Braziliaanse militairen handhaven dictatuur AMNESTY INTERNATIONA! DOET BEROEP OP GEISEL ERNESTO GEISEL, NIEUWE PRESIDENT VAN DUITSE KOMAF (1) GRACE BIG BAND I Teruggetrokken stem Lutherse generaal Agressiepolitiek Brazilië tien jaar land van „liarde lijn" Afrikaanse grens martelingen Woensdag 3 april 1974 Woensdag 3 april 1974: S Paaswedstrijd voor lezers Kleine Stem VERSIER EEN El EN WIN EEN PRIJS Bjj Pasen horen eieren, de paashaas en natuurlek een vakantie. Allemaal leuke onderwerpen voor een werk stuk. Je kunt bijvoorbeeld een groot paasei versieren en opschrijven wat je van Pasen vindt. Jongens en meisjes, die zin hebben om dit met behulp van de tekening, die op deze pagina staat, te doen krijgen de kans een groot cho colade paasei te winnen. Natuurlijk is het voor kinderen, die nog niet naar de lagere school gaan of er pas opzitten, onmogelijk om een verhaaltje of gedichtje te schrijven- Bovendien kunnen oudere jongens en meisjes meestal beter tekenen. Daar om hebben we voor de wedstrijd drie leeftijdsgroepen en verschillende opdrachten gemaakt. Hier volgen ze: jongens en meisjes tot en met 7 jaar: versier het paasei; jongens en meisjes van 8 tot en met 10 jaar: versier het paasei en schrijf op de regels naast het ei een ver haaltje; jongens en meisjes van 11 jaar en ouder: versier het paasei en schrijf op de regels naast het ei een gedichtje- Uit iedere groep zoeken we de beste werkstukken. In totaal zullen we aan veertig kinderen een prijs geven. Iedereen, die wil meedoen, moet om te beginnen de tekening uitknippen. Als er verschillende kinderen uit één gezin, of hele klassen van scholen wilen meedoen kan de tekening worden nagemaakt. Vervolgens kan iedereen beginnen met het versieren van het paasei. Je kunt het ei gewoon een kleurtje geven, maar het is veel leuker om er andere dingen mee te doen. Vorig jaar, toen we ook een paaswedstrijd hielden kregen we geweldig originele eieren toegestuurd. Om jullie op een idee te breng enzullen we hier een paar voorbeelden noemen. Een jongen maakte een tekening op het ei en vulde deze helemaal op met watten, een meisje maakte allemaal propjes papier en plakte deze op het ei en weer iemand anders maakte van het ei een schilderij waar zelfs een haakje aan zat om het op te hangen. Denk er maar eens over na- Je kunt vast wel iets origineels bedenken- Is het ei klaar dan kunnen de oudere jongens en meis jes met een verhaaltje of gedichtje beginnen. Je kunt hierin bijvoorbeeld vertellen hoe je over Pasen denkt of wat je altijd met Pasen doet- Ben je klaar dan moet je duidelijk je naam, adres en leeftjjd op je werkstuk vermelden. Dus niet alleen op de enveloppe of koker waarin je het stuurt. Heb je dat ge daan dan kun je je werkstuk sturen naar DE KLEINE STEM, REIGERSTRAAT 16, BREDA. Vermeld in de rechterbovenhoek: PAASWEDSTRIJD. Wil je in aanmerking komen voor een prjjs, dan moet je er voor zorgen, dat je werkstuk vóór 10 april in ons bezit is. In De Kleine Stem van 17 april zullen we de prijswinnaars bekend maken. BUENOS AIRES Het is niet waarschijnlijk dat le huidige „harde lijn" van het Braziliaanse he- wind 11a de aanstaande presidentswisseling een noemenswaardige wijziging zal ondergaan. De spe culaties in sommige liberale kringen over een ge lijke versoepeling van het regime houden bij een nadere analyse geen stand. Zelfs lijken vooralsnog reëler de prognose betreffende een nog agressievere opstelling van de militaire dictatuur om de groeien de economische