Brugs stadsbestuur hield monumentendag Sasse wielrennertjes kunnen zich uitleven in „Eierrit" Bloemenventer moet wijk Breskens opgeven zeeuws Kunstschilder Dick Pieters: DE DREIGING VAN EEN KRANKJOREME WERELD [ERE •ELE!\ GROND LOOP ïoom Weekenddienst Stemredactie Water KLEIGROND rEVRAAGD EIGEN ZAAK OP VRIJE TIJD I uur te werken in uw eigr Iderneming. 'ostorder B.V. Ijnbedienden jrling konteur igeman ïwerkers gelijke stratieve Sn Verwaarloosd Grachten Breskens DE KLINGE WIL ZELFSTANDIG BLIJVEN Trim- wandeling in Breskens GEEN VERGUNNING VOOR VRIJDAG Zaterdag 6 april 1974 stad streek r WHBH feBL MM aseufantrën Rd NM Tel.0«04-4*®1 lan ca. 1200 m2, di- }id aari de rand van assen in Westen- fij Haamstede, plicht. Ie inlichtingen: 01115-1202 RDAPPELTEELT. Oogst 197| lede prijs betalen. de Greef, Achterstraat Telefoon 01676-310. R' ge' 500,— PER WEEK EXTR. roep van maakt zijn de in» nog veel hoger, voor Nederland unieke reioi Jnee u praktisch zondre f kunt realiseren en een nt opbouwen in een nagenot narkt. 1 de daad bent, een auto iedrag van tenminste Iw eigen zaak, maar voor iresseerd, schrijf dan llNDUSTRIES, 1)4100 - 41 32 5 of 04103- endaal, Tel. 01650-37855 I de toenemende aktivitei0| luw een aantal jonge wee |team toevoegen. i gaat het? P op onze horloge-afdeling (bpleiding instrumentmaker) j ost-verzendafdeling. ppleiding MAVO) gaat het? In in de leeftijdsgroep lillen werken in een pl® Ig zijn om, waar nodig, wee] ytwoordelijkheid te drag®"' vaarden van onze kant? In behoorlijk salaris, daaJJfj jrkweek (dagelijks van KV; vijf en vrijdags van 1 lart over drie). fg. Idagen vakantie. |1 onze artikelen. lesteden wij naast de be® f| [aandacht aan amusement, puziek. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Deze week werd in de Belgische stad Brugige voor de eerste maal een monumentendag gehou den. Deze dag was door het stadsbestuur op touw gezet om pers en andere belang stellenden te laten zien wat er de laatste tien jaar in Brugge zoal is gebeurd. Het drastische restauratiebeleid heeft hier en daar tot ver rassende resultaten geleid in deze nog steeds Middel eeuws aandoende stad. Onder de deskundige bege leiding van schepen F. Traan van cultuur en schepen D. van de Abeele van stadsontwikke ling bezocht een gezelschap van afgevaardigden van com missies voor stedeschoon van Gent en Mechelen, fotografen gemeenteraadsleden en archi tecten enkele tientallen geres taureerde gebouwen in de Brugse binnenstad. De gebou wen, die worden gerenoveerd, zijn meestal eigendom van de stad Brugge. Zo zijn er tot nu toe 120 huizen voor restauratie aangekocht. Een van de gebouwen, waar men nog steeds aan het ver- nieuwinig'swerk bezig is, is het Brugse Belfort. Ais voortzet ting van een ngrijpeinde to- renrestauratie, is men in no vember van 1973 met een her stel van de fraai bewerkte ge vels. Een ander bouwwerk wat gerestaureerd wordt is de bekende Proostdij aan het Burgplein vlakbij het Brugse stadhuis. Dit werk hoopt men in de loop van 1974 te voltooi en. De Pro-ostdijk wordit tij dens deze restauratie voorzien van nieuwe beeldhouwwerken die in de gevel van het ge bouw geplaatst worden. De oude huizen die d-e stad onder zijn beheer heeft zijn vaak volledig verwaarloosd. In 1975 zal de gemeente een boek uitgeven met een overzicht tien jaar restauratie. Dit boek dat de titel krijgt „Tien jaar monumenen zorg in Brugge", is bedoeld als naslagwerk voor de liefhebbers. In de afgelopen tien jaar heeft de gemeente Brugge ge tracht om in de stadsplanning de verhouding groen-bebou- wing zoveel mogelijk in even wicht te houden. Volgens schepen Traan, is dit princi pe aardig gehandhaafd. Het Brugse stadsbeeld is nog niet ontsierd door de zogenaamde „buildings", die het aanzien van andere Belgische steden zoals Brussel en Gent nu al kenmerken. Ook de schreeu wende