pension voor honden zeeuws Drie vrouwen bouwden Alarmsysteem voor bejaardenwoningen „Op visite" MENING OVER ZIEKENHUIZEN OOSTBURG EN BRESKENS Kredietaanvraag voor twee tennisbanen streek Bouwvakker door NETTY VAN ZALINGE Drie sterren Verdriet Katten Breskens Brandweer wedstrijd IJzendijke Woensdag 27 maart 1974 We willen allemaal wel eens wat anders. Ontsnap pen aan de sleur en hele maal opnieuw beginnen. Dat is natuurlijk wel leuk gedacht, maar wie voegt er ook werkelijk de daad bij het woord. Ik ken drie meisjes, eigenlijk moet je vrouwen zeggen, die de stap hebben aangedurfd om het stuur radikaal om te gooien. Een paar jaar geleden hadden ze alle drie een goede baan in Rotter dam. De een was lerares, de ander pedicure en de derde directrice van een groot dierenasiel. Ze wil den alle drie zo graag wat anders. Op de eerste plaats weg uit die drukke stad. Weg van die stroom men sen en de stinkende fabrie ken. „Wat zou het ideaal zijn als we een dierenpen- sion konden openen", ver zuchtten ze. „Waarom zou den we eigenlijk niet? We hebben niets te verliezen en met een beetje goede wil moet het lukken. Er werd botje bij botje gelegd. Batty Scheele woon de al met Nelly van Houten samen en Rina 't Hart had een huis voor zich alleen. Ze hielden alle drie vreselijk veel van dieren. Nelly zegt: „Er zijn ontzettend veel leu ke eti lieve honden, dat kun je van mensen niet altijd zeggen". Afijn in de omgeving van Rotterdam konden ze niet aan een geschikt onderkomen voor een kennel komen. Ze besloten het verderop te zoe ken. Het werd uiteindelijk Ellewoutsdljk ln Zeeland. Het nadeel van deze oplos sing was wel, dat in verband met de excentrische ligging niet gedacht kon worden aan een zo grote opzet als ze in Rottendam van plan waren. Batty en Rina zouden daar om buiten de kennel aan het werk gaan. Nelly zou dan bij afwezigheid de zorg voor de hondenlogés op zich nemen. Ze waren direct helemaal weg van de boerdreij in Elle woutsdljk. Ze wisten dat er nog heel veel aan op te knappen zou zijn, maar ze waren er zo verliefd op, dat ze meteen tot koop beslis ten. Alles was prachtig gere geld. Rina zou de grootste kostwinster zijn, Batty zou proberen het pedicurebedrijf weer op poten te zetten en Nelly nam zich voor als een echte bouwvakker aan de slag te gaan. Maar het ging uiteraard niet zoals van te voren was gepland. Rina dan eens vlees zagen dan was het zeer eentonig, worst spek, spek worst". „En toch", vallen de andere twee bij, „hebben we in die tijd geweldig veel geleerd. We hebben de kleine dingen le ren waarderen. Het nieuwe groen, de vogels, het prachti ge uitzicht en dan vooral die zalige rust. Dat was alle opoffering ruimschoots waard. Een groot deel van de kennels is inmiddels vol tooid. Eer zijn dubbele hek ken geplaatst, een grote speelweide uitgezet. De kennel op zich is een wonder van techniek en hy giëne. En dan te bedenken, dat de hele zaak tot en met het storten van de betonnen vloeren, het metselen van de Zn een paar jaar tijd heb ben ze het predikaat „drie sterren"-hotel voor honden weten te verwerven. Het is een eretitel, die hen door de eigenaars van de logés is toegekend. Nou wordt er ook wel het een en ander voor de honden gedaan. De kennels zijn verwarmd. Ze hebben allemaal een eigen terras naar buiten. Er is de hele dag door plezierige muziek te horen in de kennel. „Dat zijn ze thuis ook gewend", zegt Rina „en we willen ze zoveel mogelijk op het ge mak stellen". Er zijn nu 12 kennels klaar en voor het komende vakantieseizoen moeten ze alle twintig klaar zijn. De hondenlogés komen uit alle delen van het land. De beste reclame is voor ons de mondelinge reclame ge weest zeggen de drie vol daan. De honden die we een keer gehad hebben, komen ie der jaar weer terug. Als an dere kenneleigenaai-s ons aan het werk zien, dan lachen ze zich rot. Die zeggen: Als de hond op tijd zijn natje en droogje maar krijgt is het voor ons voldoende. „Maar zo is het niet", zegt Nelly. „We gaan er van uit, dat de