Ambtenaren gingen boekje te buiten M. TAILLIE OVERLEDEN In memoriam M. J. Taillie MISS GROENE MOLEN Snellen-penning uitgereikt aan dr. Binkhorst W C vierde kampioenschap ZEVIBEL-VOORZITTER LOCKEFEER IN JAARREDE: Regenachtig SECRETARIS VAN GEMEENTE GOES NKV-kader besprak bondsfusie Veilingvereniging Zuid-Beveland stad streék VERWACHTING GED. STATEN: Souburgse tunnel toch nuttig Stropers gepakt Fuiken gestolen Bromfiets gesloopt teruggevonden Westdorpe Maandag 29 april 1974 3 (Van een onzer verslaggevers) yERSEKE „Hoe is het mogelijk dat ambtenaren die een advies moeten uitbrengen, op deze wijze zich begeven jn een visie die bij het beleid hoort. Ze gaan hier, mijns in ziens, zeer buiten hun boekje". Deze opmerking maakte gisteren in zijn jaarrede tijdens de jaarvergadering van de „Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserjjbe- langen" (Zevibel) in verenigingsgebouw De Haven te Yer- seke voorzitter A. L. S. Lockefeer aan het adres van de Zeeuwse Provinciale Waterstaat. De woorden van de Zevibel voorzitter hadden betrekking op hetgeen ambtenaren van de provinciale waterstaat hebben geschreven in de ambtelijke nota als reactie op het rapport van de commissie Klaasesz over de Zeeuwse visserij. Vol gens provinciale waterstaat is het namelijk intrigerend dat in de nota van de commissie Klaasesz de visserij consequent afzonderlijk wondt behandeld en dat het zeer waarschijnlijk lijkt dat de visserijbelangen in het rapport Klaasesz een over heersende rol gespeeld heb ben. Aan die opmerking zei de heer Lockefeer zidh mateloos geërgerd te hebben. „We nemen er acte van dat de notaschrijvers in Zeeland de commissie Klaasesz op de vingers tikt, omdat die uitein delijk recht doet wedervaren aan de visserij", aldus de re pliek van de Zevibelvoorzitter. Maar bovendien achtte hij dit aspect behoren tot het be leid. De heer Lockefeer wenste ook de opmerking van de ambtelijke nota over te hoog gestemde verwachtingen bij de visserijbevolking naast zich neer te leggen. „Wat wij ver wachten staat in onze brief aan de raad van waterstaat. Die verwachtingen wortelen in een groot vertrouwen dat wij hebben in de deskundigheid en de objectiviteit van alle leden van de oommissie Klaas esz. Wij zien bij de provincia le notaschrijvers beslist geen 'grotere deskundigheid en ze ker niet die objectiviteit", ver klaarde de heer Lockefeer. Hij voegde daaraan toe te begrij pen dat er in het plan Klaas esz gestreefd is naar een com promis. „Waarom aanvaarden anderen dat niet?", vroeg de Zevibelvoorzitter zich af. Vol gens de heer Lockefeer komen er nog tijden dat de Zeeuwse vissers echt schouder aan schouder moeten staan- Hij bepleitte een bundeling van alle krachten in Zeeland voor een optimale behartiging van de Zeeuwse visserijbelan gen. In zijn jaarrede behandelde Zevibelvoorzitter ook de gevol gen van de sterk gestegen olieprijzen voor de visserij. Hij toonde zich verre van voldaan over de hulpmaatregelen van de regering: een slooppremie- regeling en een voorschotrege ling. „Mocht de ontwikkeling in onze visserij bergaf gaan hetgeen wij vrezen -, dan wet ik niet of protestacties hoogwater' Morgen, dinsdag 30 april. Bergen op Zoom 9.53 en 22.29 Hansweert 9.14 en 21.53 Terneuzen 8.44 en 21.23 vbssmgen 8.13 en 20.58 Wemeldinge 9.43 en 22.19 Woensdag 1 mei. Bergen op Zoom 11.15 en 23.54 Ransweert 10.37 en 23.12 Terneuzen 10.09 en 22.45 'lissingen 9.37 en 22.16 Wemeldinge 11.05 en 23.44. Vooruitzichten voor dinsdag j-n woensdag opgesteld door het KNMI op zondag om 18 00 plaatselijk regen of een ™i. maar ook nu en dan zon, 'ets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij- ?rs