ntact Onenigheid over oproep- plaats voor rij-examens Goedkaop& veilig op Iyresouê de band,, met de groene stip VEER Vrouw in bedrijfstop zeeuws Veerdiensten terug op peil van 1970 Geen behoefte aan afvalwater General Electric IWUSTRIA IN TERNEUZEN NIEUWE MELDPLAATS FILMS IN ZEELAND P. VERWIJS (VOORZITTER OESTEREXPORTEURS): Terneuzen wereldbekend aroma Zonnig van een plaatselijke iekclub, Eddy de bil- beoefent en secreta- 'an de biljartclub De Arend en ook lid |g sportadviescommissie gemeente Hulst, is Ga- ;eds In touw om pijlen en voor zichzelf en en kennissen in orde n. georganiseerd. Het <m- e daarbij was alleen verschillende deelne- verenigimgen van dui- lers zich in verschillen- linces moesten ophou- was geen ruimte te groot genoeg om alle nondse duivenliefheb- uder te brengen- Tot de burgemeester, zelf •woed duivenmelker, op e kwam, dat het stad- grootste zaal van de is. Dus moest het stad- idens de Rerum Nova- sten maar als inschrij- laal voor de wedvlucht tuitte op een paar klei- ilijkheden. In de eerste waren er natuurlijk fle die vonden dat een s daar niet voor be te. Ten tweede kon net de reglementen van -ische bond van duiven- jers niet. Ook de plaat- horeca zag er niet vee iwege een aanzienlijn verlies tijdens net de burgemeester zette en het stadhuis zal tg- ret feest als imschnj- kaal dienen. In de hal immense bar geplaatst ïeklo is sedert verle- een heemkundig npje i is een in-v..,.-—■- - te bezichtigen. gevestigd in de oo- Islokalen in de Raanj' Wie geïnteresseerd historie van Eeklo e kan er iedere zon- tussen tien e terecht. Speciale voor groepen, kunnen vooraf bij VVV worden aan- ng "gen uur m lijke :d- •/Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Het eerste kwartaal van 1974 zijn je provinciale Stoombootdien- °[en in Zeeland, wat hun „om- !et" betreft, teruggezakt naar het peil dat zij in 1970 hadden bereikt. Als gevolg van de au toloze zondagen in januari. maar waarschijnlijk ook door een selectief autogebruik, is het aantal overgezette voertuigen 0p d beide veerdiensten over de Westerschelde in de eerste drie maanden van dit jaar be perkt gebleven tot ongeveer 435.000. In de overeenkomstige periode van 1973 werden er 30.000 voettuigen meer over gezet. Het eerste kwartaal 1973 was al een soort diepte punt, omdat men de topcijfers van 1971 (toen werden er in bet eerste kwartaal bijna 475.000 voertuigen overgeva ren) niet kon halen. Dat een selectiever autogebruik tot de daling van het vervoersaanbod heeft bijgedragen blijkt uit de cijfers over de maand maart 1974. waarin geen beperkingen aan het autoverkeer waren op- In de maand maart 1973 bedroeg het aantal over gezette voertuigen nog ruim 178.000. In maart 1974 liep dit cijfer terug tot ruim 155.000. Wat de verschillende dien sten afzonderlijk betreft is het van belang te constateren dat zowel de dienst Kruiniingen- Perkpolder als de dienst Vlis- singen-Breskens ieder een ge lijk aandeel in de daling heb ber gehad. Opmerkelijk is ook dat het aantal voertuigen dat od de aanlegplaatsen op de volgende boot moest wach ten, in de maand -maart hoger is geweest dan in de overeen komstige maand van 1973. Het aantal vervoerde passa giers vertoonde, zowel over het eerste kwartaal als over dé maand maart alleen, even eens een daling. Ook wat het passagiersaanbod betreft zitten de Prov. Stoombootdiensten weer op het niveau van 1970, toen in het eerste kwartaal ruim een miljoen mensen wer den overgevaren. In het eerste kwartaal van 1974 waren het er precies 1.072.400. (ADVERTENTIE (Van een ouzer verslaggevers) ÏERSEKE „We hebben echt geen behoefte aan Gene ral Electric-afwalwater om de oester- en mosselcultuur in de Oosterschelde op