Waterschappen tegen plan van Klaasesz ineen en JAN HENDRIKX! nu ook in Oosterhout Heuvelstraat 10-12 Landbouwschap ziet bezwaren tegen damplan Boerderij voor kinderen Meten van lucht goedkoper voor gemeenten Wee keind tips van VVV Zeeland In brief aan minister BEOMMAARD kers gepakt Auto uit de bocht STOOKOLIE TREFT ZEEVOGELS ERSCHEIDING Feestelijke begrafenis van D'66 Enige regen ':U *>-• ^Oöwater KOSTEN VEILIGHEID KUNSTEI UNIE KLOYENIERS SCHUTTERb- KAMPIOEJN Zeilwedstrijd STIJLKIOKKEN kerk steen, stieviering. Jre -2003 de, 01195 .00 ine, ig 7... -Bath, .1 0.00 iart, n dag n >g 9.( Cilllg. - I H. EligiUS| ,uuo. Zaterdag n„„ ig 8.30 en 10.30 uur O.L.V. Hemelvaaw I uur I4' Z°ndag 8« I Zaterdag ia .30 en 10.00 uur. ith, (kerk H0Bt I Zaterdag 7.00, 5 uur. 1 rt, tel. 01158-16(1, Gent, H. Maria ..g 19.15 zondag 83a 11.00 uur. s wll< Zaterdag 17.00 9.00 uur. ™r dijke, zaterdag 10 m ondag 10.00 uur. Jat' JHul„P^rk, zaterda. zondag 8.30 uur. I St.-Jan de Doper t«i I -208. Zaterdag 'laai 8.00, 10.00 en 1900 Ant. van Padua tal I -418. Zaterdag 9.00 uur. 1 Izen, H. Willibrordus 01150-2327. Binnenstad gg 11.45 uur. TriniS zaterdag 19.00 uu. 1 ag 9.00 en 10.15 uur' skerk: (Hoek) 20n; 10.00 u. Opstanding I zaterdag 19.00 u. zonda» 11.00 uur. jen, Parochiekerk Sin Zaterdag 19.00 en zon- 8.30, 10.00 en 12.00 uur, Hof PauwenW ig 11.00 en 19.00 uur. g, Martinuskerk, zater- 19.00, zondag 10.30 rpe, H. Maria Visitatie! 01158-527. Zaterdag! zondag 8.00 en 10.00 jkè, O.L.V. Tenhemel-1 ing tel. 01176 - 284 1 ■dag 19.00, zondag 8.30 .30 uur. ■aat, Zaterdag 19.151 H. Anna, zaterdag en zondag 9.45 uur 01130-1363 (Hans-1 zondag 10.00 uur), rpe, Zaterdag 17,151 riediensfen Goes ziekenhuizen, pa- e O.Z. Beveland. Zon-1 ran 12.00 -24.00 uur; P. Izen, Nachtegaallaaa 581 es, tel. 01100-8674. n Z. Beveland, Zondag I 12.00-24.00 uur: W. Cle- Burg. Lewestraat 13 _,ewedorp, tel, 01196- 1 onze correspondent) AVENPOLDER —De Blommaard uit 's-Gra- ler heeft gisteren de aille verbonden aan 8e 'an Oranje-Nassau in kregen. :er Blommaard die voor spreking over de par- iblemen ten gemeente van Borsele te Hein- d was gevraagd, was er verrast met de aan- ■id van een aantal ge- n, waaronder een ver- oordiger van de rijks- sinspectie. Burgemees- van Waes wees op 8e sten van de heer Blom- in de sector beroepsve rvoer. Zo is hij 25 jaar slid van die Nederland van protestants-chris- beroepsgoederenver- 3 geweest. Daarnaast jubilaris promotor van anisatie in Zeeland en oprichter van de Pr0" afdeling, die momen- ondernemingen telt. ze afdeling hanteerde jaar de voorzittersha- anaf 1945 tot heden u van de districtsadvies" iie voor het beroeps- nvervoer te water en weg. Tot de vele ver- n van de jubilaris be- ook het voorzitterschap e bodenvereniging 'e Maast deze maatschap- inspanninigen heeft 8e ïlommaard volgens 8e eester zich ook vor- ijk gemaakt op kerke- >ied. Ds. H. Raven pre* van de vrije evangeli- emeente te Goes he- hem voor die vele ker- activiteiten. onze correspondent). Vrijdagmorgen OW heeft een surveillere a van de politie 0 22-jarige R-B- bij het station aan Na arrestatie ble» -1 een inbraak had het gebouw van n groothanddls-00 het industrieterrein e 17-jarige A. v. M. u >rt kon ontk?"]