Overkoepelend orgaan in grote lijnen akkoord S.O.S. WIL AANVULLINGEN OP PLAN-KLAASESZ GENTSE ARTSEN IN DE AANVAL Bijdragen Hoechst Holland hoger „Oostburg in doorsnee" ten doop Hoechst ondanks grondstof problemen optimistisch Protest tegen ontgronding N.Y.V. Goes tegen koopavond Benzinestation langs rijksweg bij Krabbendijke Politieke partijen in Goes werken samen bij voorlichting PPR rekent op 2 raadszetels stad streek F-■■■■■■mi 1 III IIIBIK Openingen W ater huishouding Alternatief van N.V. Dijksbouw: doorlaatcaissons in plaats van blokken Warmer Voordeel Goedkoop Boekje voor werkende jongeren over verder leren (Van een onzer ver- slaggavers) GOES Alle politie ke partijen die in g«L" deelnemen aan de meenteraadsverkiezin- gen, hebben hun bereid heid uitgesproken mee te werken aan een geza menlijke voorlichting aan de kiezers. Wanneer er van de zijde van bijvoorbeeld wijk verenigingen dorpswelzijnsstichtin- gen en dengelijke be- langstelling bestaat om een forumdiscussie te houden, zal van elke partij daaraan worden meegewerkt. De bijeen komsten kunnen zowel 's middags als 's avonds worden belegd. Contact kan worden opgenomen met de heer D. Bareman (tel. 4336) de heer G. Heerebout (tel. 3109), de heer J. de Graag (tel. 8175), de heer A. Maljaars (tel 7577), de heer A, Wolte ring (tel. 8610, toestel 31) en de heer D. Quist (tel. 01106-1704). (Van een onzer verslaggevers) GOES Voorzitter J. P. en omstreken van het N.V.V. Schrier van de afdeling Goes en omstreken van het N.V.V. heeft zich uitgesproken tegen een koopavond in Goes. De heer Schrier deed dit tijdens zijn openingswoord van de jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Mocht de koopavond er on verhoopt tooh komen, dan zal het N.V.V. eisen dat het vaste winkelpersoneel op zaterdag middag vrij krijgt. De heer Schrier braaht dit onderwerp ter sprake naar aanleiding van het feit, diat de Goese midden standscentrale besloten heeft een enquête te houden onder de leden naar de wenselijk heid van een koopavond. De heer Schrier betreurde het dat het G.M.C. geheel niet ge vraagd heeft naar de mening van de vakbeweging. Eraan herinnerd werd dat reeds 80 personeelsleden van winkelbe drijven zioh tegen een koopa vond hebben uitgesproken, Volgens de heer Schrier staat trouwens de positie van het winkelpersoneel op het spel, mede gezien het feit dat de animo hiervoor afneemt. Ten aanzien wan de afdeling zelf vond de heer Schrier een winst van 30 leden, vorig jaar niet veel. Dit jaar zal meer aandacht besteed worden aan ledenwerving. Wat betreft de gang van za ken rond de federatie merkte voorzitter Schrier op het zeer te betreuren indien het overleg orgaan in Goes zou verdwij nen als gevolg van het lande lijk afhaken van het C.N.V. Tot bestuursleden werden herkozen de heren Schrier, Van de Ruyl en Schipper. Nieuw bestuurslid werd de heer J. W. Bartels. Bij de behandeling van de begroting sprak men over een tekort van bijna 800 gulden. Aan de di verse bonden van het N.V.V. zal ter opvanging van dit te kort een subsidie worden ge vraagd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De PP®" Middelburg rekent erop, in de Zeeuwse hoofdstad twee raadszetels te kunnen bezet ten. Dit wordt afgeleid uit de uitslagen vam de onlangs ge houden statenverkiezingen. Volgens de Middelburgse lijstaanvoerder Henk Blom, zullen de volgende elementen in de gemeentepolitiek die PPR voorstaat, nadruk krij gen: een zo groot mogelijk® openheid, onbreng van iedere burger, informatie, kortom be vordering van democratie voor iedereen, op alle gebied Verder wenst de PPR daadwerkelijke en blijvende bijdrage van zoveel mogelijk mensen aan de concrete le' meentepolitiek. Juist de .kleine man" vanuit het denken van de PP™ aan Jacht krijgen, ook al gaa' dit misschien ten koste van d belangen om van hen die w iets kunnen missen, aldus PPR. Te denken valt daarbij, aldus het PPR-programma aan wo nen en