ML OOSTENRIJKSE LOF VOOR CRUYFF Rinus Michels staat voor moeilijke taak STIMULANS DEELNAME SPORTTOTO GESLAAGDE TAKTIEK VAN JURGEN POHMAN Timman kampioen Sporttoto Winst Van der Smissen OËNA OG DUITS NHOUT Zege Okker ïELD NODIG? (F TE MIDDELBURG JRTLAAN 6 REST.-KOK EST.-KELNER nchem, aanbieding JSTRIE )D B.V. DaT IS IDEAAL VOOR UW EIGEN HUIS 12n hef en u van harie xpositie - zaterdag expositie-dag in' alle -itroën- :n die /oelt is n om weer eens te zien leven nieuwe impulsen en be lter het_ jonge in de plezierige Dyane. S, d« DS. Want zuinig, rijden >ën en voor u iwen jong mobiel leven jt een aardige attentie g een nende rijheid .yi.' ':.x' ;6 mnd. 48 mnd. Op 60 mnd. Ff 10.000 f248 f 15.000 f372 f 20.000 f495 85 - f 25.000 f619 102 136 - Ook tussenliggend 171 - bedragen. ncieringskantoor lijnen). Binnen 24 uur geregeld natie werkgever. g 8-10 GORINCHEM 25844 met de te verwachten drukt® voor de uitbreiding van onz ren ervaring, alsmede oen, eventueel jaarbetrekk®= iten gaan uit naar in onze jonge brigade w kiimte kan worden lensten modern ge0°tt richten aan de heer EN. 2 jaar gezaagd, 825, leten, Is ook bestek gezaaO ogd leverbaar. EL f, KERKWEG 21, 0 1682/27® Vrijdag 29 maart 1974 23 0 Johan Cruyff: Lof van Oostenrijkse pers. WENEN (DPA) De Oostenrijkse kranten van donderdagmorgen onderstre pen het overwicht dat Ne derland woensdagavond in het stadion Feyenoord heelt gehad en de rol van Cruijff in het Nederlands elftal. Arbeiterzeitung schrijft: „Het spel van het Oosten rijkse elftal was er voorna melijk op gericht de Neder landse aanvalsacties te stui ten en voor zover mogelijk te ontregelen. Het gelijke spel van 11 kan voor Ne derland bepaald geen succes worden genoemd. De ploeg om ster-aanivaller Johan Cruijff, die in Duitsland naar de sterren wil grijpen, zal zich voorlopig met een dich ter bij de hand liggend doel tevreden moeten stellen. Ne derland heeft vooral in de eerste helft verzuimd over de flanken aan te vallen en daardoor de Oostenrijkse verdediging uit elkaar te trekken. In de laatste fase was Nederland enigszins on fortuinlijk. Cruijff toonde herhaaldelijk zijn uitzonder lijke klasse. Sinds de grote dagen van Pele is er geen groter tedhnicus dan Cruijff, tocli was hij woensdagavond niet onbetwist heerser". Die Presse is onder de in druk gekomen van het sa menspel en de samenwerking van de Nederlanders. De krant zegt: „Het was een be levenis de Nederlanders te zien spelen, vooral om de nauwkeurigheid in de acties. Hoewel er tamelijk direct werd gespeeld, was er zelden balverlies. Cruijff was niet alleen de ster die wij ver wachtten, hij was bovendien uitzonderlijk ijverig. Zijn prestatie was groots, steeds was hij in de buurt van de doelman om eventueel weg springende ballen te verove ren. Verdedigers in het bezit van de bal kregen van hem geen moment rast en hij ver zette werk op het midden veld. Een goede wedstrijd speelden bovendien Van Ierssel Krol, Van Hanegem bij vlagen en de gevaarlijke spitsen Geels en Rensen- brink. (ADVERTENTIE) ORANJE NOG GEEN EENHEID WASSENAAR (ANP) Met als doel te komen tot een verhoogde omzet van de sport- toto en mede om als spring plank te dienen naar de nieu we toto-lotto-situatie start de Stichting Nationale Sporttota- lisator in samenwerking met de sportbonden, verenigingen en het bedrijfsleven begin april een