BELGEN MAAKTEN OMMETJE DOOR ZEELAND lekker thuis zelfgebakken patat friet eten*. zeeuws ^Iktaéoe/c friet da*$ pas patat t CARLO VAN DE PLASSE: EEN BEZIG BAASJE UIT ST.-ANNA TER MUIDEN „Op visite" tslagen n lietingen Agrarische jongeren willen jongerenwerk Motie tegen luchthaven in het land van Waas Eerste auto Middenstand Vermaak iddelburg i extra voordelig ge en Citro-Pledge stad streek i■mui in ■■■ilium BROUWERSDAM KREEG SCHOON MAAKBEURT an onze correspondent) /ADENDAMME Be- igd door mooi weer trok ■bieting van Victoria, die te staande wippen werd jden in Kwadendamme, minder dan 74 schutters 14 verenigingen. Uitslag ie eerste wip: hoofdvogel: Raas van Vooruitgang Swadendamme; le zijvo- Ko. Vermuë van Jacoba Beieren uit Goes; 2e zij- W. de Jonge van ADLM Iwadendamme; le boven- B. v d Dries van Eensge- ïeid uit 's-Heerenhoek; 2e nkal: A, A. Geense van vliet uit Ellewoutsdijk; le rkal: P. Driedijk van So- s uit Heinkenszand; 2e rkal: B v. d. Dries van gezindheid uit 's-Heeren- bi.i loting; le klep: A. de e jr. van Soranus uit kenszand; 2e klep: C. D, van Vooruitgang uit dendamme; 3e klep: P, ie van Victoria uit Kwa- amme; meeste kleine vo- A. A. Geense van Zorg- uit Ellewoutsdijk, zes vo- tslag van de tweede wip: oofdvogel: Wim de Jonge ADLM uit Kwadendam- 2e hoofdvogel: P. de Vis- van Zorgvliet uit Elle- isdijk; le zijvogel: J, Kor- e van Spes-Nostra uit ,ande; 2e zijvogel: C. P. nerman van Vios uit 's- enhoek; 3e zijvogel: J. itanje van Spes-Nostra uit :ande; 4e zijvogel: G. Ka- van Zorgvliet uit Elle- isdijk; le kal: Sj. Beulens Victoria uit Kwadendaim- 2e kal: C. Rentmeester Willem-Teil uit Ovezande; :al: G. Geys van Soranus Heinkenszand; 4e leal: C. van Spes-Nostra uit Ove- ■e, beide laatste kallen len bij loting toegekend; ;te kleine vogels: G. Ver re van Zorgvliet uit Elle- tsd'ijk, zes vogels. /EZANDE De hand vereniging „Willem-Teil" in Ovezande een schieting le staande wippen. Door koude weer waren er r 49 schutters die inschre- Uitslag van de eerste le hoofdvogel: William S van Soranus uit Hein- zand; 2e hoofdvogel: P. tmeester van Willem-Teil Ovezande; 3e hoofdvogel: de Jonge van ADLM uit idendamme; le zijvogel: iam Voet van Soranus uit ikenszand; 2e zijvogel: L, tmeester van Willem-Teil Ovezande; 3e zijvogel: J. Tonge van Willem-Teil uit zande; 4e zijvogel: J. de ;e voornoemd, bij loting; cal: P. de Jonge van Wil- Tell uit Ovezande; 2e kal: Verdonk van Vios uit 's- renhoek; 3e kal: F. Koens Spes-Nostra uit Ovezande; cal: J. Rijk van Zeelandia Jvezande. itsl-ag van de tweede wip: dvogel: H. Koens van i-Nostra uit Ovezande; bij ig; le zijvogel: C. van 't teinde van Soranus uit ikenszand; 2e zijvogel: L. Boogaart van Willem-Teil Ovezande, bij loting; le ïnkal: H. van Stee van Dl- uit Yerseke; 2e bovenkal: de Jonge van ADLM uit idendamme; le onderkal Vermuë van Spes-Nostra Ovezande; 2e onderkal: W. longe van ADLM uit Kwa- iamme, beide laatste kal- werden bij loting toege- d; le klep- J Doene van em-Tell uit Ovezande; 2e H. Koens van Spes-No- uit Ovezande; 3e klep: P- Jonge van Willem-Teil uit zande; meeste kleine vo- P de Jonge van Willem- uit Ovezande, vijf vo- erdenking B. en W. van delburg hebben gisteren mdgemaakt dat met het op de nationale herden- op 4 mei 1974 is bepaald alle bioscopen gesloten ten zijn van 19.30 tot 20.30 In dezelfde tijdspanne sn geen vermakelijkheden den toegestaan. Er 231 imin muziek mogen w°r" emaakt tussen 19.30 en uur en het cafébedrijf t tot de kleinst mogelijke ang te worden beperkt. De nverlichtingen neon- en ;re lichtreclames dienen 19.30 tot 20 30 uur te zbn >ofd. Verder hebben B. en verzocht om vanaf l°-uu de vlaggen aan alle open gebouwen en zo moge- alle particuliere woningen stok te hangen. Voor zons- irgang moeten de vlaggen r worden binnengehaald. TE) mei 1974 Q Minder Belgen dan