DE DANAKIL STERVEN MET MODDER IN DE MAAG Hulster Zomer; Kloosterzande besteedt verbetering weg aan binnenland buitenland wmmÊÊmimÊmmmi (Van onze redactie buitenland) EEN dood dorp: de lijken van vrouwen en kinderen, om het leven gekomen en gemummificeerd door de droogte, een beklemmende stilte hangt over het dorp waar vroeger leven en rumoer heerste, in de verte de woestijn waarvan het zand de mannen die hulp gingen zoeken heeft bedolven. Deze beschrijving van een Ethiopisch dorp door een helper van het Rode Kruis illustreert in al zijn wreedheid het drama dat vandaag de dag miljoenen mensen van de Atlantische Oceaan tot de Rode Zee in Afrika ondergaan. Graan nodig Vervoer Uitgeversgeld Weerslag Vergeten Vijf dagen Kritiek Hard nodig Horeca WÊÊÊmm De droogte in Afrika Vrijdag 3 mei 1974 (Door AFP-correspondent Jean-Mari Juge) TTET is niemand meer on- J- bekend dat de droogte, die al verscheidene jaren op het Afrikaanse vasteland heerst, vruchtbare vlakten heeft veranderd in stof, de waterbronnen heeft opge droogd, de rivieren heeft drooggelegd, de veestapels heeft uitgedund en de oog sten heeft verschroeid. Hele volken worden door het op rukken van de woestijn met de dood bedreigd. Bij de zes miljoen mensen die in de Sahellanden door hongersnood worden bedreigd (Mauretanië), Senegal, Mali, Opper-Volta, Niger en Tsjaad) moet men nu nog honderddui zenden anderen in Ethiopië, Kenia, Tanzania en Liberia re kenen. „De droogte is een der drin gendste vraagstukken in de wereld geworden", verklaarde de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, onlangs. De bijzondere VN-organisa- ties, het Internationale Rode Kruis en talrijke regeringen zijn met de toestand begaan en in de hele wereld hebben tal van particuliere hulporga nisaties oog gekregen voor het drama van de droogte. Het is vooral van internatio nale organisaties en de rege ringen van de rijke landen dat de hulp moet komen. De voed sel- en landbouworganisatie van de VN (FAO) herinnerde daaraan op 6 april toen ze vaststelde dat de bijdragen van de landen nog lang niet het oorspronkelijke streefcijfer naderen. Voor de overleving van mil joenen mensen zijn honderd duizenden tonnein giraan nodig transportmiddelen om ze te vervoeren, enorme bedragen om putten te boren en de veestapel weer op peil te brengen alsmede een onmid dellijke en langdurige sanitai re actie om de door de droogte en ondervoeding veroorzaakte epidemieën tegen te gaan. Op 5 april zei het Internatio nale Rode Kruis in de Sa-hei landen een cholera-epidemie te vrezen. Door het gezamen lijk effect van droogte en ziekten leven de bevolkingen van de Sahel op de grens van leven en dood, waarschuwde het Rode Kruis. Het drama heeft de grenzen van de Sahel al overschreden: Ethiopië, Kenia en Tanzania in Oost-Afrika en in mindere mate Liberia aan de kust van de Atlantisch Oceaan zijn op hun beurt door de droogte ge troffen. De droogte heeft op de Abes- sijnse hoogvlaikite sedert de veertiende eeuw geregeld tienduizenden slachtoffers ge maakt. Deze drama's vonden toen tertijd "achter gesloten d-eu- T* IJVyl ren" plaats en de bewoners van de provincie Wollo, n-u een der meest getroffen gebie den, beschouwden de ramp als een "gesel Gods die de men sen van slechte wil trof". In de opstandige sfeer die Ethiopië momenteel kenmerkt hebben drie afgevaardigden van Wollo de voormalige rege ring verantwoordelijk gesteld voor de dood van niet minder dan 250.000 mensen in hun provincie. In een land waar niet met statistische gegevens gewerkt wordt is het moeilijk de juist heid van dat cijfer te bevesti gen, maar volgens waarnemers valt er zeker de ernst van de toestand uit af te leiden. De droogte brak in 1969 uit en sinds einde 1971 zijn alleen al in de provincies Wollo en Tigre vier en een half miljoen mensen omgekomen. Sinds in april 1973 de hulpverlening op gang kwam is hulp verstrekt aan circa twee miljoen men sen. Aan de getroffen bevol kingen werd vier miljoen dol lar