peil te hou den". Deze wat scherpe reactie komt uit de mond van voorzit ter P.K.M. Verwijs uit Yerse- ke van de vereniging van oes- lerexporteurs naar aanleiding van de uitlatingen van een Brabantse Waterschapsdeskun- dige- Een vertegenwoordiger van 1 het waterschap West-Brabant. heeft deze week tijdens een vergadering in Bergen op Zoom gezegd, dat hij bij een eventuele uitvoering van het plan-Klaasesz in de Ooster schelde, de toekomstige zout- lozingen van het Amerikaanse I Wrijf General Electric in 'gen op Zoom een oplossing "den betekenen voor even- Heel zoutgebrek op die oester, ea mosselbanfcen. De heer Verwijs vindt deze verrassende theorie onaan vaardbaar: „Belachelijk ze zeggen straks nog, gooi dat spul maar dicht, want een General Electric zorgt wel voor de oplossing". De voorzit ter van de Vereniging van Oesterexporteurs wijst erop, dat er vaak de hand wordt gelicht met de afgifte van de hinderwetsvergunningen: „Dat is in het verleden al meerma len bewezen. Ze vinden altijd wei een gaatje om andere rommel te spuien". Dokter W. Wolff, medewer ker van het Hydro-Bio-log-isch Instituut voor Delta-onderzoek in Yerseke, reageert ook niet al te enthousiast op het Bra bantse idee: „Het is een aar dig idee, als er tenminste al leen maar keukenzout inzit, andere dingen kun je missen als kiespijn. Als er een lo zingsvergunning wordt gege ven, blijven er waarschijnlijk toch wel sporen van vergiften in het water achter. Het hangt ervan af hoe groot die hoe veelheden zijn". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met ingang van 1 mei zullen de Zeeuwsvla mingen, die in Terneuzen op zullen moeten voor hun rij-examen, zich niet meer in hotel Pays Bas in de Nieuwstraat moeten mel den, maar in café-restaurant Industria aan de Baandijk in Terneu zen. Over de verplaatsing van de zgn. oproeppiaats in Terneuzen zijn de gemoederen onder de rijschoolhouders in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen danig in beroering geraakt. Ondanks een protestbrief van de rijschoolhouders, waarin tegen de verplaatsing werd geageerd, zet het C.B.R. zijn zin door „We hebben deze week een gesprek met de rijschoolhou ders gehad. De bezwaren, die er aanvankelijk waren, zijn besproken en het resultaat hiervan was dat de meerder heid wel akkoord is gegaan met verplaatsing", zo werd gisteren door de afdeling voor lichting van het C.B.R in Rijswijk meegedeeld. Een autorijschoolhouder in Terneuzen zie echter „Wij zijn ook tijdens die vergadering al lemaal te-gen verplaatsing van de oproeppiaats gebleven. On ze protesten hielpen niet. We willen geen verandering. We weten nu wat we hebben en wat we zul-len krijgen moeten we nog ma-ar afwacht-en". Hotel Pays Bas, de huidige oproeppiaats, ligt in d;e bin nenstad van Terneuzen. Vol gens het C.B.R. is dat de be langrijkste reden om een an dere oproeppiaats te iga-an zoe ken. „We streven ernaar om in het hele land alle 59 oproep- plaat-sen zoveel mogelijk uit de binnensteden te halen. Die komen in de toekomst alle maal aan de rand v-an de ste den te liggen. Elk jaar worden er een stuk of vijf, zes ver plaatst. Het uit de binnenstad halen van de oproeppiaats is Onderscheiding Wegens zijn uitzonderlijke verdiensten op het gebied van inplantten zen zal op 27 april aan dr. C.D. Binkhorst, die als oogspe cialist verbonden is aan de ziekenhuizen in de Kanaalzo ne, de Snellen-penning worden uitgereikt. In verband met deze onder scheiding zal het bestuur van de Stichting Ziekenzorg Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen dr. Binkhorst op 2 mei van 18 tot 20 uur in het restaurant van het Elisaibethziekenhuis te Sluiskil een receptie aanbie