verwacht zetten hun auto aan de kant. (Van een onzer verslaggevers) HULST/TERNEUZEN De 1 mei-drukte is in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen dit jaar meegevallen. De voorspelling, althans de verwachting, dat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen net als andere jaren zou worden overspoeld door Belgische automobilisten, die hun vrije dag aan de Nederlandse kant van de grens willen doorbrengen is nauwelijks uitgekomen, De rijkspolitieposten in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben geen ernstige problemen on dervonden bij het begeleiden van de verkeersstromen. In Hulst constateerde men veel doorgaand verkeer. Veel Belgische automobilisten aldus de rijkspolitie maakten giste ren een rondje door Zeeland, via Hulst, Perkpolder naar Vlissingen en terug. De eigenlijke drukte in Hulst kwam gisteren pas laat op In tegenstelling tot andere jaren viel de spits pas in de namiddag. De ochtenduren verliepen opmerkelijk rustig. In Perkpolder kwam men tot de conclusie dat er dit jaar minder druikte viel te bespeu ren dan vorige jaren. De rijkspolitie veronderstel de dat dit wel eens aan de hoge benzineprijzen kon lig gen. De rijkspolitie in Axel toon de zich gisteren tevreden over V oornitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KN'MI op woensdag om 18.00 jur: zonnige perioden, later kans op een bui. Iets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot Min. temp.: omstreeks 7 Men. Max. temp.: omstreeks 5 (raden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 70 pro cent Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. «in. temp.: omstreeks 8 gra nen. Max. temp.: omstreeks 16 Waden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. v»alettsland6n Kcnstanz 32 plus 2, Rhein- loi n 217 plus 10, Straatsburg plus 10, Plittersdorf 350 Pus 12, Maxau 395 plus 11, noehingen 136 -3 Mannheim f™. Plus 2, Steinbach 127 -1, «ainz 226 plus 6, Bingen 100 :™3 2, Kaub 136 onv, Trier plus 4, Koblenz 159 plus 9, geulen 101 -4, Ruhrort 254 ™3 9, Lobith 883 plus 6, Pan- herdense Kop 862 plus 9 Nij gen 683 plus 2, IJsselkop "1B Plus 3, Eefde IJssel 350 S,nv-' Deventer 231 plus 3, ?<®Sharen 3891 -9, Belfeld dr ~3> Grave ben. de sluis plus i. Morgen, vrijdag 3 mei SerEen op Zoom 1.08 en 13.40 «nsweert 0.26 en 13.03 .'"neuzen 12.31 Illss'n? n 11.59 emeldinge 0.58 en 13.30 het verloop van de „Belgen dag". Er werd gesproken van een gezellige drukte, waarbij de controles en politiewerk zaamheden op de normale wij ze konden worden uitge voerd. De middenstand in Hulst merkte pas laat dat het 1 mei was. De grote di-ukt-e - en de hoge omzetten kwamen pas 's middags los. De door de mid denstand verwachte ochtend- drukte bleef dit keer uit. De Axelse winkeliers spraken van een redelijke drukte en een levendig winkelverkeer. Een vertegenwoordiger van de middenstand meldde: „Ik wil er voor tekenen dat het elke dag zo druk is". Tijdens de Terneuzense marktdag was het vooral in de namiddag druk. Er waren ui teraard meer Belgen dan ge woonlijk, hoewel het Belgen- bezoek aan Terneuzen nooit zo groot is als in Sluis en Hulst- De marktkooplieden hebben daar weinig van gemerkt Over het algemeen was hun omzet wat groter. In Sluis was de drukte, voor Sliuise begrip pen normaal. Vooral de hore cabedrijven profiteerden er van. Er werd ook een aantal Franse beizoekens gesigna leerd. In Oostburg hadden de marktkooplieden hun kramen vroeger dan gewoonlijk be mand, maar in de ochtenduren was het erg stil. In de loop van de na-middag werd het steeds drukker, met als gevolg rond vier uur de eerste ver keersopstopping. Aardenburg zag geen abnormale drukte in de winkels. Veel auto's reden door Aardenburg, maar stopten niet. Hoewel het er in Sas van Gent aanvankelijk naar uitzag dat er minder bezoekers zou den zijn dan vorig