a. onghena pleit voor invoering van \klassifica tie-systeem Nog één grondeigenaar bevecht geschotsheffing KORT GEDING NA EXPLOSIE Muziekbibliotheek nog weinig bekend zeeuws PEUTERSPEELZAAL GUNSTIG VOOR DE PEUTER ,Op visite" Eerste recreatie- krant voor gedeputeerde Van Geesbergen KAMPEREN Mobilofoon in bussen stad Inschrijvingen ïandelsregister [Zonnig Terneuzen APELLANTEN REPLIEK Jonge dievegge Auto tegen boom Els Boersma: door NETTY VAN ZALINGE Deskundig Leuk Conferentie Dagcreche yoensdag 10 april 1974 kerkdiensten Prot. diensten (vitte donderdag ned. herv. terneuzen de blide 18.00 uur: d«. [I J. Rietveld (H.A.). goede vrijdag NED. HERV. KERK AARDENBURG 20 00 uur: da. H. V»H| (H.A.) axel t 19.30 uur: as. T. J. miiks. biervliet 19.00 uur: ds. W. J. Meeuss (H.A.) breskens 19 30 uur ds. Servaas, (H.A.) cadzand 18.30 uur: ds. G. W. Schok) (gel. bel. H.A.) groede 20.00 uur: ds. W. L. Vrijfe (H.A.) HOEK 19.00 uur: ds. B. J. vain wen (H.A.) HONTENISSE 20.00 uur ds. H.P. de NelliJ (H.A.) 1 HOOFDPLAAT 19.30 uur: ds. P. H. J. mans (H.A.) HULST 18.45 uur: ds. H. P. de Nelli] (H.A.) NIEUWVLIET 19.00 uur: da. W. L. Vrijla (H.A.) OOSTBURG 19.30 uur: ds. W. J. Geurlti (H.A.) RETRANCHEMENT 20.00 uiur: ds. G. W. (H.A.) SCHOONDIJKE 19.30 uur H.A. ST.-ANNA TER MUIDEN 18.00 uiur: dis. C. Bal (H.A.) ST.-KRUIS 18.30 uur: ds. H. 1 (H.A.) SLUIS 19.30 uur: ds. C. Balk (H.A.) SLUISKIL 19.30 uur: ds. J. L. v. d. (H.A.) Terneuzen GROTE KERK 10.00 uur:i G. C. Vijzelaar; 19.00 na ds. J. Scholten. GOT HERDER KERK uur: ds. E. J. Rielveld; 191 uur: ds. G. C. Vijzelaar; 01 STANDINGSKERK Hl uur: ds. E. J. Rietvell BACHTENDIEKE: ;5.ci uur: ds. E. .T. Rletvi SCHELDEOORD 15.00 uur: ds. J. Scholten (alle dien' H.A.). WATERLANDERKJE 18.30 uur: ds J. v. d. Hod (H.A.) IJZENDIJKE 20.00 uur: ds. W. Meen (H.A.) ZAAMSLAG 19.30 uur: ds. A. T. Delnnj (H.A.) ZUIDZANDE 20.00 uur: ds. J. v. d. Ho| (H.A.) GEREF. KERK TERNEUZEN NOORDSTRAAT: 19.00 ut) ds. P. v. d. Veen. (Vervolg van pagina 1) „Dat moet mogelijk zijn. De lltad Brugge geeft bijvoorbeeld looit de mensen in Zeebrugge |elk jaar 100.000 francs om te Iprocederen tegen de Belgische Ijtaat O1 verband met de Isoheuren in hun buizen, die |bij de bouw van de sluizen |ajn ontstaan", zn daeilde giste- |ren de heer Reynaert mee. Na de ontploffing van don derdag is de schaide opgeno- Imen door de politie van Brug- |ee Daarna is er niets meer Igebeurd. „Juridisch heeft de [registratie van de politie geen lenkele waarde. De politie is Idaartoe niet bevoegd. Daar- oor moeten architecten of in sure worden ingeschakeld, gaat niet op om de men- |Kn in de omgeving van de KateMjnepoort, een wijk waar vooral gewone arbeiders wo- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij de Ka- ner van Koophandel en fa- rieken in Temeuzem werden de volgende onderniomm.gen in het handelsregister opgeno- nen: P. R- Klooster, Grote Beer 44 te Oostburg. Glazen- jassersbedrijf. J. F. d'Hooghe, Dude Drydijok 18, St.-Jan- jteen. Groothandel in levend pluimvee, konijnen, wild en uiven. K. Muller, Spoorstraat Sluiskil. Groothandel in leinigiingsmidid'elen. Stok B.V., raat 11, Terneuzen ftemiddeling bij aan- en ver van onroerende goederen pr.' De Postduif, Nieuwstraat Oostburg. Cafébedrijf ner-aannemersbedrijf ffalhout, Magrette 20 te Axel hm, Van Milstraat 2 te Sas kan Gent. Kleinhandel in le vensmiddelen, melk, aardappe- en, groenten, fruit, vlees, kon en soktoen, N. Höfgen. lentsestraat 66 te Biervliet iarltthand'el in sieraden en 1«- rwaren. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De vinciale Zeeuwse VVV voor de eerste keer in bestaan een uitgebreide atiekrant uitgegeven, waf alle mogelijke gegevens op 1 gebied van de recreatie Zeeland staan vermeld. Het in het geel uitgevo informatiebulletin zit ge* in het VW-magazine ZM Vakantieland. Gistermiijl overhandigde de voorzilj van de Provinciale Zeeu' VVV mr. H. Bruin, het exemplaar aan de recreate deputeerde Van GeesbetJ „Deze vakantieuitgave 's uniek, zei mr. Bruin, da' meenden heit eerste plaar met enig vertoon aanj provinciaal bestuur te OT aanbieden. De woorden toei ten en toerisme zijn <®j hand beladen woorden ge*" den. Sommige mensen <k dan aan stromen toeristen zich over Zeeland uitstof, en zo de eigen bevolking ®J verdrukking brengen. VVV wil dan ook waar lijk de vakantiespreidinê vorderen, waarbij vooral aan de toevoeging vat voor- en naseizoen wordt I dacht. Het VVV wil dan waar mogelijk de vak® spreiding bevorderen, wa"'1 vooral ook aan de toeVOji van het voor- en nase'® wordt gedacht. Het W» streven naar een kwalit®"] verbetering van de acco"n daitie en daarnaast wil Z'J.I Zeeuwsen een betere vo°r"i ting geven over de besta" recreatieve voorzieninga®, eigen provincie", aldus Bruin. Het nieuwe recreate® matieblad is dan ook v bedoeld voor de eigen Ze se bevolking. Er staat schat aan gegevens in lerlei gebied van zeil®JjJ zwemmen tot het bezie" j van torens en boe 'erijafj Het magazine is binfj bij de VVV's te koop twee gulden. Vooruitzichten voor donder- en vrijdag, opgesteld door [bet KNMI op dinsdag om [18.00 uur: Droog en in het algemeen Kmnig weer. Overdag iets la tere temperaturen. 1 Weersvooruitzichten in cij- Jets gemiddeld over Neder- uid. I Voor donderdag: aantal uren Jon: 3 tot 13, min. temp: om- «ks 4 graden, max. temp: streets 15 graden. kans op i droge periode van min- ®ns 12 uur: 95 procent, kans P een geheel droog etmaal: 1'procent. 1 oor vrijdag: aantal uren pv 3to t 13, min. temp: om- peeks 3 graden, max. temp: Greeks 13 graden, kans op droge periode vain min- _ens V2 uur: 95 procent, kans P een geheel droog etmaal: procent. waterhoogten van dins- pgrtiorgen. meegedeeld door Wkswaterstaat. L ™nste,nz 312 onv. Rheinfel- |qn 7 plus 6. Straatsburg feu» j Plittersdorff 366 Maxaiu 419 plus 5. Plo- Eti 743 onv. Mannheim Steinbach 134 plus Maiinz 254 min 6. Bingen u'rie»mïï 6 Kaub 167 min 6. L i J2 plus Koblenz 186 Br! oi» 153 mi" 9- Ruhr »l «14 min 9. Lobith 943 min Knnerdense kop 912 min 7 wmegen 741 min 3. IJsselkop éiin o11?. 1é Eefde IJssel 372 |ir, J.öeventer 250 onv Mon- |qla 73 Plus 16. Borgharen [2; p"ln 3- Belfeid 1153 plus PO f] beneden de sluis 8&»r^en donderdag 11 april: Lr op Zoora 6.32 en 18.53 Pansweert 5.34 en 17.54 IF°euzen 4.57 en 17.23 l£'n,g,en 4-27 en 16.51 "mslidinge 6.22 en 18.43. nen, die die schadie zelf niet kunnen betalen, aan hun lót over te laten. De stad moet deze mensen bijstaan", aldus de heer Reynaert. Dit Brugse raadslid is ervan overtuiigid dat de Belgische ge nie teveel springstof heeft ge bruikt. „Er waren overigens ook wel andere methoden om van de bruig, een nieuwe brug die hondend miljoen francs heeft gekost, te laten verdwij nen. Uit wat er is gebeurd blijkt de onkunde van de ge nietroepen. Deze mensen zijn opgeleid voor situaties in oor logstijd, waarbij niet zoveel rekeninig hoeft te worden ge houden met schade. Die brug op zich al een schandaal- heeft de belastingbetaler al zoveel gekost. Moeten dje mensen van Brugge nu zelf ook nog de schade gaan betalen? Het ziet ernaar uit dat men de zaak zolang wil laten slepen dat vele mensen zelf al gaan repa reren. Dan kost het de staat aanzienlijkminder. Het ge meentebestuur moet er echter voor waken dat deze mensen op deze manier de dtu-pe wor den". vindlt de heer Reynaert. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND De stichting opbouw West-Zuid-Beveland, die reeds enkele jaren kinder- vakantiewerkactiviteiten orga niseert in de dorpen van de gemeente Borsele, gaat deze activiteiten dit jaar uitbrei den. Voor de eerste keer gaat de stichting dit jaar ook vakan tiekampen organiseren. De op- bouwstichting doet dit in sa menwerking met de stichting katholiek j eugidwerk Zeeland. Beide stichtingen verspreiden momenteel een foldertje waar in informatie wordt gegeven over deze vakantiekampen. Aan de vakantiekampen kan worden deelgenomen door kin deren uit de vierde, vijfde en zesde klas lagere school in de gemeente Borsele. Het kamp wordt gehouden in Huijbergen, dat even ten zuiden van Ber gen op Zoom ligt. Ter be schikking staat een blokhut, waaromheen een aantal tenten kunnen worden geplaatst. De kinderen gaan vijf dagen lang op kamp: van maandag tot en met zaterdag. Het terrein is gedurende drie weken f huurd. De kinderen moeten zelf voor een slaaipzak of iets dergelijks zorgen. Verder is het niet mogelijk voor oudeTS en anderen om de kinderen gedurende de kampweek te bezoeken. De kosten bedragen f 50,- voor een kind en f 35,- voor een volgend kind. De fol der geeft een uitgebreid over zicht van de kosten van deze zomerkampen, zodat ook dui delijk wordt gemaakt waarom de prijzen voor de kinderen genoemde bedragen zijn. Zoals de zaken er nu voorstaan, wordt het financiële tekort van de vakantiekampen ge raamd op f 5250,-. Brandje In de Brederode- straat te Terneuzen ontstond brand in de keuken bij de familie V. Er ontstond vrij veel schade. Goen de brand weer arriveerde, had een buurman het vuur ail geblust. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een handdoek, die gedeeltelijk op een bran dende mini'kachel lag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Reeds een achttal jaren vecht grond eigenaar A. Onghena uit Zuiddorpe tegen de zijns inziens ten onrechte opgelegde dijkgeschotten van het waterschap Het Axeler Ambacht. Basis van zijn jaarlijks terugkerende verweer is de slechte kwaliteit van de betrokken grond en hij zou graag zien dat het waterschap hij het opleggen van dijkgeschotten uitgaat van klassilicatie van de gron den. Dat komt hierop neer: hoe slechter de kwaliteit van de grond, hoe minder djjkgeschot. Gisteren verscheen hij weer voor de Eerste Kamer ter be handeling van de administra tieve geschillen, onder voorzit terschap van gedeputeerde A.J. Kaland. De argumenten die hij aanvoerde waren de zelfde als in voorgaande jaren. Bovendien wees hij op een uitspraak van wijlen gedepu teerde Van Dongen, die vol gens hem bij de installatie van het Axeler Ambacht reeds ge pleit zou hebben voor invoe ring van de grondklassifica- tie. Volgens hem legt het dage lijks bestuur van het water schap een te groot gewicht in de schaal bij de te nemen beslissingen door de algemene vergadering (de hoofdingelan den). „Er zit in de reglemen ten, die gehanteerd worden, een onbillijkheid zolang klas- sificatie niet wordt gehan teerd", meende hij. Hij somde een aantal van zijn percelen grond op en zei dat de kwali teit van de gvond niet veran derd was sinds de oprichting van het