vKIJIv N CB-onbehagen over EEG-beleid in een chique en sfeervolle expositie JAN HENDRIKXï nu ook in Oosterhout Heuvelstraat 10-12 Zonnebrnmicrème nor plantjes is óók snaai bdielpen ®IIN Opera Gent door financiële moei lijkheden bedreigd A. LOCKEFEER OFFICIER ORANJE NASSAU Middelburg wint Rode Kruiswedstrijd BESTAANSRECHT ZEEUWSE ZEEVISVAART- SCHOOL VERZEKERD Noodlanding van zweefvlieger öostbiirg en rijk ondertekenden overeenkomst haven ^eert Ie EVRA1N stad streék „BOEREN LATEN ZICH IN HOEK DRUKKEN" Rijk betaalt toelagen niet uit Kil weer Onder scheiding voor mr. Van der Heijden Gedeputeerde Kaland ridder Nederlandse j leeuw GROTE ZEGE VAN B.C. ONA Goese politie wint eigen voetbaltoernooi LisxaRsx 25 jaar long ;rs) eland heeft zijn aaïls erken gekregen, hl fereikt kelihof is al vanaf de school in Middel- ouden- Hij heeft bo- eel verdiensten in de tor. Zo is hij onder sf in de Nederlandse - onderofficiersvere- heer P. J. Verha- irtorenwachter van le kreeg een ere- in het brons wegens Lensten a-ls kustlicht- ij het loodswezen. A. Drenth, tech- loofdambtenaar bij rstaat in Hansweert erscheiden als ridder e van Oranje Nassau, geveer veertig jaar iu bij Rijkswaterstaat. H. van Gorsel van rsahap Tholen werd iveneens ridder in de Oranje Nassau. Hij Laf 1947 dijkgraaf en erder nog een functie I. r A. Boone van het Walcheren heeft er jaar bij Provinciale at opzitten. Hij werd .er in de Orde van assau. r A. Koole te Bonsele, van de PTT in Bor- >g de ere-medaille in lij is sinds 1928 in m de PTT en vervult 4 de functie van kan- in de gemeente -r J. J. de Wee, PTT- in Yerseke, kreeg de aille in het brons- Hij aar postbesteller. De T. P. Jumelet uit Brui- re-medaille in goud, kte zich vooral ver- Jk op maatschappelijk De heer Chr. de te Koudekerke: ere- in goud. De heer De was vijftig jaar on- aan de plaatselijke chool. De heer S. de (Vagtekerke is al vijf- secretaris van de jke bibliotheek. Hij e ere-medaille in het heer A. W. Louws te pelle: ere-medaille in wegens zijn verdien- ar het lokale dames- 2 heer J. Wondergem: aille in zilver wegens diensten voor de mu- niging van Oostkapel- eer dr. F. G- Vaandra- i in Oostkapelle werd ran Oranje Nassau. Dit i zijn vele functies en nten op het terrein van Ldheidszorg. het front van een volle te Yerseke is maan- d de voorzitter van ereniging Mozart uit de heer B.J. Korstan- irseheiden met de ere- in goud, verbonden orde van Oranje Nas- onderscheiding werd zichtbaar ontroerde irstanje uitgereikt door Lester mr. C. Pijl Ho- De heer Korstanje le onderscheiding we- n verdiensten voor de e gemeenschap in net ;n en voor „Mozart" in tonder. De miuziekvere- bracht hem dan ook ■enade. Na afloop was receptie in hotel de eurs. ADVERTENTIE) Axel. 2 en 5 Jan BaK- C. Bareman, 8 D. 9 W. de Putter, A*e'' jcheele. eisduif te Breskens ven. 1, 9 en 10 A. (1148,22 mpm), 2, d e' Versprille, 5 J- en zoon, 5 en 1 8 R.A. Versaevel. 'lucht vanuit e postduivenverenig die Duif in Cliinge e duiven 1 A-.,,J "f 3 1, 2 en 5 Ch. Willaert'j_ .sens, 4 J. de 7 en 8 J. van Go 9 L. Bruggeman, 10 leten. Met 93 jaarlingen n Acker, 2 E. de Burger os, 4 J. Govaert, 7 m, 6 E. de sen en zoon. a °T j» 9 B. Pilaet, 10 H. met Woensdag 1 mei 1974 (Van onze correspondent) GENT De Gentse Opera kampt met moeilijkheden. Men vraagt zich zelfs in som mige kringen af of deze in stelling in haar voortbestaan niet bedreigd wordt. In Vlaan deren, is de opera erg populair en ook uit Zeeuwsch-Vlaande ren komen veel liefhebbers naar deze voorstellingen te Gent kijken. De moeilijkheden zijn be gonnen doordat het rijk tot heden toe naliet de beloofde toelagen uit te betalen. De si tuatie bereikte bijna een breekpunt enige weken