■PRIJZEN FEBER FEBER AUTO'S KUKEN BIJ BOS Honte" B.V. Men eist ruim baan voor zichzelf" Vastenbrief de deur uit AOW-verhoging RECHT 3 kiene vragen over winstdeling CONCORDIA POLITIEMAN MET JARENLANGE VERKEERSERVARING: Suiker in Italië op „dood spoor" HUISVUIL OPHALEN Beavers vervangen „Kabinet MUyl linkse regering" 895- 598- 615- 1099- 770,- 798- 725- 625- 2150- 2150,- 545- 549- 1ht698,- binnenland buitenland jit voorraad f 7.500,- de inruilwagens Aardenburg Computerfout dupeert hartstichting Pseudo- ambtenaar licht vrouw op Europese Commissie gaat vaker opinie peilen papier oor iw pen Onbeleefde omroep Gegriefd Cursus voor artsenvrouwen stel ze vóór u zich. verzekert. I Zaterdag 6 april 1974 nu 1398,- 1725- 1157-389 sfoon 01140-3119 13 NIEUW EN OCCASIONS :RIAAN 41 - SAS VAN GENT N 01158-1497 SEILLSTRAAT 7 - TERNEUZEN IN 01150-3698 tNEUZEN „Schrijf me maar op. Wat kan mij dat verdommen. Op de een of andere manier moet ik je toch aan die vreet hou wen!" De politieman die dit te ho ren krijgt, als hij een te snelle rijder of een stoplichten-aan- de-laars-Iapper bekeurt, is na tuurlijk ook maar een mens. Maar hij houdt het hoofd des ondanks koel en probeert correct te blijven. Een uitzon dering is zo'n woedende en beledigemide reactie overigens niet. Het komt heel wat meer voor dan de wat braver optre dende burger wellicht denkt. We noteren het citaat uit de m«tul vam een al wat oudere wachtmeester van de politie die er jaran actieve verkeer - sidnest heeft opzitten. De dui- zend-eoi-een ervaringen die hij mat mensen op en langs de weg heeft opgedaan, hebben hem wonderlijk mild gehou den in zijn oordeel. Hij heeft eerder de neiging de misdra gingen in het verkeer te wij ten aan onwetendheid dan aan eem gebrek aan eierbied voor andere weggebruikers. Dat naemt overigens niet weg dat ook hij eten duidelijk hardier en onverschilliger ge worden verkeersmetntaliteit signaleert. „Maar", aarzelt hij, „komt dat ook niett doordat het verkeer zoveel drukker is geworden dan vijftien Jaar ge leden. In die drukte raken de mensen gemakkelijker geïrri teerd en dat is, naar mijn waarneming, toch oorzaak nummer elen vam veel ver- keersfouten". Hij zegt: „Ik discrimineer niet graag, maar de groep die helt meest blijk geeft van eien foutieve verkeersmentaliteit is die van de vertegenwoordi gers. De goeden niet te na gesproken natuurlijk! Verte genwoordigers rijden in het algemeen te hard, gedragen zich lastig als ze door ons tot de orde worden geroepen en zetten dan nog al eens een grote mand op. Een categorie die ook nogal wat lastige exemplaren oplevert is de groep die zich directeur mag noemen. Dat kan dan een di recteur van een tienmanszaak je zijn, maar ook een grotere. In die kring kom je nogal eens mensen tegen die ons on der de neus wrijven dat wij er zijn on hun belastingcenten te verteren. „Weet je wei waarheen ik op weg ben?", vragen ze dan. „Naar een op dracht van zoveel ton. Dat be tekent weer een hoop belas ting. En daar leven jullie toch van?". ,,De mensen waarmee we het miinste last hebben, zijn de wat oudere beroepsvrachtwa genchauffeurs. En als ik zeg „wat ouder" dan bedoel ik daar ook al jongens van 26,30 jaar mee. Die rijden in het algemeen goed aangepast, rea geren rustig op de werkelijk vele storende manoeuvres van personenwagens en geven hun fouten ruiterlijk toe a!s ze eens worden aangehouden". De wachtmeester gelooft niet dat het ruige rijden van sommigen, vooral jongeren en vertegenwoordigers, blijk geeft van agressieve neigingen of uitgesproken onbeschoft heid. „Het is veel meer onwe tendheid. Het zich niet kunnen realiseren