Vermeulen: „Rol van underdog ligt ons het best VEEL GELD VOOR STERREN VAN DUITSE ELFTAL \SRV Fransz de tweede plaats Haïti en Zaïre maken indruk op de Europese bondscoaches WK '74 SRVcaeaodrank KRITIEK OP ZALAI INTERESSE AJAX VOOR DUSBABA INVASIE VAN UTRECHTERS IN DEN BOSCH FLUITCONCERT VOOR BRAZILIË Evert Theunissen columnist bij Stien Baas raakt wereldrecord op 1500 meter kwijt aasi Averlna Woensdag 3 april 19/4 ZELFVERTROUWEN BIJ NAC VOOR BEKERDUEL (ADVERTENTIE!) lucifersmapje bij aankoop van (Van onze sportredactie) BREDA Woensdagavond maken de vier overgebleven ploegen in de vaderlandse bekerstrijd uit wie 1 mei de finale van het bekergebeuren in het Feyenoordstadion zul len betwisten. Opvallende aanwezige in bet gezelschap is het Bredase NAC, de ploeg die vorig jaar NEC in een adembenemende finale met 20 versloeg en die dit seizoen on danks matige prestaties in de competitie en de nog steeds aanwezige degradatiezorgen er toch in is geslaagd om zich naast Ajax, PSV en FC Utrecht bij de beste bekervier te scharen. Een niet geringe prestatie van de Bredanaars die woensdagavond in De Vliert in Den Bosch FC Utrecht als tegenstander ontmoeten. (Van onze sport redactie BREDA De belang stelling ia Utrecht voor het bekerduel tegen NAC schijnt overweldi gend te zijn. Volgens de laatste berichten zijn er in de Domstad al meer dan vijftienduizend kaarten verkocht. „De Bredase berichten zijn iets minder optimis - tisch", aldus NAC-secre- taris Eugène Lenmens. „Maar dat zijn we wel van onze supporters ge wend. Die wachten al tijd tot het laatste mo ment. Maar ais ze er moeten zijn, zijn ze er. Daarom Verwacht ik ook dat woensdagavond ln Den Bosch nog veel NAC-supporters aanwe zig zullen zijn De wedstrijd, die ge speeld wordt in het sta dion De Vliert' begint om 20.30 uur. Bij NAC speelt Henk van Roolj, die zondag te gen Roda een zware blessure opliep, ln ieder geval mee. Van Rooij werd toen hij op de grond lag, door een Ro- da-verdediger ln de rug getrapt. De zwaar om zwachtelde Van Rooij verklaarde, na door mas seur Gerard van der Wiel behandeld te zijn, ln ieder geval fit genoeg te zijn om tegen FC Utrecht te kunnen spe len. Al te druk hebben de Bre danaars zich over het komen de bekerduel nog niet ge maakt. De oompetitie is het allervoornaamste, is de stelre gel die in NAC-kringen over heerst. Duidelijk bewijs van deze opvatting zijn Daan Schrijvers en Frans Vermeu len die, heerlijk relaxend na een weldadige sauna, nakaar ten over het zwaarbevochten gelijke spel tegen Roda JC. In dit gespreksthema was voor FC Utrecht (nog) geen plaats. „Wij hebben nog niet over de wedstrijd van komende woensdag gesproken", stelt Daan Sdirijvers. „Dat vind ik overigens een logische zaak, want we hebben meer belang bij de competitie, dan (bij de bekerwedstrijd. Wij komen woensdagmiddag om vijf uur bij elkaar en reizen dian naar Den Bosch. Als je weet dat Ajax vanmiddag in trainings kamp is gegaan, dan zit er nogal wat verschil in de wijze van voorbereiding". „Maar", vult Frans Vermeu len aan, „funest hoeft dat niet te zijn. NAC voelt zich altijd het beste ln de rol van under dog. Wij hoeven niet per se te winnen en wanneer NAC met deze instelling in het veld kan komen, worden er altijd de beste prestaties geleverd. Kijk maar naar verleden jaar. Spar ta en FC Den Haag moesten winnen. Tegen zulke ploegen voetbalt NAC op zijn best". Uit de woorden van de bei de routiniers blijkt wel dat ook voor FC Utrecht geen overdreven angst bestaat. „Waarom zouden we ook", zegt Daan Schrijvers. „We zijn al vier weken ongeslagen. In deze vorm moeten we ook van FC Utrecht kunnen winnen. Sterker nog: ik ben er van overtuigd dat NAC woensdag de bekerfinale haalt". Deze krasse uitspraak is te kenend voor het zelfvertrou wen van twee spelers, van wie nog niet zo lang geleden werd gedacht en geschreven clat ze verloren