>- Veel ongelukken met boten op tawse wateren i man in Belgie gepakt bgssr buitenlanders in ons land Ontslag Knobel helpt Ajax niet Zeker dertien doden op Nederlandse wegen Koffie en thee duurder neme... DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Natuur schoon in DE STEM vlammen Vijf gedood in Frankrijk Vandaag in rN^b EDITIE VOOR ZEELAND Bredase jongen voor kust bij Zoutelande vermist NTauw van Bath V erkeersdrukte hlse dollars uit Terneuzen aangespoeld |p |C^e,'"io/inikoog Drie kinderen verdronken in paasweekend Reishonger Hazeldonk Terheijdenaar overleden nabotsing Vrouw komt om door rookverstikking N- W :U STEM Dinsdag 16 april 1974 114e jaargang no. 17311 DR. w. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOU1 - ROOSENDAAL - TERNEUZEN e irt. (Van een onzer verslaggevers) ZOUTELANJUE-CAD- I ZAND De dertienjarige Hans de Boer uit Breda is zondagmiddag bij het spele varen op de Noordzee voor de kust bij Zoutelande ver moedelijk verdronken. De jongen was samen met zijn zeventienjarige vriend Bob Yerinceren met rubberboten gaan varen. De krachtige wind en de hevige golfslag dwongen de jongens terug te keren. Rob Vermeeren slaag- de daar wel in, maar Hans Boer dreef met zijn boot I af. Direct bij de eerste alar mering is de rijkspolitieboot EP 10 uitgevaren, terwijl via Radio-Vlissingen de zeesche pen werd verzocht uit te kij ken naar de zespersoons rub berboot waarin Hans de Boer I zich bevond. Rond twee uur werd de lbo"t echter leeg teruggevon den. Om vijf uur werd het zoeken gestaakt. Het slacht- I offer wordt officieel als ver- Imist beschouwd, maar de (rijkspolitie te water deelde Imede dat aangenomen moet •worden dat de jongen ver- dronken is. Dit paasweekeinde werd |op de Zeeuwse wateren door peel ongelukken met boten •(■kenmerkt. Zo hebben op pet Veerse meer twee Duit iers anderhalf nur aan de lijkant van hun omgeslagen [teilboot gehangen voor ze konden worden opgepikt. Op fde Oosterschelde hebben [twee opvarenden de gehele jnacht op de onderkant van Ihun omgeslagen boot doorge bracht voor ze werden ont dekt, terwijl een Duitser zijn vrouw en twee kinderen met h-in rubberboot zag kapsei zen. Ook zij konden gered Wden. Op de tweede paasdag Kantelde een Belgisch jachtje [door de hoge golfslag in het Kauw van Bath. De beide schepelingen, twee 28-jarige Belgen uit de Antwerpse voorsteden Hoboken en Deurne, lagen een half uur in het water voor ze door het op weg naar Antwerpen zijn de Belgische schip „Ascona" werden opgepikt. Later zijn de drenkelingen door een boot van de Belgische rijks politie naar de haven avn Lillo gebracht. Afgezien van deze onge lukken op het water is men in Zeeland over de paasda gen best tevreden. „Als ik honderd kamers meer had gehad, had ik ze ook ver huurd", zei een hotelhouder in Cadzand om de toeloop te karakteriseren. Vrijdag, za terdag en zondag zijn er geen en dat is in de vorige jaren wel eens anders geweest overstelpende moeilijkheden op de Zeeland route en dan speciaal kruis punt Korteven geweest. De terugtocht van de vakantie- vierders leverde op tweede paasdag aanvankelijk geen erg grote problemen op, om dat die terugtocht ai om tien uur begon en de heel dag regelmatig doorstroomde. Dat ging zo goed, dat de rijkspo litie het regelwerk de hele dag kon overlaten aan de verkeerslichten. Bottleneck was overigens wel de Wouw- sestraatweg tussen Bergen op Zoom en de Wouwse Tol, die door rijkswaterstaat wordt verdubb ld. Deze weg levert normaal op spitsuren al pro blemen op en kon het aan bod nu helemaal niet aan. Omstreeks kwart over vijf ontstond filevorming op de Grevelingendam. De tien