„Geen nieuw ziekenhuis nodig in Kanaalzone" Burgemeester Aschoff blijft pleiten voor beperkt Ossenisseplan „VERZEKERING DEKT ONTPLOFFINGS-SCHADE" Ton van der Vuurst Vries nieuwe Stem- redacteur in Oost Z.-Viaanderen de Rommelmarkt in Stoppeldijk Ziekenhuisbestuur Hulst: BURGEMEESTER VAN MALE VAN BRUGGE: te vragen. Protesten tegen vliegveld Koewacht Rotaryclub neemt nieuwe projecten ter hand Teleurstelling over late beslissing over vaste oeververbinding KOUD SANITAIR VAN DEN BERG HULST KINDEREN UIT ZUIDDORPE EN OVERSLAG KREGEN VERKEERS- DIPLOMA'S Kloosterzande Nieuw Namen NIET MINDER KWETSBAAR Milien- wandeltochlen Herziening van bestemmingsplan Nieuw-Namen 0 Tijdens een kijkdag was er gisteren al belangstelling voor de tentoongestelde waar. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Op eerste en tweede paasdag wordt er in Stoppeldijk een rommelmarkt gehouden. Deze vindt plaats in de oude kleuterschool te Stop peldijk. De bevolking van Stoppeldijk kan hier onder meer beeldjes, oude wafelij zers en vele huishoudelijke ar tikelen kopen. Behalve de ver koop van gebruikte spullen is er ook nog een verloting en een rad van avontuur. De op brengst van de rommelmarkt is voor de vastenaktie. De openingstijd op eerste en Tweede Paasdag is van 14.00 tot 16.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) BAZEL Boze inwoners van het Belgische Bazel zijn afgelopen maandagavond het gemeentebuis van Temse bin nengedrongen om de daar aan wezige raadsleden melding te maken van hun ongenoegen over de dreigende onteigening van huizen in verband met de omstreden aanleg van een re gionaal vliegveld in Bazel. Dezelfde avond trok voor de derde maal een autokaravaan foor Temse. Dit keer waren het honderd automobilisten die luid claxonnerend protesteer den tegen de gevreesde aanleg vain het vliegveld. In Sint-Nuklaas werd tege lijkertijd een informatieve bij eenkomst gehouden, die was georganiseerd door het actie comité Bescherming Leefmi lieu Linkeroever. De Ant werpse voorzitter van de Ka mer vain Koophandel, de heer L. Honneux wist de aanwezi gen te vertellen dat in Ant werpse economische kringen geen voorstanders te vinden zijn voor de overplaatsing van het vliegveld Deume naar Bazel. Ook zed hij dat het orivé-kapitaal geen investerin gen meer wil doen zolang niet op korte termijn wordt beslo ten de groeikern Antwerpen een aangepaste luchthaven te geven. De sprekers op deze infor matieve bijeenkomst toonden zich tot volle tevredenheid van de aanwezigen, tegenstan ders van de overplaatsing van het vliegveld. Voorzitster Miet Smet besloot de vergadering met de conclusie dat de aanleg van een grote ring rond Ant werpen alsmede de verplaat sing van het vliegveld voor Bazel en omgeving een te gro te ingreep oo het woonklimaat zou betekenen. Bejaardencontactdag Op woensdag 17 april houdt de r.-k. bejaardenbond afdeling Koewacht haar halfjaarlijkse contaktdag. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: begonnen wordt met een heilige mis, deze wordt opge dragen door pastoor A. van Wezel. Daarna wordt er aan de leden een koffiemaaltijd aangeboden in het patronaats gebouw. Deze maaltijd wordt verzorgd door de boerinnen- bond. Na de maaltijd is er een verloting. Na de middag is er een algemene ledenvergade ring met een bestuursverkie zing. (Van onze correspondent! HULST Dinsdagavond hield de afdeling Hulst van Rotary International een be stuursvergadering waarin de projekten ter sprake kwamen die dit jaar ter hand zuUeo worden genomen. De doelstelling van de rota- ryclubs in het algemeen is: het verstevigen van de moraal, het aanleggen van onderlingp vriendschapsbetrekkingen en het oplossen dan moeilijkhe den. De eerste club, opgericht :n 1905, vormde een gezel schap met leden uit elk be roep en uit elk bedrijf deze mensen wilden de criminali teit tegengaan en de sociale grieven van de mensen probe ren op te lossen. In de loop der jaren is dit gegroeid tot een internationale vereni ging. Op de vraag of de rotary club in Hulst haar naam waar maakt, antwoordt de heer Jo Morres, voorzitter van de Hul ster club het volgende: „Het is niet zo dat de rotaryclub zo maar voorbijgaat aan haar doelstellingen. Elke donder dagmiddag