«L NAC-PSV Rode anjers in Lissabon lawine van geruchten rond ■zege Uitbundig welkom voor linkse voorman Wild-west bij derby RAC- Dongen Vrouw (40) verdacht van moord op haar moeder (79) Vandaag neme JUNTA BEKIJKT GEESTDRIFT MET RESERVE Auto in tweeën in Ossendrecht chauffeur gedood DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Russisch vliegtuig stort neer bij opstijgen: 118 doden NKV doet vandaag laatste poging om beambtenbond te bekeren I mei a.s. bekerfinale Feyenoord-stad ion Aanvang 20.30 uur EDITIE VOOR ZEELAND Verschrikkelijk Ongelukkig Drie doden in Zeeland Optimistisch Niet uit de weg Nieuwerkerk Sprmideï Bloedsporen Gifmoord It een ronduit raarop nog eens slag komt. mogen er zijn: eslag,5%einde- 20 dagen vakantie werkkleding en etten per week. naar'n geschikte Je qua woonklimaat (lijke omgeving Zoom zijn wij graag it u richten aan eyten, elsbeheer olland B.V., Bergen op Zoom. -37750. B.V. STEM Maandag 29 april 1974 114e jaargang no. 17322 j jJjüËcTEURDR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN LISSABON Landend met Let eerste vliegtuig dat sinds de staatsgreep op de luchtha ven van Lissabon wordt toege laten, zie je het onmiddellijk op d. rivier de Taag: oorlogsbo- deras die hun geschut nog steeds gericht houden op de an tieke wijk rond de Belim-toren, „aar het regeringscentrum jetelt en waar zich het broeinest bevonden heeft van de FIDE ofwel DGS, de geha te geheime politie, de gesel van Portugal. Het is zondag middag. De luchthaven maakt na bijna vier dagen van non- aetiviteit een ordentelijke en efficiënte indruk. De passen- controle gaat veel gesmeerder dan toen ik er jongstleden de cember aankwam. Het siniste re ambtenarenkorps van des tijds is dan ook plotsklaps vervangen door jeugdig lucht- machtpersoneel. Later zal ik ze in hun blauwe uniformen zien flaneren door de straten rond Praga, Da Trinade, Lar go do Chiado en Praca da Comoës, het opstandige cen trum van jeugdig Lissabon, de plaats ook weer zich de beruchte Caxias gevangenis be vindt, zonder „politieke delin quenten" nu, en wel vol gear resteerde geheime agenten. Alle flanerende luchtmacht jongens dragen rode anjers in hun knoopsgat. Alle passagie rende mariniers ook. En zelfs de soldaten die met het ma chinegeweer over hun schou der de wijk bewaken (ik telde er gisteravond in de gauwig heid 200) >ragen de rode an jer. De 3 onderdelen van de krijgsmacht zijn het zichtbaar broederlijk eens. Op de luchthaven houdt een Portugees je aan. „Dit is een mooie dag", zegt hij. „Er gloort een nieuwe tijd. De politie zal voortaan moeten uitkijken". Mensen die ik spreek onderweg naar Praga Marques de Pombal in het centrum, verkondigen hetzelf de. „Vandaag geen demonstra ties meer", leggen ze uit. ,,Dat is niet meer nodig. We weten nu waar we staan. Na 48 jaar hebben we de fascisten hun groent hemden uitgetrokken. Niemand durft meer een groen overhemd te dragen uit vrees dat hij voor een slecht mens zal worden aangezien". (Van onze sportredactie) BKEDA Alle spanning die lowel boven als onder aan de ranglijst in de eredivisie is ont- I staan, is dit weekeinde tot een emotionele uitbarsting geko I men. De KNVB, die om iedere J schijn te vermijden al de nodige I scheidsrechterswisselingen had _epast, heeft niet kunnen voorkomen dat er nog de no- t vraagtekens zijn achterge- I bleven. De sensationele 52- I overwinning van Roda JC op I Utrecht bijvoorbeeld, heeft veel ramoer verwekt. Middelpunt I „as de huidige FC Utrecht- I trainer Bert Jacobs, die als de toekomstige oefenmeester van Roda wordt genoemd. Deze trainersmutatie werd door ve len in verband gebracht met de grote overwinning van Roda. Bepaald beangstigend was de I situatie voor de Aihsterdamse