ki lometer lange stoet loste zich desondanks vrij snel op. Op rijksweg 58 ontstond al iets eerder een acht kilometer lange file, maar ook die was na zeven uur weer ver werkt. (Zie verder pagina 3) (Vau een onzer verslaggevers) OUDENAARDEN De lak van de valse dollarbiijet- waarin de hotelhouder V. i Terneuzen tot de verdach- ,a behoort, heeft tijdens het "asweekeinde een verieng- !1[ gekregen in België. In I V,aamse stadje Oudenaar- P«J«. vijf personen gearres- f™ die ervan worden ver- f, Medeplichtig te zijn aan r ""f-'ven en in omloop ®»sen van het vervalste Merikaanse geld. Ten van hen, de veehande- P, 0. G. uit Brakel-Elst, prat ervan verdacht dat hij §eld uit Zeeuwsch-Vlaan- rinü Wer de grenis heeft ge- ocm. G. ontkent hardnekkig r» van de zaajc af (e weten, K? wordt zeer in het nauw [ri-f <k)or de belastende S! lngen van de zaterdag L n Brde viifde verdachte P Belgische kant. J. G. uit Tot de gearres- .behoren verder een )telio!rm?smakolaar 01 een uit Oudenaarden als- in die stad verblij- Wan onze redactie lloinek. i van '"et zestien ?an,| v 'a"Se Noordzee l (le ®cbiermonnikoog is Ks ruwl v.an,zaterdag op loeld. stookolie aange- Jdonters arte Q[le> va_ an kleine kluitjes tot fente,anueer paar kil°' Jedlijn ïui b00®!® van de Jbbnikoóp wil °P Schier- Keken n0g niet direct Kdat t.. n een catastrofe ■"«likooo I and bij Schier- teedi3 balve kilome- vende Israëliër. Inmiddels is bekend gewoird endat in Israël een groot pakket valse dollars op de markt is gebracht. Hande laar G. zou met de valse dol lars een oude schuld aan de verzekeringsmakelaar M. van W. hebben voldaan, die ver volgens het op een akkoordje zou hebben gegooid met de hotelhouder I. R., waar de Is raëliër A. P., die een staige in een weverij volgde, logeer de Daar de Israëliër geregeld over echte dollars beschikte en deze van tijd tot tijd oij banken inwisselde tegen fran ken zou het geen argwaan wekken ails deze werd inge schakeld bij het inwisselen van de valse dollars. Het schijnt diat het drietal dat ie der voor zich ook heeft ge daan. Daar d'e dollars zeer goed waren nagemaakt al leen de druk was iets vager en het papier wat dikker - duurde het geruime tijd voor de oplichting werd ontdekt. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De 3-Jarige Rudie Gernaat uit Amsterdam Is tweede paasdag verdronken in een sloot bij een camping in Vinkeveen. Het jongetje moet spelenderwijs te water zijn geraakt. In de nieuwe jachthaven bij Lemmer is zaterdagavond de zesjarige Patriak Hesz uit Es sen (West-Duitsland) verdron ken. De jachthaven was zater dag net officieel geopend. Gis termiddag is de anderhalf jaar >ude Erwerd Span uit Gronin gen in een sloot bij de cam ping in Peize (Drente) te wa ter geraakt en verdronken. PASEN 1974: Ruim miljoen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ruim een miljoen buitenlandse toeristen hebben liet paasweekeinde in ons land doorgebrachteen record-aantal. Tot nu stond het record op naam van Pasen 1971, toen 900.000 buitenlanders ons land met een bezoek vereerden. Aldus de cijfers van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag, dat bij de raming van dit jaar bij zeven van de vijf tien belangrijkste grensdoorlaatposten gebruik kon maken van aanwezige tel-apparatuur van rkswaterstaat. Het nationaal bureau voor toerisme heeft verder becij ferd, dat tijdens de paasdagen van de laatste vijftien jaar ongeveer een miljard buiten landers ons land hebben be zocht. Het cijfer van één mil joen, om precies te zijn 1.041.015, van dit jaar is ook nog nooit in het verleden tij dens andere feestdagen of weekends bereikt. Tijdens