Het weigeren van passende arbeid en de mogelijke gevolgen ervan Vandaag start tweede Russell-tribunaal GELD Spion brengt Britse politici in het nauw Demonstratie voor „Er viel niet te praten" Reëel zijn nedam Prostitutie wettelijk regelen nedam: als u snel onder dak wilt zijn van mens tot mens binnenland buitenland Twee aspecten Uitkeringen .i contant snel discreet 11 1 FA. MOONEN VAN ANDE bouwers van goede huize papier uw pen Mooi naakt Vrouwelijke pastores Kortzichtigheid Order van 135 miljoen voor Philips Telecommunicatie Zaterdag 30 maart 1974 Dit is het slot van een brief van een 23-jarige jongeman uit Breda: „Alleen al het feit dat je zo moeilijk aan het werk kunt komen en dat je al die tijd al thuis zit, geeft je een ontzettend nut teloos gevoel en wanneer je dan, als je zelf zo je best doet om aan werk te komen, nog eens voor het blok wordt gezet door de sociale wetgeving, dan krijg je toch wel een bijzonder naar ge voel jegens de maatschappij waarin we elkaar toch de helpende hand moeten bie den". Het gaat over een pro bleem, dat als volgt in enke le hoofdlijnen kan worden weergegeven: De briefschrij vende jongeman behaalt in juli 1971 zijn diploma mts- bouwbunde. In november van dat jaar moet hij in militaire dienst. In november 1972 gaat hij, met het oog op zijn diensttijdbeëindiging, solliciteren naar een baan. In februari 1973 is zijn dienst tijd om, maar hij heeft nog geen werk. Aangezien mili taire dienst als arbeid wordt beschouwd komt hij in aan merking voor een uitkering van mens tot mens passend werk heeft lopen aanvaardt hij de aangeboden baan niet. Wat gebeurt er nu daarna? Op 19 september wordt plot seling uitkering Wet Wer- kialioosheidsvooirziening stop gezet. Daarvan krijgt hij pas na drie weken officieel be richt, maar intussen is hij op informatie uit geweest. Daarbij is hem duidelijk ge worden, dat de uitkering een gevolg is van het niet aan vaarden van passende arbeid. Het slot van het verhaal is, dat hij, na een aanvankelijke afwijzing, per 16 december een uitkering krijgt uit de Algemene Bijstandswet (ABW). In de praktijk bete kent dat: na bijna drie maanden geen inkomen te hebben gehad (hij woont nog thuis bij zijn moeder, een weduiwe) ontvangt hij nu een Bijstandsuitkering die per drie maanden f 365,- minder in het laatje brengt dan de uitkering volgens de Wet Werikeloosheidsvoorzie- ning. Het aantal afgewezen sollicitaties is intussen tot ver over de honderd geste gen. Onze redactie heeft deze zaak besproken met de hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Brabant en met de direc teur van het GAB Breda en vervolgens met de directeur van de Gemeentelijke Socia le Dienst in Breda. Er zitten namelijk twee aspecten aan: het eerste van de arbeidsbe middeling (GAB), het twee de van de uitkeringen (Soci ale Dienst). Bij die gesprekken is ge bleken, dat de jongeman, wat de arbeidsbemiddeling be treft, iets heel belangrijks heeft nagelaten, Iets wat trouwens, zo blijkt uit de praktijk, heel wat werklozen doen. Toen hij, na het ge sprek met de personeelchef van het Bredaas bedrijf, be sloot het werk niet te aan vaarden, had hij zich onmid dellijk weer tot het GAB (de bemiddelaar) moeten wen den om over de zaak te pra ten. Waarom is dat zo belang rijk? Op de eerste plaats, omdat uit zo'n nieuw contact een nader gesprek met het bedrijf had kunnen volgen over mogelijkheden voor de toekomst, zowel wat het werkniveau betreft als over de salariëring. Maar er is iets nog belangrijkere. De jonge man zou in een nieuw ge sprek duidelijk