leven in de binnenstad» aan kunst en amusement, a">^ welzijnsvoorzieningen aal v-ior beiaarden en gehan dicapten) en verder aan ver >o op»nh-»ar vervoer. Dinsdag 14 mei 1974 BREDA-GOES Op de valreep, maar in elk geval nog voor de vergaderingen van de Zeeuwse en Brabantse staten en de raad van de waterstaat heeft ook het comité S.O.S., jls overkoepelend orgaan van vijftien Oosterschelde-vereni- gingen, gereageerd op het plan-Klaasesz. De reaktie mag een honderd procents onder steuning worden genoemd, met slechts hier en daar een klein wijziging of aanvul- De suggesties, die in de re aktie van het comité worden gdaan om de voordelen van het plan-Klaasesz verder uil te buiten, vormen verr weg het belangrijkste onderdeel van het SOS-stuk. Deze sugges ties zijn. De bespoediging van de bouw van de stormvloedke ring; 0 Versterking van en kele zwakke dijkgedeelten in de eerste fase van de uitvoe ring van het plan-Klaasesz; Aanbrengen in diezelfde eerste fase van één of meerde re diepe openingen in de blok kendam, al of niet afsluitbaar; De bouw ln de dam van een sluis voor de scheepvaart, en 0 Verplaatsing van de Kee- tendam in noordelijke rich ting. Van deze suggesties beogen er twee de veiligiheid in een vroeger stadium (vurige wens van de waterschappen, G. S. en de landbouworganisaties), twee het optimale behoud van het natuurlijk milieu (wens van de milieuverenigin gen en één, de bouw van de scheepvaartsluis, komt tege moet aan de wensen en ver langens van belangengroepe ringen als de visserij en de kleine scheepvaart, alsmede aan de wensdroom van een met name genoemde beton- elementenfabriek te Kats. Door met de bouw van de stormvloedkering niet tot '78 te wachten, maar al in '75 met de bouwput te beginnen, hoopt het comité het jaar van de door de commissie gestelde veiligheid iets dichterbij te brengen. Ophoging en verster king van de zwakkere dijkge deelten met uiteraard hetzelf de oogmerk kan daar in één adem bij worden genoemd. De risicofaktor, die op dit mo ment en bij de huidige stand van zaken minder dan één op honderd bedraagt, zou alleen daarmee al aanmerkelijk ver laagd kunnen worden. De ex tra-investering, die deze on derhoudswerken met zich meebrengen kunnen m een provincie waar men zo aan de veiligheid hangt onmogelijk een punt van discussie vor men, ook al is het een kosten post, die maar over een perio de van vier jaar kan worden uitgestreken. Om het milieu geen al te grote klap te bezorgen in de neriode, dat al wel de blok kendam, maar nog niet de doorlaatwerken functioneren, acht het comité SOS het raad zaam, in de dam enkele sml zaam, in de dam enkele smal le, diepe openingen te laten, die ook bij stormvloeden geen extrarisico geven, enerzijds door de geringe doorlaatkapa- citeit, anderzijds door de mo gelijke afsluitbaarheid. Hoewel volgens de biologen in de commissie-Klaasesz, de professoren Kuenen en Kor- ringa, het milieu zich na de „heropening" weer volledig zal herstellen; kan het nooit kwaad de flora en fauna ook in de tussenliggende jaren op peil te houden, meent SOS, dat voorts het behoud van een zo groot mogelijk slikken- en schorrenareaal bepleit in de wateren westelijk van Tholen, door een noordwaarts opschui ven van de Keetendam. De verminderde getijbewegimg, die het gevolg is van de zich daardoor vergrotende komber- ging van de Oosterschelde, moet ondervangen worden door een analoge vergroting van de doorlaatwerken, op een dusdanige wijze dat het mim- mumgetijverschil van 1 mtr. 80 boven de banken van Yerseke gehandhaafd blijft. De commis sie-Klaasesz, al eerder over de ze suggesties geïnformeerd, kan zich hier alleszins mee vereni gen, evenals met de financiële belangenafweging behoeft. Aan het slot van de reactie, (Me alles bij mekaar vijf kant jes beslaat en bestemd is voor alle adviserende en beslissen de Oostersehelde-instanties. wordt ook nog even aandacht besteed aan de zoetwaterhuls- houding, halszaak