Hugenoten in Zeeland na 400 jaar nog vol moed Zeeuwse vakcentrales blijven Goedkaop veilig op TyresoleS 11 de band,, met de groene stip ZONNEN samen werken Minder aantal bedden in kanaal zone logisch Eenden broeden in tuintjes Vlissingse politie mag niet uitbreiden IN TEGENSTELLING TOT LANDELIJKE ONTWIKKELING Zelfde stad llïPSllilïif weer D'66 Zeeland ziet geen toekomst Museumfolder voor Zeeland Benoemingen bij Landbouwschap UNIEBOEK-TOP-TIEN DBS. LOCKEFEER: Zaterdag 6 april 1974 i. Zaterdag 19.00, 0 en 10.30 uur. O.L.V. Hemelvaart, 5-214, zondag 8.00 ur. Zaterdag 19.00, 30 en 10.00 uur. li, (kerk Honte- iaterdag 7.00, zon- uur. tel. 01158-1601, jent, H. Maria He- 19.15 zondag 8.30, I.00 uur. aterdag 17.00 uur .00 uur. e, zaterdag 19.00 ag 10.00 uur. Hulpkerk, zaterdag dag 8.30 uur. Jan de Doper, tel. 8. Zaterdag 19.00 8.00, 10.00 en 19.00 Int. van Padua, tel. 8. Zaterdag 9.00 en r. H. Willibrordus, 150-2327. Binnenstad II.45 uur. Trlnlteits- iaterdag 19.00 uur. 9.00 en 11.15 uur. rk: (Hoek) zon- j.OO u. Opstandings- terdag 19.00 u. zondag .00 uur. Parochiekerk Sin terdag 19.00 en zon- 0, 10.00 en 12.00 uur. I-Iof Pauwenburg, 11.00 en 19.00 uur/ Martinuskerk, zater- 9.00, zondag 10.30 ie, H. Maria Visitatie 01158-527. Zaterdag zondag 8.00 en 10.00 ;c, g (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Soms stuit men in liet telefoonboek op een typisch Zeeuwse naam, gic tegelijkertijd typisch Frans is. Aha, een hugenoot! denkt men dan bij zichzelf. Pragcrs van namen als „Pas- jenier', ol' „Cijsouw", die in Zeeland burgerrecht hebben verkregen, kunnen bogen op een voorgeslacht dat omwille van liet geloof dat door Cal- yjjn werd ontstoken, uit Frankrijk moest vluchten, en In Nederland, vooral op de gunstig gelegen Zeeuwse ei landen, een veilige wijkplaats vend. Nuar schatting hebben tij dens opeenvolgende vervolgin gen sinds de 16e eeuw, zo'n 100.000 hugenoten het Neder landse grondgebied betreden. Velen zijn er gebleven. Frans- sprekenden als zij waren, vormden zij aparte kerkelijke gemeenten op alle plaatsen waar zij zich vestigden.Het geestelijk klimaat in Neder land was vier eeuwen gele den welhaast ideaal, even als het financiële klimaat. De hugenoten-predikanten en zelfs de weduwen van de pre dikanten die in de bloedige geloofsstrijd in Frankrijk wa ren gevallen, kregen van cie Nederlandse overheid staats pensioen. Vierhonderd Jaar geleden wera ae eerste „Waalse ge meente", zoals de kerKgenoot- •cna-ppen van de hugenoten werden genoemd, in Neder land gesticht. Dat gebeurde iri Middelburg, gelijktijdig met de stichting van de Ned. herv. gemeente in de Zeeuwse hoofdstad. Niet het feit dat de Waalse gemeente ln Middelburg m haar bloeitijd grote betekenis had (er werden b.v. verschil lende synodevergaderingen in Middelburg gehouden) stemt tot nadenken. Dat doet wel het feit dat die oude Waaise gemeenscnap zien tot op de huidige dag heeft gehand haafd. Met een geestelijke aonxerDan van slechts vijftig personen, die regelmatig de ln de Franse taal gehouden dien sten bijwonen, is er nog steeds een Waalse Kerk in Middel burg. De predikant van deze gemeente, ds. R. F. Ie Gras, kan dan ook beschouwd wor den als een levend monument een bezienswaardigheid, waar men eerbied voor moet voelen, omdat hij deelt m vier eeuwen van een rijke geloofs traditie buiten Frankrijk. ijs. Le Gras heeft gisteren in hot. Rijksarchief in Zeeland te Middelburg een aldaar in gerichte tentoonstelling onder de titel „Hugenoten in Zee land" geopend. De tentoonstel ling laat zien wat de hugeno ten in Zeeland is wedervaren tijdens de - vier eeuwen van hun verblijf. Er hebben in de provincie 15 Waalse gemeen ten bestaan, o.a. ln Aarden- burg, Axel en Philippine, m Grocde, Sas van Gent en Oost- Durg. Hun geschiedenis, die in de expositie in het Rijksar- cmet in dooumentenvorm is uitgebeeld, was er een van langzaam verval. De Franse taal was namelijk voor veel van de langzamer hand vernederlandste hugeno ten geen bindmiddel meer. Veel „Walen' gingen boven dien over naar de Ned. herv. kerk, een proces waaraan nog een extra tempo werd gegeven door maatregelen van bovenaf. Bovendien kregen de Calvinis ten uit Frankrijk in de Franse tijd, maar ook nadien door toedoen van koning Willem I, met zoveel tegenwerking te kampen dat de ene gemeente na de andere bezweek. Alleen de gemeente te Middelburg hield stand en overleefde zelfs de rampzalige meidagen van 1940, waarbij niet alleen het eigen prachtige kerkgebouw, maar ook het archief verloren «lng. Met zijn kudde van vijftig zielen moet ds. Le Gras zich wel eens voelen als iemand die na de schipbreuk in een sloep op de oceaan rond drijft. is er land in zicht, domi- neeV Het antwoord van ds. Le Gras op deze vraag is type rend voor de hugenotengeest. Hij zegt: „In die 400 jaar zijn er voortdurend momenten ge weest waarop de hugenoten in Nederland qua aantal beneden het bestaansminimum kwa men. Maar telkens gebeurde er dan weer iets meestal in de vorm van vervolgingen in Frankrijk of België, waardoor nieuwe golven geestverwanten nuar Nederland stroomden. Die vervolgingen zijn nu ver leden tijd. Maar zie juist nu wij nog maar met vijftigen zijn overgebleven, vestigen zich twee grote Franse bedrij ven, Péchiney en Total, zich vlak bij Middelburg. Of dit voor de Waalse Kerk. de toe voer van vers bloed betekent, weet ik uiteraard niet. Ik wil alleen maar zeggen: zo'n Waalse Kerk moet blijven be staan om als toevluchtsoord te kunnen dienen". De Waalse Kerk in Middel burg, zoals opgemerkt de oud ste in Nederland, vraagt zware offers van haar leden om stand te kunnen houden. Ook dat ls hugenotentraditie, zoals de tentoonstelling in het Rijks archief duidelijk maakt. Als de Waalse kerk een sec- te geweest zou zijn, dan zou men zich thans haar bestaan waarschijnlijk niet eens meer herinneren. Het feit dat er nog op een paar plaatsen in ons land (voor het zuidwesten zijn dat Middelburg en Breda) nog steeds Walalse kerkdiensten „a la Gloire de Dieu" worden gehouden, bewijst echter dat „de hugenotenin hun sloep na de schipbreuk een ding niet zijn kwijtgeraakt: hun moed. O.L.V Tenhemel- tel. 01176 - 284. liag 19.00, zondag 8.30 50 uur. lat, Zaterdag 19.15 I H. Anna. zaterdag J en zondag 9.45 uur. 01130-1363 (Hans zondag 10.00 uur), pe, Zaterdag 17,15 iediensten Hoes ziekenhuizen, pa Goes, parochie O.Z, land, zondag van 12.00 uur M. Verstijnen, Jobselaan 17 te Ril Bath, tel. 01135-385. ui Zuid-Bevcland, zón- van 12.00-24.00 uur: W. ent, Burg. Lewestraat Lewedorp, tel. 01196 diensten tDAG 6 APRIL E EVANGELIE GEM. Evangelie Cenrutn gaardstraat 19.30 uur,, ale Intra kerkelijke op- kngs- en evangelisatie- st voor iedereen AG 7 APRIL IIERV. KERK nburg, 10.30 uur da. H. c. 10 uur ds. P. J. PenmngS. iet, 9.30 uur ds. W. ■use. Openb. gelooft- eiis, 9.30 uur ds. Ph. nmans. ad, 9.30 jrur ds. G. Ver- 9.30 uur ds. J. v. d. 10 uur ds, W. J. van •uwen Bev. lidm. nisse, 10.30 uur da. H. B, Reeling. Bev. lidm. plaat, 11 uur ds, Ph. 4 nmans. rui- da. H. B. .