jaar, is het beeld na twee uur vrij plotse ling grondig veranderd. Het bezoek van de Belgen was dit jaar zelfs bijzonder groot. De winkeliers hebben daarvan kunnen profiteren en in som mige cafés was het zo druk, dat de mensen buiten moesten wachten. (Vain een onzer verslaggevers) OOSTBURG De drie agrarische jongeren-organisa ties in West-Zeeuwsch-Vlaan deren willen zo spoedig moge lijk komen tot een regionaal agrarisch jongerenwerk, dat begeleid zal worden door een regionaal agrarische commis sie. Deze oommis-sie is inmiddels opgericht en wil met behulp van de drie jongeren-organisa ties komen tot gespreksgroe pen, discussie-avonden, studie dagen etc, dit alles betrekking hebbend op de landbouw. Men wil tot oprichting van het agrarisch jongerenwerk komen tijdens een vergade ring, die vrijdagavond wordt gehouden in hotel Du Com merce in Oostburg, aanvang 19.30 u. Tijdens de vergade ring zal de voorlichter van de Z.L.M., de heer J. Markusse, oen inleiding houden over het onderwerp „Er is nog toe komst voor de jonge boer". Zélf thuis patat friet bakken naar eigen haal zo'n zak voorgebakken Dam-Friet even frituren enhet hele gezin kan smullen! Dam-Friet is een diepvries- produktvan Dam-Chips en verpakt in 't zakje met de rode ruit smaak: in huis (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS-WAAS Naar aanleiding van het be sluit van de Belgische minis ter voor het verkeerswezen de aanleg van een vliegveld bij Bazel in het Waasland niet door te laten gaan en het dos sier af te sluiten, heeft de raad van beheer van de inter communale vereniging van het Land van Waas een motie op gesteld, waarin wordt gesteld dat elke inplanting van een luchthaven waar dan ook in het Land van Waas als onaan vaardbaar moet worden ge zien In de motie zegt de inter communale vereniging verder, dat de evenwichtige economi sche ontplooiing van het ge west steeds zal worden nage streefd met behoud van de optimale kansen op leefbaar heid Belangrijke gedeelten van de bodem van het Land van Waas, zijn, aldus de intercom munale vereniging, reeds inge nomen of bestemd voor indus trie en verkeersinfrastructuur, waardoor het gewest ook zon der een vliegveld een ware omwenteling doormaakt. De vereniging is van mening dat de bestemmingen van de bodem, zoals voorzien in het voorontwerp van het gewest geëerbiedigd moeten worden. Deze bestemmingen werden vastgelegd na overleg en ad vies van verschillende instan ties waaronder de Wase ge meentebesturen. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De Brou- wersdam kreeg gisteren een grondige schoonmaakbeurt. Rijkswaterstaat dienstkring Zierikzee hield in samenwer king met belanghebbende in stanties namelijk een grote schoonmaakactie. Rijkswaterstaat had voor de actie de steun van de dienst der domeinen, Staats bosbeheer, Rijksdienst IJssel- meerpolders en de Federatie Deltavissers. Iedere dienst le vert mensen en materieel zo dat men het karwei groot scheeps kon aanpakken. Het is intussen welbekend waar de rommel vanjdaan komt. Aanvankelijk dacht men nog aan de mogelijkheid dat er veel vanuit het water de dam op kwaim gewaaid. Maar met de overwegend oosten winden van de laatste tijd was de troep nog even erg. De oorzaak, zo zegt men nu, moet gezooht worden in de slordig heid van de sportvissers en andere recreanten, die er hun vertier zoeken. Het komt bijvoorbeeld niet zelden voor dat een sportvis ser die een rijke buit binnen haalt de gevangen vis alvast schoonmaakt en de koppen en ingewanden dan maar laat lig gen. De Federatie van Del tavissers aan wie het Greve- lingenmeer is verhuurd om te vissen erkent dit ook. In de algemene vergadering vain de federatie op 27 april j.l. is dit punt k aan de orde ge steld. Warneer geen verandering in deze situatie komt is het niet denkbeeldig dat die ber men van de