voor Bra bant. Lozing vla de Oosterschelde, zelfs met een derdetrapszui- verinig defosfatering inbegre pen, dus) is volgens SOS on toelaatbaar, omdat het veel kwetsbaarder ecosysteem van de halfafgesloten Oosterschel de dat onmogelijk hebben kan. Lozingsmogelijkheden elders moeten gevonden worden, het zij via de Grevelingen, hetzij via het Schelde-Rijnkanaal en de Westersahelde, met een speciaal daartoe te maken doorsteek ergens in het zuide lijk krekengebied van de Kreekrak, Dezelfde voorzichtigheid, al dus SOS tenslotte, dient be tracht te worden met het scnutwater dat via de sluizen in de Keeten- en Oesterdam de Oosterschelde binnenKomt, terwijl ook averechtse wer king, cte opdringende zouttong, bij diezelfde gaten aan banden moet worden gelegd. NIEUW IDEE VOOR DAM (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ROTTERDAM Deskundigen van de N.V. Dijksbouw, een grote aannemerscombinatie die de meeste Delta werken in uitvoering heeft, zien geen brood in het plan- Klaasesz. Het plan dat de aanleg van een poreuze blokkendam in de monding van de Oosterschelde beoogt, gevolgd door de bouw van een stormvloedkering, zal zonder enige twijfel veel te duur worden, aldus de N.V. Diiksbouw. Bovendien verzekert een dam volgens het idee van de commissue-Klaasesz onvol doende in de veiligheid, die men met de Deltawerken na streeft terwijl nog maar moet worden afgewacht of het mi lieu door deze kostbare wer ken inderdaad wel gered zal worden. In een rapport aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat komt de N.V. Dijksbouw met een geheel nieuw alternatief dat zoals wij uit de meest Expositie Op vrijdag 17 en zaterdag 18 mei wordt in bet buurthuis De Sluis in Terneuzen een tentoonstelling gehouden van werkstukken gemaakt door deelnemers aan het kursuswerk van de centra le stichting voor sociaal kuitu reel werk. De expositie heeft vooral tot doel ook niet-kur- sisten te laten zien welke mo gelijkheden bestaan om crea tief met materiaal bezig te zijn. De tentoonstelling is op 17 mei van 19 uur af en op 18 mei van 10-12 en van 13 tot 17 uur geopend. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Droog, zonnig en warmer. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 615, min- temp: om streeks 9 gr. max. temp: om streeks 22 gr. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. Voor donderdag: aantal uren zon: 615, min. temp: om streeks 12 gr. max. temp: om streeks 23 gr- kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. walerr.tartdcïrt Konstanz .313 onv. Rheinfel- den 232 min 12, Straatsburg 202 min 16, Plittersdorf 382 Plus 22, Maxau 439 plus 36, Ploehingen 144 plus 2, Mann heim 226 plus 6, Steinbach 130 plus 9, Mainz 229 min 3, Bin- Sen 109 min 6, Kaub 145 min J. Trier 237 plus 3, Koblenz 154 min 6, Keulen 110 min 8, Kuhrort 262 min 8, Lobith 894 min 6, Pannerdense Kop 871 min 7, Nijmegen 698 min 6, IJsselkop 849 min 2, Eefde IJssel 366 plus 6, Deventer 245 ?®v, Monsin 5464 plus 6, Borg den 3878 plus 4, Belfeld 1089 plus 5, Grave beneden de «luis 500 min 1. hoocjwutitM* Morgen, woensdag 15 mei ®ergen op Zoom 9.54 22.20. Hansweert 9.26 en 21.45 lerneuzen 8.58 en 21.17 Gissingen 8.27 en 20 50 Wemeidinge 9 44 en 22.10 betrouwbare bron vernemen ook bij de technische staf van Rijkswaterstaat een willig gehoor heeft gevonden. Het advies van Rijkswaterstaat aan de minister, betreffelde het „Het Ei van Dijksbouw" zal in elk geval positief lui den, zo vernemen wij. N.V. Dijksbouw stelt voor om het hele idee van een blokkendam voor de Ooster schelde te laten varen- In plaats van een dergelijke po reuze dam kan men met be hulp van speciaal geconstru eerde doorlaatcaissons een afdoende - voorziening treffen, die de veiligheid van het Oos- terschelde-gebied volledig waarborgt. Bovendien bieden doorlaatcaissons het onschatba re voordeel dat hij van begin af aan kan fungeren als een sluizensysteem of een