ïENS TIE B.V. Fransen 5 mei naar stembus Test stofwisseling bij zuigelingen Lentepret op het water Wilson houdt medewerkers hand boven hoofd PHILIPS BOOS NKV-er LIEGT MEESTE EX-BOEREN WILLEN NIET TERUG 0 1 jAERT Vóór spreiding van inkomens, kennis en macht? Bij dat streven is het NWonmisbaar! bon LINKS KAN MEERDERHEID KRIJGEN L,EI.-onderzoek uw tuin, zen oven 9,25 Prosper Verschueren 1—inuw in iimi us ƒ250,— en binnenland buitenland commentaar Gemeenschap verziekt Grove verspilling Tv-kijk en Triest jubileum DS'70 betreurt vertrek Goedhart f250 stef meeder Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg Pierre Cardin ontwierp nieuwe keuken Werkgevers Politiek Zuid- Afrika geen beletsel voor investeringen Eenheid Maximum snelheid blijft Dennendal mogelijk gesplitst Zaterdag 6 april 1974 Overdamstraat 14 HULST Tal. 01140-4398 ld 9-12 en 1-6 uur ?le dag gesloten geopend van 2-6 uur MPLANTENREKJE 180 x 60 cm. jtkleurige kunststof roering decoratief >r binnen en buiten i 13,50 voor IJ: ewtfuk Jcatde. hu. HOOFDSTRAAT 35 TEL. 01140-3506 ST. JANSTEEN ie stoeisterke pakken iray) die tegen een jo'n pak RKAAISTRAAT 15-17 HULST ELSTEDEWEG 58 ll 17 VOORZICHTIG manoeuvrerend heeft het kabinet zijn belas tingplannen deze week vrijwel ongehavend door de Tweede Kamer geloodst. Op kortere en langere termijn heeft Den Uyl wel wat concessies moeten doen aan KVP en AR maar die waren zakelijk en politiek verantwoord. Een kabinet, dat wat tot stand wil brengen, moet er voor zorgen, dat het stevig In het zadel blijft zitten. En dat zit dit kabinet, dank zij de con fessionele stijgbeugels: KVP en AR De discipelen van Den Uyl c.s. op plaatselijk en provin- daal niveau zijn wat minder voorzichtig. Zij blijven lustig door- polariseren. Althans in een aantal gemeenten en provincies. Daar klinkt nu opnieuw de kreet: wij gaan niet sameri met de VVD in één college (van B er. W of G.S.) zitten. Parlementje spelen in de raadzaal. Een typisch voorbeeld van deze Instelling is het P.A.K. in Breda. Daar wil de progres sieve combinatie na de komende gemeenteraadsverkiezingen liefst alleen, als het per se moet met het CDA maar onder geen beding met de VVD in het college van B. en W. zitting nemen. En het CDA heeft nu maar te kiezen: de aanwijzingen opvol gen van het P.A.K. of noodgedwongen samen met de VVD In zee. Polarisatie op landelijk niveau kan gezond zijn. Tot op zekere hoogte echter; want dan blijkt, dat de kiezers zich niet een expli- detkeuze als - „Den Uyl of Wiegel" - laten opdringen maar zich (zoals bij de Statenverkiezingen) een derde weg (CDA) creëren. Op plaatselijk en provinciaal niveau echter is een po larisatie la het P.A.K. een onding. Men verziekt er de plaatse lijke gemeenschap mee OM een gemeente goed te kunnen besturen moet het college van B. en W. een afspiegeling zijn van de raad. De ge meenschap, de hele gemeenschap dient zich in die raad, dus ook in B. en W., te herkennen. Anders is nooit die gehele ge meenschap te betrekken bij het wel en wee van een gemeente. Als echter in steden als Breda met een politiek sterk opgedeelde bevolking één groep de dienst wil uitmaken, komt men te recht in Huize Hommeles, in vooroorlogse dorpspolitiek, die persoonlijke verhoudingen aantast en de gang van zaken in de gemeente ontwricht. Een college van B. en W. dient vóór alles te bestaan uit be kwame mensen, die binnen de beleidsmarges, die uiteindelijk in Den Haag (en niet plaatselijk) worden vastgesteld, met de raad de stad besturen. Zo'n college moet homogeen zijn. Dat wil niet zeggen een dub-van-ouwe-jongens-onder-elkaar