gele den, toen de direcite van de Opera de mededeling ver strekte, dat de nog beschikba re financiën amper voldoende waren om de artiesten uit te betalen tot eind april. Een Gentse afvaardiging, die de vraagstukken op het kabi net van de minister van Cul tuur ging voorleggen, slaagde erin de belofte te krijgen, dat „actief en snel naar een af doende oplossing gezocht zal Aanrijding Op de Zoute- straat te Hulst werd de brom fietser L. T. uit Graauw aan gereden door een auito, be stuurd door P.D. eveneens uit Graauw. Het ongeluk gebeur de doordat T. op een recht stuk weg, ineens naar links uitweek, terwijl D. achter hem kwam. Deze wilde T. rechts passeren, ma-ar op dat moment reed de bromfietser eveneens terug naar rechts. Het gevolg was dat D. achter op de brom mer reed. T. kwam te vallen en liep enkele ontvellingen op. De vooruitzichten voor don derdag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur; plaatselijk regen, ook nu en dan zon en tempe raturen aan de lage karnt. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land; Voor donderdag: aantal uren ion: 0 tot 8; min. temp-: om streeks 7 graden; max. temp. omstreeks 13 graden; kans op oen droge periode van min stens 1-2 uur: 80 procent; kans op een heel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min. temp.: om streeks 7 graden; max. temp.- omstreeks 13 graden; kans op oen droge oeriode van min stens 12 uur: 70 procent; kans "P een geheel droog etmaal: 40 procent. water slanden Konstanz 300 plus 1, Rhein- felden 207 plus 2, Straatsburg "2 plus 2, Plittersdorf 338 Plus 4, M-axau 384 min 5, Plo- chingen 139 plus 3, Mannheim 204 onveranderd, Steinbach J28 plus 8, Maiinz 220 min 2, Buigen 98 min 7Kaub 136 ®in 8, Trier 246 min 1, Ko blenz 150 min 2, Keulen 105 Phs 8, Ruhrort 245 min 1, Lobith 877 plus 2, Pannerden- Kop 853 plus 1, Nijmegen ™1 plus 3, IJsselkop 833 plus j Eefde IJssel 350 onveran derd, Deventer 228 min 2, Monsin 5478 plus 2, Borgharen M00 plug 5, Belfeld 1115 plus p. Grave beneden de sluis 502 min 7. Morgen, donderdag 2 mei Bergen op Zoom 12-35 Hansweert 11.58 Afneuzen 11.28 en 23.56 gissingen 10.57 en 23.26 "emeldinge 12.25. worden". In afwachting kreeg de Opera van Gent de toezeg ging, dat het programma zeker afgewerkt zou kunnen worden zoals voorzien, d.w.z. tot eind mei. Daarvoor werden onmid- -delijk fondsen ter beschikking gesteld. Op een persconferentie in Gent hebben nu ook de vak bonden hun standpunt bekend gemaakt. Zij -dringen erop aan het personeel (dat zander con tract is geëngageerd) onder voorwaarden te laten werken, zodat het werkloosheidsver goedingen zou kunnen genie ten, wanneer het seizoen ten einde is. Met betrekking tot het komende seizoen willen de bonden een duidelijk inzicht in de aandelen van de drie subsidiërende machten (het rijk, het stadsbestuur van Gent en het provinciaal be stuur va" Oost-Vlaanderen), en hun verantwoordelijkheden. Zij dringen ook aan op een herwaafdering van de lonen en op uitbetalingen van het achterstallige tegoed voor het personeel, dat opgelopen is tot in totaal zeven miljoen franc. Bij insiders rijst ondertus sen het vermoeden dat hier een soort spel gespeeld wordt, dat er uiteindelijk toe moet leiden, dat de Opera's van Gent en van Antwerpen sa mensmelten tot een opera van Vlaanderen, die natuurlijk niet zoveel geld zou kosten. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het onbehagen, dat thans leeft onder de Nederlandse boeren over het gevoerde landbouwbeleid zowel in Nederland als in de gehele E.E.G. manifesteer de zich ook tijdens de kringvergadering van de NCB - Oost burg, die maandagavond in hotel Du Commerce werd ge houden. in grote getale waren de leden voor deze, door de heer G. A. Claeijs geleide, verga dering komen opdagen. Gesuggereerd werd door de aanwezigen dat de boeren zich te veel in de hoek lieten druk ken en dat er harder moest worden opgetreden. „Desnoods betalen we straks de zuive- ringslasten niet", zo werd opge merkt. Kritiek werd ook van achter de bestuurstafel gele verd. De prijsvorming heeft de afgelopen periode nogal te wen sen opengelaten", aldus voor zitter Claeijs in zijn openings woord. „We vallen als land bouwers qua inkomen duide lijk terug. We moeten gokken op de z.g. vrije produkten om aan een redelijk inkomen te geraken", aldus de heer Claeys. De (hogere) prijzen op de wereldmarkt staan in geen verhouding tot de prijs, die de producent binnen de EEG krijgt. De heer Claeijs sugge reerde, dat oon hier iets aan te doen de landbouw desnoods buiten de EEG om maatrege len zou moeten treffen. In een inleiding, die even later werd gehouden d-oor de adjunct-se cretaris van de NCB, ir. A. Latijnhouers, haakte deze op die suggestie in. „Wij moeten misschien in Nederland meer met de Franse slag werken" merkte hij op, hiermee doe lend op protectionistische maatregelen, die de Franse re gering, buiten de EEG om, neemt voor haar eigen land bouw. De heer Latijnhouers wees er in zijn inleiding op, dat de landbouw niet uitsluitend pes simistisch moest zijn. „We hebben goede en magere jaren gehad. Thans stijgen de kos ten, waar echter tegenover (ADVERTENTIE) staat, dat de wereldmarkt te korten vertoont, die voor <3e prijsvorming van onze produk ten gunstig kan werken. Mis schien moeten wij als land- bouw-organisaties ook wel eens de tanden laten zien", aldus de inleider. Kritiek uitte hij ook op het EEG-beleid inzake rundvee, tarwe en suiker. „De EEG heeft zich onvoldoende zake lijk en slagvaardig getoond. Het voorzienin,genbeleid voor de consument moet niet over de rug van de producent gaan", zo merkte hij op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Officier in de Orde van Oranje Nassau, dat was de onderscheiding voor mr. H. van der Heijden, chef van de derde afdeling van de provinciale griffie en het kabinet van de commissa ris der koningin in Zeeland. De onderscheiding werd hem uitgereikt door mr. J. van Aartsen in de recreatiezaal van de ambtenaren. Voor mr. Van der Heijden bleek het zeer aangenaam te zijn dat mr. Van Aartsen de onderscheiding nog uitreikte voor zijn pensionering. Dit verleende de onderscheiding een persoonlijk tintje. Mr. Van Aartsen en andere siprekers schetsten de verdiensten van de heer Van der Heijden, on der meer ook op maatschappe lijk gebied. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Door vol doende aanbod van leerlingen voor de Zeeuwse school voor de zeevisvaart te Vlissingen kon een brugklas worden ge vormd, zodat het bestaansrecht van de school voor de toe komst is verzekerd. Dit schrijft het bestuur van de school in het jaarverslag over 1973. Het bestuur merkt verder over de gang van zaïken op, diat het contact met het be drijfsleven, verwant aan de visserij, vorig jaar is verbe terd. Dit had tót gevolg dat aan de leerlingen meer facili teiten zijn geboden. Ook verbeterd is het afgelo pen jaar de verhouding lera ren-leerlingen door het instel len van een schoolcommissie welke bestaat uit docenten en klasse-oudsten. Eind vorig jaar was het leerlingenbest-and op de zee- visvaartschool 52. Vorig jaar slaagden vier leerlingen voor het einddiploma en vijf leer lingen voor de opleiding tot motardirijver. Voor deze laat ste opleiding werden drie kan didaten afgewezen. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Maandag middag is gedeputeerde A. J- Kaland in de G.S.