ITEM USIEVE IRTS, es gulden! uit Keukenhof etalage van een keiharde handel Elk jaar weer 'n gokje met de weergoden fNODIGING: dbouwshow tijden paasdagen Zaterdagbij lage van 13 april 1974 OW ROADMASÏÏll ZARI J? "'Glanders, een prettig CeVen voor het Nationaal l _vo°r Toerisme en de r e ei ie in de Randstad. Wildernis jnderstaande kantoren vin krijgbaar. ne kleuren nde kwaliteitprijs: 12 small en medium. Neve krant Zuivelstraat 26 Reigerstraat 16 Klokstraat 1 Steenstraat 14 Arendstraat 14 Molenstraat 45 Nieuwstraat 9 KRANEN Atlas, 1202, 1302, 1!«| Kruger. Div. modeUal P.Z. Snelhooiers Cyclomaaiers Strela hooiers VICON Kunstmeststrooiers Acrobaten, Portie kar STEIB Kunstmeststrooiers 2 rii-ig l' en 2-sc ende Schotelkunstmeststrwi reidcrs ikselaars beginsel n25jaar HBS of srzoek dure. oopbaan n idigenwij ijven. te pasfoto i van de :enbank dhoven. vrij ers voor de hef MONOZEM Maïszaaimachines Plantmachines WMECHANISATIEBEDRIJF AN GAANS B. V. istraat 2 te Roosendaal •Jabij café 't Anker) 33036 België 91.31.1650.33038 b.g.g. 01650 - 42975 kampeer- en bagagewagen). in 10-17 uur ook 2e Paasdag. Zondags gesloten. r- en bagagewagenfabriek - GOIRLE - Tel. 04247 - 14M| Vijfentwintig jaar Keukenhof. Meer dan dertien miljoen geestdriftige bezoe kers. Ze kwamen en komen voor de bloeiende bolbloemen, voor lien is Keuken hof 'n tentoonsetelling als zoveel andere. Dat is onjuist. Keukenhof is een evene ment waar nog nooit geld bij heeft gemoeten. Integendeel, de gemeente Lisse hield er alleen al door de opbrengsten der vermakelijkheidsbelasting een zwembad en een sporthal aan over. Onze redacteur Joop Bartman, geen vreemde ling in de bollenstreek, schrijft hier over ontstaan en achtergronden van een na tionale instelling, wier domein gevormd wordt door 28 ha duinbos waar eens de legendarische gravin Jacoba v. Beieren zich moest verweren tegen buitenland- ge indringers. De hostesses van Keukenhof houden door naam en kledij de her innering aan haar levend. ■■i wtmmmi Hyacinten, tulpen, narcissen pronken bij duizenden on- Ider de voorjaarszon, fraai geschakeerd onder majesteite lijke bomen of op de glooiende oevers van waterpartijer I waarin witte zwanen statig drijven. Over de paden wan I delen de bezoekers al in drommen, ondanks het vroege sei 1 zoen, ondanks het nog vroege uur. Ze genieten van de zon ze genieten van de kleuren en geuren. Een gesmeerd lo pend tentoonstellingsbedrijf. Toch kijkt Keukenhof-direc Iteur Willem van der Lee een tikje bezorgd naar de strak I blauwe lucht. „Gelukkig komt er koele oostenwind", zeg I hij dan berustend. Een bloemententoonstelling moet in he I begin niet al te mooi weer hebben, dan zijn de bloemen I veel te gauw uitgebloeid. Dat is de jaarlijkse gok van lue Keukenhof. Is de winter ■streng of lang geweest, dan is Ier buiten nog weinig te zien. |De kijkers kunnen dan beter een paar weken later komen. Maar na een zachte winter en Jjet een warm voorjaar be staat het gevaar dat de bloe- trar.pracht te snel over haar [hoogtepunt heen is. Wie dan «at komt, is teleurgesteld. De wisselvalligheden van de na- tor worden het best geïllus treerd door twee ver uiteen- hêgende sluitingsdata van Keukenhof, In de vijfentwin- '8 jaar van baar bestaan heeft tentoonstelling een keer ail 10 mei moeten sluiten en i keer pas op 30 mei. Drie ken verschil dus op een to- i tentoonstel! ingsduux van «uit 8 weken. Voor heit to- 5 bezoekersaantal is het ook J belang of Pasen vroeg of valt en vooral hoe het r dan is. De vrij grote Mommelingen in de belang- kunnen voor een deel """'t worden verklaard. Vijfentwintig jaar na de op- pchting zal seizoen op ptkenhof de veertienmil- htoste bezoeker worden ver- f^Iomd. Kwamen er op de ftste tentoonstelling 236.000 pasen, het vorige jaar waren L" er 343.000. Daarmee heeft le enhof zioh geschaard in l. riitie van niet kapot te jnjgen toeristische attracties in "s land, op gelijke hoogte Pet lendam en Marken, de ■achtwacht, Madurodam, «Wph°l en De Eftelimg. Ver- "jroeent van de bezoekers hoi 1 maart 1949 dat BH dri'1 ^an der Lee met Bn kar telefoontje van Par w61 wer<^ weggeroepen [js,. gemeentehuis van r troJ burge tor eó ambooy omringd M. hsAoii" ®"ote jongens t er nva va ze waren s een <*ns geworden dat 51 graaf v va? het landgoed ïuren mï M Lynden zouden er een tentoonstel ling te gaan houden. De ge meente Lisse zou de toegangs