van m iel is tot m iel is Over laffe ouders en de nieuwe ziekte „kinderitis" Overpeinzing op de 4e mei Grij ze schutting aan Rode Plein Je moet er geweest z| Dit is de familie Hollander Bepaalde medicijnen heffen effect pil op Bijna ton aan sieraden gestolen Vriendelijk winkelen binnenland buitenland Ontvoerde baby bleek verkocht AARDBEVING .IN CHINA Aardbeving treft Skoplje Guillaume ontzet over aftreden Willy Brandt papier oor uw pen Abortuskliniek Weg verkeer Lachman kondigt harde acties aan Nieuwe methode termieten- bestrijding Dinsdag 14 mei 19/4 10 De nieuwe burgemeester van Nieuw-Ginneken moet ontwikkeld, wijs, intelligent, tactvol, allesbegrijpend, al ziend, goedig van aard, vrien delijk, ruimdenkend, beschei den, rechtvaardig, tussen 40 ein 55, praktiserend katholiek en van onberispelijk zedelijk gedrag zijn. De nieuwe burgemeester van Nieuw-Ginneken moet doorzettingsvermogen, be stuurlijke ervaring en begrip en waardering voor de (mid den-) Brabantse mentaliteit hebben. Het geluk der burgers en de norm der christelijke traditie moeten de diepste motivatie van de nieuwe burgemeester van Nieuw-Ginneken zijn. De nieuwe burgemeester van Nieuw-Ginneken moet kunnen luisteren naar de bur gers en politieke en maat schappelijke organen, mag niet overheersend maar moet toe gewijd leiding geven, moet het gezonde verstand van de leden van de raad en de burgerij aan zich weten te binden, moet hulpvaardig zijn vooral voor hen „die geen relaties in het geding kunnen brengen" en moet tenslotte, als het even kan, ook nog uit Brabant af komstig zijn. Dat heeft de gemeenteraad van Nieuw-Ginneken tijdens een vergadering waar verder niemand bij mocht zijn, vast gesteld. We kunnen ons zo voorstel len dat de gemeenteraad, na afloop van die vergadering, te vreden onderuit is gezakt en tot de conclusie is gekomen dat dat toch maar allemaal mooi is geformuleerd. En Iaat de nieuwe burgemeester van Nieuw-Ginneken nu maar ko men. Wij vrezen echter dat er niet veel sollicitanten zullen zijn. Je moet al erg met jezelf Ingenomen zijn wil je denken dat ie ook maar in de verste verte aan de gestelde reeks van voorwaarden kunt vol doen. Wérkelijk wijze en be scheiden mensen houden Nieuw-Ginneken wel voor ge zien. Waarom heeft de gemeente raad van Nieuw-Ginneken er eigenlijk zoveel woorden over vpil gemaakt? Het had echt veel korter gekund. Bijvoor beeld: Wil Onze Lieve Heer of Onze Lieve Vrouw asjeblieft onmiddellijk burgemeester van Nieuw-Ginneken wor den De gemeenteraad zou dan natuurlijk wel de nadrukkelij ke wens, dat de sollicitant uit Brabant moet komen, moeten laten vallen. Misschien is daar tijdens een besloten vergade ring nog eens over te pra ten. Een 46-jarige leraar geschiedenis uit Bergen op Zoom vindt dat het verwennen van kinderen een nationale volks ziekte aan het worden is. Er is volgens hem een nieuw woord in opkomst om uitdrukking te geven aan die ziekte: kinderitis. Kernipiuint van zijn betoog is dat heel veel kinderen door ouderen niet of onvoldoende gestraft worden. Kinderen gaan zidh brutaal gedragen omdat ze geen angst voor straf hoeven te hebben. Ouderen zijn vaak te laf om kinderen flirik aan te pakken. Uit de geschiedenis heeft deze leraar in dat vak de conclusie ge trokken dat het in de aard van de mens ligt een groep mede mensen boven de wet te ver heffen". Op het ogenblik zijn het volgens heim de kinderen, die boven de wet geplaatst zijn en ze waren wel mal als ze zidh dat niet lieten aanleu nen en er geducht misbruik van maakten". De leraar uit Bergen op Zoom ziet een praktische op lossing voor het probleem: streng optreden tegen kinde ren. Hij noemt een paar voor beelden: „In treinen, bussen en teams opschriften dat per sonen beneden de 18 