licht-reelames die bij voorbeeld in Brussel de histo rische gebouwen visueel ver vuilen hebben in Brugge geen kans gekregen. De gemeente conserveert de stad zeer zorg vuldig. Behalve het herstellen van oude gebouwen, houdt ook de zuiverheid van het water in de Brugse gradhten d-e gemoe deren in Brugge druk beziig. Ruim twee jaar geleden is men begonnen met de aanleg van een totaal nieuw riole ringssysteem, dat niet meer loost <vp de grachten van de 'tad. De grachten worden ook uitgebaggerd en het water wordt, door zuurstof inbreng levensvatbaar gemaakt. Het resultaat van d'it werk is al merkbaar. Het water van d-e trachten, dat tot voor ko-rt een yieze groen-zwarte kleur had. ''bijgekleurd en beeft nu een meer doorschijnende tint ge kregen, een ontwikkeling ten goede, die de exploitanten van fe rondvaartboten tot grote vreugde Heeft gestemd en due aantrekkelijkheid van "rasse zeker nog groter Gevonden Op het rayon- bureau van de rijkspolitie te Breskens zijn inlichtingen te '«krijgen over de volgende Bevonden voorwerpen: een Stene herenfiets, merk Ex clusief, een zwarte damesfiets, merk Phoenix, een blauwe da mesfiets, merk Locomotief een mini-fiets, een zwarte damesfiets, merk Phoenix, een Kinderfietsje, merk Rivel een hndertraininigspak, een verze- 'Wingsplaatie van een brom- ets. letters LNG-588 en een -«eciiuroejE. In afspraak met mevr. len binnen. Voor redactionele aan gelegenheden kunt u zich Jut weekeinde wenden tot °e heren T. Koopman 91180-7438 (voor Midden- beland) en B. Augustijn 91150-5745 (voor eoeuwsch-Vlaanderen). Een kijkje in oud-Brugge.' (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) DE KLINGE (B) Door hét gemeentebestuur van De Kinge (B) werd een volks stemming gehouden over de zelfstandigheid van de ge meente. Er werden in totaal 1708 formulieren uitgereikt, waarvan er 869 ingevuld wer den ingeleverd. Slechts één stem was voor fusie met een andere gemeente, terwijl 767 zich tegen een fusie uitspra ken. De overige formulieren moesten als ongeldig worden aangemerkt. (ADVERTENTIE) OFF. DEALER K.T.V. HIFI - STEREO APPARATUUR (Van onze correspondent) SAS VAN GENT „Ze hebben een licentie, ze hebben een racefiets die het nodige kost, ze trainen een heel jaar hard, en dam zouden ze nog moeten smeken en Mdiden of er alstublieft een koensje voor hen georganiseerd wordt. Dit is voor mij en Gerri tBijvank de voornaamste reden geweest om op 6 april een koerje te organiseren". Dit zegt Georg van Boven, eigenaar van de Amstel Bar, en een groot wie- lerenjthousiast uit Sas van Gent. „We hebben het niu nog niet te groots opgezet, omdat we eerst eens willen afwach ten wat het word, het staat echter wel vast dat het een jaarlijks terugkerend evene ment wordit. Valt het allemaal mee dian zetten we het vol gend jaar veel royaler op". George van Boven doelt op to jeugdige rennertjes die officieel lid zijn van d-e KNWTJ en die zatend-ag in Sas van Gent voor de eer gaan strijden in diverse leeftijdsgroepen. De leeftijdsgroep 8-9 jaar rijden 5 kilometer, 10-11 jaar 12, 12-13 jaar 17 kilometer, en de leeftijdsgroep van 14 jaar 25 kilometer. „We hebben niet alleen voor de licentieouders de koers georganiseerd, maar ook de gewone jeugd in deze leeftijdsgroep komt in aan merking. Deze moeten natuur lijk tegen elkaar rijden, zij kunnen zich laten inschrijven zaterdag tot 14.00 uur in de Rose-laer te Sas van Gent. De koers draagt -d-e naam „de Ei errit". De prijzen die uitge reikt worden staan min of meer in het teken van Pasen'. We hebben de gewone jeugd er bijgehaald omdat zij zich hier ongetwijfeld mee kunnen amuseren. Er wordt hier voor de jeugd nooit zoiets in die trent georganiseerd". De groep licentiehouders zullen met zo'n 28 deelnemers vertegenwoor digd zijn. De plaatselijke fa vorieten die in de leeftijds groep van 12-13 rijden, Rob