wegen aanleggen en gaf zes tigduizend gulden om het ter rein aan te leggen, voor de rest moesten de bollenkwe- kers en -handelaren het zelf maar klaren. Of Van der Lee zich maar met de aanleg wilde beast en. Van der Lee: „Op 1 Juli ging de huur in. Ik heb me toen in een tuinhuisje genes teld en kon vandaar de wil dernis overzien, 't Liep boven dien allemaa verschrikkelijk uit de hand. We hadden op een twintigtal inzenders gere kend, er kwamen er wel vijf tig. De laatste meldde zich in december. Normaal begin je in oktober bollen te planten, be gin december ben je klaar. Maar toen waren we op de laatste dag van het jaar nog met tachtig man bezig bollen in de grond te stoppen. Ein- genlijk volkomen onverant woord. Tegenwoordig zijn we al twee jaar van tevoren met de organisatie bezig. Toen ont dekten we op het laatste mo ment dat we een soortpoortge bouw nodig hadden als enitree om ten-minste de kaartjes te kunnen verkopen. Voor 1000 gulden werd dat gefikst.' En we gingen veel te v-roeg open, al half maart, toen ej; nog niets te zien was". Dat eerste jaar werd meteen een succes. De organisators hadden op honderdduizend bezoekers gerekend, het wer den er meer dan het dubbele. De gemeente Lisse kreeg haar voorschot terug, de inmiddels gevormde stichting was uit de zof-gen. Van der Lee: „In die eerste jaren betaalden de deel nemers feitelijk hun eigen aanleg. Ze fourneerden mest en gras en ze plantten hun eigen bollen zelf. Geleidelijk aan nam Keukenhof mest en gras voor haar rekening en nu is het al zover dat ze van mij de tekening-en en de lijsten krijgen waarop staat hoeveel bollen ze moeten brengen. Het planten doen we nu ook hier met onze 32 tuinlieden. De 0 Veel vorstelijke bezoekers heeft de Keukenhof gekend. Dit jaar was het echter voor het eerst dat een vorstin de tuin opende: koningin Juliana die hier de kleuren van de lente bekijkt. Geheel rechts de architect van de Keukenhof. toonstelling in de veilihghallen van Lisse bewezen trouwens al dait een geconcentreerde uit stalling van de resultaten van hot vakmanschap in kruisen, zaaien en winnen v-an nieuiwe soorten veel m-en-sen trok. Van deze vorm van bio-in- duis-trie heeft Holland nog steeds het wereldmonopolie. De Japanners hebben 't wel T geprobeerd, maar deze keer oCClflCll zijn ze in hun imitatievermo- gen niet geslaagd. Het afgelo pen jaar werd voor 435 mil joen gulden geëxporteerd. de tentoonstelling zelf dreigt te evenaren werd een tweede café-restaurant geopend en kwam er dit jaar het Konin gin- Juliana-pavilj oen bij. Al in het tweede jaar van het Keukerahofbestaan werd een kas gebouwd om het nadeel te ontgaan dat er bij een laat voorjaar buit-en nog niets te zien zou zijn dan graszoden. In die kas zijn wel zeshonderd tulpesoo-rten te bewonderen. Speciale aandacht werd besteed aan de talrijke gehandicapten voor wie een bezoek aan Keu kenhof een lichtpunt in hun leven betekent. Keukenhof zorgt voor rolstoel-en en heeft een speciaal toilet voor invali den laten maken. De Verenigde Staten, de Bondsrepubliek, Frankrijk en Zweden zijn de traditionele zwemrmen in januari de ver grote afnemers. Nog steeds tegenwoordigers van de bol- lenhandelaren over de gehele wereld uit om de nog te velde staande oogst te verkopen. Daar zit een flink risico in, want de opbrengst kan tegen vallen en dan moet er duur bijgekocht worden om de leve rages toch gestand te doen. Keukenhof is du-s de vitrine van een keiharde negotie. Welke uitwerking de ten- toinstelling heeft op de omzet cijfers is, zoals zo vaak in de reclame, niet nauwkeurig te berekenen. Zeker is dat de tulipa's, een nieuw variëteit kleine tulpen, pas door Keu kenhof populair zijn gewor den. Vroeger kon het jaren duren voor een nouveauté een commercieel succes werd. Met de belangstelling groei en ook de accommodatie en de neven-attracties. Zo kwam er een speciaal busstation, beslaan de parkeerterreinen nu al een oppervlakte welke die van Wordt Keukenhof elk jaar volgens hetzelfde patroon be plant? Directeur Willem van der Leer: „Nee, dat zou teo ou bollig worden. M-aar sommige dingen mag ik gewoon niet veranderen omdat het publiek eraan is gehecht. Bijvoor beeld de lange lopers waarin vijfendertigduizend blauwe druifjes zijn geplant". Een bij zonder facet van Keukenhof vormen de beelden die er, elk jaar met een ander thema, worden geplaatst. Van der Lee (68 al