hebben kun nen maken, waarom hij het werk niet passend vond. Nu hij dat niet gedaan heeft, is het GAB alleen afgegaan op de mededeling van het be drijf, dat de sollicitant het salaris te laag vond. Alleen die mededeling is nu ook ter kennisgeving doorgezonden naar de Com missie Wet Werkeloosheids voorziening, die de uitkeren de instantie, dus de Sociale Dienst van de gemeente, over de uitkeringen advi seert. Zou hij in een nader gesprek de bemiddelaar er van hebben kunnen overtui gen dat het aangeboden werk niet passend was, dan zou dat in het advies aan de Sociale Dienst zijn vermeld en dan had er een grote kans in gezeten, dat de WWV- uitkering gehandhaafd was. Conclusie: wanneer een werkloze meent op goede gronden aangeboden werk niet te kunnen aanvaarden, dan moet hij onmiddellijk contact opnemen met het GAB. Nu nog iets over de uitke ringen. Verlaging (ook dat is mogelijk) of beëindiging van een uitkering gaat in princi pe in op de dag waarop de beslissing daartoe genomen is. Tussen dat moment en de ontvangst van de kennisge ving door burgemeester en wethouders kan enige tijd liggen. Drie weken, zoals in dit geval, is lang, maar in elk geval houdt de uitkering op vóór de betrokkene daar van in kennis is gesteld. Wat de aanvankelijke wei gering van een Bijstandsuit kering betreft het volgende. Wanneer iemand buiten de WWV komt te vallen gaat hij als regel over in de rijks groepsregeling RWW. Maar dat kan alleen als hij buiten zijn eigen schuld werkloos is. Daarin past dus niet de aanduiding „passend werk niet aanvaard" en dat was de reden, waarom de jongeman van het hier bedoelde geval niet voor een RWW-uitkering in aanmerking kwam. De enige mogelijkheid was dus een Bijstandsuitkering (ABW) In het algemeen, zo zei men ons bij de Sociale Dienst, zal een zelfstandig wonende meerderjarige on der de gegeven omstandighe den een uitkering ABW krij gen, zij het niet altijd de maximale. Maar de betref fende jongeman woont niet zelfstandig. In dergelijke ge vallen wordt een onderscheid gemaakt tussen minderjari gen en meerderjarigen. Bij minderjarigen wordt gekeken naar het inkomen van het gezinshoofd. Een meerderja rige zal meestal, als de werkloosheid blijft duren, wel bijstand krijgen. De aanvrage, en bij toeken ning ook de hoogte van de bijstand, wordt gemeten naar de mate van „betoond besef van verantwoordelijkheid" In het algemeen werd ge steld, dat de meeste Sociale Diensten met onderbezetting kampen. Dat betekent, dat veelal noodgedwongen moet worden volstaan met het toe kennen van een uitkering. Niet tot schade van de cliën ten dus, maar in wezen is dat tegen de aard van de dienstverlenende instanties. Die helpen de mensen liever weer in een normale situatie te komen. In het geval van deze jongeman: niet werk loos, niet aangewezen op een sociale uitkering. van mens tot mens ingevuigde de Wet Werke loosheidsvoorziening (W.W.V.) Hij staat als werkzoe kende ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau en blijft intussen solli citeren. Dit laatste zonder re sultaat. In augustus.-.