WW IN «ROEDE n Blik v BRT-TV-TIP Fons en Henk voor het laatst? D O O R GERDI PREGER IN GESPREK MET. Politiek van thuis meegekregen wldcreM, lOjojüqerf* elk 3m' Ot/0b h/üty Van dag tot dag i ESTHER MARIS-KOSTER Doc, Kil, zusje Gina en hun paps zijn vorig jaar april in het Zuidlandtheater en in de Schouwburg Middelburg in het laatste van het vierdelige toneelstuk „De Family" wreed vermoord door de buitenwereld. Zoiets blijft niet zonder gevolgen. Vandaar de produktie „The Family in Heaven", nu als een vervolg na het slot ook op de Zeeuwse podia. In dit toch wel zelfstandi ge toneelstuk van Lodewijk de Boer raakt de familie verzeilt in een wonderlijke wereld na de dood. Een we reld die bewoont wordt door een andere familie bestaan de uitbeen vader, een moe der en een zoon. De sym bolen lijken ons duidelijk genoeg. De reacties van Doe en Kil zijn dan ook niet mis. Inge wikkeld wordt het pas als de toeschouwer constateert even er dat Doe, Kil, Gina en Paps ingekapseld raken in het mysterieuze web dat de he melse familie weeft. Ook al is landelijk de pers niet zo enthousiast geweest bij de première van dit stuk, toch geloven we dat het een aardige gedachte is van de Zeeuwse organisators om het slot na het slot van de Family ook ter beoordeling &an te bieden aan het fami- lypubliek in Zeeland. v .->* L .«vG.' - ZAAMSLAG Esther Ma- ris-Koster („Mijn moeder noemde me vaak Ella, dus ou der die naam ben ik hier ook bekend".) uit Zaamslag is een 25-jarige jonge werkende vrouw. Ze doet het werk van vele van haar leeftijdgenoten: ze is getrouwd, ze runt een huishouden, ze snuit de neu ten van Niels (6 jaar) en Willem-Jan (3 jaar) als dat nodig is en kust de blauwe Vlekken af. Maar daarnaast is 2e ook nog een keer boerin en tevens het eerste Vrouwelijke Statenlid, dat voor de VVD in ie Provinciale Staten zitting heeft. Kersvers, nogal onverwacht en politiek misschien nog niet 2o ervaren is ze uit de laatste verkiezingen van 27 maart naar voren gekomen. Met haar aantrekkelijke donkere ver schijning, die je niet makke lijk over het hoofd ziet, haar directheid, haar welbespraakt heid en toch ook haar vrouwe lijkheid zal ze waarschijnlijk ten heel eigen inbreng krijgen in de Staten voor de komende laren. Maar hoe kom je nu ats boerin in de Provinciale Sta ten terechtEsther glimlacht, met spikkeltjes in haar ogen achter de grote brilleglazen. „Ik ben zo'n beetje met de politiek opgegroeid", vertelt ze, „ik heb het echt van huis uit meegekregen. Van mijn vader, die ook Statenlid is ge weest. Wij kregen vroeger dan ook vaak politici over de vloer. Als je die wereld een beetje leert kennen, zie je niet meer tegen dergelijke mensen op. Ze zijn even gewoon als wie dan ook. Toch heeft het nog tot de kamerverkiezingen van '72 geduurd voor ik me als lid van de VVD aanmeld de. Maar toen is alles dan ook In sneltreinvaartje gegaan. Door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (ik ben vertegenwoordigster voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het provinciaal bestuur) ben ik twee jaar geleden die politie ke scholingscursus voor vrou wen ingerold. Ze konden geen discussieleidster vinden, ik heb me aangemeld en het is Donderdagavond in Goes Een bruid'in de morgen (To neelgroep Globe) in de Prins van Oranje. Vrijdagavond in Zierikzee Amsterdams Philharmo- nisch Orkest met Kersjes en Krebbers in de Concertzaal. Vrijdagavond in Vlissingen De Zeeuwse Comedie speelt „2, 4, 6, 8in het Vest- zaktejater. Zaterdagavond in Middel burg Toneelvereniging Groede en Werktheater Goes spelen twee eenacters in het Kui- perspoorttheate®. Zaterdagavond in Middel burg Toneelgroep Family speelt „Family in Heaven" in de Schouwburg. Zaterdagavond in Groede De Vlaamse volkszanger Wannes van de Velde in de Franse Kerk. Zondagmiddag in Goes Koffieconcert met het Ama- ti-kwartet in Café-Lunch room Stadhuis. Zondagmiddag in Middel