WA O-weduwen en -wezen door falen hulpverlening Slag om OOK GROMYKO NAAR M.-OOSTEN Nieuwe poging Kissinger GEEN SPOOR IN GROOTSTE KUNSTROOF J Pax Christi: maatschappelijke en politieke gelijkheid voor Israëli en Palestijnen VAN DER STOEL: Geen enkele reactie Sovjet-leiders over Boekovski Oudste boom van België legt 't loodje fwaardezegels Belastingstelsel in strijd met rechtsgevoel binnenland buitenland Iphaartsdijk naking ergadering SCHERP Vrijspraak voor Mitchell en Stans Concessie Egypte-Libië Suriname en Antillen willen topoverleg op zaterdag 18 mei Interkerkelijk deltaberaad Leven in deltagebied dreigt te verstikken puur natuur Unievoorzitter: Geen recon structie kabinet PROF. NOUWEN: Gratis maandblad „beter met Max" verdwijnt Maandag 29 april 1974 ïge is de ontmoet, op de avond van 4 1 oormalige gemeen^6'! et Geertseplein Het ebestuur, genodigd!:Se' stellenden vormer, 61 .45 een stoet en hlet' naar de Wraaatpiast;i groepeert het gezeffl naar de beera.*.,^! af van. de CanS" J.P. Dicaire. Een veïj rordtger van het emv, nnir ra.l kJ I?6®1*»- uur zal hier een b' 1 waarna er geW,:?1 r een bloemend»ÏJ ïweziigen. Na twee J ilte keert de stoet?»""1 iet Geertesplein. tem' ing Woensdaeav de WaiPhaartsl 'an de Nederlandse bmfJ Plattelandsvrouwen lering in het dorpsd rond werd verzorgd dn°| ter M. Haak uit tóf leraar aan de cbrisM dagogische academie fti' een lezing over het bs van een goed gebruik va,i derlandse taal. De lezinil teer interessant en weJ elangstelling aanhoord. ïlnglnnedag Ook ïaartsdujik zal koningin'! niet onopgemerkt vooJ in. Om 9.00 uur begin„J rt sportveld kinderspelen! O.OO uur maakt AdvenjJ Irumiband en majorett5rl s-Heerenhoek een rond J door het dorp. Om 13 D[| beginnen de sdhoolvoeij dstrijden voor jongenJ reisjes op het sportveld] om 14.30 uur een dames! al wedstrijd volgt. De tral iele wedstrijd Oud-Sab, dorp begint om 15.3j Na de avondmaaltijd om 18.30 uur een ver-L qptocht met om 20.00 uuil prijsuitreiking in hel huis. Om 20,30 uur ten-J begnit in het dorpshui ansavond. ssingen zal op donder- £mr in het stadhuis ver ging worden de nota's rmd Stadsgezicht" be- liggen op de volgende an 8.00 tot 12.30 uur en .00 uur (aan de bode- liotheek, in 10.00 tot 21.00 uur en 3.00 tot 12.30 uur; iburg, 00 tot 12.00 uur, don- 0 tot 16.00 uur en vrij- ot 20.00 uur. edereen vrij toeganke- singen brengt ter open- uilege van burgemees- leze gemeente is inge- ie heer A. van Sabben van een consumptie- ael, kadastraal bekend ie L nr. 383, plaatselijk rede duinovergang. ders zijn, op grond van j de Ruimtelijke Orde- in termijn van twee ja- en van de bepalingen in in hoofdzaak" der loudekerke, waarmede er Van Sabben niet M ningen liggen ingaande dagen voor een ieder Ruimtelijke Ordening e, kamer 147. nde termijn hebben ■enzende en nabygew" eid, schriftelijk bezwa- an deze vrijstelling b:i Iers in te dienen. rgemeester voornoemd, (Van onze redactie binnenland) Ll'NTEREN Door het verbrokkelde en verouderde systeem van maatschappelijke hulpverlening, een falende or- van de voorzieningen en een sanisatie, een onderbezetting angst voor het nemen van be slissingen, komen er steeds meer „wao-weduwen en wao- wezen": vrouwen van wao- trekkers die bij de psychiater terecht komen met nerveuze klachten die zijn veroorzaakt doordat hun man de hele dag thuis is en kinderen van wao- trekkers die blijkens een re. cent onderzoek op school aan zienlijk slechtere resultaten boeken dan de andere leer lingen. Prof. dr. J. A. Weijel, hoofd van het bureau