-1873 verwijst - het GAB hem naar een Bre daas bedrijf, waar een, vol gens het GAB, voor hem wellicht passende vacature is. De jongeman gaat er heen, maar ervaart in een gesprek met de personeelchef, dat het aangeboden werk bene den het niveau ligt waarop hij, althans naar zijn mening, met zijn opleiding kan wer ken. Aangezien hij nog een aantal sollicitaties naar meer We kregen de volgende brief van een alleenstaande vrouw uiit Etten-Leur: „Met belangstelling las ik in de rubriek „Van Mens tot Mens"-«ver die -weduwe uit Etten-Leur, die zich beklaagt over de regeling van de vuil niszakken (zie onze editie van 23 maart j.I.; de klacht was dat alleenstaanden ver plicht zijn veel meer plastic vuilniszakken te kopen dan ze nodig hebben. Bed.). Drie maanden geleden ging ik ook met diezelfde klacht naar de gemeente. Ik kreeg als al leenstaande het antwoord: „Dat is administratief te veel rompslomp. Daar kunnen we niet aan beginnen". Ik zei dat wij als minderheidsgroep zodoende altijd onder druk gezet worden omdat we moe ten betalen voor iets waar bij ons geen behoefte aan is. Maar er viel niet te praten. Hij lachte maar wat en daar kon ik het mee doen. Ik heb er ook gewoon te veel (vuil niszakken van de gemeente, red.). Als het er nu nog 70 waren, maar dit is werkelijk te gek. Voor dergelijke klachten weet ik gewoon niet waar ik heen moet zon der het risico te lopen dat je voor gek gezet wordt". Zo'n laatste zin doet eigen lijk nog het meest pijn als .Je een dergelijke brief leest. Het is al erg genoeg dat redelijke kritiek op een voor verbetering vatbare gemeen telijke regeling afstuit op die laconieke, ondoordringbare, ambtelijke zelfgenoegzaam heid, die men wel meer te genkomt. Maar dat degene, die de kritiek naar voren brengt, zich dan ook nog voor aap gezet voelt is toch eigenlijk te gek. Hopelijk weet de gemeen teraad van Etten-Leur bin nenkort een redelijker ant woord te geven op de naar ons gevoel redelijke wens van een groot aantal alleen staanden in Etten-Leur. Tenslotte nog een opmer king die ons gemaakt werd van de zijde van de dienst voor de arbeidsvoorziening en -bemiddeling: jonge men sen met wel een diploma, maar zonder ervaring, moe ten zo reëel zijn te erkennen dat ze in een startpositie verkeren. Wanneer ze met een mikken op het hoogste wat ze op grond van hun opleiding kunnen bereiken, maken ze het zichzelf moei lijk om aan werk te komen. Bovendien blijkt in de prak tijk thelaas) voortdurend, dat de sollicitatiebrieven van een werkloze minder succes hebben dan van Iemand die aan de slag is. DEN HAAG (ANP) Het tweede Russell-tribunaal, dat vandaag in Rome begint, woedt bijgewoond door zes Nederlan ders onder leiding van Novib- (lirecteur Sjef Theunis, voorzit ter van de Nederlandse steun groep voor het tribunaal. Het Russell-tribunaal be- gtesdlt dit keer vooral aan dacht aan de schending van da mensenrechten in Latijns- Am erika, melt .name in Brazi lië, Bolivia, Chili en Uruguay. Zaterdag worden de aanklach ten geformuleerd door vier be kende personen uit de vier landen, die zelf het slachtoffer werden van onrecht en onder drukking. Als speciale genodigde gaat ook Jan Rutges naar Rome om te spreken over de houding van de kerk tegenover de on derdrukking in Brazilië. Rut ges, die jarenlang in Brazilië werkzaam is geweest, leidt momenteel de dienst voor mis sie en ontwikkelingswerk van de r.-k. aartsbisdom Utrecht. De jury bestaat uit 15 perso nen, onder wie Jean Paul Sar tre, Simonie de Beauvoir, prof Benjamin Spock en nobalprijs- winmaar Georges Wald. Erele den van de jury zijn ondier meer mevrouw Allenide en die bekende Franse theoloog Che- nu. De internationale katholieke vredesbeweging „Pax Christi" heeft meegedeeld bereid to zijn met het tribunaal samein te werken. (ADVERTENTIE) ENKEL indien een eigen huis bezit maar dan wel zeer aantrekkelijk Contant Terugbetaling per maand bij 1 in handen 10 jaar 5 jaar 5.000,— 75,— 114,— H 8.000,— 119,50 182,50 10.000,— 149,50 228,— 20.000.