besteed en 100.000 ton graan uitgedeeld. Het Interna tionale Rode Kruis en talrijke landen, de bijzondere VN-or- ganisaties en de EEG namen aan die hulpacties deel. Niet tegenstaande deze hulp wor den hele bevolkingen gedeci meerd door tyfus, cholera kwashiorkor en pokken. Volgens deskundigen zijn in 1974 nog minstens 200.000 ton graan nodig om de behoeften te dekken. De zeer hoge ber gen en de onmetelijk diepe ravijnen in de provincies Wol lo en Tigre stellen het vervoer echter voor onoplosbare pro blemen. Door de onbereikbaar heid van die gebieden zullen de 250.000 Danakilnomaden die daar leven waarschijnlijk niet van de dood gered kun nen worden (zie onderstaand artikel). In het hoogland van Kenia de "graanzolder" van dit land, is de laatste drie jaar aanzienlijk minder regen ge vallen, terwijl op de Masai- vlakte duizenden geraamten van antilopen in de evenaars- zon liggen te verbleken. Het park van Nairobi, 5 km van de hoofdstad, is een tra gisch voorbeeld van de droog te waarvan de gevolgen voor het land nauwelijks te meten zijn. Het park, dat vorig jaar nog groen was, is nu helemaal grijs. Het gras is verdwenen en er hangt een bedorven lucht. Als men de officiële verkla ringen mag geloven heeft de hongersnood nog geen slach ting aangerioht onder de an derhalf miljoen nomaden die in de dorre gebieden van Noordoost-Kenia leven. Gelukkig voor Kenia is door de goede oogst in 1973 de landbouwproduktie gestegen. Als de regen niet te lang meer uitblijft zal Kenia waarschijn lijk de kwade periode te bo ven kunnen komen. de droogte gespaard gebleven. Het heeft er al twee jaar niet meer geregend, hetgeen een grote weersleag op de land bouwproduktie gehad heeft. Volgens de jongste statisti sche gegevens zijn de koffie- oogsten gedaald van 55.000 ton in 1973 tot 35.000 ton dit jaar. Niettegenstaande de hogere koffieprijzen op de wereld markt zal Tanzania door die daling dit jaar geen hogere inkomsten uit de koffie-export kunnen boeken. De Europese landbouwers, die 40 pet van de vette grond op de flanken van de Kili- mandjaro bebouwen, hebben slechts twee zakken graan per akker bunnen oogsten tegen 8 tot 16 in normale tijden In het noordwesten van het land is de koffie- en katoenproduktie sterk afgenomen, evenals de sisalopbrengist aan de oevers van de Indische Oceaan, Het zijn evenwel de kudden Tanzania is met dertien mil joen stuks vee op een na grootste Afrikaanse veeteelt- land die het meest van de droogte te lijden hebben, voor al in de steppen van de Masai, het thuinland van de nomaden. Het zijn evenwel de kudden Tan'zanie is met dertien mil joen stuks vee het op n na groos teee joen stuks vee het op een na grootste Afrikaanse veeteelt- land die het meest van de droogte te lijden hebben, voor al in de steppen van de Masai, het thuisland van nomaden stammen Reizigers die het gebied be zocht hebben zeggen dat ze honderden lijken van dieren hebben zien liggen bij opge droogde waterplaatsen. Hele kudden uitgemergelde dieren worden snel naar de markt gebracht voordat het te laat is. De regering zorgt er voor dat de dieren met treinen naar de stedelijke centra ver voerd worden. Eer zijn echter niet genoeg veewagons be schikbaar. Tot nog toe hebben de na tuurparken in Tanzania, die als de mooiste ter wereld be kend staan, nog niet van de droogte te lijden gehad. De toestand in het beroemde park te Serengeti wordt echter met ongerustheid gadegeslagen om dat de twee en een half mil joen keren die daar leven gro te behoefte van water heb ben fn Liberia tenslotte, waar de toestand nog niet het drama tisch peil van de Sahellanden bereikt heeft, doet de droogte zich voelen door een tekort aan drinkbaar water in de hoofdstad en In verscheidene gewesten. De bronnen voor 0 Arbeiders in de drukke havenstad Dakar sluiten graanzakken I bestemd voor de door droogte getroffen gebieden in West-Afrik drinkbaar water (rivieren en President Tolbert heeft ge- putten) zijn de jongste maan- vraagd zo snel