Vlaanderen POSITIEF ADVIES OVER BESTEMMINGSPLAN bestuderen Zeeuwsch- Studenten AXELSE VVV RUIKT DE LENTE WEER W.Sck Hulstenaars met hele hebben en houden per huifkar via Ootmarsum naar Spanje B.C. Marionette kan zondag kampioen worden 174 INGEN jlEDING .E IILMONTUREN Oostburg MEISJESKOOR UIT ZUIDDORPE OP TELEVISIE Excursie Steltkluut Damesvoetbalteam 't Centrum (Hulst) verslaat bank-team streek >ina- •melk, lékker koffie een nieuwe bril STADSMENSEN (VERADEMING vlissingen AUTOMOBILIST BESCHADIGDE HUIZEN IN OOSTBURG VISCLUB UIT CLINGE ZETTE KARPERS UIT Tophiljart O.-Z.-Vlaanderen St. Jansteen reuró Tweehonderd gulden boete voor sex-shop exploitant in Hulst FILMVERHUUR H. WENTZLER dag een herziening taan vra gen. Tijdens de behandeling van de ingediende bezwaarschrif ten tegen het plan Oude Mo len, vroeg de heer IJzerbaard zich af of er wel genoeg ruchtbaarheid werd gegeven aan de inzagetermijn van der gelijke ingrijpende plannen. Dit in verband met een te laat ingediend bezwaarschrift. Ook tijdens de rondvraag kwam de gemeentelijke open baarheid nog aan de orde. Burgemeester De Kam achtte de voorlichting aan de burgers wel voldoende: „De gemeente moet niet gedegradeerd wor den tot een voorlicfbtinjgs-insti- tuut. Via de raadsleden die de vertrouwensmensen van de burgerij zijn, kan men ook inlichtingen krijgen". Hij merkte verder op dat al te veel openbaarheid het voeren van een beleid enorm kan stagneren. WÉ»*^ VOOR U! uw ogen gaat. iur kunt U bij ons terecht. (Van onze correspondente) AXEL Heeft u ze de afgelopen dagen niet zien rondtoeren door Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen? Ne gen jongens en twee meis jes in een Volkswagenbusje. Ze gaven hun ogen goed de kost. want ze wilden in de paar dagen dat ze hier wa ren (niemand van hen was hier ooit eerder geweest), toch een beetje een beeld krjjgen van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze elf jonge mensen vormen sinds begin april namelijk de Stede- bouwkundige studiegroep Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een groepje studenten die zich van april text eind septem ber intensief gaat bezig hou den met problemen op het ge bied van de mdjwtelijfce orde ning in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zondag j.l. streken ze neer in Axel en namen hun intrek in de jeugdherberg „Bleye Haghe". Donderdag in de loop van de dag hebben ze het woelige studentenleven in de randstand weer opgevat. In die tussentijd is er veel ge beurd. De eerste dagen is er heel wat afgepraat. Voornamelijk om elkaar een beetje te leren kennen, want de groep bestaat uit studenten (met bijna alle maal ongeveer nog een jaar voor de boeg) uit verschillen de studierichtingen aan de Technische Hogeschool Delft en de Lanidbouwhoge school Wageningen. „Het gaat er ei genlijk in zo'n studiegroep om, dat je kontacten maakt met studies, die niet dezelfde zijn als de jouwe. Het is ook inte ressant om eens na te gaan hoe een ander wetenschap te gen een zelfde probleem aan kijkt", vertelde Wietze Dors man, die verkeerskunde stu deert, „vandaar dat we in onze afstudeerfase in de gelegen heid worden gesteld ons aan te melden voor een studie groep (er zijn er drie per jaar), die zich dan een half jaar lang met een bepaald on derwerp gaat bezighouden. Aan het eind van dat half jaar wordt er een rapport uitge- bracht, dat meestal (helaas)é in de bibliotheken veitdiwiinif. De groep bepaalt zelf het i onderwerp, dat van alles kan j zijn: een wijk, een stad, maar ook b.v. een ouide dorpskern. Emile Dii, een civiel plano loog, wist toevallig dat een andere studiegroep 2 jaar ge- 'eden al eens materiaal over t-Zeeuwsch-VTaanderen i had verzameld, dat nooit was gebruikt. Een goede gelegen heid om daar eens verder op door te borduren. „Bovendien is het een interessant grensge bied met verschillende aktuele problemen", veytelide Emile, I »er liggen hier een aantal en op tafel, waardoor in korte tijd rigoreuze veranider- mgen zouden hunnen ontstaan. *e denken hienbij ook aan de I vaste oeververbinding, de uit- breidingsplannen, het ont- I ?er,?,"s'reekplan, het Baal- r noekkanaal, de invloed van l »v. Antwerpse indiustrie- Ifmed en de toch tamelijk I geïsoleerde ligging". Ineens kwamen de tongen Iv? 