jaar ver plicht zijn hun plaatsen aan personen boven de 65 af te staan. Bij wiegering moet de conducteur door de directie gemachtigd zijn het kind stan- te pede de trein, bus of tram uit te zetten. Rectoren van scholen moeten niet aarzelen lastige kinderen van school te verwijderen. Voor leraren is het ondoenlijk steeds maar te van mens tot mens VL moeten bekvechten met jeug dige agitatoren". De leraar uit Bergen op Zoom komt dan tot de volgen de conclusie: „Indien men. niet streng optreedt tegen lastige kinderen zal men zien dat steeds meer volwassenen eveneens met de wet een loopje gaan nemen. Een vader, die aan de ontbijttafel ver neemt wat zijn 16-jarige zoon of dochter zich allemaal durft te permitteren op school, wordt op het idee gebracht zich eveneens tegen gezags dragers te gaan verzetten, Want waarom zou een volwas sene aan de wet moeten ge hoorzamen als een kind dat niet hoeft? In wezen zijn wij mensen namelijk allemaal ge lijk in die zin, dat wij geen van allen aan de wet willen gehoorzamen. We moeten ertoe gedwongen worden. Een ake lig woord, maar het is zo. En als niemand meer gehoorzaamt zijn we terug in de tijd waar uit we zijn voortgekomen, de oertijd, toen iedereen deed wat hij wilde en met iedereen gedaan werd wat een sterkere wilde." Eerlijk gezegd benijden we de leerlingen van deze toch nog betrekkelijk jonge geschie denisleraar niet. Om te begin nen is hij zo overtuigd van een alles overheersende kuddemen taliteit bij de mens dat hij waarschijnlijk niet kam geloven in het zich zo vrij en onbelast mogelijk ontwikkelen van de persoonlijkheid van iedere mens. Niemand wil volgens hem uit zichzelf aan de wet gehoorzamen- Iedereen moet dus maar streng worden aan gepakt en onmiddellijk wor den gestraft als hij een poot buiten de kudde zet. Kinderen hou je helemaal onder de duim. Tot op de dag dat ze formeel volwassen zijn hebben ze maar te doem wat de for meel reeds volwassenen heb ben voorgeschreven. Wanneer de geschiedenisle raar bedoelt dat we in een min of meer beroerde tijd le ven waarin veel mensen het om de een of andere reden niet meer zien zitten dan ge ven we hem onmiddellijk ge lijk. De geschiedenis, die hij zo goed kent, is een lange optelsom van goede bedoelin gen, kwade opzet, middelmati ge passiviteit, succesjes en mislukkingen. De uitkomst, die met geen computer is te berekenen, ligt in feite voor ons: op dit moment. Niemand kan die uitkomst taxeren maar iedereen weet dat hij anders van mens tot mens zou moeten zijn. Maar hoe akelig ook het aanzien is dat wij de geschiedenis in de loop der eeuwen hebben gegeven toch komen er regelmatig be langrijke positieve ontwikke lingen naar voren die de mens, in menselijk opzicht, een stuk verder hebben ge bracht. Zo'n ontwikkeling is ook nu aan de gang, namelijk het langzaam en met veel strubbelingen doorbrekende besef dat mensen (man-vrouw, volwassene-kind, loon- en aow-trekkers, hoofd- en hand arbeiders) in wezen gelijk waardig zijn en het riecht hebben zich te ontwikkelen zonder dat. ze rekening hoeven te houden met normen, die anderen om welke redenen dan ook hebben aangelegd. In deze hele ontwikkeling past een zich vrijer voelende en handelende jeugd, die nog graag serieus genomen wordt ook. Dat zij daarbij vaak een stijl ontwikkelt, die ouderen niet herkennen, geeft de laat- sten nog niet het recht die stijl zonder enige nuance met brutaal te bestempelen- En als het de geschiedenisleraar in derdaad ernst is wanneer hiij zeggen wil dat ouderen zich niet langer moeten laten rin geloren en de jeugd eindelijk weer eens streng moeten aan pakken en de mond snoeren dan doet hij eigenlijk zelf wat hij de mensen uit de oertijd verwijt: met iedereen werd gedaan wat een sterkere wil