^r ird later om 9.00 u rijkspolitie uit K™ aangehouden Jin HaB bedroeg 630 ïeques en de pasmn.. er ide ert man 1 in een het iues en ae y-™.. een grote route d vluchtende J°"g Igd, verspreid. Of a heeft de politie a n achterhalen. (Van een onzer verslaggevers) GOES/ZIERIKZEE/KORTGENE/THOLEN De Zeeuw se waterschappen, wier gebied wordt bespoeld door het Oosterscheldewater, hebben gisteren vrijwel gelijkluiden de brieven verzonden aan de minister van Verkeer en Wa terstaat, In deze brieven ontraden de betrokken water schappen (het zijn er vier) de bewindsman om uitvoering te geven aan het plan-Klaasesz. Er valt met de waterschap pen alleen te praten, indien de overheid en rijkswaterstaat garanties kunnen geven dat het plan-Klaasesz in 1978 tot „optimale veiligheid" leidt. De vier waterschappen In Het Oosterscheldegebied geven minister Westerterp een in richt van hetgeen zij onder eeu optimale veiligheid ver staan. Dat is: een rampkans van één op de vierduizend. Het plan Klaasesz rekent een rampkans (na 1978) een op achthonderd. met van Zelfs een verbetering van de veiligheid met een factor acht is volgens de waterschap pen onvoldoende. Zij wensen niet te rekenen met gemiddel- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwde afdeling van D'66 is niet van plan om in stilte onder te gaan. Door middel van een ludieke uitnodiging rijn de leden van D'66 opge roepen om op zaterdagavond 18 mei de afdeling op enigs zins feestelijke wijze aan de wilgen te hangen. De bijeenkomst waarop D'66 in Zeeland afscheid van het kortstondige politieke leven neemt, wordt gehouden in ca fé-restaurant Sinit-Joris te Middelburg. Het afdelingsbe stuur deelt monter mee: „Wij hopen dat de leden die tot nu toe zelden of nooit hun gezicht lieten zien-, deze keer geen verstek zuilen laten gaan. Wij kunnen ons gezicht toch niet meer verliezen". Met enige galgenhumor wordt daaraan toegevoegd, dat men toch op pittige discussies hoopt. „Er is nog hoop. Misschien in de vorm van „Democraten'77", aldus het bestuur. Vooruitzichten voor zondag «n maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Plaatselijk enige regen en Iets minder koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren ton 2—9. min. tem©: om streeks 4 graden, max. temp: omstreeks 12 graden, kans op een droge periode van minstens '2 uur: 80 procent, kan op een geheel droog etmaal 60 Procent. Voor maandag: Aantal uren zon 0—7, min. temp omstreeks graden, max. temp- om streeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 tnr 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 pro tent. waterstanden ®N HAAG De waterhoog ten van vrijdagmorgen, mee- Weeld door rijkswaterstaat: Konstanz plus 1, Rheinfelden plus 2, Straatsburg 180 plus 12, Plittersdorf 330 plus Maxau 388 min 2, Plochin- 8en 139 min 1, Mannheim 202 7, Steinbach 126 min 3, "emz 215 min 2, Bingen- min 3, Kaub 132 min 5. ,er 251 plus 11, Koblenz 147 Plus 9, Keulen 99 plus 5, Ruhr- 'rt 247 min 3, Lobith 880 min vannerdense Kop 859 mm Nijmegen 685 min 4. IJssel- 355 Mcn- min 3, Eefde IJssel m'n 7. Deventer 235 min 4, 'sin 5460 min 4, Borgharen 5™ Plus 8, Belfield 1112 plus ■.Grave beneden de sluis 501 «11)13. Mori 'gen, zondag 28 april, gen op Zoom 7.47 20.1] Hansweert 6.53 en 19.23 '«neuzen 6.20 en 18.49 «ussmgen 5.48 en 18.24 "emeldinge 7.37 en 20.01 li „Maandag 29 april. I 5®gen op Zoom 8.44 en 21.12 hansweert 7.56 en 20.33 '«neuzen 7.26 en 20.01 Jhssingen 6.54 en 19.37 ge 8.34 en 21.02 de waterstanden