uitwateringsschap Hulster Ambacht- Axeler Am bacht. „De gronden hebben geen belang bij de werkzaam heden van het waterschap", zo betoogKie hij. Hij wilde de dijkgeschotten gekoppeld zien aan het opbrengend vermogen van de betrokken gronden. Dijkgraaf P. van Hoeven voerde het verweer namens (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Over en kele maanden rijden in Zee land de eerste autobussen rond met mobilofoon aan boord. Dit is een unicum voor Zeeland. Voor Nederland echter niet, want al diverse busmaatschap pijen in andere provincies, zo als Centraal-Nederland, West- Nederland en de FRAM voor de stadsdienst gebruiken al mobilofoons. De resultaten hiermee zijn zeer gunstig. Vandaar dat het streekver voer Walcheren nu bij de PTT sets microfoons en koppelkast jes heeft besteld, dlie in de autobussen zullen worden in gebouwd. De heer A. Tiele- man, chef technische dienst van streekvervoer Walcheren verwacht dat dit karwei over enkele maanden achter de rug zal zijn. Via een gesloten mobilo foonnet waarvan de centrale post zich bevindt op Plein 1940 te Middelburg met een reserve centrale post in het hoofdkantoor van streekver voer Walcheren op de mai'Kt, kunnen de chauffeurs als er problemen zijn meteen contact opnemen met de thuisbasis. „De chauffeurs zijn niet meer alleen. Door het rechtstreekse contact met het hoofdkantoor kunnen ze meteen doorgeven als ze pech hebben, te laat zijn een te volle bus hebben en dergelijke", aldus de heer Tielemam. Ook de heer J.P.L. van Manen directeur van deze Walcherse busonderneming is in zijn schik met de nieuwe aanwinsten. Volgens hem zijn mobilofoons uitstekeinde hulp middelen om efficiënt in te kurtnen grijpen al-s er iets scheef gaat. Bovendien kunnen de chauffeurs de reizigers bij vertraging en voor overstap pen nog beter vertellen wat ze moeten doen. het waterschap, In zijn betoog wees hij er op, dat al in vroe gere jaren beroepen waren aangetekend tegen het dijk-ge- schot. In 1972 betrof het b.v. een 88-tal ingelanden, die be zwaar maakten tegen de aan slag over dat jaar en waarbij verzocht werd met terugwer king tot 1 januari 1965 het zg. klassificatiesysteem te willen invoeren. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft hierop, evenals in voorgaande jaren het beroep ongegrond verklaard, reden waarom men het hogerop ginig' zoeken. De heer Van Hoeven somde de respectievelijke beslissin gen van de Kroon en (Zeeuw se) Eerste Kamer van geschil len op. Hij memoreerde dat de Raad van State het uitge bracht beroepschrift gesehot 1971 had voorzien van advies, zonder behandeling van de zaak in een openbare vergade ring en zonder oproeping van partijen. „Het blijkt nu, dat de mees te van de voorheen gezamen lijk optredende appellanten thans hebben ingezien dat het geen enke-le zin heeft jaarlijks tegen beslissingen over een zelfde zaak op steeds weer dezelfde gronden bezwaren in te dien-en bij G.S. en in be roep te gaan bij de Kroon. Dit klemt temeer, nu inmiddels Uw Kamer op 16 mei 1972 het beroep inzake het gesehot 1971 ongegrond verklaarde en door de Kroon de beroepschriften gesehot 1970 en 1971 eveneens ongegrond werden verklaard. Thans wordt dus enkel door de heer Onighena weer beroep aangetekend, hetgeen van een bestuurslid (hoofdingeland) van ons waterschap eigenlijk niet verwacht zou mogen wor den", aldus d-e heer Van Hoe ven. Hij sprak er zijn vertrou wen over uit, -dat de Kamer weer een-zelfde beslissing zou nemen als voor de jaren 1965 tot en miet 1971 het