-zaal te Mid delburg onderscheiden met het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De onder scheiding werd hem uitgereikt door de commissaris der ko ningin, mr. J. van Aartsen, in aanwezigheid van mevrouw Kaland met zoon en dochter, mevrouw Van Aartsen en het voltallige college van Gedepu teerde Staten. Volgens mr. Van Aartsen had de heer Kaland wel ver moed dat hij zou worden on derscheiden, o-mdat hij geen enkel protest had laten horen toen werd besloten de verga dering van G.S. op maandag twee uur eerder te laten be ginnen dan gewoonlijk. De heer Kaland ontving zijn on derscheiding voor zijn vele verdiensten en inzet als gede puteerde voor Zeeland, twaalf jaar lang. Met name noeimde de heer Van Aartsen zijn werk voor de openbare nuts bedrijven in het algemeen en de FZEM in het bijzonder, (Van onze correspondent) - HULST De Hulster top- biljartclub B.C. ONA heeft in het afgelopen weekeinde in de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse topibiljartcompetitie fors uitge haald. Met niet minder dan 173 behaalde B.C. ONA een overwinning op het eveneens uit Hulst afkomstige 'it Cen trum. TOVAK uit Koewacht stelde danig teleur door thuis met 713 te verliezen van het Belgische Excelsior uit St.-Ni- klaiais. De competitie zit er nu voor de meesite teams op. Al leen KOT uit Hulst, moet nog twee wedstrijden spelen. Ongelukken Zaterdag reed de Belgische autobestuur der E. C. uit Temse op de Krui sing Zoeteva-art - Grote Kreek- weg bij Hulst, achter op de au to van L. van D. uit Clinge. Er was materiële schade. (Vatn een onzer verslaggevers) GOES Het elftal van de Goese politie heeft in het sportpark Het Sahenge het ei gen voetbaltoernooi gewonnen. Aan -dit toernooi werd verder deelgenomen door de gemeen tepolitie Vlissingen, Terneu- zen, Bergen op Zoom, de rijks- politiesportvereniging Luc- tor, de voetbalvereniging van OKMA uit Middelburg, een elf tal van rijkswaterstaat uit Goes en een elftal van de Kloetingse voetbalvereniging uit Vlissingen. Er werd in twee poules gespeeld, die res pectievelijk door OKMA en gemeentepolitie Goes werden gewonnen. De gemeentepolitie uit Goes wist alle poulewedstrijden te winnen, terwijl het elftal van OKMA eenmaal gelijk speel de;. Deze finale werd met 1 0 gewonnen door de Goese politie. Derde werd het elftal van de gemeentepolitie uit Terneueen en vierde het elftal van de gemeentepolitie, uit Bergen op Zoom. Hoofdinspec teur J. L. de Rave reikte de prijzen uit. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Op rijksweg 18 ter hoogte van Zierikzee heeft de piloot A. Richter van een zweefvliegtuig afkomstig uit Zierikzee een noodlanding moeten maken. Na de landing was er veel belangstelling van passerende automobilisten. Het vliegtuigje kon spoedig van de weg warden verwijderd, zodat het autoverkeer nagenoeg geen stagnatie ondervond. De piloot moest de noodgreep toepassen wegens onvoldoende ther miek. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Dit is mijn land en dit blijft mijn land, tot mijn laatste snik. Ik hoor hier in Zeeuwsch-Vlaanderen". De heer A. L. S. Lockefeer drukte zich afgelopen maandagoch tend ogenschijnlijk dramatisch uit, nadat hij uit handen van burgemeester P. Molthoff van Hulst de versierselen behoren de bij het officierschap in de Orde van Oranje-Nassau had ontvangen. Hij kreeg de hoge onder- ADVERTENTIE Véél doelmatiger is een 'Luxaflex' jaloezie, die de zon behoedzaam en liefdevol tempert. Het merk 'Luxaflex' biedt zo geweldig veel kleuren, dat u altijd de kleur vindt waartegen uw Lievelingsplantje 't beste tot z'n recht komt. Dat zal hem doen groeien van trots. Wettig gedeponeerd Handelsmerk van Hunter Douglas (Van onze correspondent) KAPELLE