dat 72 km. per uur, twintig meter per seconden betekent; het niet inzien wat daar de gevolgen van kunnen zijn, het onvermogen snelheid en afstand te schatten (wat veel moeilijker is dan veel automobilisten denken!)Die douwen dan maar door net zolang dat ze denken dat het nog kan, dikwijls - helaas - net iets te lang. Dat zijn de lui die aan komen scheuren bij de plaats van een ongeluk, al van verre hebben kunnen zien dat we bakens hebben geplaatst, maar toch pas op het allerlaatste nippertje rem men". „Het is van het allergrootste belang", zegt de wachtmeester, „dat de verkeersdeelnemer zich onder alle omstandighe den beheerst. Dat hij zich aan leert zich telkens af te vragen: waar maak ik me dik over? Zal ik voor een minuut of wat tijdwinst mezelf of een ander het ziekenhuis in of het kerk hof op rijden? Want heel veel ongelukken gebeuren als ge volg van een onbeheerste ma noeuvre van iemand die zich goed kwaad heeft zitten ma ken op een zogenaamde zon dagsrijder of traag trekkende vrachtwagen." Een uitgesproken voorbeeld van verkeerde mentaliteit in het verkeer vindt de wacht meester het geven van licht signalen aan medeweggebrui kers om die erop te attenderen dat er een snelheidscontrole plaatsheeft. ,,Ze bedoelen dat misschien vriendelijk tegenover die an dere weggebruikers maar ze vergeten dat ze in werkelijk heid indirect toch een aandeel leveren in de verkeeronveilig- heid. Wij staan daar te contro leren om juist die lui te pak ken die altijd tehard rijden, het type automobilist dat ook nog even gas geeft als het verkeerslicht op oranje springt. Dat zijn de gevaarlij ke meinsen die op een kwade dag ook de gedienstige groot- lichtkndpperaar op zijn weg kan vinden". Een in omvang toenemend euvel is het rijden door rood licht, ook een mentaliteits kwestie (gebrek aan zelfbe heersing, zelfdiscipline, geduld) die gevaarlijke vormen kan aannemen. Beruchte roodlicht- ongelukken zoals vorig jaar bij Etten-Leur (drie doeen, hebben de politie onverbidde lijk gemaakt tegenover auto mobilisten die door rood licht rijden. „Heel veel mensen schijnen daarbij de functie van het oranje licht niet te kennen", zegt de wachtmeester. „Als ze het licht oranje zien worden, geven ze nog gauw even gas bij. Dat is nu precies het tegen overgestelde van wat ze moe ten doen: afremmen. Als ze gepakt worden, dan klagen ze het licht stond zo kort op oranje en ik kon niet meer stoppen. Nee, allicht niet, als je eerst gas bijgeeft, dan kan dat niet meeT, maar dan zit je wel fout". Al met ai een tamelijk mild en op z'n minst genuanceerd oordcel over de oorzaken van misdragingen in het verkeer. Maar toch: „De mentaliteit van de verkeersdeelnemer is ontegenzeggelijk harder en on verschilliger geworden. Men eist domweg ruim baan op voor zichzelf. Maar of dat nou komt omdat vijftien jaar gele den de mensen dachten dat ze meer tijd hadden ofwel dat ze teen in het algemeen beleefder tegen elkaar waren, zou ik niet kunnen zeggen." Hebt u bepaalde ervaringen op dit gebied? Schrijf ze ons; per adres: Redactie „Van mens tot mens' De Stem, Reigerstraat 16, Breda. 'ik EHKEkS «CRXH5.MCR.S NiTRR RNÖERE. #F0£U*se MÖETEN ovrnmaTSÊN.,,. 