geval was geweest. In zijn repliek wees de heer Oghena nogmaals op de onbil lijkheid die z.i. in de regle menten sohiuiilt". Wij zijn hier alleen om te oordelen of die reglementen goed zijn toege past", aldus de heer Kaland, die appellant erop wees dat voor aanpassing van d-e regle menten een andere instantie geraadpleegd zal moeten wor den. „En de reglementen zijn goed toegepast, dat zegt de heer Onghena zelf", aldus dijkgraaf Van Hoeven (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de wo ning van de fam. V. in de Triniteitstraat te Terneuzen zag het 8-jarige meisje M.W. kans uit een portemonee een bedrag van f 110 te stelen, Zij was binnengekomen via de niet-afgesloten achterdeur. Het 8-jarige zoontje van de fam. V. betrapte het meisje bij de diefstal. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Op de Axelsestraat te Zaamslag is M.R. uit die plaats door onbe kende oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden. De auto was total loss. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Zeeu wen zijn zich nog onvoldoende bewust van het feit dat de provinciale muziekbibliotheek te Mr!urg bestemd is voor alle bewoners van Zeeland. Ruim de helft van de uitge leende boeken gaat nu nog naar belangstellenden op Wal cheren. Men weet nog onvoldoende dat de aanvragen ook schrifte lijk of telefonisch kunnen worden gedaan, waarna ze per post worden gestuurd. Dit zei merouw J. Poll-Arends van de muziekbibliotheek dinsdag morgen tijdens de vergadering van de sectie muziek aan de Zeeuwse culturele raad. „Ge lukkig treedt er verbetering op in die situatie, sinds de muziekbibliotheek in de Klo veniersdoelen is gehuisvest", merkte zij op. De muziekbibli otheek gaat contact zoeken met muziekkorpsen in Zee- Land. Tot heden was het de gewoonte dat deze muziekge zelschappen alle zelf hun mu ziek aanschaften. Dat kwam per ja-a-r neer op zo'n 1000 - tct f 1500,- per korps. Men wil de korpsen nu voorstellen om de eenmaa-l gespeelde partituur op te laten nemen in de mu ziekbibliotheek, waarna alle korpsen een abonnement kun nen nemen, zodat meer mu ziekkorpsen gebruik kunnen maken van deze muziek. Bo vendien werkt een dergelijk systeem enorm kostenbespa rend. Voorts was de sectie muziek van mening dat de discussies over die samenwerking jeugd en muziek bevorderd dien-en te worden. Mevrouw Poll liet de 1-eden weten dat dit bijna on-doen-lij-k is in veriband met het personeelstekort. De vergadering heeft ook een informatief gesprek ge voerd met Evert Heyblo-k, van de Zeeuwse koorschool in Goes. Het sectdebestuur is van plan binnenkort enkele ge sprekken te gaan voeren met diverse instellingen om op die manier beter geïnformeerd te raken over de diverse afdelin gen. Waarom moet een moeder haar kind van twee of drie jaar tegenwoordig toch zo nodig in een peuterspeelzaal of crèche stallen vragen nog veel mensen zich af. Meestal vindt zo'n gebeurtenis een of twee morgens per week plaats. Een paar jaar geleden werd er nogal eens met scheve ogen gekeken naar de jonge moeder, die haar hummel, soms nog niet eens droog in de broek, naar de speelzaal bracht. Een moeder hoorde thuis te blijven en op de kinderen te passen, het huis te verzorgen en het eten te koken, vond men. Het kind zou het gelukkigst zijn onder moeders vleugels. „Al die moderne fratsen, dat is allemaal flauwekul", werd en wordt er nog dikwijls opgemerkt. Met een dergelijke uitlating tref je Els Boersma uit Middelburg diep in haar hart. Drie jaar geleden nam ze