'nj de SroeP- „Zeeuwsch- I aa™eren was voor mij nog li;'1 ™atllke plek", merkte de I eri,bP. ..ik had het me alle- imaal veel kaler voorgesteld, jmeer een polderlandschap", een ander. „Een verade- er hier te zijn", was I ,r een ander commentaar ItuV j helemaal niet Ne- IjU s van karakter. En wat ontzettend veel café's", ImwM ^SuraHg opge- IW wilien gewoon een I «Je op de hoogte zijn, voor I e met de studie verder v Wietze uit, „bo- i» z'jn we het werken in I n groep niet gewend, We Ban a .stl"alis een half jaar I-J 4 „a 5 dagen per week elkaar optrekken, dus faa' A a 5 dagen per week Ut a ponden we hier "alvast wat aan wennen". iPe!? z'in stuidnegroe- "u In deze vorm opgericht, 41 Pus sinds 1969 komt er wat meer sdhot in en wordt het allemaal wa.t landelijker. Maar nog zijn er altijd univer siteiten (b.v. Rottendam) waar het erg moeilijk is zo'n studie in te passen in het gewone schema. Men had ook gehoopt op een stuldent economie in de gr,oep, maar dat ging helaas niet. Nu bestaat d'e groep uit: Bert Bouker (civiel plano loog), Emile Dil (civiel plano loog), Wietze Dorsman (ver keerskunde), Hans de Jong (stedenbouwkunde), Martin Kind (gezondheidstechn'iek, Jos Lamforechtsen (steden bouwkunde), Rob Lernd (ci viel planoloog), Heieen Plui- mers (landschapsarchitectuur) Nellie Raedts (cultuurtech niek) Bnian Rietveld (ver keerskunde) en Erik Valkonet (sociologie). Allemaal stads mensen die het hier heerlijk hebben gevonden en snel weer eens terug zullen komen. O De studiegroep uit Delft en (Van onze oorrespondent) OOSTBURG Naar eerst thans bekend geworden is, heeft in de nacht van zondag op maandag de automobilist L. A. G. uit Eede met zijn perso nenauto een tvXCtal woningen in de Brouwerijstraat te Oost burg bij een aanrijding be schadigd, Eerst ramde hij met de voorzijde van de auto de woning van de heer B. en bij het ronddraaien raakte hij met de achterzijde de woning van de heer D. Beide woningen liepen schade op. Na deze aan rijding reed G. door. De rijk spolitie heeft G. nu opge spoord en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Bejaardenreis De leden van de katholieke bond van bejaarden »n gepensioneerden Hulst gaan woensdag 8 mei op reis. Het wordt een dagtocht welke deze keer gaat naar Avifauna in Alphen aan de Rijn. Daar zal een warme maaitijd worden gebruikt en verder zal een bezoek worden gebracht aan het vogelpark en een vaartocht worden gemaakt op het Brasemermeer. De te rugreis voert langs het Hol landse molengebied. Schieting Aan de sdhie- timg op de liggende wip in café Seraph. Btommaert te Hulst namen 29 schutters deel. Er werd geschoten op een wip. V. de Vos uit Hulst toonde zidh met de hoogvogel en een zijvogel duidelijk de beste schutter. De uitslag luidt als volgt: die hoogvogel en eerste zijvogel waren voor V. de Vos te Hulst, de tweede zijvogel ging naar A. de Blieck te Graauiw. Het hoogste aantal kleine vogels, vier stuks, werd geschoten door E. Boussen te Kapellebrug. Kaartkampioen F. Buys is clubkampioen geworden van het seizoen 1973-1974 van de Hulsterse kaartclub St.-Ceeilia, met een puntentotaal van 76. Hij eindigde met een vrij rui me voorsprong van aciht pun ten op naaste concurrent R. Leeraert. De nieuwe kampioen wordt vrijdag 19 april gehul digd in clublokaal café Ron de Vilder. De einduitslag van de ze kaartcompetitie: F. Buys 76 punten, 3 Leeraert 68 punten, P. Collet 66 punten, G. de Wit 64 punten, M. Kadjser 64 pun ten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Commissie Ruimtelijke Ordening van de gemeente Axel heeft gister middag besloten om de ge meenteraad positief te advise ren over het bestemmingsplan Oude Molen, dat valt onder de kern Koewacht. Alleen het commissie-lid P. Apers kon zich niet geheel met de gang van zaken verenigen. De heer Apers had vooral