OR Ajaxvoorhoedeprobleem Onbegrijpelijke nederlaag tegen NEC Stuttgart denkt aan finale GEWELDIGE SHOW VAN FEYENOORD ing DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND programma degradanten Lotto isters kled I 1974 TOTO 42—1 huizen diver*®* /an hun kantoren 26 op vrijdag 26 VERKOOP FESTIVAL iei 1974, op ackers, vuur tjes, wonder- 01155-1224 [lapark onhuis. Vooa* [tzicht. Koop- co. lak, regio Bre akenstraat 43, E4421. rakantie diversen STEM AMSTERDAM Varga, Haan, Mulder, Steffenhagen, Van Dord, Keizer en Rep hebben gezamenlijk een tiental verruk kelijke mogelijkheden gehad om Ajax een comfortabele overwinning op Sparta te be zorgen. Nadat door slecht af werken en goed doelverdedi- gen van Pim Doesburg treffers waren uitgebleven, speelden Ajax en 12.000 toeschouwers de zwarte piet door naar de man in het zwarte pak. Ben Hop penbrouwer floot bepaald geen sterke wedstrijd, het mag bo vendien worden gezegd dat hij Ajax nimmer het voordeel van de twijfel gaf. Indien echter de Ajacieden geen doelpunt meer sinds het vertrek van George Knobel normaal had den gescoord, zou voorzitter Van Praag geen extra politie- versterking hebben behoeven aan te vragen om Hoppenbrou wer na bierflesjes, scheldpar tijen en een stukgeslagen kleedkamerruit tenminste eer veilige aftocht te garanderen. Ajax is geconfronteerd met een afschuwelijk voorhoede probleem. De tekortkomingen in andere wedstrijden werden vaak vergeten omdat midden velder en topscorer Neeskens voor doelpunten zorgde. Nees kens echter zat een schorsing uit en Hulshoff herstelt nog altijd van zijn blessures. Daar mee was Ajax zijn macht kwijt. Ger en Arnold Miihren, Mulder en Keizer kunnen geen kracht maiken. Varga loopt voornamelijk zijn technische kwaliteiten te tomen. Van Dord heeft bijna de lengte van Huls hoff maar weinig meer dat een vergelijking rechtvaardigt. Dat onevenwiohtige Ajax Varga als nauwelijks verdedi gende middenvelder voor Krol was ook geen vondst heeft zich stukgelopen op Sparta. Na een geweldig eerste kwartier bewogen de aanvallen zich zon der overtuiging in de richting van Doesburg. Jansen, Visser en Van der Veen, het sterke kwartet dat redelijk werd ge steund door Meutstege en Van de Munnink. Ajax kom series gaten maken, de voet of het hoofd dat het goede opbouwende werk van Suurbier. Krol, Keizer, Blan kenburg of Varga moest vol tooien., richtte onzuiver of in het geheel niet. Het overwicht (achttien hoekschoppen tegen één) bleef onbekroond. Niet omdat Sparta, dat twee keer door van Staveren) dichtbij een doelpunt kwaim, zo sterk speelde in een spannend en le vendig duel, maar omdat het Ajax van het heden de kracht van het verleden mist en zeker ook in het veld zijn onzeker heid voor de toekomst demon- streerdt. Daaraan heeft Sparta een niet ongelukkig winstpunt overgehouden. icentrum hoeven j in sta- en tourcaravans, J Sport, Astral, Rinel, S« A. 5595,— jasstei etc. Tourcaravans lemontabel). Occasions tour Waliteit, service, financiers 01659-669, 1 km v.a. mooie E.B.-CARAVAN 4 pers.. 4 meter f 2400,-- stegen - Caravancentrum Hoeven. blue - bird 3 meter, 690,-. V«ste«« Cara vaneen trum. HoevenL constructan corona 3 pers. met tent 350 1650.-. Verategen, Caravan" Itrum - Hoeven. sprite musketier met tent f 2500,- Ve^f Caravancentrum - Hoeve"; eifelland 380 1972 met tent, als nlen 3900,-. Verstegen - L centrum Hoeven, eifelland 450 met tent f 3700,-. Verleg I Caravancentrum - Hoeve^J ""^BAGAGEWAGENS als bouwpakket. Gehee monteerbaar v.a. f 250 kg' J?**. Xofvefl huur aangeboden I E kamers gen, ook gemeub. ;ingel 3, Breda. 