Winnaar van de wedstrijden van het Rode Kruis, kring Zeeland die in de grote veilinghal te Kapelie ge houden werden en waaraan achttien ploegen uit Zeeland deelnamen werd de ploeg van Middelburg 2 met 251 punten. Mevrouw A.J. Rietveld die de ze ploeg aanvoerde werd als de beste commandate geklas seerd. Zij behaalde 137 pun ten. Middelburg komt met twee ploegen waarvan een die vorig jaar kampioen werd uit op de nationale wedstrijden die deze zomer in Hilversum worden gehouden. Op deze wedstrij den won de ploeg uit Kapelie met 175 punten, terwijl de commandant 56 punten be haalde, de tweede prijs. Arne- miuiden won de derde prijs met 168 punten waarbij de commandant 70 punten be haalde. Voor deze wedstrijden waarvoor een grote belangstel ling bestond en waarbij twee ploegen tegelijk aan het werk waren luidde de opdracht het verlenen van eerste hulp in een camping met circa 2500 bewo ners op vijf kilometer afstand van een dorp en circa twintig kilometer van d-e dichtstbij zijnde stad met een ziekenhuis die getroffen werd door een windhoos. Hierdoor ontstond een grote ravage, enkele brandjes braken uit, en een groot aantal kampeerders lie pen verwondingen op. De be kende lotustroep uit Goes on der leiding van de heer P. de Moet zorgde voor „slachtoffers met brand- en snijwonden, verschillende fracturen en personen met een s'hock" aan wie de eerste hulp moest wor den verleend. Na het einde van de wedstrijden reikte de heer mr. J.J. van der Weel, kringcommissaris voor Zee land van het Rode Kruis de prijzen met de bijbehorende medailles en wisselbeker uit. Ter afsluiting van 't seizoen wordt in juni op 'n nader te bepalen plaats een grote pro vinciale oefening gehouden. Het Nederlandse Rode Kruis, kring Zeeland houdl vandaag van 19.60 uur tot 21.15 uur een bloedplasma-avond in het vei linggebouw in Goes-Zuid. scheiding voor zijn vele ver diensten, betoond aan de Zeeuwse, maar met name de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking. In zijn dankspeech accentueer de hij zijn grote liefde voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Molthoff had tijdens de intieme bijeenkomst ten huize van de clecorandus weinig moeite met het uiten van lof aan het adres van de bijna vijfenzeventigjarige ex-burge- meester, thans voorzitter van Zevibel: „U bent alleen ge richt op het welzijn van deze streek. U heeft alles gedaan voor het land en de streek dtie u lief heeft". De heer Lockefeer, zichtbaar blij met deze staiatswaardering voor zijn werk, begon zijn dankwoord met te zeggen dat hij de betrekkelijkheid van lintjes in hoige mate inziet. Het offlicierschap kwam hem in cjlit geval echter als geroe pen, want, zoals hij zelf op merkte, tijdens zijn diensttijd, bleef hij gewoon soldaat, ter wijl zijn zoon, de huidige bur gemeester van Aardenburg, drs. W. Lockefeer, het tot dienstplichtig officier bracht. De toekenning van de onder scheiding maakte maandag meteen een einde aan deze situatie. Burgemeester Molthoff hoef de na het opspelden van net „lintje" nauwelijks in te gaan op het motief van de toeken ning. „Je komt de naam van „A.L.S." immers overal te gen". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Burgemees ter A. Schipper van Oostburg en ir. M- van der Hoff (na mens rijkswaterstaat) hebben maandag een overeenkomst tussen rijk en gemeente on dertekend. Tot deze overeen komst, die o.m. gaat over de aanleg van de nieuwe jachtha ven in Breskens, besloot de Oostburgse gemeenteraad tij dens de raadsvergadering van vrijdag 26 april. Een besluit* dat door burgemeester Schip per werd gezien als de kroon op het werk van de raad in de huidige zittingsperiode.

de Stem | 1974 | | pagina 3