„WE HOPEN DE HELE BREDASE JEUGD GAVE TANDEN TE KENNEN GEVEN" „Laten wij Spinola het voor deel van de twijfel geven" amropicrson fund Melfi chocolade drank -fyi Slavenkamp in Peru amro-pierson fund BUITENLANDERS SCHIETEN AMSTERDAMSE AGENT DOOD Meijer wil gegevens over druggebruik met VS uitwisselen binnenland buitenland DRS. ALBERT SMULDERS 12Vz JAAR DIRECTEUR GG EN GD SOCIALISTISCHE LEIDER MARIO SOARES: Vaag Doodstraf uitgesproken in België Weer illegale jeneverstokerij opgespoord Vertraging bij grondstoffen- conferentie Politiek asiel papier uw pen Van boven kan mij nog meer vertellen Lonen omhoog in O.-Duitsland Buil f 200.000 Meesterkraker Aage M. betrokken bij bankroof Hasj-kotter wordt gelicht Woensdag 1 mei 1974 13 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst van vandaag is een heel andere dan die van het begin der jaren '60. Toen een uitvoerend orgaan van verschillende historische taken, zoals de bestrijding van besmettelijke ziekten, de schooladviesdienst e.d. Nu een apparaat, dat duidelijk op weg is een gezondheids centrum voor iedereen te worden". Deze vergelijking trekt drs. Albert Smulders, komende donderdag 25 jaar gemeentearts en 12% jaar directeur van de GG en GD te Breda. De eerste 12% jaar was hij behalve part-time gemeentearts te Bergeijk ook huisarts in die gemeente. Zonder overdrijving mag gesteld worden, dat de Bre dase GG en GD zich onder leiding van dokter Smulders heeft ontwikkeld tot een or gaan van gezondheidszorg dat voor veel gemeenten als voorbeeld dient. „Duidelijk een verdienste van iedereen die bij ons werkt", zegt drs. Smulders. „Het is zeker waar. dat wij een vitale GG en GD hebben waar anderen graag hun licht komen opste ken. Dat komt zeker ook, omdat wij al een aantal ja ren geleden een socioloog in de directie hebben gehaald. Een niet-medische academi cus, die vanuit zijm maat schappelijk denken het juiste tegenspel levert tegen het overwegend medisch element van onze dienst. Dat fungeert prima. Een gemeente als Haarlem gaat nu ons voor beeld volgen". Er zijn nogal wat voorbeel den om aan te tonen, dat de Bredase GG en GD in de ontwikkeling van de lande lijke gezondheidszorg zijn partij goed meeblaast. Dok ter Smulders, die wij verder aan het woojid laten, somt er een aantal op. „Bij mijn komst in 1962 was er één groep die in de gezondheidisbegeleiding vol komen buiten de boot viel. Dat waren de bejaarden. Met geld van het Oud Mannen huis en het Preventiefonds heeft onze dokter Tonino een groot sociaal-geriatrisch on derzoek verriéht om de me dische noden van bejaarden beter te leren kennen. Met die uitkomsten is toen verder gewerkt door de Stichting Bejaardenwerk Breda. Die richtte de Maaltijddienst op waardoör bejaarden thuis hun warme (dieet)maaltijd kon worden aangeboden, die organiseerde bejaardengym- nastiek stimuleerde de huis houdkundige hulp aan be jaarden, zodat die langer thuis konden blijven wonen, en hielp bij de huisvesting van bejaarden. Ons sociaal-geriatrisch on derzoek had eigenlijk moeten uitdraaien op een periodiek geriatrisch onderzoek voor alle Bredase bejaarden. De gemeente kon zich die perso neelsuitbreiding bij onze dienst echter financieel niet permitteren. Gelukkig komt de geriatrische zorg er nu toch, al is het via een ander kanaal en met de nodige ver traging. Dat kanaal is het Gerontologisch Team van de Stichting Bejaardenwerk. Dat gaat alle noden bij de bejaarden blijvend registre ren en in samenwerking met de instanties die achter dit team staan ook oplossingen bieden. Een tweede groep, die in de gezondheidszorg in Breda duidelijk buiten de boot viel, waren de adolescenten. Jon gens en meisjes tussen de 15 en 21 jaar, die de school hadden verlaten (dus buiten de