Weer lente in het Vondelpark 0 Gaddafi treedt heel wat stappen terug Cliaban Delmas in Franse verkiezingen NOG MEER DRUK OP WITTE HUIS Volksduitsers" in Moskou staken door Aantjes (AR): risico's voor kabinet Den Uyl USFA-Helmond demonstreert EENTE HULST LIBISCHE LEIDER ZORGT VOOR VERWARRING IN ARABISCHE WERELD U66 NIET OPHEFFEN Watergate Zweedse groep wint Euro visie-festival binnenland buitenland geldleningen diver Beambtenbond waarschijnlijk uit het NKV Vrachtwagen- controle Kritiek Israël Volk VOORZITTER TEN BRINK: Rentabiliteit dagbladpers in 1974 lager ENQUÊTE NOEMT MITTERAND ALS WINNAAR Satellietpost in V.S. Vier landen in Zuid-Amerika door tribunaal veroordeeld estemmingsplan Nieuw-Nainetl I er van Hulst maakt ter voldc,l ïpaalde in artikel 26 van de ke Ordening bekend, dat met ril 1974 gedurende een maand t arie, afdeling algemene zay ter inzage ligt, het door de t zijn vergadering van 29 de bestemmingsplan Nieuw-u| trbij behorende bestemmingsvool lichting, regelende de bestemmj in de bebouwde kom van NieuJ itwerp-bestemmingsplan werd, ingediend. ling zijn in het plan een twecj ngebracht. Allereerst is de M ■•eatie-veldsport" in het ontwetj een perceel ten noorden van j eld, gewijzigd in een agrarlscj ider bebouwing. Voorts is aane« iden van het huidige sportveld! lan bestemd tot openbaar grol „reorcatie-veldsport" gegeven! jezwaren heeft tegen de bovengl ngen, welke bij de vaststelling* in zijn aangebracht, kan hiertegl >ncn bij Gedeputeerde Staten vj idelburg, zulks gedurende de termijn. .974. De burgemeester voornoemd, P. MOLTHOFF. Maandag 8 april 1974 L4R EN 000,- in 24 reet, Geen ing bij 'ormatie bij 0 maanden, rdam 010— ■921747 's ds 010- 294074 en PERSOONLIJKE LENIN| binnen enkele uren seerd. Lopende posten bezwaar. Inl. van maand» vrijdag tel. 01119 - 430. Maak eens EXTRA reclame met een KLEINTJE Heit helpt t OVERZEKERINGEN guswaarde f 9.000. En te- reisverzekeringen vanaf f 'elefonische inlichtingen 30. AMSTERDAM Vertrouwd beeld in het Amsterdamse Von delpark: in de milde lentezon liggen de jonge toeristen weer op hun plekje bij de vijver. Het is nog geen topdruktemaar hun aantal loopt weer gestadig op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - UTRECHT - De Unie van Leidinggevend en Hoger Personeel een NKV-bond met 35.00» leden heeft in haar hoogste beleids vormende college de be stuursraad de relatie met liet NKV officieel tot „proble matisch' verklaard. Dit ge beurde jl. zaterdag in de be stuursraadsvergadering in Utrecht. Twee redenen doen veron derstellen dat de Unie in haar bestuursraadsvergadering van 27 april a.s. zal besluiten het NKV te verlaten. 1. De relatie tot de vakcentra le is al lange tijd in discus sie, omdat de Unie als prijs voor haar blijvende aan wezigheid in het NKV o.m. de eis stelt, dat de vakcen trale minder dan tot dus verre politiseert. Men wil slechts op enkele, nogal stringente voorwaarden, in het NKV blijven. 2. De komende vorming van een smalle federatie van vakcentrales, het NKV en het NVV, waarbij het CNV buitenspel is gezet, ligt de Unie zwaar op de maag. De afdelingen Mid'den-Zeeland en Limburg hebben er zelfs haar veto al over uitgespro ken. Deze afdeingen vinden de vorming van een smalle federatie al een voldoende motief om met het NKV te breken. Een woordvoerder van de af deling Midden-Zeeland zei ons gisteren: „Een belangrijke I NVV band de industriebond - erkent b.v. zelfs geen be ambten. Waar blijven wij, als I wij via het NKV in een fede- I ratie met een dergelijke bond I a's partner, terecht zouden ko men?" 1 p samenwerking met die Chi- I leense politie hebben Ameri- I kaanse rechercheurs in