J OP Gepensioneerde: „We maken ons te vaak kwaad" ZO ZI1N ONZE N BMCDIKKEDEURENBUS Wat doet een Belgische, als ze Britse regering ontkent contact met Littlejohns BRITSE ZAKENBONZEN PENDELEN IN EEN PALEISJE OP VIER WIELEN Letterkundige Van Leeuwen overleden re week indelsprijzen >ER KILO Sabena spreekt uw taal, Worldwide Nuookspecialist inbadmode Amerikaanse bisschoppen bijeen Liturgische gewaden „in Oud-premier P. de Jong naar West en Chili NEERLANDS DUURSTE CABARET d Fonds voor politie in Zuid-Afrika binnenland buitenland WfMfllMMlM'yilllil1 tUIMTE TE HUU DONGEN heil [iestook service hele kilo 14,10 hele kilo 12,10 hele kilo 11,40 hele kilo 9,90 hele kilo 9,10 hele kilo 6,00 hele kilo 5,80 hele kilo 9,80 hele kilo 9,50 hele kilo 9,10 hele kilo 8,70 hele kilo 7,00 hele kilo 8,90 hele kilo 8,50 hele kilo 5,80 hele kilo 9,50 hele kilo 3,50 hele kilo 4,50 Secretaresse Tapijt IVltóuw vanaf 1 april: r GoBeigian.G N/Jët de Sabena twee maal - per week naar Djakarta SABENA Rome wil zorg voor uitgetredenen door:greet buchner Overval op speelzaal in Londen Botsing en files op vluchtstrook Schadevergoeding oorlog 'IA-'18 Verplichte zieken fondsverzekering papiep foor uw pen Verkiezingsuitslag Metselen Dinsdag 2 april 1974 V- n a B^~ \V pile ruit op donker fond, je nieuwe voorjaarsdas. [oppervlak 340 m2 |rwarming met oliestook yam. gas en eleetriciteit der licht platdak Ir No. 26276 van dit blad. )p korte termijn Inige Irden belast met de controlewerkzaamheden okte verwarmingsinstallaties lijk in het rayon Jnachtig zijn. dienen een opleiding te T.S.-niveau, niet ouder te 15 jaar, een goede pche kennis te bezitten en sbben met genoemde |smede zijn van rijbewijs B-E. richten aan: pk Service B.V. Doorn van 't mes Vers van 't ON 01600-3 25 91 -TEL. 01650-37105 10 per kilo excl. 4% B.T.W. exel. 4% B.T.W. xd. 4% B.T.W. emaakt. van 't mes Vers van '1 111 „Inderdaad, er ls nogal zo een en ander veranderd in on ze houding tegenover de me demens. Al moet ik er al di rect bij zeggen, dat er onder mijn leeftijdgenoten nog heel wat zijn, die hoffelijkheid en hulpvaardigheid ails een van zelfsprekendheid beschouwen. Maar die dateren dan ook uit de tijd toen de moeders nooit vermanen. „En denk er om, dat vermanen „En denk er om ,dat je met twee woorden spreekt". Die op hun eerste dansles leerden hoe ze de meisjes ten dans moesten vragen en hen na de dans naar hun plaats terug moesten geleiden. Maar omdat ze nu soms andervin den, dat hun hoffadjkheidheid en voorkomendheid bij ande ren, in het bijzonder bij jon geren, overkomt als kouwe drukte om het woord be kakt dan maar niet te gebrui ken, worden die ook al wat losser, wat slordiger, zou ik eigenlijk moeten zeggen". Onze gastheer, oud-procura tiehouder van een bekende bankinstelling heeft het, als hij over leeftijdgenoten spreekt over de categorie be jaarden zo in de buurt van de zeventig. Hij ontvangt ons in een interieur, dat aan een Sterreclame voor koffie doet denken. Zelfs de op een mooi kussen soezende poes ont breekt niet. Zo min als de koffie, geschonken door een dametje, dat elk kind zo als grootmoeder zou willen heb ben. Natuurlijkzo gaat hij verder, „ontkomen mijn vrouw en ik en ook wel onze kennis sen er niet aan, telkens weer als we een wat pijnlijke erva ring hebben opgedaan, verge lijkingen te maken met vroe- 'ger. Maar al zal ik aan die nieuwe mentaliteit nooit wen nen, ik zal toch ook niet zo ver gaan, dat ik alles van vroeger wil verheerlijken. Want de beleefdheid van toen was soms ook een vorm van onderdanigheid en de hulp vaardigheid dikwijls een deugd, die uit nood werd ge boren. Want de mensen waren toen zo onbeschermd en af hankelijk, dat we ons dat nu bijna niet meer kunnen voor stellen. Als het in een bedrijf niet al te goed ging werden de lonen verlaagd of er werden er een paar