en politieke problemen in de hand te houden. Op 15 maart, j.l. stond ge neraal Emilio Garrastazu Medici de presidentszetel af aan generaal Ernesto Gei- sel. Zjjn ambtsaanvaarding werd tevens een soort top conferentie van rechtse Zuidamerikaanse dictaturen, die de afgelopen maanden en jaren in mee of mindere mate door Brazilië Noord- amerika's rentmeester in dit continent in de economi sche worggreep zijn geno men. Het Braziliaanse regime, dat deze week precies tien jaar be staat, zag terecht in de komst van de generaals Banzer van Bolivia, Stroessner van Paraguay, Pinochet van Chili en ook de Uruguayaanse president Bordaberry een er kenning van zijn grootmacht aspiraties en leidersrol in de Zuidamerikaanse gemeen schap. De komst van bovenge noemde dictators is namelijk meer dan een eenvoudige pro- tocolaire plichtpleging. Gelijk tijdig dat in Brazilië generaal Geisel - uitverkoren door de generaalsclub - de regering overnam, vond in Venezuela de ambtsaanvaarding plaats van de democratisch gekozen president Andrés Pérez. Om de nieuwe president van het olieland Venezuela, dat ook nog een sluimerend grens conflict heeft met Brazilië, niet voor het hoofd te stoten heb ben de meeste andere Zuida merikaanse landen besloten „neutraal" te blijven. Zo stuurde bijvoorbeeld Argentinië naar beide regeringswisselin gen delegaties onder leiding /an ministers. De 85-jarige Geisel, zoon van Duitse emigranten, behoort tot het Lutherse geloof en is de eerste protestantse president in dit vijfde grootste land van de wereld, waar bijna negen tig procent van de ongeveer honderdimiljoen inwoners ka tholiek zegt te zijn. In hoevei- re deze combinatie de positie van het bewind ten opzichte van de katholieke kerk beïn vloedt is moeilijk te voorzien. In bepaalde kringen vreest men, dat Geisel minder hard zal durven optreden tegen de zich snel verradicaliserende kerkelijke leiders en met na me tegen de bisschoppen in Noord- en Centraal-Brazilië die hiet regime, zijn politiek en de heersende structuren steeds feller aanvallen. Geisel is zich bewust van dit dilemma en heeft inmiddels al laten blijken veel aandacht aan de huidige gespannen ver houding tussen kerk en staat te zullen besteden. Zijn doel is om tenminste met een deel van de kerk tot een perma nente dialoog te gex-aken. In dit verband werd in februari jl. reeds een begin gemaakt met gesprekken met het Bra ziliaanse episcopaat. Toen medio 1973 Geisel als opvolger van Garrastazu naar voren werd geschoven, was de nieuwe presidentskandidaat een volslagen onbekende voor 95% van de bevolking, die zelfs met de beste wil van de wereld er niet in slaagde zijn Duitse familienaam correct uit te spreken. Met zijn broers generaal Orlando Geisel (op perbevelhebber van de land macht) en de inmiddels over leden generaal Henrique Gei sel vormde hij de as van wat wel de Pruisische lijn in het leger wordt genoemd. Volgens insiders, was de pro motor van de kandidatuur van Geisel de „filosoof" van de Braziliaanse generaalscluD Golbery do Couto e Silva die BUENOS AIRES Hiernaast publiceren wij het eerste van een drie tal artikelen over Brazi lië van de hand van on ze correspondent aldaar, .los Schurink. Aanleiding tot deze kleine serie zijn het tienjarig bestaan van het huidige harde regi me dat wellicht nog harder zal worden' cm de recente presidents wisseling, waarbij gene raal Emilio Garrastazu Medici de presidentszc- tel afstond aan generaal Ernesto Geisel. Laatste aanleiding tot deze