komen de leden bijeen, We brengen dan pro blemen ter sprake waarvan we denken dat ze een oplossing nodig hebben. Elk der leden kan een onderwerp op tafel brengen, waar over gedis cussieerd wordt, Het ge beurt dat door instanties een beroep op ons wordt gedaan, Eén daarvan js de voetbalclub Hulst. Door ons wordt over legd of we uit de sociale pot wat beschikbaar kunnen stel len ten einde deze club wat steun in de rug te geven. Onze club telt slechts vier entwintig leden. We proberen zoveel mogelijk mensen aan te trekken om als afgevaardigde van een beroep of bedrijf me de-lid te worden. Het kost ons nog al wat moeite om leden san te werven die van hun kant een facet van de maat- chappij waarmee zij te ma ken hebben, kunnen belichten. We willen zeker niet de in druk wekken een gesloten ge zelschap belichten We willen zeker niet de indruk wekken een gesloten gezelschap te zijn lé de verzekeringsmaatschappij zeer vlug het bedrag van ieder schadegeval in minnelijke overleg zaïl kunnen vaststellen en tot spoedige uitbetaling zal overgaan", zo verklaarde hij. „De belastingbetalers draad en op voor deze grap", aldus de heer Reynaert. „Deze mooie nieuwe brug is nooit gebruikt en wie is er verant woordelijk? Sinds de ontplof fing heeft het ministerie zich in Brugge niet meer laten ho ren". „Misschien wel mee ont ploft", zo merkte een ander raadslid op. Er is in ieder geval een persoon in Brugge die zich met plezier deze „ontploffingsdag zal herinneren. Een bejaard, Bruggeling, dfte twee minuten voor de ontploffing doodge moedereerd richting brug liep werd ijlings door een poli- ,ecoïissaris een nab.jgele- 4en etablissement binnenge loodst want hij moest en zou naai het bejaardencentrum Diep in de nacht werd hij (oor een pa-ar politieagenten n kennelijke staat aangetrof- en want van het aanbod van de commissaris om dian maar op zijn kosten een pintje te vatten had hij ruimschoots ge bruik gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-KLOOS- TERZANDE „Zeeland is het waard dat er een beperkt Ossenisse-plan komt", dat is de reactie van burgemeester J. Aschoff van Temeuzen op uit latingen van minister Wester terp van Verkeer en Water staat die deze week in de Eerste Kamer heeft gezegd dat Zeeland de zeehavenindustrie ën bij Ossenisse maar beter kan vergeten. „Ik zal mijn standpunt blij ven verdedigen", aldus de heer Aschoff. Hij ziet het niet doorgaan van zeehavenindus trialisatie bij Ossenisse als een stilstand van de ontwikkelin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Die ontwikkeling blijft no dig", vindt hij. „Wij zij,n voor stander van een beperkt Osse nisse-plan. Het moet niet te groot worden want dan wordt het milieu te zwaar belast. De regering moet er dan maar wat geld instoppen". Een an dere oplossing dan industriali satie van Ossenisse ziet de heer Aschoff niet. „Er is geen alternatief". Burgemeester Aschoff toon de zich verder zeer teleurge steld met de mededeling van de bewindsman dat een beslis sing over de vaste oeverver binding pas in de loop van 1975 zal vallen. „Dat vind ik niet best, ik had op een posi tieve toezegging gehooptIn deze voor hem teleurstellende gang van zaken ziet de burge meester een reden om aan te nemen dat er met Zeeuwsch- Vlaanderen steeds te weinig rekening wordt gehouden in Den Haag. „Er is nog steeds te weinig aandacht voor dit ge bied, en daar gaan we zeker nog met andere gemeenten over praten". Mr. M. Somers, buremeester van Hontenisse, is het voor wat de vaste oeververbinding betreft volledig eens met zijn collega uit Terneuzen. „Ik word er wel een beetje koud van als ik hoor dat die beslis sing pas in 1975 komt". Hij wijst er nog eens Op dat de structurele werkloosheid in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen verband houdt met het isole ment van het gebied. „Dat gaat me wel aan het hart". De uitspraken van minister Westerterp over het Ossenisse plan zegt de burgemeester lo gisch te vinden. De minister heeft naar zi.in gevoel terecht verwezen naar de Axelse Vlakte, hoewel hij ook ziet dat dit geen alternatief is voor bet Ossenisse-plan. Burgemeester Somers heeft voorlopig in ie der geval zijn hoop gevestigd on de vaste oeververbinding: „Dat