Santi- beslaggelegd op 65 kilo co- I caine met een waarde van 1115.000 dollar en bestemd voor Verenigde Staten. HOOFDDORP (ANP) Tijdens een verkeers controle op het interna tionale goederenvervoer werden dit weekeind in Haarlemmermeer twintig vrachtauto's, waaronder grote combinaties, aan gehouden. Er werden 21 Processen-verbaal opge maakt. Zes vrachtwagens moesten uit het ver keer worden genomen, omdat de bestuurder "iet aan de eisen vol deed. Er was sprake van teveel uren achter het stuur zitten en in som mige gevallen voldeden ■je minimum leeftijd van ue bestuurders niet aan 21 Jaar. Er was een vrouw bi] oe vrijdagochtend om vijf uur achter het stuur Va" een combinatiewa- gen was gaan zitten, on ver meer in België was geweest en vrijdagavond Mh half elf nog achter "et stuur zat. Het was een 20-jarige echtgenote Wn een vrachtrijder, die "f een andere auto zat. 1 was alleen vergezeld van een grote hond. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI, De 32-jarige Libische leider kolonel Moam. mer Gadaffi is ontheven van veel van zijn „politieke en be stuursfuncties" maar hij be houdt zijn belangrijke positie als opperbevelhebber van de Libische strijdkrachten, zo is door de Libische regering be kend gemaakt. 'Een regeringswoordvoerder, legde er de nadruk op dat de feitelijke macht in het land niet is overgedragen aan premier Jalloud, de vicevoorzititar van de revolutionaire raad. Sindsdien wordt er in de Arabische wereld, en elders in de wereld, druk gespeculeerd over de betekenis van deze verschuivingen. De Libanese pers oppert de mogelijkheid dat de verschui vingen mogelijk zullen leiden tot betere betrekkingen tus sen Libië en de Sovjet-Unie, en tussen Libië en Soedan, Ma rokko, Jordanië, Algerije en Egypte. Premier Jalloed staat weliswaar bekend als een har de nationalist, maar ook als een voorstander van realisti sche politiek en vain goede betrekkingen met Egypte. Het is bekend dat met name Gaddaffi's buitenlandse politiek op veel kritiek is ge stuit bij de andere Libische leiders. Zijn mislukte fusie pogingen met Egypte en Tu nesië hebben Libië naar hun mening belachelijk gemaakt. Ze hebben ook met lede ogen toegezien hoe door Gaddafi's toedoen de betrekkingen met Egypte steeds meer verslech terden. De onthulling dat Li bië de overeengekomen finan ciële hulp aan Egypte ver traagt, of zelfs de betalingen helemaal heeft stopgezet, en het recente bericht dat Egypti sche olietankers leeg moesten terugkeren uit de Libische olie havens heeft onrust gezaaid bij de aanhang vain premier Jalloed. Mogelijk hebben Gad dafi's collega's in de revolu tionaire raad uit ongenoegen hierover besloten de omstre den leider naar het tweede plan af te voeren Jordanië heeft het beginsel goedgekeurd van deelneming van een onafhankelijke Pales tijnse delegatie aan de confe rentie van Genève, ingeval een dergelijke delegatie zou worden uitgenodigd tot de conferentie, zo heeft de Jordaanse premier, ZeLd Rifal, verklaard bij zijn aankomst in de Jordaanse hoofdstad na zijn vertrek uit Egypte, waarheen hij koning Hoessein had vergezeld. gestemd 250 burgers naar Egypte terug te zenden. De gevangenen worden vrij gelaten op grond van een over eenkomst, dat Israëlische gees telijken kunnen blijven zoeken achter de Egyptische linies naar lijken van ongeveer 80 Israëlische militairen, die na de oktober-oorlog nog worden vermist". Maar het is ook goed mdge- lijk dat Gaddafi zelf de hand heeft in de verschuiving. Mis schien heeft hij, na de golf van kritiek uit zijn omgeving, het bijltje er demonstratief bij neergegooid om een golf van adhesiebetuigingen van het volk uit te lokken, waarna hij met een nieuw mandaat in een nog sterkere positie aan het politieke front zou kunnen te rugkeren. Een dergelijke tac tiek heeft hij al viermaal o.a. na het mislukken van de fusie met Egypte, met succes be proefd. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft voorgesteld dat het gehele ka binet aftreedt naar aanleiding van de bevindingen van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het ge brek aan militaire paraatheid bij het uitbreken van de oorlog in oktober jl. Dit heeft de Is raëlische radio zondag bekend gemaakt. Volgens dit bericht zou gene raal Dajan ook hebben voorge steld een nieuwe regering te laten vormen dooi- de huidige premier, mevrouw Golda Mcir. Hij zou zelf daarin een andere post willen bezettien dan het ministerie van defensie. Israëlische gevechtsvliegtui gen hebben zondagmorgen voor de tweede achtereenvolgende dag aanvallen uitgevoerd op Syrische stellingen op de berg Hermon in de heuvels van Go lan. Zaterdag deden Israëlische vliegtuigen voor de eerste maal sinls het einde van de oktober- oorlog aanvallen in hetzelfde gebied. Volgens het Franse blad „Le Monde" heeft Israël erin toe- AMSTERDAM (ANP) „Uit het beraad dat hoofdbestuur, bewindslieden en fracties van D '66 hebben gevoerd naar aanleiding van de provinciale statenverkiezingen van 27 maart is als conclusie naar vo ren gekomen dat op grond van de Tweede-Kamerverkiezingen van 29 november 1972 en de - daaruit voortvloeiende ver. plichtingen, alsmede de mede- verantwoordelijkhied voor de totstandkoming van het kabi net-Den Uyl van een formeel opheffen van de partij geen sprake kant zijn". Dit staat in een verklaring van voorzitter J. ten Brink van '66. „Intussen gebiedt de re aliteit te erkennen dat materi eel het functioneren van de partij zeer- moet worden gere duceerd", zed de voorzitter. In 't kort DE gemeentepolitie en gemeen tewerken in Eindhoven zijn be gonnen met systematische op sporing en verwijdering van de her en der in de stad ver spreid liggende autowrakken. Een niet rijklaar voertuig, waaraan vitale onderdelen ont breken, wordt zondermeer af gevoerd. DE Nijmeegse politie heeft in de afgelopen nacht een 22- jarige man met een pistool schot buiten gevecht gesteld. Dat gebeurde toen de man met een getrokken mes op een hoofdagent afkwam. De hoofd agent voelde zich bedreigd trok meteen zijn pistool en loste het schot dat de man velde. Do kogel verdween in het onder lichaam van de messentrekker. DE Apeldoornse politie heeft zaterdagavond met gebruik making van de wapenstok een jongeren centrum in Klaren- beek ontruimd, nadat daar een massale vechtpartij was ont staan, waarbij overigens nie mand gewond raakte. Wel werd grote schade aan meu bilair en glaswerk in het cen trum aangericht. IN vier Noordlondense voor steden zijn tijdens de winkel- drukte op zaterdag in waren huizen en winkels minstens 14 brandbommen aangetroffen. Niet alle brandbommen werk ten evenwel. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. In Birmingham ontploften 2 en in Manchester cén bom. Bij die laatste explosie werden twee politie-agenten gewond. VAN de Nederlanders vindt 82 procent dat de vrede en do veiligheid in de wereld op een andere manier moet worden verzekerd dan door kernwa pens. Dat blijkt uit een onder zoek dat het bureau Intomart instelde in opdracht van de VARA-radio, n.a.v. het 25-jarig bestaan van de NAVO. DE Tsjechische kardinaal Ste- pan Trochta, aartsbisschop van Leitmeritz, is op 69-jarige leef tijd overleden. AMSTERDAM (ANP) „Was in 1973 in alle opzichten voor de dagbladen een gunstig jaar, gevreesd moet (worden dat in 1974 de rentabiliteit van de dagbladpers weer lager