Herboren Wallace wint aan invloed OPIUM-ZAAD AL WEER IN GROND IN TURKIJE FRANSE BELEGGERS DOEN IN ANTIEK Japa musi GOKSTAD UIT SFEER VAN MISDAAD „Speedy" Tolbert heeft de wind eronder ERASMUS BIJ BBC binnenland buitenland Grote dingen Nevada Geniep All m Hotels Bijnaam Negerslaven Muziek Komiek Uitgeput Whisky Functioneel Vermenging Studenten VOLLE ZALEN GODS DWAZEN LANG NIET GEK (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON Een jaar of tien geleden behoor de George Wallace, de gou verneur van Alabama, in nette politieke kringen tot de ongenaakbaren. Hjj was een van de luidruchtigste kampioenen van het racis me. Twee jaar geleden, toen Wallace zich ten tweeden male naar een zekere mate van res- ging mengen in de nationale politiek, begon hij te streven pectabiliteit. Hij was nog steeds de oude volksopjutter, maar het racistische jargon verdween uit zijn redevoerin gen- Hij beklaagde zich niet meer over negers, maar over „ultra- prógressieve franje", waartoe negerhaters, indien zij dat wensten, de zwarte Amerika nen mochten rekenen. De rol van Wallace in de presidents verkiezingen in 1972 werd wreed beëindigd door Arthur Bremer die hem in mei van dat jaar levenegevaarlijk ver wondde en er de oorzaak van werd dat Wallace zich de rest van zijn leven in een rolstoel zal moeten voortbewegen. Na het onheil van mei 1972 geniet Wallace de respectabili teit in de nationale politiek die weinigen hem bijvoorbeeld tijdens de regering van John F. Kennedy zouden hebben gegund. Edward Kennedy is bij George Wallace op bezoek geweest. Hubert Humphrey heeft hem in Alabama gepre zen; Henry Jackson heeft be weerd dat Wallace best vice- president zou kunnen worden en ook Richard Nixon heeft een pelgrimage naar Alabama gemaakt om de gouverneur te loven. Nixons bezoek was verder in gegeven door de omstandig heid dat hij zich alleen in het conservatiefste zuiden kan la ten zien en horen zonder mas sale protestdemonstraties te provoceren. In 1968 trad Wallace tijdens de presidentsverkiezingen op als een soort poltergeist. In de nek-aan-nek-race tussen Nixon en Hubert Humphrey dacht Nixon voldoende kies mannen te kunnen veroveren om beide tegenstanders van het presidentschap af te hou den. In die situatie zou hij op zijn eentje kunnen uitmaken welke kandidaat zijn steun zou krij gen en ten koste van welke concessies. Die vlieger ging niet op, maar vier jaar later bleek dat Wallace een geducht electoraat achter zich had staan, voornamelijk van onte vreden kleine mannen en vrouwen, diie weinig vertrou wen hebben in de regering, bitter klagen over linkse on rustzaaiers en niet ten onrech te menen dat zij door unfaire belastingwetten worden uitge perst. Wallace zal dit jaar waar schijnlijk worden herkopen als gouverneur van de staat Ala bama en weinigen twijfelen er aan dat hij in 1976, bij het tweehonderdjarig bestaan van de Amerikaanse republiek, op nieuw een campagne om het GEORGE WALLACE. presidentschap zal gaan voe ren. Volgens politieke experts in het Wallace-kamp zullen diens kansen in 1976 groter zijn dan ooit. Wallace zal waarschijnlijk niet de opvolger van Richard Nixon worden, maar hij zal zonder twijfel een man van groot gewicht worden in de democratische partij, iets wat zes jaar geleden volmaakt on denkbaar was- Er wordt trouwens vandaag nog getwist over de vraag of George Wallace genezen is van zijn racisme, of dat slechts in zijn redevoeringen onderdrukt terwille van een „presidentieel postuur". Voor zijn trouwe aanhang in Alaba ma houdt George Wallace staande „Ik ben niet veran derd. Het zijn de