dertien weken du rende actie. In die periode van 7 april tot 7 juli zullen er extra trekkingen plaats vinden met als prijzen vlieg reizen, vakantiereizen, een auto, een motorfiets, kleuren televisietoestellen, een roei boot en fotocamera's. Voor de verenigingen zijn er boven dien voor hun inspanningen aparte prijzen. Een op de tien verenigingen, die een verhoog de omzet bereiken, komt in aanmerking voor een stimule ringsgeschenk (radio, koffiezet apparaat of wedstrijdbal) en dingt tevens mee naar een van de hoofdprijzen. In het tijdvak van 1960, toen de sporttoto na toestem ming van de regering legaal kon gaan draaien, tot en met 1973 vloeide een bedrag van ruim 230 miljoen gulden via de toto naar de sport, die hier van op velerlei wijze profi teerde, voor de uitzending naar Olympische Spelen, we reld- en Europese toampioen- (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Hoe zal Rinus Michels, de supervisor van Oranje, het fiksen om binnen twee maanden een elftal te vormen dat blijken van vertrouwen, en zonder zelf overschatting, naar West-Duitsland kan afreizen? Het elftal, dat woensdag weinig overtuigend gelijk speelde tegen de Oostenrijkers, is in ieder geval verre van WK-rijp. Michels weet dat ook, en het zou ons verbazen als hij nu niet de KNVB-top zou weten te overtuigen dat het geen steek houdt om pas over twee maanden Oranje zijn tweede test te laten afleggen. LERIDA (ANP) Ger- ben Karstens heeft gisteren het eerste gedeelte van de vierde etappe van de Cata laanse week gewonnen. Het was een rit van Vilafrance del Panades naar Lerida. Karstens die woensdag ook de derde etappe won, ver sloeg in de eindsprint de Spanjaard Perurena. Geriben Karstens reed het eerste gedeelte van de vierde etappe, in 4 uur, 45 minuten en 9 seconden. De uitslag van het eerste gedeelte is: 1. Karstens Ned 186 km. aln 4.45,09, 2 Perurena Spanje, 3 Habam Enig, 4 Van Vlierbemglhe Belg, 5 Mo'lineris Fr, 6 Rottiiers Belg, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Het tweede gedeelte, een tijdrit over 16 kilometer in de buurt vam Lerida, leverde een overwinning op voor de Spanjaard Casas in 18 minuten en 50 seconden. Eddy Merckx werd tweede, de Spanjaard Manzaneque derde en Joop Zoetemelk eindigde op de vier de plaats. De uitslag van d<e tijdrit is: 1 Casas Spa, 16 kilometer in 18.50 min, 2 Merckx Belig 19.02, 3 Manzameque Spa 19.14, 4 Zoetemelk Ned 19.20, 5 Agositlimiho Port 19.26, 6 Pedro Torres Spa 19.179, 7 Delisle Fra 19.36, 8 Ocama Spa 19.37, 9 Knetemainn Ned 19.40, 10 Bal 19.53, 52 Karstens Ned 21,18, 55 Vianen Ned 21.36. In het algemeen klassement blijft Cees Bal eerste. Zijn voorsprong op Eddy Merckx bedraagt ruim vier minuten. Vandaag is de laatste dag van de Catalaanse week. De rij ders gaan een zware rit door de Pyreneeën tegemoet. De stand in het algemeen klassement: 1 Bal (Ned.) 22 uur, 16 minuten en 7 secon den; 2 Merckx (Belg.) 22.20.16; 3 Casas (Sp.) 22.20.26; Zoetemelk (Ned) 22.20.34; 5 Delisle (Fr.) 22.20.58; 6 Ocana (Sp.) 22.20.59; 7 Agostinho (Port.) 22.21.02; 8 Lasa (Sp.) 22.21.17 9 Knetemann (Ned.) 22.21.16 10 Martos (Sp.) 22.21.18; 42 Karstens INed 1 22 24.23; 51 Vianen (Ned.) 22.25.23. Woensdag werd ®n Rotter dam duidelijk dat je met e.f individueel sterke, en waar schijnlijk gemotiveerde spe lers, mag geen echte eenheid vormt. Men kan de neuzen van