zong van de schoolgenees- kundige dienst vielen) en die nog niet via de beerijfs- geneeskundige dienst bege leid konden worden, omdat ze niet regelmatig werkten. Wij hebben onder leiding van dokter M. van Bakel sinds enige jaren een perma nent adolescentenspreekuiur, dat 24 uur per dag draait. Jongelui uit Breda en wijde omgeving, onder wie veel buitenlanders, komen hier om hulp en bijstand. Het gaat meestal over drug-, sex- en drop outproblemen. Deze groep jongeren wil niets te maken hebben met de normale medische instan ties. omdat ze daar hun ano nimiteit moeten prijsgeven. Bij ons zijn ze gewoon mens zonder een eigen naam. Ik vind het erg leuk, dat een officieel instituut op die ma nier alternatieve hulpverle ning kam beoefenen. Geble ken is, d'at van die adole scenten een flink aantal na een tijdje dwalen weer het besef krijgt dat ze in de maatschappij moeten mee. functioneren. We zijn nu be zig om voor die groep scho lingsmogelijkheden te vinden o.a .middels het avondonder wijs. Vanuit onze GG en GD is de zorg voor gehandicapten in de sociale werkplaatsen op een uitstekende manier opgebouwd middels de dok toren Houben en de Boo. Zij bestrijken samen heel West- Brabant op dat terrein. Dok ter De Boo is nu sinds kort overgegaan naar de regio Roosendaal. Dit werk moet men zien als half maatsdhap- 9 DRS. ALBERT SMULDERS pelijk en half medisch. Een soort revaliderende bedrijfs geneeskundige dienst. Via onze bedrijfsgeneeskundige dienst wordt sinds kort apar te aandacht besteed aan het gemeentepersoneel. Dat wordt nu regelmatig medisch gecontroleerd (o.a. om de drie jaar een elektrocardio gram) om de risicofactoren voor hartinfarcten te weten en de mensen daarop te kun nen wijzen. Dit gebeurt on der leiding van dokter Kes- sener. Een zaak die door ons in 1965 al is opgezet is de regi onale ambulancedienst in de Baronie van Breda. Die dienst moet men zien als een verlengstuk van het zieken huis. Toen in de jaren zestig de verkeersongelukken sterk toenamen kon in de ambulan ces alle noodzakelijke eerste hiuip, geboden worden. Toen de hartinfarcten onrustba rend in aantal toenamen heb ben wij speciale apparatuur aangeschaft (met de hulp van de Nederlandse Hartpa tiënten Vereniging) waarmee bij de getroffene thuis en-of in. de ambulance de eerste hulp verleend kon worden. Met dit systeem (eerste be handeling in de ambulance en vervolg behandeling in de bewaakte hartafdeling van het ziekenhuis) hadden wij de landelijke primeur. Dat geldt overigens ook voor ons adolescentenspreekuur en in zekere mate ook voor ons j eugdtandzorigplan. Met dat laatste willen wij bereiken, dat over twintig jaar alle jonge Bredanaars bevrijd zijn van cariës, de enige volksziekte die in ons land nog bestaat. In septem ber a.s. beginnen we met fa se één, de begeleiding van de zwangere vrouw. Als haar kindje een jaar is gewor den neemt het consultatiebu reau de tandzorg over, als het twee jaar is geworden gebeurt dat door het in 1977 te openen signaleer- en be handelcentrum voor peuters. Naarmate de jaren verder gaan zullen die peuters kleu ters en dan basisschoolkinde ren worden. Al die tij'd blij ven zij in dat centrum onder controle. Op die manier ho pen we de hele Bredase jeugd gave tanden te kunnen geven. We zijn nu druk be zig alle groepen die in de gezondheidszorg functioneren goed voor te bereiden op de ze grote actie". Aldus dokter Smulders van de Bredase GG en GD. Een al jaren brandend pro bleem is de regionale samen werking in de gezondheids zorg in de Baronie van Bre da. Enikele jaren geleden werd bewust buiten het poli tiek orgaan Regio Breda een samenwerking tot stand ge bracht tussen de wethouders voor gezondheidszorg in alle gemeenten van De Baronie. Vorig