anderen die water bij de wijn hebben ge daan". Hugh es kocht Las Vegas op LAS VEGAS (NEVADA ANP) Howard Hughes, de wonderlijke industrieel en mil jardair, die man die niemand ooit schijnt te zien en die voor het grote publiek eigenlijk in de eerste plaats de man is die de filmactrice Jane Russell heeft ontdekt, heeft voor altijd rijn stempel op het gok-empi- rium Las Vegas gedrukt. Voordat hij in die woestijn- stad in Nevada in 1966 op grote schaal onroerend goed begon op te kopen, had de plaats de kwalijke reputatie het operatiegebied te zijn van de mafia en van de grote mis dadigers van de oostkust. „De sterke mogelijkheid be staat", aldus dir. Albert Johns, hoogleraar in de politieke we tenschappen aan de universi teit van Nevada, „dat Hughes de hele gokindustrie grondig heeft veranderd en wel de goede kant op". Hughes had Lafl Vegas „res pectabeler" gemaakt, betere mensen aangetrokken als pu bliek en vakantieganger en aanvaardbaar gemaakt alis plaats waar je met gevoeg grote vergaderingen kon hou den. Donald Digilio, hoofdre dacteur van de Las Vegas Re view-journal is het daar hele maal mee eens. Door de aankopen van Hug hes waren tal van lieden met niet zo'n beste reputatie weg gegaan uit de streek, soms was het feit alleen al dat Hug hes in Las Vegas „grote din gen deed" genoeg om de stad een gunstige publiciteit te be zongen. Maar de excentrieke manier van doen van de vreemde rijkaard hadden hier en daar ook minder prettige gevolgen. „Een van de grote verande ringen", aldus Digilio, „was dat de mensen van Hughes vonden diat bij alles wat ze deden winst moest worden gemaakt. Vroeger was het niet zo en wanen de prijzen van hotels en eethuizen bijvoorbeeld laag omdat de eigenaren dachten dat ze hun verlies wel weer konden goedmaken met wat het publiek in de speelzalen vergokte". De aankomst van Hughes, althans van zijn medewerkers, betekende dat een aantal grote ondernemingen zich in Las Vegas ging vestigen, maar voor het zover was, moesten de wetten van de staat Neva da worden veranderd. maakte enige jaren later een eind aan zijn leven. Dat ge beurde in zijn woning te Be verly Hills, in Californië. De benden hielden zich ta melijk koest in Las Vegas en tot gevechten en „terechtstel lingen" kwam het nagenoeg nooit. Zoals iemand zei: „De jongens keken wel uit om de kip die de gouden eieren leg de te slachten". Sinds 1931 was het gokken officieel toegestaan. De wet hiertoe werd ingediend door Philip Tobin, die nog leeft. Het was zijn bedoeling ge weest het gokken, door jonge mensen „oirbaar" te maken en weg te halen uit de sfeer van het geniep. Na de Tweede Wereldoorlog werd er nog niet veel gegokt in Las Vegas, maar toen begon de georganiseerde misdaad in te zien dat er brood in kon zitten, en goed ook. Het eerste luxe hotel, Fla mingo, werd in 1946 door de beruchte gangster Ben Siegel geopend. Andere grote gang sters volgden zijn voorbeeld. Siegel, door iedereen „Bugsy" genoemd, heeft er niet lang plezier van gehad; een welge richt schot uit een geweer De staat Nevada wilde evenwel in 1958 door talrijke maatregelen als strengere drankwetten, straffen op be drog en dergelijke, de reputa tie van Las Vegas wat gaan opvijzelen. Grote en ingewikkeld in el kaar zittende maatschappijen wier aandelen op de beurs werden verhandeld mochten in Las Vegas geen casino's meer stichten omdat het anders te ingewikkeld was om na te gaan wie er precies de eige naars van waren. Maar de misdadigers bleven zitten waar ze zaten en ze gingen er pas verdwijnen toen Hughes met zijn vele miljoe nen verscheen, de zaak