elf artiesten natuurlijk dezelfde richting laten uitwij zen, maar dat kost veel werk, veel tijd, en overtuigings kracht. Aam dat laatste ont breekt het Michels niet, maar hlij rit wel krap iin zijn tijd. Tot nu toe zijn nog drie oefenwedstrijden van Oranje gepland (op 23 mei tegen Stuttgart, op 1 juni tegen Ar gentinië, en op 5 juni tegen Roemenië. Dan volgt de voor bereidingsperiode in Zeist, waaraan Michels veel waarde hecht. Daar, in het sport- truim, wil hlij Oranje sitormrijp malken voor het eerste WK- duel op 15 juini in Hannover tegen Uraqua. 22 Spelers (onder wie drie keepers) zullen dan aan hem worden toevertrouwd. Maar wie 'de gelukkigen zijn, daaro ver valt, gezien ook in het liicht van het duel tegen Oos tenrijk, nog niets met zeker heid te zeggen. Wamt hoewel Michels aan de vooravond van de interland tegen Oostenrijk verklaarde dat de 16 geselec teerden voor het duel in Rot terdam er min of meer op konden rekenen dat zij tot de uiteindelijke selectie zouden behoren, na de eerste test lijkt die verklaring enigzins aan waarde te hebben ingeboet. Nu is zo'n eerste test moeilijk, maar aangezien de voorberei dingstijd voor Nederland, ver geleken met de vele andere landen, beknopt is. zal Michels toch spijkers met koppen moe ten slaan. Zo heeft hij woens dag geconstateerd dat Theo de Jong. Kees van Ierssel, Renè Notten en Rob Rensenbrink uitstekende clubvoetballers zijn, maar toch nog een en ander missen om zich te kun nen manifesteren od topni veau. De waarheid gebiedt te zeg gen dat het woensdag' moeilijk voetballen was. Omdat Oranje de opdracht had tomeloos aan te vallen werd het speelveld erg klein, en dus was er vrij wel geen ruimte voor diepte- passes of verrassende een- twees. Ook die verdedigers rukten mee naar voren, waar door angstvallig grote gaten vielen omdat slecht werd overgenomen en er weinig rugdekking werd gegeven. Rob Remisenbrinik b.v„ zal nu geleerd hebben dart het voet bal in Nederland moeilijker is dan dn België. Niet een keer verraste hij de toeschouwers op een van rijn befaamde dribbels, waarop hij bij Ander- leoht een paitemit heeft. Michels mag wellicht blij zijn dat in het elftal van woensdag een zestal „zekeren" ontbraken, zoals Barry Huls hof, Wim Suurbier, met Israël als laatste man een hechtere defensie zullen vormen. Hij miste op het middenveld Ger ry Mühren en Neeskens en eventueel Haan. Vooral Nees kens zal op het middenveld veel beter tot zijn recht ko men dan in de achterste lijn. En in de aanvalslinie kunnen een Jan Mulder en Piet Keizer naast Cruyff met hun inzicht voor veel meer pressie zor gen, dan de „gelegenheids voorhoede van woensdag. Zelfs een Willy Brokamp-m- vorm maakt nu weer kans in oen van de komende inter lands een test af te leggen. Zeker is in ieder geval dat Michels straks als veldspelers zes aanvallers, zes miid'denvel- ders. en zeven verdedigers zal opnemen itn de selectie van 22. Vrijwel zeker van selectie zijn Cruyff, (natuurlijk), Nees kens, Muhren, Krol, Hulshof, Suurbier, Mulder, Keizer Haan, Van Hanegem, Geels van Ierssel (of Israel) en Wim Jansen. De overige zes zullen in de komende wedstrijden van hun club nog moeten be wijzen dat zij meekunnen op topniveau, dat nodig is om in West-Duits! awd niet door de mand te vallen. Michels staat nog, diat lijkt zeker, voor moeilijke problemen. Rinus