Bijvank en Alex van oven, zullen er ongetwijfeld alles aan doen om de eindzege in de wacht te slepen. „De Sasse politie heeft ons alle mede werking verleend die nodig was, om een goed parcours te vinden, daar zijn we dan ook eindelijk in geslaagd. Het par cours ligt op het eiland hier in Sas van Gent, het omvat de straten Prinsenkade, Oostkade en Oostidiam. We zijn echt blij dat we dit kunnen organiseren voor deze jeugdige rennertjes, ais je ziet ze zijn in januari al volop beginnen te trainen, in Axel en de Braakman, onder de leiding van trainer Rinus Mark-usse. Neem dan zo'n fietsje dat kost altijd tussen de 450 en 800 gulden, dan de ouders die er alles voor over hebben en er veel van hiun vrije tijd in steken, als deze rennertjes dan geen wedstrijden kunnen rij den, dan gaat de animo bij henzelf en bij bun ouders er snel af'. Ook „The Arno's" ')het plaatselijk drum- en majoret tekorps) verlenen hun mede werking. Zij zullen alle deel nemers, bij „De Roselaer" af gaan halen e n met hen gaan ze door het gehele centrum zo naar het parcours, waar zij nog een demonstratie geven hierna straten eerst de gewone deelnemers, ook in volgorde van leeftijdsgroep, zij rijden in groepjes van tien man zoda het gevaar voor valpartijen minder is. Dan starten de li centiehouders ook op volgorde, en na de wedstrijden worden de prijzen uitgereikt in café De Amstelbar. (Van onze correspondent) BRESKENS Vandaag wordt in Breskens een trim- wandeling gehouden in het kader van de nationale trim- wandeldag. De organisatie be rust bij de turnvereniging DI- O. Er zal gelopen worden over een afstand van tien kilometer en deelname is voor iedereen mogelijk. Na afloop zal men een trimwandelspeld ontvan gen. De kosten voor deelname zijn f 1,50 en men vertrekt vanaf het voetbalveld. De starttijd is tussen 12.00 en 14.00 u. De wandeltocht gaat in de richting van Nieuwers- lui». (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Bloemhande- laar L. Waldschmidt uit West- dorpe moet noodgedwongen zijn goede ventwijk in Bres kens opgeven. Tot op heden had hij vergunning op donder dag te venten. Doordat hem echter een standplaats is toe gewezen op de (vrijdagse) wijkmarkt in Terneuzen-zuid moet hij donderdags bloemen gaan inkopen voor de verkoop op vrijdag. Hierdoor wordt het voor hem onmogelijk zijn wijk in Breskens te doen, reden het gemeentebestuur van Oosfburg een ventvergunning voor deze dag te vragen. De vergunning is hem ech ter geweigerd omdat", a-ldus gemeentesecretaris P. J. 1. Verhage, „het college geen termen aanwezig achtte de ventvergunning te wijzigen. In Breskens zijn de maandag en de dinsdag de officiële vent- dagen. „Door de heer Waldschmidt een vergunning voor donderdag te geven we ken wij hier al van af en nu wil hij de vrijdag". Overigens was de heer Verhage niets be kend van de argumentatie die de heer Waldschmidt aan voert om een vergunning voor ie vrijdag te krijgen. „Hier van blijkt niets uit het dos sier", zo zei hij. De bloemenhandelaar heeft nu inmiddels een stencil af scheid genomen van zijn Bres- kense klanten en heeft daarbij een strook gevoegd die zijn klanten kunnen invullen en opsturen naar het gemeente huis. Hierin verklaren de klanten dat zij het op prijs stellen als de Westdorpse bloe menhandelaar op vrijdag langs komt. De heer Waldschmidt is ui- t"raard teleurgesteld over de beslissing van het Oostbuirgise college. Hij was vroeger örandstoffenhandelaar en moest door de komst van het aardgas overschalelen op een andere stiel. „Het is jammer, ik had een goede wijk in Breskens opgebouwd"..'hij had overigens nog wel een grief. „Ik kan geen vergunning voor de vrijdag krijgen, maar jon getjes van 1011 jaar mogen wel bossen bloemen verkopen. Kan dat zomaar?". Op het ge meentehuis was hiervan niets bekend. „Daar zou de politie op moeten letten", zo