waren voor het eredi visievoetbal en die nu, lang zaam naar hun oude ritme groeiend hebben bewezen hun plaats nog ten volle waard te zijn. „Alleen al om te bewijzen dat ik nog niet was afgesehre- (Van onze correspondent) BONN Met het maken van reclame voor Philips en ande re firma's verdient de West duitse voetballer Günter Net- zer in de ruim twee maanden voor de wereldkampioenschap pen een „extraatje" van ruim 300.000 gulden. Ook Franz Beckenbauer en Gerd Müller kunnen in dezelf de periode een nagenoeg even hoog bedrag naar de spaar bank brengen. Deze lucratieve contracten werden kort voor de interland tegen Schotland afgesloten. Agenten van reclamebureaus bestormden het drietal als het ware om hen te bewegen voor de firma's, die zij vertegen woordigen, reclame te maken. Hierbij kregen de voetballers de verzekering, dat zij op mil joenen kunnen rekenen wan neer het Westduitse elftal we reldkampioen wordt. Beckenbauer, Netzer en Muller zijn zo favoriet, omdat zij zeker zijn van een plaats in het elftal van de Bondsre publiek voor alle wedstrijden van de wereldkampioenschap pen. Daarenboven genieten zijn ook buiten de kringen van de eigenlijke voetbalfans zulk een grote populariteit, dat zij tot de „hogere kringen" of wat men daar onder ver staan mag, gerekend worden. De overige spelers van het Westduitse elftal verdienen met het maken van reclame bedragen van „slechts" tussen de 40.000 en 80.000 mark. De genen, die ook bij alle wed strijden voor de WK van de partij zullen zijn, kunnen na derhand hun prijs echter aan zienlijk verhogen. De drie topverdieners onder de Duitse voetballers hebben zo langzamerhand hogere inko mens dan directeuren-generaal van grote fabrieken. Met inbe grip van premies beuren zij elke maand een bedrag van om en om de halve ton. Het enige verschil met de grote verdieners in de industrie is, da* de voetballers het in een bepaald aantal jaren waar moeten maken. Aan het slot van hun carrière is hun bedje dan echter wel voor de rest van hun leven gespreid, want met hun vermogens springen zij om als zuinige financiers. FRANS WENNEKES ven, was het de moeite waard om terug te vechten", aldus Schrijvers die toegeeft vooral in het begin door zijn pessi mistische uitspraken deze ge- dachtengang in de hand te hebben gewerkt. „En al zijn we nog niet op het oude niveau, wat we even tueel aan wedstrijdritme missen, compenseren we toch door ons inzicht", stelt Frans Vermeulen. Overigens beseffen de NAC- verdedigers wel dat ze het te gen de stormrammen Van Veen en Van Maurik van FC Utrecht niet gemakkelijk zul len hebben. Schrijvers: „Uiter aard zal het moeilijk worden, maar dat is nog geen reden om bang te zijn. In de combi natie moet Graaumans tegen Van Maurik opgewassen zijn en in de lucht moet Ik hem pakken. FC Utrecht zal ons niet van de bekerfinale afhou den". zuivelservice^H 9 Frans Vermeulen: „Als we niet persé hoeven te winnen, spelen we op ons best". RIO DE JANEIRO (SID) Wereldkampioen Brazilië is zondagavond in Rio de Janeiro aan een nederlaag ontsnapt te gen Mexico. De Brazilianen, die een gemakkelijk oefen wedstrijdje hadden verwacht, konden met de grootste moeite een gelijkspel van 11 be werkstelligen. In het immense Mairacana- stadion moesten 85.000 toe schouwers verbijsterd toezien, hoe Mexico die strijd beheerste en die girote sterren van Brazi lië geen sohijn van kaïns gaf. Drie minuten na de rust maakte Jairzinho de-openings treffer, maar zes minuten la ter had Mexico zijn antwoord klaar. Linksbuiten Ramos Manzo profiteerde van een fout in de Braziliaanse defen sie B moment geheel in elkaar en werd door de Mexicaanse aan vallen in defensief opzicht to taal dol gedraaid. Het geluk was echter aan de kant van de gastheren, want Horacio schoot tweemaal tegen de paal. In de slotfase kreeg Borja twee schitterende kansen, maar Le ao, doe een povere