wetenschappe lijk onderzoek van de gemeen schappelijke medische dienst, betoogde dit zaterdag tijdens de studiedagen sociale verze- keringsgeneeskunde in Lunte- ren. Hij hield daar een pleidooi voor de psychisch-sociale be geleiding van mensen die een uitkering krijgen op grond van de ziektewet en de wet op de arbeidsongeschiktheid. Daar voor is veel organisatie, tijd en mankracht en dus geld nodig. Maar sociaal-economisch ge zien zou de investering vol gens prof. Weijel alleszins ver antwoord zijn. „Goed werk, hoe duur ook, is altijd goed koper dan een lange medische estafette en kilo's valium. Uit eindelijk is psycho-sociale be geleiding veie malen goedko per dan herhaald Iichamelijk- medisch onderzoek". Prof. Weijel: „We kunnen de mensen niet in de kou laten staan ondanks de dikke mantel van de sociale verzekering". In dit verband zei hij, veront waardigd te zijn over verhalen over oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen. „De meeste wao-trekkers zijn on gelukkig omdat ze zich uitge rangeerd voelen. Ze houden zich groot, maar ze lijden on der hun sociale deprivatie. Ze doen niet meer mee, ze tellen niet meer mee, ze vallen niet op want ze lijden geen honger. Conflictsituaties in het werk worden volgens prof Weijel vaak opgelost doordat één van de partijen in de ziektewet vlucht. Daarom zullen de ver zekeringsdeskundigen (op het congres ook „relatie-genees kundigen" genoemd) moeten proberen problemen op te los sen of te voorkomen en ze zul len verder moeten kijken dan de letter van de wet, een strik te taakopdracht en een louter medisch denken. (Van onze correspondent) PARIJS Een week voor de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezin gen begon zich een duidelij ke bipolarisering in de cam pagne af te steken. Zoals enkele dagen geleden al voorspeld werd lijken de kandidaten van links en van rechts (Francois Mitterand en Valery Giscard d'Estaing) elkander de eindoverwin ning te zullen betwisten. De jongste opiniepeiling die vandaag door het weekblad Le Point gepubliceerd wordt levert de volgende resultaten op: 42 procent van de onder vraagde kiezers verklaarden op Mitterrand te zullen stem men, 31 op Valéry Giscard d'Estaing, 18 op Jacques Cha- banDelmas, 3 op Jean Royer. Mitterrand heeft sinds de vo rige opiniepeiling 1 procent kiesintenties gewonnen, Gi scard d'Estaing 5 procent en Chaban Delmas verloor 5 pro cent van de stern-intenties en Royer 3 procent. De winst van Giscard blijkt dus hoofdzake lijk ten koste van Chaban De- lams, de vertegenwoordiger van het Gaullisme en van Je an Royer, de kandidaat van de kleine neringdoenden en be strijder van pornografie enz., te gaan. Indien géén van de kandidaten volgende zondag de volstrekte meerderheid behaalt rullen de twee met de beste resultaten op 19 mei in de laatste stem- beurt tegen elkander uitkomen en dan is de eenvoudige meer derheid van de uitgebrachte meerderheid voldoende om ge kozen te worden. De opinie-peiling wijst verder uit dat als Giscard niet aan de eindronde zou kunnen deelne men 5 procent van degenen die in de eerste stembeurt op hem gestemd hebben hun stemmen dan aan Chaban zou den geven en 16 aan Mitter rand. Als Chaban daarentegen de eindronde niet haalt zullen '3 procent van degenen die 5 mei voor hem denken, te stem men in de laatste ronde op Giscard stemmen en 11 pro cent daarvan op Mitterrand- De toon van Chaban Delmas Is sinds enkele dagen in, zijn "erkiezingstoespraken bijzon der scherp en agressief gewor den en hij poogt sombere