den. (ADVERTENTIE) Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export balisanten destijds, w leek of er stropers :k waren. jia vordt maar vrtjijn e Fransen in Nederig serd met de officier van J een week °ny°rte,,en gevangenisstraf r eiste. Ik vind..1"11 r dat je straf krijgt veer dat je in jjujs is hebt. Uiteindelijk r_ aravan mijn hul3:,,,.,r(le de Fransman. Wa£«. reed niet met uw g{l naar met de a"„fflaal ien mag u nu ee ie *eweer hebben, v pjt itierechter hem to riofronen w in het belang van de examen- kadïda-at. In de binnenstad meteen voor ongelofelijke wordt de kandidaat meestal moeilijke situaties geplaatst. Hij kan er moeilijk wegrijden, moeilijk parkeren e,d. Boven dien streeft elke examinator ernaar om de kandidaat een rustige eerste vijf minuten d-oor te laten maken om hem op zijn gemak te stellen. Met een oproeppiaats in d-e binnen stad zal hem dat niet lukken", aldus de C.B.R. woordvoer der. Vol-gens een rijschoolhouder in Terneuzen zijn de rijschool houders niet zozeer gekant te- zen een oproeppiaats buiten de stad, „Café-restaurant Indus tria is niet geschikt als exa- menlokaaï", aldus een rij schoolhouder. Door de heer H. Kroeze, de exploitant van In dustria wordt dat fel bestre den: „Volgens het C.B.R. is mijn zaak voor het afleggen van rij-examens een van d-e meest giesohi-kte v-an Neder land. Voor deze examens stel len we zelfs twee aparte ruim ten beschikbaar en er is voor de kandidaten een aparte bui tendeur, zodat ze niet door het café behoeven te komen. De hetze tegen mijn bedrijf vloeit voort uit jaloezie van de hore ca in de binnenstad van Ter- neuzen. De horeca-mensen dear staken de rijschoolhou ders op. Maar er valt over mijn bedrijf voor wat het af leggen van rij-exa-mens betreft geen verkeerd woord te ze-g- gen. Er is hier bovendien vol op parkeerruimte. Walt wil men nog meer"? Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld d-oor het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Zonnige perioden, plaat selijk enkele buien en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 1-0. Min. temp.: om streeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. waterstanden DEN HAAG De waterhoog ten van donderdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 301 onveran derd, Rheinfeldierr 205 plus 2, Straatsburg 188 plus 2, Plit- tersdorf 328 plus 3, Maxau 390 plus 11, Plochingen 140 onver anderd, Mannheim 195 min 12, Steinbach 129 onveranderd. Mainz 217 plus 2, Bingen 99 plus 7, Kaub 137 plus 5, Trier 240 onveranderd, Koblenz 138 min 4, Keulen 94 min 4, Ruh- rort 250 onveranderd, Lobith 884 min 4, Pannerdense Kop 861 min 2, Nijmegen 689 min 3, IJsselkop 839 min 3, Eefe IJssel 362 min 2 Deventer 239 min 1, Monsin 5464 plus 14, Borgharen 3885 plus 37, Bel- feld 1105 min 5, Grave bene den de slüis 504 min 4. hoogwater Morgen, zaterdag 27 april Bergen op Zoom 6-59 en 19.25 19.25 Hansweert 6.04 en 18.27 Terneuzen 5.29 en 17.51 Vlissingen 4.57 en 17.24 Wemeld'inge 6.49 en 19.15 HULST DE KONING VAN ENGELAND. Vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 21.00 uur, zondag om 17.00 uur en om 21.00 uur en maandag om 20.00 uur, voor "de zestiende en laatste week, de sexfihn met een knipoog, Vrolijke ontucht in Tirol. Toegang 18 jaar. Zaterdag en zondag om 19.00 uur The Burglars (De inbrekers) met Jean-Paul Bel-mondo, Om-ar Sharif, Dyan Cannon, Robert Hossein e.a. Een film van Henri Verneuil, die slechts één hoofdmotief voor ogen had, toen hij d-e film maakte: actie, spanning en sensatie. De bende van Jean-Pa-ul B-el- mo-ndo rooft voor een mil joen dollar a-a* smaragden uit een „onneembare" kluis. Als men daarnaast Omar Sharif zieit als de corrupte politie-ohef. die Belmondo wil