ontslagen. Wie het durfde te wagen bezwaar te maken tegen een te grote decks lange werkdagen bleef met al zijn argumenten in de modder steken als er gezegd werd „als het je niet bevalt donder je maar op.Op het ogenblik, dat de vader ziek werd of werkloos stonden armoe en bittere zorg al op de stoep te dringen om binnen gelaten te worden. Ze zaten allemaal in hetzelfde schuitje en het was volgens mij vooral die lotsver bondenheid, die gemeen schapszin en hulpvaardigheid sterk bevorderden. In de lange harde strijd om een einde te maken aan die en nog allerlei andere wantoe standen is uiteraard voortdu rend de materiële kant der dingen aan de orde geweest. Dat heeft er toe geleid, dat we allemaal veel materialistischer zijn ingesteld dan vroeger. Nu vraagt iedereen zich ai gauw af „wat brengt het op" of „hoe kan ik er heter van worden". Door die materialistische in stelling zijn we egoïstischer geworden. We zijn bang, dat anderen voordelen nullen be halen doordat ze handiger zijn. Of het nu is in het bevorderen van hun promotiekansen, in de invulling van hun belastin gaangifte, in de verwerving van bijstand of het maximale benutten .van de mogelijkhe den van andere sociale voor zieningen, het doet er niet zo veel toe; we zijn afgunstig. En langzamerhand zijn we zo vele malen afgunstig, dat het bijna een levenshoudiing wordt Onze gastheer, duidelijk nu op zijn praatstoel, is met deze opsomming nog niet aan het einde van zijn latijn. „Er is", aldus zijn stelling, „nog iets heel merkwaardigs aan de hand: 1 we hebben te vaak slechte zin. In het verkeer ma ken we ons, hoe we er ook aan deelnemen, vele malen per dag kwaad. De ene auto mobilist op de andere of bei den op de stomme voetganger, de voetganger op de onverant woordelijk rijdende automobi list of de roekeloze brommer. Als de dicht op eikaar volgen de verkeerslichten telkens net op rood springen prikkelt dat. En die prikkel komt harder aan na een blik in het och tendblad met zijn nieuws over weer nieuwe prijsverhogingen, verdergaande geldontwaar ding, toenemende agressiviteit, ontslagen hier en en opheffing daar. Of na de grote hek van onze zoon aan het ontbijt. We maken ons zorg over milieube derf, over oorlogen her en der, over vliegtuigkapingen, over wat er nog allemaal klaar zal worden gemaakt door de olie landen en de oliemaatschappij en. Over de toekomst van het eigen bedrijf. Of ons belas tingbiljet. En om al die grote en kleine dingen, die het hu meur waarmee we onze mede mensen benaderen bepalen, een extra-relief te geven zijn we sinds kort ook nog eens gaan polariseren. Volgens mij - en dit dan tot besluit - hebben hulpvaardigheid en hoffelijkheid geen goede toe komst meer' BEN HAGENS GOUDA Tijd is geld. Zeker voor die dynamische, flitsende managers van het bedrijfsleven. Na vrouw lief gedag gekust te hebben zouden ze 's morgens eigenlijk het liefst, al van af de voordeur, aan het werk gaan. Maar zelfs de meest luxueuze slee met chauffeur biedt niet de mo\ gelijkheden van eén rede lijk geoutilleerd bedrijfs- kantoor. Vandaar dat het werken tussen huis en kan toor meestal beperkt blijft tot het doornemen van post of vergaderstukken en het dicteren van brieven. Britidh Leyland meerit rwa echter voor het neusje van onze bedrjjfsizaim de oplos sing .gevonden te hebben: speciaal voor de dikkedeuren werd een super-ide-luace-pen- del-kantoor ontworpen, waarr in ze naar hartelust hun gang kunnen ©aan. In Enigeland wo-rdlt op het ogenblik met dit paleis op wielen proef gereden, maar zelfs zonder de resultaten van dlie proefritten te ken nen, kan nu al veilig warden aangenomen, dat British Leyland met de lancering van deze bus in de roos heeft geschoten. Zodra het experimentele sta dium voorbij is, zou deze pendel-wagen iedere morgen voor kunnen rijden bij de sluipen van een 