zitting in de werkgroep Peu terspeelzalen Zeeland. In die korte tijd hebben de peuter speelzalen zo'n enorme vlucht genomen, dat er in middels ai vijftig in Zeeland zijn opgericht. Aanvankelijk waren er maar drie peuter speelzalen: in Goes, Middel burg en Vlissingen. Die drie peuterspeelzalen wilden on derling een betere samen werking. Er werd een be stuurtje gevormd uit leid sters van de drie speelzalen. Eenmaal in de twee maanden kwam dit groepje bijeen om naar een inleiding te luiste ren van een deskundige. Mevrouw Els, ze heet nu nog korte tijd Boersma, maar dat wordt Hofman, was een van die deskundigen. Ze was verbonden aan het regionaal voorlichtingsbureau voor op voeding in Eindhoven. Ze zegt: „Ik weet nog precies waar mijn inleiding over ging, nil. over liedjes en spel letjes." De groep zag meteen brood in Els, „want", zeiden ze, „als je nu toch in Zee land woont, dan zou je toch best in het bestuur kunnen komen zitten". huis een-s een goede beurt geven. O ja, er zijn ook wel moeders, die zich schuldig voelen als ze hun kind op de peuterspeelzaal afleveren, maar a-ls ze dan de geweldi ge resultaten zien, en het plezier, waarmee een kind zich met allerlei andere din gen bezighoudt dan thuis, dan is ze snel over haar schuldgevoelens heen." Het leuke van die peuter speelzalen voor die kinderen is natuurlijk ook, dat ze met dingen mogen spelen waar ze thuis niet van gedroomd had den. Ze kunnen kleien, puz zelen en met zand spelen. Daarnaast is er altijd wel een kind wat met ze optrekt. Kun jij je Iets heerlijkers voorstellen voor zo'n hum mel?" En zo geschiedde: „Het is bij zonder leuk, interessant werk" vertelt Els, „vooral ook om dat er meestal van uit de dorpsgemeenschap zelf de eerste stappen tot de oprich ting van zo'n peuterspeelzaal worden genomen. Het zijn vaak de bewoners van buiten het dorp zelf, dus de nieuwe lingen die op hetidee ko men. Waarom zo nodig zo'n peuterspeelzaal? Nou, om de eenvoudige reden, dat het sa menspelen voor heel kleine kinderen een gunstige ont wikkeling te zien geeft. Daarnaast is het ook heel gezond voor de verhouding moeder-kind, dat ze beiden eens een paar uurtjes per week geseheiden van elkaar doorbrengen. De moeders kunnen dan eens een mor- gentje gaan winkelen, of het zo hoog nodige bezoekje aan de dokter brengen of het „Wij op de peuterspeelza len proberen de kinderen te begeleiden, daar heb je des kundig personeel voor nodig. De leidsters van de peuter speelzalen hebben dan ook meestal een kleuter- of kin derverzorgsters opleiding. Daarnaast hebben ze oriënte- rings- en praktijkcursussen gevolgd. Het hele peuter- speelzaalwerk is in landelijk verband georganiseerd in de Werkgemeenschap Kinder centra Nederland in Ooster beek. Die geeft training aan mensen om cursussen te ge ven aan speelzaalleidsters. In mei begint er weer zo'n cursus in Bergen op Zoom. Els fungeert dan als leidster. Ze begeleidt ook twee speel zalen in Etten-Leur, zodat haar oursisten dicht bij huis stage kunnen lopen. Daar naast geeft Els ook n-o-g les op de huishoudschool in Mid delburg aan de cursus kin- derverzorgster-j eugdverzorg- ster. Ze heeft daar 20 leer lingen, die allemaal een mor gen in de week stage lopen in een peuterspeelzaal. De Zeeuwse groep is inmiddels uitgebreid tot 8 leden. Lies- beth Eskes uit Terneuzen heeft zich als laatste bij de groep gevoegd. „We zouden eigenlijk nog wat meer men sen in die werkgroep willen hebben", merkt Els op. Sinds kort is het secretariaat van de Zeeuwse