zal zijn", aldus het jaarverslag van de Nederlandse Dagblad Pers. Vooral de sterk gestegen pa- pi-erprijzen en de te verwach ten stijging van de andere kos ten zijn hier debet aan. In verband hiermee wijst de NDP erop dat een collectief prijsbeleid van de dagbladen van groot belang is. Een ern stige verstoring van dit prijs beleid zou lijden tot de onder gang van juist die bladen die aangewezen zijn op een speci fieke groep lezers en op de advertentiemarkt meestal een secundaire positie innemen. Ook eventuele regeringssteun dient er op gericht te zijn, de onderlinge concurrentiever houdingen niet al te zeer te verstoren. PARIJS (AFP) Het centrale comité van de Gaullistische partij de „Union des demo- crates pour la republique" (UDR) heeft zon dag besloten de kandidatuur te steunen van de 59-jarige Jacques Chaban-Delmas bij de verkiezingen voor een opvolger van de onlangs overleden Franse president Georges Pompidou Ook premier Pierre Messmer, die als moge lijke kandidaat werd genoemd, stelde zich in een verklaring achter Chaban-Delmas. Met dit besluit heeft de partij zich uitgesproken tegen de kandidatuur van de voorzitter van de natio nale vergadering, Edgar Faure. Een andere kandidaat voor het president schap, de minister van economische zaken en financiën Valery Giscard d'Estain-g, de leider van de onafhankelijke republikeinen, heelt la ten weten dat hij maandag in Chamalières waar hij burgemeester is, over zijn kandidatuur in het openbaar een verklaring zal afleggen. Het Parijse dagblad l'Aurore publiceerde za terdag het resultaat van een enquête over de presidentsopvolging. Volgens deze enquête zal de presidentskandi daat van het linkse blok Frangois Mitterrand, secretaris-generaal van de socialistische partij, als eerste eindigen. Als Mitterrand het in de tweede ronde alleen zou moeten opnemen tegen de Gaullistische oud-premier en burgemeester van Bordeaux Jacques Chaban-Delmas, dan zou eerstgenoem de 51 prooent der stemmen krijgen tegen laatst genoemde 49 procent. Zou minister van finan ciën G-iscard d'Estaing Mitterrands tegenstan der zijn in de beslissende ronde, dan zou Mit terrand 52 (tegen 48) procent krijgen. (Van onze redactie buitenland! WASHINGTON De speciale officier van justitie voor de Watergatezaak, Leon Jaworski, heeft giste renavond verklaard dat lig meer stukken van het Wit te Huis wil hebben en dat hij bereid is desnoods dit materiaal op te eisen met strafbedreiging. Hiilj zou de bewuste docu menten nodfiig hebben voor zijn onderzoek naar die kwes tie vain de gifben voor het fonids tot herverkiezing van president Nixon in 1072. Overigens blijft het noodlot het Witte Huis achtervolgen met schandalen. Het zoveelste schandaal in successie is ont huld door senator Lowell Weickier, die zegt bewijzen te hebben dat het Witte Huis een tiental belangrijke Amerikaan se politici heeft bespioneerd en de belastingdienst heeft ge bruikt om gegevens los te krijgen over artiesten als Frank Sinatra en Sammy Da vid jr. De senator zei verder te be schikken over documenten van hei Witte Huis en andere re- geringsinfoirmatie die aan zou den tonen dat de fiscale belas tingdienst is gebruikt om vrienden vain hiet Witte Huig, CAPE CANAVERAL (Flori da (ANP) Firma's en in dividuele personen in de V.S. zullen „speciale post" van maxi maal honderd woorden binnen een dag in heel Amerika kun nen laten bezorgen door ge bruik te makien van de eerste satelliet voor binnenlandse communicatie, zo heeft Westren Union bekendgemaakt. De sa telliet wordt aanstaande don derdag gelanceerd. 