geeft werkgelegenheid, en wellicht blijven er wel wat bedrijven harwen". (ADVERTENTIE) UNIEK IN ZEELAND onze SHOWROOM Van Waesberghestraat 7-9 (Van onze correspondente) AXEL Gistermorgen heb ben de heren D.J. Oggel en A. van Asperen als vertegen woordigers van het gemeente bestuur in Zuiddorpe en Over slag 19 verkecrsdiploma's uit gereikt aan kinderen uit de vijfde klas van de lagere school. Op 12 maart van dit jaar hadden de kinderen, evenals hun leeftijd- en klassegenoot- jes dioor het hele land, een schriftelijke verkeersproef af gelegd, drie was samengesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer. De kinderen uit Zuiddorpe en Overslag hebben eigenlijk een „primeur", want de rest van de Axelse school kinderen komt na de paasva kantie aan de beurt om de diploma's in ontvangst te ne men. Mede namens de door ziekte verhinderde adjudant de Jong van de rijkspolitie wees wet houder Oggel ear nog eens op, dat de geleerde theorie ook werkelijk in de praktijk moet worden gebracht. De geslaag den zijn: In Zuiddorpe: Alber- tina de Werd, Paul de Clerck, Annueck van Haelst, Carlo Puylaert, Rudi de Vaan, Ricky de la Ruelle, Janneman Apers, Guido de Clercq, Mirjam Da vid, Erwin van Gimst, Gerard van Hoecke, Maria Lakké, Ma rie,Jeanne van Pottelberghe en Peter de Vos. Twee kandida ten werden afgewezen. Over slag: Gaby Seijssens, Marleen Engels, Linda Apers, Jan Goense en Peter de Roeck. Hier werd één kandidaat afge wezen. Schieting Aan de bejaar- denschieting bij Jac. de Waal n Kloosterzande namen 54 schutters deel. De uitslag was: hoge vogel A. de Kever uit Kloosterzande. Eerste zijvogel J. Mol uit 's-Heerenhoek. Tweede zijvogel A. de Bakker uit Bosclikapelle. Het grootste aantal vogels was voor L. Lou- werse uit Terhole, vier stuks. Schieting Zondag houdt de schuttersvereniging Willem Teil te Nieuw-Namen een schieting op de staande wip. Deze schieting begint om 14.30 uur. Bejaardenschieting Op donderdag 18 april is er een beja.T'densrhieting in café Pi- eavet-Martens in Nieuw-Na- •nen Deze scbieting begint om 13.30 uur. Drive-in-shows Op eerste en tweede paasdag worden er in het verenigingsgebouw in Nieuw-Namen een tweetal drive-in-shows gehouden. De avonden beginnen om 19.30 uur. De muzikale medewer king wordt vp-i„o„ri door The 5th Generation Two". (Van een onzer verslaggevers) HULST In de Kanaalzone behoeft geen nieuw zieken huis te worden gebouwd. Het is zelfs duidelijk dat er een ziekenhuis in de gemeente Terneuzen gesloten dient te worden. Dit is de opvatting van het ziekenhuisbestuur van Hulst, een opvatting, die is neergelegd in een discussienota waarover de stuurgroep, die voor Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuwe opzet van ziekenhuiszorg in het kader van de in dit gebied gesignaleerde overbebedding bekijkt, gister avond heeft gediscussieerd. Ook de door de ziekenhuisbe sturen van Oostburg en Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren gebrachte argumenten kwamen hierbij aan de orde. Bij het samenstellen van de nota van het Hulster zieken' huisbestuur gaat men ervan uit dat de herstructurering van de gehele gezondheidszorg pa tiëntgericht moet zijn. Vanuit deze gedachtengang is het Huisterse bestuur van mening dat in elk van de drie verzor gingsgebieden in Zeeuwsch- Vlaanderen -dus in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in Mid den-Zeem wsch-Vlaanderen en in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren- gelijkwaardige ziekenhui' zen aanwezig moeten zijn. In de Huisterse nota wordt sterk het aocent gelegd op dat gelijkwaardige. Gezegid wordt hierin dat men een ongelijk heid in de verdeling van „vol ledige ziekenhuispakketten niet zal accepteren. „Zeker niet", zo wordt eraan toege voegd, „omdat een ongelijke verdeling hiervan ten nadele van het overgrote deel van de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking slechts ten goede kan komen aan een kleiner bevolkingsdeel in Temeuzen". Voor wat dat „voUedllge ffle- Xenbuispakket" betreft wordt opgemerkt dat de regio Zeeuwsch-Vlaanderen topkli nische gezondheidszorg en een aantal gekwalificeerde cen trumfuncties zal m<»eten ont beren. Met andere woorden: voor verbetering van de kwa liteit