jaar al was het plan voor een regionale gezond heidsdienst klaar. Toen gooi de de gemeente Oosterhout roet in het eten. Het gevolg was, dat de regionale ge zondheidsdienst er niet kwam. Dokter Smulders: „Er is nu een andere invalshoek gevonden, nL de Regio Bre da. Ik heb er goede hoop op, dat het nu wel zal lukken. En Oosterhout zal t.z.t. toch wel gaan meedoen, denk ik". Met de regionale samen werking komt dokter Smul ders aan het eind van zijn verhaal. In de aanhef typeert hij de GG en GD als een gezondheidscentrum voor ie dereen. Een utopie? Dokter Smulders: „Zeker niet. Ik voel bij velen zeer sterk de behoefte om in de gezond heidszorg tot sterke samen werking te komen. Eerst de regionalisatie van de GG en GD's, dan dde van de parti culiere diensten, zoals de kruisverenigingen en de con sultatiebureaus. Dan zou op één dag alles moeten worden opgeheven en vervangen door een Regionale Gezond heidsdienst met aan de top misschien een bestuurscom missie ex artikel 61. In ieder geval mensen die voortko men uit de particuliere en de gemeentelijke gezondheids zorg. In die dienst smelten drie basisdiensten samen: de kruisverenigingen, die de band met het publiek heb ben, de consultatiebureaus, die het bevolkingsonderzoek kennen en de GG en GD's, die weten hoe ze de weg van het beleid moeten bewande len. In West-Brabant moeten opMie manier twee Regiona le Gezondheidsdiensten ont staan, die op een aantal vlakken (b.v. milieubeheer) nauw moeten samenwerken. Wanneer de gemeenten door een goed functionerende re gionale samenwerking het goede voorbeeld geven zal de gezondheidszorg zeker vlug volgen. Ik ben er van over tuigd, dat dit binnen tien jaar in West-Brabant verwezen lijkt is", aldus drs. Smulders. Hij viert zijn jubileum don derdag in Het Turfschip met een uiteenzetting over De gemeenten en de gezond heidszorg in verleden, heden en toekomst. Dit, omdat de jubilaris zijn relaties en vrienden liever zelf iets aan biedt dan iets te moeten ont vangen. (Van onze speciale verslaggever in Lissabon) LISSABON Portugal Wijlt zijn vrijheidsroes uit leven, maar de man die als sleutelfiguur moet worden beschouwd, houdt het grij zende hoofd koel. Dr. Mario Soares, de 49-jarige leider van de socialistische partij, Pa,s luttele uren uit balling schap teruggekeerd. Ik heb een vraaggesprek met hem °P de redactie van „El Re- publiea", het enige, opeens n'et langer ingetoomde link- se dagblad in Lissabon. "Laat ons peilen in hoeverre G junta bereid is naar het Vo'k te luisteren", zegt hij. 'Laten we generaal Spinola het voorrecht van twijfel ge- vea. Laat ons dankbaar zijn i!" vertrouwen hebben in de TOV0TC11 hiilitaire leiders. Laten we ae" of zij in staat zijn de "onomische moeilijkheden en leider Mario Soares wenst de nodige slagen om de arm te houden. En zijn voorzichtig heid is begrijpelijk, want zijn politieke loopbaan heeft hem meer dan genoeg inzicht gege ven in de grillige Portugese volksziel. Nu wordt hij ge vierd als held, maar meer dan twaalfmaal is hij de gevange ne geweest van de geheime politie PIDE, en nog maar twee jaar geleden viel de natie hem massaal af, toen hij in Frank rijk waarheen hij was ge vlucht, een boek publiceerde met de conclusie: „Portugal vecht een koloniale oorlog uit die geen enkel uitzicht biedt". Dr. Mario Soares-heeft sinds zijn terugkeer in Lissabon fre quent contact met de militaire machtshebbers. De besprekin gen zijn uiterst geheim, maar de gematigde woorden die hij uit, wijzen op een stilzwijgen de overeenkomst met Spinola, en spreken als zodanig boek delen. desgevraagd een afwijkende mening toegedaan, en onge twijfeld wordt hij gesoufleerd door de junta. „Het is duide lijk dat je democratische ver kiezingen niet als een