Brouwersdam voor het publiek worden afge sloten. Werkdagen maken van achttien uur in Nederland. Kom nou, zult u zeggen, die tijdien zijn allang voorbij. Voor u mis- (SChiten wel maar je zult ze de kost moeten geven, die het nog steeds presteren veertien tot achttien uur per dag in touw te zijn. Zo iemand is nu ook de vijfendertigjarige Carlo van de Plasse, eigenaar van een grenswisselkantoor, douane- agentschaphoudier, eigenaar van een benzinestation en een prachtig restaurant Auberge Sint Annahoeve in Sint Anna ter Muiden aan de Belgische grens. Tijdens die lange werk dag laat zijn vrouw Christiane zich overigens ook niet on betuigd. Ze draait in alles mee en kent ook de fijne kneepjes van het vak. Carlo geeft de indruk, een zeer rustig en kalme iman te zijn. Zo'n ijskouwe, die nergens zijn hand voor om draait. „Maar vergis je niet", zegt hij. „Soms lig ik te schok ken iin mijn bed". door NETTY VAN ZALINGE „Vind u dat gek, als de dag 's morgens om vijf uur begint en de knip 's avonds om elf uur pas weer op de deur gaat?" Dat harde wer ken begon voor de jonge Carlo al heel vroeg. Vader een echte degelijke katho liek, vond dat zijn kinderen niet aan sport hoefden te doen. „En als we dan zono dig iets moesten, dan moch ten we hard naar de benzi nepomp lopen om de klanten te bedienen. Ik mocht niet eens voetballen", zegt Van de Plasse, „dat vond hij alle maal maar onzin. Vandaar, dat ik nu nog steeds het verschil niet weet tussen een rechtsback en een rechtsbui ten. „Maar van mijn vader heb ik wel de handelsgeest geërfd", vertelt hij. Hij was een boerenzoon en trouwde met de dochter van een klein fietsenfabrikantje. Hij zette in Sluis een garagebedrijfje op. Zijn vader had gevoel voor stijl. Hij reed in de eerste auto van Zeeuwsch- Vlaanderen. Ik weet het nog goed, het nor K30". Voor de oorlog had pa Van de Plasse al een café, annex souvenirwinkeltje internatio naal en dan dat garage be drijf je. Aan de grens, dus hier in Sint-Anna ter Muiden had hij ook een klein gara gebedrijfje opgezet. Eigenlijk moet je je petje afnemen voor daitgene wat die man in betrekkelijk korte tijd en met zeer beperkte middelen tot stand heeft gebracht, ver telt hij. „Vader had altijd één motto in zijn vaandel staan en dat was „team work", samen kunnen we sterk zijn, placht hij te zeg gen. Dat heeft hij in de praktijk dan ook wel bewe zen. Jammer genoeg is vader jong ziek geworden en snel daarna gestorven. Toen moest ik helemaal wel aan pakken. Zo'n beginperiode is erg moeilijk natuurlijk. Dan ben je bijna wel verplicht om vierentwintig uur per dag te werken. Want geloof me, het lijkt allemaal wel zo mooi in die middenstand, maar er wordt heus niet voor niets zo gekankerd door die zelfde middenstanders. Er zijn er maar genoeg, die dag en nacht moeten werken voor een karige boterham. Daarbij komt dan ook nog eens. dat wij zo onderhand de publieke opinie tegen be ginnen te krijgen. Alles wordt immers duurder en wie krijgt er de schuld? Juist, de middenstand. Laatst kwam er een meisje geld wisselen bij ons op kantoor. „Jé", zegt ze, „bent u nu nog steeds aan het werk? U heeft ook nooit vrij. Toen ik giste renavond laat hier kwam wais u er nog en nu is het ochtend en nu staat u er weer. Daar zou ik toch mooi niets voor voelen", zei ze ge decideerd. „Kijk", zegt de heer Van dë Plasse, „dat is nu zo maar een losse opmerking, maar nu vraag ik je, als wij het niet meer doen, die Kieine middenstander, wie doet het dan? Neem nou dit bedriji; als de mensen naar het bui tenland gaan en op een beet je vreemde tijd langs de grens komen, en zo zijn er heel wat dan willen ze toch wel met een volle benzine tank starten, nietwaar? Som migen zitten moeilijk met geld en dan willen ze nog wisselen voor ze de grens over gaan. Moeten wij die mensen dan laten stikken? Moeten wij