en gemiddel do stormsterkte, maar met ui tersten, en dan nog in een combinatie van alle factoren tezamen. Het Waterschap Noord-Be veland heeft het standpunt dat door de vier waterschappen is onderschreven, nog iets pitti ger geformuleerd. De hoofdin gelanden-, die in Kortgene ver gaderden, vonden de concept brief die hun bestuur hum had voorgelegd, naar zij zeiden „te zoetsappig". Vanuit Kortgene wordt minister Westerterp nu dan ook een brief toegezonden waarin de uitvoering van het plan-Klaasesz „ten sterkste" wordt afgeraden. De voorkeur die de vier waterschappen hebben voor het Deltaplan-ou- de-stijl wordt door Noord-Be veland vertaald als: „Wij drin gen met klem aan op uitvoe ring van de afsl.uitingswerken volgens de oorspronkelijke werkwijze"- Het Zuidbevelandse water schap, dat in Goes vergaderde, vernam enkele technische ar gumenten tegen het plan- Klaasesz- Volgens berekenin gen van de technische dienst van hét waterschap zou 17,1 kilometer zeedijk, van de 36 kilometer die het watersdhap aan de Oostersehel'de beheert, grondig moeten worden verbe tert, om de mensen de nodige veiligheid te verzekeren gedu rende de „onzekere periode" tussen 1978 en 1933. Voor Yer- seke zou een consequentie daarvan zijn: het verdwijnen van de bebouwing op de zee dijken. Met het „schoonma ken" van de dijken aldaar zou alleen al een bedrag van 50 milioen sulden zijn gemoeid. In de vergadering van het Zuidbevelandse waterschap gingen stemmen op (van de burgemeesters van Goes en var Reimerswaal) om de as pecten inzake visserij en mi lieu buiten de brief aan minis ter Westerterp te houden. Al leen het veiligheidsaspect is relevant voor het waterschap, vonden de burgemeesters. Burgemeester F. G. A. Hu- ber van Goes gaf meteen al een voorbeeld van zo'n veilig heidsaspect: de bedenkelijke waterkerende functie van de sluis in Goes. Mr. Huber veronderstelde overigens dat het rapport- Kl-aasesz een politiek stuk was. „Had de commissie de opdraéht niet beter terug bun nen geven?", vroeg hij zich af. Dijkgraaf Dees constateerde in Goes dat het veiligheidsbe lang in het rapport-Klaasesz nie+ geheel uit de verf is ge komen. In de vergaderingen van de waterschappen Scfaou- wen-Duiveland en Tholen werd de vrijwel eensluidende brief aan minister Westerterp krachtig ondersteund. Gistermiddag sprak ook de oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land, de heer C- Kameraad, zien over het rapport-Klaasesz uit. Hij noemde het een „kunst- ei", bepaald geen ei vam Co lumbus, aldus de heer Kam- meraad. „Het plan-Klaasesz lijkt mij onberekenbaar duur en uiterst kwetsbaar", aldus de voorzitter tijdens zijn af scheidsbijeenkomst. Ook de Unie van Water schappen heeft kritiek op het plan Klaasesz geuit, omdat ge vreesd wordt dbt met dit plan de veiligheid voor de bevol king niet op dezelfde wijze en binnen de zelfde tijd gewaar borgd kan worden als bij vol ledige afsluiting. Wereldwinkel St.