kritiek op de algemene uit gangspunten van het bestem mingsplan. De heer Apers: „Ik heb bezwaar tegen het van boven af ingrijpen tegen de eigendommen van de burgers Ik ontkom niet aan de indruk dat het gebied nu de bestem ming krijgt opgelegd die de woonfunctie van het gebied kan schaden en die de burger kan duperen". De heer Apers stelde zich echter geen principieel tegen stander van het bestemmings plan. Voorzitter burgemees ter A. de Kam van Axel, zag wel in dat dit bestemmings plan ingreep in de privé-sfeer van de burger. Hij was het echter eens met de heer IJ zerbaard, die, op de mogelijk heden voor een al te wilde bebouwing in het gebied de Oude Molen wees. De heer De Kam: „We moeten ongewenste bebouwing in dit gebied voor komen. Verspreide bebouwing moet worden tegengegaan met het oog op de hoge kosten van nog aan te leggen openbare voorzieningen, zoals bijvoor beeld riolering". Hij wees bovendien nog od een mogelijke aantasting van het open gebied rondom Koe wacht. „Het gehele plan is af gezet om wilde dingen te voorkomen". Op de vraag van de heer Apers of de gronden met agrarische bestemming tussentijds toch bebouwd kon den worden, antwoordde bur gemeester De Kam: „In prin cipe is dat mogelijk. Er is geen enkele bezwaar om later herzieningen te treffen". De heer Apers was er toch niet geheel gerust op. Hij wilde zekerheid en de concrete toe zegging dat iedere burger elke Vrijdag 12 april 1974 (Van onze correspondent) Wageningen. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE De opnaime van bet meisjeskoor van Zuid- dorpe -met Marie Cecile Moer dijk, die op 24 januari werd gemaakt zal op Tweede Paas dag op televisie worden uitge zonden. Het meisjeskoor maakte de opname ten huize van de heer Moerdijk, oüd- igemeentesecretaris van Zuid- Qiorpe. De uitz-endin-g vindt plaiatis in het muziekprogram ma getiteld) Muziek in uw straatje. (Van onze correspondent) CLINGE De vissersvere- nigolrag De Clingse Hengelaars uit Olinge heeft op het viswa- tèr „De Zestilgvoeikreek twee duizend stuks eenzomerige karper uitgezet. Deze partij karper werd geleverd door de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij uit Utrecht. De uitgezette karpertjes heb ben een lengte van tien a twaaüf centimeter en zijn be doeld om de visstand op peil te houden. (Van onze correspondent) HULST De Oost- Zeeuwsch-Vlaamse topbiljart- competitie is momenteel in een beslissend stadium aange land. Zaterdagavond, paasza terdag, zal ongetwijfeld de be slissing vallen omtrent het kampioenschap. De huidige leider Marionette ontvangt in het café van Willy van Sw-aal aan de Grote Ba- gijnstraat te Hul-sit naaste con current 't Anker uit Hulst. Wint Marionette dié wed strijd, dan mag het zich alge meen top-hiljartkampioen sei zoen 1973-1974 noemen. In het Marionette-kamp leeft men volop naar die wedstrijd toe. Tegenstander 't Anker zal de beide winstpunten evenwel niet cadeau geiven. De even eens uit Hulst afkomstige bc ONA speelt thuis tegen KOT uit Hulst en dat is een wed strijd tussen twee gelijkwaar dige teaims waarbij het eind resultaat wel niet ver van een gelijkspel zal liggen. In Koewacht spelen de twee zwakkere broers uit die com petitie, t.w. Tov-ac en bc 't Raedhuys tegen elkaar. De ge lukkigste ploeg komt hier wel als eindoverwinnaar uit de buis. Het Belgische Excelsior uit St.-Niklaas speelt thuis te gen hekkesluiter STC uit Sluiskil, dat vorige week met 128 won van het zeer hoog geklasseerde bc Ona. Afgaan de op die Sluiskilse overwin ning houden we het in St.- Niklaas op een gelijk spel. Topbüljartclub 't Centrum heeft een vrij paasweekeinde. "Wielersport Na het ver trek vam de profwielreimer Theo Verschueren naar Beve ren (B) was het dorp St.