maar wel een club van mensen waarin goed en efficiënt zaken gedaan kunnen worden. De VVD heeft in Breda een uitstekende wethouder. Het PAK heeft een uitstekend program. Het zou een grove verspilling zijn van (schaars) talent ais puur ideologische overwegingen daar en elders een hinderpaal zouden blijven vormen om een gemeenschap het (gemeente)bestuur te kunnen geven het best mogelijke dat het nodig heeft. W-kijken kan ook een nuttige bezigheid zijn: je leert er nog eens wat van. Zo hoorde de Bredase politierechter deze week minister Van Agt (Justitie) op de TV vertellen, dat er stren ger opgetreden dient te worden tegen de internationaal georga niseerde misdaad. Prompt veroordeelde de rechter (in snelrecht) - „want de minister heeft het zelf gezegd" een Belgische autohandelaar tot twee maanden onvoorwaardelijke gevange- nistraf. De zuiderbuur was schuldig bevonden aan het achter- overdrukken van een partijtje kopere met een waarde van 6000 17000 gulden. Diefstal door een Belg is een „internationale misdaad" en dus En dus werd er onrecht gedaan aan een kleine gauw dief en de toch ai moeizaam verlopende relatie tussen Belgische en Nederlandse justitiële instanties verder verstoord. Straf en vergrijp staan hier in geen enkele verhouding tot elkaar. Minister van Agt zop hierover maar eens een TELEAC- cursus moeten laten ontwerpen. Sommige leden van de rech terlijke macht hebben daar kennelijk behoefte aan. VANWEGE he overlijden van president Pompidou is deze week het 25-jarig bestaan van de NAVO op zeer sobere wijze gevierd. Een uitbundig feest was trouwens bij dit jubileum hoogst ongepast geweest. Wantin feite is het een hoogst trieste taak, dat de vrije wereld nu al 25 jaar een geldverslindend mili tair apparaat in stand moet houden ter verdediging van vrede 'n veiligheid. Maar een andere oplossing was en is er niet. De NAVO is in de wereld van vandaag nog steeds een noodzakelijkheid. Alle Prietpraat van illusionisten ten spijt vormt het Russische mili taire potentieel offensief opgebouwd nog steeds een dus danig gebaar dat een behoorlijke gemeenschappelijke defensie ten voorwaarde is om in vrijheid te kunnen blijven leven. Maar die NAVO mag nooit een doel op zich zelf worden. On danks alle teleurstellingen bij het streven naar wederzijdse ont wapening moet er gezocht blijven worden maar dan wel graag met beide benen op de grond naar een uitweg uit de Impasse van de bewapeningswedloop. Dat betekent gestaag voortwerken aan het afbreken van die muur van wantrouwen tussen Oost en West. dit 25-jarig NAVO-jubileum moet helaas worden vast gesteld dat dit vredeswerk nog wel heel lang zal duren. Maar wat kan je anders verwachten als binnen de NAVO „vrienden" 11 met zoveel wantrouwen tegenover elkaar staan pEN HAAG Partijvoor zitter De Braiuiw van DS'70 .afwacht niet, dat het bedan- I m van het vroegere kamerlid al i- ^oedhart uit Amsterdam lid van deze partij verdere «wolgen zal hebben. Hij be- I h,fUr',.'let „opstappen" van de I turf Frans Goedhart, die zich I rfi lanRcr kan verenigen met 'Politieke üjn van DS 70-, ulü zijn bedankbrief advi- .Goedhart „de winkel bij E „.aan klandizie te slui- Hij verwijt het heen en I spartelen tussen WD en vooral aan dr. Drees, ik- w,ie zegt: ..De hoofd- I «J is Drees, die de terug- I p!Ltlaar de moederpartij, de I k» „noo't beeft willen blok- I *"611 (ADVERTENTIE) VOOR bladmuziek van nieuwe en wereld-melodieën gearrangeerd voor orgel in een speelbare zetting Vraag QRATI8 proefnummer. '(-GrmlmdMwtf 620 - Sclmdww TWfom; 010 - 703919 I^"H» MwnrfopM, pMfi