inrekenen of d-e smarag den in zijn bezit wil brijgen en Dyai. Cannon al-s de hy per sensuele trait d'uni-on, die alleen maar belust is op geld, dan kan men op zijn vingers uittellen dat de span ning te snijden is. Toegang 14 jaar. Zondag om 15.00 uur, Pippl in Taka-tuka Land en die is geschikt voor alle leeftijden. TERNEU ZEN LUXORTHEA- TER. Van vrijdag tot en met dinsdag, telkens om 20.00 uur en zondag ook om 14.00 uur De brug' over de river Kwai. De beroemde film met Alec Guinness, William Hol den en Jack Hawkins en ve le duizenden medewerkers. Een op meesterlijke wijze verfilmde episode uit de tweede wereldoorlog. De bouw vain en de sabotage aan de beruchte Birma-spoorweg, Toegang a.l. OOSTBURG - LEDELTHEATER. Vrij dag, zaterdag, zondag en dinsdag om 20.00 u-ui', Ben Hur, met Chart-ton Heston, Jack Hawkins en duizenden anderen in een epos van veldtochten, wagenrennen en gladiatoren. Toegang alle leeftijden. MIDDEL BURG CITY-THEATER zon dag en maandag om 20.00 uur Het liefdesspel van Gre ta. Greta is een blonde ver leidelijke teenager, die in Berlijn al drie maanden de gemoederen bezig houdt, om dat zij al drie maanden is verdwenen. Hans Weimar, een rrnalist is naar Londen gegaan om haar daar t-e zoe ken. Zij-n enige houvast is een paar brieven. Spoedig rijst bij hem de vraag: Wie is Gre-ta, want ieder die hij ontmoet en met Greta heeft kennis gemaakt, beschrijft h-aar op een geheel and-ere manier. De journalist verzeilt In een aantal duistere zaken, maar hij krijgt tenslotte zijn ve-rh-aal. Voorts De brug over de river Kwai. Zie voor na dere gegevens Luxor-theater Terneuzen. GOES- GRAND THEATER. Donderdag, vrijdag en maan dag om 20.00 uur, zaterdag en zondag om 19.00 uur en 21.30 uur, Jesus christ Su perstar,1 met Ted Neely in de rol van Jezus. De film be schrijft de laatste zeven da gen van het lven vain Jezus Christus iin een mengeling van moderne en antieke kle ding. De muziek vormt een intrigerend onderdeel van deze rolprent. Toegang alle leeftijden. Vrijdag om 23.00 uur De non van Monza. Toe gang 18 jaar. Matinee In het sprookjesland van Hans Christian Andersen. Een fij ne. hartverwarmende film. Toegang alle leeftijd-en. Het bij •g gebouwde vissersschip. Door een eendrachtige sa menwerking tussen man en vrouw blijkt het ook in Zeeuwsoh-Vlaanderen nog mogelijk binnen een aantal jaren een gezond, goed flore rend bedrijf uit de grond te stampen. Ook een bedrijf dat niet specifiek binnen de vrouwelijke sfeer ligt, zo op het eerste gezicht. Want bij een machinefabriek, die bo vendien nog een aantal vis- kotters bouwt, verwacht je niet dat de zaak eeonomisch- administratief door een vrouw wordt gerund. Dat blijkt echter wel het geval te zijn bij de Machinefabriek J. Lindenberg, Nijverheidsstraat - what's in a name) in Ter- neuzen. Als ito, na 10 mii-nuten wachten bij de machinefa briek een -auto zie stoppen, stapt er niet de heer maar mevrouw Linid-enberg uit. „U hebt vanmorgen gebeld voor een afspraak. Kom maar mee dn het kantoor. Ik zal u te woord sta-an, mijn man komt ■een beetje later", zegt zij. Mevrouw Lindenberg ver telt mij dat zij het admini stratieve en het financiële gedeelte van het bedrijf on der haar hoede heeft. „Ik hen met het bedrijf meege groeid, al ben ik er een tijd je uitgeweest". Zij laat een beetje doorschemeren dat in het algemeen gesproken technische mensen niet zo veel verstand hebben van administratie. „Die zijn al te vreden als er opdrachten zijn en als die nog op tijd wor den uitgevoerd ook. Maar als het jaar om is wil je toch wel weten welke resultaten je bereikt hebt" zegt zij ge decideerd- Zij verheelt niet dat het zakendoen in heel veel ge vallen een keiharde business