20-tal top- zakenlieden en hen vervol gens vervoeren naar een of twee vaste stopplaatsen in de stad. British Leyland Nederland C,V. dn Gouda heeft momen teel al contact met een Ne derlandse gegadigde, die de bus echter voor andere doet, landen wil gaan gebruiken. n 0 Pendelen in deze comfortabele stoelen, wm de Britse bits, moet een waar genoegen zijn. van kostbare itijdl biedt, zijn legio: tot het instrumentari um behoren o.a. 8 verstelba re supenstoelen, vanrwaaruit meneer de beschikking heeft over een eassette-taperecor- der-dictafoon, een koptele foon met keuzeknoppen vq-or drie radiostations of televi- se-geluidskanaal, een twee weg-intercom voor het con tact met de twee bus-secre taresses, telefoon pn een leeslamp. Meneer de executi ve kan ook achterin plaats nemen, waar vergaderd kan worden aan speciale tafels. Maar het staat hem ook vrij om zich even te verpozen aan de bar, waar o.a. een eenvoudig ontbijt gesereerd kan worden» wa hi5j echter aan de slag,, dan kan hij gebruik maken van de diensten van twee secretaresses, die op hun beurt de beschikking hebben over twee bureaus met 'elek trische schrijfmachines een fotoeopieer-apparaat, een dic- tafoon, een papiervemieti- gings-apparaat, brievenbus, ■intercom, mobilofoon, draad loos oproepsysteem en een kleuren-video-ipecorder.... Gemakkelijk 'achterover leu nend t.v. kijken kan echter ook: zowel voor als achterin staan kleur-ontvangers. Verder biedt de bus o.a. zon werend iglas air-conditioning, dik „busibreedr tapijt, gordij nen, een krantenrek en een garderobe. Onnodig te zeg gen, dat de met een achterin geplaatste dieselmotor met turbocompressor uitgeruste bus, de nodige florijnen en dukaten vergt: 250.000 gul den schalt British Leyland, WIM WENWEKEiS De heer J. W-enddlfces, voor- lichtin-gsiman van British Leyland: „Die firma zei; we hebben vaak directeuren van grote budtenlanidee onderne mingen op bezoek met wia we langs een aantal vestigin gen in ons lanld moeten rij den. Normaal is dat reizen erg vervelend en bovendien gaat er een hoop kostbare tijd in zitten. Dat probleem kunnen we ondervangen door zo'n bus aan te schaffen, zo dat onze relaties ook onder weg hun tijd nuttig kunnen besteden." De mogelijkheden, die de bus voor het nuttig besteden 0 Dit is Hem dan; de dikkedeuren bus (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) L Als ze, Sabena heet, zal ze u verschikkelijk verwennen onderweg. Met epn exquise Franse keuken-ystapels nieuwe kranten en tijdschriften, romant*che muziek en een hartverwarmende gastvrijheid. Het charmante Nederlands van de Sabena stewardessen maakt uw vlucht extra gezellig.'" 'Kies maar waar u'vertrekken wilt: vanaf Schiphol, Vliegveld Eindhoven of Brussel. Boekingen via uwjreisbureau. Go Belgian.Go Sabena 'bovendien: 70 rn'ruimte voor uw vracht) t beigian wond a t befgian world airlines IBREDA-TILBURG-ROQSENDAAL WASHINGTON (NC) - Van 29 april tot 3 mei vindt in Miami voor de negende maal de jaarlijkse bijeenkomst plaats tussen bisschoppen uit Latijns-Amerifea, ,de Verenigde Staten en Canada. Het thema van de bijeenkomst is evange lisatie ter voorbereiding van de bisschoppensynode in Ro me, die op 27 september rond om hetdelfde thema bijeen komt VATICAANSTAD (NC) - De congregatie voor de reli gieuzen te Rome heeft aan de generale -oversten van de reli gieuze -ordes en congregaties richtlijnen gegeven over de zorg voor uitgetredenen. In het document, dat in januari is gestuurd aan de leiding van de unie van generale oversten;, wordt gezegd, dat elke reli gieuze gemeenschap moet zor gen voor jhet geestelijke, .mo rele, sociale en economische wei-zijn van hen, ,die uittreden. De ordes zijn niet verplicht de diensten -die zij aan het insti tuut bewezen hebben, ,te ver- goeden. J 5 MUN'CHEN (KIPA) De vraag naar liturgische voor werpen 