werd gezegd. Het Vestje is een dood lopend straatje in de wijk Finland in Oostburg. Om dat het doodloopt is het er waarschijnlijk altijd zo vriendelijk, stil en rustig in en om de zeven huisjes, die uitzicht hebben op een echt eiland. In de laatste van die zeven woont kunst schilder Dick Pieters. Pie ters behoort niet tot die grote groep van Zeeuwse beeldende kunstenaars die in werkelijkheid import uit andere provincies zijn. Hij is volbloed Zeeuw van ori gine. „Ik werd op 3 mei 1941 geboren in Zierikzee", ver telt hij, terwiijl wij tegenover elkaar in de huiskamer zit ten te praten, door zijn vrouw verzorgd met vers ge zette koffie. „Ik heb er de openbare lagere school be zocht en toen verhuisden mijn ouders naar Vlissingen, daar heb ik de HBS doorlo pen". Pieters spreekt be daard en rustig, geeft zich re kenschap van wat hij zegt en kijkt zijn gesprekspartner met grote aandacht en open heid aan. „Was er in die tijd al spra ke van tekenen of schilde ren"? „Ik kan wel zeggen dat in mijn HBS-tijd eigenlijk voor mij de beslissing gevallen is om mij aan de beeldende kunst te wijden. Ik had name lijk een heel goed contact met mijn tekenleraar en die moedigde mij aan, niet alleen tijdens de lessen op school, maar ook daarbuiten. Zo ging ik vrijwel iedere zon dag naar hem toe, in Zierik zee waar hij woonde, om sa men met hem te schilde ren". „Hebt u daarna een acade mie bezocht' „Nee, dat zou nog een ogen blikje duren voor het daartoe kwam. Ik moest na mijn HBS-tijd eerst in militaire dienst, maar na twee maan den heb ik dienst geweigerd. Toen ben ik gaan varen en zo ben ik op het Griekse eiland Kreta terecht geko men. Daar heb ik van 1961- 1963 in Hiraklion gewoond. Als Pieters de naam van dit eiland noemt dat ik zelf zo goed ken en waaraan ik in de trits van mijn Grieken land-boeken het deel „Kreta, Eiland van Oorsprong" wijd de, ontlokt dit mij als van zelf de vraag: „Verlangt u daar niet naar terug"? Pieters glimlacht: „O ja, om zo te zeggen iedere dag, maar dat gaat nu eenmaal niet. Ik ben Jehovah-getuige en behoort niet tot een ge meenschap waaruit ik me niet kan losmaken, mijn plaats is hier. „Leefde u op Kreta ook als schilder"? „Och, wat ik er deed was landschapjes maken, een beetje bazaarwerk voor de toeristen, het had niet zoveel om het lijf en ik kon er op de duur toch ook niet van be staan. Reden waarom ik naar Vlissingen teruggekeerd ben, ik ben altijd een liefhebber van water geweest. In die Vlissingse tijd kreeg ik voor het eerst behoefte iets van een academische opleiding te 0 Dick Pieters. volgen. Dat gebeurde aan het Yger Istituiut in Antwerpen. In 1965 ben ik daar naar toe gegaan. „Wie waren daar uw leer meesters"? „Rik Slabbinck en Jan Vaer- ten. Maar het onderwijs van Rik Slabbinck was erg teleur stellend, hij kwam meestal zo'n tien minuten per week eens kijken naar ons werk, maakte een paar opmerkingen en was dan weer verdwe nen. Bij Jan Vaerten ging het heel anders, daar hadden we 's avonds model tekenen. Die man, zelf een geweldige creatieveling en een meester lijk tekenaar, maakte je en thousiast en je leerde veel van hem. Aan Jan Vaerten heb ik dan ook het meest gehad". „Hoe lang bent u in Ant werpen gebleven'? „Eigenlijk maar een vol jaar, ik vond het geheel van de academie toch te teleur stellend om er mee door te gaan. Ik keerde weer terug naar Walcheren, trouwde daar met mijn tweede vrouw en samen hebben we toen een poos in een hotel gewerkt om wat geld te verdienen' „Wanneer hebt u zich ln Zeeuwsch-Vlaanderen geves tigd"? „In 1967. Toen zijn we een huisje gaan zoeken in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en dat lukte in Waterlandkerkje. Daar hebben we vier jaar gewoond en, vandaar zijn we naar hier verhuisd". Er han gen bij Dick Pieters niet veel schilderijen aan de wand, en die er hangen zijn