In centrale personen administratie minder gegevens dan in bevolkingsregisters Naar aftreden van Nixon Breznjev liet Kissinger zes uur wachten Maurer: architect van Roemenië's onafhankelijke Vrouw schiet gezin dood en zichzelf Nederlandse militairen in Duitsland staakten STAATSSECRETARIS POLAK: IMPEACHMENT Overleg vastgelopen I )e?e|yci Jamani: spoedig eind aan rol oliemaatschappijen DODE NOG MET KRIK BEWERKT binnenland buitenland Polka Dot van Gerard Brussé Weinig lief hebbers voor goedkoop varkensvlees VS-diplomaat ontvoerd IN BELGIË Brabander in Spanje wegens hasj in cel Koeweitwil uitleg over „Kiele, kiele'" Strijd Irak- Koerden vrijwel zeker Botsing: 3 doden Architect Duitse oorsprong Treinramp in Mozambique Overvaller pompbediende aangehouden Donderdag 28 maart 1974 DEN HAAG De Haagse modeontwer per Gerard Brussé toonde gisteren zijn nieuwe col lectie. Op de foto een van zijn ontwer pen, een zijden japon in zwart met witte noppen met een wijde vlindermouw, die hij de naam „Polke Dot" gaf. RIJSWIJK (ANP) On danks een bescheiden stijging van het varkensaanbod en een sterke prijsdaling bij varkens vlees stagneert het verbruik van deze vleessoort, zowel in Nederland als elders in de we reld. De heer J. Koch van het secretariaat van het produkt- sohap voor vee en vlees meld de dit in de woensdag gehou den bestuursvergadering met. enige verwondering. De bin nenlandse afzet van varkens is de laatste weken ondanks de verlaagde prijs niet gestegen en de concurrentie is fel. WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat in Mexico een Amerikaanse diplomaat wordt vermist en dat hij waarschijnlijk is ontvoerd. De identiteit van de man is niet bekend gemaakt omwille van zian veiligheid BRUSSEL (ANP) Een 56-jarige vrouw in de Belgi sche gemeente Ilingene-Win- tam (20 km. van Mechelen) heeft haar 62-jarige man, haar 19-jarige dochter en haar 13- jarig zoontje doodgeschoten en vervolgens de hand aan zich zelf geslagen. De vrouw schoot ook de kat dood. Van de vrouw is bekend, dat ze ern stig ziek was. Ze was hartpa tiënte, leed aan suikerziekte en had onlangs een gal-opera- tie ondergaan. Haar echtgenoot was al zes maanden zonder werk en het gezin had kortge leden bericht gekregen dat het huis gesloopt zou worden in verband met de aanleg van een nieuwe weg. Een zoon zit een gevangenisstraf uit we gens diefstal. Men neemt voorlopig aan dat de vrouw door dit alles zo geschokt geraakt is dat ze haar toevlucht nam tot deze wanhoonsdaad. DEN HAAG (ANP) In de centrale personenadministra- tie, zoals deze staatssecretaris Polak van Binnenlandse Za ken voor ogen staat, zullen aanzienlijk minder gegevens worden opgenomen dan in de huidige bevolkingsregisters zitten. Die administratie zal alleen bevatten de namen, adressen en enkele andere basisgegevens (geboortedatum, gehuwd-ongehuwd, aantal kinderen) van alle Nederlandse ingezetenen. De bewindsman heeft dit meegedeeld in een gesprek met de vaste Tweede-Kia- mercommissie voor Binnen landse Zaken over de plan nen voor de centrale perso- nenadministratie. Tegen het einde van dit jaar wordt overwogen of een definitief wetsontwerp over deze ad ministratie bij de Tweede Kamer zal worden inge diend. Overleg is momenteel gaan de tussen de departementen van Binnenlandse Zaken, Jus titie en Economische Zaken over een voorontwerp van wet. Daarna wordt advies ge vraagd aan de staatscommis sie, die zich bezighoudt met de studie van de mogelijkhe den om de privacy, wat be treft de persoonsregistratie, te beschermen. Vervolgens komt het stuk in de openbaar heid, zodat zowel belangheb bende organisaties en ins'el- iingen als particulieren com mentaar kunnen leveren. Deze procedure zal tegen het einde van 1974 afgesleten kunnen worden. Ondertussen wordt in een aantal gemeenten met in totaal 200.000 inwoners een proef genomen om de tech nische mogelijkheden van het verwezenlijken van de centra- Ie personenadministratie na te gaan. Tevens is de proef van be lang voor de beveiligingsas pecten, in het bijzonder ook voor het onbereikbaar maken van gegevens voor instellin gen, die tot het gebruik niet gerechtigd zijn. Het is de be doeling van de staatssecretaris in het wetsontwerp