Michels, vergezeld van Fadrhonc en Van der Hart, zal bij de bond aandringen op nog meer oefenwedstrijden. ROTTERDAM (ANP) Hans Jurgen Pohman bracht gisteren de overwinning van Allan Stone twee dagen eerder op de als favoriet ge doodverfde Ilie Nastase tot zijn ware proporties terug. De jonge ambitieuze West duitser, pas tot de WCT-ge- lederen toegelaten toen Hunt drie groepen moest zien te bemannen, tikte de Australiër met 62, G2 weg. „Ik denk dat ik een goede kans heb", had Poh man van te voren laten we ten. „Nastase is zo dom ge weest de harde klappen van Stone net zo hard terug te slaan. Die fout zal ik niet maken". Gedachtig aan de ze opzet sloeg Pohman geen enkele snelle bal met zijn dubbelhandige backhand en vertraagde voor het overige zoveel hij kon. Stone trapte daar keer op keer in en sloeg de bal uit en zichzelf buiten het toernooi. In de middaguren rukten VOETBAL Volgens het Westduitse persbureau SI D heeft supervisor Rinus Michels gezegd geen belangstelling te hebben voor Willy „de eend" Lippens, die de Nederlandse nationaliteit heeft en voor Bot Weiss Essen uitkomt. LEEUWARDEN (ANP) Jan Timman heeft het zesde Elriesche-vlagtoernooi om het schaakkampioenschap van Nederland gewonnen. Hij bereikte dit resultaat door in de tiende ronde in elf zetten remise te spelen te gen Hans Ree waardoor hij een puntenaantal bereikte dat geen van zijn concur renten meer kan behalen ■rd op 14 de- :en. Bij is meester, maar •dialt hij dit benoemd tot grootmeester, vorig jaar m in Hastings) giroortmeestersre- Jan Timman eember 1951 ii vei jaar taf Hij (in twe< suit; Timman, zoon van een Delftse professor, woonit in een studentenflat in Amster dam. Hij staalt ingeschreven als student in de wiskunde maar hij doet die laatste j>airen niets andiers dan aan allerlei schaaktoernooien deelnemen. Het Nederlandse kampioen schap is bij Jan Timman in goede handen. Vrijwel alge meen wordlt hij momenteel als onze beste speler be schouwd. De overige partijen kregen door het succes van Timman niet de aandacht die ze verdie nen. Opmerkelijk was vooral het herstel van grootmeester Hein Donner, dfe Jaap Vogel volgens de regels der kunst een pioniafhamidlig maakte en dit voordeel snel en vakkun dig in winst omzette. Verrassend was dat Sosonko tegen hekkeshiiter Baljon niet verder dan tot remise kwam. De ex-kampioen kreeg wel enig overwicht, maar hij slaagde er niet in dit in winst on te zetten. Tegen het slot moest hij zelfs even nauwkeu rig spelen want de jonge Gro ninger verweerde zich venij nig. Hartoch en Lamgeweg speel den slechts 15 zetten voordat ze de vrede sloten, maar Schoilt en Entklaar probeerden elkaar 5 uren lanig uit het zadel te lichten voordat ze het punt deelden. De partij Van Dop-Ligterink was een zeer moeilijke Sicili- aanse verdediging. Zoals ge bruikelijk viel de wiitspeler op de boninjgsvleu'gel, de zwart- speler daarentegen op de da mevleugel aan. Zwarts aanval bleek het gevaarlijkst te zijn. Op het moment dat de partij werd afgebroken bleef Van Dop nog een tijdlang naden ken over een af te geven zet. Bij nader inzien gaf hij zich evenwel gewonnen. De stanid na de voorlaatste ronde is: 1 Timman 8 pnt, 2-3 Ree en Sosonko 6, 4-5 Donner en Scholi 5-!