storm vloedkering waardoor het systeem van eb en vloed in de Oosterschelde volledig intact kan blijven. De kosten van een ingrij pende, nieuwe aanpak van het Oosterschelde-probleem liggen beduidend lager dan wanneer de rijksoverheid de suggesties uit het rapport-Klaasesz zal volgen. Een globale kostenbe rekening van de N.V. Dijks bouw heeft aangetoond dat zelfs indien men de kosten van verwijdering van de nu reeds gebouwde pylonen voor de kabelbaan in de Ooster- scheldemonding meetelt het totale werk nog beduidend goedkoop zal uitvallen dan wanneer men het „Ei van Klaasesz" verder uitbroedt. Technisch, zo hebben des kundigen van Rijkswaterstaat laten weten, is de bouw van een uit doorlaatcaissons be staande afsluitdam uitvoer baar. Het is evenwel veel moeilijker, dan wanneer men volgens het oorspronkelijke idee te werk zou gaan: name lijk het storten van blokken beton in de Oosterscheldemon- ding, gevolgd door het opsui- ten van zand voor een dijfeli- chaam. De N.V. Dijksbouw, die be schikt over een grote deskun digheid op het gebied van ge durfde waterstaatkundige wer ken, heeft ook in het verleden verschillende eigen „patenten" in grote deltawerken weten onder te brengen. Over de tijd die gemoeid is met de aanleg van een uit doorlaatcaissons gevormde dam is nog weinig te zeggen, zo werd ons meege deeld. De caissons zullen spe ciaal voor dit doel worden vervaardigd volgens een bij zondere constructie. De kos tenbesparingen, in vergelij king met het plan-Klaasesz zijn echter dermate groot, dat men zelfs de versterking van enkele zwakke dijkvakken in het Oosterschelde-gebied in de begroting kan -erwerken, zon der dat men de duizelingwek kende eindbedragen van het idee-Klaasesz benadert. De teohnische haalbaarheid van het plan-Klaasesz wordt, zoals wij reeds hebben ge meld, ook door de deskundi gen van provinciale waterstaai tn Zeeland nauwelijks betwij feld. Wel oppert men vain die kant ook ai het bezwaar voor de enorme kosten. Het idee van N.V. Dijks bouw maakt om dezp reder ook pen goede kans om aan vaard te warden. B. en W. van Oostburg presenteert nieuwe folder, voor burgerij. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) GOES Donderdag wordt het nieuwe tankstation Luch- tenburg aan rijksweg 58 bij Krabbendijke geopend. Het ligt zowel op de verbindingen naar en van BZeeuwsch-VIaan- deren via het veer Kruinin- gen-Perkpolder als op de rou te van Walcheren naar Bra bant. Het nieuwe benzinestation waarborgt met zijn vijf opstel plaatsen een snelle doorstro ming. Een flinke luifel biedt beschutting tegen slecht weer. Er wordt 24-uurs-serviee ge boden, waartoe ook een bank- biljettc i-sselautomaat aan wezig is. Verder is er een autoshop en een ververslngs- automa'at, terwijl ook een tele fooncel aanwezig. Het station is voor gehandicapten volledig toegankelijk. Tankstation Luchtenburg wordt geëxploiteerd door de heer F.J. Impens, die op Zuid- Beveland en vooral in Krui- ningen goed bekend staat. OOSTBURG Gisteren is op het gemeentehuis van Oost burg de brochure „Oostburg in doorsnee" ten doop gehouden. Dit gebeurde in aanwezigheid van het voltallige college van B. en W. tijdens een persbij eenkomst. Daarnaast zal ge Iijktijdig een handige informa tiegids het licht zien, waarin gegevens over veelgevraagde adressen en telefoonnummers *e vinden zijn. De brochure is, aldus burge meester A. Schipper, een po ging om de afstand bestuur ders en bestuurden te over bruggen. De brochure is een momentopname van de ge meente, een terugblik op wat de afgelopen vier jaar in de nieuwe gemeente Oostburg is tot stand gekomen, terwijl niet wordt voorbijgegaan aan wen sen en plannen die thans le ven. „De bereidwilligheid tot openheid is er bij ons gemeen tebestuur", aldus de heer Schipper, die wees op het feit dat Oostburg en der eerste gemeenten was waar commis sievergaderingen (zij het niet allemaal) openbaar zijn. „Re gelmatig is de bevolking