niet meer representatief voor het werk dat hij nu maakt. Er is na melijk een hemelsbreed ver schil tussen het werk van D.ick Pieters vroeger en dat van nu. Vroeger werkte Pie ters met grote vlakken en streken, ietwat gematigd feu- vistisoh of expressionistisch, nu schildert hij uiterst minu tieus met een fijn penseeltje kleine formaten en voert hij ons binnen in een beklem mende droomwereld verwant aan Breuighel en Jeroen Bosch. Hij behoort nu tot de fantastische realisten. „Hoe heeft die verandering zich zo voltrokken", vraag ik Pieters. „Ja", zegt hij, „ik heb vroe ger geprobeerd in verschil lende stijlen te schilderen, maar het bevredigde me ei genlijk nooit, wat ik ook deed. Ik wijt dat ook aan een gemis van weten. Op de HBS wist men je in mijn tijd wel te vertellen hoe je bij de KLM kon komen maar op het gebied van kunst leerde ik met mezelf te zijn zonder me aan anderen te storen. Ik had toen een serie van die kleine schilderijtjes klaar en toen zei een kennis van me die ze zag: Dat zou iets zijn voor Galerie Mokum in Amsterdam. Daar zijn ze toen getoond en ze werden geaccepteerd". „En sinds dat ogenblik be hoort u tot de équipe van Galerie Mokum „Ja, dat zou je wel kunnen zeggen. Al het werk dat ik maak gaat daar naar toe en die galerie zorgt voor exposi ties, verkoop en propaganda. Mokum is de Galerie die zich al jaren specialiseert in de schilders van het fantas tisch realisme, waartoe van de oudere generatie mensen als Sal Meyer, de eveneens in Zeeuwsch-Vlaanderen in Philippine woonachtige Cor nells Doolaard, Teun en van de jongere generatie schil ders als Koosje van Keulen Wout Meller, Klarie Masten broek, Chr. van Geest, Jas per van Putten, Tobias Baan- ders en nog zovele andere te rekenen zijn. In een klein zelfgebouwd vierkant houten atelier komen Pieters' werken tot stand, met veel geduld; er is geen sprake van een grote jaarproduktie bij deze minutieuze techniek. „Vaak zijn op uw schilde rijen kinderen het motief". „Ja, maar daarbij gaat het niet zozeer om de kinderen als wel om mijn liefde voor het kinderlijke ik ben ge boeid door de onschuld van een kind, ik heb altijd een beetje angst voor volwasse nen gehad. Ook in vroeger werk kwamen vaak kinderen voor, maar ze worden nu an ders uitgebeeld". „Wat zou u aanduiden als de inspriratiebron van uw werk"? Pieters denkt even na: „Nou, mijn inspiratiebron is wel mijn kijk op de wereld vanuit mijn geloofsovertui ging als Jehovah-getuige. Onze wereld is toch een krankjoreme wereld, angst wekkend en vervelend en benauwend. Je confronteert je zelf daarmee en daarom komen er ook nogal wat zelf portretten op mijn laatste werk voor". „Uw kijk op deze wereld is dus voornamelijk nega tief"? „Ja, dat kan niet anders, maar daarnaast is er toch ook wel veel positiefs dat ik tracht te symboliseren in takken, bladeren en boom pjes en zo „Kunt u uw Jehovahgetui- geschap goed kombineren met uw bestaan en werk als kunstenaar? Botsen beide soms niet met elkaar"? „Nee, de plicht om te ge tuigen, om voor je beginselen te werken legt discipline op en heeft me veel goed ge daan. Toch weet ik dat ik me nog maar ten dele in mijn werk kan verwezenlij ken, ik zou méér willen doen, ook grafiek b.v. maar ik heb er gewoon geen tijd voor". „Geeft dat laatste dan juist geen gevoel van kortslui ting:"? Pieters kijkt een ogenblik nadenkend voor zich uit. Dan zegt hij: „Je moet natuurlijk wel steeds naar een even wicht zoeken tussen getuig- plicht en werk. Maar tenslotte is alles maar tijdelijk, dat weten we. Gods koninkrijk zal komen, dat verwachten we binnenkort, een betere gelukkiger wereld. En als je je dat bewust bent, kan er geen echte frustratie ont staan tussen mijn getuig- plicht en mijn werk als schil der WILLEM ENZINCK eindredactie: rein v. d. helm Miniatuur van Dick Pieters.

de Stem | 1974 | | pagina 9