'en gewaden is aan zienlijk gestegen. D.it is geble ken o-p een bijeenkomst- van handelaren in liturgische beno digdheden dn München. Vooral voor -dure en artistieke kelken,,, cibories en gewaden is grote belangstelling, in tegenstelling tot de goedkopere en meet functionele. De bestellingen kwamen voor 60 procent uit de evangelische kerk. Vooral de industrie heeft profijt van de gestegen belangstelling. De handwerkers klagen over ge brek aan bestellingen. DEN HAAG (ANP) Ouü- premler P. de Jong is gistera vond vertrokken voor een be zoek van ongeveer 18 dagen aan de Antillen, Suriname en Chili. De heer De Jong maakt deze reis als voorzitter van Cebemo, de R.K. centrale voor bemiddeling bij medefinancie ring van ontwikkelingspro gramma's. In de drie landen zuilen Ce- bemoprojekten worden be zocht, ,in Chili ondermeer een landbouwcentrum, ,een middel bare school en een vormings centrum. In Santiago zullen de Nederlandse bezoekers wor-den ontvangen door kandina-a-1 Sil- va Henriquez. Wie meent dat de politieke partijen die avond aan avond in naturavoor de teevee en de radio naar 's kiezers gunst ge dongen hebben, tot rust zullen komen nu de statenverkiezin gen achter de rug zijn, die komt bedrogen uit. Er liggen immers ook nog gemeente raadsverkiezingen in het ver schiet. De kaarten zijn ge deeld, maar het spel moet nog gespeeld worden. Er is nog kans om bij de volgende ver kiezingen een troef in handen te krijgen, of de tegenstander een aas afhandig te maken en dus is de kans alleszins groot dat we ook de komende we ken vergast zullen worden op het optreden van Neerlands duurste cabaret: het cabaret van de politieke partijen. Die voeren hun strijd immers al lang niet meer in de vorm van simpele briefjes die ons ver tellen dat Bas of Pietje, Irene of Anneke de wereld zullen veranderen lat een paradijs op aarde, ieder op eigen wijze natuurlijk, maar allen met precies dezelfde beloften aan de kiezer. Neen, de jongens en meisjes van de politiek die weten wel beter. 'Die gaan naar het voorbeeld van hun vakgenoten in de USA, waar de politiek ook nergens op lijkt, zelf de boer op. Ze tre den life op en doen zich dan uiteraard van hun beste kant kennen. Ze zitten vol grollen en grappen ze tonen zich bijzonder handig in het vangen van vliegen voor an dermans neus, in het weg maaien van het gras voor an dermans voeten em. in het be lichten van de bok die een ander geschoten heeft. Kortom ze amuseren ons op een wijze die alleen door het optreden van een eerste-ramgs cabaret overtroffen wordt. Tot zouer niets dan goede woorden voor onze politieke cabaretiers. Iets moeilijker wordt het als we de kosten van dit optreden eens onder de loep nemen. We weten immers zo langzamer hand wel dat kamerleden en staatssecretarissen, ministers en fractievoorzitters niet tot de laagst betaalden in ons land behoren en dat ze boven dien hun inkomen uit de ge- meenschapskas ontvangen. De vraag doet zich dan ook voor of het zinvol is en juist is dat dergelijke goed gehonoreerde lieden, die bovendien voor heel andere zaken dan voor cabaret zijn opgeleid, doorgaan met het geven van voorstellin gen ten vermake van het volk. Wellicht zouden ze deze taak beter over kunnen laten aan jongens -en meisjes die daarin wel getraind zijn en boven dien voor hun loon niet geheel en al op de gemeen$chapskas zijn aangewezen. Dan kunnen de politieke figuren zich voort aan ook in de tijd van ver-' kiezingen wijden aan die din gen waarvoor ze betaald wor den en. die meer in 's lands belang liggen dan het amuse ment van de kiezer. LONDEN (Reuter) Het Britse ministerie van justitie heeft zondag een bericht in de „News of the World" tegenge sproken als zouden de gebroe ders Littlejohn, de naar eigen zeggen Britse spionnen die in Ierland wegens bankroof ge vangen werden gezet, een