— 299,— 455,50 etc. etc. etc. Elk bedrag vanai 4.000,- kunt U lenen. Geen taxatie- of notariskosten. Strikte geheimhouding. Snelle behandeling. In de besteding bent u geheel vrij (b.v. voor verbou wing, meubels, privé of voor aflossing van elders lo pende leningen met te hoge lasten). Voorwaarde is dat U een eigen huis bezit. Een daarop rustende hypo theek is geen enkel bezwaar (mits dat géén recent gesloten z.g. tophypotheek is). Door de voortdurende geldontwaarding en prijsstijgingen is geld lenen voor U een voordelige zaak, mede nog doordat de rente fiscaal aftrekbaar is. En dit dlles rnaken wij u nog eens extra gemakkelijk door lage maandelijkse lasten. Bel of schrijf ons vandaag nog. U verneemt dan om gaand geheel vrijblijvend alle verdere details, en des gewenst verzorgen wij met spoed uw aanvraag. Voor elke financiering op bestaand of aan te kopen onroerend goed; le, 2e en Tophypotheken. SAROLEASTRAAT 42 HEERLEN TELEFOON 045 - 7108 06 en 71 06 98 (beide nummers zijn dag en nacht bereikbaar) (Van onze correspondent) LONDEN Zowel voor de Britse als de Ierse rege ring veroorzaakt de ander half jaar geleden bekend geworden bankrover en spion Kenneth Littlejohn toenemend ongerief. Een minister van het vorige Londense kabinet had destijds bevestigd de man te hebben aangeworven voor politieke activiteiten, hoewel bekend was dat Littlejohn en zijn broers tot de onderwereld be hoorden. De 33-jarige Kenneth leidde de grootste ooit in Du blin volbraoh'te bankoverval, met de bedoeling dat de IRA de schuld zou krijgen. Het be oogde gevolg was een veel strengere republikeinse hou ding ten overstaan van leden der illegale beweging in het Britse noordoostelijke gebied, de dekking zochten in het onafhankelijke gedeelte van Ierland. Kenneth Littlejohn en zijn vijf jaar jongere broer Keith wer den echter gegrepen toen zij in Londen terug waren: ze werden aan de autoriteiten in Dublin uitgeleverd. De drama, tiische nasleep zal bedde landen nog lamig heugen, want Ken neth is als vluchteling onder weg naar - dat hoopt hij al thans - het Hof voor de Reeh- en van de Mens in Straats burg. Het hoogst merkwaardige ver haal is minder ingewikkeld dan het op het eerste gezicht lijkt. De twee Littlejohns wa ren schrandere, maar jaren lang niet al te zeer geduchte misdadigere. Ze kwamen op de gedachte hum activiteiten gedeeltelijk naar Ierland te verplaatsen. Kenneth heeft in twee interviews met het Lon dense weekblad „Time Out' en vervolgens gisteravond voor de BBC reeksen zeer aannemelijke mededelingen over zijn ervaringen gediaan. Imiddels waren de beide ge noemde Britse politici in een positie gemanoeuvreerd, waar- 'n ze toegaven dat onderminis ter van Defensie Jonston- Smith met Kenneth had ge sproken in de hoop dat de Littlejohns ertoe konden bij dragen de levens van Britse soldaten en Noordierse bur gers te redden. IN de Hongaarse hoofdstad Boedapest is twee weken gele den die 42-jarige anitiekhande laar en café-exploitant Frans Wevers uit Sittard aangehou den en ingesloten. Volgens een kennis die de zer dagen naar Nederland te rugkeerde is hij aangehouden, omdat hij op de zwarte markt geld zou hebben gewisseld. (Van onze redactie binnen and). BREDA De commissaris van de gemeentepolitie in Den Haag, W. M. van Andel, heeft i a zijn pleidooi voor de er kenning van sex-clubs (waar over wij eerder deze week berichtten) nu een nieuwe vi sie op de prostitutie gepubli ceerd in het laatste nummer van het „Algemeen Politie blad". Commissaris Van Andel wil dat d-e overheid de prostitutie goedkeurt en wettelijk