793 b.g.g. 01696- lersoneel gevraaS TROOS ematlonale vaart, netto per week Telefoon 078- NAC IN TWEEDE HELFT ONHERKENBAAR (Van onze sportredactie) BREDA Onbegrijpelijk. Zo kan men de 13 nederlaag, die het Bredase NAC gistermiddag in zijn thuiswedstrijd tegen mede-degradatiekandidaat NEC leed het beste om schrijven. Wie van de dertienduizend toeschouwers in de rust had durven voorspellen dat NAC, dat op dat moment met 10 voorstond, alsnog met 13 zou verliezen, was onherroepelijk voor gek verklaard. Immers, in die eerste speelperiode bleek de Bredase ploeg NEC op alle fronten de baas. Ja, werd het Nijmeegse team soms zelfs volkomen van de mat geveegd. Met goed en vaak zeer geïnspireerd voetbal. NAC wist in die eerste vijfenveertig minuten wat er op het spel stond en liet dat ook duidelijk zien. Maar in de tweede helft had het er de schijn van dat NAC- trainer Henk Wullems elf makke schapen in hiet veld had staan, die het afgrazen op de groene grasmat belangrijker vonden dan het tegenstand bieden aan een ontketend NEC dat er alles voor over had om die laatste kans op het behou van het eredivisieschap te grijpen. Zeker toen Jan Petera in de zesde minuut na de her vatting de fraaie treffer van Ad Brouwers van voor rust ni velleerde. Dank zij een gewel dige blunder van NAC-doel- man Jan de Jong, die als ver steend bleef staan op zijn lijn toen NEC-verdediger Kornelis van rechts een lange voorzet los liet. Peters demarreerde zich duivels snel vrij van vas te bewaker Theo Dierckx en tot zijn en ieders verbazing kreeg hij de kans raak te kop pen. En dat terwijl De Jong maar een stap voorwaarts had moeten maken om de voorzet van Kornelis te kunnen onder scheppen. NAC-trainer Henk wullems: „De Jong was van- Mag geen moedige aanvoer der. Normaal dirigeert hij en schreeuwt hij zijn aanwjjzigin- £en uit. Maar nu leek het er ?P alsof hij angst had. Hij was msetogen". Henk Wullems zelf kon het ook niet begrijpen, dat zijn Ploeg na rust op deze manier Paar de nederlaag (en de eer ste divisie?) werd geleid Wullems: „In de rust is de jongens nog verteld dat Gro. mngen en Roda achter ston den. Dan zou je toch denken, dat ze er extra tegenaan gaan, maar toen de wedstrijd weer Pegon zag je het onmiddellijk. weer in ging geloven. Zeker na die gelijkmaker van Peters". De NAC-trainer wilde niets weten van het woord pech. „Nee, waarom? Als je in de eerste helft zo verschrikkelijk goed voetbalt, moet je als ploeg in staat zijn eer grotere afstand te nemen dan met dat doelpunt van Brouwers is ge beurd. Nu dat niet lukte, heh- ben we de nederlaag aan ons zelf te wijten". Ze waren zo gelaten alsof ze dachten: ach, we hebben toch We' gewonnen. Op die manier Saven we NEC moed, dat. er autoverzekering- f 9.0«C, tevens reisverzekering. f 156. Telefonische i*111 01149-430. (Van onze sportredactie) BREDA Van de vier ploe- «n in de eredivisie (NAC, Ro- j? IC, FC Groningen en NEC) e in direct degradatiegevaar 'etkeren, heeft NAC ongetwij- e'd het zwaarste programma af te werken. Het resterend programma van vier in gevaar ziet er name- wk als volgt uit: NAC: uit te- P1 Go Ahead Eagles en FC 'wente; thuis tegen Feyenoord; jwda JC: thuis tegen FC U- jïï*ht en Ajax; uit tegen PSV; Groningen: thuis tegen Seartem en PSV, uit tegen FC utrecht; NEC: thuis tegen Fey- toord en Haarlem, uit tegen Dat NAC inderdaad in de eerste helft de kans heeft ge had NEC definitief op afstand te zetten blijkt wel uit het feit, dat NEC-doelman Schel- lekens in de eerste 45 minuten naar grote hoogte groeide. Nadat Brouwers met een wer kelijk prachtig schot NAC in de 16e minuut de leiding had gegeven, moest Schellekens al zijn talenten aanboren om schoten van Dierckx en Quaars te