nkelen De vloeken knetterden in het Witte Huis :hst Aramco bang voor nieuwe Berging hasj-boot nog deze week Landbouwschap wil voortzetting revaluatie compensatie ^hieronde^ w sléchts een druppel wij kunnen onmogelijk ome prijzen in deze advertentie plaatsen, wij zouden onze konkurentie in het harnas jagen MEUBELSUPERS binnenland buitenland Jw mening ederland. Duitse hoogleraren over abortus Juwelenroof in Alphen a. d. Rijn Mannen bekennen drie overvallen Veilig Verkeer „Spel" in W.-Duitsland Havenstaking aan Westkust van V.S. Frente-leider Godett gewond Arrestaties in San Francisco Luit onze kollektie Donderdag 2 mei 1974 ichter de prijzen. In <je >p de hoek kan ik nooit 1 [oedkoop terecht als in de (enmarkt. su" Kunnen ze nu niet iets vi ieu waardoor we in het Jz; lezeifde sfeer kunnen krii^i lis we nu nog soms in dein tegenkomen? Als ieder en eens even zou stilstaan hf, lit probleem komt de 0i>C mg misschien automatisch edereen moet dan toch besef en, dat het abnormaal is Ti ijdens het winkelen niet meer en beetje beleefdheid riendeii ikheid kan worde! ipgebracht". n RIEJA VAN AART Hebt u bepaalde ervarinren p dit gebied? Schrijf ze ons er adres: „Redactie Zo zijn on-' e manieren", De Stem, Reieer! traat 16, Breda. Hoechst Holland mkelijke onderne- ationale Hoechst een enorm stuk dan 2700 ie produktie- erdamals hoofd en staan er twee in i (Hostyren), lakken gemaakt. lA/eert (Kallefoliën n)en in Vlissingen ivoorTrevira). N.V., gevestigd in zegt het al - het aar met alert advies 'an de levering van s kleurstoffen, i, synthetische ischermings- Jade), genees- 1 I I I I I I I I I I I I I I I ierlanders het ing.Zij kennen hun I de know-how van ;uw ervaring!) jezet. Vandaag en het belang is van akt vanzelf. j folland NV |erhartstraat25 m 020-180321 4 WASHINGTON (AP) De cesprekken die Richard Nixon met z'jn medewerkers voerde over de Watergateaffaire wa ren informeel, bespreken heel wat onderwerpen en er werd sappig in gevloekt. De ge sprekken varieerden van gro ve opmerkingen aan het adres van politici tot het onderzoe ken van de politieke en juri dische stappen die konden worden genomen om het hoofd te kunnen bieden aan de Wa- tergatecrisis. In hun overwegingen dach ten zij aan de mogelijkheden om de hele waarheid te ver tellen of om het risico van meineed te nemen. Het ^eeld dat van de president en zijn staf tevoorschijn komt uit het 1300 pagina's tellende afschrift van de omstreden geluidsban den van het Witte Huis, is gejaagd, verward, geplaagd, soms boos, soms verbijsterd. In de vroege geschiedenis van het Watergateschandaal, voorfat de hele omvang ervan bekend was, toonde Nixon zich tijdens de gesprekken met zijn medewerkers ver baasd over het feit dat iemand zo stom koin zijn om afluister apparatuur te plaatsen in het hoofdkwartier van de demo cratische partij. „We zijn er allemaal bij betrokken", zo vertelde Nixon zijn stafchef Bob Haldeman en zijn advi seur John Dean in een ge sprek dat 15 september 1972 plaatsvond. „Dit is een oorlog. We zullen wat schoten lossen en het zal wel voorbij zijn". Uit het grote aantal woorden en uitdrukkingen dat in de tekst is geschrapt valt af te leiden dat er tijdens de ge sprekken heal wat krachtter men viiëlen. De meeste werden over tafel geslingerd door Nixon zelf en af en toe door zijn medewerkers. De bijeen komsten waren zeer informeel en het kwam dan ook haast nooit voor dat Nixon met me neer de president werd aange sproken. Op 21 maart 1973 spraken Nixon, Haldeman n Dean