te laten vastleggen, dat een overhthds of semieoverheidsinstelling uitsluitend vooi de gegevens die haar in het bijzonder aan. gaan toegang tot de centrale personenadministratie zal ku.i nen krijgen. Voorts wordt in een recht van correctie voor de burgers voorzien, met een beroepsmogelijkheid op de rechter. De gegevens, welke ln het kader van de proef in gemeen ten van verschillende grootte worden opgeslagen, konren niet naar buiten. Zij worden in het geheel niet gebruikt aldus flie bewindsman. Staatssecretaris Polak deel de de commissie mee, dat hij de spoedige totstandkoming van een algemene wet op de bescherming van de persoon lijke levenssfeer van zeer groot belang acht. Deze wet is eigenlijk een veel dringender aangelegenlterd dan de waar borgen, welke in de wet op de centrale personenadministratie moeten worden opgenomen te- Ken onjuist gebruik van de in die administratie op te nemen vilerst simpele persoonsgege vens. Bij de rijksoverheid en bij lokale overneden. en nog meer bij particuliere instellingen, liggen langzamerhand zee' omvangrijke bestanden van al lerlei gegevens opgeslage: „Waarborgen tegen een onjuist gebruik daarvan, neer te leg gen in een algemene privacy wet, zijn goed beschouwd har der nodig dan en wettelijke regeling die zich beperkt tot hetgeen eventueel aan gege vens in een centrale personen administratie zal worden op genomen", zei de heer Polak. ALGECIRAS Een 27-jari- ge Nederlander is in de Spa-arase havenstad Algeciras gearresteerd nadat in zijn auto 38 kilo hasjiesj was gevonden. De man M. B. uit Hilvaren- beek was per veerdienst uit Tanger in Spanje gearriveerd. Hij was op weg naar Neder land, zo is van de zijde van de Spaanse politie vernomen. In 'I kort DE industriebond NKV zal vandaag tijdens het overleg met minister Boersma over de bezette Helmondse USFA-ves- tiging aandringen op ingrijpen van de bewindsman teneinde op zo kort mogelijke termijn tot een voor beide partijen aanvaardbare regeling te ko men. DE Vaticaanse „minister van buitenlandse zaken" mgr. Ca- saroli, is gisteren naar Havan na vertrokken om daar van gedachten te wisselen over zaken die voor de r.-k. kerk van belang zijn. Het is de eerste keer dat een hoge Vati caanse prelaat sinds de machtsovername door Castro in 1959 naar Cuba gaat. BIJ de Rotterdamse rederij Van Niev.elt Goudriaan, onder deel van de Steenkolen Han delsvereniging SHV, doen ge ruchten de ronde dat binnen kort 70 van de 250 man wal- personeel ontslagen zullen worden in het kader van een reorganisatie. IN Paramaribo ligt het werk op de Surinaamse sigaretten- fabriek van British American Tobacco stil, omdat de veertig bij een vakbond aangesloten werknemers stalken. DE dom van Keulen zal de komende 20 jaar helemaal op nieuw worden opgebouwd. De blokken zandsteen zijn zo ern stig aangetast, als gevolg van de luchtverontreiniging', dat het prachtige gebouw ditmaal in bazalt zal herrijzen. MEVROUW Solzjeraitsyn zal vrijdag uit Moskou vertrekken naar Zwitserland, waar haar man, de dissidente Russische schrijver Alexander Solzjenit- syra, op het moment verblijft Ze neemt baar vier kinderen en haar moeder mee. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG De re gering van Koeweit heeft de Nederlandse zaakgelastigde in dat land, jhr. D. Schorer. op het matje geroepen om uitleg te geven over de inhoud van de carnavals topper „Kiele, kieel Koeweit" van Farce Ma jeure. Jhr. Schorer werd te verstaan gegeven dat dit liedje de betrekkin gen tussen Koeweit en Nederland verder zou kunnen verslechteren. Jhr. Schorer heeft de autoriteiten in Koeweit proberen uit te leggen, welke betekenis aan een carnavalslied moet wor den toegekend. Hij heeft in ieder geval de verze kering gegeven dat het geenszins de bedoeling is geweest het volk van Koeweit te beledigen. Zoals bekend, heeft de consul van Koeweit in Nederland, de heer Rab- bani. zijn medewerking verleend bij de presen tatie van het carnavals lied. (Van onze correspondent) WASHINGTON Lei ders van het Amerikaanse congres, met inbegrip van aanhangers van president Nixon, zijn thans van me ning dat het vrijwel een uit gemaakte zaak is, dat het Huis van Afgevaardigden de president wegens het