- Jansteen zonder wielrenners die een licentie hadden van de KNWU. Hierin komt( voor de vele wdelerliefhebbers meer een verandering doordat de vrijftlenjarige Mare. der We duwe uit de Hoofdstraat een licentie voor nieuwelingen bij de KNWU heeft aangevraagd en aan wielerwedstrijden zal gaan deelnemen. (Van onze correspondente) AXEL Ook bij de Axelse VVV is het goed te merken, dat het weer lente is. Hoewel het kantoor van de VVV is ondergebracht in het stadhuis, weet men de weg toch aardig goed te vinden als men infor matie nodig heeft. De Axelse VVV is ruim voorzien van do- kumentatiemateriaal over bin nen- en buitenland en VVV- informatrice Marianne An- theunis kan ook het nodige vertellen over culturele evene menten in b.v. Gent en Ant werpen. Nog voor het seizoen goed losbarst hoopt men een nieuwe kleurenf older over Axel klaar te hebben, die in vier talen zal verschijnen. Axel heeft de toerist toch nog heel wat te bieden: twee campings, een jeugdherberg, een zwembad (volgend jaar hopelijk een heel nieuw) een zwemschool, een recreatie wandelbos, kreken en viswa ters. Een zeer speciale vermel ding verdient toch wel de Zeeuwsch-Vlaamse Aeroclub, die op het opgespoten terrein Smitsschorre haar tenten heeft opgeslagen. Samen met de jeugdherberg kunnen belang stellenden vanaf half mei ge bruik maken van speciale ar rangementen, waarbij het zweefvliegen (eventueel les sen) gekombineerd kan wor den met overnachtingen en maaltijden in de vlakbij gele gen jeugdherberg. In het kader van de Streek VW d-o-et Axel ook mee aan de Tegelroute en de Fotoroute, die per fiets of per -auto kun nen worden afgelegd. In de foto-route zijn fotografisch in teressante objecten opgeno men. Dit jaar is er een nieuwe kaart uitgekomen, o-mdat de veerdienst Terneuzen-Hoede- kenskerk-e niet meer bestaat, terwijl Sas van Gent in de route is opgenomen. Verder is men in bespreking met ver schillende politieposten, zodat de mensen die in de weekein den <ie Tegelroute willen rij den daar inplaats van door-de- week in een gemeentehuis de stempel kunnen halen, die ze nodig hebben om -in het bezit te komen van een fraaie te gel. Voor de cursisten van Open baar Kunstbezit, die de cursus over de St. Baafskathedraal in Gent volgen, heeft de Streek VW een hoteilijst, folders over Zeeuwsch-Vlaanderen, Gent en Axel en de dienstre geling Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-Gent klaar liggen. Er staat al heel wat op de Axelse VW-agenda, hoewel nog niet alle. verenigingen van deze service gebruik maken: 15 april jeugdiwielertoernooi In Koewacht voor jongens van 8- 14 jaar (ongeveer 120 deelne mers), 20 en 21 april nachte lijke kaartleesrilt van de Ze- vac, 30 april motorcross op het opgespoten terrein Axel en een koningsschieting van St. Sebastiaan in Koewacht, 19 mei muziekfestival op het Kerkplein te Koewacht, 23 mei rallycross op heit opgespo ten terrein te Axel, en een wielerkoers in Koewacht, 3 ju ni concours hippique voor gro te paarden en pony's bij_ de jeugdherberg in Axel, 4 juni amateurs-wielerkoers in Axel, 17 juni kermis-wielerkoers in Zuididorpe, 17 tot 24 augustus de handels- en consumenten beurs Expo in Axel, 21 augus tus jeugdwielertournooi Axel, 7 september motorcross op het opgespoten terrein in Axel, 14 september rallycross op het opgespoten terrein in Axel (nog niet helemaal zeker). (ADVERTENTIE) PAASMAANDAG ANTIEKE KLOKKENSHOW van 11.00 -17.00 uur CATHARINASTRAAT 40-42 BREDA .(Van onze correspondent) MIDDELBURG De poli tierechter in Middelburg heeft de sex-shop exploitant F. B. uit Hulst en zijn werknemer T. B. V. veroordeeld tot f 200 boete. Enige tijd geleden was er door de politie een biljet op de sex-shop van B. geplakt waarop vermeld stond dat de winkel gesloten was. Het bil jet was een doorn in het oog van de eigenaar, en hij zei tegen zijn ondergeschikte: je haalt dat plakkaat maar weg. Die deed dat prompt. Dat ge baar leverde de beide heren donderdagmorgen f 200 boete op. .