indruk maakte, stond telkens op de juiste plaats. Onder oorverdo vende fluitconcerten veriiet Brazilië het veld. en passeerde doelman Leao. Brazilië klapte vanaf dat Baantitelstrijd in Amsterdam DEN HAAG (ANP) De Nederlandse wielerkampioen schappen op de baan voor profs, amateurs en dames zul len in 1974 in een tijdsbestek van vier dagen (22 t.m. 25 juli) worden afgewerkt op de Amsterdamse stadionbaan. Al leen de titelstrijd voor profs over 50 kilometer en de ploeg achtervolging voor amateurs zullen buiten die periode val len. De KNWU heeft tót concen tratie in tijd en plaats beslo ten omdat de gevolgde han delwijze van de afgelopen ja ren (titelstrijd uitgesmeerd over een lange periode en over verschillende banen) als ongewenst is ervaren. De data van het vierdaagse toernooi te Amsterdam zijn zodanig geko zen dat zij vallen na de weg- kampioensehappen, de Ronde van' Frankrijk (27 juni - 21 juli), de wereldkampioen schappen voor junioren, maar ruim voor de strijd om de wereldtitels van 14 tot 25 au gustus in Montreal. In het pro gramma voor de baankampi- oensohappen is de achtervol ging voor profs zodanig ge plaatst dat de renners, die op dit nummer hun uitzending naar Montreal willen verdie nen, toch kunnen deelnemen aan „het Wonder van Obbic'nt" (23-7); en „de Acht van Chaam'"(24-7). Het programma voor de baankampioensehappen 1974 Is: 22 juli (13.30 uur): profs: kwalificatie achtervolging; amateurs: kwalificatie en kwartfinales achtervolging, se ries en herkansing sprint. 22 juli (20.00 uur): profs: kwartfinales achtervolging; amateurs: sprint tweede ronde en herkansing; dames: sprint tot en met finale. 23 juli (20.00 uur); ama teurs: sprint en achtervolging tot eji met finale; dames: kwa lificatie en kwartfinales ach tervolging. 24 juli (20.00 uur): ama teurs: stayers finale; tandem tot en met finale: dames: ach tervolging tot en met finale. 25 juli (14.00 uur): ama teurs: 1000 meter tijdrit. 25 juli (19.30 uur): profs: finale stayers, achtervolging en sprint tot en met finale; amateurs: 50 kilometer. Het programma voor de res terende kampioenschappen op de baan is als volgt: profs: 50 kilometer: 4 juni te Alkmaar; amateurs: ploegachtervolging: 27 juni en 4 juli te Amster dam. Junioren: op 11 en 13 (Apeldoorn) en 20 juni (U- trecht). (Van onze sportredactie) HILVERSUM In de strijd om de Eddy PG-trofee, georga niseerd door de redactie van Studio Sport Is FC Amster dam-speler Jan Fransz van een gedeelde derde plaats opge rukt naar de tweede plaats. Hij verdrong daarmee FC Twente-doelman Piet Schrij vers, die een plaats zakte. Na de wedstrijden van het afgelo pen weekeinde ziet de stand aan de kop van de ranglijst er als volgt uit: (tussen haakjes het aantal wedstrijden en het toegekende puntentotaal) 1. Jongbloed (FC Amsterdam), gem. 7.72 (28-216); 2. Fransz (FC Amsterdam), gem. 7.52 (27-203); 3. Schrijvers (FC Twente), 7.50 (26-195); 4 en 5. Neeskens (Ajax) en Thie (FC Den Haag), 7.46 (28 209); 6. Krol (Ajax), 7.43 (28-208); 7 en 8. Van Ierssel en Pah-1- platz (FC Twente), 7.39 (28- 207); 9. De Jong (NAC), 7.37 (27- 199); 10. Doesburg (Sparta), 7.32 (28-205); 11. Edström (PSV), 7.3 0(26- 190); 12. Blankenburg (Ajax), 7.29 (27-197); 13. Wilidibret (AZ '67) 7.28 (28-204); 14. Notten (FC Twente) 7.25 (28-203); 15. Flinkevleugel (FC Amster dam), 7.24 (25-181); 16 en 17. V.d. Kuylen (PSV), en Vosmaer (Haarlem), 7.21 (28-202); 18. Jansen (Feyenoord), 7.20 (25-180); 19. Thijssen (FC Twente), 7.14 (28-200); 20. Olsen (FC Utrecht), 7.12 (25-178); (Van onze sportredactie) DEN HAAG Evert Theunissen, de huidige trainer van FC Den Haag, die aan het einde van dit seizoen vertrekt („Ik heb contact met twee eredivisieclubs; meer wil ik nu nog niet kwijt".), zal tij dens het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in West-Duitsland optreden als columnist voor het Parool. Theunissen, die indertijd als sportjournalist werkzaam was bij deze Amsterdamse krant, zal zijn visie geven op groep 1 met West-Duitsland, Oost- Duitsland, Chili en Australië. 