regelt. Plaatselijke autoriteiten kun nen dan uitmaken aan welke eisen de prostitutie moet vol doen. Er kan dan eventueel met een vergunningenstelsel gewerkt worden. B. en W. zouden straten (of wijken) aan moeten wijzen, waar het prostituitie-bedr-ijf mag worden uitgeoefend, meent de heer Van Andel. Er moet een registratie- en mel dingsplicht bij het hoofd van de plaatselijke politie inge steld worden en er moet een regelmatige lichamelijke con trole zijn. Verder denkt de heer Van Andel aan bepalin gen inzake houding, kleding, klantenwervinig en leeftijd van de vrouwen. Tenslotte vindt commissaris Van Andel dat prostituees die in „dienst" zijn van eert soute neur sociaal en maatschappe lijk beschermd moeten warden (sociale verzekeringen, zie kenfonds AOW, e.d.). DEN HAAG (ANP) Bij de Russische ambassade in Den Haag is gisteren gedemon streerd voor vrijlating van de 31-jarige student Vladimir Boe- kovski, die in de Sovjet-Unie gevangen wordt gehouden. De demonstratie diende als ondersteuning van het verzoek van de universiteit in Leiden, die de Russische autoriteiten heeft gevraagd Boekovski naar Nederland te laten gaan. De universiteit heeft Boekovski uitgenodigd zijn studie iin Lei den af te maken. Het ambassadepersoneel wil de miet voldoen aan een ver zoek van de demonstranten een petitie voor de ambassadeur aan te nemen, waarin het doel van de demonstratie wordt uit eengezet. Bij de betogers bevonden zich studenten, de schrijvers Bies heuvel en Scheepmaker, rab bijn Soetendiorp en een paard met de naam Vladimir Boe kovski, dat een mevrouw uit Friesland aan de man naar wie het genoemd is wil aanbieden, als die naar Nederland zou ko men. Vier contra-demonstranten trokken de aandacht met een spandoek waarop stond „als oud-verzetsstrijders zeggen wij u: de Sovjet-Unie is een rechts staat". (ADVERTENTIE) Nedam houdt van verantwoord opschieten. Heeft daartoe een aantal unieke bouwprincipes inge voerd. De over heel Nederland strategisch gespreide rayon kantoren weten daar alles van. Dat Nedam bovendien zeer scherp kalkuleert komt aan het licht wanneer u haar laat inschrijven. Dat mag u dan ook niet verzuimen. Groepsonderneming van Ballast-Nedam Strevelsweg 700, Rotterdam Telefoon 010-815255, Telex 24318 Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vernfeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van de2e regel worden afgeweken. Naam en adres zijn den bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens i» met inhoud, c.q. itrekking. In een van de staten van donker Afrika is iets merk waardigs aan de hand. In bloedserieuze vergadering bij een (niet alleen in ons land zijn vergaderingen doortrok ken van een bijna griezelige, bloedige ernst), besloot de re gering geen „streakers", geen naaktlopers te tolereren. Nu liep tot voor kort iedereen er in z'n zwarte blootje met uitzondering misschien van een lapje bananeblad hier en daar. En dat was mooi. Zwart glanzend naakt is mooi. Een bloot lichaam was doornor maal, puur natuur, allerminst zondig - geschapen als het is naar Gods evenbeeld. Totdat wij uit idealisme, geloofsij. ver of eigenbelang en gewa pend met onze cultuur, onze moraal en onze vuurwapenen als een dief in de nacht dit volk beslopen en overmeester den. Terstond heeft het vol schaamte 't naakte lijf achter meters textiel verborgen. Ge lijk Adam en Eva indertijd deden nadat de slang valselijk het paradijs was binnengeslo pen en daarmee de zonde introduceerde. Daniel Arap Mol, Kenya's minister van binnenlandse zaken, verklaart nu volgens