33 «mf* mms#: mm m nmTwftisesa<jH!j Een fragment uit het bij de Vastenbrief uitgegeven stripboekje „Kop op". nel-maanden enkele vrijeinschrij- 18,5 1974 ld de verschillen tussen jong en voor onszelf te vinden in onze g: E. Kleui an 8.6 tot 15.6 1974 sproces stapt? of heb je nog heel op een kreatieve manier ontdek- ig: K. Severijnen 1974 den! Een moeilijke opgavewan- ior zelf kreatief bezig te zijn w ïg: K. Severijnen van deze kursussen, kuint u o®* Verdere inlichtingen worden ai Heerendreef 67, Aardenburg. Sinds de Nederlandse bis schoppen zich in hun vasten brieven uitsrpreken over so ciale (wan) verhoudingen in onze samenleving is kritiek van rechter- en linkerzijde hun lot geworden. Daar is niets op tegen, ze bieden zelf hun brieven ook aan ais bij dragen in een discussie. Ook de jongste vastenbrief „Macht, onmacht, hoop,' heeft in de afgelopen weken kritiek opgeroepen, al zijn de golven veel minder hoog gegaan dan vorig jaar rond de vastenbrief Welvaart, ver antwoordelijkheid, versobe ring. Enkele redenen voor dit [rustiger vaarwater liggen ta- l| melijk voor de hand: men raakt gewend aan dit soort herderlijke brieven en er I loopt op dit moment eigen- H -Ijk geen fel actuele discus- jsie zoals vorig jaar over de i inkomensnivellering, waaro- Iver de bisschoppen zich in I kun brief min of meer posi- Ihef bleken uit te spreken. I Een minstens even belangrij- 1 ue reden voor het uitblijven I van hoogoplopende debatten I over deze brief lijkt ons ech- 1 ter ook dat hij moeilijker is loan de vorige. Versoberen in I eigen verantwoordelijkheid I als antwoord op de produktie 1 - en consumptiemaatnehappij I" wat de brief vorig jaar I vroeg - js nog vrij grijpbaar I en concreet. Maar christelijke I ™op gestalte geven in een I maatschappij, die je met I naar vele machten dagelijks I confronteert met je eigen on- I macht, zoals de brief van dit Jbar wil, is wel wat moeilij- I her te vertalen in concrete 1 «L z'c'ttbare daden en ac- - meest verrassende is Ij1" juist dat de jongste vas tenbrief de deur uitvliegt. I„°S harder dan de vorige. ISn™!;6!1 eerste oplage van 10 is ook een tweede op- van 20.000 uitverkocht l.®ls inmiddels de derde op- J van 7500 gereed. Op- |°!®kelijk is, zo verteld pers- li", Frans Oudejans van I e' bisdom Breda, dat naast Iva r®1?? vraag naar deze I stenbrief er ook nog vraag I n,Ila?r van vorig jaar. |J le kunnen we ook nog le- I n hij eraan toe. 12?, feiten zijn veel be- Kj- er ^an welke publie- IbH cuss'e over de vasten- ftra t Neem nu een kn erview waarin mr. I„ 'van Boven, voorzitter iiiï m Nederlands Christe- ïy* Werkgeversverbond, on- t 8s ^i veel moeite te heb- I, ,met deze vastenbrief. Zo law Z'c^ h.v. aan de |e 'aHes waarin de bisschop- iJi de alomtegenwoordige uktiviteitsdwang signa- ®n waar vermeerdering ik.bezit is ingebouwd als t.i bepaald doel en waar |/wi,Wmststreven als alleso- fvrneersend doel geldt". Mr. |it.„*:0ven zegt daarvan (zo B2i Informatiebulletin Bic Ned, Kerkprovin- Pinrf'i (winststreven) Bob-i graadmeter voor de Vj Sa®® van zaken in een Pak is een onmisbare Blaat Tan Boven denkt en I. ,al als verreweg de meeste it j bestaande (machtsverhou dingen. En die klagen de biscohoppen juist aan. Zon der b.v. te ontkennen dat er een zekere winst in bedrij ven gemaakt moet worden, schrijven ze: „Wanneer het in o ns land nog niet denk baar is dat een jaarverslag het falen en slagen van een onderneming ook (behalve aan de nettowinstcijfers red.) afmeet aan de afstem ming van de producten op de maatschappelijke behoeften, aan de omvang van de loon som, aan verbetering in het personeelsbeleid, aan kansen die aan jongeren geboden zijn, aan milieubeschermende maatregelen, aan herziening van de overlegstructuur, ont breekt er nog veel aan het menselijk gehalte en de re delijkheid van onze samenle ving als geheel". Het is zeker interessant te zien hoe die twee meningen botsen, maar de bisschoppen hebben deze brief niet ge schreven aan de voorzitter van een ondernemersver- bond, of aan de regering of de directies van multinatio