verwerken. In die eerste helft waren er momenten dat NAC NEC gewoon overklaste. Vandaar ook, dat NAC in feite niets te vrezen had voor de tweede periode. Maar toen kwam het Bredase publiek 13.000 man sterk bedrogen uit. NAC werd weer eens over vallen door die onverklaarbare loomheid, die het team zo nu en dan plotseling lam legt. Niets lukte er meer en daar putte NEC moed uit. Eerst was het dus Jantje Peters, onge twijfeld de beste man van het veld, die met behulp van De Jong kon scoren en daarna verkeek diezelfde De Jong zich op een schuiver van NEC- spits Priewe, die vanaf de rand van het strafschopgebied vuur de. Een schot dat Henk Wul lems kwalificeerde als houd baar". Direct daarop wisselde Wul lems Gerard van den Dries voor Piet van Dijk die meer kracht in de lamgeslagen aan val moest brengen. Maar dat lukte niet meer. NAC was al geklopt op het moment dat Pe ters gelijk maakte. Dat Gerd- sen er 1—3 van maakte via het feit, dat Schrijvers te lang was blijven hangen deed er dan ook niets meer toe ROB VAN DEURSEN 0 Een NAC-actie, die bijna een doelpunt zou opleveren in beeld. Henk van Rooij (boven) krijgt de bal toegespeeld, Schellekens is kansloos, maar Cornells kan nog net redding brengen. STUTTGART (SID) VFB Stuttgart denkt al voor de wedstrijd tegen Feyenoord voor een met 72.000 toeschou wers allang uitverkocht Nec- karstadion aan de finale van het toernooi om de UEFA-cup. „Als we het na de krappe nederlaag van 12 in Rot terdam niet redden, dan kun nen we beter stoppen", ver klaarde aanvoerder Reinhold Zech al direct na het teleur stellende duel in De Kuip. Linksbuiten „Mucky" Bren- ninger, de maker van het Duitse doelpunt, voegde daar zondag aan toe: „Het hele elftal brandt". Voor nog meer vuur denkt het bestuur te zorgen voor de premie voor het bereiken van de finale op 6000 mark de man te stellen. Daarnaast heeft het knappe gelijke spel van 11 tegen Bayern Münehen de beker van het optimisme tot de rand toe gevuld. Zoals gebruikelijk wenst trainer Hermann Eppenhof 't optimisme in te tomen. „Feye noord heeft ons in de eerste wedstrijd weliswaar verbaasd door zijn slechte spel, de ploeg behoort tot die Euro pese top en moet wel eerst verslagen worden". Dat dat nog niet zo gemakkelijk is als vele speler3 wel denken bewezen de Rotterdammers zaterdag tegen FC Amster dam. VFB Stuttgart zal waar schijnlijk in de volgende op stelling in het veld komen: Heinze Weidmann, Elmer, Martin en Entenmann Zech, Stickel en Handschuh Oh- licher, Ettmayer en Brenmin- ger. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Op een moment dat Feyenoord mede tengevolge van interne con flicten in de hoogste top, zich zelf ogenschijnlijk uit de race om het kampioenschap had gestoten sprak Gerard Ker. kum de toen enigszins naief aandoende woorden: „Feye noord moet zijn krachten 51 bundelen, want de kans op het kampioenschap is nog volop aanwezig". Doordat Ajax zichzelf eli mineerde bleek algauw hoe profetisch de uitspraak van Kerkum was en na de bril jante briljante 50 zege die Feyenoord zaterdagavond op FC Amsterdam behaalde zou de Feyenoord-bestuurder zelfs zonder overdrijving kun nen stellen: „Wie nog kan Feyenoord van het kampi oenschap afhouden."