po«Uf* A+m: STEF MEEDER. Antwoordnummer I SCHIEDAM I PARIJS De Franse regering heeft gisteren bepaald dat de presidentsverkiezingen op 5 mei en eventueel ook op 19 mei gehouden zullen worden. Hoewel zich waarschijnlijk een twaalftal politici kandi daat zal stellen voor het presidentschap, zullen er maar twee de tweede ronde op 19 mei halen als een van de kandidaten tenminste al niet op 5 mei de absolute meer derheid heeft behaald. Politieke deskundigen ach ten- de kans zeker niet uitge sloten dat links dit keer de gaullisten zal verslaan, o-mdat de gaullistische partij en haar aanhang onderling verdeeld zijn. Ondanks het feit dat zij zestien jaar onafgebroken aan het bewind zijn geweest, zijn (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op de huishoudbeurs 1974 in de RAI in Amsterdam die op 19 april plaatsvindt, zal de firma Bruynzeel een nieuwe keuken Introduceren die modeontwer per Pierre Cardin in opdracht van de firma ontworpen heeft. Het ia de eerste keer dat de Franse ontwerper, een volledi ge keuken heeft ontworpen. Wat prijsklasse betreft, valt de Pierre-Cardm-keuken in de top-klasse van luxe keukens die loopt van f 3000,- tot f 1-5.000,- per keuken. DEN HAAG (ANP) De officiële politiek van geschei den ontwikkeling in Zuid-Af- rtka vormt geen belemmering om te investeren. Dat is de conclusie van een tweeëntwin tig man grote delegatie van leden-werkgevers van het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond na een oriënte rend bezoek van tweeëneen- halve week aan Zuid-Afri- ka. De voorzitter van het ver bond, mr. P. M. H. van Boven, heeft er aan herinnerd dat de delegatie zioh ter plaatse wil de oriënteren over de investe- ringsproblematiek.- Zij heeft zich daarbij voor ogen gehou den het advies van de Wereld raad van Kerken aan het be drijfsleven om zijn investerin gen uit Zuid-Afrika terug te trekken. Ook de dorresponden- tie van de drie Nederlandse vakcentrales met bedrijven in ons land over voorwaarden voor investeringen daar had een aanleiding voor de tocht gevormd. d-e gaullisten er niet in ge slaagd het linkse kiezerskorps in belangrijke mate te ver zwakken. Van die 30 miljoen kiesgerechtigden in Frankrijk staat ruim 40 procent achter de socialisten en communis ten. Krijgen dezen dit keer de steun van de PSA (de Vere nigde Socialistische Partij) en andere uiterst linkse groepe ringen, dan zal het linkse front heel diicht bij de absolu te meerderheid komen. I Pompidou versloeg in 1969 zijn tegenstander Alain Poher met 11 miljoen tegen 7,9 mil joen stemmen. Poher kreeg echter voornamelijk de stem men van de aanhangers van de centrum-groeperingen en de communisten boycotten boen de beslissende strijd, om- j dat Poher in hun ogen een' even grote conservatief is als wijlen Pompidou. UTRECHT (ANP) Het Nationaal Orgaan Zwakzinni genzorg heeft alle ouders van pasgeboren kinderen opgeroe pen, binnen zeventien dagen na de geboorte via hun huis arts te vragen om een PKU- onderzoek bij hun baby. De rekening kan men het best naar zijn ziekenfonds of ziektekostenverzekeraar stu ren, aldus het NOZ, want er is al premie voor betaald. „Een afschrift of fotocople kan men dan aan staatssecretaris Hen driks sturen om hem te wijzen op de noodzaak van een snelle invoering van het systematisch landelijk onderzoek". PKU (Phenylketonurie) is een stofwisselingsstoomis die onherroepelijk tot zwakzinnig heid leidt, ais ze niet vlak na de geboorte wordt ontdekt. Dan kan zwakzinnigheid nog door een streng diëet worden voorkomen. Op 1 januari van dit Jaar zou de landelijke „screening" van alle baby's (via een bloedmonster) op PKU begin nen. Bij de vaststelling van de AWBZ-premie is daar ook re kening mee gehouden. Maar de start van het onderzoek is nu uitgesteld tot 1 septem ber. Deze vertraging, aldus het NOZ, betekent statistisch ge zien dat er zes baby' die nor maal worden geboren ernstig zwakzinnig zullen worden om dat ze niet op tijd zijn opge spoord. Li nte was bij de presidents verkiezingen in 1969 verdeeld en dit had tot gevolg dat 31,14 procent van de stemgerechtig den niet kwam opdagen. Woordvoerders van de sooia Mstische en de communistische partij hebben nu echter laten weten dat beide partijen dit maal een hechte eenheid vor men. De twee partijen die met de links-radicalen een afsplit sing wan d'e radicale partij van Servani-Sohreïber een stem- busaklkoord hebben gesloten en een gemeenschappelijk pro gram hebben opgesteld zullen ongetwijfeld de volgende week Frangois Mitterrand kandidaat stellen voor het pre sidentschap. Hier tegenover staan de gaullisten en hun aanhang die onderling verdeeld zijn. De ontafha-nkelijike republikeinse partij van minister van finan ciën Valery Giscard d'Estaing die deel uitmaakt van de gaul listische coalitie heeft al laten weten dat zij de gaullistische kandidaat Jacques Chaban Dellmas niet zal steunen en zioh mogelijk achter de kandi datuur v-a-n Edgar Faure rail scharen-, Faure, een liberale gaullist die voorzitter is van de Franse nationale vergadering, maakte gisteren bekend dat hij zich reohtstreeks tot het kiezers korps zal richten en niet zal pogen de officiële steun van een partij te krijgen. Of Gis card d'Estaing zich kandidaat zal stellen, is nog steeds n-iet bekend. Verwacht wordt dat haj zijn besluit vanavond be kend zal maken. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Harold Wilson blijft de indruk geven dat hij niet bereid la zich te distantiëren van zijn naaste medewerken die door grond- speculaties enorme winsten hebben gemaakt. Hij neemt daarentegen de meest mogelij ke afstand van de gehele Brit se pers. Volgende week zou Wj lunchen met de politieke cor respondenten die hem op zijn verkiezingscampagne in febru ari vergezelden, maar de geno digden hebben bericht gekre gen dat de maaltijd niet door gaat. Ook heeft Willson zijn par tijgenoot William Hamilton tot z wij gen gebracht, wiens recht - lljnig idealisme al vaker on welkom is geweest. Mevrouw Marcia Williams, de 41-jarige particuliere secretaresse vam de socialistische premier, is de laatste dagen wegens ziekte afwezig. Zij heeft een zeer fraai huis in Londen en een villa in het parkachtige heu velland van Buckinghamshire. In de laatste zeven jaar heeft zij tesamen met haar broer Antony Field en andere fami lieleden aam grondtran sact-i es deelgenomen, waarbij winsten werden gemaakt vain enige honderden procenten (soms verdiend in een paar uur tijd) tot meer dam 11-00 procent. In minstens één gevai i» daarbij de h andteken mg van de pre mier vervalst, terwijl voorts Wilisans briefpapier werd ge bruikt voor correspondentie (ondertekend door H.A. Field ais particulier secretaris), met het graafschapsbestuur van Warwickshire. Scotland Yard is het onder zoek begonnen bij de Daily Mail, welk blad een fotokopie van de valse handtekening heeft en een geluidsband van veertig minuten met inter views die de 32-jarige make laar Ronald Miilhench in de voorbije weken heeft ver leend. Milhench ontkent thans het besta-an van de brief van Wilson, die hij aan de verslag gever Harry Loragmuir had la ten zien. 9 Kinderen genieten van het lenteweer en bewaren vrolijk peddelen een vijver in Amster dam. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De hondeTd kilo meter snelheidsgrens op auto snelwegen blijft onverminderd van kracht. „Wie na de uit spraak van de Utrechtse kan tonrechter meent harder te mogen rijden, riskeert een proces verbaal". Een woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde dit desgevraagd mee in reactie op het vonnis van kantonrech ter mr. H. F. Oosterh-uis. De kantonrechter verklaarde zoals gemeld in een proefproces de maximum snelheid v-an 100 ki lometer per uur voor zover het betreft autosnelwegen onver bindend. Toch blijft de rege ringsmaatregel van kracht, omdat de officier van justitie in het proces mr. D. J. Buijs tegen het vonnis in beroep is gegaan. UTRECHT (ANP) Staatssecretaris J.P.M. Hen driks van volksgezondheid heeft donderdagavond Iaat „na ampele overweging" besloten de commissie Langemeijer te vragen de mogelijkheid van een splitsing van Dennendal te onderzoeken. De commissie stelde woensdag vast, dat er op Dennendal sprake is va-n niet te over bruggen tegenstellingen tussen de nog functionerende staf en een deel van het personeel enerzijds en de groep Nieuw- Dennen-dal rond ex-directeur Carel Muller. (Van onze redactie binnenland!) EINDHOVEN „Ik ben bijzonder geschokt en veront waardigd over de mededelin gen d-ie door T. v-an Lieshout, d istr ictscbestuurd er van het NKV, vrijdagmiddag in Hel mond zijn ged-aan ten aanzien van het gesprek dat wij don derdagnacht met de heren P. Brussei en J. van Nellen heb ben gehad over de USFA- kwestie. Het is een pertinente leugen dat d-e raad van be stuur v-an Philips zou hebben besloten USFA-Heimond ndet tot 1 april 1975- maar tot eind september 1974 in bedrijf te houden". Dit zei F. die Stoppe- laar-Bliijdesteijn, adjunct-di recteur van sociale zaken van Philips gistermiddag tijdens een persconferentie in Eindho ven. Volgens de heer de Stoppe- laar-Bldjdesteij-n ziet het NKV wel in dat alls Philips garant wil blijven voo-r de werkgele-, genheid van het gehele Usfa-I personeel sluiting van de Hel- mo-ndse vestiging noodzakelijk is. Philips blijft volgens hem bereid om versneld een onder zoek te l-aten instellen naar de mogelijkheden om in Helmond eventueel een vestiging te rea liseren. „Als de zaken dusdanig ver vormd worden overgebracht aan het personeel, betekent diat opnieuw een escalatie. Me neer Van Lieshout v-an het NKV moet mij maar opbel-len en zijn excuses aanbieden" aldus De Stoppelaar-Blijde- steijn. Ondertussen gaat de bezet ting van de Philips Usfa-vesfl ging in Helmond onvermin derd door. Het personeel werd gistermorgen door de raad van bestuur van Philips telefonisch meegedeeld, dat men ten aan zien van de bestaansgarantie niet verder wilde gaan dan 1 september 1974. Het verbondsbestuur van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) heeft gis teren in een telegram aan mi nister-president Den Uyl verklaard zich ernstig zorgen te maken over de ontwikke lingen rondom de Philips-Usfa vestiging in Helmond. Het NKV-verbondsfoestuur ver zoekt de premier en de minis terraad al het mogelijke te dioen om verdere escalatie va-n het conflict te voorkomen en alles in het werk te stellen voor het vinden van een op lossing waarbij de werkgele genheid in Helmond „voldoen de tot zijn recht komt". Zo, daar gaat-ie dan. Op i het weekeinde. Op naar hoa heet dat hoopje noten- en huile balken ook weer juist, naar Brighton. Op naar de bloesems en de bollen en de ballen op de beeldbuis. Maar dan is het al morgenavond, Studio-Sport. Op dit