21 tm. 23. V.d. Merkt (FC Amsterdam), Suurbier (Ajax), Willy v.d. Kerkhof (PSV), 7.10 (28-199); 24 tm. 26. Van Hanegem (Fey enoord), Nygaard (AZ'67) en Lubse (PSV), 7.07 (28-198). ALMA ATA (TASS) De Russische schaatsenrijdster Tatjana Averina heeft maan dag in Alma Ata het wereld record op de 1500 meter ver beterd. Zij kwam uit op een tijd van 2.14,0, hetgeen 1,8 se conde beter is lan het oude record van de Nederlandse Stien Baas (2.15,8), dat geves tigd werd op 15 januari 1971 in Davos. Ook Tatjana Sheleova wist met 2.15,16 onder het oude record te blijven. De tijd van Averina is evenwel nieit de beste ter wereld. Een andere Russin, Galina, reed eerder 2.13,4, maar die tijd werid niet als wereldrecord erkend. (Van onze sportredactie) DEN HAAG John Dus baba, de zeventienjarige voorstopper van FC Den Haag, verheugt ztcih in de belangstelling van Ajax. Een contaciman .van Ajax heeft hem gepolst over zijn interesse voor die Amster damse club. „Ik wacht af wait FC Den Haag doet", zegt Dusbaba, die onder dleze ontwikkeling erg rustig blijft. Eerder had FC Amsterdam geïnformeerd maar de Hagenaar. FC Twente schijnt te azen op Martien Jol, eveneens van FC Den Haaig, voor wie de En- schedeérs ook vori'g jaar al be langstelling toonden. Joop Korevaair, linkerverdedl- ger van FC Den Haag, ver- keent in onzekerheid over een eventuele transactie naar PSV. Er zou sprake zijn ge weest bij eerdere geruchten van een pseudo-contactman. VOETBAL: Spairta zal zijn thuiswedstrijd tegen PSV twee dagen eerder spelen. De wedstrijd, die op het program ma staat voor 15 april (tweede paasdag) wordt op paaszater dag gespeeld. De Rotterdamse vereniging wil proberen ook de andere twee thuiswedstrij den, die nog moeten plaatsvin den, tegen MW en Go Ahead Eagles op zaterdagen vast te stelen. HEERENVEEN (ANP) Henk Zoetendal heeft het be stuur van Heerenveen ver zocht ontheven te worden van zijn contractuele verplichtin gen per 1 juni. Zoetendal heeft een contract voor twee jaar, dat pas na het volgende seizoen afloopt. Als reden voor zijn verzoek heeft Zoetendal moeilijkheden met trainer Laszlo Zalai genoemd. Een groep van vijftien spelers uit de A-selectie heeft per brief het bestuur van Heerenveen doen weten niet gelukkig te zijn met bepaalde facetten trainingsopbouw en begelei ding in de werkwijze van Zalai. De groep vindt niet dat Zalai vervangen moet worden, maar meent dat door bepaalde maatregelen de sfeer kan wor den verbeterd. FRANKFURT De nationa le ploeg van Haïti zou wel eens voor de grootste verras sing tijdens het komende wereldkampioenschap voet bal in West Duitsland kun nen zorgen. Dit is onder an dere op te maken uit hetgeen Azeglio Vicini, tweede bondscoach in Italië, de afge lopen week tijdens zijn „ont dekkingsreis" in Port au Prince heeft moeten consta teren. Vicini zag namelijk de ploeg van Haïti twee maal in actie. Twee ontmoetingen die in totaal slechts één winst punt voor de spelers uit Haï ti opleverden. „Maar'zegt Vicini, „het spel van Haïti in de oefenwedstrijden tegen Uruguay was voor mij een openbaring. Uruguay speelde beslist niet slecht, in bepaal de perioden van de strijd was de ploeg zelfs erg sterk, maar desondanks bleef Haïti defensief overeind. Het grootsté gevaar bij Haïti komt van de beide vleugel spelers. Ze zijn niet alleen erg snel, maar het zijn ook nog erg sterke knapen, die geweldige schoten in hun be nen hebben". Vicini vindt de ploeg van Haïti op dit moment dan ook even sterk als de elftallen van Chili en Uruguay, die hij eerder in actie heeft gezien. „Technisch valt er nog maar erg weinig op het spel van de meeste internationals van Haïti aan te merken. Tac tisch zijn er nog wat onvol