mogelijk een den sterk aangesproken. Voor- stuw in de Paulrivier te beu- al bij de kust worden zij ver- wen om de infiltratie van het ontreinigd door het zeewater, zout tegen te gaan. Tanzania, ten zuiden van Kenia, is eveneens niet voor (Van een AP - correspondent) Een heel mensenras is bezag langzaam uit te sterven in oostelijk Ethiopië. Het on vruchtbare woestijngebied van de provincie Wollo, dat zich uitstrekt van de Rode Zee tot aan de ruim 2000 meter hoge rotswanden van het centrale plateau, is be zaaid met hele dorpen vol graven. Droogte, hongersnood en laksheid van de regering bedreigen een eens trotse stam krijgersnomaden, die de Affar of Danakil heet, met de ondergang. Voor het eerst in vijf jaar heeft de regen kortgeleden de droge rivierbedding ge vuld. Maar de regen kwam te laat, de schapen, geiten en het vee, die de enige midde len van bestaan vormden voor de Danakil, zijn ai lang gelden gesteven en het meeste wild dat nog op de vlakten aanwezig was. is uit de opdringende woestijn ge vlucht. Botten en karkassen ken merken nu 't eens rijke jacht terrein van de Danakil, dat grenst aan 't Franse gebied van de Affars en Issa's het grootste deel ervan is nu zand, bewoond door struisvo gels, een paar gazellen en de zielige overlevenden van de primitiefste minderheidsstem van Ethiopië. Gieren zitten op iedere te lefoonpaal langs de enige verkeersweg van Gombolcha naar de havenstad Assab aan de Rode Zee. Je kunt hon derden kilometers rijden zonder dat je iets ziet, behal ve de kleine steenhopen die de Danakil op de graven leg gen om te voorkomen dat hyena's hun doden opgra ven. „Zij zijn een vergeten volk", zei majoor Woldeten- sae, de in Amerika ongeleide distrietsgouverneur in Bati- ,.Als de situatie zo blijft, zul len alle Danakil sterven. Als het weer regent zullen enke le van hen langs de rivieren in leven blijven. In de bin nenlanden is het bijna met ze gedaan". Teferra werd twee maan den 'eleden geïnstalleerd ais de enige Ethiopische be- «'imrder van het Danaküge- bied., dat zich over 30.000 viereantc mijl uitstrekt. Hii kent het sterftecijfer van de laatste vijf jaar niet, hij wert alleen dat hef om hon derdduizenden doden gaat. „We hebben nooit alle doden kur-'—i tellen", zegt hii. „Zij sterven in de binnen landen en worden begraven zondier dat iemand het weet. Ik weet wel dat in een klein gebied, dat vier maanden ge leden een bevolking van 113.000 had, er nu nog maar 47.000 leven, en dat is maar een voorbeeld". 250.000Danakiloverzijnin o en Teferra schat dat er zo'n 250.000 Danakil over rijn in zijn district. Het sterftecijfer is 30 tot 50 per dag in de gebieden die hij met zijn jeep kan bereiken en hij geeft toe dat deze streken dicht bij de verkeersweg zijn, waar het aantal slacht- toffers het laagste is. „Ik heb gezien hoe mensen het zand op likken om nog wat vocht te kunnen krijgen, vertelt hij. „Zij sterven met modder in hun maag; het is bij de Danakil traditie dat de doden gewassen worden voor hun begrafenis, maar er is geen water, lus liggen de lijken in hun hutten te rotten, tot dat de stank te erg wordt. Mijn district is bedekt met nieuwe graven. De overle venden hebben zelfs hun wa pens verkocht, iets dat een Danakil nooit zal doen tenzij hij wanhopig is- Zij hebben alles verloren zij zijn een uitstervend volk". Vijf jaar droogte heb ben massale internationale hulpacties op gang gebracht elders in Ethiopië, maar er was niets gedaan aan de hongersnood in het Aswadis- trict van de Danakil tot Teferra hier kwam. In zijn twee maanden als gouver neur heeft hij twee hulppos ten opgezet in de buurt van waterputten langs de 250 mijl lange verkeersweg die het gebied in tweeën snijdt. Vrachtwagens van de rege ring brengen het graan 25 kg per gezin per maand aan behoeftige stamleden die sterk genoeg zijn om de ver- keers veg te bereiken. Elke vracht zorgt slechts voor on geveer 300 Danakil en dui zenden vallen van dorst en honger neer voordat zij het reddende stuk asfalt