moment Is onze door draver van de week, superbt- lastingontduiker King Richard Millionhouse, op het Europese vasteland. Houdt d< hond op de klep, vriendenI Werktijdverkorting voor 1300 mensen bij de kousenfabciak Danlon te Emmen. Heb Ik best een handige op lossing voor: gaan ze toch ge woon kortere sokken maken- In een minder net bedrijf zouden ze eerst de ouwe sokken eruit gooien. it Trouwens, zo'n bedrijf heeft toch wel wat in de oude koets? Panty Pech. En daarmee kous af. is voor my de I« er nog kritiek op de poli tie? Ze staat binnenkort Van Agten klaar. it Waar zou DS'TO.voorman Goedhart het nou nog wel zien zitten? Hij is destijds (goed zo, in '70) al weggelopen uit de PvdA. Hij loopt goed hard weg, dat wel. iSr De enige politieke figuur die je nog wel eens op een trim- fietsje of zo zag stunten, wu eigenlijk totnutoe een «taata- secretaris van erm, die een of andere sporthal ergens in den lande opende. Dit echter gaat veranderen. Mocht er onder sommigen uwer de indruk be staan dat onze parlementariër* voor een groot deel uit met hangbuikjes, e.q. -buiken be deelde zitvleeskuipen beston den, dan volgt hier heuglijk nieuws. In een pan ete kamergebou wen aan het Haagse Binnenhof zal namelijk een trimzaal voor kamerleden worden ingericht. Alleen voor Wiegel lijkt het mij te laat om daar nog enig profijt van te trekken, hoewel hij van dat laatste wel de kunst verstaat. Hang kaïn zich eigen lijk ook geen kilo minder per mitteren. Hij is toch de gezeten burger in eigen persoon, en je imago afbreken kan dodelijk zijn voor je partij. Neenee, Hans moet zijn houden. vet •n krijgen. Ik trap het af, maar niet na u allen gewaarschuwd te heb ben. voor de uitzonderlijk droge en ontvlambare staat waarin Moeder Natuur zich momenteel bevindt. Let s.v.p. op. Vermaakt u en elkander. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vast loon, meer vrije tijd, vakantie en schoner werk zijn enkele voordelen die voormalige boe ren opsommen nadat ze de ploeg in de steek hebben gela ten en ander werk hebben ge zocht. Daar staat één groot na deel tegenover: verlies van zelfstandigheid. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Landbouw-economisch Instituut (LEI) heeft ingesteld naar de positie en de ervarin gen van 113 voormalige boe- rer in Midden-Brabant, die tussen mei 1968 en mei 1971 van hoofdberoep zijn veran derd. Van die „afgevloeide boe ren", zoals ze in LEI-termen heten, vond 8 procent werk op agrarische bedrijven en 21 procent bleef werkzaam in sectoren die aan de land- en tuinbouw verwant zijn. De bouwvakken boden werk aan 22 procent en 12 procent kwam terecht in de levens middelensector of de chemie. Tweederde zei niet meer terug te willen naar het boerenbe- roep. Ui-t gesprekken met de vrouwen van de geënqueteerde ex-boeren bleek, dat maar lied 41 procent van hen had aangedrongen op beroepsver andering. Een kwart van de echtgenotes had destijds liever gezien dat de man boer was gebleven en een derde had de keuze geheel aan de man overgelaten. Achteraf gezien zei 86 procent er geen spijt meer van te hebben dat de man de landbouw vaarwel heeft gezegd. (ADVERTENTIE) (Bedenk bijvoorbeeld maar eens dat daar de macht vau dan 665.000 leden van het NVV achter staat!) Ik geef mij hierbij op als lid van de NW-bond voor mijn boroop; Mijn naam ls:„ Straat: Plaats: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep is: Ik werk bfj: Adres bedrijf: Aard bedrijf: wouw/men 6-Z-59 Deze BON in gesloten envelop (tonder postzegel) zenden aan: NW, AMweordno VHL AmMtiaaMV

de Stem | 1974 | | pagina 11