me en Zo staan treinen stil, zo sprinten ze weer weg Mets voor Boek van de Maand: de krant Hervormde kerk schrijft brief aan Braziliaanse ambassadeur Perzische Golf uit handen van Britten Nieuw leven voor een oud stoeltje Kankerverwekkende stoffen in ravijnen Goede start van '74 voor ABN binnenland buitenland hééi e, lekker ispakken. twerp ol/trevira L- van reed met ;n modem :ikseL 145.- I» r In speciale Boek van de Maand oplage f 12.50. Daarna f 19 90 (De aanbieding is geldig t/m 4 mei 1974. Ministers wijzen proeftocht op Urkervisser af Van Agt buigt zich over wijk Katendrecht papier uw pen Boerenpartij Blote man veroorzaakt kettingbotsing Steekpartij op Walletjes Blindenbibliotheek meer in trek Bonn: Leger niet geoefend in folteren Vrijdag 5 april 1974 „Ik zie het niet meer zit ten". Dat is de eerste zin van een brief, die wij ontvingen van een 53-jarige Bredanaar die een vrouw zoekt maar in het vervolg van die brief toch tot de verzuchting komt: „Wat is het tegen woordig toch moeilijk om aan een passende levenspart ner te komen. Ik ben schuld loos gescheiden: heb reeds van alles geprobeerd om aan een goeie vrouw te komen maar het is me tot op heden niet gelukt". De man ergert zich, naar hij schrijft, aan advertenties „van een wedu we of jonge vrouw, die ken nis wil maken met een man". Volgens hem staat er dan nog wel eens bij dat de huwelijkskandidaat niet ge scheiden mag zijn. De Breda naar schrijft dan uit de grond van zijn hart: „Dat vind ik wel zo waardeloos. Of een gescheiden man niet netjes KAN zijn. Zijn die weduwnaars en vrijgezellen soms allemaal fijne jongens? Nou, vergeet het maar". En verder: „Zijn er dan geen geioone vrouwen meer van arbeidersklasse, die het aan durven met een schuldloos gescheiden man? Ook heeft die man dan geen eigen auto of huis"? Hij voegt er ten slotte nog aan toe: „Als twee mensen het maar goed met elkaar kunnen vinden, ook al moeten ze misschien samen gaan werken. Dan nog kun nen ze gelukkiger zijn dan mensen bij wie alles maar op rolletjes grnt". Wc kunnen ons best voor stellen dat deze man zich beroerd voelt. Het doet er mderdaad niet toe of je ge scheiden bent, een auto of huis bezit, rood of zwart haar hebt. Toch zou deze man waarschijnlijk wat min der zelfbeklag tonen wan neer hij er zich wat meer van bewust was dat het zoe ken van een levenspartner nauw elij ks onpersoonlij kei- kan dan door middel van een advertentie. Deze advertenties staan bovendien bijna altijd vol onmogelijke stereotiepen. Men mag niet gescheiden zijn. Men mag geen schulden hebben. Mannen zoeken al tijd nette dames, die bijna zonder uitzondering jonger dan zijzelf moeten zijn. Op zijn gunstigst gespro ken vormen kinderen uit een vorig huwelijk geen be zwaar. Het komt eigenlijk hierop neer dat kinderen uit een vorig huwelijk genadig lijk op de koop toe worden genomen, En waarom moet die arme Bredanaar, die maar niet aan een vrouw kan komen, tot tweemaal toe in zijn brief en tn de advertenties, die hij plaatst, zo nadrukkelijk ver klaren dat hij geen schuld had aan het stuk lopen van zijn eerdere huwelijk? Dat klinkt even ongeloofwaardig als het onredelijk is dat an dere trouwlustigen, een part ner, die gescheiden is, bij voorbaat uitsluiten. Natuurlijk: eenzaamheid bestaat. Het verlangen naar een levenspartner kun je niet zomaar uit je gevoelens wegstuffen. Maar je vindt een levenspartner doorgaans niet op bestelling, niet per advertentie. Dat is sneu, maar wel reëel. Probeer je het toch langs die weg (en dat wordt door velen vaak als een laatste mogelijkheid voor het leggen van contac ten gezien), bouw dan asje blief een groot risico op mis lukking in. Hou eerder reke ning met een teleurstelling dan met een happy end. De treinen gaan snel tegen woordig. Ze stoppen nog maar nauwelijks op de stations. Zo staan ze stil, 20 sprinten ze weer weg, het volgende stati on tegemoet. Veel mensen blijken