NIEUWE FRANSE ZONNE-OORDEN act: r»S3f ,3ns Archeologie is romantiek in Israel WIJN GOLDRUSH PYRAMIDEN 9 Futurisme in La Grande Motte. 9 Het bekoorlijke haventje van Collioure. (.Foto's: A. J. ME1NSMA). Kostbare jachten aan de voet van dure pigramiden. Elke Franse kuststreek heeft nu eenmaal haar eigen naam, na de klassieke Azuurkust hebben we ons aangewend over een Zilver en een Goudkust, over Bloemenkust en zelfs over een Opaalkust te spreken. Temidden van al die aandui dingen trekt de Vermiljoen- kust steeds meer de toeris tische aandacht. Die Vermiljoenkust begrenst de westkant van de Middel landse Zee. Ze loopt van de uitmonding van de Rhone tot de Spaanse grens. Haar faam als vakantieoord voor tiendui zenden is nog groeiende. De Vermiljoenkust die toen nog niet zo werd genoemd is heel lang het stiefkind van het Middellandse Zeëtoerisme gebleven. Ze zou het mis schien nog zijn als de traditio nele vakantiestranden tussen Saint-Raphaël en Menton niet overvol waren geraakt onder invloed van het zich vooral na de Tweede Wereldoorlog met reuzensprongen ontwikkelende volkstoerisme. Voor de stro men binnen- en buitenlandse vakantiegangers moesten nieu we verblijfsoorden worden in gericht. Daarbij gaat het vooral om badplaatsen voor het zomersei zoen, aantrekkelijk voor de zee- en zonaanbidders, voor de jonge gezinnen met kinderen. Wat betekent dat er niet ge streefd wordt naar een erg mondaine achtergrond voor de nieuwe badplaatsen en dat in de bouwprogramma's de zo merhuisjes en de appartemen ten verre de overhand hebben op hotels en pensions. Het luxe-element wordt vooral ge concentreerd op de watersport: het aantal aanlegplaatsen voor zeil- en motorjachten is al even indrukwekkend als dat van logeerbedden. Bij de bouw van de nieuwe badplaatsen wordt profijt ge trokken wam de natuurlijke ge steldheid wam deze kuststrook. Die wordt namelijk geken merkt dioor een aaneenschake ling wam binnenmeren achter eem oip die meeste plaatsen breed zandstrand. Die binnen meren staiain da open werbin- diinig met die zee. Ze ziijin vis rijk en zout en de wan de Oosterschelde zo bekende ver- waiteinpiaaitsen voor schaaildie- rem ais oesters en mosselen vindt men ook hier. De zeebo dem loopt ziacht glooiend af, zodat de Venmiljoienkust niet ten 'onrechte reclame maakt met de veiligheid van haar stranden, wat met het oog op die kinderen wel plezierig is. Tegenover deze voordelen staat een nadeel De Vermiljoenkust wil nog wel eens zuchtten ondier de „tramontane", de uit het noorden blazende wind die hier niet, zoals aan de Azuur- kust met de mistral het geval is, door hoog gebergte wordt opgevangen. Diezelfde „tra- miomitainie" heeft er echter ook toe bijigedinagem dat de malari amuggen die hier die vroegere moerassen verziekten ook wieer werdén weggeblazen. Een vai trekken v wel dat v®, wijngaarden vdneies Lan) Ion behoren opmerkelijke ichiap is kust de De pro- Roussil- vruchtbaar- De FTS-programma's bieden keus uit tien- en zeventien- daagse reizen naar Ferpignan, Port Leucaté en Argelès. Naar de laatste plaats is er bovendien een vierentwintigdaagse reis mo gelijk. Deze kamperenreizen naar Argelès kosten f 223,(tien dagen) tot f289,(24 dagen). De prijzen van de hotelreizen naar Perpignan lopen uiteen van f300,(tien dagen logies/ ontbijt) tot f 530,(zeventien dagen half pension). De ap- partementenreis naar Port Leucate is ai mogelijk voor f 240, (tien dagen) en f290,(zeventien dagen). ste Franse wijngebieden. De wijnen uit deze streken leve ren niet zo zeier beroemde eti ketten op dan wel onmetelijke hoeveelheden in een goede middenklasse, zoals ook Ne derland nia de prijsopdrijvin gen dn die Bordeaux en Bour gognes heeft ontdekt. Dank zij de vele zonme-unen bezitten de wiijnien vain Lamguedoc