begon op te kopen en de grote hotel- maatschappijen zich in Las Vegas gingen interesseren om dat, redeneerden ze „als Hug hes daar zijn geld insteekt kan het allemaal niet zo slecht zijn". Hilton, Howard Johnson en Holiday Inn behoorden tot de gene die naar Las Vegas trok ken en er hotels gingen neer zetten. En toen begon Las Ve gas pas goed te lopen. De plaatselijke kamer van koophandel gelooft dat tot aan 1976 de bezettingsgraad der hotels 90 procent zal zijn en dat het mogelijk is dat het aantal kamers met zelfs 10 of 15.000 zal moeten worden uit gebreid. „Het gevaar dat er te veel wordt gebouwd bestaat niet' aldus de president-directeur van het Thuraderdfoird Hotel, Burton Cohen, „omdat de fi nanciering van binnenuit moet gebeuren. De grote geldleners zoals de verzekeringsmaat schappijen komen niet naar Las Vegas. Met andere woor den, er wordt gebouwd naar mate het vak vindt dat dit nodig of logisch is". In 1967 werden de staats wetten veranderd en mochten g'rote ondernemingen wel casi no's stichten in Las Vegas. Vroeger, zo'n tien jaar gele den, kwam 85 procent van de bezoekers a-an Las Vegas uit Los Angeles en omgeving. Dat is nu grondig veranderd, er komen veel meer mensen thans uit andere grote steden als New York, Chicago en Dallas. Vooral in New York kan men thans op zeer guinsti ge voorwaarden korte reizen „all in" naar Las Vegas ma ken. Het aantal buitenlanders met geld op zak is oo-k steeds meer toegenomen, voorr 1 uit Japan. Aan de manieren pas sen ze zich snel aan. Taalpro blemen zijn er niet in de in ternationale pretstad van Amerika. ISTANBUL - WASHINGTON (ANP) Hoewel in Turkije het verbod op de verbouw van de opium-papaver pas per ok tober wordt opgeheven, hebben sommige boeren in hun verlan gen naar zoete winst op de il legale markt het zaad al weer in de grond gestopt. „Ik heb al gezaaid", aldus een jonge boer, die onbekend wenste te blijven omdat de straf op illegale verbouw nog steeds drie tot zeven jaar is. „Onze velden zijn geploegd. Het zaad is gereed. Wij zouden morgen planten als de rege ring ons dat toestond", aldus de 62-jarige Ibrahim Senturk woordvoerder van de papaver verbouwers. Op krachtig aandringen van de Verenigde Staten had de regering a.i. van Nairn Talu in juni 1972 de verbouw van de papaver waaraan de opium wordt onttrokken, verboden. De Verenigde Staten zegden economische hulp tot een be drag van 35 miljoen dollar toe als compensatie en voor de fi nanciering van programma's voor de verbouw van andere produkten. Maar de Turkse boeren zeggen dat zij maar een fractie hebben ontvan gen. In de provincies Afyon, Is- parta, Burdur en Kutahya, waar de opium voor het ver bod vandaan kwam, zeggen de boeren tot de bedelstraf te zijn gebracht. Volgens de woordvoerder Senturk verdie nen de boeren op het centraal Anatollsche plateau minder dan vijf procent van wat zij haalden in de tijd van de pa paverteelt. Er wil daar niet veel anders groeien dan die papaver. De boeren verkochten ongeveer de helft van hun opium aan de regering voor 13 dollar per kilo. De rest ging voor minstens het dubbele naar de smokkelaars, die er in Europa en vooral ook in Ame rika onvoorstelbare winsten op maakten. Bij de verkiezingen die vo rig jaar in Turkije zijn gehou den, hadden alle partijen op heffing van het verbod op de opiumverbouw in hun pro gramma staan. Nu heeft mi nister van landbouw Korkut Vozal meegedeeld dat die op heffing in oktober een feit zal zijn. En dan kan de smokkel naar het westen weer beginnen, juist terwijl Amerikaanse, Franse en Canadese functiona rissen de commissie