hebben bereikt. Bediu Dadsse, een maatschappelijk werker van de Sardo hulppost, zegt dat veet Danakil vijf dagen lo pen voor bun portie graan en water. „We kunnen ons al leen maar inspannen om mensen te redden binnen vijf kilometer aan elke kant van de weg", geeft hij toe. „We kunnen de meerderheid in het binnenland gewoon niet bereiken en daarom sterven de mensen. Zelfs hier, waar wij een voedsel programma en een kliniek hebben, komen mensen soms zo zwak aan, dat zij toch sterven". Bedlu wijst naar een oude vrouw met uitstekende rib ben die stil in een van de primitieve bura's, stróhutjes, ligt, die het ziekenhuis in Sardo vormen. Een Westduit- se helikopterploeg, die een basis heeft in Desse, een stad hoog op de rotsen gelegen, die uitkijkt over de Danakil- woestijn, heeft aangeboden im hulpposten naar het ge bied te vliegen, en twee En gelsen zijn bezig de moge lijkheid van een dam te on derzoeken om het waterge brek tegen te gaan. Maar Teferra heeft bittere kritiek op zijn eigen rege ring en op de internationale hulporganisaties, omdat deze al hun inspanningen concen treren op de bergen langs de hoofdverkeerswegen van noord naar zuid - Addis Abe ba tot Asmara - en omdat zij de meer afgelegen laagvlakten van de Danakil verwaarlo zen. ,-Ik ga naar Desse en smeek hen om naar de woes tijn te komen waar zij wer kelijk nodig zijn, maar zij blijven liever daar boven zit- 'en met hun pepsi-cola waar het koel en meer gecivili seerd is", klaagt hij. „Ik heb de regering in Addis her haaldelijk verteld wat ik no dig heb. Tot nu toe heb ik niets gekregen". Om heel eerlijk te zijn, zijn veel buitenlandse hulp ploegen in Ethiopië eenvou dig .nwetend van het lot van de Danakil. De hongersnood die hen vorig jaar naar dif uitgestrekte Afrikaanse land bracht is in sommige streken minder geworden en de re gering is onwillig om de wa re situatie in andere streken bekend te maken. Dr. Beth McCarthy, lid van een Iers team in de stad Kobo in Se bergen ongeveer 250 mijl langs de weg hier vandaan, zegt dat zij erover denkt om naar huis te gaan omdat haar patiënten mij niet meer nodig hebben. Ie dereen is gezond, er is sinds januari niemand meer ge storven n het heeft geen zin om te blijven. Ik geloof dat die hele droogte overdreven is"- Maar Teferra zegt dat hij medische diensten verschrik kelijk hord nodig heeft. En ook een mobiele watervoor ziening, tankwagens, meer hulpposten en wegen om het binnenland te bereiken. „De regering stuurt graan, terwijl deze mensen vlees en melk nodig hebben", legt hij uit. „De Danakil zijn een noma disch herdersvolk, zij zijn graanvoedsel niet gewend. Zij worden er ziek van en dit verergert het pro bleem". .De Danakil zijn krijgers. Zij vechten tegen de Galla in het westen, de Tigre in het noorden en de Issa in het zuiden. Soms dwing ik ver hongerde Danakil om met mij de bergen in te gaan, maar ik weet dat zij liever in de woestijn sterven". Teferra, een oorlogsheld en vroeger inwoner van New York, ontving zijn opleiding ais officier der infanterie hj Fort Benning, Georgia- Hij werd de eerste Ethiopische commandant bij het expedi- tieleger in Korea, werd vier keer gewond en kreeg een aantal Amerikaanse onder scheidingen waaronder de „zilveren ster". In 1960 kreeg hij tien jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in een staatsgreep te gen keizer Haiie Selassie. Toen hij in 1970 vrijkwam, verliet hij het leger en ging- naar de VS waar hij een opleidingkrceg voor Mn loopbaan in het bedrijfsle ven. Hij werd in het leger weer opgenomen bij zijn te- rugk ;er naar Ethopië „van wege de druk an de studen ten", zegt hij. „Ze weten dat ik een man ben die voor mijn volk werkt". Teferra verdenkt de rege ring in Addis ervan hem naar het Danakil gebied te hebben gestuurd als een soort verbanning: „Ik geloof niet dat zii verwachtten dat ik hier iefs zou doen. Het was een politieke zaak. Ik eiste een zekere mate van zelfstandig heid toen ik deze baan aan nam. Zij accepteerden