over de mogelijkheid dat personeel van het Witte Huis verklarin gen aflegt tegenover een fe derale grand jury. Haldeman: „Je kunt weigeren om te pra ten. Dat staat in het vijfde amendement (van de grond wet)." Nixon: „Dat is zo". Haldeman: „Je kunt ook zeg gen dat je het bent vergeten, is het niet?". Dean: „Natuur lijk, maar dan loop je wel een grote kans dat je later van meineed wordt beschuldigd". Nixon: „Maar je kan zeggen: „Ik kan het me niet meer berinneren". Nixon opende ook de discus sie over de mogelijkheid om de hele waarheid aan het licht te laten komen. „De publiciteit kan me niks verrekken", zo zei hij. „We overleven het wei als we die hele klerezaak naar buiten gooien. En dan blijft het voor een maand nog ver velend. Maar ik kan het wel aan". De ontmoeting op 21 maart 1913 tussen Nixon, Dean en Haldeman is steeds een van de belangrijkste elementen ge weest in de tegenstrijdige be weringen over de rol van Nixon en diens medeweten. De president heeft gedurende een bepaalde periode gezegd dat hij toen voor het eerst ver nam dat er pogingen waren gedaan om de zaak in de doof pot te stoppen. Dean heeft verklaard dat het gesprek hem te kennen gaf dat deze pogin gen wat betreft het Witte Huis zouden worden voortgezet. Dean zei tegen Nixon op een bepaald moment in de conversatie dat hij na de in braak in het Watengategebouw op 17 j-uni gewerkt had aan het denikbeeld om de zaak zo veel mogelijk te beperken. Nixon: „Natuurlijk". Daarna werd gesproken over het betalen wan zwijggelden en de wijze waarop het geld hiervoor kon worden verkre gen. Dean zei later dat „het probleeim bestonid van voort gaande chantage... en dat deze geld zou gaan kosten. Het is gevaarlijk. De mensen hier zijn daar geen profs in. Dit is het soort dingen dat de men sen van de mafia kunnen... Wij weten niet hoe men dat soort dingen doet....' Nixon: „Dat is waar". Later vroeg Nixon: „Hoeveel geld heb je nodig?". Dean: „Ik denk dat deze mensen ons een miljoen dollar gaan kosten in de ko mende twee jaar". Nixon: „Dat kunnen we wel bemach tigen. Wat het geld betreft, als je dat bedrag nodig hebt kun je dat wel krijgen. Je kunt een miljoen dollar krijgen. Je kunt het zelfs in contanten krijgen. Ik weet hoe wij dat kunnen bemachtigen. Het is niet gemakkelijk, maar het kan. Maar de vraag is wie in godsnaam kan het uitbetalen? Heb jij dan enige denkbeelden hierover?. Dean: „Ja. Ik geloof dat dit iets is wat Mitchell opgedragen dient te worden' Nixon: „Daar ben ik het wel mee eens". Dean: „En dan kunnen wij een paar profs zoeken om hem te helpen". Nixon: „Nou, ik ben wel van mening dat er niet te veel mensen rond moeten lopen die geld krijgen". De president heeft de beta ling van 120.000 dollar of eni ge andere som gelds aan Hunt of andere beklaagden in de Watergate-zaak van de hand gewezen, aldus zeggen zijn ad vocaten in een begeleidend schrijven bij de afschriften van gesprekken in het Witte Huis die dinsdag zijn toege zonden aan de juridische com missie van het H-uis van afge vaardigden. Maar uit die afschriften blijkt, dat Nixon op een be paald mom-ent heeft gesugge reerd dat een va-n zijn mede werkers zo gauw mogelijk zwijggeld moest uitbetalen. Nixon: „In verband met het onmiddellijke probleem, ben je niet van mening dat je de financiële situatie van Hunt verdomd vl-ug moet aanpak ken?". Dean: „Helemaal, ik heb daar gisteravond met Mit chell over gepraat en..." Nixon: „Ik geloof dat wij de zaak op dit punt minstens erg in de gaten moeten