nals, of aan welke machtige lieden ook, raar aan de bun toevertrouwde gelovigen. Het is een pastorale brief. En daarom is het in wezen veel minder belangrijk dat enkele vooraanstaande figu ren zich er druk over maken, dan dat heel veel gewone gelovigen dat doen. Want dat gebeurt blijkens de verkoop cijfers. De vastenbrief wordt in veel preken behandeld, maar ook in een toenemend aantal gespreksgroepen, scholen, Iiturgiegroepen, ac tiegroepen. Ook opvallend veel particulieren bestellen de brief, aldus perschef Frans Oudejans van het bis dom Breda. Je voelt je, zo is de ervaring van velen, aan gesproken in je gevoelens van onmacht en tegelijk wordt een stuk levende hoop gewekt. Niet een - door steeds meer christenen als zoethouder ervaren - hoop op een hiernamaals dat de ar men gouden bergen beloofde en de rijken, zij het door het oog van een naald, toch ook redelijke kansen gaf, maar een hoop, die werkzaam moet zijn in deze wereld. Werkzaam is de bestrijding van onrecht, onderdrukking en misbruikte macht. Dat de brief van dit jaar moeilijk zou zijn, gaat vooral op voor de theoretici, de pra ters over geloof en leven, maar niet voor gewone men sen. Die weten wat onmacht is, ondervinden het dagelijks. Dat de bisschoppen zich met name tot de machtelozen en via hen tot de machtigen richten wordt ook duidelijk bij het beluisteren van de grammofoonplaat en het le zen van het stripboekje, wel ke beide zijn uitgegeven als begeleiding van de vasten brief. Op de plaat, een boeiend klankbeeld, praten gewone mensen eigenlijk over gewone dingen. Ouders over hun ziek kind, een gevangene over zijn herhaalde misluk kingen, een arbeider die niets te vertellen heeft in de fabriek, een beroepsmilitair met kritiek op veel geweld, een sportman, een Griekse student, een alcoholist, een kermisexploitant. De plaat lijkt ons uitermate geschikt voor groepen schoolklassen e.d. als aanzet tot verder denken over de vasten brief. Hetzelfde geldt voor het stripboekje Kop op, waarin speels, met veel humor maar erg goed wordt getoond hoe mensen die zich bewust wor den van onrecht, uit hum fa talisme kunnen ontwaken en tot actie overgaan. Ook de vastenbrief zelf staat duide lijk sympathiek tegenover het verschijnsel van de actie groepen. Het blijkt dat men sen de verantwoordelijkheid niet willen afschuiven naar naamloze anderen". Er is hoop voor de machte lozen, zo lijkt de vastenbrief te willen zeggen, maar zij moeten hun eigen verant woordelijkheid gaan zien en op zich nemen. J.L. (De plaat - f 9,50 - of casset te - f 10 - het stripboekje - f 1,65 - en de Vastenbrief - f 1 - zijn verkrijgbaar bij de Persdienst van het bisdom Breda, Veemarktstraat 48, Breda.) F'ler 'nemers vanuit de be- [aande situatie! vanuit de (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROME Wagonladingen suiker worden in Italië schijn baar zinloos heen en weer ge reden. Volgens consumenten organisaties en vakbonden wordt de suiker niet gelost, omdat fabrikanten en impor teurs wachten op een stijging van de prijzen. De suiker gaat per 1 juli volgens afspraken in EEG-ver- banid 7 procent duurder wor den. Italiaanse gebruikers zul len evenwel als gevolg van de zwevende lire maar liefst 20 procent meer moeten gaan be talen. Omdat Italië steeds minder suiker produceert, terwijl het verbruik ervan sterk stijgt, moet het importeren uit de .andere EEG-land-en. Deze im- 'portsuiker waarondeer la, dirigen uit Nederland en Bel gië wordt het land wel binnengebracht, maar daar „op doodlopend spoor" geran geerd. De aanklacht van de Itali aanse consumentenorganisaties en vakbonden is vooral