scheidsrechter Beek, de man die iren Roda JCFC Utrecht I leidde. Beek werd voor de ont moeting met de dood bedreigd. Hij werd door een groep poli- I tiemensen het stadion binnen- id en na afloop werd hjj I ook weer uitgeleide gedaan. Beek daarover: „Ik heb van ie week verschillende telefoon tjes gekregen van NAC- en Boda-supporters. Zij bedreig den mij met de dood. De Bre- I ianaars zouden dat doen als I Roda zou winnen van FC I Utrecht en uiteraard wilden de i Limburgers graag dat Roda zou I "innen. Ik vind dit vooral ver- 1 schrikkelijk voor mijn 65-jarige I moeder. Die heeft de hele dag |iji de zenuwen gezeten. Vanaf '1 uur heb ik onder politiebe- I waking gestaan. Ik ben met de mto uit Amsterdam gekomen i o in Limburg hebben ze mij «Pgevangen". 0 Mario Soares zwaait naar de duizenden Portugezen, die hem gisteren verwelkomden bij zijn terugkeer uit ballingschap. (Van onze speciale verslaggever in Lissabon) LISSABON Lissabon bereidt zich er op voor, dat de grote confrontatie in Portugal zich niet vorige week don derdag heeft afgespeeld, maar dat h(j op 1 mei zal komen, op de Dag van de arbeid. De socialisten en communisten in het land (op de muren staat de naam Mao gekalkt) benutten de plotselinge vrijheid van meningsuiting voor een felle campagne die op 1 mei moet uitmonden in een massale demonstratie. Iedereen droeg gis teren op straat al openlijk rode anjers, het symbool van de Portugese lente. Hei bestuur van Roda JC was frS ongelukkig met het hele ge- I jwen. Ronduit gebelgd toon- 'ffl de Roda-bestuurderen zich I Wr het verslag van radiover- mggever Joop Niezen tijdens 'cl programma „Langs de lijn". Aidat", aldus bestuurslid De "regard, „hij volgens ons i objectief verslag heeft ge- I j'jen. De goede naam van "«a is aangetast". jLen delegatie van het Roda- "estuur zal de band afluisteren I 'in Niezens radioverslag en na overwegen of er stap- I zullen worden ondernomen, Niezen: „Tijdens de whtstreekse uitzending heb ik e 'jjisteraars verteld hoe ge- I JM&elijk Roda aan de kansen I Ik deed dat in het licht Iverhalen die in de week /gaande aan deze wed- I tiM 'n ^'verse bladen zijn ge I !~"jceerd over trainer Bert ®bs van pc Utrecht, die vol- t seizoen Roda JC zal trai- M- 'k heb Jacobs en Roda ots verweten. Wel verweet ik I »k - c'lt dat bet niet eens de I niin ophield. De Utrechters maar voor negentig en dat is zelfs voor een tegenstander voldoen- met ruim verschil te "innen". "adat Niezen zijn uitspraken I den a radio had §etiaan' ston-! stal feIe^oons 'n bet Roda- (lioj!°nin Kerkrade en de ra- stud;j° jjj Hilversum rood- Het bestuur van Roda c/8 Niezen tijdens de rust tv» ieen onderhoud. Niezen „.e8de met „Hilversum", uj/en: „Mij werd gevraagd (t kalmer aan te doen, maar ik t|1J gwegd, „sorry, ik zie het j/Wmaal zo". Overigens was u/wwinning voor Roda vol uien verdiend. Ik heb alleen j/" bezwaar gemaakt tegen I .matheid waarmee Utrecht bgonstancier io-m t— (Van onze verslaggevers) OSSENDRECHT/ZAAMSLAG De heer L. de Winnen (28) uit Deurne bij Antwerpen is zaterdagavond op slag gedood, toen hij op de Putseweg ter hoogte van de marechausseekazerne met zijn auto tegen een boom reed. Het slachtoffer was getrouwd en vader van twee kinderen. dende wrak reed ook nog eens een wagen van een Amster dammer in. Deze raakte niet gewond. Hoewel er spoedig hulp kwam opdagein bleek redding niet mo gelijk. In de brandweergarage van Vogelwaarde werden de lichamen van beide slachtof fers geborgen. De auto van de mam uit Kloosterzan-de, die een flinke shock had opgelopen, was total-loss. Uit getuigenverklaringen is gebleken, dat De Winnen zeer snel moet hebben gereden. Toen hij de als gevaarlijk he kend staande bocht bij Putse- duin uitkwam moet hij