55 MOSKOU (DPA) Drie Russische burgers van Duitse afkomst I uit Estland die sinds vorige week maandag (1 april) in honger-i staking zijn, hebben gisteren via vrienden een beroep om hulp! gedaan op de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt, Waldheim en de Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Ver-i der hebben zij het Internationale Rode Kruis verzocht een arts| te zenden om hen tijdens hun hongerstaking te begeleiden. De drie „Volksduitsers" Heinrich Gross, Adolf Loeffler en! Alexander Rutkovski werden eind januari gearresteerd toen zij voor de Westduitse ambassade in Moskou demonstreerden uit protest tegen de weigering van de Russische autoriteiten hun een uitreisvisum naar de Bondsrepubliek te verstrekken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De wiinst van de PvdA bij de jongste statenver kiezingen is een van de risi co's die het voortbestaan van het kabinet De Uyl bedrei gen, zie zaterdagochtend de fractieleider van de AR in de Tweede Kamer. mr. W. Aan tjes, tijdens de door twintig mam .bezochte jaarvergadering van de Arjos (Anti-revolutio naire jongerenorganisatie Brabant. Die winst kan name lijk aanleiding wordein.tct een grotere druk vanuit de PvdA op een sterker Keerpunt stem pel op het kabinetsbeleid. Wat de AR zelf betreft zei mr. Aantjes; „Wij zien geen aan leiding in de uitslag van de statenverkiezingen om onze Dolitiefce opstelling te veran deren. Die blijft zoals die was in mei 1973" Fractieleider Aantjes somde no<g^ enkele gevaren op die het. kabinet na de statenverkiezin gen bedreigen. Hij herinnerde aain de gespannen verhouding die er geweest is tussen mi nister Gruyters en de D'66- fraotie en in de Kamer en zei „Als die spanningen tot een conflict zouden leiden waarbij Gruyters aftreedt, dan is het ondenkbaar dat voor hem een andere D'66-minister zou te rugkomen. Ik denk. dat Den Uyl daarom na de verkïezm gen zo snel geweest is met zijn commentaar, waarin hij zei te vermoeden dat D'Bfl zichzelf niet zal opheffen" Na de toenemende „afstan delijkheid" van de PPR m zijn verhouding tot het kahi- net noemde Aantjes tenslotte nog het risico, dat de PvdA in de provincies en de gemeenten gaat streven naar programma- colleges. waarin minderheden niet aan hod komen. „Als dat gebeurt' voorspelde hij, „zal dat niei mder gevolgen blij ven voor de landelijke politie ke verhoudingen". Het verlies dat rijn éigen partij bij de statenverkiezin gen geleden heeft komt vol gens mr. Aantjes niet zozeer voort uit verzet tegen het hui dige kabinetsbeleid alswel uit een blijkbaar blijvende wrok in de AR-kringen over de gan,g van zaken bij de kabi netsformatie, waartegen hij zelf overigens ook de nodige bedenkingen had. „Er zijn dingen gebeurd", zei hij, „die niet of nauwelijks toelaatbaar rijn en die hoogstens ooit één keer mogen gebeuren in eein noodsituatie. Maar de zaak zat nuurvast en dan zijn de chris telijke partijen niet de laatst aangewezene om een offer te brengen". Een andere oorzaak van het verlies noemde hij de deconfessionalisering, welke niu ooi. bij de AR' haar intre den heeft gedaan. Die decon fessionalisering las mr. Aan tjes af uit het grote stemmen verlies dat de AR geleden heeft aan de VVD. een ver schijnsel dat nij zeer veront rustend noemde. Als voorbeeld haalde hij het AR-bolwerk Biunischoten-Spanikebung aan, waar het AR-percentage is te ruggelopen van 40 in 1972 naar 23 nu. Van het verschil van 17 procent blijkt slechts 3 procent naar de CHU gegaan te zijn en 17 naar de VVD. Van de potentiële AR-stem- mers onder de jongeren heeft slechts een derde christen-de mocratisch gestemd, een derde PPR en een derde VVD. Over de christen-democrati sche samenwerking in het CDA verklaarde mr. Aantjes; „Ik toen mijn ideaal