twintig jaar tuinarchi tect voor hij d-e Keukenhof ging maken, ontwierp in 1935 de grote Flora in Heemstede) maakt er geen geheim van dat hij voorstander is van .leesbare' beelden. Een gematigd moder nisme kan hij best waarderen, maar toen een bedrijver van pop-art een kakelbont beschil derde volkswagen wilde bin nenbrengen zei hij kort: „Als dat ding binnenkomt, ga ik het hek uit". Succes pleeg tot nabootsing en concurrentie te leiden. Keu kenhof heeft daar nauwelijks last van gehad. Aanvankelijk kreeg men noga] wat tegenwer king van de gevestigde macht in het vak, de Algemene Ver eniging voor Bloembollencul tuur. Die zag haar eigen tien jaarlijkse Flora bedreigd. Ii» een door haar uitgebracht des kundigenrapport heette het dat het „Keuike-nhofterrein to taal ongeschikt was als bollen- grond". Na 1953 is de Flora uit Heemstede verdwenen en op gegaan in de veel breder op gezette Floriade, die in I960 in Rotterdam en in 1972 iin Am sterdam werd gehouden. Des ondanks trok Keukenhof in 1960 meer dan een half mil joen en twee jaar geleden 650.000 bezoekers. Maar 't scheelde altijd een honderd- tot honderdvijftigduizend be zoekers met een „normaal" jaar, dat wel. Verder is er door een Bene- broeks-e kweker een poging ondernomen om met een Lin- n-aaeushof een soort tweede Keukenhof te stichten. Dat werd een fiasco. l?e huidige Linina-eushof is echter een ge waardeerd ontspanningsoord geworden. En dan is er nog de „Tulip Garden" van John Roozen, een voorbeeld van een kweker die nog steeds zijn eigen etage verkiest boven de gezamenlijkheid van de Keu kenhof. Die tulpentuin in Vo gelenzang is echter, naar eigen aard en omvang, best aardig en de eigenaar heeft kans ge zien zijn bedrijf door een doeltreffende reclame in bin nen- en buitenland bekend te maken. In het Westfriese hollen-gebied wordt in het begin van het jaar de Westfriese Win terflora gehouden. Dat zijn uitsluitend binnententoonstellingen. Een zestiental Westfriese bollentoe- drijven nemen trouwen-s aan Keukenhof deel. De toekomst van Keukenhof zie-t er dus zonnig uit. Direc teur Van der Lee: „We hebben het terrein tot 1986 weer inge huurd". JOOP BARTMAN. Keukenhof, wordt dus hele maal uit de entreegelden be kostigd". Want die honderdduizenden die over de Pa-den schuifelen beseffen meestal niet dat ze langs de etales van de bollen- boeren lopen. Zoals ze zich evenmin realiseren dat een bezoek aan Keukenih-of eigen lijk nog de enige manier is om bollen in het groot te zien bloeien. Vroeger voor de oorlog vormden de bollenvelden de belangrijkste toeristische voor- jaarsa-ttractie van ons land. Tussen Haarlem en Leiden sloten de grote rechthoekige vlakken in een bonte kleuren weelde tot een geweldig bloe- mentapijt aaneen. Vanuit de trein had men er schitterend uitzicht op. In die tijd kende men nog de „bollen-zondagen", waarop de stedelingen per fiets of T-Fordje naar Hille- gom, Lisse, Sassenheim en an dere hollen-dorpen togen om er met narcissenslingers omhan gen weer van tenug te keren. De tram kan de duizenden bij na niet aan-slepen die speciale bollenroutes gingen wandelen. Dat alles is voorbij. Met moeite vindt men nog een paar spaar zame bloeiende velden. Als men de volgende dag te rug komt liggen die er ook al weer kaal bij. Geleidelijk aan ontdekten de kwekers daarin geleid door hun laboratorium dat d-e bollen mooier en groter werden als men ze niet liet bloeien, dat ook de opbrengst verbeterde en dat- een zwam- vormend virus niet meer voor kwam als men de bollen „kop te", dat wil zeggen d-e bloem er tijdig afsneed. Daar komt dan no-g de mechanisatie bij, in allerlei vorm,en. Eén ervan 0 Narcissen, lentebloemen bij uitstek, vor een waterpar tij met majesteitelijke bomen. maakte een einde aan een an der bekoorlijk tafereeltje in de bollentijd: de honderden bootjes waarmee bloemen en bollen via de vele sloten en vaarten die de velden door sneden wenden vervoerd. De bollenkwekers en -han delaren voelden dus behoefte aan een andere mogelijkheid om hun produkten te showen. Tot 1950 ontvingen ze hun klanten meestal op hun velden en in hun kassen, maar dat was voor de bezoekers niet erg comfortabel en voor de bedrijven zelf lastig, want de onwennige kijkers, wilden nog wel eenis van het rechte pad afdwalen en dan in de met zoveel zorg geplante bollenvel den stappen. De voorjaarsten-

de Stem | 1974 | | pagina 27