gemiddeld over Neder- 'and. voor dinsdag aantal uren zon 0 tot 7,- min, temperatuur omstreeks 5 graden, max. tem peratuur omstreeks 15 graden "ens op een droge periode Vah minstens 12 uur 90 pro- eeot. Kans op een geheel ®r°og etmaal 60 procent. Voor woensdag aantal uren Zn" 0 tot 8, min. temp. om streeks 7 graden, max. tempe ratuur 16 graden. Kans op een "rage periode van minstens 12 ""r 80 procent. Kans op een Kheel droog etmaal 60 pro- JSit N.B. voor de temperatu- Jcp geldt voor dinsdag een •"""ge van 2 graden en voor ™ensdag een marge van 3 «raden rond de opgegeven "aarden- zullen uitblijven", waarschuw de de heer Lockefeer. De mo gelijkheden voor de kleine zeevisserij zag de Zevibel voorzitter met een zeker pes simisme tegemoet. Op de noordoost Atlantische visserij conferentie wordt binnenkort opnieuw de quotering van de tongvisserij aan de orde ge steld, waaromtrent rigoureuze voorstellen bestaan. Maar er dienden ook andere middelen te komen om veel jongere tong te sparen. Bijvoorbeeld sluiting van visserij in bepaal de gebieden gedurende be- aaide perioden, vond de heer oekefeer. Zevibelvoorzitter Lockefeer verklaarde verder dat er ook meer inspraak dient te komen bij de vaststel ling van de algemene voor waarden voor verhuur van mosselpercelen door de dienst der domeinen. De tijd is voor bij dat eenzijdig verplichtin gen kunnen worden opgelegd. Voor de wens tot meer in spraak op dit punt had het ministerie van Landbouw en Visserij al wel begrip getoond. Zo zei voorzitter Lockefeer. Op de Zevibelj aarvergade ring zaterdag in Yerseke hield prof. dr. Korrin-ga van het Ri- vo een inleiding over het on derwerp: „Van visserij naar viscultuur". Het ging daarbij om de vraag of het waar is dat de zee veel meer voedsel kan leveren dan we er tot nog toe uithalen. Momenteel halen wij een procent van ons voed sel uit zee- In het jaar 2000 schatte prof. Korringa dat per centage op 1,1 procent. Een absolute voorwaarde voor een hogere voedselproduktie van uit de zee -is volgens prof. Korringa, dat men moet slagen in het maken van een mono cultuur. Desgevraagd ging prof. Kor ringa ook in op de mogelijk heden voor de mossel- en oes- teircultuur in Yerseke via de blokkendam van het plan Klaasesz. Het getijdeverschil van 1.80 meter, dat het rap port Klaasesz noemt, zit vol gens prof. Korringa niet vast op 10 centimeter. Op die op merking haakte burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg in tijdens de officiële ontvangst van Ze vibel door het gemeentebestuur van Reimerswaal. De heer Ho geweg vond het een gelukkige zaak dat de 1.80 meter blijk baar geen heilig getal was in tegenstelling tot de water schappen voor wie de veilig- heidisfactor 1:4000 blijkbaar wel een heilig getal is gewor den. Wellicht lagen er daarom toch nog mogelijkheden om de patstelling te doorbreken wel ke weer aan bet opdoemen is tussen de verschillende belan gengroepen in Zeeland ten aanzien van de Oosterschel- de. (Van een onzer verslaggevers) M'DDELBURG Ook In dien de Souburgse brug zou verdwijnen, vervult de voet gangers- en fietserstunnel welke de provincie gaat aan leggen in het verlengde van de Souburgse brug onder de provinciale weg Vlissingen- Middelburg een nuttige func tie Dit hebben gedeputeerde stater van Zeeland geant woord op vragen van de sta tenleden Van Poelje en Don. De statenleden hadeden ge vraagd of er niet een bepaald provinciaal belang bestond bij de handhaving van de Sou- bu-gse brug gezien de aanleg van de voetgangers- en fiet- serstunneltje. Want de staten leden vroegen zich af of dit tunneltje niet een kostbare voorziening zou worden indien het overige verkeer over de huidige Souburgse brug weg zou vallen. Gedeputeerde sta ten stellen echter, dat de tun nel bedoeld is als verkeersvei- ligheidsmaatregel, zodat de provinciale weg vrijgehouden kan worden van overstekende fietsers en voetgangers. Gedeputeerde staten betwij felen verder of de situatie -ond de Souburgse brug op nieuw moet worden bekeken indien door opvolging van het adivies van de commissie- Klaasesz de aanleg van de zo .ebeten „dammenweg" op de langere baan wordt gescho ven. