussen de noorde lijke ontwikkelingsmaatschap pij, de vakbonden en de direc tie van Kip. Onlangs zijn ver tegenwoordigers van de vak bonden naar het ministerie van economische zaken ge weest om de problemen bij Kip, waar ruim honderd men sen moesten worden omtslagen en waar voor de rest van het personeel een vier en drie daagse werkweek werd Inge voerd, te bespreken. (ADVERTENTIE) kom eens van dichtbij kijken en proefde sfeer aanvang training 10 uur, start wedstrijden 13 uur toegangsprijs f.6.- kinderen t/m 14 jaar f2,50 JÈRUZALEM-DAMASCUS De penderdienst van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr Henry Kissinger tussen Jeruzalem en Damascus, om een scheiding van de troepen op de Golan- hoogte tot stand te brengen, loopt ten einde. Naar de Israëlische radio dinsdag meldde, zo-u zondag een Israelische-Syrische over eenkomst daartoe in Geneve in aanwezigheid van Ameri kaanse en Sovjet-vertegen woordigers kunnen worden getekend, maar Amerikaanse functionarissen uit het gezel schap van Kissinger zeiden in Damascus dat nog "moeilijk problemen" de Syriers en Is raëliërs scheiden Ook volgens deze functiona rissen blijft Kissinger vooruit- g-anig boeken bij alle bespre kingen, zowel in Jeruzalem als in Damascus waar hij gisteren weer was. De functionarissen zeid-en dat het moeilijk is te geloven dat Kissinger niet zou sla gen. Het vraa-gst-uk van de scheidslijn is opgelost, maar er zouden nog moeilijkheden zijn over d-e taakverdeling bij de bufferzone. DEN HAAG (ANP) De regering van het Sa-hel-land- Niger heeft Nederland vraagd te helpen bij de medi sche verzorging in de door langdurige droogte getroffen streken. Dit heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Niger, dat j.l. maandag nog hulp af wees van militaire vrijwilli gers bij het voedseltran-sport, heeft om artsen, verpleegsters, medicijnen en materiaal ge vraagd. De Nederlandse over heid overweegt, in samenwer king met particuliere organisa ties op korte termijn artsen en verpleegsters uit te ze-nd-en. Be-keken wordt, hoe de Ne derlandse medische bijstand zou kunnen worden gecombi neerd met speciale voedsel hulp aa-n dit gebied. DE Bondsraad vam de Ver- voersbond NVV heeft Jaap de Vries (55) uit Utrecht tot al gemeen-secretaris gekozen. Hij volgt Andries de Bruin op, die op 1 juni a.s. secretaris van het NVV wordt. „Een demonstrerend jong meisje valt op stier van de Verenigde Naties namen 1500 per- New Yorkse bereden po litie. Bij het hoofdkwartbeur- tenissen in Maalot eerder deze week. De sonen deel aan een demonstratie tegen de getraat na te zijn geraakt door een paard van de helft van de groep hield een zitactie voor een van de ingangen van het gebouwe". Bent u er uit? P. Mutsaers uit Oosterhout in ieder geval niet. Hij vraagt ons per post: „Wat vindt Merijn van het onderschrift van bijgaande fo to in de krant van zaterdag". Nou, Merijn vindt dat dit knap door elkaar staat. Ik stevende daarom ook di rect af op een bepaald iemand, die zich deemoedig op de borst klopte en beterschap be loofde. Maar we hebben nor maal geen klagen over hem. Zo, post afgewerkt. Mühren niet mee, Hulshof niet mee, Van Hanegem heeft ruzie, Quaars naar PSV. Waar moet dat naar toe?. Hij kan het och niet laten die Schmelzer. Nauwelijks mi nister af, of hij componeert zowaar een lied voor zijn club: de CDA, met tekst van zuster Maria-Joseph van der Ven. Nu ken ik een andere KVP-er, die Joseph-Maria (Luns) heet, maar dit is slechts tussen haakjes. Schmelzer dus, hij is terug getreden, maar ik zie hem nog terugkomen. Zo gauw er weer iemand te tackelen valt. De kosteres van de uit 1812 daterende hervormde kerk in het dorpje Hellouw in de Tie- lerwaard heeft gemerkt dat spreekwoorden ook wel eens heel letterlijk kunnen opgaan. Toen zijal enige tijd bezig was met het luiden van de klok voor de aanvang van de dienst viel de bronzen stem van de klok plotseling weg, hoewel de kosteres nog wel aan het klokketouw trok. Zij klom naar boven en con stateerde daar dat de klepel van de klok, een exemplaar u-it 1835, verdwenen was. Na enig zoeken werd de klepel zes meter onder de klok op de zoldervloer teruggevonden. Slijtage dus. De kosteres had de klok ho ren luiden, maar... Na u gegroet te hebben, de len wij u nog mede dat het morgen Hemelvaartsdag is. Zo ziet u maar weer. MERIJN (ADVERTENTIE) „De wet zou moeten voor schrijven dat een raadslid recht heeft op buitengewoon verlof met behoud van zijn loon. De werkgever zou dat deel van het loon dan vergoed moeten krijgen van de ge meente". Deze suggestie deed in Gro ningen de heer Chr. J. Buij- tendijk uit Den Haag. De heer Buijtendijk is van oordeel dat het beter is dat recht van buitengewoon verlof gepaard te doen gaan met be houd van het loon, dan het buitengewoon verlof financieel te compenseren door een nieuw beloningssysteem voor raadsleden, zoals werd voorge steld door de commissie Merkx. Deze lanceerde het plan raadsleden een soort vast salaris te gaan geven varië rend van f 1500,- per jaar in de kleinste gemeenten tot f 14.279,- in de grootste. (Van onze redactie buitenland) GöTEBORG De jongeman 'e maandagmiddag, gewapend een machinepistool, vijf «sistentes in een apotheek in Zvyeedse plaats Göteborg in Weling ram, heeft zich dins- aS°chtend 15 uur later aan e,Politie overgegeven. De vijf e'sjcs zijn vrij en mankeren nets. drie soldaten die in Se oel de 40 passagiers van een autobus hadden gegijzeld na een politieman te hebben ge dood, zijn dinsdagochtend ge arresteerd na door de' gijze laars zelf te zijn overmees terd. De 23-jarige Frans Jean- Pierre Pouroel. een van de slachtoffers van een gijze- lingsgeval in Annemasse in de buurt van de Zwitserse grens, is maandagnacht aan een ern stige schotwond overleden. Pourcel had geweigerd als gij zelaar met de gangster mee te gaan, waarop hij door deze was neergeschoten. Poureels vader.de 60-jarige Jean Pour cel, ligt met twee schotwonden in het onderlijf in een zieken huis. Van de gangsters die onder dekking van een andere, later door hem vrijgelaten gij zelaar weg had kunnen komen ontbreekt elk spoor. De gangster was de woning van de Poureels binnengedron gen om door middel van gijze ling te kunnen ontkomen aan achtervolging door de politie. Het drama stond los van het gijzelingsdrama dat zich onge veer terzelfdertijd afspeelde in het nabijgelegen Genève. waarvan alle gangsters inmid dels gegrepen zijn. Wel eens een Caballero filter geproefd Ed. Laufens Continental

de Stem | 1974 | | pagina 11