-Niklaas krijgt een wereldwinkel. Deze wereldwinkel die de naarri „Wereldwinkel Waasland" krijgt werd gisteren geopend. In deze winkel zullen produk- ten uit de derde wereld te koop worden aangeboden. Ver der zal er op langere termijn in deze wereldwinkel gelegen heid worden geboden voor vergaderingen van groepen die zich bezighouden met de der- dewereldproblematiek. (ADVERTENTIE) 'W '1 (Van een onzer verslaggevers) GOES In een rapport aan de raad van de waterstaat heeft de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap zijn bedenkingen uitgesproken tegen het z.g. plan-Klaasesz. Erop gewezen wordt dat de landbouw steeds en met grote nadruk heeft gepleit voor veiligheid op zo kort mogelijke termijn. Deze veiligheid biedt het deltaplan in 1978 terwijl de voorstellen van de oommissie Oosterschelde inhouden dat optimale veiligheid eerst in 1993 bereikt zal zijn. Het landbouwschap vraagt zich af of met de kritieke situatie van najaar 1973 voor ogen het gerechtvaardigd is op punt van de veiligheid conces sies te doen. Bovendien vraagt de geoeganiseerde 1-andbouw in Zeeland zich af of de po reuze blokkendam reeds in 1978 gereed zal zijn. Gevraagd wordt of de deltadienst van Rijkswaterstaat achter het plan staat of dat het een zui ver experiment is. Afsluiting van de Ooster schelde Detekent het ontstaan van een zoet Zeeuws Meer, hetgeen voor de land- en tuin bouw van bijzonder groot be lang is, zo wordt geschreven. ,,De landbouw zal de daaruit voortvloeiende voordelen moe ten missen en is, indien vol doende garanties voor de vei ligheid wordt geboden, hiertoe gaarne bereid indien de alter natieve oplossing kan leiden tot behoud van de oester- en mosselcultuur en de milieusi tuatie". Ero-p gewezen wordt voort dat het alternatieve plan bete kent dat de Oosterschelde rond 1993 kan worden afgeslo ten. „Voor wiens rekening ko men de hogere onderhoudskos ten gedurende de penoae 1978-1993. Naar de mening van de georganiseerde land bouw zou het onjuist zijn deze kosten ten laste van de inge landen te brengen", aldus de gewestelijke raad. (Van onze correspondent). BIGGEKERKE De be stuurder van een personenau to, de heer M.S. uit Vlissingen, is in Biggekerke bij de be graafplaats uit de bocht gevlo gen en in een sloot beland. De heer S. werd per ambulance met hersenletsel overgebracht naar het Bethesda-ziekenhuis te Vlissingen. Zijn auto werd geheel vernield, Sinds enkele weken is er een kinderboerderij in Zuid- Beveland en meer speciaal in de stad Goes. De kinder boerderij de „Hollandse Hoe ve", ligt juist buiten de stad aan de weg naar Kattendij- ke. Zij is ondergebracht in een prachtige oude Zeeuwse schuur, zwart geteerd met witte omlijstingen en een rie ten dak. In de schuur zijn di verse afdelingen de gecreëerd voor het verzorgen van de dieren, die tot de boerderij behoren. En hoewel de kinderboer derij nog erg jong-is, lopen er toch al heel wat dieiren. Wij zagen er onder meer een schaap met een aauital lam metjes, een stel brutale gei ten, die direct op de kers toelopen en om iets lekkers, konijnen, waarvoor een speciale konij nenberg werd ontworpen, pauwen, een kalkoen, een he le reeks sierkippen w.o. zijde hoenders en wyandotten, dui ven, fazanten, Kaapse een den, cavia's (in de volks mond marmotjes), twee Jon ge kalfjes en wat ons én de kinderen aansprak twee klei ne hangbuikzwijntjes. Twee zwarte dikbuikige biggetjes, die zich soms tegen wil en dank lenen als speelgoed beest voor kleuters, een kod dig gezicht. Toch is de kinderboerderij niet in de eerste plaats als speelterrein bedoeld. Omdat het boerenbedrijf zover is te ruggedrongen in deze streek wil men door middel van dit project de kinderen weer te rugbrengen naar het agra rische ambacht. Alle bezoe kers worden verzocht de be heerder