overeenkomst met de voorma lige Britse minister van justi tie, sir Peter Rawlinson, heb ben gehad. News of th-e Wiorld ontleen de zijn bericht aan Keith Libt- 1-ejiohn, die -nu a-pa-rt iis opge sloten in de Mbuntjoygevange- nis van Diulblin na een ont snappingspoging op 11 maart dii-e voor broer Kenneth met succes werd bekroond. Sir Peter, minister van jus titie in het vorige conservatie ve kahinat van premier Heath, zo-u hebben toegezegd c Kenneths vrouw Christine niets -ten laste zou worden ge legd ais de broers beloofden niet ove-r hun werk voor de Britse inlichtingen d'iensit te spreken o-p een hoorzitting oven: uitwijzing. De 32-jarige Kenneth little john verklaarde op 27 maart in Amsterdam dat zijn ver grijp -een politiek vergrijp was geweest en dat hij mi-et door Engieland aan Ierland had be horen te worden uitgeleverd om er ter-echt te sta-an. H-ij en zijn broer verklaard-en vorig ja-ar na tot 20 en 1-5 ja-ar gevangenisstraf te-zijn veroor deeld we-gens een overval op een bank in Dublin waarbij 67.000 pond sterling werd ver duisterd, da.t zij de overval van de Britse inlichtingen- dienslt hadden m-o-eten uitvoe- LONDEN (Reuter) Een speelzaal in Londen is zondag door gewapende mannen be roofd van ongeveer 377.000 gulden nadat medeplichtigen de cijfercombinatie van de brandkast hadden ontfutseld aan een secretaresse die ze in haar h-u-is tien uur lang onder bedreiging met een mes gegij zeld hadden. ren om het verboden Ierse re publikeinse leger in dis-krediet te brengen. Kenneth Littlejohn liet zich vorige w-eek in het Hülton- ho-teü in Amsterdam door de BBC interviewen. Hij zei zich tot de Europese Commissie voor de rechten van de mens te Straatsburg te zullen ridh- ten. In het Britse lagerhuis is de- BBC inmididels beschuldigd vain hulp aam een voortvluchti ge misdadiger. DEN HAAG (ANP) E-en botsing tussen twee vrachtwa gens o-p een vluchtstrook van rijksweg 4 (Amsterdam - Den Haag) ter hoogte van Nieuw- Vennep heeft maandagmiddag gele-id tot filevorming. Om streeks halfeen reed een vrachtwagen door nog onbe kende oorzaak tegen een vrachtwagen die stilstond op de vluahitstrook. De chauffeur van deze wa-gen was bezig een wiel te verwisselen. De mate riële schade was aanzienlijk,, aldus de politie. Er waren geen gewonden. BONN (Reuter) West- Duitsland heeft zich bereid verklaard schadevergoeding te betalen voor Griekse koop vaardijschepen die de Duitse marine in de eerste wereldoor log tot zinken heeft gebracht. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Bonn maandag bekendgemaakt. Het overleg over -deze oude kwestie heeft met tussenpozen 50 jaar geduurd. Volgens persberichten uit Athene eist Griekenland een schadevergoeding van 285 miljoen mark (ongeveep f 286 min.), terwijl Bonn een sym bolisch bedra-g van 30 miljoen mark heeft aangeboden. PRETORIA (ANP) In Nederland is een fonds opge richt om financiële steun te verlenen aan Zuidafrikaanse politiemannen. Dit heeft de in Rotterdam wonende hervorm de dominee G. J. H. Gijmink (52) in de Zuidafrikaanse stad Pretoria bekendgemaakt. Gijm-ink brengt een bezoek van vijf dagen aam Zuid-Afri ka als - gastprediker van de Nederduits hervormde kerk, Volgens dominee Gijsmin-k is het fonds bedoeld om steun te geven aan „Zuidafrikaanse po litiemannen in hun strijd te gen terroristen aan de grens". SCHOORL (ANP) Naar eerst thans is vernomen is za terdag 30 maart j.L te Schoorl op de leeftijd van 78 jaar overleden de letterkundige, de heer W. L. M. E. van Leeuwen. De heer Van Leeuwen was schrijver van verscheidene li teratuurboeken voor die mid- Mbare schooljeugd en schrij ver van de streekroman „A- vomiden op Drienerwolde". Ook schreef hij „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" en „Nieuwe romanciers uit Ne derland en Vlaanderen". In 1960 wend hem die prijis der