van de Verenigde Naties voor toezicht op de Verdovende Middelen vorige week lieten weten, dat het verbod zo doelmatig was dat uit Turkije vrijwel geen opium deze landen meer werd binnengesmokkeld. Volgéns Amerikaanse func tionarissen zou opheffing van het verbod de Amerikaans- Turkse betrekkingen ernstig kunnen schaden en kunnen leiden tot opschorting van de Amerikaanse economrache militaire hulp. President Nixon heeft i middels vorige week bij congres een nieuw wetsvo»! stel ingediend dat voorziet) zwaardere straffen en boete voor handelaren in zwaar veil dovende middelen, zoals opiumderivaten heroïne morfine. Nixon wil straffen tot jaar en boeten tot ÏOO.ÖOO dt]] lar. De minimum straffen zot dien moeten worden verlag van vijf jaar tot drie jaar vol smokkelaars die individ-J handelen. 1 Juist door het Turkse vel bod en het oprollen van jl zogenaamde „French ConneclI on" (de smokkel via Franknjl naar de Verenigde State' was er nagenoeg een einL gekomen aan de georganisctl de smokkel, zo zei John Bol tells, hoofd van de Drug Bii» cement Administration (fJ Amerikaanse narcoticsbeetrjj dimgsdtenst). LIBERIA GAAT MODERNISEREN MONROVIA (AP) In Li beria, de oudste republiek van Afrika, is een gerichte cam pagne op gang om de mensen aan te sporen harder te wer ken. Men kan overal aanplakbil jetten zien met tekeningen die overduidelijk zijn, met aan sporingen als: „Gaan de slag", en „Werk harder". William Tolbert, een 60-jari- ge oud-preker van de kerk der baptisten, is twee jaar ge leden president geworden van Liberia en sindsdien is er in het land langzaam, veelal nog als experiment, een beweging op gang gekomen tot verbete ring, modernisering, en ook meer vrijheid. Het stemrecht geldt nu ook voor inwoners van 18 jaar, de bureaucreatie wordt meer ach ter de broek gezeten, de ge heime politie krijgt kalm aan minder macht en de uitwer kingen van tal van maatrege len op economisch gebied be ginnen zich af te tekenen. De bevolking, groot 1,6 miljoen zielen, kijkt toe, soms wat verbaasd, en begint te reage ren. Men heeft de president de bijnaam gegeven van „speedy" de vlugge jongen. Nu en dan is hij om 8 uur op de ministe rie aanwezig om te zien of de heren ambtenaren van hoog tot laag, op tijd op het werk verschijnen. Zijn eigen werk dag begint ook om dat uur en hij verwacht dat zijn ministers en andere medewerkers zich ook hieraan houden. Er zijn natuurlijk critici die vinden dat het allemaal wat „galerij werk" is dat het land in feite blijft wat het al jaren is, een gesloten gemeenschap, die eigenlijk wordt geleid op een mafia-achtige manier door een stel rijke families, alle deeluitmakend van de enige politieke partij die Liberia kent. Maar de weiwillenden vinden dat het land in bewe ging is, alhoewel er nog heel wat zijn die niet precies in de gaten hebben welke kant het opgaat. Liberia is gesticht in 1822 door bevrijde Amerikaanse nergerslaven die terugkeerden naar het oude land en met zich meebrachten het christe lijke geloof en wat waarden en gebruiken van de kleine middenstand van het oude zuidien der Verenigde Staten. In 1847 werd Liberia een onafhankelijke republiek waarbij de nieuwe burgers, de „Amerikaanse Liberianen" het te zeggen hadden over de puur-Afrikaanse meerderheid uit het tropische achterland en dat is nog steeds wel zo. De bekendste president van de laatste tijd was wel Willi am Cacanarat Shadrach Tub man, een gezellige autocraat die men niet vaak zag zonder een dikke sigaar in de mond, en die 27 jaar aan het bewind is geweest. Tubman stief in 1971 op 75-jarige leeftijd. Zijn