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Kloosterzande is sinds zater dagavond weer een miss rijker geworden. Tijdens een bonte avond in bar-dancing de Groe ne Molen te Kloosterzande werd Mamette Jongheim, een plaatselijke schone, gekozen tot miss Groene Molen. Op de tweede plaats eindigde Paula Hontelee uit Terneuzen, ter wijl Ingrid van Goethem uit Kloosterzande derde werd. De kersverse miss kreeg van de eigenaar van de bar-dancing Wim Meijs, een driedaagse reis naar Parijs aangeboden. De twee andere meisjes kre gen een een-daagse reis naar Parijs. Aan de missverkiezing namen twintig jeugdige schoonheden deel. Het werd daar in de stampvolle Groene Molen een heel gezellige boel, die - werd opgeluisterd door prins Wannes, de raad van elf en de hofdames vam de Kloirda- nen. Veel succes oogstten ook de Zeeuwseh-Vlaamse zaïnger Johnny Contra en de zangeres Vera Landy. (Van een onzer verslaggevers) GOES Na een vrq kortstondige ziekte en niet geheel onverwacht is zaterdagmorgen in het voormalige St. Joan- naziekenhuis te Goes overleden de heer M. J. Taillie, ge meentesecretaris van Goes. De heer Taillie is 53 jaar ge worden. Vier weken geleden werd de heer Taillie voor onderzoek opgenomen. Spoedig bleek dat zijn ziekte van ernstige aard was- De crematie vindt plaats op woensdag 1 mei. De heer Taille was sinidis 1956 secretaris van de ge meente Goes. Hij werd gebo ren in Amsterdam, maar bracht zijn jeugd door in Vlis gingen. Daar doorliep hij de h.b.s. en begon zijn loopbaan op de gemeentesecretarie van Vlissingen. Verder was hij in overheidsdienst werkzaam in Pijnacker en Voorburg en se cretaris van de gemeente Den Ham in Overijssel. De heer Taillie heeft vele functies bekleed in het maat schappelijke leven. Zo was hij voorzitter van de afdeling Goes en Kloetin-ge van het Groene Kruis, zat hij namens het Groene Kruis als secreta ris-penningmeester in de stichting schooltandverzorging Zuid- en Noord-Beveland, was hij voorzitter van de stichting accommodatie lichamelijk ge handicapten. Ook was de heer Taillie voorzitter van de woon- ruimte-verdelingscommissie, waarin vertegenwoordigers (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op verzoek van jachtopziener C. Riemslag neeft de Temeuzense gemeen tepolitie op de Middenweg in de Braakman R.D. en A.T- uit Zclzate (B) aangehouden. In hun auto bevonden zich een geweer, twee patronen en twee nog levende wilde een den. Op last van de officier van justitie te Middelburg wtrden geweer en patronen in beslag genomen en de beide eenden weer in het water ge zet. Tegen de beide Belgen werd procesverbaal opgemaakt, maakt. van de woningbouw-verenlgin- gen en de gemeente zitting hebben. Verder vervulde hij de functie van directeur van de distributiekring de Beve- landen en at hij voor de pro vincie Zeeland in het I.Z.A. De heer Taillie is enkele jaren secretaris geweest van de kerkvoogdij van de hervormde kerk te Goes en docent aan de bestuursschool Zeeland. Ten slotte was hij enige tijd secre taris van de keuringsdienst van slachtdieren en vlees van de