van de ziekenhuiszorg is het gebied te klein. Het bestuur van het zieken huis in Huist is van mening dat het St. Liduinaziekenhuis in Hulst het huidige diensten pakket moet behouden. Ver mindering van dat diensten pakket betekent een verslech tering van de gezondheidszorg en dat is iets wat men in Hulst niet licht zal aanvaar den. In d'it verband wordit in de nota onder meer opgemerkt: „Iedere gedeeltelijke of gehele centralisering van basisspecia lismen uit de subregio's West en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ten gunste van de subregio Kanaalzone moet schadelijk worden geacht voor de volks gezondheid in het grootste deel van Zeeuwsch-Vlaande ren". Gewezen wordt verder op het feit dat bij centralise ring de afstand tussen het eer ste en het tweede echalon in de gezondheidszorg (het eerste echalon is de zorg voor de zieke mens thuis en het tweede echalon omvat de ziekenhuis zorg) gezien de afstanden in Zeeuwsch-Vlaanderen te groot gaat worden. Ook wordt ge zegd: „Onnodige schaalvergro ting van de ziekenhuizen dient vermeden te worden omdat de menselijke benadering van de patiënt steeds meer in het ge drang komt naarmate de ku bieke inhoud van een zieken- muis toeneemt" Een ander argument van het Huisterse bestuur om zich te kanten tegen de centralisatie- gedachte is dat bij het stichten "an één goed geoutilleerd zie kenhuis in de Kanaalzone de kwetsbaarheid van de gezond heidszorg wordt vergroot, ter wijl de opvangmogelijkheden in de z.g.n. minder goed geou tilleerde centra onverantwoord wordt verkleind. Ook wordt in de nota aan dacht besteed aan de verzor gingsgebieden. Op basis hier van komt men tot de conclusie dat de overbebedding bestaat in Hulst en dat er voor wat Oostburg betreft geen sprake is van overbebedding. Het ziekenhuisbestuur van Hulst zegt eraan te willen meewerken om die overbebed diinig te verminderen. De af bouw van die overbebedding zou dan synchroon moeten lo pen met de opbouw en reorga nisatie van de geneeskundige verzorging in de eerste lijn. Er zouden dus dan eerst meer gezinsverzorgsters, wijkver pleegsters e.d. moeten komen. Volgens het Huisterse bestuur kan die overbebedding op de ze manlier dan in de loop van een jaar of vijf worden terug gebracht tot de norm, die staatssecretaris Hendriks han teert. (Van een onzer verslaggevers) SINT-NIKLAAS Het polderbestuur wan het Land van Waas gaat deze zomer een aantal wandeltrimtochten or ganiseren door de polders die onder haar beheer staan. De tochten worden gehouden in het kader van de zogenaamde „opendeurdagen". De rou tes van deze milieuwandel tochten zullen vooral le'den aoor die gebieden op de linker Scheldeoever die bedreigd worden door de bouw van zware zeehavensindustrieën. Een van de wandelingen zal gaan lamigs de fabriek van Progil. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Het be stemmingsplan voor de gron den binnen de bebouwde kom van Nieuw-Namen is gewij zigd. In het oorspronkelijke ont- werp-bestemmingsplan, dat door de Hulster gemeenteraad in de vergadering van 29 maart werd vastgesteld, was sprake van een recreatieve sportbestemming voor het stuk grond ten noorden van het huidige sportveld in Nieuw- Namen. Deze bestemming is nu gewijzigd in een agrari sche. Het stuk grond zal niet bebouwd worden en behoudt de agrarische functie die het nu heeft. In het ontwerpplan had men het perceel ten zuiden van het huidige sportveld bestemd voor openbaar groen. De be doeling is nu aan dat stuk grond een recreatieve veld- sportbestemming te geven. De voorgestelde wijzigingen lig gen voor iedereen ter inzage op de gemeentesecretarie, af deling algemene zaken en wel van 10 april tot 10 mei. Be zwaren tegen de wijzigingen in het ontwerp bestemmings plan kunnen worden inge diend bij het college van Ge deputeerde Staten van Zee land en Middelburg. klaring van burgemeester M. van Male, die aan het begin van de raadsvergadering van Brugge werd voorgelezen. Gebleken is diat tot op he den 345 schadegevallen bij het gemeentebestuur bekend zijn. Behoudends enkele snij won den hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De totale schade, is aldus de heer Van Male, moeilijk te schatten, maiar ligt tussen twee