en de likeurstokers. De apéritif- falbriek Bynrh staat niiet voor niets in de omgeving van Ber aam de Ve joienkust voordaft de hausse in het toerisme en de massale vaikanitietrek losbra ken. Maar dat waren dorpen 'die i eer op die dagjesmensen uit de nabije middelgrote ste den wanen gericht dam op een publiek diait van verder weg kwam en langer wilde blijven. Zo bad MoinitpelM'er zijn Paia- vais, Béziers zocht in Valras de zee op, Nairbonmie in Gruissian en Perpignan in Carnet. Daarna waren er wat vissershaven tjes die aardige neveninkom sten aan toeristisch verkeer Coiliouine en Port-Vem- dres, helemaal in het zuiden, iin de schaduw van de machti ge Pyreneeën, die bier steil uit zee oprijzen. Nu behoeft men hist in Col- lSoure of Port-Vemdres beda- maial niet te proberen om in het topseizoen onder dak te komen. Het dichtste bij biedt Angelès-Plage, twintig kilome ter van het bekoorlijke, maar voor uit komst. D-e Franse Toeristen- Service laat immers speciale treinen van Nederland roar de voet dier Pyreneeën rijden met onder meer Argelès als bestem ming. Heit kampeerterrein van Argelès is een der beste van Frankrijk, zieker ook door de ligging in de luwte van een uitgestrekt dennenbos. Miaar ook Argelès behoort eigenlijk p" tot de „oude" Langs de twee- kilomieter lange zand- noorden ervan zijn sinds een jaar of tiiem een twintigtal nieuwe badplaatsen en jachthavens ontstaan. Bij elkaar zijn ze goed voor twin tigduizend aanlegplaatsen en voor op z'm mimet twee mil joen zoozoekers per paar. Die komen vooral uit bet noorden. Op de nummerborden van de automobielen overtreffen de D's, de B's, die GB's en de NL's de F's. Bovendien komen die vreemdelingen niet uitsluitend als onbaatzuchtige vakantie gangers. Veilen worden door winstbejag naar Lamiguedoc en Roussillon gedreven, zodat men zich niet moet venbazen d-e opschriften op de borden der bouwondernemers in het Duits of heft Enigels te zien staan. De geldbeleggers heb ben hun weg naar de Venmffl- joieinikuist wel gewonden! In het achterland wordt die nileuiwe goidrush maar matig gewaardeerd omdat deze sei- zoenpliaiatsen weinig perma nente werkgelegenheid ople veren en de financiële baten over de grens verdwijnen. Bo vendien is het duidelijk dat deze kolonisering van de kust tevens een prestige-objeet eem dier vete van bet huidi ge Franse regime vormt. Een opzat van een badplaats als La Grande Motte verraadt duidelijk de wil om de bur- germiain versteld te laten staian. Men krijgt bij het onder- gaan^van de kolossale pirami- architect Jean Balladur de nei- van de boulevards vain een plaatsje als Gariet nog leefbaar maken moeten nog gnoiaiein. De projeotmiaiatschiap- pijien die La Gwanriie Motte tot een commercieel succes moe ten maken hebben gelijk als ze beweren dat deze seiizoen- sitad niet uit het toeval van gnandspeculiatiieis is voortgeko men. De piramidevorm die Balladur beeft -gekozen is het resultaat van mogelijk die zon te ze tegen de wind te men. Het miaiair we winden bet eigenlijk allemaal te indrukwekkend, te mooi, te volmaakt, te veel een voorafschaduwing van een toe komstmaatschappij w-aariin de in bun vakantie als een soort Veel eenvoudiger en imtiie- iis Port Leuoate, vormt met die carès. handielB De Als die gebouwen dragen buitenissige namen, zoals Les Mayas, Aoapuilco, Les Cheops, La dame au lotus of Baibylone. Natuurlijk: een stad in aan bouw biedt noodt een erg aan trekkelijk beeld en de parken en waterpairtijiein die La Gran de Motte moeten verfraaien en een schip op het strand gekozen. Een vroegere pakketboot, de Lydiiia, diient er als omvermioeibiaar vermaiak- cenitruim. En wiaar in La Gran de Motte de wooncomplexen met Egyptische en Zuildameri- kaïamsie namen zijn getooid, zijn die in Barcarès op Grie