keuringskring Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES De kop en de in leiding van een artikel over een vergadering van de vei lingvereniging Zuid-Beveland in Goes in onze krant van vrijdag jongstleden, blijken tot misverstanden aanleiding te hebben gegeven. De indruk is gewekt, dat de veiling-leden geen enkele moeite hadden met een ver- liessaldo van bijna 160000 gulden wegens het mislukte champignon experiment. Het bewuste verliessaldo was genoteerd in de rekening over 1972. Deze rekening a's zodanig werd in de algemene vergadering donderdag jongst leden als hamerstuk behan deld- Over de verliezen is in vorige vergaderingen hevig gediscussieerd. Het champig- nonavontuur heeft zelfs geleid tot de wegzending van het vroegere veilingbestuur. De rekening 1972 vormt de finan ciële vastlegging van het champignondebacle. Nadere discussie daarover was uiter aard overbodig. In de raadsvergadering van 18 -april deelde burgemeester Huber mede dat de gemeente secretaris, de heer Taillie, nog voor een nader onderzoek in het ziekenhuis zou blijven. Het bleef even ademloos stil, De ingewijden wisten dat de toestand van de heer Taillie ernstiger was dam deze mede deling deed vermoeden. Ieder een was echter stil om-dat de heer Taillie algemeen een gro te mate van sympathie ge noot. Vrijdag 29 maart had de heer Taillie normaal zijn werk gedaan. Bij de opening van het gezinsvervangende tehuis van Philadelphia had hij ge sproken. Niet als vertegen woordiger van de gemeente, maar namens de kruisvereni gingen. Gezondheidszorg had zijn bijzondere belangstelling. Los van de directe gemeente lijke belangen kon hij daarin onverplicht en onbetaald blijk geven van zijn diepe bezorgd heid voor iedereen die hulp nodig had. Want dat was wel zijn .est typerende eigen schap: helpen waar hulp kon worden geboden. Die zorg en die hulp bepaalde zijn houding tegenover zijn gezin evenzeer als tegenover de ambtenaren van de gemeente. Het lag niet in zijn aard om •,zijn mensen" hard aan te pakken. Maar een brief met taal- of stijlfouten liet hij des noods drie keer opnieuw schrijven. Voor één enkel woord liet hij een raadsstuk door een gecorrigeerd exem plaar vervangen. Opmerkingen in de raad over onjuistheden en te late verzendingen trok hij zich persoonlijk aan. Hij eiste correctheid tegenover ie dereen. Taillie was een zachtmoedig mens. Maai- in vergaderingen van B. en W. kon hij soms flink uit de hoek komen. Als er in het college soms werd gepleit om met een verorde ning ce schipperen, liet hij zich erg duidelijk horen. Nog duidelijker was hij als hij meende voor ondergeschikten te moeten opkomen. Toen na de mededeling van de burge meester de ware toestand be kend werd, hebben vele amb tenaren woordelijk gereageerd met: „Zo'n chef krijgen we nooit meer". Met zijn benoe ming in de oude gemeente Goes was de heer Taillie ge lukkig. Zijn herbenoeming na de herindeling gaf hem nog meer voldoening. De raadsle den hadden voor en tegen overwogen, ze hadden ook zijn zwakkere punten besproken. Hij wist dat hij zorgvuldig was gewogen. Hij was daar erg gelukkig mee De -dijken van belangstel ling tijdens zijn ziekte hebben hem enorm goed gedaan, de vele bloemen stemden hem gelukkig. Vanuit zijn diepge worteld geloof bleef hij tevre den. Voor zichzelf had hij weinig moeite met de ernst van zijn ziekte. De ernst trof niet hemzelf maar zijn gezin Zo is hij berustend de eeuwi ge rust ingegaan. J.H. Roose (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Kaderleden van het NKV in Zeeuwsch- Vlaanderen besoraken zater dagmorgen in hotel Rotterdam in Terneuzen de ophanden zijnde „zware" fusie tussen