peuterspeelzalen ondergebracht bij de afdeling maatschappelijke dienstver lening van de stichting Zee land. De belangstelling voor de peuterspeelzalen neemt enorm toe We hebben al twee etma len conferenties gehad in Hedenesse. De laatste werd •het afgelopen weekend ge houden. Tijdens zo'n confe rentie wordt door ouders, leidsters en bestuursleden van gedachten gewisseld over het omgaan met peuters In de peuterspeelzaal en de haalbare mogelijkheden. Want er zijn natuurlijk nog heel wat punten, die nog eens nader uitgepluisd moe ten worden. Zo werden er bv. een paar punten bespro ken als: mag een leidster eisen stellen aan de kleu ters? Is deelneming aan de speelzaalactiviteiten door de ouders wel gewenst? Mag een peuterspeelzaal een op voedende taak hebben naar de ouders, om de aansluiting bij het gebeuren thuis te bevorderen En tot hoever is de samenwerking tussen de peuterspeelzaal en de kleu terschool mogelijk om de overgang soepel te laten ver lopen? Wat dit laatste punt betreft, heeft de praktijk duidelijk bewezen, dat de peuterspeelzaal de overgang naar de kleuterschool pro bleemloos heeft gemaakt. „Alleen de kleuterscholen zelf zijn geloof ik niet zo heel eng gelukkig met deze ontwikkeling", zegt Elsje. „Je moet niet vergeten dat de kleuterscholen nu twee soorten kinderen op school krijgen De echte nieuwelin gen en de peuterspeelzaal- kinderen, die al een hele stap in hun ontwikkeling hebben gemaakt. Dit is toch ook een punt waar je met zijn allen over moet kunnen praten", vindt Els. En dat de mensen er wel over willen praten blijkt uit de grote op komst bij de conferenties. Op 27 april wordt er een dagcursus gegeven. Er heb ben zich al 100 deelnemers aangemeld. „Er zijn toch nog te weinig werkende moeders in Zee land om een volledige dag- crèche op te zetten", meent Els Hofman. „Maar die peu terspeelzalen doen het ge weldig. In Zeeuwsch-Vlaan- deren werd bijvoorbeeld de eerste peuterspeelzaal nog niet eens zo lang geleden •geopend en nu zijn er al 15 kinderdagverblijven in dit deel van Zeeland. Weet je waar we ook heel sterk op letten bij het opnemen van nieuwe kinderen in de crè che; dat de peuters het zelf ook graag willen. Als het niet gaat, dan adviseren wij de ouders nog even te wach ten. Maar wij als leiding van de peuterspeelzalen gaan er wel van uit, dat ook de moe der recht heeft op wat vrije tijd. Vader heeft toch ook het weekend vrij, dan is het ook heel normaal dat moeder eens wat tijd voor zichzelf heeft. Dit heeft wel degelijk iets te maken met de eman cipatiegedachte", vindt Els. Naast de peuterspeelzaalacti viteiten is ze ook nog actief in de Rode Vrouwen van de PvdA. Ze is er zelfs voorzit ster van. Deze functie lijkt helemaal niet te passen bij Els. Ze is bescheiden, zeer zachtaardig en helemaal geen vrouw die ik in staat acht in ongezouten bewoordingen de natie mee te delen wat haar dwarszit. „Nou", zegt ze een beetje voorzichtig. „In de club zelf vinden ze me ge loof ik niet rood genoeg. Maar ik ga er vanuit dat je niet als mannen en vrouwen tegenover elkaar moet gaan staan. Maar als er gepraat wordt, dan moet je dat doen als mensen. De vrouwen ja gen de mannen met die pola risatie tegen zich in het har nas. En dat is de bedoeling niet van de emancipatie, dacht ik. Toch voel ik me in hart en nieren soeialiste en een geëmancipeerd mens. Het peuterspeelzaalwerk kan juist vanuit die visie heel goed samengaan met mijn andere activiteiten". eindredactie: rein v. d. helm V

de Stem | 1974 | | pagina 3