kenland, maar ook op heft ou de, omringende Occdtanië geïnspireerd. Port Leucate zal Nederlan ders best aanspreken. Ze vin den daar Immers het brede zandstrand terug dat ze uit eigen land zo goed kennen. maar dan met een zon, die nimmer verstek laat gaan. De Franse Toeristen-Service heeft er een optie op een complex eenvoudige, maar erg leuk in gerichte vakantiewoningen. Van buiten doet het misschien wat kasbah- of betondorp-ach- tig aan, zowel het gezellige interieur als de terrasjes bene den en de balkons van de étages dragen tot de tevreden heid der tijdelijke bewoners bij. De situering, vlak bij zee, strand, zwembad en centrale voorzieningen is ronduit ide aal. andere nieuwe badplaats, I laatste heeft als is Gruis- san en Collioure, door het enorme zestiende-eeuwse fort Salsas, door talrijke museum achtige dorpen in de bergke ten van de Corbiènes waar ook een verrukkelijke wijn komt en, verder bereikbaar, door de use abdijen aam de voet van die Pyreneeën. De grootsheid van dat natuurge bied wint het verre van de wereldwonderen diie de twin tigste-eeuwee mens met veel pijn en moeite tot stand brengt. JOOP BARTMAN Israël heeft er een nieuwe toeristische attractie bij: ar cheologische opgravingen. Die opgravingen worden al jaren lang verricht, want om het heden te kunnen begrijpen moet naar het verleden wor den gegraven. Het is een ro mantische belevenis, die al veel archeologen naar Israël „lokte". Het blijkt, dat er ook heel wat amateurs zijn, die in hun vakantie graag het verre verleden bestuderen. Vandaar dat het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau in Amsterdam belangstellenden graag be hulpzaam is bij het zoeken naar een aantrekkelijke va kantiebestemming. Het speuren naar het verle den heeft in Israël voor de westerse meinis een speciale attractie. In Is- wiieg van het het is de ge boorteplek van jodendom en christendom. Hier kunnen wij d'e voetstappen drukken van koningen, profeten en wijzen. Hier kunnen wij de werktui gen vraten die zij gebruikten, de huizen die zij den, de tempels en synagogen, waarin zij hun erediensten op- meinis, wiens afkomst in de nevels van de tijd verlo ren ging. In dit land zijn op ziijn minst tiiem archeologische expedities bezig met het na vorsen van de prehistorische tijdperken. Vrijwilligers uit vele lamiden zwoegen in de hit te van de zomer onder een genadeloze zon om een schakel te ontdekken tussen Centraal Afrika en het Meer van Tibe rias. De beenderen van een prehistorische koe, een half miljoen jaren oud, lagen inge bed in de overblijfselen van wat eens de oever van een prehistorisch meer was, vlak bij het huidige Deganja, de eerste kibboets die^ iin het demie Israël die mogelijkheden, zich nieuwe perspec tieven voor de archeologie werden ver- Ardheotogfech ontterzopk en opgravingen blijven niet be perkt tot systematisch opge zette opgravingen op grote schaal. Veel van de meest op windende vondsten zijn het resultaat van toevallige ont dekkingen of van acties ter berging en bescherming, die door bouw- en uitbreidings plannen noodzakelijk werden. Jasons graf, een prachtige joodse graftombe uit de 2e eeuw v. Chr., werd in Jaruza- l9raël is het land waar de bijbel werd geschreven, maar het was ook het tehuis van de Slaan we den jaren over, we die overblij volk, dat in een leven na de dood moet hebben geloofd, want zij boetseerden het ge zicht van de overledene in pleisterkalk op de schedels van hun doden. Deze nieuwe ontdekking van een lang ver geten tijdperk is slechts een illustratie van de rijke oogst van het archeologisch onder zoek, diat zich via historische tijdperken uitstrekt tot de te- lamitische en Turkse tijd. In feite hebben de 25 jaar van het bestaan van de staat Israel er in hoge mate toe bijgedra