/2l 6-8 Van Dop, Har toch en Vogel 5, 9 Lichterink 4V210 Enklaar 4, 11 Lan'ge- weg 3y2, 12 Baljon 2. Okker's voornaamste tegen standers in de bovenste helft van het schema een ronde op; Marty Riessen tegen wie hij in de kwartfinales moet aan treden en Pilic en Drysdate, mogelijke tegenstanders voor Okker in de halve finale. Drysdiale die van Zuid-Afrika naiar Amerika verhuisde gunde Bob Hewitt, overgekomen van Australië naar Zuid-Afrika, slechts twee games: 61, 61. Desondanks maakte Hewitt zijn reputatie getrouw bij du bieuze ballen, matchpoint een kabaal alsof hij alleen daar door verloren zou hebben. Nikki Pilic balanceerde tegen Erik van Dillen op het randje van de nederlaag: 1- 76 en 63. Bij 66 in de „tie break" van de tweede set had hij zelfs matchpoint tegen Dit staaltje Russische roulette met Van Dillen aan de (servi ce) trekker liep via een fi>- ieus volleyduel goed af waar na de humeurige Zuidslaviër geen punt onnodig meer u;t hander. gaf. Marty Riessen tenslotte had in een partij zonder historie dirie sets nodig tegen de Rodesiër Andrew Pattison 63, 57 en 63. Voor de Nederlander Rolf Th u nz kwam er gisteravond een eind aan het ABN-toer- nooi in Rotterdam. Thung ver loor namelijk in drie sets (3 6, 63, 64) van de Frans man Pierre Barthes. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 38 van het afgelopen weekeinde zijn: deelnemers: 426.058, bruto in leg: fl. 983.015,-, prijzenbe- drag: 415.815,35, ie 2e 3e prijs en de premie eik fl. 103.953,83. Ie prijs: 23 winnaars, die elk bruto 3.712,60 ontvangen, 2e prijs 760 winnaars die elk per kolom 135,70 ontvangen, 3e prijs: 7.758 winnaars, die elk per kolom 13,30 ontvangen. De premie wordt na het ver strijken van de reelametermijn woensdag 24 april bij lo ting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. (ADVERTENTIE) 'n Lange ladder tot de goot, die U moeiteloos kunt wegzetten in de schuur, de bergkast of op zolder. Dus géén sta-in-de-wegü Met de korte delen, 1.80 m. (4 kg.), van de VLITEX-stapelladaer bouwt U in luttele seconden een lange ladder tot 5.95 m.Ü! hoogte, IN NAJAAR EN WINTER: Blad uit de goot verwijderen en afvoer ontstoppen. Na een storm de pan nen rechtleggen en de antennedra den bijspannen. Snoeiwerk aan bo men. IN VOORJAAR EN ZOMER: Schilderwerk, natuurhout impreg neren. Klimplanten opbinden. Ra men zemen. De goot weer ontstop pen na een wolkbreuk. Duur onderhoud van Uw huis wordt „goedkoop zelfdoen" met VLITEX stapelladder. Kiest de hoogte die U nodig hebt. 1 deel 1.76 mtr. 44, 2 dln. 3.15 mtr. 88, 3 dln. 4.55 mtr. 132,— 4 dln. 5.95 mtr, f 176,— U koopt de VLITEX-stapelladder bij Uw verf- of doe-het- zelfwinkelier. VLITEX-ladderfabriek NIJMEGEN Postbus 213 Telefoon 080-772217 Houthandel ,,'t CENTRUM" doe het zelf supermarkt b.v. Boschstraat 65 Breda Tel. 41653 schappen, maar ook voor de bouiw van sportaccommodaties en het trainings- en wedstrijd- wezen. Het was echter niet allemaal weelde, want door di verse oorzaken, zoals de con currentie van de Duitse lotto, de toeneming van een groter aantal binnenlandse kansspe len en de beknottende bepa ling ten aanzien van de regi stratieplicht, zag men de toto- omzet gestadig teruglopen. De roep om geld blijft echter in de sportwereld bestaan, zoals dr. W. van Zijll, de algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, gistermiddag tijdens een persbijeenkomst te Wassenaar benadrukte, oo'k in 1974. „De toto dn de jaren zestig was een serum tegen de