moeite te hebben met deze haast-je- rep-je-mentaliteit van de Ne derlandse Spoorwegen. Het komt regelmatig voor dat ou dere, slecht ter been zijnde mensen niet gauw genoeg bij de automatisch sluitende deu ren kunnen komen. Ze zijn dan gedwongen verder mee te reizen. Gevolgen: paniekge- voelens (soms) en (in ieder geval) tijdverlies. Men kan het volgend station pas weer uitstappen en men njioet daar wachten op de eerste de beste trein, teruig naar de plaats van bestemming. Ook grotere gezinnen met. veel bagage hebben soms moeite om compleet uit de trein te komen. Niet zo lang geleden werd zo'n gezin een voudig in tweeën gesplitst. De helft stond op het perron', de rest zag de deuren dichtklappen en voelde zich opnieuw meegenomen door de vaart, dlie de Nederlandse Spoorwe gen achter zijn tijschema iet. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen ontvangt regelmatig klachten over de korte stops op de stations. Klachten van mensen, die het perron net niet ge haald hebben. Klachten ook van anderen, die het perron over het algemeen wel berei ken maar toch steedis het ge voel hebben dat ze daarvoor een spannende strijd hebben moeten levenren. De NS toont veel begrip voor deze klach- r» incns ten, maar heeft tegelijkertijd het gevoel dat veel klachten door tijdig reageren voorko men zouden kunnen worden. De Nederlandse Spoorwegen voerde de korte stops op de stations vier jaar geleden in. Ze vormden een onderdeel van een nieuw beleid (Spoors lag 1970) dat er op gericht was de treinen sneller en effi ciënter te laten rijden. Stond een trein vóór 1970 meestal 3 tot S mimitn stil op eeen stati on, op het ogenblik staan de treinen alleen op de grotere stations nog wel eens langer dan één miniuuit stil. Juist om deze korte stops mogelijk te maken zijn de au tomatisch sluitende treindeu ren ingevoerd en zijn de meeste treinen uitgerust met een omiroepinptailatie met be hulp waarvan de reizigers tij dig kunnen wonden geïnfor meerd over de eerstvolgende stopplaats. Om er zeker van te zijn tijdig uit de trein te kunnen komen raadt de Nederlandse Spoorwegen oudere of slecht ter been zijinde reizigers aan als het even kan een zitplaats te zoeken, die dicht bij de uitgang lig't. Zit men halver wege twee deuren en heeft men er moeite mee naar de uitgang te lopen wanneer de trein nog rijdt, dan wordt het op tijd uitstappen al een ha chelijke zaak. Behalve dat de tijid vaak te kont schiet loopt men een goede kans dat men oók nog tegen de stroom in stappende reizigers moet op boksen. Een mogelijkheid, die merk waardig genoeg weinig ge bruikt wordt, is om tijldems de reis de conducteur te vragen om op het station waar men wil uitstappen een oogje in het zeil te houden en de auto matische deuren niet eerder dicht te doen dan nadat men veilige voet op het perron heeft gezet. Geen conducteur, die een dergelijk, vriendelijk gedaan verzoek zal negeren. Wat ons betreft rest nog slechts een goede raad voor al die behulpzame wegbrengers- achterbljivers, die nog gauw even de zrware koffer van de reiziger de trein mee innemen en in het bagagenet gooien. Eén op de drie dat ook u verrast wordt door de korte stop en ongewild zu)lt moeten meereizen omidat uw wilde, wanhopige poging om net bui ten de hap van de automatisch sluitende deuren te blijven jammerlijk is mislukt. Zet die koffer maar liever vlakbij de uitgang dn de trein. Er is altijd we! een aardige man of vrouiw, diie de koffer, als dat al nodig mocht zijn, verder de trein in brengt. Een boerin uit Hooge Zwa- luwe schrijft ons enthousiast over twee mannen, die vlakbij haar boerderij de waterleiding aan het repareren waren en „spontaan en daadwerkelijk geholpen hebben" bij het op de wereld zetten van een kalf. Niet alleen hadden zij ontdekt dat een koe van de boerin aan van mens tot mens liet kalven was, zij hadden ook gewaarschuwd dat liet zo was en zij hadden zelfs de handen