dan zeggen: mijnheer, morgen om negen uur Is de zaak weer open. Dat kun je niet maken. Als u zomers lekker op het strand ligt te bakken, dan zegt u tegen man en kroost: Ga eens om een lekker ijsje. Dat koele ijsje is dan ook negen van de tien weer te krijgen. Bij wie? Juist, bij die mid denstander. Die heeft geen zondag vrij, die staat klaar voor die paar rotcenten. Ter wijl hij anders, als hij ge woon in dienstbetrekking zou zijn, ook zondag op bet strand zou kunnen liggen. Werkt hij dan onregelmatig, dan heeft hij recht op een extra uitkering. En financieel is hij er vaak nog niet eens slechter aan toe, dan als zelf standig ondernemer. Het ijs je of het feestje hier, kost zondags evenveel als op een doordeweekse dag. Kijk en dat vergeten de mensen wel eens 1 e, als ze weer kanke ren op die middenstander. Het leven zou er een stuk onaangenamer uitzien, als er niet van die mensen waren, die willen zorgen voor dat litertje benzine, dat ijsje of dat potje bier op de uren die u schikken". „Ik zit me hier niet te "beklagen hoor", zegt hij wat verontschuldigend, „maar het is soms wel ontmoedigend als je je zelf een ongeluk werkt en dan tot de ontdek king komt, dat men steeds meer van je probeert af te knabbelen, dan gaat de ani mo er wel aardig af. Doordat we hier een zogenoemd ge mengd bedrijf hebben, dus met meerdere onderdelen er bij, is het bedrijf nog levens vatbaar. Maar als het zo door gaat dan zie ik de toe stand voor die middenstan der donkerbruin in". Als de heer Van de Plasse me rondleidt op zijn terrein, komen we ook terecht in zijn restaurant Auberge St.-An- nahoeve. Het geheel is vol gens eigen idee verbouwd en gerestaureerd. Achter het restaurant staat een enorme boerenschuur. „Weet je wat ik nu zo graag van de grond zou willen krijgen", zegt hij. „Een soort vermaakscentrum voor mensen van onze leef tijd. Dus niet voor het hele jonge grut, maar de dertigers die hier dan een dansje kun nen plegen, nadat ze eerst een stukje hebben gege ten". De gerestaureerde schuur lijkt er een uitgelezen gele genheid voor. Bovendien ligt het geheel precies op de in valsweg van de nieuwe rond weg Sluis. Aan Sluis heeft Carlo van die Plasse overi gens zijn hart verpand. Hij is gemeenteraadslid voor de partij Gemeente Belangen, „Vooral voor een gemeente kan zo'n specifiek op de ge meenschap gerichte partij heel veel doen", zegt hij. Dat veel Sluizenaren dat ook vinden, moge blijken uit het feit, dat de partij bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen vier van de elf zetels behaalde. De twaalfjarige zoon Gildo van de Plasse zit in België op school. „Dat bevalt ons uitstekend", zegt de heer Van de Plasse. „Op de Ne derlandse scholen mag tegen woordig zo veel en er hoeft zo weinig en ik vraag me af, of je daar wel ver mee komt in deze prestatiemaatschap pij. Daar mag je dan je be denkingen tegen hebben, maar voorlopig zitten wie er midden in en zullen we toch allemaal mee moeten en wil len spelen". Ondanks die lange dagen en dat harde werken, gaat de familie Van de Plasse een maal per jaar op vakantie, wel in het naseizoen natuur lijk. „In het seizoen is er niet een vrij dagje bii. Met de pasen, vertelt hij, begmt het te lopen. Dan wordt het even kalmer tot de Pinkste ren maar daarna loopt het aan een stuk door tot eind augustus. Het huis van de familie Van de Plasse is als het ware om de zaak heen gebouwd. Vanuit de woonka mer, waar veel prachtige an tieke voorwerpen staan, evenals in het kantoor, kun je de winkel, het kantoor bereiken. Eigenlijk een toe passelijke situatie in een ge zin, waarvan werken, wonen en leven in elkaar verweven lijken te zijn. Zou een mid denstander juist niet daaruit de kracht putten om door te gaan? eindredactie: rein van der helm Carlo van de Plasse in zijn grensbedrijf.

de Stem | 1974 | | pagina 3