(Van onze correspondent) TERNEUZEN Het be stour van de Oost-Zeeuwsch- Vlaamse vogelwacht de Stelt kluut, organiseert morgen (za terdag) voor haar leden en eventuele verdere belangstel lenden een excursie naar de Veerkhoek, nabij Kruisdorp in de gemeente Hontenisse. Men hoopt er allerlei soorten vo gels, zoals steltlopers, bos- en weidevogels te kunnen obser veren. De deelnemers verza melen nabij Kruisdorp om on geveer 9.00 uur. De excursie duurt tot rond het middaguur. „bereisde" huifkar die de heer en mevrouw Visschedijk tot voor kort altijd vóór huil trek tochten door Zeeland gebruik ten. Want het is niet de eerste keer dat ze öp „trek" gaan. De huifkar met de twee pony's is wijd en zijd bekend in Zee land. Bij de boeren en op de campings is de familie een altijd welkome gast. Ze trek ken al zo'n twaalf jaar. Maar hun tocht door Nederland, die na de Pinksteren begint, is de eerste eoht grote reis. De rou te die ze gaan nemen, legt de heer Visschedijk als volgt uit: „We gaan eerst naar het land van Merijntje, dan gaan we naar het land van Bartje en dan naar Ootmarsum. Dat is mijn geboorteplaats, want ik ben een echte Tukker, een Twentenaar". Op deze zwerf tocht zal de familie Vissche dijk vergezeld worden door een maat van de heer Vissche dijk: „M'n kameraad Louis gaat ook mee met de huifkar". Zo zullen dan twee wagens bespannen met vier kleine vinnige paardjes deze zomer de Nederlandse wegen berij den. En daar houdt het niet mee op. Als men in september in Ootmarsum gearriveerd is, wordt de wagen volgeladen en dan gaat het richting Spanje. Met de huifkar over de Pyre neeën. De heer Visschedijk: „Dan hebben we twee zomers achter eikaar". Zijn vrouw vertelt dat de mensen wel eens een beetje afgunstig zijn over hun zwerversbestaan: „Zo'n reis, als we nu gaan te richten. „Ik ben onder de paarden geboren, een ander zat op een fiets en ik zat op een paard". Voor zijn tocht door Nederland en de reis de ze winter naar Spanje wil hij nog twee flinke pony's kopen. Twee van de paardjes, die hij op stal heeft staan, zijn te zwak voor het grote trekwerk. Daar zoekt hij nog een goed tehuis voor in de omgeving van Hulst. „Die paardjesmoe- ten bij echte dierenvrienden terecht komen en niet bij han delaren". De heer Visschedijk zelf heeft ook meer op met dieren dan met mensen: „Als ik een mens zie, dan interres- seert me dat niet, maar een paard, daar kijk ik naar. Ik ken alle paarden uit de omge ving". (ADVERTENTIE) voor gezellige avondjes en feestjes. Alle soorten films in Super 8 zwart/wit, kleur, stom en met geluid. Steeds groeiende collectie Zeer gunstige prijzen. Ook verhuur van projec toren (stom en met ge luid). FOTO-FILM Filmspeciaalzaak Hulst Kleine Bagijnestraat 7 Tel. 01140 - 4495 Het echtpaar Visschedijk. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Je geniet, je bent overal. We zijn nooit haastig. Als we een mooi plekje vinden, blijven we er een paar dagen. We doen het voor ons plezier nu het nog kan. We hebben er voor ge werkt ook", dat zegt de zestig jarige L. G. Visschedijk uit Hulst. Hij gaat deze zomer met zijn vrouw, een omge bouwde caravan, twee pony's, twee honden en een poes een trektocht van enkele maanden door Nederland maken. De familie Visschedijk woont aan de Zoutestraat in Hulst. Op het stukje grond bij hun woning graast een vijftal pony's. Daar staat ook de oude, doen, hebben we nog nooit gemaakt. De mensen zijn ja loers omdat wij de kunst van leven verstaan. Zonder gejaag en gejacht. Leuk leven en al les opmaken". Haar man is het daar hele maal mee eens. Ook hij heeft liever het rustige levenspa troon: „Ik ben een tegenstan der van een auto. Een auto is wat aanschaf betreft net zo duur als een kar met paardjes, maar een auto interesseert ons niet". De heer Visschedijk heeft zijn hele leven in de paarden- business gezeten. In Hulst heeft hij nog een manege en twintig paarden gehad. In zijn diensttijd heeft hij bij de ca valerie gezeten om paarden af TERNEUZEN In de Ter- neuzense sporthal heeft het damesvaetbalteam van 't Cen trum uit Hulst een verdiende 05 overwinning behaald op een damesteam van de Amro- bank uit Terneuzen. Het zeer jeugdige Hulsterse talent Marion was die avond goed op dreef, want zij nam zelf maar liefst drie doelpun ten voor haar rekening. De andere Hulster doelpunten kwamen op naam van Tilly Bogaert en Fina Nagtzaam.

de Stem | 1974 | | pagina 7