gericht tegen twee grote industriële (Vain een onzer verslaggevers) DEN-HAAG Ons bericht over de verhoging vam de soci ale uitkering in de krant van gistere,, blijkt tot verwarring aanleiding te hebben gegeven. Daarom volgen hier nog eens voot alle duidelijkheid de gegevens. De AOW,AWW en WAO uitkeringen, die per 1 juli een structurele verhoging van negen procent ondergaan, worden nu twee maanden eer der (dus vanaf 1 mei) met 3,5 procent per maand verhoogd. Over de maanden mei en juni iis dus een verhoging van in totaal 7 procent over het bruto uitkeringsbedrag te verwach ten. In guldens betekent het dat een bejaard echtpaar over de genoemde periode van twee maanden 55 gulden kan ver wachten. Alleenstaande be jaarden gaan er in d-ie periode 37,50 giulden op vooruit. Per juli iis da-n de volle ne gen procents verhoging v-an toepassing. Krachtens de gemeentewet mag de gemeente een vergoeding vragen „voor het genot van door of vanwege het gemeente bestuur verrichtte diensten. Dat doen de meeste gemeenten dan ook door verordeningen uit te vaardigen inzake reinigings rechten, of om het huiselijker te zeggen, zij vragen de inwoner een bijdrage voor het ophalen van huisvuil. Merkwaardig is dat deze verordeningen in de praktijk vaak worden aange vochten en dan nog wel met succes. Meestal zijn het mensen die beweren dat zij er niet om gevraagd hebben en er ook geen gebruik van makien. Met andere woorden, zij zorgen zelf voor het verdwijnen van hun huisvuil. Als de gemeente dan niettemin doorzet, komt er een procedure die in eerste instan tie berecht wordt door de be lastingkamer van een der ge rechtshoven. De betogen van beide zijden zijn vrijwel stereotiep hetzelf de. De man beweert dat hij geen behoefte heeft aan de dienst van de gemeente, de gemeente beweert dat zulks haar dat niet regardeert omdat haar dienst bestaat in het aan bieden van de mogelijkheid; of om het weer anders te zeg gen: de gemeentelijke dienst bestaat in het rondgaan met de vuilniswagen of je daarvan gebruik maakt of niet. Ik zei het al in het begin dat de gemeenten als regel bij een dergelijk debat het onderspit delven. Laatstelijk gebeurde het nog op 2 april 1973 voor het gerechtshof 's-Gravenhage Ik laat hier de overwegingen van het hof volgen: „Dat het reinigingsrecht word: geheven terzake van het ver strekken van een dienst ei dientengevolge dit eerst ver schuldigd is nadat de dienst is bewezen; dat in de betreffende verorde ning (in casu was het die van Hazerswoude) de onderhavige dienst wordt omschreven als: het ophalen van afvalstoffen; „dat van zulk ophalen een bedrijvend werkwoord eerst sprake is als „enig voor werp wordt opgehaald"; dat het enkel gelegenheid ge ven gereedgezet vuil desge wenst te doen ophalen hierme de niet gelijk kan worden ge steld". Men kan dit sympathiek of onsympathiek vinden, men kan van querulanten spreken, men kan hen zélfs bestempe len als „bosvarkens", dit neemt niet weg dat ook de gemeente verplicht is zich aan de wet te houden, die alleen voor het verlenen van dien sten heffingen toestaat. Prof. dr. D. Brüll, een fiscalist en fiscaal schrijver van de eerste orde in ons land, wijd de onlangs een uitvoerig arti kel aan dit onderwerp. 