houden, MüNCHEN (KNA) Alle hoogleraren in de moraal-theo- logie aan de universiteiten en theologische hogescholen in West-Duitsland hebben in een gezamenlijke verklaring na de beslissing van de bondsdag over de abortus uitdrukkelijk gewezen op de plicht van ie dereen, in het bijzonder van de christenen, het leven van de ongeboren mens niet aan te tasten. De hoogleraren, twintig in getal, geven echter tegelij kertijd als hun oordeel, dat de keuze van de voorbehoedsmid delen en van het verantwoord ouderschap overgelaten moet worden aan het geweten der ouders. ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) De etalageruit van juwelier J. H. Kelderman in Alphen aan den Rijn is gister- ochtend om ongeveer kwart yoor 5 stukgeslagen. De alarm- installatie trad weliswaar in "«king, maar voor politie of agenaar aanwezig waren, kon te rover er met een hoeveel heid sieraden vandoor gaan. AMSTERDAM (ANP) De "'■jarige elektricien H. van B. j-n de 21-jarilge student R. S„ *le maandagochtend wegens gewapende overvallen op twee Amsterdamse benzinestations '°P de Gooiseweg en de Cor nells Lelyilaan) werden aange houden, hebben nog een derde overval bekend. Volgens de Politie waren zij ook de da lers van de overval, die vrij- ™gavond werd gepleegd op de m-jarige pompbediende M. 'esselaar van een garage aan te Nieuwezijds Voorburgwal. •- sloegen toen de bediende heer en verdwenen met een Set*rag van f 250, DEN HELDER (ANP) Het bergingsbedrijf Smit-Tak hoopt ais het weer gunstig blijft vrijdag of zaterdag de smokkelkotter Lammie - HD 160 boven water te halen en in Den Helder binnen te brengen. De eerste activiteiten bij de plaats waar het schip gezonken is, zijn maandag be gonnen duikers namen een kijkje naar de toestand en de ligging van de voormalige vis- kotter, die met een niet nauw keurig bekende hoeveelheid hasj naar de diepte ver dween. Er zijn nag twee personen aangehouden: zondag in Vo lendam T. M. (26), maandag in Amsterdam een inwoner van die stad die als „handlan ger" zou zijn opgetreden. De Vol-endam-mer is volgens de politie vorige week in Ca-1- larudsoog gesignaleerd toen de smokkelaars hasj aan land DEN HAAG (ANP) Het landbouwschap wil met het kabinet overleg plegen over de gevolgen, die de revaluatie- compensatie via de BTW voor land- en tuinbouw heeft ge had. Zolang dat overleg nog niet afgerond is, wil het voort zetting van deze compensatie van 2 pet. In de bestuursvergadering van het schip is hiertoe giste ren besloten. Voorzitter ir. C. S. Knottnerus en verschillende bestuursleden toonden er zich verontwaardigd over dat het kabinet per 1 mei de compen satie heeft ingetrokken, ter wijl van de vorig jaar aange kondigde „revaluatiebalans" en van overleg hierover met het schap niets is gekomen. anders blijft ons geen keuze meer over". Dean; „Zo is dlat". Nixon en Dean leken het er over eens dat het de moeite waard was toe te geven aan Hunt, omdat daardoor in elk geval tijd kon worden gewon nen. Op een gegeven moment kwam H. R. Haldeman binnen. Nixon scheen toen de andere kant van de medaille te bekij ken. Nixon: „Maar op de lange duur, zullen ze ons dood laten bloeden. En tenslotte, zal het toch uitkomen op een of ande re manier. Dan zit je aan alle kanten fout. Wij verliezen, en deze en gene zal Haldeman: „een sukkel lij ken?" Nixon: „En Jhet zal erop lijken dat wij de zaak in de doofpot hebben willen stop pen. Dat kunnen we dus niet doen". Maar even later: Nixon: „Wij zouden het geld kunnen krijigen. Dat