de. Vertaald naar deze tijd: met het brutale en onmondige kind wordt gedaan wat de al leswetende en allesregelend volwassene wil. Een met „huisvrouw" ondertekenende mevrouw uit Dorst rea geert op onze serie „Zo zijn onze manieren" waarin een andere huisvrouw pleitte voor „graag wat meer vriendelijkheid bij het winkelen". De mevrouw uit Dorst is het in grote lijnen wel met haar eens, maar zij vindt haar hier en daar toch wel een beetje eenzijdig. „De klant wordt echt niet meer als een koning behan deld. Maar dat hoeft volgens mij ook niet. Het moet van twee kanten komen. Laat die klanten ook eens een wat vriendelijker gezicht trekken. Ik heb er nooit last van dat winkelmeisjes niet vriendelijk zijn maar ik treed ze zelf ook vriendelijk tegemoet. En laat de mensen, die elkaar in de winkel tegenkomen, ook wait vriendelijker tegen elkaar zijn. Je hoeft geen lange gesprekken te beginnen maar een vriendelijk woord doet al veel. Ook pro beer ik zoveel mogelijk overal de humor van in te zien, al lukt dat niet altijd. Wij mensen vinden ons zélf zo belangrijk. Dat is wel de grootste fout, denk ik", aldus deze huisvrouw uit Dorst. „Op 4 mei draai ik altijd de klok even terug", aldus een Bredase vertegenwoordiger „en als ik dan nu om me heen kijk moet ik bekennen dat we hot slecht hebben gedaan. Wat hadden we een geweldige ide alen in de jaren 40-45. Als het maar eens afgelopen was, dan zouden we met z'n allen bou wen aan een nieuwe wereld- En wat hebben we er van terecht gebracht? Je kunt 's avonds laat niet eens meer door een park wandelen. Een politieagent schieten ze ge woon dood. Als we geen gezag erkennen blijven we nergens. We willen allemaal zoveel mogelijk verdienen en zo wei nig mogelijk werken, liefst helemaal niet werken want de bijstand is er ook nog. Men sen, die in een flat wonen, hebben er niet eens erg in dat dat oude mens op de hoek die altijd alleen zit zich soms echt rot voelt. Er kam ook geen vriendelijk woord af te gen die buurvrouw, die net uit een zenuwinrichting thuis komt. Iedereen mijdt ha» als de pest. Dan die andere buur man, die werkloos is. Hij leeft maar raak, heeft zelfs nog een autootje. Waar doet hij het van. Nee, volgens mij is er vandaag de dag iets fout in onze samenleving. Laten we toch proberen goede men sen te zijn. Het lukt niet altijd maar laten we er aan blijven werken. Als u meedoet blijft deze aarde misschien leef baar". MOSKOU (UPI) Het heeft er alle schijn van dat het mausoleum in Mioskou, waar de overblijfselen worden be waard van de stichter van de Sowjetstaat Wladimir Len-in, een belangrijke verbouwing of reparatie zal ondergaan. Ar beiders hebben witte nummers geverfd op elk van de gepo lijste, rode granieten blokken die in de voorgevel van het gebouw zijn aangebracht. Men neemt aan dat het mausoleum op z'n minst gedeeltelijk voor een bepaalde tijd zal worden afgebroken. Het mysterie van het Rode Plein, zoals het wordt ge noemd, begon zaterdag toen de bezoekers een 2,5 meter hoge schutting aantroffen om het gehele Rode Plein. Moskou's voornaamste toeristische trek pleister. Het partijblad Praw- da meldde dat het plein tot I november gesloten zal blijven. Een nadere reden werd niet gegeven, dan dat het voor re paratie- en verbouwingswerk zaamheden" was. Via spleten in de grijsgeschilderde omhei ning kooi men soldaten en ar beiders waarnemen die met kranen en graafmachines rond het mausoleum bezig zijn. Ze schijnen de stenen tribunes af te breken waar de gasten nor maliter staan tijdens nationale parades- De gebeurtenissen binnen de omheining, die het Rode Plein tijdens het gehele toeristensei zoen afsluit, zijn in Mos-kou reeds het favoriete raadspel geworden. Hoewel ver in het verleden wel delen van het plein voor reparatiewerkzaam heden waren afgeschermd schijnt er nog nooit zo'n groot deel voor zo'n lange tijd afge sloten te zijn geweest. Len-ins gebalsemde overblijfselen worden in het mausoleum on der glas bewaard. Tienduizen den bezoekers lopen elke dag, als het gebouw geopend is, langs de streng bewaakte crypte. (ADVERTENTIE) Gaat dit jaar met Hoverlloyd naar Engeland. Calais - Ramsgate in 40 minuten. Middenklas auto (3,81 m.f 110,- enkele reis B tarief. 