maaktheden, maar in de ko mende zes oefenwedstrijden tegen Zuideamerikaanse en Europese ploegen, zal zeker ook dit onderdeel^ van het voetbal bij de Haïtianen op een hoger plan komen te staan'aldus Vicini. De Joegoslavische coach Mu- janic heeft een groot aantal wedstrijden om de Afrikaan se voetbalbeker bijgewoond. Zijn aandacht ging voorna melijk uit naar het spel van Zaïre, met Brazilië en Schot land tegenstander van Joe goslavië in de eerste finale ronde. Ook voor Miljanic had de reis naar Kaïro een sensa tie gebracht. Hij: „Ik had wel gehoord dat het Afri kaanse voetbal de afgelopen jaren met sprongen was vooruitgegaan, maar dat men in vele opzichten al zover gevorderd was, heeft me toch erg verbaasd. Zaïre heef* een ploeg met super snelle spelers, en vooral mijn verdedigers zullen het moei lijk krijgen om die voetbal lers onder controle te hou den". ■ör Voor de nationale ploeg van Joegoslavië is opnieuw een extra trainingsperiode op het programma geplaatst. Van 4 tot 14 april worden alle se lectiespelers in Split bij el kaar geroepen. De Braziliaanse coadh Mario Zagalo zal tijdens de oefen interland van komende zon dag tegen Mexico, niet kun nen beschikken over drie van zijn huidige topsterren. Aanvoerder Karlos Alberto is nog altijd ziek, terwijl Jairzinho en Paulo Cesar ge blesseerd zijn. Zagalo heeft echter al gezegd dat deze spelers opnieuw aan de se lectie worden toegevoegd, wanneer zij weer speelklaar zijn. „Hun plaatsen blijven open", verkondigde Zagalo in Rio de Janeiro. De Argentijn Yazalda, die als speler van Sporting Lis sabon met een totaal van 39 doelpunten al duidelijk favo riet is om aan het eind van het seizoen gekozen te wor den tot topscorer van Europa, kan zich niet in alle rust op het wereldkampioenschap voorbereiden. En daar maakt de Argentijnse voetbalbond zich grote zorgen over. Wat is namelijk het geval? Real Madrid heeft Yazalda een geweldig financieel aanbod gedaan om van club te ver anderen. Wanneer Yazaldo naar Madrid komt dan ont vangt hij van Real een hand geld van ruim drie miljoen gulden. Het bestuur van Sporting, waarmee Yazalda thans over een contract on derhandelt, kan de Argentijn niet zo veel betalen. Door ai deze financiële problemen heeft Sporting thans besloten dat Yazalda niet meer in oe fenwedstrijden voor het Ar gentijns elftal mag uitkomen. Argentinië speelt overigens op 21 april een oefenduel tegen Brazilië. Deze wedstrijd, lie wordt gespeeld in het nieu we stadion in de Braziliaanse hoofdstad, levert de Argen tijnse voetbalbond een be drag op van ruim 110.000 gulden. Het ziet er naar uit dat Joao Havelange, de president van de Braziliaanse voetbalbond, de opvolger zal worden van Sir Stanley Rous, FIFA-pre- sident. De „verkiezingscam pagne' die Havelange vooral bij de Afrikaanse en Zuida- merikaanse voetbalbonden heeft gehouden, bracht vour hem het verheugende feit, dat hij tijdens het FIFA-con- gres in Frankfurt 11 juni dit jaar) zeker kan rekenen op 70 van de 139 stemmen, In Europa beweren nu boze tongen dat Havelange de no dige steekpenningen heeft uitgedeeld om zo sterk in de gunst van een groot aantal voetballeiders te komen. In Frankfurt is dinsdag weer eens bewezen dat ook tijdens de trainingen van de natio nale ploegen de spelers nog altijd aan de clubbelangen denken. Zo gaf de Westduit se bondscoach Helmut Schön een aantal van zijn spelers de opdracht om op doelman Maier strafschoppen te ne men. Eén speler onttrok zich aan deze opdracht: Topschut ter van Borussia Mönchen- gladbach Jupp Heynckes. Oor zaak van deze weigering: „Ik ben niet van plan", aldus Heynckes, „om Sepp Maier vertrouwd te maken met de manier waarop ik strafschop pen neem. Mogelijk moet ik in de competitie nog eens een penalty op hem nemen. En dan weet hij precies in welke hoek ik meestal de ballen schiet' JACK ARENTSEN.

de Stem | 1974 | | pagina 13