? Want de wijze waarop de ploeg van Coerver zich zaterdagavond manifesteerde was er een, een landskampioen waardig. Zon der pardon werden De Lie verdjes van Pim van der Meent, die zich in een trai ningskamp op het duel had den voorbereid, duidelijk ge maakt, dat enthousiasme al leen niet toereiknd is om een ploeg ais Feyenoord volwaar dig partij te geven. Feyenoord speelde met een zodanig sur plus aan zelfvertrouwen en een zo grote inzet dat de goedwillende pogingen van FC Amsterdam uiterst zwak aandeden. Het is overigens verbazingwekkend dat zelf vertrouwen de grote peiler was waarop Feyenoord za terdagavond dreef. Want wel. ke trainer van een ploeg, die de beste kansen op de titel heeft, durft het aan om (in de wedstrijd tegen FC Gronin gen) in een goed draaiend elftal uit eikaar te halen ter- wille van het feit dat Israël en Schneider hun kansen op het Nederlands elftal moeten behouden. En de week daar op draaien „gepasseerilen" Rijsbergen en Van Daele een zo sterke partij dat de psy chische druk van de concur rentie ze totaal niet is aan to zien. „Het is inderdaad uniek wat hier gebeurt," gaf Joop van Daele toe. „Ik kan het er ui teraard niet mee eens zijn dat er in een goed draaiende nloeg gewisseld wordt, maar ik word er niet zenuwachtig 0 Feyenoord viert feestWim van Hanegem tilt doel&uavten- maker Jörgen Kristensen van de grond. van. De sterkste zal overblij ven. Ik ben overtuigd dat ik dat ben". FC Amsterdam heeft slechts een kwartier mogen geloven dat het tegen Feyenoord zou zijn opgewassen. In die peri ode hielden de Amsterdam mers zich, dankzij een grote inzet en het feit dat de Rot terdamse combinaties nog niet haarzuiver verliepen, nog enigszins overeind. Totdat de ook nu weer grillig spelende Kristensen met een magnifie ke pass Theo de Jong bedien de. De Jong wa, eerder bij de bal dan de zich misrekenen de Jan Fransz en hij schoot de eerste treffer langs Jan Jongbloed. Twee minuten la ter liet Schoenmaker het doek definitief over FC Am sterdam zakken toen hij een voorzet van Van Hanegem in kopte. Die treffer was overi gens niet het enige wapenfeit van Schoenmaker. De Hage. nees stoorde voortreffelijk en was sterk in de combinaties, kortom hij speelde als een ideale spits. Toch was hij na afloop nauwelijks tevreden: „Je krijgt geen vertrouwen ais je weet dat Feyenoord nog steeds in onderhandeling is met Kreuz. Coerver is gek van Kreuz en daar doe je niets tegen. Ik kan niet anders dan mijn best doen en dan zien we aan het eind van het sei zoen wel weer". Na deze twee treffers gaf Feyenoord het initiatief enig zins over aan FC Amsterdam Maar echt gevaarlijk werd de FC niet. Daarvoor speelde de Feyenoord-defensie te sterk. Nico Jansen werd vol komen lamgelegd door Raml- jac en van de overige Am sterdamse voorwaartsen was weinig gevaar te duchten. In de tweede helft was het doelpunt van Jorgen Kristen sen, Van Hanegem passte een via een schot van De Jong van de paal terugkomende hal naar de Deen, de inlei ding tot een voetbalshow die de 50.000 getrouwen dit sei zoen nog niet dikwijls in De Kuip hebben aanschouwd. Feyenoord waarin Kristensen en Rijsbergen wegens blessu res door Wery en Schneider werden vervangen, beheerste het speibeeld volledig. Het speelde enorm gevarieerd, verdedigers en middenvel ders trokken regelmatig mee naar voren, en de treffers van Schneider en Wery, die de stand op 50 brachten, wa ren een verdiende belening voor het Rotterdamse spel. Wiel Coerver: „Hier valt niets aan toe te voegen. De cijfers spreken ditmaal dui delijke taai". HARRY VERMEULEN Moeizame zege van FC Twente DEVENTER Uiterst moeizaam heeft FC Twente te gen Go Ahead Eagles twee punten aan zijn totaal kunnen toevoegen. De Enschedeërs, die meer dan driekwart van het duel in de aanval waren (de hoekschoppen verhouding 152 zegt genoeg) zagen alle inspanningen beloond met een zeer karige 2I overwinning. Vanaf het eerste fluitsignaal van Frans Derks, die door toe doen van beide partijen een kalm middagje had, ging FC Twente in de aanval. De Eag les waren hierop ingesteld, want trainer