Wa- tergateschandaal in staat van beschuldiging zal stel len. Er zijn steeds meer aanwij zingen dat de stemming in het Congres ziich tegen Nixon keert. Oorzaken hiervan zijn o.a. aanvallen van het Witte Huis op de commissie voor BEIROET (UPI) Volgens Libanese kranten zijn de be sprekingen tussen de Iraakse regering e«i de opstandige Koerden over autonomie voor het Koerdengebied mislukt. De Iraakse president Ahmed Hassan Al-Bakr zei op een persconferentie dat de leiders van de Koerden het regerings voorstel voor autonomie bin nen de staat Irak blijven ver werpen, aldus deze berich ten. Het belangrijkste menings verschil betreft de eis van de Koerden dat ook het gebied van Kirkoek, waar zich grote olievelden bevinden, tot het autonomie Koerdengebied ge rekend moet worden. Mulla Mustafa Barzani, de leider van de opstandige Koerdische min derheid in Iraik, heeft ver klaard, diait een oorlog tussen de leden van zijn stam en de Iraakse regeringsstrijdkrach ten nu dreigt. CADIER EN KEER (ANP) Bij een frontale botsing tussen een personenauto een vrachtwagen zijn woens dagmorgen op rijksweg 78 ter hoogte van het Limburgse plaatsje Cadier en Keer drie mensen om het leven geko men: een 53-jarige dame uit België, een 32-jarige dame uit Margraten en haar 2-jarige dochtertje. MOSKOU Sovjet-leider Leonid Breznjev heeft de besprekingen met zijn Ame rikaanse gast Henry Kissin- Het aftreden van de Roe meense premier Ion Ghe- orghe Maurer heeft diploma ten in Oost-Europa nauwelijks verrast. Officieel heette het dinsdagavond in Boekarest, dat de premier terugtrad van wege zijn slechte gezondheid, maar de werkelijke reden van zijn aftreden, moet volgens di plomatieke kringen in Belgra do en de Roemeense hoofdstad gezocht worden in een groei end verschil van mening tus sen Maurer eu president Nico- lai Ceausescoe. De 72-jarige Maurer, de eni ge van de oudere Roemeense leiders die ook diende onder oud-president Gheorghiu Dej, was het niet eens met het economische beleid van Ceau sescoe en hield niet van de persoonsverheerlijking die rond de president werd opge bouwd. De breuk tussen Mau rer en Ceausescoe werd in de afgelopen twee jaar duidelijk. Maurer liet blijken dat hij zich verzette tegen de zoge naamde „Grote Sprong Voor waarts"-politiek tot het opbou wen van zware industrie. Hij drong aan op verhoging van de levensstandaard. De span ningen tussen beide leiders werden acuut toen in de afge lopen maanden uit cijfers bleek dat Roemenië niet vol deed aan de normen die voor zien waren in het lopende vijfjarenplan. Maurer was een van de pila ren van het moderne onafhan kelijk ingestelde Roemenië. Hij was achtereenvolgens mi nister van buitenlandse zaken, staatshoofd en premier. Sedert 1961 was hij premier en daarmee nummer twee in volgorde na de communisti sche partijleider Nicolae Ceau sescoe. Evenals Ceausescoe was hij een fel voorstander voor een zo groot mogelijke onafhankelijkheid van hande len binnen het communistische blok. Hij moet beschouwd worden als een van de archi tecten van Roemenieë's onaf hankelijke buitenlandse poli tiek Ziin nn'itiek leidde van tijd tot tijd tot wrijving tussen Moskou en Boekarest. In 1957 werd Maurer minis ter van buitenlandse zaken en sedert die tijd heeft hij zich met de buitenlandse zaken ac tief bezig gehouden. Na enkele maanden als minister van bui tenlandse zaken werd Maurer tot voorzitter van het presidi um van de grote nationale vergadering (het parlement) gekozen en als zodanig des tijds titulair staatshoofd. Maurer heeft verscheidene malen getracht te bemiddelen tussen Moskou en Peking. Hij voerde ook netelige onderhan delingen in Vietnam. Sedert het einde van de tweede we reldoorlog heeft Maurer ver scheidene ministerposten be kleed en in 1946 maakte hij deel uit van de Roemeense delegatie op de Parijse vre desbesprekingen. Hij ontkwam aan de politieke zuiveringen tijdens de St.