de vakcentrales van het NKV en het NVV. Inleider was de heer Commandeur, die als ver- bondsbestuurder nauw betrok ken is bij het overleg over de fusie. In een gedegen inleiding gaf hij een overzicht van de -gang van zaken, een inleiding die alom in den lande door ver- bondsbestuurders is gehouden voor de NKV-kaderleden. Hij stipte aain dat verschil lende zaken buiten de nieuwe federatie worden gehouden, teneinde zowel voor NW als voor NKV de mogelijkheid te scheppen dat de eigen identi teit overeind kan blijven. Hiertoe behoren onder meer de kadervorming en (wat het NKV betreft) het AC de Bruijn-instituut. Dat verschil lende cursussen niettemin ge coördineerd kunnen worden- zoals die over arbeidsrecht, ondernemingsraden etc. stoot hij niet tiu. Hij waarschuwde de aanwe zige kaderleden ervoor dat de nieuwe federatie niet onmid dellijk bezuinigingen zullen inhouden. „Wij blijven voorlo pig met twee apparaten zitten, maar op de duur kan effi ciënter worden gewerkt en kan meer mankracht worden ingezet". Een lichte verhoging van de "ontributie achtte hij voor sommige aangesloten bonden niet ondenkbaar. De heer Commandeur, zelf afkomstig uit de unie BLHP betreurde de stap van de urne zich los te maken v-an het NKV. „Er is, ook in de nieuwe federatie, ruimte voor iedere categorie werknemers. Ook de leden van de unie zijn loonaf hankelijk en dientengevolge net zo kwetsbaar als iedere andere werknemer. Na de inr leiding van de heer Comman deur bestond gelegenheid naai aanleiding van het gesprokene vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens het weekeinde deed A. de C. uit Sluiskil aangifte van diefstal van twee vleugelfuiken, die hij in de Westerschelde, ter hoogte van de Dow-fabrieken had uitgezet. (Van onze correspondent) UTRECHT In het koninklijk Nederlandse gasthuis voor oogRjders te Utrecht, heeft dr. C. D. Binkhorst uit Terneuzen, de Snellenpenning voor kunstlensimplantaties ontvangen. Deze hoogste onderscheiding, die een oogspecia list kan verdienen, werd hem uitgereikt door professor J. E. Winkelman, hoogleraar in de oogheelkunde te Utrecht. Professor Winkelman liet daarbij in een toespraak het werk van dr. Binkhorst de re vue passeren. Bij deze plech tigheid was het overgrote deel (ongeveer 200) van de Neder landse oogartsen aanwezig. Daarnaast waren er ook bui tenlandse twee Duitse en een Amerikaanse specialis ten aanwezig, die voordrach ten hield-en waarin het werk van dr. Binkhorst werd be licht. De Snellen-penning, ge noemd naar de Utrechtse hoogleraar in de oogheelkun de, en tevens directeur van het ooglij dersgasthuis profes sor Snellen (1834-1908) wordt eenis in de vijf jaar uitgereikt en door een speciale commis sie toegekend aan een Neder lander, die zich bizonder ver dienstelijk heeft gemaakt voor de oogheelkunde of een ande re tak v-an wetenschap, die hiermee in nauw verband staat. Dr. Binkhorst geniet al ongeveer 16 jaar een wereld- reputatie op het gebied van implantatie en bevestiging van kunststoffen ooglenzen. Daar mee bereikt dr. Binkhorst dat het gebruik van dikke brille- glazen en daardoor beeldver vorming, kan vermeden wor den. De kunstlens is uniek vanwege de door hemzelf ont wikkelde bevestiging. Hiermee heeft Jr. Binkhorst zich een wereldreputatie verworven. Behalve in Euro-pa wordt de z,g. „Binkhorst-lens" toegepast in Amerika, Engeland, Austra lië en (met een kleine wijzi ging) in Rusland. Oogspecia listen uit vele landen zijn in de loop der jaren bij dr. Bink horst op congrescursussen ge weest. In juni wordt er in Zeeuwsoh-Vlaanderen weer een Internationaal congres voor oogspecialisten gehou den. (ADVERTENTIE) Voor zus Toos die er 'n kleine bij heeft. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist. Fleurop/Interüora Nederland Gegarandeerd goedl (Van onze correspondent)! TERNEUZEN In een sloot nabij de Oudelan-dseweg vond de 9-jarige Tern-euzense jongen J.R. een bromfiets, die bleek toe behoren aan T.K. uit Axel. De bromfiets werd op 26 april gestolen vanaf de Zuidlandstraat. De voornaam ste (motor) on/derdelem waren erv an verwijderd. Serlekaartlng In café Centraal bij Armand Dehul- sters wordt dinsdag 30 april ter gelegenheid van koningin nedag een wedstrijd seriekaar- ten gehouden. De kaartliefheb- bers kunnen daar al van 's morgens 9 uur terecht. De winnaars van iedere serie ont vangen vlees of wijn naar keuze. Deze kaart wedstrijd duurt de hele dag. Extraatje De handboog- schuttersvereniging St. Sebas- tiaan heeft in het jaarpro gramma een extra schieting ingelast voor koninginnedag. De wedstrijd zal beginnen om halftien 'smorgens, en zal duren tot circa het middaguur. Ook heeft het bestuur bekend gemaakt dat voor deze schie ting een aantal speciale attrac ties op het spel staan. Feestcomité actief Het Westdorps feestcomité is in de weer om de feestelijkheden op koninginnedag te organiseren. Het bestuur en de leden zijn erin geslaagd om een zeer ge varieerd programma samen te stellen, waaraan de gehele be volking kan meedoen. Om maar enkele attracties te noe men: een vlaggenparade, trak tatie voor de kleuters, een bal lonnenwedstrijd, kinderspelen en een zeskamp (voor 13- tot 18-jarigen in de voormiddag en in de middaguren voor de volwassenen. DE STAKINGSLEIDING bij Bronswerk Apparaten Fabriek in Utrecht heeft een manifest opgesteld dat vandaag zal wor den verspreid onder de onge veer 1300 werknemers bij Bronswerk in Amersfoort en Nljkerk. In het manifest wordt opgeroepen tot solidariteit. HULST „Ik heet u vana vond allemaal van harte wel kom hier op het kampioens team van onze vereniging. Mijn medebestuursleden en ikzelf zijn er erg trots op dat het onze ploeg, na reeds vier jaren in competitieverband te heb ben gespeeld, nu eindelijk is gelukt om het fel begeerde kampioenschap in de tweede klasse heren van de bedrijfs- volleybalcompetitie Hulst in de wacht te slepen. Met dat resultaat wens ik onze jongens van harte proficiat en tevens wil ik hen bedanken voor hun inzet en trouw aan onze vere niging in het afgelopen sei zoen". Dit zei- voorzitter Jo Ver- straeten van het Hulster be- drijfsvolleybalkampioenste- team WC zaterdagavond in zijn openingstoespraak in club lokaal Ron de Vilder tot de leden en hun dames. Na die toespraak ging men over tot het nuttigen van een geza menlijke maaltijd, waarna de leden en hun dames konden deelnemen aan verschillende gezelschapsspelen, afgewisseld door dans en muziek. De avond daarvoor moesten de VVC-spelers ook acte de présence geven. Eerst werd m de Hulster sporthal Den Dul- laert een vriendschappelijke volleybalwedstrijd gespeeld tegen de Belgische club Lovolt uit St.-Anneke bij Antwerpen. Het WC-team moest na veel tegenstand geboden te hebben het onderspit delven tegen de ze gerenommeerde Belgische ploeg. Na afloop volgde in clublokaal Ron de Vilder 'n ge zellig samenzijn met de Belgi- so-ne gasten. Dat het Lovok bijzonder goed bevallen is ln Hulst, mag wel blijken uit het feit dat WC uitgenodigd is voor een tegenbezoek aan Lo vok, dat plaats moet vinden op 7 juni. Ook werd dezelfde avond van de zijde van Lovok meegedeeld, dat WC even eens uitgenodigd is voor deel name aan een door Lovok ge organiseerd toernooi, dat in de loop van september gehouden wordt.

de Stem | 1974 | | pagina 3