pu- blikaties waardoor men zich wat meer in dit op vier na grootste land ter wereld kan verdiepen, is het feit, dat deze week liet Brazilië-Tribunaal in Rome zetelt. neraal Geisel niiet tot deze groep, hoewel hij een aantal ideeën ervan wel zou delen. Verwacht wordit dat Geisel geen fundamentele wijzigin gen zal brengen in de huidige Braziliaanse politiek ten op- .iohte van Afrika. Geisel lijkt er" weinig voor te voelen het risioo van een soort „Vietna mees avontuur" in de Portuge se koloniën te willen lopen. Zo lang het kan zal Brazilië liefst niet al te opvallend Portugal blijven steunen en gelijktijdig bilaterale overeenkomsten pro beren te sluiten met de onaf- hankelijKe Afrikaanse staten. Gezien de weinig principiële nouddnig van verschillende voormalige koloniën in Afrika ziet het er voorlopig niet naar uit dat Brazilië op korte ter mijn een definitieve keuze zal behoeven te maken. Zo kon onlangs Brazilië het zich zelfs veroorloven in de Verenigde Naties met Griekenland, N.-Amerika, Bolivia, Spanje, Paraguay en Portugal te stem men tegen een motie waarin de Portugese bezetting van Guinea-Bissau werd veroor deeld (93 landen stemden voor, 30 onthoudingen, zeven tegen). van Castelo Brancn naar het noordoosten gestuurd om een onderzoek in te stellen naar herhaalde klachten over de misdaden waarvan het vierde legerkorps werd beschuldigd. „Iedere schoenpoetser van Re cife", aldus Brazilic-kenner Paulo Schilling, „wist dat in de onderkomens van het vier de leger, ondier bevel van de kolonels Bandeira en Ibdapina, op grote schaal werd gemarteld en gedood. Toch luidde de conclusie van Ernesto Geisel: „Er wordt niet gemarteld". - Zijn optreden in de Militaire Hoge Raad was voor zijn poli tieke tegenstanders zonder mededogen. - Tijdens de verwikkelingen rond het aftreden van presi dent Janio Quadros liet Geisel zich als secretaris van het op perbevel van de strijdkrachten reeds kennen door zijn „har de" opstelling. De militairen sprakenhet veto uit over de opvolging dioor de populaire vice-president Joao Goulart Toen de linkse gouverneur Le- onel Brizola uit protest hierte gen een massamobilisatie sti muleerde, zou het Geisel zijl geweest die besloot het paleis van de gouverneur te bombar- deren, zonder dat het bevel evenwel werd opgevolgd. De nieuwe president krijgt aan zijn zijde als vice-presi dent generaal Adalbert» Perei- ra dos Santos, die qua hard heid Zo mogelijk Geisel nol klopt. Met dit duo heeft de tandimacht zijn hegemonie over de ludhfimaoht en de ma- x-ine (die de vorige vice-presi dent moohit leveren) nog ver der geaccentueerd. jos schurink met zijn in 1952 geschreven boek „Aspecten van de geopo litiek van Brazilië" (pas in 1957 uitgegeven) de grondsla gen legde voor de huidige ex pansieve en agressieve buiten landse politiek van het mili taire bewind in Zuid-Amerika, en waarin hij onder andere tot conclusies komt als: dat de „strategische grens" (frontera viva, staat er letterlijk) van Brazilië „ten zuiden ligt van waar nu nog Uruguay reilt en zeilt"! Generaal Golbery, die inmid dels tot de rechterhand van Geisel is benoemd, is tevens degene geweest die in 1964 de beruchte nationale veiligheids dienst op poten zette. Na zijn politiek-militaire activiteiten verleende hij als president van Dow Chemical in Brazilië rechtstreeks zijn diensten aan xet Noordamerikaanse kapi taal. Met deze directeui van een Amerikaans concern-onderdeel aan zijn zijde blijft er van de „nationalistische" image van Geisel -opgebouwd toen hij tot juli jl directeur was van de staatspetroleummaatsdhap- pij Petrobas weinig over. Overigens moet die „nationa listisch# mythe" van de ex- Petrobas-dix-ecteur met een korrel zout worden genomen. Het was tijdens zijn periode dat de xnvestei-ingen voor olie- onderzoek -afnamen en. de winstgevende petrochemische sector vrijwel geheel in bui tenlandse handen kwam. De beperkte interne markt in Bi-azilië (ruim vijftig miljoen Brazilianen sukkelen tegen de bestaansgrens aan) en het vooralsnog blijven toestromen van buitenlands kapitaal ma ken dat het economisch model stexk afhangt v.an het ontdek ken van nieuwe en het uit breiden van bestaande max'k- ten. Het veroveren van Afrikaanse markten is in dit verband een van de doeleinden die het Braziliaanse sub-imperialisme zich voor de nabije toekomst heeft gesteld. Vorig jaar kwa men de tegenstellingen die hierover binnen het dictatoria le systeem bestaan duidelijk aan de oppervlakte. De ene ■jroep wil Afrika penetreren via de „natuurlijke toegan gen", waaronder Rhodesië, Zuid-AJjrika en de Portugese koloniën worden verstaan. Tot deze groep beihoren secto- ren rascistisdhe en fanatieke (Ir/lp pp officieren die behalve het zen- den van oorlogsmateriaal en adviseurs in het kader van de zogeheten dubbele nationa liteitsovereenkomst tussen Portugal en Brazilië nu óók op omvangrijke schaal Brazili aanse troepen naar de Portu gese koloniën willen sturen. Wat gematigder maar ook tot deze groep behoren financiële kringen in met name Sao Pau lo en de technocraten van mi nisterie van Financiën die wei nig perspectief zien in de be perkte markten van de for meel onafhankelijke Afrikaan se landen, waar bovendien te- sterke Westeuropese vloeden bokst. moet worden opge- „De Zuid-Atlantische Oceaan moet een Braziliaanse zee zijn", „de blanke suprematie of wei de westerse, christelijke beschaving op het zuidelijk halfrond moet worden verde digd" en „met steun van Zuid- Afrika penetreren in het zo begeerde zuidpoolgebied" zijn voorts de wat griezelige stel lingen waarvan diverse stro mingen binnen deze groep zidh al dan niet met zoveel woorden bedienen. Voor zover bekend behoort ge- Wat betx-eft de binnenlandse politiek zijn er evenmin grote koerswijzigingen van Geisel te verwachten. De trieste lijst van slachtoffers van de mili taire dictatuur zal ongetwij feld nóg langer worden, het gegil in de martelkamers zal aanhouden, de parapolitionele doodseskadrona zullen onge stoord blijven opereren etc. Deze sombere verwachtingen zijn behalve op bovenstaande ook op tal van andere antecen- denten gebaseerd, waarvan we er enkele zullen aanhalen. - In zijn eerste toespraak als presidentskandidaat boorde Geisel de kleine hoop op een eventuele liberalisatie of ge leidelijke terugkeer naar een democratie de grond in. Hij noemde het handhaven ran de „veiligheidsmaatregelen" zelfs essentieel voor de economische ontwikkeling van het land. Voorts erkende hij dat Brazilië door interne en externe facto ren een moeilijke periode te gemoet gaat en vroeg „begrip van alle goede Brazilianen", die hij op zijn beurt „orde en stabiliteit" beloofde. - Geisel werd toen hiij chef was van het militaire kabinet LONDEN (AFP) „Amnesty International" heeft de nieuwe president van Brazilië, generaal Geisel, verzocht om •vrijlating van alle politieke gevangenen in Brazilië. In een brief aan Geisel spreekt de organisatie tevens de hoop uit, dat de burgerrechten van duizenden tegenstan ders van het