2) Hij verwijt de gemeenten dat zij alsmaar niet leren dat men hopeloze procedures niet moet voeren. De rechterlijke uit spraken acht hij terecht, nu het bij deze heffingen gaat om „profijtheffingen". Evenmin als een gemeente een onrenda bele buslijn rendabel kan ma ken door alle autobezitters te verplichten een bus-abonne ment te nemen, of de PTT het recht toekomt mij te beletten mijn eigen brieven zelf te be zorgen, evenmin kan de ge meente afdwingen gebruik te maken van de vuilniswagen. (Ik laat nog in het midden dat de wagenmenners soms de schijn wekken er meer op te zijn vlug weg te rijden dan om vuilniszakken te laden). Een zaak van geheel andere orde is de milieuvervuiling. Brüll is mijns inziens terecht van oordeel dat hiertegen via de strafrechterlijke weg en niet via de fiscale moet wor den opgetreden, zulks onder opmerking dat er gemeenten zijn die meer zorg aan de dag leggen voor de centen dan voor het milieu. Het beste re medie tegen vervuiling is mijns inziens de algemene verachting jegens mensen die gemakshalve hu-n huisvuil in bos en heide deponeren. D 'Ouwe 1) «of den Haag 2 april 1973 FED 22-11-1973. 2) Prof. Brcll in FED van 14 maart 1974. ondernemingen, die samen 85 procent van de Italiaanse sui kermarkt beheersen. Eerder werden in Italië soortgelijke hamsterpraktijken ontdekt met graan, olijfolie en brand stof. De EEG heeft maatregelen ie de maak om te voorkomen dat er met de suiker in Italië gespeculeerd wordlt. Een woordvoerder van het ministe rie van landbouw deelde des gevraagd mee, dat Italië zijn aankopen al een tijd geleden heeft gedaan. Er is ook Neder landse suiker naar dat land gegaan, maar het ministerie noemt de hoeveelheid „te ver waarlozen". HILVERSUM (ANP) Een computerfout dreigt te leiden tot een grote strop voor de Nederlandse Hartstichting. Dit heeft de hartspecialist prof. dir. C. L. C. van Nieuwenhui zen uit Utrecht donderdag avond tegenover interviewer drs. Henk Glimmerveen ver teld in de NCRV-radiorubriek „In gesprek met Aangezien het tegenwoordig moeilijk is collectanten te krijgen, moet de hartstichting het vooral hebben van girale bijdragen. Men pleegt daarom jaarlijks kort voor de hart- week een groot aantal Neder landers een acceptgirokaart toe te zenden. Door een com puterfout zijn dit jaar de con- cepfcgirokaarten niet tijdig ge produceerd. De meeste gea dresseerden zullen de kaarten daardoor pas na afloop van de hartweek thuis ontvangen. AMSTERDAM (ANP) Een man die zich uitgaf voor ambtenaar van sociale zaken heeft donderdagmiddag een 72-jarige weduwe in de Blan kenstraat in Amsterdam f 355,. weten te ontfutselen. De ongeveer 50-jarige pseudo- ambtenaar vertelde de vrouw, dat zij voor een extra-uitke ring van f 2.000,- in aanmer king kwam, hetgeen hij even kwam regelen. Nadat de oplichter wat pa pieren van de vrouw had doorgekeken concludeerde hij, dat de uitkering f 1.300,- moest zijn. Hij vroeg haar of zij hem f 700,- kon teruggeven van twee biljetten van f 1.000- die hij voorgaf bij zich te hebben. De vrouw kwam echter niet verder dan f 355,- dit bleek geen probleem. „Geef met het geld maar vast dan raken we niet in de war Ik ga even terug naar mijn auto om enkele boeken en formulieren te pakken", aldus de „ambte naar". Hij liep doorop de deur uit, stapte in een rode auto en verdween. den haag (anp) Per 1 september a.s. zullen de acht eenmotdrige zespersoons lichte .,Beaver"-transportvliegtui- gen van de Koninklijke Land macht na achttien jaar dienst te hebben gedaan worden ver vangen door zes „Alouette"- heliicopters. AMSTERDAM (ANP) Het Kabinet-Den Uyl wordt door de Nederlandse bevol king gezien als eeu linkse minderheidsregering. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Publieke Opinie (NIPO). Volgens dit onderzoek vindt 30 procent van de Nederlandse bevolking het kabinet-Den Uy een regering van en voor het hele volk. Van deze 60 procent zegt 60 procent veel vertrou wen in het kabinet te hebben. 