Jan Notermans had zijn discipelen de op dracht gegeven vooral in de eerste 20 minuten alle aan dacht op de verdediging te concenteren. Daardoor ont stond er het beeld van een pupillenwedstrijd: een helft van het veld werd slechts ge bruikt. Ai in de vierde minuut was de thuisclub dicht bi jde openingstreffer toen Van der Vall een vrije trap op het hoofd van De Vries plaatste. De massieve centrale verde diger kopte in vrije positie echter hoog over en naast. Ze ven minuten later glipte Strijdveen langs Oranen en zag vervolgens zijn voorzet na een misser van De Vries bij Maiwald belanden. De Deven- tervleugelspits mocht volko men ongehinderd aanleggen, maar zijn schot werd dnor Schrijvers tot hoekschop om gebogen. FC Twente trok di rect het initiatief weer naar zich toe en het resulteerde in de 14e minuut in een doel punt. Achterberg nam een vrije trap en uit een wirwar van spelers kopte Pahlplats de bal onder Spijkerman door te gen het net: 10. Vlak voor rust kreeg de Eagles een goe de kans de tweede helft met een gelijke stand te beginnen, maar met uitgestoken been maakte Schrijvers een inzet van Oude Wesselink onschade lijk. Ook in de tweede periode van drie kwartier begon FC Twente onstuimig aan te val len, maar het rendement bleef nihil. Zuiidema, na de vervan ging van Jeuring centrumspits geworden, knalde twee keer rakelings naast. De Ensche deërs, die niet de kracht kon den ontwikkelen om 90 minu ten voluit te gaan (Spitz Kohn: „Geen wonder, bij de warming-up waren Pahlplats, Jeuring en Achterberg geen honderd procent. Achterberg had de hele week niet kunnen trainen, Pahlplatz heeft slechts twee keer een beetje gelo pen") zakte toen wat terug. De Deventenaren profiteerden hiervan meteen want in de 16e minuut werd de balans in evenwicht getrokken. Schrij vers en Geestman gingen tege lijk de lucht in, de Enschedese doelman tastte mis waardoor Engbersen in kon schieten. Van Ierssel bracht op de lijn redding maar stond machteloos toen Bakker daarna succes had: 11. Twee minuten later ging Schrijvers weer in de fout zodat Maiwald op een leeg doel mocht mikken. Zijn schot was te zacht waardoor Schrijvers de kans kreeg zich te herstellen. Toen Kohn de niet fitte Pahlplatz had laten vervangen door Streuer kreeg de Enschedese oefenmeester nul op zijn rekest. Arbiter Frans Derks kon de naam van de invaller niet ontdekken op het daarvoor bestemde formu lier Kohn. sprak later van een administratieve vergissing zodat Streuer zijn trainings pak weer kon aantrekken en Bruggink het veld ingestuurd kon worden. Met deze gehan dicapte formatie greep de thuisclub 13 minuten voor het einde tot grote opluchting van het merendeel der 16000 be zoekers de volle buit. Achter berg brak snel uit, manoeu vreerdie zichzelf in goede schietpositie maar wachtte tot Zuidema in de buiurt was en dat betekende met een kopbal 2—1. Noig gaven de Eagles zich niet gewonnen, want lut tele seconden voor het eind signaal tastte Schrijvers weer eens mis maar de door Eng bersen ingezonden kopbal werd door Bruggink tot hoek schop verwerkt. Verzuchtte Kohn na afloop van dit matige duel waarin Kalle Oranen de absolute uitblinker was: „Ik zit er gewoon op te wachte tot wij eindelijk eens een wed strijd blessurevrij kunnen spe len". MVV - De Graafseh. Ajax - Sparta PSV - Telstar Utrecht - Den Haag Haarlem - Roda JC AZ '67 - FC Gron. NAC - NEC Twente^ GA Eagles Vitesse - Heracles Veend. - Cambuur SVV - Excelsior Amersf. - Eindh. Fort. SC - Helm. Sp. HAMBURG De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 23 30. 41. 42 45, 47. Re^ervegie^ tal 1, Olympianummer 3229.

de Stem | 1974 | | pagina 7