is geen probleem. Clementie kunnen wij niet ge ven. Geld kan er komen. Mit chell zou de manier kunnen vinden o-m het over te bren gen. Dat kan worden geregeld. Begrijp je". Later in het ge sprek concludeert Nixon dat er niets anders op zit dan over de brug te komen met het geld voor Hunt. De eerste bijeenkomst ein digde al-dus: Haldeman: „De erosie komt jouw kant uit en dat moeten we verhinderen koste wat kost. Wij moeten dat afwenden, zo goedkoop mogelijk maar wat het ook moge kosten". Dean: „Dat zal moeten". Nixon: „De erosie komt on vermijdelijk deze kant op, wat de mensen ook mogen zeggen. Watergate is geen belangrijke zaak. Maar wordt dat wel. On vermijdelijk (onverstaanbaar) moet weg. Uitstel is het grote gevaar voor het Witte Huis. Wij kunnen, het Witte Huis kan het niet doen". Diezelfde avond vergader den Nixon, Haldeman, Dean en Ehrlichman in het rege ringsgebouw bij het Witte Huis. Dean wend erover ge sproken dat Hunt zijn chanta gepoging rechtstreeks aan het Witte Huis had gericht. Ehr lichman: „Dat hij de Oostazia- tische defensie zou schaden. Zonder meer. Dat is chanta ge". Nixon.: „Kijk, als wij jouw weg volgen en het kankerge zwel uitsnijden nu meteen. Neem Hunt. Zou dat de stoel niet onder hem wegtrappen? Dean: „Ja". Haldeman: „Als je dat doet en het loopt een beetje ver keerd, dan is het zeker dat Magruder de gevangenis in draait, en Chapin, en jij en waarschijnlijk ik zelf ook". Nixon: „Nee, de laatste twee niet". Een maand later, op 17 april, probeerden Nixon, Hal deman, en Ehrlichman de de tails van het gesprek over het zwijggeld te reconstrueren. Nixon: „Maar je herinnert Je het gesprek?" Haldeman: „Ja". Nixon: „Ik heb hem njet ge zegd dat hij het geld moest zien te vinden, nietwaar?" Haldeman: „Nee". Nixon: „Jij hebt dat ook niet gedaan?" Haldeman: „Absoluut niet". Nixon was in april 1973 bang dat zijn adviseur John Dean een bepaalde af luister zaak zou onthullen. Nixon zei: „Ik voel me niet op mijn gemak met het -idee dat Dean alles wat in de regering is gedaan kan gaan rondbazuinen, weet je wel, het afluisteren van de...." Het afschrift van het ge sprek tussen Nixon, Ehrlich man en Bob Haldeman, waarin de president deze opmerking maakte onthult verder niet waar voor luistervinkje werd gespeeld. De hoorzittingen van de se naatscommissie voor de Wa tergate-affaire hebben het schandaal pas goed in de pu bliciteit -gebracht. Ma-r een maand voordat de hoorzittin gen begonnen zei Nixon tegen zijn medewerkers: „Ik denk niet dlat de hoorzittingen ooit zullen beginnen". Op dezelfde dag zei hij: „Ik wil niet dat die vervloeide Ervin-oommis- sie met de hoorzittingen be gint." BONN (UPI) Voor de 15 miljoen autobestuurders in de Duitse Bondsrepubliek is gis teren het veiligvcrkeer„Spei" bittere ernst geworden en he is voor hen zaak zo weinig mogelijk punten te behalen om niet in de „put" terecht te komen. Volgens een 1 mei van kracht geworden wet worden verkeersovertredingen in het vervolg bestraft met punten en wie binnen 24 maanden 18 punten verzamelt, raakt voor minstens zes maanden zijn rij bevoegdheid kwijt. De punten telling wondt bijgehouden in een enorme computer bij de dienst voor het wegverkeer m Flensburg. Elke twee jaar wordt de computer geacht alle tot dan toe opgelegde punten te wissen en kan het „spel" opnieuw beginnen. LOS ANGELES (RTR) Negentieniduizend havenarbei ders aan de westkust van de Verenigde Staten zijn gisteren in staking gegaan. Zij eisen een duurtetoeslag van 30 cents per