ge raadpleegd, door middel van hearings zoal3 over de struc tuurnota of door het publice ren van nota's. Openheid ver eist echter inspanning van ie dereen". De heer Schipper wees op de regelmatig verschijnende raadsverslagen en notulen, die in een plaatselijk weekblaadje warden opgenomen. „Die men sen spellen die verslagen, en er wordt op gereageerd. Het liefst zou men dit moeten doen bij de eigen politieke groepering", aldus de heer Schipper. De brochure, waarvoor de gemeenteraad een krediet van ruim 10 mille beschikbaar heeft gesteld, bevat een fiks aantal duidelijke foto's van gemeenteambtenaar Frans Bakx, die visueel een duide lijk beeld geven van voorzie ningen en situaties binnen de gemeente. De met vlotte pen geschreven tekst is van de hand van R. Antonisse. De brochure zal, samen met de informatiegids, huis-aan-h-uis in de gemeente verspreid wor den. BIJ een inbraak in het paleis Noordeinde in Den Haag op 6 mei j.l. zijn 37 moccakopjes en drie antieke zilveren voorwer pen ontvreemd, zo heeft de politie van Den Haag gisteren bekendgemaakt. Het geheel heeft een waarde van f 12.000 en is eigendom van het ko ninklijk huis. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De werk groep Vervolgonderwijs wer kende jongeren van de provin ciale onderwijscommissie voor Zeeland heeft een voorlich tingsbroehure uitgegeven spe ciaal voor Zeeuwse jongeren, die in 1974 gaan werken maar nog gedeeltelijk leerplichtig zijn. De brochure heeft de ti tel meegekregen: na de school echt aan het werk. Het boekje, dat dezer dagen intensief zal worden verspreid via het regionaal orgaan voor het leerlingwezen en de vor mingsinstituten. geeft informa tie over volledige en gedeelte lijke leerplicht, over vor mingsinstituten, het leerling wezen, beroepsbegeleidend on derwijs en part-time opleidin gen. De brochure bevat verder een flinke hoeveelheid adres sen. Belangstellenden kunnen de brochure bestellen bij het bureau Onderwijs van de pro vinciale griffie te Middel burg. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming wil dat er een einde wordt gemaakt aan de ontgrondingswerkzaamhe den, die plaatsvinden in de Grote Kreek en Zoute Vaart ten zuiden van Rode Sluis in de gemeente Axel. Het coördi natie-orgaan vindt dat hier door namelijk grote schade aan dit gebied wordt toege bracht, zowel uit landschappe lijk als uit natuurwetenschap pelijk oogpunt. Het protest tegen de ont gronding is gestuurd naar Ge deputeerde Staten van Zee land, het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen, het wa terschap Axeler Ambacht, het Belgische waterschap Plas- schaert, de P.P.D. in Zeeland, de gemeente Axel, de Belgische gemeente Moerkerke, provinci ale waterstaat in Zeeland en de internationale Moerbeke polder. Het gebied, dat wordt be dreigd, ligt namelijk gedeelte lijk op Nederlands en gedeel telijk op Belgisch grondige bied- In het Belgische gedeelte van de Grote Kreek ligt op het grondgebied van de ge meente Moerbeke een zandzui ger. Een tweede zuiger ligt in het Belgische deel van een stuk open water, net ten wes ten van grenspaal 296. De landsgrens loopt midden door dit gebied. Volgens het coordi- natie-orgaan wordt het riet land, dat zich momenteeel be vindt tussen de Grote Kreek en grenspaal 296, veranderd in een zanddepot en daardoor landschappelijk geheel ver nield. Ook schijnen er plannen te zijn om in het Pereboomsgat tussen de grenspalen 291 en 292 ontgrondingswerkzaamhe den uiit te voeren. Alle werk zaamheden worden wel op Belgisch gebied uitgevoerd, maar volgens het Zeeuws coördinatie-orgaan zijn de schadelijke gevolgen 'ook in het aangrenzende Nederlandse gebied merkbaar. „Het is ge bleken dat de betrokken wa terschappen zich niet of niet voldoende bewust zijn van de nadelen, die aan het zandzui- gen zijn verbonden. Men blijkt er ten onrechte van uit te gaan dat een grotere water inhoud van het gebied gepaard zal gaan met