7 passagiers gratis overtocht. Stuurt u mij s.v.p. gratis 1j| folder, dienstregeling en prijzen. naam straat. plaats versturen als brief aan: Hoverlloyd Reservation» OSCZI Calais - France. Ju u LONDEN (AFP) Bepaal de medicamtemten kunnen het contraceptieve effect van de pil opheffen en bijgevolg toe vallige zwangerschappen ver oorzaken. Dit is de mening van de Britse arts John Mum- ford, hoofd medische dienst van een Nederlandse farma ceutische maatschappij. In een artikel in het Lon- dense tijdschrift „Medical Journal" verwerpt dokter Mumford- de theorie van een zogenaamd „onbewust verlan gen naar het moederschap" die in bepaalde kringen als oor zaak wordt geizien van zwan gerschappen bij vrouwen die toch de pil gebruiken. „Recen te publicaties, zo schrijft hij, „bevestigen steeds meer het feit dat noch de vrouw, noch de pil de oorzaak zijn maar veeleer, naar het schijnt, be paalde andere medicamenten zoals de barbituren en speciaal een nieuw antibioticum dat wordt gebruikt bij de behan deling van tuberculose, name lijk rlfampicine. METZ (AFP) Een baby die op 18 november j.l. uit een kraamkliniek in Moyeuvre- Grande bij Metz in Oost- Frankrijk werd ontvoerd, is gisteren gezond en wel terug gevonden in een dorp In een aangrenzend departement. Het blijkt dat de ouders van de kleine Christian Tousch die toen hij verdween pas acht dagen oud was, zelf voor de ontvoering hebben gezorgd. Zij verkochten de jongen voor 9.000 frank (ongeveer f 4.800) aan een vrouw in de plaats Piennes in het departement Meurthe en Moezel. Deze vrouw had het tegenover haar man doen voorkomen dat zij Christian ter wereld had ge bracht. TOKIO (AF) Radio-Pe king heeft bekendgemaakt, dat het zuid-westen van China za terdag dloor een krachtige aardbeving werd geteisterd. Er zijn verliezen aan mensenle vens te betreuren, aldus de radio, en vele buizen zijn in puin gelegd. De aardbeving was dusdanig sterk, dat grote verwoestingen'moeten worden gevreesd. Men heeft echter nog -geen verliescijfers ge noemd. BELGRADO (REUTER) D-uizenden mensen zijn dit weekend in paniek uit hun huizen gevlucht toen de stad Skoplje, in het zuiden van Joegoslavië, door een krach tige aardbeving werd getrof fen. Volgens het persbureau Tanjoeg waren er niet onmid dellijk gegevens over schade. In het bericht van het persbu reau werd niet gesproken van slaohtoffers. Sikoplje, de hoofdstad van Macedonië werd in 1973 door een aardbe ving verwoest. Meer dan 1000 mensen kwamen om het leven en 4000 raakten gewond. BONN-BERLIJN (REUTER UPI, DPA) Günter Guillaul me, de Oostdultse spion wiens optreden leidde tot het aftre den van bondskanselier Willy Brandt, heeft met ontzetting gereageerd op het bericht dat zijn baas zijn functie had neergelegd. Dit bericht het Westduitse regeringsgezinde tijdschrift Stern. „Mijn God, mijn God, -dit is nooit mijn bedoeling geweest", zo-u Guil laume hebben uitgeroepen toen ondervragers hem kran ten toonden waarin het ontslag van Brandt vermeld stond. „Dat kan niet waar zijn nu de betrekkingen tussen onze twee statten een impuls hebben ge kregen". VEENDAM (ANP) In Veendaim hebben In de nacht van zondag op maandag twee onbekenden de etalage van een juwelier aan het Beneden- oosterdiep leeggeroofd. Er vordt voor bijna een ton aan ouden sieraden, waaronder irloges, ringen, colliers en rmbanden vermist. De politie zette direct een Achtervolging m, maar zonder .