armoede in de sport. Die func tie moet ook in 1974 blijven bestaan, opdat geen vacuüm ontstaat, alvorens de lotto in het najaar van 1974 haar in trede zal doen. Vandaar deze campagne, die de continuïteit moet waarborgen", aldus de heer Van Zijll. De heer J. W. van Marie, vice-voorzitter van de KNVB, belichtte de betekenis van de- toto voor de cluibs, die alleen al door de voorinhoudlimg in dertien jaar sporttoto 104 mil joen gulden opstreken, waarbij nog eens een bedrag van 45 miljoen igulden fewaim voor ac commodatie, clubgebouwen, ejdi. „De tatogellden zijn onmis baar geworden voor de finan ciering van de clubhuishou- dfing", aldus de heer Van Mar ie. „Voor de Nederlandse sportwereld zijn de toto-op brengsten niet meer weg te denken. Ze rijn voor vele clubs de financiële tark^ ge worden, waarop ze drijven". ZANDVOORT (ANP) De Nederlanders hebben het in de eerste ronde van het Europese kampioenschap bandstoten, dat in een iets te kleine zaal in Zandvoort wordt gehouden, lang niet slecht gedaan. De Nederlandse kampioen Hans Vuitink en de jonge Westbra bander Christ van der Smissen wonnen hun opejiingspartijen in een redelijk aantal beurten, waarbij vooral het partijge middelde van 9.09 van Hans Vuitink een meevaller was. Want de Achterhoeker had voor het begin van het toer nooi miert alleen aangekondigd dit kampioenschap louter en alleen als training voor de eind april in Alicante te ver spelen Europese titelstrijd in het kader 47-2 te zrillen be schouwen, maar kwam giste ren oök nog aan de start met de onlthuteenidie mededeling dat hij de laatste waken totaal uit vorm was geraakt. „Als ik me in dit kampioenschap op een beetje redelijk niveau kan handhaven ben i'k al dik te vreden", zo had hij gezegd. Welnu, Vulitinik mochït na zijn openingstreffen tegen de Westduitse kampioen Gunther Siebert best al een beetje te vreden zijn, Hij had bij vla gen zeer sterk staan biljarten, had gedurfde oplossingen met meesterhand volbracht en won dik in 20 beurten: 113200. Geen moment was Vuitink in deze partij, waarin hij series van 27, 32 en 34 scoorde, in gevaar geweest. Ook Van der Smissen had het miert moeilijk tegen de an ders vaak sterk caramboleren de Bask Alejandro Munioz. De Brabander demarreerde in de tweede beurt met een serie van 31, scoorde vervolgens nog 17, 16 en 24 en was na 23 beurten een straatlengte uitgelopen: 170—72. Voor de laatste 30 punten had hij echter nog 8 beurten nodig, zodat zijn ge middelde onnodig zakte. Leider na de eerste ronide was onbetwist de Belgische ti telverdediger Ludo Dielis, die volkomen hersteld is van een griepaanval, die hem vorige week genoopt had udlt het we- reldtoemiooi vijfkamp in Nice te stappen, Dieliis, wiens te genstander Mario Machaido, een 42-jarige koopman uit het i uU®es^ stadje Gfuimbra, slechts figureerde, kwam niog niet tot zijn normale spel Waarschijnlijk moest ook zelfs deze grootmeester nog wen nen aan het materiaal. Toch was hij na 18 beurten met een hoogste serie van 57 de beste winnaar van de eerste mid dag. ROTTERDAM (ANP) Tom Okker haalde gisteravond laat de kwartfinales door met 60, 36 en 61 te winnen van Goven. Opvallend was, dat de Nederlandse tennisvedette in de tweede set ver terugviel, terwijl hij in de eerste en dé derde in het geheel geen moei te had met z(jn tegenstander. i

de Stem | 1974 | | pagina 23