de paasdagen van 1972 en 1973 hebben respectie velijk 700.000 en 875.000 bui tenlandse toeristen ons land bezocht. Geruime tijd voor Pa sen liet het zich aanzien, dat deze eerste serie aaneengeslo ten dagen na de winter vele buitenlanders naar ons land zou trekken. Er waren volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme twee grote „trek kers": het dagenlang zo sterk tot een reisje stimulerende mooie voorjaarsweer en hei samenvallen met de paasdagen van volle bloei van bollen (narcissen, hyacinten en tul pen) en boomgaarden (prui- me-, pere- en kersebomen) Het Nationaal Bureau meent dat de energiecrisis van enige tijd geleden de reishonger bo vendien heeft aangewakkerd. Daarnaast gebruiken veel toe risten deze paasvakantie als een kampeerproef voor de ko mende „grote" vakantie. De logies-accommodatie ln de bekende centra in het wes ten, waarop het buitenlands paasverkeer zich traditiege trouw heeft geconcentreerd, was de avond voor Goede Vrijdag al voor een zeer groot deel bezet. De paasdrukte begon vrijdag ochtend vroeg. Er kwamen, over de gehele grens gere- kend, naar schatting per mi nuut 40 tot 50 auto's uit het buitenland binnen. Bij West-Europa's grootste grensdoorlaatpost, Bergh-auto- weg, aan de E-36 ten westen van Arnhem, zijn zelfs drie duizend auto's per uur (naar schatting met tienduizend inzit tenden) in de richting Neder land gepasseerd. Tijdens deze paasdagen zijn bij laatstge noemde grenspost in totaal naar raming 171.310 buitenlan ders ons land binnen gekomen, bij Hazeldonk aan de Bel gisch-Nederlandse grens 143.580, bij Denekamp 132.306 en bij de Keulse Barrière 155.500. De politie heeft over het algemeen geen moeilijkheden gehad om de verkeersstroom te verwerken. Wel heeft er zich hier en daar filevorming of een opstopping voorgedaan, maar dat was over het alge meen niet van lange duur. Bij de Intocht op vrijdag waren er moeilijkheden op de rijksweg van Breda naar Rotterdam, waar vrijdag werkzaamheden het verkeer vertraging bezorg- ïen. Zaterdag behoorde dat op leze weg tot het verleden. De rijkspolitie heeft tijdens rtliit paasweekeinde voor het jerst gebruik gemaakt van een lelikoptei- (bij wijze van >roef) behalve op eerste paas dag, toen twee .gewone" vlieg- uigjes werden ingezet. De tweede paasdag begon rustig, maar om half elf be gonnen de Duitsers in een constante stroom ons Land te verlaten: Eerder dan verwacht werd. Meestal ongecontroleerd vanwege de drukte konden zij ons land verlaten. Emstiige fi~ Ook in het paasweekeinde pingen weer vele hectaren na tuurschoon in vlammen op, vaak als gevolg van onvoor zichtigheid met vuur. In de buurt van Arnhem (in Rozen- daal en op de Postbank) gingen drie hectare bos en vele hec tare hei verloren. (De foto geeft een beeld van de blussings- werkzaamheden in Rozendaal.) In Groesbeek verbrandde vijf hectare bos. Achter het paleis Soestdijk in Baarn werd vier hectare bos, hei en vliegdennen een prooi der vlammen. levorming aan de grens kon worden voorkomen. Natuurlijk hebben de be kende attractiepunten vele be zoekers te verwerken gekre gen, waarvan de nationale bloemententoonstelling „Keu kenhof" het grootste aantal, namelijk 160.000. Keukenhof moet in zijn geschiedenis tot 1962 teruggaan om tot een dergelijk aantal te komen. In de jaren daairna was tijdens de paasdagen het aantal steeds geringer. Op de tweede plaats kwam Madiurodam met 64.000 bezoe kers (Pasen 1973:: 65.000). Blij- dorp 35.000 (vorig jaar 30.000), 30.000 gingen naar Artis (30.000), De Beekse Bergen noteerde 20,000 bezoe kers en het Euro Recreatie Centrum 18.000. MEVROUW Hoeroestiaty Soe- bandrio, echtgenote