tafe ralen. uit te tekenen van de sociale situatie die zich zou voordoen als ofwel Mitterrand of Giscard d'Estaing de eind- rage mochten behalen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Een federale Hty heeft zondag oud-minister 'in justitie John Mitchell en oud-minister van handel Mau- Ice Stans onschuldig bevonden Ho het hun ten laste gelegde, WWelijk misbruik van hun po- '"'e om de loop van het recht ra beïnvloeden en meineed. „Volgens de aanklacht hadden '9 de financier Robert Vesco "u'p beloofd bij een onderzoek yio de commissie voor de ef- ractenhandel dat tegen hem Ju ingesteld, in ruil voor een O'Jdrage van 200.000 dollar aan Jot fonds voor de herverkiezing Vjn President Nixon. De jury, bestaande uit negen ■innen en drie vrouwen, kwam J" haar oordeel na 26 uur be raadslagen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON De Russische en Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken, Gromyko en Kis singer, zjjn in Genève aangekomen voor besprekingen over een scheiding van Israëlische en Syrische troepen op de hoogvlakte van Golan. Kissinger, die inmiddels aan zijn vijfde bezoek aan het Midden-Oosten begint, heeft zelf twijfels geuit of hij er nu in zal slagen een overeenkomst over troepenscheiding tot stand te brengen. Troepen scheiding aldaar zou veel in gewikkelder zijn dan de over eenkomst die Egypte en Israël hebben bereikt. Vanuit Genève gaat Kissinger via Algiers naar Cairo om vaandaar weer een soort pen deldienst te gaan onderhouden tussen Damascus en Tel Aviv om de partijen tot elkaar te brengen. Ook Gromyko zou nog naar de Syrische hoofd stad reizen om met de Syri sche leiders te spreken over een troepenscheiding. Vanuit Syrië komen berichten dat dat land de vredesconfe rentie in Genève zal boycotten als de Israëlische troepen niet teruggetrokken worden van de Hoogten van Golan. De Israë lische voorstellen over troe penscheiding zijn een goed be waard geheim gebleven. Tegen de achtergrond van de komst van Kissinger en Gro myko naar het Midden-Oosten, heeft de steeds verbetener wordende strijd om de berg Hermon, die voorlopig in Is- raëls voordeel lijkt beslist, niet alleen militaire maar ook politieke betekenis. Een vaste Israëlische greep op de berg Syrië moest dit weekend met zware gevechten en verliezen een vooruitgeschoven post op 200 meter van de top opgeven kan een belangrijk gegeven zijn om eventuele concessies bij Kuneitra dat wil zeggen op de Golanhoogvlakte tot een minimum te beperken, al dus onze Israëlische corres pondent gisteravond. Een overeenkomst tot schei ding van troepen op het met Egypte uitgewerkte model (met bufferzonen, uitdunnings zonen en een VN-troepen- machtmet een r-erlies van Kuneitra is kennelijk wel voor Israël aanvaardbaar, mits de heuvels ten westen van die stad cfe de Golanhoogte beheer sen, in Israëlische handen blij ven. Israël en daar komt het op neer zal bereid zijn de berg Hermon gedeeltelijk te „offeren" door b.v. zijn posities daar aan de VN over te dra gen, om de Gollanheuvels te kunnen beheersen. De leider van de mislukte staatsgreep tegen het bewind van president Sadat van Egyp te heeft In Cairo verklaard dat hij bij zjjn poging is aangezet door de Libische leider Gad dafi. Gaddafi zou hem verteld hebben dat Egypte verraad aan de Palestijnse zaak pleeg, de en dat dit door een revolu tie verijdeld moest worden. Gaddafi heeft in een inter view hierover gezegd: „Ik be grijp niet waarom men ons beschuldigt. Volgens ons zit aan de zaak een verdacht luchtje en wordt alleen maar de vijand in de kaart ge speeld". De regering van Li bië heeft de Arabische Liga verzocht een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de Egyptische beschuldiging van Libische betrokkenheid bij de aanslag. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De Russische autoriteiten hebben op geen en kele wijze gereageerd op het geen minister Van der Stoel heeft gezegd over de Russische dissident Vladimir Boekovski. De minister, die zondag is teruggekeerd van een bezoek van een week aan de Sovjet- Unie, wilde niet met zoveel woorden zeggen dat zijn be zoek heeft geleid tot verstevi ging van de betrekkingen tus sen Nederland en de Sovjet- Unie. Hij verklaarde tegen journa listen dat de gesprekken die hy heeft gevoerd met zijn ambt genoot Andrei Gromyko en pre mier Alexei Kosygin, nuttig zijn geweest om de achtergronden van de Russische opvattingen over diverse kwesties beter te leren kennen. Minister Van der Stoel heeft bij zijn laatste ontmoeting met Gromyko tijdens zijn informele lunch op de Nederlandse am bassade, dinsdag, de aandacht van de Sovjetminister gevraagd voor het aanbod van de Leidse universiteiten ten gunste van Boekovski. Gromyko onthield zich echter welbewust van eni ge reactie op dit aanbod, om de tot twaalf jaar gevangenen kamp veroordeelde schrijver student in de gelegenheid te stellen in Nederland zijn studie te voltooien en een medische behandeling te ondergaan. Indien minister van der Stoel de kwestie Boekovski tijdens de officiële gesprekken had aangeroerd, zou dit ongetwij feld tot een uiterst scherpe Russische reactie hebben ge leid, waarmee het belang van de schrijver zelf, en de dissi denten in het algemeen zeker niet zou zijn gediend. Deze officiële gesprekken zijn bijzonder hard geweest. 0 Vierduizend mensen zijn geëvacueerd uit een zuide lijke wijk van Chicago toen een acht kilometer lange wolk van zeer giftige gassen zich over het gebied verspreidde. De gas wolk veroorzaakte irritatie aan ogen en longen en bezorgde veel hoestbuien. Diverse men sen (zie foto) moesten buiten bewustzijn naar een ziekenhuis worden gebracht. Twaalf uur later was de wolk verdwenen. PARAMARIBO (ANP) Suriname en de Nederland se Antillen zijn het erover eens dat het topoverleg tussen de drie ministers-presidenten op zaterdag 18 mei in Den Haag moet beginnen. Dit is verklaard na afloop van een bijeenkomst in Paramaribo tus sen de premiers van de Neder landse Antillen en Suriname, de heren Evertsz en Arran. De bespreking vond plaats op uit nodiging van de Surinaamse eerste minister. In 't kort HET LANDELIJK overleg voor scholieren en studenten werkt plannen uit om het ko mende studiejaar aan univer siteiten en hogescholen „inlaat- acties" te voeren. Bereikt moet hiermee worden dat de aan gemelde eerstejaars die wor. den uitgeloot toch colleges kunnen bijwonen. DE PREMIER van Cambodja is ontsnapt aan een bomaan slag. Bij de explosie werden negen mensen gedood en vie len meer dan tien gewonden. VIJF LEDEN van de Chileense socialistische partij zijn ter dood veroordeeld door een oor logstribunaal in San Fernando. DORDRECHT (ANP) Pro minente kerkelijke leiders heb ben zaterdag actief deelgeno men aan een in Dordrecht ge houden congres van het „Inter kerkelijk Deltaberaad". Dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de her vormde kerk, bisschop Simonis van het bisdom Rotterdam, vi caris-generaal A. P. F. Thieeu- wes gaven met hun aanwezig heid reliëf aan de massale „denkdag" van het