literaire kritiek van de Maat schappij der Nederland-se Let terkunde en van. de. belangen va-n de boekhandel toege kend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister raad is akkoord gegaan met een voorstel de mogelijkheid van verplichte ziekenfondsver zekering uit hoofde van be paalde uitkeringen bij langdu rige arbeidsongeschiktheid of van werkloosheid te verrui men. Bij de beoordeling zal niet mee-i- worden uitgegaan van de ho-ogte va-n het dagloon, maar zal worden bezien of 80 pro cent van bet dag-loon de loon grens overschrijdt. Bij een uitkering' krachtens d-e wet werkloosheidsvoorzie ning (WWV) za,l verplichte ziekenfondsverzekering be staan indien 75 procent fran 'het dagloon de loongrens niet overschrijdt. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Wat leert ons de verkie zingsuitslag? 1. Dat het per centage Nederlanders, dat een socialistische maatschappij voorstaat, sedert de eerste verkiezing voor de 2e Kaïmer, 'na de 2e Wereldoorlog in mei 1946, is gedaald met 5 2. Dat Den Uy.l no-g meer dan voor de Statenverkiezing, de gevangene is van de con fessionele partijen.Hij kan politiek -gesproken geen vin verroeren, zondier medewer king van die partijen. BREDA 1G. TEN HAM De Stem ia een „goeie" lcranit. Beweegt zich op allerlei gebied, zoals je dat van een goed dagblad kunt verwach ten, Ma-ar van één gebied moet ze afblijven en -d-ait is de bouwkunde. Het artikel „ook metselen, valt *e leren" is op ziich na tuurlijk niiet onjuist - alles is tenslotte te leren en metselen ook. Maar niet uit een boekje, zoals dat artikel zegt. Dat gaat niet, net zo min, als je vissen uit een boekje kun* leren. I-k Tieb ook metselen geleerd en d^t leer je dan van je baas (in Jit geval mijn vader, die aan nemer was) en verder van wat je andere metselaars ziet doen. Want metselen is maar n-iet alleen wat stenen met specie op elkaar stapelen, zodat jé een muurtje krijgt, er zit veel meer aan vast. Een metselaar moet de verschillende metsel- verbanden kennen - -kruisver band, staandvecband, Vlaams- verband en men ziet ook dik wijls Noors verband. En bij el-k verband moet de metselaar er op letten, dat de voegen precies op de juiste plaats ko men. Volgens het bedoelde artikel wordt k-ant en klaar specie in zakken verkocht. Dit was mij niet bekend en zeker niet van specie, bestaande uit cement en zand. Met een dergelijke specie kan niet gemetseld worden, ze wordt veel te gauw gebonden, te -stijf dus. En voor de tweede keer water toevoegen, dat gaat niet, dan is de specie „verzopen" zoals de metseaar dat noemt en een dergelijke specie blijft zacht en ongebonden. Verder moeten de stenen ze ker niet te nat zi-j-n, maar evenmin te droog. Een te dro ge steen neemt het vocht uit de specie op en de specie ver pulvert. Wanneer i-k de bouwerij van tegenwoordig zie, vraag ik mezelf weieens af, of er nog goede metselaars zijn. Je ziet nu boven een kozijn meestal een rollaag, heel zeld-en een strek „ook wel hanekam ge noemd, in elk geval bedoel i'k een omgekeerd trapezium". Daarvoor had de metselaar een metseldraad nodig, ge woon dun touw dus en dat werd vastgemaakt aan een dwarslatje tegen het kozijn gespijkerd. De ervaren metse laar wist wel op welke hoogte. Moest er een boog komen ho ven het kozijn, dan lag de zaak weer anders. Dan moest de afstand van de hoek van het kozijn tot het bevestigings punt van de draad berekend worden. De formule is (a2 plus p2):2p. Hierbij is a de helft van d-e bovendorpel en p is de pijl of onderkant boog tot het kozijn. Een metselaar moet, behalve metselen, ook kunnen voegen, al of niet met „kn-ipvoegen". Hij moet ook een vlakke straat kunnen maken, of te geltjes aanzetten en zo meer. Dat alles is niiet uit een boekje te leren, dat leer je in de praktijk. PRINSENBEEK J. H. MOHR

de Stem | 1974 | | pagina 11