burg Koffieconcert met Frederic Meinders (piano) in de Schouwburg-foyer. Zondagavond in Terneuzen Toneelgroep Family speelt „Family in Heaven" in het Zuidlandtheater. Maandagavond in Oostburg De cabaretier Henk Elsink in het Ledeltheater. Dinsdagavond in Middel burg De cabaretier Fons Jansen in de Schouwburg. Dinsdagavond in Axel De cabaretier Henk Elsink in De Halla. Filmhuis In het J. en M. Filmhuis draait op donderdagavond in De Veste te Goes en op vrij dagavond in het Kuipers- poorttheater Middelburg de film: „Ole Ole Doff" van de Zweedse-filmer Jan Troell. U kent hem wellicht. Hij is de vermetele die volksliederen durft te zingen. Zo losjes weg, zonder vijgeblad. En dan nog wel Vlaamse! Dat is Wannes van de Velde, de Antwerpse geweldenaar. Hij komt met zijn groepje, bestaande uit Bernard van Lent (trekharmoHika), Walter Heyen (fluit) en Flor Her mans (viool). Na jaren weg geweest twee keer in Zand. Nu zaterdag voor J'UIT in de Franse kerk van Giroede en de zaterdag daarop voor de VSC in de Walk-dnn in Vlissingen. geweldig leuk gegaan. Maar als je dan twee jaren lang staat te verkondigen dat de vrouw zich bewuster moet gaan bezig houden met de- po litiek komt de dag dat je zelf wordt gevraagd. En dan kun je niet weigeren. Eerst was het één afdeling, maar later wilden zowat alle afdelingen me op hun kandidatenlijsten plaatsen. Dat leverde me een zesde plaats op de definitieve verkiezingslijst op. Iets wat ik absoluut niet had verwacht, omdat ik nog bijna geen erva ring heb". Ze zegt het bijna veront schuldigend. „Ook zonder dte cursus was ik waarschijnlijk die kant wel opgegaan, maar veel later", gaat ze verder. Ik had eigenlijk willen wachten, tot de kinderen wat groter waren". Ze kijkt even naar Willem-Jan, die lief op de grond met autootjes ligt te spelen en totaal niet is geïnte resseerd in de ontboezemingen van zijn moeder. Maar geluk kig heb ik een geweldige man en een lieve moeder en schoonmoeder, die vaak oppas sen. Vooral m'n man Jaap vangt erg veel op. Maar als je man ook niet achter je staat, kun je als vrouw iedere extra actiuiteit wel vergeten. Gelukkig gunnen de jonge mannen van tegenwoordig hun vrouwen ook een stukje per soonlijke ontwikkeling. Dat heb ik ook kunnen merken aan die politieke cursus. Men was erg enthousiast, er was altijd een behoorlijke opkomst en de vrouwen die eerst hun mond niet open durfden te doen omdat ze bang waren om domme vragen te stellen, kwa men tot de ontdekking, dat politici soms ook moesten be kennen, dat ze niet alles wis ten. Dat was echt een stukje bewustwording. Bovendien vind ik", ver volgt ze nu, terwijl ze haar lege koffiekopje neerzet en er eens even voor gaat zitten, dat vrouwen in de politiek vaak beter aanslaan dan man nen. Ik denk, dat vrouwen in tuïtief een afkeer hebben van het gebruik van moeilijke woorden. Ze zijn vaak veel Zondag zullen in Middel' burg en Goes ongeveer tegelij kertijd twee koffieconcerten plaatsvinden. Namelijk het Amati-kwartet speelt in de ca fé-lunchroom het Stadhuis in Goes, terwijl in de foyer in de Middelburgse Schouwburg -de pianist Frederic Meinders zal spelen. Het Aimiati treedlt zeer regel matig in koffieconcerten door die gehele provincie op. Dit keer spelen Jacques Holtman en Bidhiard Kilmer viool, Ton Wilmes altviool en Ben de Liglt violoncel, kwartetten van Mozart en Beethoven. Fred'eric Meinders speelt naast piano- werkjes van Chopin, Beetho ven en Bach, ook een compo sitie van de lötle-eeuwse Rus Scrïabin. Een componist die weinig bekend is, toch is er een speciaal Soriabin-concouira, waar Frederic Meindera in 1972 veel waardering ooj^tte. Langzaam maar zeker naderen we het eln'de vah fifet theaterseizoen in Zeeland. Zoals bekend komt als finale de nieuwe musical „Wat een planeet" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink midden mei voor een volle week naar Zeeland (Zeelandtheater