deltaberaad, waarin de hervormde kerk, de gereformeerde kerken en de rooms-katholieke kerk samen werken. Er werd op dit congres na gegaan of en hoe de kerken in vloed kunnen uitoefenen op de ontwikkelingen in het delta gebied. Ook staatssecretaris dr. M. van Huiten en oud-minister mevr. dr. M. A. M. Klompé wa ren aanwezig. „Kleur bekennen en de del ta" was het thema van de dag, die door velenr uit alle delen van het deltagebied werd bijge woond. Er waren stellingen op gesteld die in de morgenuren in zes denkhoeken werden bespro ken en die leidden tot conclu sies, waarover 's middags het gehele congres zich boog. Elke denkhoek had zijn eigen onder werp, gericht op een bepaald facet van het leven in het del tagebied dat, zoals in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland al zichtbaar werd geacht, dreigt te verstikken. (Van onze redactie buitenland) BLESSINGTON De Ierse politie is nog steeds bezig met een uitgebreid onderzoek naai de rovers, die vrijdagavond in de Ierse plaats Blessington zes tien meesterwerken roofden ter waarde van 52 miljoen gulden. In een klein plaatsje in het graafschap Tipperary werd een auto gevonden, waarin de over vallers zijn gevlucht. Zoals zaterdag reeds in enkele BRUSSEL (ANP) De oudste boom van Bel gië, een lindeboom die meer dan 900 jaar oud was, heeft in het afge lopen weekeinde het lood je moeten leggen. De boom stond in Zoersel, in de Antwerpse Kempen, viak bij de kerk. Zater dag werd de boom door de plaatselijke brand weer deel voor deel ge sloopt. Het verwijderen van de oude lindeboom was nood zakelijk, omdat deze al ja ren ziek was en nu een wezenlijk gevaar ging vormen. Bij het slopen bleken vele dikke takken volledig uitgehold te zijn, evenals grote delen van de stam. (ADVERTENTIE) CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER (ZOETE CITROEN JENEVER) CITROENBRANDEWIJN de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper-Nederland B.V. Postbus 54, Schiedam Koningin Juliana viert morgen haar 65ste verjaardag. NOORnWIJKERHOUT (ANP) Aan het slot van zijn drie dagen durende overleg te Noordwijkerhout heeft de be stuursraad van de internatio nale Pax Christi, de interna tionale katholieke vredesbewe ging, een verklaring uitgege ven, waarin de vredesbewe ging pleit voor een oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten op basis van een politieke democratische struc tuur. De in!ternaitk»nale bestuurs raad van Pax Christie ziet het conflict in het Midden-Oosten als een in wezen politiek con flict tussen de Israëlische joden en de Palestijnen. Een oplos sing ervoor kan slechts op een nieuwe basis gevonden worden, d.w.z. op de basis van maat schappelijke rechtvaardigheid en van eerbiediging van de mensenrechten van allen. De internationale bestuurs raad vain Pax Christi gaat hier bij uit van twee principiële ge dachten. Er moet een niet-ex- clusieve politieke democratische structuur gevonden worden, waarin personen en groepen, zowel d'e joden als de Palestij nen op institutionele wijze hun rechten op veiligheid en zelf ontwikkeling in strikte gelijk heid verzekerd zien. Ten twee de moet overeenkomstig de aanbevelingen van de Verenig de Naties het recht der Pale stijnen op terugkeer naar het land, waaruit zij verdreven werden, of op schadevergoe ding erkend worden. Hoe deze politieke structuur en de uitwerking ervan moet worden georganiseerd is vol gens Pax Christi international de uitsluitende aangelegenheid van de joden en de Palestijnen, die zichzelf moeten erkennen en