•ling. Bev. lidm. vvliet, 11 uur ds. 3- v» ;k Bev. lidm. urg, 10 uur ds. G. irtsen. ncliement, 11 uut ds. 0, ■lot. an Gent, Geen dienst. mdijk«, 9,30 uur ds. P. A- Irinkman. Bev. lidm. .nna ter Muiden, 11 C. Balk. ■nis, geen dienst. .9.30 uur ds. C. Balk. kil, 10 uur ds. J. L. v.d i. Bev. lidm. euzen, Grote kerk: 10 wut J. Scholten. Bev. h®1- ede Herderkerk: 10 11111 G. C. Vijzelaar. m. 19 uur ds. P. J- P®' Lgs. Ops'tandingskei'f 30 uur ds. E. J. Rietveld, v lidm. ■rlanrikerkje: 11 uur ds.J- Schokking. dijke, 9.30 uur de hef Verduijn. - aslag, 10 uur ds. A. linum Bev. lidm. zande, 9.30 uur ds. J- rtokkmg. EE KERK euzen. Noordstraat: 1J>,j r ds. P. v.d. Veen. OP' indmcslterk' 9 en 17 P v.d. Veen. GEREF KERK nslac. 10 en '4 30 WW J. van Vuuren. EF KERK (Vrw' akt) 10 en lö uur ds. 3. ielen. F GEMEENTE "■■'33 1 'iOT IinmiÉM T.ïj I; II. 1 K-•ft y) illBiljw, li Kap 1ÜK ML-.» iliiBiaiiiimt..mi i iwiiiiiii -s Vooruitziohten voor zondag wi maandag: droog, zonnig en weinig verandering in tempe ratuur. Vooruitzichten in cij- ■"s gemiddeld over Neder land, Voor zondag: Aantal uren zon: 5-13 uur. ®n. temp.: omstreeks 4 gra ta). Max. temp.: omstreeks 15 (taden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: '3 procent. Kans op een ge- teel droog etmaal: 90 pro tent. Voor maandag: Aantal uren zon: 4 tot 13 ttllr- Min. temp.: omstreeks 4 Wen. Max. temp.: omstreeks graden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: procent. Kans op een ge- leel droog etmaal: 90 pro lent. 9.30 en 14 uur W| enst. ,y leuzen, (Vlooswitkstraau' 14 en 18 uur Lee»'] EF GEMEENTE (Sy"0 ml) 10 en 14.30 uur Lee» enst. leuzen. (Frans Halsla® en 15 uur ds. Van Rave raay. i GEREF GEMEENTE neuzen, 9.30 14 en 18 11 j A, de Reuvei R BES HEILS neuzen, 9.30 uur Bidst® en 19.30 uur sei"1® imst. ,E EVANGELIE GE» Evangeliecenti-um. WO I rdstrast 10 15 uur, ,L! Konstanz 312 plus 1, Rhein- Plden 227 min 4, Straatsburg r.' plus 6, Plittersdorf 380 P.'lB 2, Maxau 435 min 2, Plo- IJingen 147 min 3, Mannheim min 8, Steinbach 139 plus Mainz 275 min 2, Bingen £>9 min 2, Kau.b 189 min 1, r'.'W 285 min 18, Koblenz 20.9 K"" 5, Monsin 5452 min 12, prort 33 min 12, Lobith min 16, Pannerdense Kop E™ min 13, Nijmegen 770 min - Bsselkop 848 min 9, Eefde ®el 388 min 6. Deventer 261 f?1» 8, Monsin 5352 min 12, Waren 3962 min 38. Bel- 1 1153 min 15, Grave bene de sluis 502 min 9. Morgen, zondag 7 april, "ten op Zoom 3.59 en 16.23 wnsweert 3.12 er. 15.32 "neuzen 2.34 en 14.54 «ssmgen 2.02 en 14.21 «neldinge 3.49 en 16.13. [Maandag 8 april. E"sen op Zoom 4.38 en 17.03 tv eert 3.48 en 16.10 "neuzen 3.08 en 15.31 langen 2.36 en 14.58 emaldinge 4.28 en 16.53. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENPOLDER Hel bestuur van de afdeling Zee land van D'66 heeft zich tij dens een vergadering deze week beraden over de vraag welke gevolgen men diende te verbinden aan de uitslag voor deze partij van de recente verkiezingen voor de provinci ale staten. Het bestuxir nam het besluit om op 18 mei een ledenvergadering bijeen te roepen. Op deze ledenvergade ring zal de kwestie aan de orde worden gesteld of de af deling Zeeland opgeheven dient te worden. Het bestuur van de Zeeuwse afdeling nam verder het standpunt in om op het eerstvolgende landelijke congres van D'66 een pleidooi te houden voor opheffing van de partij. De plaatselijke afde lingen :n Zeeland zal door het bestuur geadviseerd