bewind, die reeds twee jaar lang vervallen zijn, weer aan deze tegenstanders teruggegeven worden. Bij de brief is een stuk gevoegd over 210 politieke ge vangenen, „die onder mysterieuze omstandigheden zijn ge storven toen zij onder politiebewaking waren". w Terwijl deze week in Rome het Brazilië-tribunaal wordt gehouden, voert Amnesty International een internationale actie voor algehele amnestie van politieke gevangenen in Brazilië. DE muzikale explosie in 1 in en rond San Francisco x het (late) antwoord van An rika op de vloedgolf van gel.se popgroepen (Beat) Stones enz.) die de wer| overstroomde. In oude her huizen in de wijk Ilaight-4 dury (San Francisco) woe den artiesten, van-huis-wegj pers en ander gespuis dat mee wilde draaien in de stroomlijnde Amerikaaï maatschappij. Popgroep schoten als paddestoelen de grond. Ze speelden in clu en op gratis concerten in openlucht. De groep die eerst wereldbekendheid haai! was de Jefferson Airplane, 1965 opgericht door folkstng Marty Baiin. Het platensucces van de Je: ferson Airplane is vooral danken geweest aan Gra Slick, die de oorspronkelij: zangeres Signe Toly Anderso: verving en daarvoor haar ei gen groep de Great Societ; verliet. Met „Somebody to lo ve" en vooral met het doo Grace geschreven „White rab bit" maakte de Airplane direc twee hits en de elpee „Surrea listic Pillow" zongde in he begin van 1967 voor de groti doorbraak. Met hun „acld-rock", een fe en ondooi'zichtig geluid en hut pleidooi voor absolute vrijheic en een zachte revolutie maak ten de Airplane-mensen voora indruk op de grote popfesti vals in Monterey, Woodstock en ons eigen Kralingse Bos. De glorietijd van de groep Is voorbij. Oprichter Mart.v Baiin hcel't zich teruggetrokken. Steeds meer raakte hij op de achtei'grond. Airplane-leden Paul Kantner en Grace Slick bepaalden langzamerhand hel gezicht van de band en zij bleven en blijven nog steeds activiteiten ontwikkelen. Grace en Paul besloten sa men door het leven te gaan en betrokken met hiun kind China (het zou eerst „god' heten, met een kleine letter) een ka pitale woning in Marin County aan de Stille Oceaan. Het he renhuis in Frisco werd inge richt als hoofdkwartier en stu dio van de nieuwe Grunt-pla- tenmaatsohappij. Jefferson Airplane werd big business. Manager Bill Thompson kreeg de zakelijke leiding van „Grunt" die het Paul Kantner en Grace Slick mogelijk maakte met vrienden en ken nissen hun ideeën te verwe zenlijken op het gebied van muziek, film, video en wat het duo nog meer te binnen mag schieten. Hun privé-woning (betaald door RCA die hun platen blijft vei'spreiden) werd voorzien van een studio. Door middel van een televisie-circuit hou den zij alle kamers (vooral die van de kleine China) in de gaten. De gouden plaat die (Van onze rtv redactie) DELFT Big-band liefheb bers moeten dinsdagavond de 23ste april naar Delft toe. De persooneclsvereniging van de Delftse TH organiseert flan een big-band festival KAREL EYKMAN: DE EERSTE MENSEN en DE JONGEN EN HET MEISJE fuitg. Moussault - per deel 14,80) De t.v.-serie Woord voor Woord was aanleiding tot de uitgave van deze boek jes. Bq ex-g fyne tekeningen van Bert Bouman vertelt Eykman daarin voor jonge kinderen het verhaal van 4-dam en Eva en het Hoog lied. Zeer vrije parafrases, me>t een soms wat te mora liserende ondertoon, maar de geest van de verhalen komt goed over. Zij, die aioh in deze tiv.-serie her kennen zullen van deze koekjes plezier kunnen hebben.

de Stem | 1974 | | pagina 16