de macht over het stuur kwijtge raakt zijn. Zijn wagen botste met de linkerkant tegen een boom, waarbij de auto (zie foto) in tweeën brak. Op de provinciale weg Ter- hole-Zaamslag, in de buurt van het kruispunt met de Bos- sestraat, zijn vrijdagavond laat de 23-jarige mej. M. Steven- daal en haar moeder de 56-ja- rige B. Stevenidaal-Dhaene (beiden uit Vogelwaarde) bij een ongeluk waarbij drie auto's waren betrokken, door ver branding om het leven geko men. De auto waarin de slachtoffers zaten, stond naar wordt aangenomen voorgesorteerd om komende uit de richting Zaamslag de Bosse- straat in te rijden. Zij werden daarbij va-n achteren aangere den door een andere wagen, bestuurd door C. uit Klooster- zande. De auto van de beide dames vloog naar de rechter kant van de weg. kantelde en On het bran- De uit Parijs teruggekeerde secretaris-generaal van de so cialistische partij Mario Soar es kreeg in het dagblad „El Re- publica" niet minder dan drie volle pagina's om zijn denk beelden over de toekomst te ontvouwen een weelde waarvan Portugal, na 48 jaar gecensureerd te zijn, niet had du-rven dromen. De socialistische leider werd verwelkomd. Hij had kort daarna een onderhoud met generaal Antonio de Spinola, de leider van de junta. Ze hadden elkaar nog niet eerder ontmoet. Duizenden mensen riepen „vrijheid" en „socialisme" toen de 49-jarige jurist in Lissabon aankwam. Suares zei na het gesprek: „Ik ben nog optimis tischer geworden". De nieuwe regering moet naar zijn oord-eel onmiddellijk besprekingen met de guerrilla bewegingen in Afrika begin nen ter voorbereiding van zelf beschikking en onafhankelijk heid. Hij vindt dat de commu nisten evenals alle andere bur gers het recht hebben zitting te nemen in de beloofde voor lopige regering. De mening van De Spinola op dit punt kende hij niet. Verenigingen van studenten en vakorganisaties hebben zich intussen voor De Spinola uitgesproken. De vakvereni gingen hebben hem al een lijst met verlangens voorgelegd, zo als aanzienlijke loonsverho gingen en een vijfdaagse werk week van 40 uur. Soares zet in het interview in El Republica, onomwonden zijn Marxistische denkbeelden uiteen. Hij eindigt; „Wie de strijd uit de weg gaat, zal ver liezen". Daar tegenover wordt in Lissabon ook veel ophef ge maakt van de verklaring, waar in generaal De Spinola zijn volk belooft „een hoogtepunt van orde, veiligheid en recht vaardigheid te zullen vesti gen". Hierachter gaat de ver kapte dreiging schuil, dat de junta de losgebarsten geest drift van links met nodige re- serve bekijkt. Bitter is giste ren dan ook in Lissabon de be noeming ontvangen van Ro- gerio Coelho Dias tot direc teur-generaal voor de nationa le veiligheid. Dias zou volgens onthullingen een voormalig in specteur zijn van de PIDE of wel D.G.S. het geheime po litieapparaat, waarop de junta momenteel een klopjacht houdt, maar waarvan nog meer dan 2.000 leden op vrije voeten zijn. De benoeming van Diaz op een zo vitale post wordt in Lissabon -ronduit „een klucht" genoemd. De Zuidafrikaanse regering heeft zondag de Portugese jun ta officieel erkend. In de nacht van zaterdag op zondag is de 40-jarige W. H. Dorst uit het Zeeuwse Nieuwer kerk op rijksweg 18 door een auto geschept en ter plaatse overleden. De heer Dorst was op weg naar huis. De automo bilist was verblind door de lichten van passerende auto's. IN GRIEKENLAND zal een proces worden gevoerd tegen 45 personen die betrokken zijn geweest bij een schandaal rond de vleesinvoer. Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het verbonos- bestuur van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft de verbondraad (de voorzitters van alle aangesloten bonden) telegrafisch bijeengeroepen voor een spoedberaad vanmid dag in Utrecht naar aanleiding van de aankondiging van de Unie BLHP het NKV-lid- maatschap per 1 januari a.s. te zulle: opzeggen als niet voor 10 juni wordt tegemoetgeko men aan de in de unie levende bezwaren tegen het model voor e en federatie van NVV en NKV. Dit is zaterdagmid dag besloten tijdens een extra vergadering van het verbonds- bestuur die was bijeengeroe pen om zich over de onstane situatie te beraden. De heer W. Spit, voorzitter van het NKV, verklaarde dat het verbondsbestuur een aller laatste poging wil doen om de Unie BLHP te bewegen in het NKV te blijven. „Maar we willen dan wel graag concreet weten wat de Unie van ons verlangt, want tot nu toe heeft men zich beperkt tot vaaghe den", aldus de heer Spit. Hij voegde daaraan toe geen grootse verwachtingen te heb ben van deze allerlaatste po ging. De heer Spit zei de in druk te hebben, dat de heer Hubben (voorzitter van de Unie BLHP) de constructie van het federatiemodel niet snapt of willens en wetens op omgekeerde en dus foute wij ze interpreteert. (Van onze sportredactie) Wiclr61111611 BREDA Niet alleen in het betaalde voetbal gebeur den er sensationele dingen. Ook in het amateurvoetbal was het gisteren goed raak. Tijdens de streekderby RAC - Dongen moesten de zieken auto's in actie komen voor de minder fraaie gebeurte nissen die zich op het veld hadden afgespeeld. In een door, naar beide partijen be weren, door scheidsrechter Veemhof uitermate zwak ge leide ontmoeting werden de beide doelverdedigers Jac. Hermans en Henk van Loon met een hersenschudding naar het ziekenhuis ver voerd. Tevens werden er drie spelers door Veenhof opgeschreven. De coureurs van Frlsol zul len niet in het Nederlands kampioenschap in Hoogerhel- de starten. Het gaat hier om een tegenmaatregel van de directie van Frisol die zich door Vissers in zijn hemd voelde gezet, omdat de Ois- terwijker, ondanks een con tract, niet tijdens de profron de van Gelderland was ko men opdagen. Sprundel is gisteren kampi oen van de vierde klas G geworden. In een sensatione le wedstrijd versloegen de mannen uit Sprundel Steen bergen met 32 0 Veenhof. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De 40-jarige Annie M. B. uit Bemmel (GId.), sinds vrijdag in arrest op verdenking van moord op haar 79- jarige moeder, blijft ontkennen ook maar iets met de moord te maken te hebben. Hoewel de aanwijzingen voor de politie vol doende redenen zijn haar te blijven verhoren, is niets uit haar los te krijgen. Tot zondagavond duurden de verhoren nog voort. Op een persconferentie liet kapitein K. A. Sjoorda van het districtsbureau Nijmegen van de rijkspolitie de verschillen de gebeurtenissen nog eens de revue passeren. Vrijdagmiddag om ongeveer drie uur kwam een kleinzoon van het slacht offer, mevr. G. F. Evers uit Bemmel, bij de politie melden dat het bejaardenhuisje van oma dicht was en oma niet opendeed. Het jongetje was door zijn moeder, thans ver dacht van de moord door het inslaan van de schedel van haar moeder, gestuurd. De politie moest het raam forceren en trof bij binnen komst de dode vrouw onder aan een trap in de berging aan. Aanvankelijk werd ge dacht aan een ongeluk, maar de bloedplas' en de verbrijzel de schedel bracht de politie op andere gedachten. Aangezien van een roof moord door het nig aanwezig zijn van huishoudgeld geen sprake kon zijn, begon het re chercheteam van de rijkspoli tie met een imvaragrijk buurt onderzoek om te weten tl ko men wie de vrouw voor het taatst had gezien. Bij een be zoek aan één van de twee dochters van het slachtoffer, die 's morgens nog bij haar moeder was geweest, trof de politie bloedsporen aan op de jas en de schoenen van doch' ter Annie. Omdat zij geen