het berichtje, dat „onterende gebruiken uit het buitenland" (het naaktlopen) niet zullen worden gedoogd. Kan het zijn dat als ge volg van de nieuwe oneigene stijl vain leven, aangepraat door de beschaafde blanken nu ook het eens zo schone Afrikaanse lijf het aanzien niet meer waard is? Of kan de mensheid voortaan alleen maar ademen bij de gratie van innerlijke verscheurdheid en BREDA MEVR. E. E. VAN- HESTEREN-BORGEN In uw blad van tl. 13 maart trof iik een beniichit over een diiseussSeniota, waarin gepteilt wordit voor vrouwelijke pasto res, en voor meer ruimte voor vrouwen dm het pastorale en kerkelijke werk. Ter motivering wordt gewe zen oip het steeds nog stijgen de priestertekort en op de geheel eiigem en onvervangbare ieibreing vam de wouw im wat de pastorale zaïken genoemd kummen worden. Mogen hier enige kanttekeningen worden Er heerst een toenemend priestertekort, wie ook maar 'n beetje insider is, weet, dat naast, als mem wil, een „tijds of crisisverschijnsel", nog an dere ui teimate bedroevende oorzaken im priesteropleiding en -begeleiding ail te duidelijk hebben meegespeeld. Men kan ziidh overigens afvragen of dit tekort alléén maiar betreurd kan worden. Als iets gaat ont breken en pijnlijk gemist wordt, gaat men ennaair ver langen en worden vaak grote initiatieven losgeslagen! De geschiiiedieniis is er vol van. Er is meer. Waar blijven de dia kens, .ais naaste medewerkers van onze priesters? Het conci lie heeft immers de diaken Weer in zijn oude functie her steld! Hij kam oolc uit de ge huwden gekozen worden, of is als hij diaken blijft, niet le venslang tot het oelibaat ge houden. In België heeft men reeds ruim 206 diakens! Waar om hiier miet? Weer zouden insiders esi niet de minsten, ons kunnen zeggen dat dit van hogerhand wordt tegengehou den om de gehuwde priesters alsnog in d» volledige zielzorg in te dringen. Met andere woorden, het tekort behoeft niet zo groot te zijn. Een lawi ne van misverstanden komt op ons af hij de vraag: en waar om de vrouwen niet? Niet een man, maar een zéér kordate vrouw gaf mij onlangs dit niet minder kordate commentaar; „Laten ze wijzer zijn, dat geeft imimens direct moeilijk heden. Als ze vrouwen pasto res maken, vliegen ze elkaar direct im de (pastorale) ha ren". Aldus mijn zegsvrouwe. En een man kan hier beter zwijgen. Denken we ook nog aan de onverkwikkelijke pres tigekwesties want de geldings drang zal hier, gemakkelijk een haintig woordje meespre ken. (ADVERTENTIES) WATERSPORT- en KAMPEER. TENTOONSTELLING in HET TURFSCHIP TE BREDA op 30 en 31 maart en 1 en 2 april. Geopend: zaterdag en zon dag van 10.30 tot 22.00 uur maandag en dinsdag van 14.00 tot 22.00 uur. Wat blijft er overigens Wiet een enorm werkterrein over waar de vrouw haar onver vangbare en specifiek vrouwe lijke inbreng in kerk en samen leving kan bijdragen. In een kont bestek als dit kam niiet in hij zonderheden worden imge- glaian op wat in het verleden en heden door de offervaar digheid, het geduld, de in structie en de volharding van vrouwen -als eigen bijdrage en Oïimiisbairie aanwuililiimig tot stamel kwam. En bo/vend/Lem inspi reerden, stimuleerden en cor rigeerden islij de taken win de mannen. Christus wend voligd en gesteund óók door vrouwen en zij vormden rond om hem een vaak ontroeren de entourage. Maar wij lezen nergens dat hij aan hiaiar de zelfde opdrachten gaf als aian ziijn apostelen. Op eigen ter rein, en met eigen, onmisbare •inbreng zulüien wouwen een unateUce aanvuüiliiing kunnen be tekenen naast en met de pas tores. HEEZE