bij het verzorgen van de dieren te helpen. De in de schuur aanwezige hok ken zijn bedoeld om ge bruikt te kunnen worden bij schoolonderricht óp de boer derij aanschouwelijk biolo- logie onderwijs dus. Maar de boerderij is ook op eigen gelegenheid te be zoeken en wel tot 1 oktober a.s. dagelijks van halftwee tot halfvijf in de winter maanden kan men er alleen in op woensdag-, zaterdag en zondagmiddag. De toe gang tot de „Hollandse Hoe ve" is gratis. Iedereen zal echter begrijpen dat het voer voor de dieren veel geld kost en daarom hangt er bij de ingang een bus voor vrijwil lige bijdragen. Uit de op brengsten zal ook getracht worden die boerderij nog meer dieren te geven. 0 Kinderboerderij in Gom De Hollandse hoeve ligt in een aantrekkelijk gebied. Di rect naast de boerderij is een grote boomgaard, beho rend bij het recreatiegebied, waar men vrij mag wande len. Vooral nu, nu de appel bomen in bloei staan is het er erg mooi. Achter de boomgaard ligt het overdekte zwembad, dat ook in deze voorjaarsmaanden heerlijk verwarmd water heeft, x Gaat men na een bezoek aan de kinderboerderij en de wandelboomgaard niet naar het zwembad, waarom dan niet een rijtoer maken naar Kattendijke aan de Ooster schelde? De toegangsweg is een prachtige met bomen be plante binnendijk, die uit komt op de zeedijk, van waar men een magnifiek uit zicht heeift over de Ooster schelde met in de verte het silhouet van de Zeelandbrug. Kattendijke heeft een leuk gerestaureerd kerkje uit 1404; de achtkantige toren met peerbekroninig is uit de zeventiende eeuw. Vooral bij sportvissers is de naam Kat tendijke niet onbekend. Welk weertype er ook is, altijd ziet men ze zitten, ge nietend van de rust en het water, starend naar de vis lijn, wachtend op een nog be tere vangst. Vanaf Kattendij ke komt men via binnenweg getjes in Kapelle waar dit weekend de appelboomgaar den in volle bloei staan. Overal ziet men de roze bloesefn met dieprode bloe semknoppen. Ook de late pe rerassen staan nog in volle bloei, zodat ook dit weekend de bloesem weer hoogtij viert in Zuid-Beveland. Van af Kapelle kan men via de Kapelle Postweg weer terug rijden naar Goes, de centrum plaats van Zuid-Beveland en het startpunt van dieze week- endiroute. Nog een laatste tip: Rij deze routesuggestie eens per fiets, als training op de ko mende nationale fietsdag (18 mei), waarvoor iin Zeeland drie startplaatsen zijn, t.w. Renesse, Goes en Vlissingen. In een komende weekendtip zullen wij u hierover nader berichten. eindredactie: rein van der helm (Vam onze correspondent) MIDDELBURG De jaar lijkse winterwedstrijden van het 9e district vam de konink lijke Nederlandse schutters- associatie is geëindigd met een finale, waarvan de voorronden in januari al zijn begonnen. De finale werd gehouden in de schictaccommodatie vam „de Kloveniers" te Middelburg. Kampioenskorps wera „de Kloveniers" met 383 punten. Kampioen in de klasse a. te vens Zeeuws kampioen, werd de heer J. de Bree uit Middel burg die 197 punten behaalde. Bij de prijsuitreiking dankte de voorzitter van de K.N.S.A., district 9, de heer N. van de Waa, de leden vam de districts- tecbnische cimmissie klein kaliber geweer voor de vele werkzaamheden gedurende de ze winterwedstrijd. De deelne mers aan de finale waren af komstig uit midden- en noord- Zeeland. (Van een orazer verslaggevers) YERSEKE Op