worden Je afdelingen op te heffen. Wat de komende verkiezingen voor de gemeenteraden be treft, iaat het bestuur van de Zeeuwse afdelingen veel over aan de plaatselijke kandida ten. De partij zal in elk geval met meer met eigen lijsten uitkomen. In gevallen van sa^ menwerking met andere par' tijen vindt het Zeeeuwse afde lingsbestuur, dat de D'66 kan didaten hun kandidatuur met de partners moeten bespreken en zich desgevraagd dienen te rug te trekken. (Van onze correspondent) AARDENBURG Onder de titel „Kent U de Zeeuwse Musea" heeft d-e Fe deratie van Zeeuwse Musea en Oudheidkamers deze dagen een folder het licht doen zien met betrekking tot de musea en oudheidkamers in de pro vincie Zeeland. In de Federatie werken sa men die gemeenten in Zee land, die over een belangrijke verzameling beschikken. In de keurig uitgevoerde folder (prijs 50 cent) wordt achter eenvolgens aandacht geschon ken aan en foto's gepubliceerd van het Museum De Axelse Boerenkamer", Gemeentelijk Museum Aard-enburg, Streek museum Tholen en St.-Philips- land. Oudheidkamer van Brui- nisse, het museum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes, het streeklaindbouwmu- seum te Heille (tussen Aar- den-burg en Sluis), het Zeeuws Museum te Middelburg, Oud heidkamer, „De Vier Ambach ten" te Hulst, stedelijk mu seum Vlissingen, de Schotse Huizen en Veere en het streekmuseum te IJzendijke. Uit Zierikzee tenslotte het Maritiem Museum en het ge meentemuseum in het stad huis. De folder, voorzien van een voorwoord van de voorzit ter vam de Federatie, de heer A. Kakebeeke, vermeld gege vens over openstelling, om schrijving van de verzamelin gen enz. PHILIPPINE. Wanneer het al dagenlang zomers voor jaarsweer is, je niet direct aan het werk hoeft en je hier prachtig op de zon in Net Spui- kom-plantsoen van Philippine ligt neem je je kans waar en heb je straks de bruinste huid van allemaal. (Van een onzer verslaggevers). BREDA Tot plaatsver vangend lid van dè hoofdafde ling Akkerbouw van het Landbouwschap is benoemd de heer P. M. Kenter te Goes. De heer Kenter werd ook be noemd tot plaatsvervangend lid van de afdeling landbouwam- bachten. Ir. D. Luteijn uit Goes werd benoemd tot lid van de commissie Bedrijfsont wikkeling en Agrarische Voor lichting. Het bestuur van het Landbouwschap heeft hiertoe besloten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het zou al heel vreemd moeten lopen, wil het overlegorgaan van de vakcentrales in Zeeland, in navolging van wat er landelijk dreigt te gebeuren, uiteen zou vallen. Zoals bekend hebben het landelijke NVV en het NKV aan hun respectievelijke achterbannen voorgesteld om op 10 juli a.s. een nieuwe Federatie Nederlandse Vakbeweging op te richten een structuur waarin het CNV niet meer zal meespelen. Het overlegorgaan van de drie vaikoentrales, zoals dat tot nu toe functioneert onder an dere in de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Vak centrales, in de Stichting Ont wikkelingssamenwerking en in tal van commissies, zal worden ontbonden, zodra de beperkte federatie van NKV en NVV tot tand is gekomen, men. Betekent dit dat ook het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Zeeland wel dra een roemloze dood zal sterven? Volgens CNV-districtsbe- stuurder C. Pinxteren, is dat nauwelijks te verwachten. In de nota aan de verbondsraden van de vakcentrales, waarin de vorming van een beperkte federatie wordt voorgelegd, wordt over de regionale over legorganen met geen woord