verklaring kon geven voor het bloed op haar kleding en bo vendien nog in alle haast had geprobeerd de kleding te rei nigen en te verstoppen, be sloot de recherche haar voor verhoor vast te houden. Dochter Annie, die in 1966 tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens ver' giftiging van haar vader met parathion, maar later door het gerechtshof wegens gebrek aan bewijs weer werd vrijge laten, verklaarde tegenover dé politie dat de sporen op haar kleding geen bloed zijn maar roest. Bij het gerechtelijk on derzoek is echter gebleken dat op de kleding en schoenen menselijk bloed kleefde. Het is nog niet bekend of het bloed afkomstig was van mevr. Evers. Voor zover bekend was de relatie tussen dg vermoorde en Annie, moeder van vijf kinde ren, voor vier dagen werkster in Nijmegen en echtgenote van een tuinier, goed. Het mo tief is daarom nog een groot raadsel voor de recherche. Ka pitein Sjoorda voegde er ech ter aan toe dat Annie een „harde" is bij verhoren, gezien ook de geruchtmakende zaak van „de gifmoord van Bem mel", waarbij zij wel „23 keer bekende en 24 keer ontken- de", aldus kapitein Sjoorda. De zaak van de gifmoord begon in 1966 te spelen, nadat de verdachte van nu wegens een vermogensdelict ten nade le vain baar zuster met de politie in aanraking kwam. Naar aanleiding van deze zaak kwam men tot het vermoeden dat haar vader geen natuurlij ke dood zou zijn gestorven. Vier jaar na zijn begrafenis 1 mei 1962 werd het stoffe lijk overschot opgegraven, waarna bleek dat de stoffeUj- ke resten sporen van het land bouwgif parathion bevatten. Dochter Annie werd toen van de moord verdacht. Op 1 mei 1974 zal moeder Evers worden begraven. WOLKENVELDEN. BUIIG Maximumtemperatuur: twaalf (kust) tot vijftien (land) graden. STAD EN STREEK Waterstaters kunnen geen goed doen bij Zevibel-voorzitter. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Pax Christi: Gelijke rechten voor Palestijnen en Israëli's. Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Fats Domino, volharden de vijftiger. Pagina 13 MOSKOU Alle 118 men sen aan boord vara een Rus sisch verkeersvliegtuig zijn omgekomen, toen het toestel zaterdagavond brandend neer stortte in de buurt van Lenin grad. Het was een viermotori ge Iljoesjin-18 van Aeroflot. Van buitenlandse slachtoffers is geein melding gemaakt. Het ongeluk gebeurde kort na het opstijgen in Leningrad. De machine was op we,g naar Krasnodar in het zuiden van Rur'and. Van Russische zijde is volgens gewoonte niets over het ongeluk meegedeeld. DE 21-jarige Belg F. Verton, gen uit Aalst is zaterdagmiddag dood aangetroffen op zijn ka mer in een hotel in Amster dam. (ADVERTENTIE) DE STAKINGSLEIDING bij Bronswerk Apparaten Fabriek in Utrecht heeft een manifest opgesteld dat vandaag zal woi den verspreid onder de onge veer 1300 werknemers bij Bronswerk in Amersfoort en Nljkerk. In het manifest wordt opgeroepen tot solidariteit. Morgen, dinsdag 30 april (Koninginnedag) zal onze krant NIET verschijnen. Onze kantoren zullen de gehele dag gesloten zijn. De Directie 200 gram boter -200 gram suiker 1 pakje vanillesuiker - 5 eieren 75 gram pure chocolade - 200 gram bloem - 700gram maizena-3/4pakje bakpoeder - 6 eetlepels sterke koffie - TOO gram fijn gehakte wal noten of hazelnoten Notencake. Zachtgeroerde bofer vermengen met suiker, vanillesuiker, dooiers en geraspte chocolade. Bloem ze ven met maizena en bakpoeder, koffie erdoor en bij de boter voe gen. Tot glad beslag roeren en de noten toevoegen, stijfgeklopte eiwitten erdoor scheppen. In beboterde vorm gieten en de cake in ca. 40 minuten gaarbak- ken bij ca. 180° (voorverwarmde oven). Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig).

de Stem | 1974 | | pagina 1