-Alin-periode. Maurer, van Duitse oor sprong, werd op 23 september 1902 als zoon van een leraar vreemde talen in Boekarest MAURER. geboren.In 1923 promoveerde hij in de rechten aan de uni versiteit van Boekarest. Later trad hij dikwijls op als verde diger in politieke proeessen tegen vooraanstaande commu nisten in de periode voor de tweede wereldoorlog. In 1936 trad Maurer toe tot de communistische partij en vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd hij in een concentratiekamp geïnterneerd. Op het eerste congres van de Roemeense Arbeiders (communistische) partij in 1948 werd hy in het centrale comité gekozen en in 1960 kwam Maurer in het politburo. In 1965 werd hij lid van het uitvoerende comité (dat het politburo vervi ng) en van het negen leden tellende presidi um daarvan. Maurer is vaak de belang, rijkste handelsreiziger van zijn land genoemd. Hij maakte veel reizen naar zowel het oosten als het westen en be zocht ook China. In 1970 raak te de stoere zilverharige Mau rer ernstig gewond bij een au to-ongeluk tijdens een jacht in Transylvanië. Met onder meer ernstig hoofd- en rugletsel werd hij opgenomen in een ziekenhuis, maar later werd gemeld dat hij geheel was hersteld. ger zes uur opgeschort om met andere leden van het politburo te spreken, zo hebben diplomatieke krin gen in Moskou gezegd. Er waren geen aanwijzingen of de vergadering van het po litburo, die niet was aange kondigd, verband hield met kwesties die b(j de bespro kingen tussen Breznjev en Kissinger tot nu toe aan do orde zijn geweest Sommige diplomaiten menen dat heit politburo bijeen was geroepen om verslag aan te orein van minister van defen sie Anidrei Grefejko, dlie dins dagavond laait een dag eer der dan was voorgenomen van een bezoek aan Irak was teruggekeerd. Kissinger en minister van buitenlandse zaken Gromiko wisselden tijdens een lunch toasts uit, maar daaruit bleek niet of er mogelijk moeilijkhe den bij de besprekingen wa ren gerezen. Op weg naar de lunch zed Gromiko tot verslag gevers dat de besprekingen „vooruit en nogmaals vooruit" gingen en Kissinger zei niets onheilspellends te zien in het uitstellen van de besprekingen door Breznjev. Een half uur voor de be sprekingen hadden moeten be ginnen, hadden Sovjet-functio narissen Kissinger opgebeld en gezegd: Kom nog niet. justitie uit het Huis van Afge vaardigden, die op het ogen blik de Watergate-zaak uit zoekt, en de weigering van Nixon om meer materiaal aan deze commissie af te staan. Een paar weken geleden vertrouwde het Witte Huis er nog op, dat het zou kunnen voorkomen dat het Huis zich voor „impeachment' uit spreekt. Daarvoor is een een voudige meerderheid noodza kelijk. Nu zou het Witte Hum er voor ijveren dat er in de Senaat niet een meerderheid van twee derde ontstaat dm nodig is om de president schuldig te verklaren en af te zetten. De afgelopen weken hebben James St. Clair, (to voornaamste raadsman van Nixon in de Watergaite-za.iir een andere functionarissen van het Witte Huis herhaaldelijk besprekingen gevoerd met de Republikeinse leiders in het Huis en de Senaat Een vooraanstaande senator die aan dit overieg heeft deet- genomen, verklaarde nu het gevoel te hebben dat het tot een proces tegen Nixon ra' komen, terwijl hij enkele we ken tevoren dit alleen maar als een mogelijkheid had be schouwd. De Huiscommissie heeft 30 april als streefdatum gesteld voor het afsluiten van haar onderzoek. De voormalige minister van justitie Elliot Richardson heeft gisteren eveneens verklaard te geloven dat de procedure tot het aanklagen van president Nixon iin verband met Water gate ophanden is. Op een persconferentie in Sain Franci sco zei hij: „Als de gebeurte nissen voortgaan in de richting waarin zij thans geleid wor den, denk ik dat de procedure ophanden is". Richardson trad in oktober af na de weigering Archvbalo Cox. aanvankelijk de snecale Watenga-te-aanklager, op ve— zoek van Nixon te ontslaan. LISSABON (DPA) In de Portugese kolonie Mozambique zijn bij een spoorwegongeluk bij Lourenco Marques twee treinbestuurders en tenminste zestig passagiers om het leven gekomen. Volgens het Portu gese persbureau ANI botste een uit Rhodesië komende personentrein op een goederen trein, die o.m. benzine ver voerde. Na het ontploffen van een tankwagen ging een der passagiersrijtuigen in vlam men op. Rond de twintig men sen liepen verwondingen op. A M J Het zal vandaag de dag na de spanningen van de Sta tenverkiezingen, die welles- nietes-welles-nietes het beleid van het