niet kwijt. Maar laten we vooral niets forceren waar het politiek nog met mogelijk is. Op plaatsen echter waar het wel kan mag niets worden nagelaten om het CDA van onderop gestalte te geven". Hij ontveinsde zich niet, dat de huidige situatie grote moei lijkheden kan meebrengen wanneer de christen-democra tische partijen bij de volgende Kamerverkiezingen met één lijst wil uitkomen. „Maar we zijn het punt voorbij waarop we nog terug kunnen. Terug draaien is er niet meer bij" zoals predikant Billy Graham en filmster John Wayne te be schermen wane eer ziij een ac countantscontrole kregen. Van daag doet Weicker het een eD ondier verder uit dn doeken. ROME (AFP) Het tweede internationale Russell-tribunaal heeft in Rome de regeringen van Brazilië, Chili, Uruguay en Bolivia veroordeeld wegens „misdaden tegen de mensheid". Het internationale tribunaal, dat zes dagen lang getuigen heeft gehoord, bevond de rege ringen van deze vier landen schuldig aan „ernstige en syste matische schendingen van de rechten van de mens". Gezien de omvang, aldus het tribunaal, beschouwen wij deze schendin gen als een misdaad tegen de mensheid. Het tribunaal werd voorgeze ten door de Italiaanse senator Lelio Basso. Het tribunaal heeft voorts een beroep gedaan op regerin gen en internationale organisa ties geen militaire en economi sche steun meer te verlenen aan de machthebbers in de oordeelde landen. Het zal ook een internationale campagne ontketenen voor de vrijlating van de politieke gevangenen in Brazilië, Chili, Uruguay en Bo livia. (Vort onze redactie buitenland) BRIGHTON Twee meisjes en twee jongens, de Zweedse popgroep Ab ba heeft zaterdag met het liedje „Waterloo" in het Engelse badplaatsje Brighton, het Eurovisie songfestival gewonnen. Het Italiaanse zangeres je Gigliola Cinquetti be haalde de tweede plaats. Het Nederlandse duo Mouth en Mc Neal werd derde- De Zweedse groep had zich zorgen gemaakt over de sterke concurrentie van Nederland, Engeland en Ierland vertelde de leider van de groep Ben ny Andersson. Benny die deze zomer trouwt met een van de zangeressen van de groep, de blonde Annifred, zei dat ze al zes jaar lang in Manches ter hadden gespeeld en zich dus in Engeland wel thuis voelden. De twee andere leden van de groep het echtpaar Bjoern en Agneta, zeiden dat ze op Mouth en MacNeal haden gegokt als win naars. De Engelse deelneem ster Olivia Newton-John liep later op de avond kwaad van de Eurovisie- receptie weg nadat ze zich had beklaagd over het liedje wat ze had moeten zingen. „Long live love" was door het Britse pu bliek gekozen. HELMOND (ANP) - Zater dagmiddag hebben in Helmond ruim 600 voornamelijk jonge mensen geprotesteerd tegen de plannen van Philips om de USFA-vestiging in Helmond te sluiten. De meeste demonstranten waren afkomtsig van buiten Helmond. Er waren ondermeer vertegenwoordigingen van Phi- lipsbedrijven iin Hilverusm, Zwolle en Tilburg, terwijl ook enkele Eindhovense werkne mers van Philips-USFA aan de demonstratie deelnamen. Voorzitter P. Brussel vain de industriebond NKV was als sympathisant aanwezig. Des gevraagd zei hij over de esca latie van het conflict o.a.: „Het lijkt nu wel een ordinaire bu renruzie. Ik weet dan ook niet of er na de laatste ontwikke lingen van ons opnieuw een op roep tot een gesprek zal uit gaan". Na afloop van de demon stratie werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van diverse deelnemende groepe ringen. Tot slot zei Annemie Wal schots. één van de bezetsters, dat als zich ooit elders soort gelijke arbeidsproblemen zou den voordoen de USFA-vrou- wen zich onmiddellijk soUdaif zouden verklaren.

de Stem | 1974 | | pagina 5