van de voormalige minister van bui tenlandse zaken en vice-pre- mier van Indonesië dr. Soeban- drio, is zondag in Djakarta overleden. Ze was al geruime tijd ziek. Haar echtgenoot had lijn cel in de gevangenis van Tjimahi, bij Bandoeng, mogen verlaten om zijn echtgenote in haar laatste uren hij te mogen staan. Dr. Soebandrio werd in 1967 ter dood veroordeeld. VEERTIEN mensen hebben het leven verloren en 26 wer den gewond, toen tussen Tunis en Sousse een autobus door een rood licht reed en in botsing kwam met een trein. Droog en in het alge meen zonnig. Tamelijk harde noord-oostelijke wind. Max. temperatu ren ongeveer 13 graden, aan de kust koeler. STAD EN STREEK Jongen van tien uit Sas van Gent jeugdschaak- kampioen van België. Pagina 2 BINNEN- EN BUITENLAND Slag om de berg Hermon. Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Pleuni Touw rilt nóg als ze aan De Stille Kracht denkt. Pagina 7 BREDA Een trainer de laan uitsturen, brengt niet altijd verbetering van presta ties, zo heeft Ajax gisteren ondervonden. De voormalige Europese en wereldkampioe nen werden door De Graaf schap gedeklasseerd. Ajax ver loor met 10 en kan daardoor zijn aanspraken op het landskanipioensahap wel ver geten. Feyenoord en FC Twente profiteerden van de misstap van hun concurrent. Zij wonnen beide van res pectievelijk FC Groningen en NEC, NAC bleef voor de zeven de achtereenvolgende week ongeslagen. De Bredanaars, die nu weer een riant uit zicht op behoud van het ere divisieschap hebben, speelden tegen FC Amsterdam met 22 gelijk. Een merkwaardig incident deed zich voor tijdens het duel WilhelminaAlmkerk in de vierde klas zaterdagvoct- ,bal. Toen een aanvaller van Wilhelmina een bal over de doelman van Almkerk heen in het doel wilde plaatsen klom een toeschouwer pijl snel over de omheining en kopte tot ieders stomme ver bazing de bal uit het doel. De koppende supporter bleek de oud-doelman van Alm kerk te zijn, reden waarom hij de zaak zo deskundig aanpakte. Scheidsrechter Schans maakte de affaire nog bonter door een treffer toe te kennen, een vreemde beslissing omdat de bal de lijn niet was gepasseerd. K Harry van Oosterhout, de doelman van De Graafschap, belet Seffenhagen het scoren. (Van onze redactie binnenland) TERHEIJDEN/UTRECHT/EINDHOVEN. Op de overvolle Nederlandse wegen zijn tijdens het paasweekeinde zeker dertien mensen om het leven gekomen. Een opmerkelijk gering aantal vergeleken met de paasweekeinden in vorige jaren. Het ernstige ongeluk, waar hij Nederlanders betrokken waren, gebeurde vrijdagavond in Frankrijk. Zeven mensen, waaronder vijf Maastrichtena ren, kwamen daarbij om. Zondagnacht is in het St.- Ignatiusziekenhuis te Breda de negentienjarige C. N. A. Del- heij uit Terheijden overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Het slachtoffer was duo-passagier op een mo torfiets, waarvan de bestuur der ter hoogte van het .café „Het Witte Huis" bij Wdgen- beg uit een bocht in de Moer- dijkseweg, fs gevlogen en te gen een boom gebotst. De be stuurder, de achttienjarige W. van de Bemt uit Terheijden, werd eveneens zwaar gewond in het St.-Ignatiusziekenhuis opgenomen. Een echtpaar (39 en 37 jaar avond in het Overijsselse Hei- no om het leven. Het zat in een oud) uit Diemen kwam zondag door A. A. uit Heino bestuurde een bocht vloog. Het echtpar auto, die met hoge snelheid uit was op slag dood. Een frontale botsing tussen twee personenauto's in Nieuw koop kostte eveneens aan twee mensen het leven. Het waren twee mannen (18 en 20 jaar oud) uit Bodegraven. Een 22-jarige man uit Breu- kelen verongelukte zondag avond in zijn woonplaats, toen zijn auto in eeri slip raakte en tegen een boom botste. Een 37-jarige man uit Kessel werd in Lith gedood, toen zijn (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Met ingang van morgen, 17 april, worden de consumentenprijzen van gebrande koffie met gemiddeld tien cent per 250 gram, die van oploskoffie met gemiddeld drie cent per 50 gram en die van de theezakjes met gemiddeld twee cent per doosje van twintig stuks verhoogd. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers meegedeeld. Oe prijsverhogingen houden voornamelijk verband met de prijs stijgingen op de wereldmarkt, waarbij de acht weken wachttter. mijn in acht is genomen. Een en ander geschiedt na overleg met het Ministerie van Economische Zaken, Directie Frozen. auto slipte en van een steile helling een weiland in reed. De 19-jarige P. Sleegers uit Eindhoven kwam zaterdagmid dag om het leven toen hij met zijn bromfiets op een met knip perlichten bewaakte overweg in Eindhoven in botsing kwam met een trein. Hij reed onmid dellijk na het passeren Van een trein de spoorwegovergang op en kwam in botsing met een trein die uit de andere richting kwam. Een 31-jarige man uit Pesse botste zondagmorgen in zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom en was op slag dood. Vier kinderen kwamen om het leven bij het oversteken: een driejarige jongen uit Drachten, een zevenjarige jon gen uiit Leersum, een zesjarig jongetje uit Uitgeest en een ze venjarig jongetje uit Nijmegen. Bij een verkeersongeval op de weg MulhouseBasel kwa men vrijdagavond vijf inwoners uit Maastricht om het leven. Het zijn drs. P. H. M. Shepherd (55), diens echtgenote mevrouw J. Shepherdvan Agt (53), hun zoons P. M. Shepherd (16) en P. J. Shepherd (21) en de verloofde van laatstgenoemde, mejuffrouw G. Habets, die vol gende week haar 23ste verjaar dag zou vieren. Behalve de vijf genoemde personen werden bij dit ongeluk ook nog twee Zwit sers gedood. Het ongeluk gebeurde vrij dagavond omstreeks negen uur ongeveer halverwege de weg MulhouseBasel. Door tot nu oe onbekende oorzaak kwam Je auto van de heer Shepherd op de linkerweghelft terecht, waarbij hij frontaal in botsing kwam met een Zwitserse auto. Beide wagens vlagen in brand De inzittenden van de Neder landse wagen kwamen in de vlammen om. De inzittenden van de andere auto, de Zwitser Peter Vogt en een jonge vrouw werden uit de wagen geslin gerd. De vrouw was op slag dood. De heer Vogt stierf tij dens het transport naar het zie kenhuis. IN Willemstad op Curacao kwam zaterdag de 64-jarige broeder Jan Ruimers om het leven. Het slachtoffer was lid van de broeders van de Kruis vaarders vam Sint Jan. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND. Zaterdag avond is de 79-jarige mevrouw J. Loven uit Roermond door rookverstikking om het leven gekomen in haar woning. De rook was afkomstig van een naast de woning gelegen Chi nees restaurant, waar een uit slaande brand woedde. (ADVERTENTIE) voor 2 personen: 300 gr. kalfsvlees - 30 gr. boter 7 theelepel majoraan - 5 eetlepels water- 7 eetlepel tomatenketchup - 7 potje zoetzure rode paprika 10 zoetzure uitjes - 7 kop geweekte rozijnen - 7 theelepelmaizena-zout en peper (naar smaak) Kalfsvlees met rozijnen, zoetzure paprika en uitjes. Kalfsvlees in dobbelsteentjes snij den, bruin braden in boter. Toe voegen: de rozijnen, majoraan, zout en peper, water, tomaten ketchup, zoetzure rode paprika (uitgelekt!), zoetzure uitjes, 30 mi nuten laten sudderen, saus binden met maizena. Opdienen met stok brood of droge rijst. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig)

de Stem | 1974 | | pagina 1