gerept, zo constateert de heer Pinxteren hoopvol. Maar zelfs indien het lande lijke besluit consequenties zou hebben voor de regionale overlegorganen, dan nog al dus de heer Pinxteren zal er in Zeeland via de weg van de informele contacten nog een goed stuk samenwerking overeind blijven. „De persoon lijke relaties tussen de heren Pel (NW), Stroek (NKV) en mijzelf zijn dermate goed, dat ik alle hoop heb op een be stendiging van de samenwer king' aldus de heer Pinxte ren Overigens zullen naar zijn mening ook in de top van het Nederlandse vakbondwezen niet alle contacten tussen NKV-NVV enerzijds en het CNV anderzijds ruwweg wor den verbroken. Incidenteel contact blijft mogelijk, aldus de heer Pinxteren, die de noodzaak van goed overleg met kracht bepleit. In Zeeland is de Samenwer- kingssituatie, vergeleken met het landelijke beeld, overigens uitzonderlijk. De heren Pel en Pinxteren (respectievelijk NVV en CNV) opereren in talrijke zaken als waren zij een Siamese tweeling. De NKV-districtsbestuurder, die op grond van de landelijke trend de plaats van de heer Pinxteren in het duo zou moe ten Innemen, is de heer B. Stroek. Deze woont echter in Rotterdam, waardoor hij op het Zeeuwse toneel nauwelijks ais bloedsbroeder van federa- tiegenoot Pel kan optreden. Alleen al om deze praktische reden zal ook na het totstand komen van de beperkte fede ratie van vakcentrales op lan delijk niveau en na opheffing van het landelijk overlegor gaan, de situatie in Zeeland nauwelijks gewijzigd wor den. (ADVERTENTIE) De tien meest gekochte boeken in maart 1974 ?.G. Schomaekers: „Het woeste wilde westen" 9,90 (De Haan) 2. Ria Holleman „Uit grootmoeders keuken" 12,90 (Van Dishoeck) 3. Rien Poortvliet „De vossen hebbon holen" 49,(Van Holkema Warendorf) 4. Nienke van Hichtum en Rie Cramer „Het groot vertelselboek" 19.90 (Van Holkema Warendorf) 5. Hylke Speerstra „Do laatste ochte schippers" 35,(De Boer) 6. Anthony van Kampen „Betty Smith, free-lance voor God" 12,90 (Van Holkema Warendorf) 7. James E. Harris en Kent R. Weeks „Farao doorgelicht" 14,90 (Fibula-Van Dishoeck) 8. Philip Rawson „Tantra, de Indiase cultus der extase" 14,90 (De Haan) 9. E. J. Baas-Harmelink „Het Grootste Puzzelwoordenboek" 35, (De Gooise Uitgeverij) 10. Herodotos „Historiën" 19,90 (Fibula-Van Dishoeck) Verkrijgbaar in elke boekhandel. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De tuintjes van de bejaar denwoningen aan de Vijverlaan in Breske-ns bieden ook dit voorjaai plaats aan een gr n aantal broedende esi- dien. De bejaarden storen zich er niet aan. Inte gendeel, de broedende eendenparen krijgen een opperbeste verzorging. Ze worden elke dag van brood en lekkers voorzien. Het nadeel dat de vogels zo nu en aan de stoep eens bevuilen wordt door de omwonen den voor lief genomen. In de omgeving van Vij- verlaan broeden zo'n dertig a veertig eende paren. Dit jaar is aaar ook een zwanenechtpaar bijgekomen. De eieren van dit zwanenpaar ziju schter op een stil ogen blik ontvreemd en ver moedelijk bij iemand ln een pan verdwenen en dat vinden de buurtbe woners wel jammei. Dok betreuren ze het dat er veel eendeneieren meegenomen worden. Ze vinden dat bijvoorbeeld de gemeente daar iets aan moet doen. Het aan leggen van een broed plaats in de vijver zou hier de oplossing kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het korps gemeentepolitie te Vlissingen mag voorlopig niet worden uitgebreid. De toezeggingen, die door minister Van Agt (Justitie) zijn gedaan en die wijzen op een uitbreiding van de sterkte van het Nederland se politieapparaat, gelden niet voor Vlissingen. Deze zekerheid heeft de korpsleiding van de Vlissingse gemeentepolitie g-steren op het departement van Justitie verkregen. De korpsleiding ;s tamelijk teleurgesteld, omdat in Vlissingen, evenals in ge heel Nederland, de criminali teit sterk stijgt. De mededeling van minister Van Agt, dat b.v. het aantal zedenmisdrijven in Nederland sterk is gedaal-d, wordt in Vlissingen met een schouder ophalen beantwoord. De daling van het aantal misdrijven in de seksuele sfeer mag specta culair zijn, de algemene crimi naliteit stijgt even verontrus.- tend als b.v. het aantal ver keersdeelnemers. Het percen tage opgeloste misdrijven daalt tegelijkertijd, terwijl voor de politie ook de bekor ting van de werktijd verzwak kend werkt op d-e preventieve en repressieve zaken, die men heeft. Wat er met de criminaliteit in Vlissingen gaande is, maak te gisteren de commissaris van politie, de heer J. M. van Ma rion, duidelijk tijdens een be zoek van de Vlissingse ge meenteraad aan het politiebu reau in de Sehe-ldestad. De totale criminaliteit in Vlissingen steeg in vier jaar tijds trendmatig met bijna 80%. De toeneming van het aantal verkeersdelicten verliep veel minder snel, hetgeen wat Vlissingen betreft. vooral wordt toegeschreven aan een nieuw systeem van gerichte en systematische surveillance. „Het systeem is erop gericht het paard voor, in plaats van achter de wagen te spannen", zo noemt de heer Van Marion het Vlissingse experiment, dat vooral ten doel heeft om met minder mankracht een groter effect te oogsten. Het is de bedoeling ditzelfde systeem, dat als het ware „voorspelbare situaties" signa leert, ook doeltreffend te laten werken ten aanzien van de ge wone criminaliteit. In die sec tor is het systeem echter veel minder goed hanteerbaar, al dus de heer Van Marion. De voorspelbaarheid van „gewo ne" misdrijven beperkt zich voorlopig tot de wetenschap, dat in bepaalde sectoren van de stad misdrijven vaker voorkomen dan in andere, en dat er bij mooi weer minder misdrijven plaatsvin den dan op regenachtige da gen. Men zal het paard mis schien inderdaad voor de wa gen kunnen krijgen als de ge meentepolitie van Vlissingen, tezamen met de korpsen van enkele andere gemeenten, van computerservice gebruik kan gaan maken voor d-e verwer king van de informatie over en rond misdrijven. Over vijf jaar hoopt men zover te zijn, aldusde heer Van Marion, Momenteel moet geconclu deerd worden, dat de organi satie van d-e politie in Neder land niet berekend is op de ontwikkelingen die zich in de maatschappij sinds de zestiger jaren hebben voorgedaan. De heer Van Marion is daarom een groot voorstand-er van de oprichting van een weten schappelijk bureau voor de politie in Nederland iets waarom al tien jaar tevergeefs wordt gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) HULST-TERNEUZEN „Het is evident dat de overbe- bedding wat de ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaonderen be treft in hoofdzaak in de ge meente Terneuzen moet wor den gezoold. Gezien de me ning van de staatssecretaris dal het aantal bedden in Zeeuwscli-Vlaanderen omlaag moet is het duidelijk dat de meeste van die bedden in Ter- neuzen zonden moeten ver dwijnen. Dat is een logische zaak", was gisteren het com mentaar van drs. B.J.J. Locke- fcer, woordvoerder van het ziekenhuisbestuur in Hulst op de