is wat je niet -direct aan een lid van het „zwakke ge slacht" zou toevertrouwen. Maar ergens staat geschreven dat één vr-ouw honderd man nen de ba-as is, en van tijd tot tijd gaat -dit wel degelijk op. Al werken er dian geen 100 man bij Lindenberg, met 37 personeelsleden, administra tie en d-e tekenaar inbegre pen, ben je toch ai een aar dig bedrijf dat zorgt dat in een flink aantal gezinnen brood op de plank komt. Wij voeren dit gesprek net op de dag dat de tweede van de vier bij de machinefa briek in aanbouw zijnde vis- kotters zijn technische proef vaart maakt. Het is de Kat wijk 24 met de naam Pieter Jacob, die in opdracht van -rederij C. Haasnood werd ge bouwd. De afmetingen van het sflhip zijn 34,45 x 7,60 x 4,1'0 meter, met een hoofd- motor van 1200 pk, voorzien van een Kuijperskeerkoppe- Imig (dit voor de technische fijnproevers). Het schip is uitgerust met.een elektrisch- hydra-ulische stiuiurmachine, een koelinstallatie voor het vis-ruim en een sdh-erfijsina- chine. Daarnaast neg allerlei techniisdhe snufjes met op de brug moderne navigatie- en opsporingsapparatuur. De eerste viskotter werd in fe bruari afgeleverd aan een -opdrachtgever in Brugge, de Pieter Jacob wordt zaterdag gedoopt, de derde in bestel ling m-oet volgende week zijn proefvaart maken en de laatste worldt eind juili-begin -augustus afgeleverd en zal als d-e Katwijk 45 gaan va ren voor rederij Messenmaker, die in die vissersplaats ii« gevestigd. Uit hetgeen tot hier toe is geschreven zou men de in druk krijgen dat machinefa briek Lindenberg alleen maar schepen bouwt. Dat is zeker niet het geval. Het be drijf krij-gt regelmatig op drachten voor technische werken v-an bedrijven uit d» omgeving. De heer Lindenberg, die inmiddels is gearriveerd, vertelt dat hij voor hij zelf standig werd, ongeveer 9 jaar heeft gewerkt bij een chemisch bedrijf dn Sluiskil. „Ze vonden het wel een beetje vervelend dat ik mijn. ontslag nam-, maar mijn af scheid van deze fabriek is in alle vriendschap verlopen en vanaf het begin tot nu toe krijg ilk reg-e-Imatig opdrach ten v-an ze. Ik heb er boven dien graag gewerkt", zo ver telt hij. De machinefabriek Linden berg begon 11 jaar geleden heel bescheiden aan het Noondendok. „Onze techni sche bedrijfsleider is Arnold Broekhoven", zegt mevrouw Lindenberg. „Hij is precies zo lang in dienst als ons bedrijf oud is- Hij heeft het wel en wee meegemaakt". Vier jaar gel-eden werd de machinefabriek aan de Nij verheidsstraat betrokken, een royaal gebouw waar-in hot bank- en draai-werk wordt uitgevoerd. De heer Lindenberg heeft voorts een bedrijf o-p het Ka naaleiland in Sluiskil, dat in de zomer van 1973 werd be trokken. Dit bedrijf is speci aal bedoeld voor de aanbouw van schepen en het construc tiewerk. Mevrouw Lindenberg, een op en top zakenvrouw, ver telt dat het casco voor een besteld schip elders wordt gebouwd. Ook het elektrisch gedeelte en de n-avigatiea-p- paratuiur worden uitbesteed. De rest doet het Temeuzense bedrijf zelf. In het tijdschrift „De Band" staat over d-eze Ter- neuzense onderneming o m. d-at draaiwerk de specialiteit v-an het bedrijf is. „Het be drijf beschikt over twee .gro te en twee kleine (draad-) banken voor het verrichten van onderhoudswerkzaamhe den. De kwaliteit v-an het werk en de veelzijdigheid is in feite de kracht van dit bedrijf, dat met goed ge schoold en geselecteerd per soneel werkt. De regionale verbondenheid van het be drijf brengt met zich mee dat het -de invloed ondergaat van de -groei en de ontwik keling van Zeeuwsdh-Vlaan- deren en het aangrenzend Belgische gebied''. G. WTJNE eindredactie: rein van Mevrouw Lindenberg en de bedrijfsleider.

de Stem | 1974 | | pagina 3