mijn voorwaarden, ik zou werken aan «elfbestuur onder de Da- nakil. Op het ogenblik heh ik geen mensen om mee te werken Zij sterven allemaal. Ik moet hen eerst gezond ma- kern". (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Waarschijnlijk wordt deze maand nog of anders zeker volgende maand in Klooster zande de derde fase van de ver betering en reconstructie van de weg Kloosterzande-Vogel- waarde aanbesteed. Het gemeentebestuur van Hontendsse heeft een schrijven ontvangen van het regionaal coördinatie-college voor open bare werken in Middelburg, Waarin wordt meegedeeld dat de reconstructie in het kader van het extra werkgelegen heidsprogramma voor uitvoe ring in ACW-verband is vrij gegeven. Het totale project zal naar schatting ruim een mil joen driehonderdduizend gul den kosten. De overheid ver- reent een subsidie van 95 pro cent. Het gaat om de reconstructie van het weggedeelte Delft- Kloosterzande. Tevens is inbe grepen de reconstructie van het Poolsplein. Het vernieuw de weggedeelte wordt zes me ter tachtig breed. Langs de weg wordt een fietspad aange reed met een breedte van twee meter vijftig. Tussen het hetspad en de weg komt een twee meter vijftig a drie me ter brede berm. De gemeente verwacht vrij te kunnen starten met de Werkzaamheden. Er moet nog grond en enkele percelen wor den aangekocht. Na de aanbe steding verwacht men binnen twee maanden de eerste spade m de grond te kunnen ste ken. Haar aanleiding van de re gelmatig voorkomende onge- vellen op de kruispunten Ra- Penburg-tol en de afslag oonoolstraat-provinciale weg, willen B. en W. van Hontenis- s® gaan praten met provinciale Waterstaat, de beheerder van provinciale weg. Vorige week vrijdagavond kwamen wee inwoonsters van Vogel waarde om het leven, toen •™h auto van achteren werd jrihgereden op het moment, St zij wilden afslaan. De ver- cnillende kruispunten gelegen dn de provinciale weg vor- een gevaar voor de ver keersveiligheid. Burgemeester 2o ?ethouders van Hontenisse cS Staag zien dat provin- 'a'e waterstaat een einde akt aan die situatie. (Van een onz HULST In het kader v; sanering in Hulst, heeft de gei sanering van de zuidwand vani den voorgelegd aan de ministr diening van het plan zal gep; Aldus een mededeling van werden reeds enkele panden straat door de gemeente gekoi Ten behoeve van het over dekte zwembad in Hulst eil Ook voor het cultureel centrun den Dullaert. zal op de hoek» Vondelstraat Sportlaantussen ge Nobelhorstschool en den Dullaert een parkeerterrein worden aangelegd. Dit werk zal worden gepast in het ka der van de DACW de werk loosheidsbestrijding. De ge meente heeft de boerderij op de hoek van de Overdamstraat en de Steenstraat in eigendom verworven, zodat over enige tijd kan worden overgegaan tot de doorbraak Overdam straat. De centrale directie van de PTT kan bet terrein aansluitend op de huidige boerderij van de gemeente ko pen voor het nog te bouwen nieuwe postkantoor van Hulst. Het gemeentebestuur van Huilst heeft een eerste gesprek gevoerd met vertegenwoordi gers van de horeca in groot- Hulst. De gemeente wil een overzicht krijgen van de wijze waarop de exploitatie ge schiedt in de horeeaonderne- mingen vam groot Hulst. De gemeente zal de exploitatiege- gevens verwerken tot een dis cussiestuk dat aan alle be trokken partijen zal worden voorgelegd. De horeca wil zien dat er duidelijke richtlijnen worden opgesteld voor de ex ploitatie van gemeenschaps centra, culturele centra en clubhuizen enz. In het Duitse Michelstadt de zustergemeente van Hulst wordt tijdens het piniksterweek- einde, een reclame- en ver kooptentoonstelling gehouden. Traditioneel voor Michelstadt een groot feest. Aain Hulst is ruimte beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling van specifieke Hulster produ'kten. Een delegatie van het Hulster- se stadsbestuur zal aanwezig zijn om public relations voor Hulst te verzorgen. Suggesties voor bijdragen uit de gemeen-

de Stem | 1974 | | pagina 6