31 procent heeft er weinig vertrouwen in en 4 procent heeft helemaal geen vertrou wen in het kabinet BRUSEEL (ANP Hoe wel daar nog geen formele besluiten over gevallen zijn, zal de Europese Commissie in Brussel veelvuldig opiniepei lingen gaan houden. Het „da gelijks bestuur" van de Euro pese Gemeenschappen heeft dat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Nederlandse christen-demo craat, dr. Schuijt, die lid is van het Europese parlement. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen *nn» is met inhoud, c.q. strekking. -Aanhakend aan heit stuk over onhoffelijkheid door de heer Levij in het bijblad van 1.1. zaterdag voel ik mij bedro gen, mijn h-art eens goeid te luchten over de beleefd heid bij Radio en T.V. tegen over het Nederlandse publiek. Met niame het taaltje, dat gebezigd wordlt en dan wel in heit bijzonder door nieuwsle zers en programma- aankon- digsters. Zo in de trant van „In jannu Wori ondekte de Italiane een frak in de ooe- jaan", Ieder sociaal voelend mens moet respect voor de taal heb ben, want taal is het contact medium van mens tot mens. Daarom treft het mij zo bij zonder onaangenaam, dat men zich als publiek maar moet laten toespreken in een taaltje, dat nauwelijks te voligen is. Menig onontwikkeld mens spreekt beter en duidelijker dan hoven vermelde omroep- sters en voorlezers. Ik heb eens een toespraak gehoord van een vakbondsman in Zee land - ik meen dat hij voor man was- met klaarblijkelijk weinig schoolopleiding, die be ter sprak, met foutloze uit spraak en feilloze zinsbouw, die een voorbeeld kan zijn vooir bovengenoemde lieden, die toch heel wat meer op school geleerd hebben. Die nonchalante morgengroet al „Goeiemorge"! Ik heb zelf nooit dn mijn hersens gebaald, in mijn werkkring collega's zo toe te spreken. Dan de schuttingfiaal in een zeker programma van „De Va- ra", overigens een zeer respec tabele om-roep. En het zingen van eein spotlied op de activi teiten v-an „Pa en Ma" in h,un sexualdteiit. Men trapt het pu bliek en slaat het o<m de oren. Gewoon uitproberen hoe ver men gaan kan. Nu, voor mij is de grens al lang overschreden, oen. BREDA Mevr. SCHAL- ■WIJK. In het weekblad Panorama d.d. 22 maart staat een stuk over de werkloosheid etc. met als opschrift „Mysterie van 't Eiken". In dit stuk staan ech ter naar mijn mening vele leu gens en vele Wi-llebrorders met mij voelen zich zeer gegriefd. In dit stuk hebben enkele per sonen aan de journalist het nodig gevonden bewust of on bewust uitlatingen te doen en daar de Willibrorders mee ge affronteerd. Het is voor mij onbegrijpelijk dat men zulke uitlatingen doet en zelfs niet nalaat met lichaamlijke afwij kingen de spot te drijven. Daarom hoop ik dat als ie mand in het vervolg uitingen doet over St.-Willibrord dit doet in de goede zin en niet zulke onzin als in Panorama. LEO GABRIëLS ST.WILLEBRORD UTRECHT (ANP) De Nederlandse Vereniging van artsen-automobilisten wil een cursus beginnen voor de (toe komstige) echtgenotes van art sen, tandartsen en dierenart sen. In Medisch Contact schrijft de vereniging, dat een ingezonden stuk in dat blad Vah een huisartsenvrouw de ontwikkeling van een reeds bestaand plan van de VVAA in een stroomversnelling heeft gebracht. (ADVERTENTIE) i j Is de levensverzekeringspolis I 4- ook winstgevend voor mij? j p Deel ik vanaf de eerste dag mee I 451 in de winst? rjM/E O Wordt ook op het „risico"-deel CEN van mijn levensverzekering een xl&VrA I winstuitkering bijgeschreven? yjjjl1- 100% winstgevende levensverzekeringen Vraag inlichtingen! Coöperatieve Levensverzekeringmij. Concordia u.a. Oudenoord 10, Utrecht. Tel.: 030- 33 3433

de Stem | 1974 | | pagina 13