en Schouwburg Mid delburg) Voor die tijd zullen er nog wel een paar andere bijzondere dingen gebeuren. We noemen er een paan: Emmy Verhey (viool) en Carlos Moerdijk (piano) bren gen op tweede paasdag een koffieconcert in Terneuzen. C-C.C. ine. komt met zijn afscheidstoernee in Sas van Gent op vrijdag 19 aprdL De onder kritiek staande toneelgroep Proloog brengt „Revue van de Arbeid" op eerste paasdag in Vlissingen. Toneelgroep Podium (ook al lijdend onder niet-tereehte kritiek) komt met „Einde van de reis" naar Hulst op 20 april. Een bijzondere dansgroep uit Zaïre komt op 2-7 april naar Terneuzen, terwijl op dezelfde avond Long Tall Ernie in Breskens speelt Kortom in april. ie. nagiMeéL-waSfr-te dfeteven. commissie- en fractievergade ringen, het doorwerken van de paperassen en het kiezerscon tact. Vooral dat laatste vind ik ergL belangrijk, omdat je er altijd voor moet zorgen, dat je midden in de werkelijkheid blijft staan. En die werkelijkheid is ook, dat ik boerin ben. Als het moet, kan ik wel op een trac tor rijden, maar het hoeft niet, want we hebben gelukkig vol doende personeel. Ik ga ook wel met koffie en broodjes naar het land. Maar de vroe gere romantiek van het boe renbedrijf is er toch niet meer. Dat kan ook niet, want om de in totaal 200 ha. goed te kunnen beboeren, moet je ef ficiënt werken. Het beroep van mijn man speelt zich voor een groot deel thuis af, veel aanloop en telefoon, en als boerin sta je daar middenin en wordt je er zeer bij betrok ken. Ik hoop alleen, verzucht ze, dat ik nog wat tijd over houdt voor m'n hobby's. Ik ben namelijk dol op tennissen en ik ben een echte boeken wurm. Vooral de moderne Vlaamse schrijvers vind ik fijn. Want weet je, die be schermen gewoon onze taal. En vooral hier in dit prachtige land horen we toch een beetje bij België?" Donderdag 4 april 1974 directer. Een typisch trekje in deze mannenmaatschappij is ook de angst voor het ge zichtsverlies. Ze durven meest al niet rondyit te zeggen: ik weet het niet, maar bouwen er eerst een prachtig verhaal om heen'1-. Ze lacht even. „We zul len wel zien hoe het gaat. Ik zal het wel druk krijgen, want niet alleen heb ik éénmaal per maand Statenzitting, maar daarnaast heb ik ook nog m'n Een wat verlate weekendtip: de filmliefhebbers moeten maandagavond beslist afstem men op de BRT die om 20.15 uur de film „Ongewone verha len" vertoont. Het zijn film- schetsen van de bekende re gisseurs Roger Vadim, Louis Jlalle en Federico Fellini. Dit drietal brengt sterren ais Jane Fonda, Alain Delon, Terence Stamp en Brigitte Bardot op het scherm. Reserveer voor het volgend weekend als vast vrijdagavond 5 april, als de BRT om 21.50 uur de film „Bïeafc Moments" uitzendt. Kalm en ongenadig brengt deze 110 minuten du rende film verslag uit over de nietszeggendheid van het da gelijks leven en over het dra ma d'at die nietszeggendheid voor de personages betekent. Een drama in de hand ge werkt door het milieu, door wat de personages zelf zijn lelijk (Pat), gehandicapt (Hil da), gecompliceerd (Peter), oud en ziek (de moeder) en door wat ze vooir elkaar zijn. „Bleak Moments" is een film die men kan situeren dn de richting van de „Free Cinema" uit de vijftiger en zestiger ja ren en waaiÊn ook een realis tische en vaaik troosteloos beeld vam het leven werd op gehangen. De filLm wordt door mtici ook vergeleken met het veel recentere „Family Life! van Kenneth Loach. Maandagavond en dinsdaga vond staat Henk Elsink met zijn dolle solo-acts en liedjes in het Ledeltheater Oostburg en in de Halle Axel. Als u tijdig de bekende te- lef oonnuimmers draait heeft u nog een kansje op kaantjes. Begin volgende week treden voor het laatst dit seizoen de cabaretiers Fons Jansen en Henk Elsink, allebei nog eens op. Dinsdagavond speelt Fons Jansen nog een keer zijn spel letje Kwartetten uit in de Middelburgse Schouwburg.

de Stem | 1974 | | pagina 11