aanvaarden als de voor naamste deelnemers aan deze discussie. edities gemeld is, drongen vijf overvallers onder aanvoering van een vrouw met een Frans accent sprekend, het huis bin nen van miljonair sir Alfred Beit, pe vrouwelijke leider wist nadat de miljonair, zijn vrouw en de bedienden waren vastgebonden precies welke schilderijen moesten worden meegenomen. Ze wees in eerste instantie naar een kleine Jan Vermeer, genaamd „Vrouw die een brief schrijft", waarvan de waarde alleen al op 18 miljoen gulden wordt geschat. Bij de andere schilderijen die werden geroofd, zaten werken van Ru bens, Frans Hals, Metsus en Goya. „Het was duidelijk", aldus de overvallen miljonair, „het werk van een linkse bende, want ze maakten me uit voor aarts kapitalist en slingerden me al lerlei beledigingen naar het hoofd". De leidster was duide lijk een kunstkenner. De man nen sneden daarop de schilde rijen, die deel uitmaakten van de grootste particuliere kunst verzameling in Europa, zorg vuldig uit de lijsten. De politie vreest, dat de wer ken zullen worden gebruikt om een politiek of crimineel doel te bereiken, maar sluit de mo gelijkheid niet uit dat het de rovers te doen is om een grote som aan losgeld van de miljo nair los te krijgen. Volgens de politie waren er in en rond Russborough House geen speciale veiligheidsmaat regelen van kracht. Het huis was ook nooit open voor het publiek, maar de Beits toonden hun kunstverzameling vaak aan belangstellende groepen. ROTTERDAM De thans wel uitgesproken gedachte, dat er moet worden overgegaan tot reconstructie van het kabi net-Den Uyl wat betreft pro gram en samenstelling, of dat de KVP en ARP uit het kabi net moeten treden terwille van de christen-democratische een heid, acht de voorzitter van de CHU, mr. O.W.A. van Ver- schuer, weinig reëel. Op de zaterdag in Rotterdam gehouden vergadering van de unieraad heeft de unievoorzit ter gezegd dat noch de CHU, noch KVP/AR dit zouden moe ten bewerkstelligen. „Het zou weliswaar de christen-demo cratische eenheid bevorderen, maar het betekent de loyaliteit ten opzichte van recentelijk in genomen standpunten". De Unieraad heeft in zijn vergadering zijn ernstige onge rustheid uitgesproken over de huidige positie van vele zelf standigen, met name in het midden- en kleinbedrijf. DEN HAAG rANP) Zo lang belastingfraude een fre quent voorkomend verschijnsel Is, kan niet worden gesteld, zo als minister Duisenberg van Fi nanciën onlangs deed, dat het huidige belastingstelsel in over eenstemming is met het rechts gevoel van de Nederlandse sa menleving. Dit zei zaterdag prof. mr. L. J. M. Nouwen, oud-hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen, tijdens een discus sie over „fiscale mythologie" op de belastingconsulentendag 1974 in Den Haag. Volgens prof. Nouwen is de uitlating van mi nister Duisenberg een typisch voorbeeld van fiscale mytholo gie. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De stich ting „Beter met Max" heeft door geldgebrek gedwongen, besloten de uitgave van het ge lijknamige maandblad te sta ken. Het blad is viér jaar lang ln een oplage van 100.000 exem plaren per h&tfand gratis ver strekt aan jfetiënten thuis, in ziekenhuizen, sanatoria en ver pleegtehuizen. Deze maand ver schijnt het laatste nummer. Naar Max Tailleur meedeelde is de steun die het bedrijfs leven aan het blad gaf in de loop vgn de jaren zo vermin derd, dat hij een beroep op het ministerie van CRM moest doen. Zijn aanvraag werd ech ter afgewezen1.

de Stem | 1974 | | pagina 5