een hoger visbestand", merkt het coördi natie-orgaan op- Het Zeeuwse coördinatie-or gaan wil nu weten welke stappen er zijn genomen om in het betrokken gebied het leef milieu te beschermen en zou graag op de hoogte gesteld willen worden van eventuele plannen voor ontgronding ln het Nederlandse gedeelte. (Van een onzer verslaggevers)' GENT Het rumoer rond het academisch ziekenhuis is beslist nog niet geluwd. In de strijd rond het al dan niet laten verdwijnen van wantoe standen binnen dit ziekenhuis heeft regeringscommissaris Han van Acker van de R.U.G. (Rijks Universiteit Gent) ont slag genomen als lid van de werkgroep Academisch Zie kenhuis-getrouwheidspremie. Volgens de heer Van Acker heeft de syndicale kamer dér geneesheren hem persoonlijk aangevallen en hem beschul digd van oneerlijke praktij ken. Zo zou hij volgens de artsen afwijzend staan ten op zichte van het toekennen van de gevraagde erelonen aan de Gentse ziekenhuisdoktoren omdat Van Acker hier per soonlijk beter van zou wor den. De heer Van Acker deelde ons gisteren mee dat de per soonlijke aanval van de artsen het gevolg is van een door Van Acker geschreven rapport over de gang van zaken in het academisch ziekenhuis van Gent. Volgens geruchten wor den in dit rapport zelfs straf bare feiten gesignaleerd. „Ik kan niet vertellen wat erin staat, want het is een vertrou welijk rapport. Wel kan ik zeggen dat de wantoestanden, die hiierin worden beschreven, erg genoemd kunnen worden", aldus de heer Van Acker. Hij zegt nu als lid van de werkgroep af te zijn getreden omdat hij niet meer met de artsen, die achter de aanval staan, aan één tafel wil gaan zitten. Als regeringscommissa ris zal hij echter de financiële administratie van het acade misch ziekenhuis blijven con troleren- Of hij de strafbare feiten, die hij in zijn rapport heeft opgesomd, ook aan de Belgische justitie gaat voorleg gen, wilde de heer Van Acker gisteren nog niet zeggen. (Van een onzer verslaggevers)1 FRANKFURT De bijdra gen van de in Nederland geves tigde Hoechst onderneming aan Ce winst van Farbwerke Hoechst AG, zijn in de loop van 1973 beduidend toegeno men. Dat geldt niet alleen voor de fabrieken in Viissin- gen, doch ook voor de bedrij ven waarin Hoechst, via Hoechst Holland N.V., finan ciële belangen heeft. In 1972 werd Wagemakers Lakfabrieken te Breda door Hoechst overgenomen- Eind vorig jaar werd een samen werkingsvorm geschapen tus sen Wagemakers Breda en de Veluvineverffabriek, die in middels hoog een volledige Hoechst-dochter is geworden. Eveneens in 1973 verkreeg Hoechst-Holland N.V. het vol ledige eigendom over de firma Diok Peters B.V. in Dene kamp. een onderneming die materialen voor de textielin dustrie vervaardigt. Tenslotte werd als 100 procents dochter onderneming van Hoechst Holland vorig jaar een nieuwe N.V- gesticht, genaamd Kalle- Infotec. Deze nieuwe onderne ming gaat zich toeleggen op de verkoop van kopieerappara- tuur en tekstverwerkende ma chines in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT Ondanks grote tegenvallers zoals de grondstoffenschaarste, de als gevolg daarvan gestegen prij zen en handelspolitieke ont wikkelingen (Italië) ziet de centrale leiding van Farbwer- ke Hoechst de chemie nog steeds als de industrietak met de beste groeikansen. Men overweegt zelfs thans na een jaar waarin men op een punt van nieuwe investeringen kalmpjes aan heeft gedaan, een nieuwe „investerings- storl". Dit vertelde ons de voorzit ter van de raad van bestuur Farbwerke Hoechst dr Rolf Sammet bij de aanbieding van het jaarverslag over 1973 en het overzicht over het eerste kwartaal 1974, om de jaarlijk se internationale persconferen tie ;n Frankfurt. „Hoechst-welt", een onver valste multi-national die 420.000 aandeelhouders voort durend gretig houdt, boekte in 1973 een omzet van bijna 15,3 miljard DM tegen bijna 13,5 miljard DM in 1972. Een toe nemend aandeel in deze omzet en een