discussienota van het Oost- burgse ziekenhuisbestuur over de Zeeuwsvlaamse ziekenhuis- problematiek. Overigens is het Hulsterse ziekenhuisbestuur het met Oostburg eens dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen drie ge lijkwaardige ziekenhuizen, moeten zijn. Het ziekenhuisbe stuur van Hulst heeft zelf ook een discussienota vervaardigd waaruit blijkt dat de menin gen van de ziekenhuisbesturen in Hulst en Oostburg vrijwel parallel lopen. In de Kanaalzo ne denkt men aan een streek ziekenhuis in het eigen gebied en aan ziekenhuizen in Hulst en Oostburg.die dan van ge ringere betekenis zouden moe ten zijn dan het streekzieken huis. Het wordt zeer waarschijn lijk geacht dat de standpunten van Hulst en Oostburg ener zijds en de Kanaalzone ander zijds moeilijk tot elkaar kun nen worden gebracht, zodat van de stuurgroep, die mo menteel de bebeddingsproble- matiek van Zeeuwsch-Vlaan deren bestudeert en straks aan staatssecretaris Hendriks ad vies egaat uitbrengen over wat in dit opzicht in Zeuwsch- Vlaanderen dient te gebeuren, mogelijk niet één maar twee verschllende opvattingen kun nen worden verwacht. Drs. Lockefeer kon gisteren niet zeggen of de Stuurgroep straks inderdaad met twee standpunten tevoorschijn zal komen. „Ik hoop dat het een gemeenschappelijk Zeeuws vlaams standpunt wordt, dat rekening houdt met de meest logische en economische as pecten en niet gegrond is op luchtkastelen'aldus d.e heer Lockefeer. De reactie van ir. J.P. Kor- bee, voorzitter van de Stich ting Ziekenzorg Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen op de gedachtengang van Oostburg dat een ziekenhuis in de Ka naalzone gemakkelijk gesloten kan worden, was gisteren al volgt: „Het werkt eerlijk ge zegd op mijn lachspieren. De stuurgroep krijgt op deze ma nier geen kans gedachten te ventileren. Men kan niet hard op denken omdat dan allerlei mensen onzinnige verhalen in de krant brengen". De heer Korbee voelde er niets voor commentaar te le veren op de Oostburgs sugges tie e om Zeeuwsch-Vlaanderen qua ziekenhuisrayons te herin delen, waardoor drie gelijk waardige ziekenhuizen kun nen ontstaan. „Commentaar 19 nutteloos. Ik wil graag ope ning van zaken geven maar dan pas als de zaak daarvoor rijp is. Een eerlijke discussie in de stuurgroep is pas moge lijk als je de zekerheid hebt dat rijpe en onrijpe ideeën niet in de krant komen", aldus de heer Korbee. „Iedereen be moeit zich er nu mee en dat is jammer. Wij zijn met de drie besturen serieus bezig wegen t zeoeken om he ziekenhuis probleem in Zeeuwsch-Vlaan deren op te lossen om van de versnippering af te komen. Daarvoor moet een Zeeuws vlaamse visie ontwikkeld wor den en die begint niet bij een wedstrijd over hoeveel bedden moeten komen bij wie' Met deze uitspraak is drs. Lockefeer het echter niet eens. „De verdeling van de zieken huisbedden is de essentie van de zaak. De bedden moeten ln Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen blijven waar ze zijn. Het gaat hierbij niet om een prestigekwestie, maar om het belang van de patiënten. En als zodanig zijn alle Zeeuwsvlamingen erbij be trokken. Je kunt deze zaak niet in de beslotenheid afhan delen. (ADVERTENTIE) B.V. HOTEL DE KROON Boschstraat 28 - Breda Uw trouwpartij compleet verzorgt in Hotel-Rest. De Kroon, is bruiloft vieren in een accommodatie die zo wel luxe, sfeervol als goed koop kan zijn. Belt u vrijblijvend voor na dere informatie 01600-32687 of 38066.

de Stem | 1974 | | pagina 3