uur. Zij zullen slechts be langrijke militaire goederen, bederfelijke ladingen en pas sagiersschepen afhandelen. AMMAN (ANP) Het Amerikaanse Aram- co-comcem, vreest dat de Arabisch olieproduceren de landen opnieuw een o- lie-embargo zullen in stellen wanneer op 1 ju ni geen regeling is ge troffen voor de schei ding van Syrische en Is raëlische troepen aan het Golanfront. Dat bericht het in Aimmen verschijnende dagblad A-d-Dustur. Aramco vreest dat een nieuw embargo langer zal duren dan vijf maan den - zolang was het embargo dat na de o-kto- beroorlog werd ingesteld van kracht - en dat het deze keer catastrofale gevolgen zal hebben voor die wereldecono mie. Araimjco zorgt voor ne gentig procent van de totale olieproiduktie van Saoedi-Arafoië. WILLEMSTAD CURASAO (ANP) De leider van de Curacaose politieke partij Frente Obrero, Wilson <Papa)] Godett, is dinsdag in het zie kenhuis van Willemstad opge nomen met een fractuur aan de rechterknie. De politicus verwondde zich toen hij na afloop van de plechtige opening van de nieu we brug over de St.-Annabaai, over een vangrail wilde sprin gen. Hij zal twee maanden het bed moeten houden. SAN FRANCISCO (DPA) De politie van Sain Francis co heeft gisteren twee man nen aangehouden in verband met de moorden op twaalf blanken sedert november vo rig jaar. Volgens de politie kunnen nog meer aanhoudin gen warden verwacht. De ge arresteerden zijn negers. On der de naam „Zebra? is de politie onlangs een uitgebreide speuractie begonnen. Honder den negers zijn al voor identi ficatie aangehouden. (ADVERTENTIE) Komplete slaapkamer met toilettafel gemaakt van geweldig mooi hoogglans ahorn. Met 3-deurs kast en 2 handi ge nachtkastjes, winkelwaarde 865 ADZ PRIJS Kunstlederen bankstel. 4-zits bank met losse kussens en 2 fauteuils op rollen. Een waardevol bezit, winkelwaarde ƒ1350 ADZ PRIJS. stijlvol, ijzersterk bankstel, bekleed met een prima kwaliteit perlon- velours. winkelwaarde ƒ875 ADZ "PRIJS Eiken bergmeubel met ingebouwde bar en plenty handige opbergruimte. ADZ brengt dit meubel voor een unieke prijs, winkelwaarde ƒ625 ADZ PRIJS PARKEERRUIMTE VOOR MEER DAN 300 AUTO'S, VOOR ONZE FILIALEN Bijzonder fraai bankstel, wel voor een grote kamer. Bekleed met een pracht dralon-velours en afgewerkt mét kostbare dubbele franje winkelwaarde ƒ1875 ADZ PRIJS. Deze kast is een meesterwerk op meubelgebied door het rijke ornament en lijstwerk, en is maar liefst 2.70m breed, in edel- eiken uitvoering, Met verfijnd bronzen smeedwerk voor de vitrine. ADZ PRIJS. U waant zichzelf iedere dag opnieuw in Spanje, met deze prachtige spaanse eethoek met kast. hmm Ruime tafel met 6 stoelen. s W Bekleed met stoer leder. i lEf ftji j De sloten van de kast en de steunen van de tafel zijn van prachtig smeedijzer Winkelwaarde kast 1395, ADZ PRIJS Winkelwaarde eethoek 1375,= ADZ PRIJS. (Eiken stoelen met biezen zittingen maken deze eethoek tot een werke lijk geweldig geheel. Rn de prijs valt U 100% mee!' winkelwaarde 785, - ADZ PRIJS Deze massief eiken eethoek past in ieder rustiek interieur, de bekleding van de stoelen is skai-leer. winkelwaarde 745 ADZ PRIJS Robuust eiken bergmeubel, met -plenty opbergruimte. Voorzien van bar en tv-ruimte, Ook verkrijgbaar met glas in lood deur, winkelwaarde ƒ1195, - ADZ PRIJS 0' oirschotsèwèg 83 tel,(04998)2998 UCot dinsdagmiddag gesloten, vrijdags koopavond tot.9 uur. ïtlüHp ,den deel 1 tel.(01626)3350 dinsdagmiddag gesloten, vrijdags koopavond tot 9 uur.

de Stem | 1974 | | pagina 15