konijn uit de hoed kunt toveren", zegt hij- „Om te beginnen moet er een wettelijke mogelijkheid voor worden geschapen, en dient er een algemeen kies stelsel te worden ingevoerd. Politieke partijen moeten de kans krijgen zich te formeren, en de bevolking heeft tijd no dig om zichzelf te informeren, en om zijn gedachten te orde nen. Per slot van rekening moeten we een halve eeuw achterstand inhalen - een halve eeuw van censuur en politieke onmondigheid. Waarbij we niet mogen vergeten hoeveel macht Opus Dei ook in Portu gal heeft, de geheime kath >- lieke organisatie die er naar streeft in de latijns sprekende landen alles zoveel mogelijk bij het oude te laten". de Problemen in de Afrikaan- sc koloniën op te lossen. Zo "fl, dan zou de toestand pas "■listig- worden". Het is duidelijk: socialisten- In Lissabon trokken ook gis teren de hele dag groepen (voornamelijk jonge) mensen rond die „Liberdad" schreeu wen en „demoeracia", alsof de toestand in hun land na 48 jaar onderdrukking in een handomdraai zou kunnen ver anderen. Dr. Mario Soares is Over de toekomst van de Portugese koloniën in Afrika blijft dr. Mario Soares even eens vaag. De junta heeft hem kennelijk aan het verstand ge bracht hoeveel er op het spel staat. Zonder meer zelfstan digheid geven aan Angola, Mozambique en Guinee Bissau zou betekenen dat een belang rijk stuk Afrika, nu een bol werk van het westen en zijn kapitaal, zich gedrongen zou kunnen zien om heil te gaan zoeken bij Moskou of Peking, daarmee het mondiale even wicht in de waagschaal stel lend. Wat dir. Mario Soares kwijt wil, is daarom slechts dit: „We moeten de koloniën geen zelf standigheid geven, als ze dat zelf niet uitdrukkelijk wiHen. Er dient allereerst een dialoog tot stand te komen. Daarbij kunnen we profiteren van de ervaring die Engeland, Frank rijk en -laat mij eerlijk zijn- ook uw eigen land hebben op gedaan bij het afwikkelen van hun koloniale verleden". De vraaig tenslotte wat hij van 1 mei verwacht, de vie ring van de dag van de arbeid waarnaar iedereen in Portugal vol speculatie uitziet. „Geen conflicten", voorspelt hij kort af. „We gaan gewoon feest vieren. Alles is onder contro le". Terwijl hij het zegt, wordt op de Praca Pedro alle verkeer lamgelegd door een stoet auto's die met hun claxons de internationaal be kende strijdkreet scanderen: „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd". Dr. Mario Soares moge dan, op influiste ring van de junta, het hoofd koel houden - zal Portugal in zijn vrijheidsroes hetzelfde doen? (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN D,e „Vam pier van Muizen", alias „Staf- ke" van Eijken uit het Belgi sche Mechelen, is gistermiddag door het Antwerpse Hof van Assissen veroordeeld tot de doodstraf. Omdat de doodstraf in Belgié niet meer ten uitvoer wordt gelegd, betekent dit in de praktijk een langdurige ge vangenisstraf, doorgaans van circa 20 jaar, met aftrek van eenderde van de straftijd bij goed gedrag van de veroor deelde. De rechter kwam tot de uit spraak nadat de jury na een beraad van vier uren Van Eij ken schuldig had bevonden aan de moord op drie vrouwen en een groot aantal verkrach tl-ngen. (ADVERTENTIE) ^Gratis mm. MöW lucifcrsmapje bij aankoop van 133 voorin (Van onze redactie binnen land). EINDHOVEN De douane recherche heeft maandagmor gen om halfzes een inval ge daan in een illegale jenever stokerij te Luyksgestel 200 meter van de Belgische grens. De alcoholstokerij, die een capaciteit had van 10.000 liter per week is de grootste die tot nu toe opgespoord werd. De eigenaar van de boerderij waarin de installaties opge steld waren, de 48-jarige AJB is gearresteerd. De stokerij zou minstens al een jaar gedraaid hebben. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Een schietpartij bij de arrestatie van twee buitenlanders heeft maandagavond het leven ge kost aan de 21-jarige Amster damse agent van politie S. Landman. De ongehuwde agent surveilleerde met de 22- jarige marechaussee J. van den Berg, die met schotwon den in buik. schouder en stuit been in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toe stand is redelijk. De schietpartij ontstond, toen de twee verdachten bij een autoverhuurbedrijf ge fouilleerd werden. Nadat één verdachte, de Italiaan Genario CL in de politiewagen was gezet verzette de andere ver dachte, de 21-jiardge Christian Brabmi die onlangs uit de Scheveraingise gevangenis ont snapte zich tegen zijn arresta tie. Daarop sprong de Italiaan weer uit de wagen en sohoot agent Landman in de rug. Hij overleed ter plaatse. Hoewel Van den Berg ook drie maal werd getroffen, vuurde hij zijn pistool leeg op de weg vluchtende verdachten. Op hun vlucht werden de buitenlanders achtervolgd door verontwaardigde omstanders en later door toegeschoten agenten gearresteerd. In vier koffertjes die de beide man nen bij zich hadden, heeft de politie geld, revolvers en mu nitie gevonden. Volgens een woordvoerder gaat het om ve Ie duizenden guldens. Gistermiddag tijdens een persconferentie van de Am sterdamse recherche werden berichten tegengesproken als zouden de agenten de beide mannen niet gefouilleerd heb ben. Agent Landman liet B, achterin de politieauto stappen toen hij hem gefouilleerd had, Op het moment dat hij zich bukte naar de mobilofoon en C L. zich tegen fouillering ver zette, pakte B. een pistool uit een van de koffertjes. NEW YORK (DPA) Het afsluiten van de bijzondere vergadering der Verenigde Naties over grondstoffen en ontwikkeling wordt vertraagd door aanhoudende moeilijkhe den bij het formuleren van de slotstukken. De vertraging zal waarschijnlijk verscheidene dagen duren. De standpunten van de in- diustrie-staten en de grondstof fenlanden kunnen op essentië le punten tot dusver nog niet overbrugd worden. Het „actie program" van de ontwikke lingslanden stuit op te genkanting en is naar de me ning van Europese diplomaten anti-westers van strekking. UTRECHT (ANP) In de vergadering van de migranten- raad, maandagavond in Utrecht, is het idee geopperd o-m de buitenlandse werkne mer in Nederland een garantie te geven tot politiek asiel als deze wegens te verwachten politieke moeilijkheden niet naar zijn vaderland meent te rug te hunnen keren. SCHIPHOL (ANP) Staatssecretaris Meijer van CRM zal zijn Nederlandse col lega's voorstellen een pro gramma op te stellen om met Amerikaanse autoriteiten en deskundigen gegevens uit te wisselen over de bestrijding van het drug-probleem. Dit heeft de Nederlandse bewindsman gistermiddag op Schiphol meegedeeld, na zijn aankomst uit Detroit. De heer Meijer heeft op uitnodiging van de Amerikaanse regerinL een rondreis van één maand gemaakt door de Verenigde Staten- Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Van Boven is tegen de machtigingswet, want de lonen zouden er beter bij varen dian de prijzen. Dit zouden de wer kers beneden de f 20.000 het beste kunnen beantwoorden, maar het is juist de eerste regering, die nu ook eens re kening houdt met de laagst betaalde. Van Boven wil ook de huren weer vrij, dus meer kunnen verhogen,. Hij komt ook op voor de middengroe pen, maar hij zegt niet wie dat zijn, nu ik bedoel daar mee de mensen die rond de f 25.000 verdienen, en deze zijn het weer, die de dupe worden van vrije huurverhoging, want die meer verdienen wonen meestal niet in een huur huis. Van Boven wil ook niet hebben dat het bedrijveniwerk van die vakbonden, werk de ondernemingsraad zou be lemmeren in zijn werk. Dan zou