opvolger William Tol bert, diie automatisch promo veerde, was 17 jaar vice-presi dent geweest. Hij was altijd wat op de achtergrond geble ven, niet veel mensen kenden hem, zeker niet buiten het land zelf. William Tolbert, president van Liberia en zijn echtgenote in gesprek met president Nixon tijdens een ontvangst op het Witte Huis. Het echtpaar Tol bert u>as een maand in de V.S. om Liberia onder de aandacht van Amerikaanse investeerders te brengen. kaanse denken. De bankbiljet ten zijn groen, net zoals de Amerikaanse. Maar terwijl Tubman nogal eens zo'n beetje de komiek en de artiest uithing, wat hem nogal wat bijnamen bezorgde, kwam Tolbert naar voren als een man met plannen voor de toekomst, niet overhaast maar langzaam maar zeker wilde hij te werk gaan. In die 17 jaren had hij veel kunnen voorbe reiden. Sommige noemen hem iemand die behept is met een „beheerste bezetenheid". Bezoekers die voor het eerst in Monrovia aankomen krijgen de indruk dat ze in een soort van miniatuur New York zijn aangeland. De landsvlag doet met zijn rood-wit-blauw en zijn strepen al aan de Ameri- PARIJS (UPI) Geld is niet meer in, de beurs is uit de markt. De handige belegger doet nu in oude spullen, ge maakt van hout of textiel en met spijkers in elkaar getim merd. Oude meubelen en an dere zaken gaan in Parijs als broodjes de deur uit, als ze maar oud zijn. Sinds het internationale mo netaire stelsel eind 1971 met de eerste devaluatie van de dollar ineenstortte, zijn de prijzen in deze sector met soms wel 800 procent geste gen. Het zijn niet alleen Fransen die hun snel in waarde dalen de duiten in oude stoelen en oude tafels steken. Buitenlan ders, van Japanners tot Per zen, komen in groten getale de Franse markt afstropan. De directeur van de Parijse bond van antiekhandelaren, Dominique Jobert, wijst in zijn antiekwinkel op een sta pel doeken en zegt: „Die gaan naar Spanje. Wordt er in dit tempo verder gekocht, dan zal er binnen 25 jaar niet veel een goudmijn zitten, meer op de markt zijn. Onze bronnen raken al uitgeput. Er rj i stromen te veel stukken antiek ZjCSVOUCUgC naar het buitenland, zoals schilderijen naar Nederland, Engeland en Italië. 18e-Eeuws meubilair gaat ook in grote aantallen naar de Britten. De Amerikanen prefereren meer de decoratieve dan de echt waardevolle stukken", aldus Jobert. Een Franse krant publiceer de onlangs de uitslag van een onderzoek waaruit duidelijk naar voren kwam dat zij die hun geld in antiek steken, op Een 17-eeuws kabinet ging in 1965 nog voor 7000 frank van de hand, dit is circa vier duizend gulden. Bij het begin van de monetaire crisis steeg de waarde van dit stuk antiek tot het zesvoudige en momen teel wordt er grif 50.000 frank (ongeveer 30.000 gul den) voor betaald. Een Lode- wijk XIV-tafel bracht in 1965 ongeveer negenduizend gulden op. Sinds men papiergeld is gaan omzetten in goud, grond, kunst en antiek is de waarde van een dergelijk artikel op gelopen tot eircs 45.000 gul den. Schepen volgeladen met an tiek verlaten dagelijks Parijs Op de Rive Gauche kan men arbeiders bezig zien bijvoor beeld een Lodewijk XlII-zetel im te pakken om via Marseille verder verscheept te worden, een gebeeldhouwde engel voor Japan en een doek van Mare Chagall voor New York. Amerikanen wensen mo menteel meubelen uit de jaren twintig, de Japanners zoeken het meer in de negentiende eeuw en Duitsers en Zwitsers «zen vooral op waardevolle voorwerpen uit de zeventiende eeuw. Men zou denken dat de Franse autoriteiten bevreesd zijn dat het land wordt leeg geplunderd, doch dat schijnt niet zo te