-esultaat. De eigenaar van de zaaik is niet verzekerd. Enige weken werd bij een juwelier op nog geen 100 meter afstand voor f 20.000 aan gouden sie raden buitgemaakt. Bri«v«n voor doz* rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publlkatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publlkatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In Groeide wordt een moord huis gebouwd voor ongeboren kinderen. Ik begrijp dat de huisartsen er terughoudend te genover staan. Een dokter is voor de genezing van de mensheid en niet om te do den. Alleen wanneer het het le ven van de moeder zou kosten moet men wel ingrijpen. Ge kunt mij geloven of niet maar de misdaad wordt door God nog wel eens zwaar gestraft. Gebruik dan liever voorbe hoedsmiddelen. En komt ge toch in verwachting, wees dan zo het kind- te willen aanvaar den. Er zijn alltijd mensen of instellingen die voor zo'n kindje zouden willen zongen en opnemen. MEVROUW MAAS PRINSEN BEEK In zijn ingezonden brief van vrijdag 10 mei jjl. weet. de heer J. G. P. Da-men uit Wern- hout op een zeer psychologi sche en emotionele manier de harten van de tegenstanders van de actiegroep Wegverkeer Ziundert - Rijsbengen te be werken. Deze meneer haalt echter verschillende zaken op een af schuwelijke manier door el kaar. Allereerst hebben de leden van de actiegroep h-un span doeken pas geplaatst nadat de chauffeur al minstens een kwartier weg was. Trouwens, indien de heer Daimen goed gekeken had (ik betwijfel of hij eigenlijk wel ter plaatse aanwezig is -geweest) dan had hij kunnen zien dat juist leden van de actiegroep eerst gepro beerd hebben om de chauffeur uit zijn beknelde positie te helpen bevrijden. Ook wij zouden het een middeleeuwse gang van zaken vinden indien er spandoeken geplaatst worden op een plaats waar een medemens zit te lij den. De actiegroep wil persé zo' ha-ar actie niet voeren, laat dat duidelijk zijn. Het ageren was alleen bedoeld otm duidelijk te maken aan bevolking en even tueel passerend verkeer, dat zulke ongelukken niet meer „mogen" én „hoeven" te ge beuren. RIJSBERGEN ED DE ROOY PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse oppositieleider J. Lachmon van de Hindo. staanse VHP heeft aangekon digd dat de oppositie in Suri name buitenparlementaire campagnes zal ontwikkelen waarbij geen bedreiging uit de weg zal worden gegaan. Hij deed dit volgens een bericht van het persbureau Informa op de luchthaven Zanderij na zijn terugkeer uit Neder land. De actie3 zijn volgens de heer Lachmon nodig omdat naar zijn mening het Suri naamse parlement onvoldoen de functioneert. Als voorbeel den van het niet functioneren noemde hij het niet beant woorden van schriftelijke vra gen van de oppositie en net niet ingaan op een verzoek van zijn partij om televisie zendtijd. UTRECHT (ANP) De chemische verbinding die in secten afschelden om elkaar op hot spoor te brengen van voedselbronnen, kunnen syn thetisch worden nagemaakt. De chemische verbinding die door termieten wordt afge scheiden is beschreven in het proefschrift „Dodecatrienolen als spoorvolgferomonen, syn these en biologische activi teit", waarop drs. P. J. Akker boom gisteren in Utrecht pro moveerde tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschap pen. De beschreven verbindingen kunnen worden toegepast bij de bestrijding van termieten nesten, die in tropische en subtropische streken een gi gantische bedreiging vormen voor houten gewassen en ge bouwen. TOOR: GREET BUCHNER Een van de meest ft» dooddoeners in onze taal is de kreet „je moet er geweer zijn", waarmee dan bedoeld wordlt dat je niet over