uit de mouwen gesto ken om de boer bij het aftrek ken van het kalf behulpzaam te zijn. Wanneer men zó hulp vaardig Is mag dat wel eens in de krant, vindt de boerin. Wij willen de boerin echt niet voor het hoofd stoten, maar we zijn het niet met haar eens. In het verkeer van mens tot mens moet liet niet meer dan normaal zijn dat men elkaar in dergelijke ge vallen helpt. En normale huis- tuin-en-keuken-dingen komen nu eenmaal niet in de krant. (ADVERTENTIE) De wieken draaien. De stenen malen. De vlaggen staan in top. De molens van Nederland komen weer tot leven, in het nieuwe Doek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante bakens van Hollands'nijverheid. Anecdotes, feiten,prenten.Die vertellen het levensverhaal Van onze stille werkers. Wél met een tikje deemoed. Maar niet in mineur. Want Nederland K nog rijk aan mooie molens. Met het nieuwe Boek van de Ma.lT.d komt u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland. Een kostelijk boekwerk met 300 foto's (waarvan 200 in kleur) en 6 pagina's vol gedetailleerde moienkaarten. Haal het mi bij uw bock handelaar. Echter zolang de voorraad strekt.) DEN HAAG (ANP) Ook het breed moderamen van de Nederlandse hervormde kerk heeft in een brief aan de am bassadeur van Brazilië In Den Haag zijn diepe bezorgdheid geuit over de arrestaties die eind januari en begin februari van dit jaar plaatsgevonden in de bisdommen van Sao Paulo, Rio de Janeiro en Curitiba. De ambassadeur wordt ge vraagd bij de Braziliaanse re gering aan fe dringen op het onverwijld beëindigen van de geconstateerde onmenselijke martelingen, de onmiddellijke invrijheidstelling van degenen die in strijd met de Brazili aanse wetten gevangen zijn gezet en het verschaffen van juridische bijstand aan de ge vangenen. Volgens betrouwbare inlich tingen zijn in de tweede helft van januari en begin februari in de drie genoemde bisdom men vooral christenen gearres teerd die zich inspannen voor hulp aan de bewoners van volkswijken. LOS ANGELES (AP) Som mige afvalstoffen van olie die uit leisteen, wordt gewonnen bevatten kankerverwekkende stoffen, die in het milieu te recht kunnen komen, zo meldt een rapport van de Ameri kaanse Nationale Stichting voor Wetenschap, dat woens dag is gepubliceerd. De stof fen zijn aangetroffen in afval van leisteenolie, dat de bedrij ven met tonnen tegelijl: in ra vijnen willen storten in de westelijke staten van de V.to. Colorado, Utah en Wyoming. Gevangen zijn gezet leden van de arbeidersoomités onder wie WaLdemar Rossi, lid van de commissie voor Justiitia et Pax (gerechtigheid en vrede) van het aartsbisdom Sao Pau lo, journalisten, onder wie Darmi Asevedo, die onder meer directeur van het infor matiecentrum van het aarts bisdom is, en sociologen en onderwijskrachten, ouder wie de pedagoge Maria Nilde Mas- cellani, stichtster van vor mingswerk ondier volwassenen in Brazilië. AMSTERDAM De Alge mene Bank Nederland is het nieuwe jaar behoorlijk begon wen. Toch is het uiterst moei lijk voor heel 1974 een prog nose te geven, omdat er daar voor te veel onzekere factoren zijn, zoals loonontwikkeling en rentemarges, aldus dr. A. Ba tenburg, lid van het presidium vam de raad van beheer bij het uitkomen van het jaarver slag 1973. Het geconsolideerde balans totaal gin-g met 21 pet. om hoog vain f 23,8 tot f 28,8 miljard tegenover 7 pet. in 1972. De winst na belastingen en na aftrek van de minder heidsbelangen van derden ging met 4,5 pet. (v.j. 13,1 pet.) omhoog van f 78,1 min. tot f 81,9 min. VIJF jonge militante Carlisten zijn gisteren in Madrid ver oordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf en f 250 boete wegens eén poging een televi- sierede van generaal Franco te verstoren. BEIROET (AP) Iran en Oman zijn het eens geworden over oen alliantie die de oude Britse rol van „bewaker van de Perzische Golf" zal overne men. aldus meldde het Bei- roctse tijdschrift Al