zijn. Een veel ge hoord argument is dat Franse handelaren de wereld rondrei zen om het Franse antiek te rug te kopen, dat dan op nieuw, maar tegen hogere prijzen, naar het buitenland verdwijnt De leek ontgaat de logica hiervan, maar de devie- zenhandelaren zullen er wel meer over kunnen vertellen. Delen van de hoofdstad, die 200.000 inwoners telt, vertonen gelijkenis met de zwarte get to's in de grote Amerikaanse steden achterbuurten waar het vies is op straat en de gebouwen er meer bijhangen dan bijstaan, zo lijkt het. Ook de godsdienstoefeningen op zondag komen in veel op zichten overeen met die van het oude zuiden in de V.S., met de manier waarop men muziek maakt en zingt en er iets gezelligs van maakt. Tubman was er toch in geslaagd zijn land, al dan niet met horten en stoten, te plaatsen in de 20ste eeuw. Hij moedigde buitenlandse inves teerders aan, opende alsmaar nieuwe scholen en deed zijn best de Americo-Liberianen goed samen te doen leven met de oorspronkelijke bevol king. Maar door de grote rubber- plantages en ijzerertsconces sies, vergeven aan buitenland se onderneming, begon Liberia toch al vrij spoedig en krach tig economisch van de grond te koimen en thans is het zo dat het gemiddelde inkomen per Liberiaan, 225 dollar per jaar, een van de hoogste is van alle Afrikaanse staten. Tubman was een zeer rijk man, hij hield van Schotse whisky, havanna-sigaren en formele kleren. Er was niet veel voor nodig om hem in jaquet met hoge hoed te doen verschijnen in het openbaar, hoe warm het ook was. Tolbert is een eenvoudiger man die minder van uiterlijk vertoon houdt, en toen hij op 3 januari 1973 plechtig werd benoemd tot president ver soheen hij in een open hemd zonder das. en daar weken over gesproken in i leidenden kringen van land. Tolbert wil een nieowt i functionele gemeen®:hap bouwen waarin g wordt naar loon naar hogere productiviteit, on; zuchtig optreden en het ten spel zetten van kr gens en relaties. Hij begon met twee aanstaande figuren van mans geheime politie ontslaan, hergaf de voornai ste politieke gevangen Hei Fahmbulleh de vrijheid organiseerde het hele kabinl President Tolbert heeft tot" toe vier ministers ontslaf een cxmdat die altijd te zijn ministerie verscheen, omdat hij volgens een te harde aanval had I daan op d'e Libanese zaïkenlil den die in Liberia veel mail hebben, en twee omdat hij 1 vertrouwen in hen had veil) ren. Hij volgt het voorbeeld i zijn voorganger door te ken aan de eenwording twee bevolkingsgroepen enl| is de eerste president diet der stamimentalen, in dit gttj het Kpele, vloeiend spreekt Er zijn waarnemers den dat het m Liberia nieit meer gaat om die en de nieuwe burgers, tussen de mensen die hebben, en de armen, laatste, de steimmenleden, t men de meerderheid. Ml toch is de vermenging derf vol kin gadelen door assimilij onderlinge huwelijken enf onderwijs, steeds meer op f gekomen en de mensen t achterstand zijn thans doordringen tot nagenoeg t tagen der gemeenschap, men kan hen aantreffen in het kabinet en op de 1 versiteit, als docent. President Tolbert hee ka doen weten dat „op de kaart van staat", en duidelijk ook. heeft tal van reizen buitenland gemaakt moeite gedaan voor onderl politieke en economische menwerking. Met de derhoudt het land ukei nauwe betrekkingen. Niet IJ geleden werd te Monrovia] ambassade der Sowjet-l geopend. Maar Liberia Taiwan, Nationalistisch CM erkennen. Maar het meest opvalkj sinds Tolbert het land wellicht het feit dat in L'M nu „veel meer kan" dat er meer openheid is. De studenten van de t siteit gaan druk na hoeve' nieuwe