FR, ALLARD Greet Buchner (De Stem 12 maart) zou een poedelprijs voor: Voorlichting welke kant nodh wal raakt, willen toeken nen aan zondagochtendradio spreker Henk Manders. Ze praat daarmee mensen na, die in- het programma „Weer en geen weer" van dezelfde om roep aan het woord komen, o.a. prof. Jan Tinbergen, wel ke volgens haar verder kijken dan hun neus lang is. De laat- stem willen terug naar de alou de mest, gier en compostland- bouw in plaats van d-e spoelin gen met grondwater van afval, verontreinigende en schadelij ke stoffen in oppervlaktewa teren middels gemeentelijke en indiustrieriolerinigen, ofwel de kringloop- aamdebouw; van een derde van Nederland zou 50% onbebouwd moeten blij ven om de natuur weer kans geven. Henk Mandere houdt nog vast aan het Mansholt-idee van grootschalige gerationaliseerde landbouw en bio-industrie. (De 9000 varkenshouderijen van 300 varkens moeten 300 var kensbedrijven worden van 9000 varkens zei des tijds ir. Sicco Mansholt. De op eigen verantwoorlijkheid wer kende boeren trapten er niet in. Het doel was: boeren en hun akkers vrij krijgen, eigen voorziening in vraag naar vlees en van deviezen ter sti mulering van de industrie, maar ook om een gunstig kli maat te scheppen voor het so cialisme. Dat roofbouwindustrievoor- vechter Mansholt, zich pas nia het afleggen van zijn verant woordelijkheid voor de EEG- economie, gaat ontpoppen als de apostel voor de „terug naar de kringloop-aardebo-uiwexploi- tatie", pleit niet voor hem, maar voor degenen die hem bekeerden. Todh is vergelijken van Hol landse situaties met grote ach terlanden niet fair. Ook in ste delijke woon- en industriecon centraties in Amerika, Azië en Afrika tobt men met milieu problemen. Wat betreft het vuilopnemend vermogen van water en lucht biedt Holland betere kansen voor industriali satie dan binnenlanden. Ook de landbouw biedt veel moge lijkheden om afvalstoffen voor voedsel en industriegrondstof- produktie te benutten. Dat de wereldvoedselschaarste gele nigd kan worden door inkrim ping van het landbouwareaal is evenmin bewezen. Dat pol ders met uitsluitend land bouwgrond door kunstmestge- bruik, het waterziuiverend ver mogen aantasten is een leugen. Zelf drainwater is goed drink water en bevat vaak mindier zouten en chloor dan leiding- waiter. De boeren verzetten zich he lemaal niet tegen plannen tot bestemmen van cultuurgrond tot natuurgebied en recreatie parken als er maar géén natio nalisatiemethoden worden toegepast zoals in Rusland of zoals in China waar ze zodanig zwaar belast werden, dat ze zich wel aan de oollectiviteit moesten overgeven. Wettelijke regels als in de Grondwet, art. 49 Wet Ruimte lijke Ordening, art. 18 Natuur beschermingswet, welke ver goeding van schade voorschrij ven moeten dan geen dode le- ters blijven. Anderen bij voorbaat kort zichtigheid verwijten is wel kortzichtig, zeker als dit zou ge beuren door mensen die zelf geen afstand doen van de spoelplee, het eigen autootje, zeep, rook, vlees, suiker en andere waren, welke de gees telijke en lichamelijke gezond heid zouden bedreigen, of die hun neus ophalen voor aardap pelen met zuurkool. ROOSENDAAL C. VAN TIL BURG. (Van oi ze redactie binnenland HILVERSUM Philips' Te- IteoamimunJoatiie Industrie heeft een oirdieir ontvangen ter waar de van f 135 min. voor leve ring en installatie van vliieg- veldapparatuur in Zaïre. Sa men met de order die PTI in juli 1973 reeds van Zaïre ontving, vertegenwoordigt het project een hedrag van f 212 min» aldus Philips.

de Stem | 1974 | | pagina 13