de Ooster schelde bij Yerseke worden op zaterdag 4 mei de traditionele openinigs-zeilwedstrijd'en ge houden. De wedstrijden wor den georganiseerd door de wa tersportvereniging Y erseke. Dit zeilevenement, het eerste van 1974 op de Oosterschelde, begint 's morgens om elf uur. Gezeild wordt in alle ior-klas- sen, in ongemeten jachten en in alle klassen open boten. De wedstrijdroute wordt zoals ge bruikelijk uitgezet op de Schaar van Yerseke. Inschrij ven kan men 's morgens van acht tot negen uur, voor de start van de wedstrijd, op het havenkantoor in Yerseke. De prijsuitreiking zal 's avonds om acht uur plaats vinden in hotel de Oesterbeuxa. (ADVERTENTIE) BRUINISSE (ANP) Niet alleen op de Waddeneilanden blijkt stookolie te zijn aange spoeld, maar ook langs de Brouwersdam, waarmee de Greve.'ingen is afgesloten treft mer stookolie aan. De hoeveelheid is niet zo groot, maar wel genoeg om slachtoffers te maken onder de zeevogels. Het zijn voorname lijk zwarte zeeeenden die langs de dam fourageren. En kele slachtoffers van de stook olie werden reeds dood aamge troffen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontreiniging Zeeland heeft besloten de kosten van het Zeeuwse meetnet gelijkelijk te verdelen over provincie en deelnemende gemeenten. Blijkens ambtelijke informatie, aldus voorzitter J. van den Bos, is voorts een rijksbijdrage van tussen 60 en 70 mille per meetjaar te verwachten. Dit betekent in con- creto dat de bijdragen die de gemeenten thans moeten opbrengen, 0,66 per inwoner, omlaag gebracht kunnen worden tot 45 cent (als het rijk niet bijdraagt) of tussen 35-40 cent. Tij d eins de gisteren gehou den vergadering van de ge meenschappelijke regeling werd besloten de kosten van het meetnet op fifty-fifty ba sis te verdelen. Tot op heden betaald de provincie 25 en de gemeenten 75 procent. In de wet inzake de luchtverontrei niging is echter een belangrij ke taak aan de provincie op gedragen, die hierdoor meer belang bij het meetnet heeft gekregen. De heer Van den Bos sloot het niet uit dat in de toekomst de verdeelsleutel nog eens pekeken kan worden. De gemeentelijke vertegenwoordi gers hadden gisteren uiteraard geen bezwaar tegen deze „ver laging" van de bijdrage. Een drietal gemeenten in Zeeland doet aan deze regeling niet mer Zierikzee, Schouwen- Duiveland en Midden-Schou wen zullennu opnieuw bena derd worden, nadat pogingen in het verleden tot mislukkin gen waren gedoemd. „Het is een kwestie van solidariteit", zo stelden gisteren enkele le den vl het algemeen bestuur vain de regeling. De nieuwe verdeelsleutel zal, als pro vinciale staiten en de di verse gemeenteraden hieraan hun goedkeuring kunnen ge ven, ingaan per 1 januari 1974 Het meetprogramma van dit jaar zal ten opzichte van vorig jaar gehandhaafd blijven, zo zei de heer Van den Bos. Het dagelijks bestuur heeft overi gens wel zijn verwondering uitgesproken iver het feit, dat van de metingen over 1973 door het TNO geen rapporten zijn gekomen. Men heeft moeilijkheden met het ver werken van de gegevens we gens overbelasting op het de partement", aldus de heer Van de Bos. Van de meetrapporten zal, zo werd meegedeeld, eèn korte samenvatting worden gemaakt, die aan de gemee®« tebesturen zal worden toeg*»' zonden. Het bestuur keurde rekening over 1973 en de b#< groting over 1974 goed.

de Stem | 1974 | | pagina 3