Hawades gisteren. Tin diplomatieke kringen te Teheran had het blad verno men dat terwijl de Verenigde Staten de nieuwe alliantie steunde, de Sovjet-Unie trachtte de hulp der Arabische landen te verwerven om er tegen in te gaan. Een en, ander geeft blijk van het gemanoeuvreer der grote mogendheden, aldus het blad, om de controle te krijgen over de belangrijke waterweg via welke tweederde wordt ver- DEN HAAG (ANP) 1— De- ministers Van der Stee (iLanid1- borUw) en Westerterp (Ver keer) hebben een aangeboden proeftocht aan boord van. de UK-243 van de hand gewezen. Het Urker vissersvaartuig, en kele maanden in de vaart, liep 9 februari in de havenmond van Urk vast. De beide minis ters hebben de Tweede Kamer laten weten geen behoefte te hebben aan een proeftocht aan boord van dit schip, waarvan bij voorbaat vaststaat dat deze opnieuw zal vastlopen. voerd van de olie die bestemd is voor de landen van het wes ten. De nieuwe unie was tot stand gekomen, aldus Al Ha wades, nadat de leider van Oman, sultan Kaboes, Teheran had bezocht. Oman beheerst de zuidwestelijke kust va-n de toegang tot de golf. ROTTERDAM (ANP) Minister Van Agt van Justitie gaat zich buigen over het prostitutieproblecim in de Rot terdamse wijk Katondiei-ht. Op donderdag 9 mei bespreekt de bewindsman dit probleem inef de leden van de vaste kamercommissie van Justitie. Het mnsterie heeft dit laten weten aan het wijkorgann Ka tendrecht, dat per brief om aandacht voor zijn problemen had gevraagd. Volgens het wijtoorgaan is er momenteel weer onrust onder de bewoners van Katendrecht, omidat zij vinden dat er nog steeds een veel te tolerant be leid gevoerd wordt ten aan zien vain de houders vian bor delen en sexclubs. Hebt u ergens nog zo'n ou derwets fauteuiltje staan, van onbestemde datum, met ver schoten bekleding, ondefinieer baar van stijl, en met eei. kaal houtwerk? Die dingen, die om vaak emotionele rede nen (oma heeft er vroeger in gezeten) niet met de vuilnis man mee gaan, leven dan een tweederangs-bestaan op een logeerkamer of op de zolder. Toch is er best iets van te maken dat in elk interieur past. Door een combinatie van de ouderwetse vormen en een nieuw fris kleurtje en een vrolijke nieuwe bekleding, krijgt zo'n voltooid verleden stoeltje ineens een lekker hip uiterlijk, zoiets als een kittig oud dametje dat zich op de jeugdige toer heeft gekleed en opgemaakt. Haal de oude bekleding er voorzichtig af, zodat deze heel blijft. Die dient als knip-mal voor de nieuwe stof, b.v. een felgekleurd patroon met gekke strepen of gestyleerde bloe men. Haal alle spijkertjes uit het hout, en schuur dan het stoeltje goed af, tót de oude afwerklaag helemaal dof is. Als er wasresten op zitten, wat meestal het geval is met diè meubeltjes van tientallen jaren her, boen het dan af met heet sodawater'of een ammo- niakoplossing. Naschurcn, af wassen en drogen. Beschadi gingen in het hout met kneed baar hout bijwerken. Zet het meubeltje nu buiten op een paar oude kranten en verf het in een sprekende kleur. Met een spuitbus gaat dat het gemakkelijkst. Spuit in dunne lagen, zo nodig drie. Niet te dik opspuiten, want ook verf uit de spuitbus gaat dan „zakken". Erg mooi is een hoogglanzende witte lak, ge combineerd met een donkere stof. Bij Uchte stof past beter een donkere verf, 'b.v. knal. rood of opzichtig paars. Als de verf droog is, kan de nieuwe bekleding worden aan gebracht. Stofferen is een groot woord. De van de oude bekleding na geknipte nieuwe stof wordt met Sierdopnagels aar^ de onderkant van de zit ting en deachterkant van de leuning strak vastgemaakt. Als de bekleding gevuld is ge weest met het ouderwetse „erin", een hooiachtig materi aal, vervang dit dan door een stuk dik schuimplastlc. Op maat knippen met een natte schaar. Zet de bekleding eerst aan één kant vast met een paar kopspijkertjes, trek de stof dan strak naar de tegeno verliggende zijde en ook