men eerst eens moeten vaststellen wat Van Boven dan wel bedoelt, dat de onder nemingsraad al eoht in Neder land gewerkt heeft. Het be- drijvenwerk is juist, onder an dere ontstaan omdat de onder nemingsraad niet goed werkte, want er zal eerst iets gedaan moeten worden aan de struc tuur van de onderneming. "Wil men echte inspraak hebben, en dan moet men bij de basis beginnen. Nu het bedrijven- werk, is een van de middelen daartoe. BREDA J. MARIJNISSEN, OOST-BERLIJN (REUTER) Het Oostduitse partijblad Neues Deutschland heeft gis teren bekendgemaakt dat met Ingang van 1 januari van het komende jaar de lonen voor grote groepen werknemers zullen worden verhoogd en de vakanties worden uitgebreid. Bovendien zal de kleding voor vrouwen goedkoper worden. Het minimum aantal vakan tiedagen k-omt per 1 januari van 15 op 18, een maatregel waarvan ongeveer anderhalf miljoen werknemers zullen profiteren. Werknemers die in wisseldiensten werken krijgen minimaal 21 vakantiedagen. LIMA (AFP) De Peruaanse politie heeft in het oerwoud in het zuid-oosten van Peru een waar slavenkamp ontdekt. Dit heeft een correspondent van het blad „La Prensa" uit Cuzco gemeld. De politie trof meer dan honderd arbeiders van alle leeftijden, in lompen gekleed, aan die 12 uur per dag gouderts moesten wassen en gemarteld werden. Het onderzoek was enige tijd geleden begonnen na een klacht van de mijnbank van Cuzco inzake smokkel. Een detachement politiemannen begaf zich toen naar de oevers van de rivieren de Colorado en de Punquiere. In een onbewoond gebied om ringd door drie andere rivieren, ontdekte de politie tot hun verbazing mannen die bezig waren gouderts te wassen. Uitgeput en met verschrikte blik hielden de mannen hun mond daar hun bewakers verscholen hun wapens lieten zien. Een van hen, de 68-jarige Juan Nestor Amerin, besloot ten slotte echter te onthullen dat men vier jaar geleden contact met hem had opgenomen voor een karwei van drie maanden tegen een zeer goed loon en overvloedig voedsel. De „slavenhandelaars" werden gearresteerd. Zij zouden met hun activiteit meer dan een miljoen dollar hebben verdiend. Volgens de journalist sluit de politie niet uit dat er nog meer van deze kampen zijn. WADDINXVEEN (ANP) Ongeveer f 200.000,- moet de buit zijn geweest bij de kraak van de nachtkluis van de Ra- bo-bank te Waddinxveen. Vol gens de politie doet de manier waarop de kluis werd ge kraakt denken aan de manier van werken van de zich me taalbewerker noemende Aage M, die kort geleden is ont snapt uit de gevangenis van Leeuwarden. De kluis werd iin de nacht van zondag op maandag gekraakt door middel van een soort domme kracht, ook wel „porto-power" genoemd, die ook werd gebruikt om auto mobilisten uit een verongeluk te auto te bevrijden. Het personeel van de bank heeft nog niet precies kunnen achterhalen hoeveel geild er in de nachtkluis heeft gezeten. Het is gebruikelijk, dat daarin f 200.000,- zit, zodat men dit bedrag aanhoudt als vermoe delijk bedrag van de buit. Voordat de inbrekers aan her werk ginigen, of na gedane arbeid, hebben zij in de kanti ne van het bankgebouw een portie bami klaargemaakt en een glas bier gedronken. (Van onze redactie binnenand) DEN HELDER De hasj smokkelkotter „Lammie" zal in opdracht van de rechter commissaris in Alkmaar mr, K. Doedens worden gelicht. Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak is gisteren met het karwei begonnen. Het schip ligt op veertig meter diepte. Men is bang dat anderen de hasj uit het schip zullen halen, bovendien is de kotter van belang als bewijsmateri aal. Een marinevaartuig is ter bewaking bij het bergen aan wezig. (ADVERTENTIE) Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer.

de Stem | 1974 | | pagina 13