vrijheid zich uitstf In de twee bladen van universiteit wordt nu en rake kritiek geleverd en den er dingen gezegd heel niet om liegen. Zo kon men laatst in der bladen lezen: „Er zij" 1 ficiële personen die niet i"J diat zij niet in fraaie villa'] horen te wonen en in du to's rond te rijdien terv, grote meerderheid der king, om president Top"] woorden te gebruiken, op een matje ligt en niet a matras toe is". Een student zei hief] „Onder Tubman had dit', niet gekund. We zijn oP| goede weg". EINDHOVEN Een g I snee Japanner in deze tiji rock-musical The Man F: Stomu Yamash'ta (26) met zijn Red Buddha Th zich geen bewonderaar een mismaakte, gebocheldi lijk veel meer een vorm v spel. „Ik wil het publiek beproe •wat je met humor kunt d< zegt hij. „Bovendien pro j jk een dialoog tussen de i schillende culturen op de reld tot stand te brengen. I gezelschap waarmee we len, oorspronkelijk Japans opzet, is dan ook intern; naai geworden: Japanners, gelsen, Amerikanen, Fran Canadezen en Italianen". Op 26 april wordt in de lips Jubileumlhal (2500 pl sen) in Eindhoven op vier dia de première in Neder] gegeven van dit waarschiji tiocih wel unieke schouw; Sedert twee jaar trekt Man From The East" volle len in Frankrijk, Italië, Er lanid en Amerika. Jonge zijn wilid enthousiast; oude op de grenslijn van „eultu: revoluties" ervaren aan lijve duidelijker wat er aan hand is. Tot en met 1 worden in Eindhoven de er Nederlandse voorstellingen geven; daarna vertrekt de de Buiddha naar Duitsland LONDEN Het leven werken van Erasmus zullen Goede Vrijdag 12 april onderwerp zijn van een tele sie-programma van de BBC. Het programma, getit „Erasmus of Rotterdai wordt geproduceerd door V non Sproxtoh en omvat t gedramatiseerd gedeelte „Se Lof der' Zotheid" en moderne versie van zijn ai nieme satire „Julius Exc sus". De verteller is James Atk son, de historicus en theolc van de universiteit van Sb field. Gods Dwazen door W, Ballinger. Uitgave: Ad M. Stok. Zuid-Hollandsche Uil versmaatschappij B.V Haag. Prijs: f 23,90. Dichters van grote na hebben de Ierse Paasopstc van 1916 bezongen. Schrijv f van girote naam hebben vaak lyrische stijil over de h« I den van de opstand geschil ven. Terecht, dachten w want de Paasopstairtd was, o danks de gebrekkige voort J raiding, grove fouten tijde de uitvoering en niet onvt daohite contacten van de vr! lieidsstrijiders met Duitslar ®teinidelijk ©en belangrd keerpunt in de eeuwenlan I j56 strijd tegen de Brit onderdrukking. W. A. Ballinger heeft „Gods Dw-azen" de titel ontleend aan een gedicht vi jy K. Chesterton, die de v-r «Mdsstrij der-s „the men th God made mad" no-emde - ®ebeurtendssen tijdens Paasdagen van 1916 gebrui voor een roman. Zijn flitse geconstrueerd verhaal is g weven rond de vrijheidsstr 'r^r Deolan O'Donovan. E J® pur sang: een sterke bei hnk-e drinker, goede zangi sentimenteel en dromerig contacten met vrienden vriendinnen, maar ook ha: averzettelijk en bereid 1 net uiterste te gaan als h erop aan komt. Donovan ontketent de o and tegen het machtige E j getand, bijgestaan door ei J°eP]e fanatieke mannen, c ®™i kansloos gevecht aanga B if" gereg°l'd leg«r. t allimger heeft er een aa Jtekkeldjk verhaal van Borland en de i w jln dramatische dag zakelijk geportn vow?' 05 schrijver heeft 1 erna,al bovendien uitget ven die melancholische Waarachtig6 sfeer, die m zoveel geschriften over j,|.,asopstand aantreft. Door v"8©®de opbouw van het vi al heeft Ballinger er ook ^Panning in weten te houdi i. het boek tenminste avond uitgelezen. ANTON THEUNISS1

de Stem | 1974 | | pagina 6