gegraven. Hon- i (beenderkist- op dezelfde wijze bij de bouw tel ingen en rioolbuizen. Zo kre gen wij ook het archeologisch bewijs geleverd, dat mensen door kruisiging ter dood wer den gebracht door een ossuari um, waarop de naam Jehocha- nan was ingegrift. Toevallige ontdekkingen elders in Israël onthulden onbekende hoofd stukken uit de historie van het land. Op de hoogvlakte van Golan kwam het bewijs van een rijke chalcolithische (koper-stenen) beschaving aan het licht uit de tijd van 3000 v. Chr. Inscripties, resten van architectuur en nog hijma com plete gebouwen getuigen van een dichte joodse bevolking op de hoogvlakte van Golan tij- Meer da in het lain de afgelo trum van activiteit. De ie andere plek Jeruzalem in het cen- ogiische gen bij dens de 3e-5e eeuw n. Chr. Ainidere ontdekkingen bewe zen, dat er uitgebreide relaties bestonden tussen de Israëli sche en andere culturen van het Midden-Oosten, die ver boven de gewone handelsbe trekkingen uitgingen. Een hele reeks van voorwerpen, diie in graven uit het laat-bronzen tijdperk van de 14e tot de 13e Deze vindplaatsen zich uit van het Ga in het zuiden tot Akko en zelfs tot Dan in het noorden. Met de Ege/sche we reld werden contacten onder houden en sinds kort kwam men veel omtrent die Fiiistijn- se beschaving aan de weet. De Foeniiciërs im het westen en die Nabateeërs in het oosten heb ben eveneens hun stempel op het land gedrukt. De invloed van de Griekse en Romeinse cultuur heeft het leven in dit lanid zowel materieel als gees telijk sterk beroerd. Het jood se volk heeft zich door dit contact en cteze confrontatie met andere volkeren toch een geheel eigem cuütujur weten te scheppen. de westelijke en zuidelijke muren van de tempelberg brachten fraaie overblijfselen udt de tijd van Herodes aan het licht. Monumentale trap pen leidden naar de hoofdin gang van de tempel. Vaat. werk vain steen, aardewerk en een dodenstad uit de tijd de eerste tempel, Ro se en Byzantijnse gebou- en een enorm grote kara- sai (karavaamherberg) of eem paleis uit de tijd der Oma j jaden werden blootge- In de joodse wijk van de oude stad bevestigen archeolo gische vondsten de theorie, dat de stad zich in de dagen van de koningen van Juda ten wes ten van het Tyropoiom-dal uit strekte. Huizen uit de Herodii- aanse tijd met goed geconser veerde muren, overdekt met stucwerk werden er eveneens uitgegraven. Veel huishoude lijk vaatwerk en fraaie mo zaïekvloeren getuigen van de betekenis en de schoonheid van Jeruzalem voor het door de Romeinen in het jaar 70 werd verwoest. De veronderstelling, dat de verwoesting van de tempel Romeinen tot de ver van de joodse ge in Israël heeft ge leid, is onjuist gebleken. Niet alleen werden er in GaKlea op grote schaal archeologische gevonden, maar de sy- in Ein Gedi op de m de Dode Zee, in Soeseda en Esjtamoa in het gebergte van Hebron getuigen ook in Zuid-Judea van een bloeiende en rijke gemeen schap tot ver in de 7 e en 8e eeuw n. Chr. Hoewel geleerden verant woordelijk zijn voor al deze ontdekkingen wordt veel van het meer lichamelijke werk van het graven door vrdjwiili- gera verricht, jongeren uit Is raël en uit landen over de ge hele wereld, die een handje helpen met de opgravingen. Het is zwaar werk, maar zij worden beloond met een leven in de openlucht en doordat zij de opwinding van het ontdek ken delen met vrienden van heinde en ver. De romantiek van de archeologie gaat uit van een realiteit, wanneer je hand het stof van eeuwen uit zeeft en zo de voorwerpen, die onze voorouders eeuwen en duizenden jaren geleden ge bruikten, voor de dag haalt. (Nadere inlichtingen: Israë lisch Nationaal Verkeersbu reau, Herengracht 422, Am sterdam, tel. 020-249642), 9 Graven aan de Klaagmuur te Jeruzalem.

de Stem | 1974 | | pagina 21