discri. minatie mag oordelen als niet zelf ter plekke bent ge. weest. Uitgaande van deze kreet moet je dus alles klakkeloos aanvaarden w.at medemens® elkaar aandoen, omdat je ten slotte altijd maar een beperkte actieradius hebt. Je hebt je mond maar te houden omdat je er niet over kunt oordelen, omdat je er niet geweest bent Niet in de gevangenis en niet in de martelkamer, niet in die landen waar de rassendiscri minatie er duimendi-k bovenop ligt en niet op arbeidsplaatsen waar mensen nog als slaven behandeld worden. Zelfs dich ter bij huis mag je niet oorde len. Neem nu de verhouding kleurling en blanke in om land. Wie van ons heeft er wel eens een paar weken in een zwarte huid rond gelopen? Goed, een enkele Amrikaanse journaliste die zich bruin heeft laten kleuren en er toen inderdaad „geweest was" met alle gevolgen vandien, 1 voor de rest? Daar moest ik aan denken toen ik eens een Ambonees socioloog interviewde en toen die man ineens zei: „U kunt nu wel braaf luisteren, u kunt alles wat ik zeg woordelijk opschrijven, maar u zult nim mer weten wat het is om zwart te zijn temidden van blanken. Om altijd op je hoe de te moeten zijn voor onver wachte speldeprikken of de- genstoten. Om te horen dat er geen kamer te huur is, terwijl even later een blanke student uit drie lege kamers kan kie zen, om bij een pompstation net zo lang te moeten wachten tot alle blanken geholpen lijn, om kinderen te horen vragen of je nu echt een zwarte ziel hebt, om meisjes een eindje van je af te zien schuiven". Aan dat „geweest rijn" moest ik ook denken toen ik het boekje „Er was eens een huwelijk" las. Dit boekje is geschreven door een jongt vrouw, die al ettelijke jaren gescheiden is. Ze „is er dus geweest". Ze heeft aan den lijve ervaren hoe vaak je ais gescheiden vrouw gediscrimi neerd, beledigd, verkeerd be grepen wordt, hoe moeilijk de kinderen het hebben vanaf het moment dat je huwelijk ver broken is. Janny Westerlaken die dit boek geschreven heeft, heeft het niet bij de moeilijk heden van de gescheiden vrouwen gelaten. Ze heeft ook gescheiden mannen geÏÏte!; viewd, ze heeft kleine privé enquêtes gehouden, om tot de ontdekking te komen dat een gescheiden man het in feite net zo moeilijk heeft als een gescheiden vrouw, al liggen zijn moeilijkheden op ander terrein. Daar zijn verhalen van mannen die zomaar ineen' ontslagen werden toen ieder een wist dat ze gescheiden waren, er zijn er die niet o, nauweli-jks aan een baan kon den komen: „omdat dit soort kerels of aan de drank is, of achter de vrouwen zit". Er zijn mannen die al hun o-u-de vrienden kwijt raken, „omdat het zo ongezellig 1S een vent alleen te vragen" en er zijn er die moeite hebben bij het zoeken naar een ka mer. Waarmee ik maar wil* zeggen dat „zij die er geweest zijn" wel een iets andere kijk- hebben op onze loyaliteit ten overstaan van hen wier huwe lijk op de klippen liep wijzelf. De gehuwden die wet iets van hun huwelijk hebben weten te maken, of op J" minst de schijn ophouden dat liet zo is, voegen wellicht wet eens bewust, nog een heler®61 extra verdriet toe aan het le ven van een man of ten vrouw die toch al gen06» moeilijkheden hebben, al het alleen al omdat ze wet6 dat er iets zeer essentieel» misgegaan is in hun leven- „Er was eens een huwelflk- is dan ook een spiegel waan de gehuwden zichzelf kt»n zien. Het is helaas geen la0"' spiegel. Er was eens een Huvrel'J- door Janny Westerlaken. fit gave Bruma, prijs f 5,-- Heetivaterbronnen DEN HAAG (ANP) - 8" KVP-Kamerlid Van der SP den heeft de ministers hu bers (Economische Zaken) Van der Stee (Landbouw) f vraagd stappen te ondernem om zo mogelijk de heetwat bronnen onder het Westla op verantwoorde wijze te ga benutten.

de Stem | 1974 | | pagina 10