daar vastzetten. Dan de zijkanten. Een rij sierdopnageltjes aan de zijkanten geiten de finish ing touch. Een fraai zitmeubeltje voor de tienerkamer of de slaapka mer is het resultaat. Als daar kleurige gordijnen hangen, ge bruik voor de stoffering van het stoeltje dezelfde stof. (ADVERTENTIE) Brlaven voor doze rubriek moetwi met volledige naam cn adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verm'eld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bff de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens It met inhoud, e.q. strekking. Vorige week vrijdag las ik in Dagblad de Stem, (Zeeuwse editie) het volgende: Tot de verbazingwekkende feiten bij de verkiezingen van woensdag j.J. behoort het behoud van de ene zetel voor de boerenpartij. Het is noch het doeltreffende optreden van de Zeeuwse boe renleider De Waal, noch de intelligente propaganda van de B.P. d-ie hiervoor verantwoor delijk kunnen zijn. Heeft Va- derr Abraham voor redende engel gespeeld? En op pagina 1-7 onder de kop „Persspiegel" las ik: Voor het onverwachte succes van de boerenpartij heeft de Volkskrant de vol- -nde verklaring: Boer Koe- ik pikrle uiterst rechts nog al -een graantje mee, maar dat is wellicht meer aan het succesvolle carnavalsliedje dan aan het politieke optreden van zijn partij te danken. Dus Daiglblad de Stem en de Volks krant beweren dat het succes van. de B.P. te damlken is aan het oairn-aivliastiedje van Vader Abraham en Hendrik Koekoek. Bij de Tweede Kamerver kiezingen op 29 november 1972 haalde de B.P. in geheel Nederland 141.629 stemmen en bü de Statenverkiezingen van woensdag 27 maiart 1-974 haal de de B.P. 208.899 stemmen. Dat is dus een win-st van 67.270 stem-men, En- nu zouden beide kranten willlen beweren dat deze 67.270 mensen zo dom zijn, dat ze door een car navalsliedje zich hebben laten misleiden, bijde zo belangrijke Statenverkiezingen. Het band je vol mensen dat misschien wel door et carnavalsliedje, op de B.P. -gestemt heeft, valt te verwaarlozen. BEDE „DE AKTIEGROEP- p.a. H.C.A. vanR®. TURIJN, ÏTALIë In eem drukke straat in Turijn ynt-i stond woelnsdag een ketting botsing toen een 24-jarige mam zich plotseling van al zijn kle ren ontdeed en zich in het gemotoriseerd verkeer be gaf. De man, afkomstig van Sar dinië, riep van tussen de au to's: „Doet uw kleren uit en laat ons allen naakt op zoek gaan naar het derde oog". Niemand v-ah de automobi listen hoefde naar het zieken huis, de man wel. Een arts had ontoerekeningsvatbaarheid vastgesteld. AMSTERDAM (ANP) In café „Notenboom" aan de Ou- wezijds Achterburgwal te Am sterdam heeft woensdagavond een cafébezoeker een levens gevaarlijke messteek in de hartstreek opgelopen, toen hij poogde een man te-gen te hou den die een meisje te lijf wil de gaan. Het slachtoffer werd later door de recherche aangeduid als de 35-jari-ge A. van S., uitzendkracht, adres onbekend. Hij is in kritieke toestand- naar het binnengasthuis ge bracht. DEN HAAG (ANP) Het aantal uitleningen van gespro ken boeken aan blinden en slechtzienden door de Neder- landsche Blindenbibliotheek is in 1973 met veertig procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Dit cijfer is gis teren genoemd in de ledenver gadering van de blindenbiblio theek in Den Haag, waar het tachtigjarige bestaan van deze instelling werd herdacht. De snel-le groei van het aantal uit leningen ('het waren er bijna 845.000 in 1973) schrijft de blindenbibliotheek toe aan de invoering op ruime schaal van eenvoudig te bedienen casset- te-appara'tuur. BONN (REUTER) Het Westduitse ministerie van de fensie heeft de bewering van Amnesty International dat mi litairen in de Bondsrepubliek en andere NAVO-landen wor den geoefend in marteltech nieker, tegengesproken. Am nesty bad aan de vooravond van d '5ste verjaardag van J'e aangedrongen op sto. van het onderricht in mai teilechnie-cen.

de Stem | 1974 | | pagina 15