en drie miljoen Belgi sche franken. De nieuwe brug bleek, nog voordat hij in gebruik kon worden genomen, van een fou tieve constructie te zijn. Juri disch wordt nu uitgezocht wie daarvoor verantwoordelijk is, maar zeker was diat de brug verdwijnen moest voor er on gelukken zouden gebeuren, bijvoorbeeld door instorting. „De genie heeft tegenover de burgerij kennelijk geen flater willen slaan en wilde er zeker van zijn dat de brug m een klap zou zijn weggevaagd", al dus een hoge politieautoriteit in Brugge. Kennelijk had de Brugse politie niet te veel vertrouwen in het kunnen van de genie. De door de militaire overheid aangewezen gevarenzone, waarbinnen ruiten zouden kunnen breken, werd door de politie uitgebreid. Terecht zo als bleek. Burgemeester Van Male wees alle verantwoorde lijkheid van de hand. „Dat is een zaak van het ministerie", zo deelde hij de raad mee. Hij voelde niets voor de suggestie van het raadslid Reynaert om een inmiddels opgericht actie comité geldelijk te steunen van stadswege om tegen het rijk te kunnen procederen. De aannemer was voor de gevolgen van het dynamiteren verzekerd tot een totaal be drag van zestig miljoen franken „Ik ben ervan overtuigd dat (Van een onzer verslaggevers) HULST Als opvolger van Ton Verlind, die zijn functie van stemredacteur voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gewisseld met een functie in de Hilversumse omroepwereld, is de heer Ton van der Vuurst de Vries benoemd. De heer Van der Vuurst de Vries is inmiddels al korte tijd werk zaam in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren. Hij werd op 4 februari 1948 in Delft geboren. Na zijn HB- S-opleiding voelde hij er veel voor om journalist te worden. Hen beroepskeuzeadviseur raadde hem aan om als voor opleiding hiervoor eerst de kweekschool te doorlopen, In ie periode was er namelijk Mg geen school voor de jour nalistiek. Tijdens zijn studie aan de kweekschool werd de ■iang om bij een krant te werken zo sterk dat hij zijn studie afbrak en als admini stratief medewerker terecht kwam bij het r.k. dagblad Het Binnenhof in Den Haag. In die «Mctie hield hij zich tevens "aaig met sportverslagge ving. Twee maanden later werd de heer Van der Vuurst de Vries leerling-journalist bij de Delftse Courant, een jaar later yolgde zijn aanstelling als vas te medewerker van Het Vrije volk en Het Vaderland. Korte t'Jd daarna werd hij leerling journalist bij het Vrije Volk. Eerst werd hij ingedeeld bij de stadsredactie te Rotterdam, daarna werkte hij als rayonre dacteur voor Het Vrije Volk in Gorinchem. In verband met de reorgani satie bij Het Vrije Volk volg de na een, half jaar zijn over plaatsing naar de redactie van Het Vrije Volk in Rotterdam. Rond 1970 vond hij het nood zakelijk om zijn blik te ver breden en wat meer van de wereld te zien. Hij trok eerst naar Frankrijk, ondernam daarna met vrienden zwerfr tochten in Noord-Afrika. Te rug in Nederland ging hij on der meer voor een Engels reis bureau werken. Eerst als reis leider en later als organisator van reizen. Hij werkte vanuit Munchen, Innsbrück, Salzburg en Wenen. In december van het vorige jaar kwam hij teruig naar Ne derland en nam zijn oude lief de - de journalistiek - weer op. De heer Van der Vuurst de Vries heeft voordat hij naar Hulst kwam, twee maanden op de Stemredactie in Breda gewerkt Zijn eerste indrukken van Hulst en de rest van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren: „Het is een wonder mooi gebied. De mensen hierj zijn ontzettend gemoedelijk en erg gemakkelijk in de om gang". Het is een boeiend ge bied met enorm veel belang rijke problemen". De heer Van der Vuurst de Vries heeft nog geen woning in Hulst ge vonden. Hij is bereikbaar op het bijkantoor van De Stem in Hulst. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE (B) Gebroken ""ten, verzakte daken, ver veranda's verwrongen ïmuren en rolluiken, ge- buitenmuren, uit de gerukte vensterramen, aan meubilair en win- Bat is het resultaat van zware springlading, die tlgische genie heeft ge- bij het opblazen van "we ongebruikte ïabij de Katalijnepoort vorige week don- tv'este opsomming gisteravond in de ver- Ton van der Vuurst de Vries.

de Stem | 1974 | | pagina 7