kabinet mede tot inzet hadden opnieuw een korte opsomming moeten worden van enige schicht-gevallen, blootloop-gevallen dus. Maar het Zwitserse winter sportoord Verbier heeft de premiere van het naaktskiën gehad. Zes jonge mannen en een meisje, slechts gekleed in hun skilaarsjes en ski's, daal den daar een skibaan af. De politie van Keulen heeft een man ingerekend, die op z'n dooie gemak spiernaakt door de zonnige straten kuier de. Niemand keek op, behalve de politie. Lieden die op Formosa be trapt worden op schichten zul len maximaal vijf jaar gevan genisstaf kunnen krijgen. Het grote-blote-lopersboek gaat nu weer dicht. Een gemengd bericht: De dienst gemeentewerken van Geldermalsen heeft alle roze- struiken in de gemeente bespo ten met rioolslib, dat afkom stig is uit de zuiveringsinstal latie. Het betreft een proefne ming om te zien of dit slib ook kwaliteiten heeft als meststof. De resultaten van het experiment worden met belangstelling tegemoet ge zien. Verder op onze reis door de wereld in een half kolommetje. In het museum van wassen beelden in Londen staat Adolf Hitler weer. Twee jaar gele den moest hij worden wegge haald, beschadigd als hij was door wraakzuchtige bezoe kers. Hij was Madame Tussauds populairste schurk. In die hoe danigheid werd hij volgens het museumpersoneel tijdens zijn afwezigheid vervangen door Richard Nixon met Jack the Ripper (befaamd vrou wenmoordenaar) als goede tweede. De regering krijgt wel wat anders dan een midden-stand je. U.S.f.a.: wat heeft Nixon nou weer met die bezetting te maken? Wij danken u. MERIJN. UTRECHT (ANP) Een detachement van dertig soldaten van de 116e CADI- tijdens 'n oefening in Duits compagnie uit Ermelo heeft land een uur gestaakt Dit meldt de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM). De soldaten, die be last zijn met het bevoorraden van de oefenende troepen met frisdranken, bier en sigaretten, legden hun werk neeT omdat hun commandant, luitenant Borst, raiiet wilde praten over vraigen en problemen die zo hem hadiden voorgelegd. Volgens de WDM schakel de de bataljonscommandant, luitenant-kolonel Welling, de marechaussee iin. Die hoefde echter niet in te grijpen, om- d'at de soldaten na een ander half uur durend gesprek met luitenant Borst, waarin deze meer aandacht voor de proble men van het CADI-detache- DAHRAN Nederland heeft de voortzetting van de Arabische olieboycot te dau- ken aan zijn weigering samen met de andere EEG-landen een duidelijk neutrale houding in te nemen. Dit heeft de Sa- oedi-Arabische olieminister sjeik Achmed Jamani deze week in Riaad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, verklaard tegenover een groepje Neder landse journalisten. Jamand betoogde voorts dat in de naaste toekomst ew eind zal komen aan de rol van de grote oliemaatschappijen die nu de haven van Rotter dam in s:and houden. Ooi- meende hij dat de olie nog wel duurder zal worden. ment beloofde, besloten weer aan het wenk te gaan. Volgens een woordvoerder van de Leger Voorlichtings dienst berustte de weigering van luitenant Borst om te pra ten op „de bijzonder geagi teerde houding" van de be trokken militairen. Ook de ba taljonscommandant, luitenant kolonel Welliinig, vond het ge zien dit optreden niet veranf- woord dat luitenant Bors tot een gesprek overging, al dus de Leger Voorlichtings dienst ZWOLLE (ANP) De Zwolse politie heeft woens dagmiddag na een wilde klop jacht in die stad de 21-jarige los arbeider A.D. aangehouden die ervan wordt verdacht bij een roofoverval op een pomp station dinsdagavond de 44-ja- rlge pompbediende H. Perik rige pompbediende H. Pierik bracht. Woensdag is gebleken, dat de pompbediende een paar keer met een autokrik op het hoofd is geslagen. De overval ler ging ervandoor met een paar honderd gulden uit een Portefeuille, die het slachtoffer bij zich had. De dagopbrengst was echter al in een kluis opgeborgen. De politie trof het stoffelijk overschot van de pompbedien de „behoorlijk verminkt" aan in een magazijn bij de pomp. Volgens patholoog -anatoom dr. Zeldenrust, die de sectie verrichtte, is de pompbediende daar nog eens met de autokrik geslagen en ook nog in de buik getrapt.

de Stem | 1974 | | pagina 13