dienovereenkomstige stijgende bijdrage aan totale winst van ruim een half mil jard (na belasting) komt voor rekening van de buiten Duits land gevestigde Hoechst-on- dernemingen. De Nederlandse Hoechst-dochters leveren een si 'eds forser aandeel in omzet en winst, aldus cjr- Sammet. Meer dan 265 miljoen DM komt over he* jaar 1973 als dividend beschikbaar. Deze enorme som valt intussen in het niet vergeleken bij het bedrag dat aan salarissen, so ciale voorzieningen, en derge lijke worden uitgekeerd. Het laatste bedrag beloopt over 1973 meer dan 4 miljard DM. Hoe gunstig het resultaat over 1973 ook is, het „gouden" jaar 1969 werd niet geëven aard- Daarvoor zijn verschil lende oorzaken aan te geven, aldus de hoogste functionaris sen van de Multi National. Al lereerst is daar de stijging van de grondstoffenprijzen in de petrochemie die wat Hoechst betreft op 60 pro cent wordt becijferd. Daarbij moet men optellen: de hogere kosten van o.a. transport en energie, alsmede de stijging van de loonkosten. In de fosfor-sector, die voor het Hoechst-concern belang rijk is omdat uit fosfaat eerst de nog steeds onvervangbaar gebleken „witmaker" voor wasmiddelen wordt gewonnen, zijn de grondstoffen in 1973 3 keer zo duur geworden als zij voorheen waren. In de voor Hoechst eveneens belangrijke ph irmaceutische sector zijn de resultaten benedenmaats ge bleven. Dit was voornamelijk te wijten aan de bewegingen op de wisselkoersmarkt. In Duitsland zelf vreest de concernleiding van Hoechst voor ingrijpende gevolgen van nieuwe milieuwetgeving waar aan in de Bondsrepubliek ge werkt wordt. De nieuwe wet op de luchtverontreiniging in Duitsland, waarvan de uitvoe ringsbesluiten nog op zich la ten wachten, stellen zulke strenge normen aan de vervui lende bedrijven, dat men aldus dr- Sammet bij wijze van spreken naar de woestijn zou moeten uitwijken als men nieuwe fabrieken wil stichten. In de verkeersrijke gebieden in Duitsland is de luchtvervui lingsnorm die in de in voorbe reiding zijnde wet wordt ge hanteerd al dubbel en dwars bereikt. Bepaalde fabrieken, ook van Hoechst, zullen als de wet wordt aangenomen gesloten moeten worden en verschillen de elektriciteitscentrales mo gen niet worden gebouwd. „Zelfs als het wetsontwerp de prullemand in zou gaan", zei dr. Sammet, „zal er ln het bouwprogramma voor nieuwe elektricische centrales al een vertraging van tenminste een half jaar optreden". Men houdt momenteel bij de uit voering van bouwplannen voor centrales de pas namelijk al in. Volgens dr. Sammet zal de ru.t aan het grondstoffenfront voorlopig niet terugkeren. „Het eind van de prijsstijgin gen is nog niet in zicht", zei hij- Het duurder worden van de grondstoffen kan tot gevolg hebben, aldus dr. Sammet, dat bepaalde kunststof-projecten, speciaal in de verpakkingsin dustrie, wegens hun te hoge prijzen weer worden vervan gen door traditionele produk- ten. „De fles wordt weldra misschien weer in stro ver pakt, omdat het schiuimplastic als wegwerpartikel te duur is geworden", zei Ir. Sammet. Ondanks dit alles zijn voor uitzichten van Hoechst voor 1974 goed te noemen. In het eerste kwartaal van dit jaar, waarin de energie en grond- stoffencrisis worden opgevan gen steeg de omzet van Hoechst-Welt vergeleken met het eerste kwartaal van 1973, van 3,7 miljard DM tot 4,8 miljard DM, waarvan bijna 2,9 miljard als omzet aandeel van de buiten Duitsland gevestigde Hoechst-bedrijven. De omzet stijging beloopt ongeveer 26 procent. Op lange termijn werkt Hoechst naar samenwerking met andere grote concerns. Zo streeft de onderneming naar deelneming UK Wesseling naar verluidt met 20 pro cent- Er wordt verder hard ge werkt aan een import-contract, samen met Bayer voor de in voer van Bonzol uit Perzië en Saoedi-Arabië, terwijl geruch ten over samenwerking met de chemische reus Dupont door de hoogste ondernemings leiding niet worden tegenge sproken.

de Stem | 1974 | | pagina 3