baas ook op vakantie gaat en daarom willen we de hond ook eens lekker vertroete len". kreeg te horen, dat de nieu we baan niet doorging om dat de minister bezuinigings maatregelen had afgekon digd. Dat was meteen een enorme toestand en de dames moesten gaan interen op het kapitaaltje, dat eigenlijk voorbestemd was voor de verbouwing. Nog nawalgend zegt Nelly: „Dat was me wat. Als we muren door de dames zelf is gedaan. Langs de kennels lo pen goten. Iedere week kun nen de kennels ontsmet wor den. Als het warm is kunnen ze desgewenst elke dag uit gespoten worden. De dubbele deuren hebben ze laten las sen, maar ook dat kunstje hebben ze al van de vakman afgekeken en nu doen ze het voor de rest allemaal zelf. In de praktijk komt dit er wel eens op neer, dat een erg verdrietige bond mee ver huist naar de slaapkamer van een van de dames. Dat levert uiteraard ook wel ééns problemen op. Snikkend van de lach vertellen ze het ver haal van de Duitse herder Kazan. Iedere avond begon bij steevast te loeien. Hij maakte de andere honden wakker en dat ging zo niet langer. Met zijn drieën heb ben ze de kolos naar boven gezeuld. Nu moet u zich voorstellen, dat er maar een provisorisch laddertje opge steld stond in verband met de verbouwing. Afijn alles ging net en Kazan sliep als 'n roos. Maar 's morgens moest hij de trap weer af. Toen bleek dat Kazan niet alleen een jankerd maair ook een vrese lijke bangerd was. Hij liet zich gewoon niet van boven naar beneden praten. „We hebben geduwd en getrok ken" vertellen ze nog nagnif- felend „en hij liet ons maar aanmodderen. Hij is uitein delijk beneden gekomen, maar vraag niet wat ons dat aan zweetdruppels heeft ge kost". De rest avan de logeerpar tij beeft Rina op een veldbed in de kamer beneden gesla pen om de hond gezelschap te houden. En dan die bloed- gevaarlijke Duitse herder Kilon. U moet hem vooral niet uit de kennel laten, waarschuwde zijn baas de dames, nadat hij de hond met een zucht van verlich ting in de kennel had achter gelaten. Nou de eerste dagen leek het er inderdaad op dat Kilon best een mals vrou- wenbouitje zou Lusten. De derde dag had Batty er schoon genoeg van. Ze ging naar de kennel en sprak Ki lon op hoge toon toe. Daar schrok hij zich rot van. Daarna haalde ze hem uit de kennel en deed hem in de speelweide. Daar heeft hij gespeeld en geravot en na die tijd heeft hij zich gedwee naar zijn hok terug la ten hrengen. Toen het ver haal later aan de baas van Kilon verteld werd, heeft die man zijn mond van verba zing wel een halve meter opengehangen. „Je moet res pect hebben voor honden", zeggen de meisjes. „Je hoeft ook geen lefschopper te zijn. Sommige mensen zijn bang, dat wij hun honden niet aan kunnen omdat we drie vrou wen zijn. Maar met lief doen bereik je vaak veel meer dan met de karwats". Het hondenpensfcm „De 0- lewout" heeft ook nog plaat* voor tien kattenlogés. De da mes zelf zijn trotse bezitsters van 8 katten in allerlei vorm en maat die buiten een eigen domein hebben. Als wij er op bezoek zijn zitten ze ko ninklijk lief en mooi te we zen tegen opstandjes in gevel van het huis. De hele opzet, de kennel, het poesen pension doet zéér schoon en hygiënisch aan. De honden die hier komen logeren heb ben het beter dan mewg kind, kan ik niet nalaten of te merken. Was het niet ee" enorme overgang vo»r jn"1' van Rotterdam naar El® wiutsdijk, wil ik tot slot weten. „Helemaal niet", ze»' gen ze bijna gelijktijd^ „We zijn hier helemaal iflfS' brugerd, we kunnen gcW,' dig goed opschieten met mensen op het dorp. We a®' den nooit meer weg wm? hier. Het is dus wel mogelijk alle schepen ach® je te verbranden en helemjj3 opnieuw te beginnen. vyiiJ-v-u vv w -- hebben de drie daar in El® wbutsdijk wel bewezen. eindredactie rein v. d. hel® Men schrijft ons van geachte zijde: Naar aanleiding van de diverse kranteartikelen i.v.m. de opdracht van staatssecreta ris Hendriks aan de zieken huizen in Zeeuwsch-Vlaande- ren, heb ik de behoefte, hiero ver mijn mening als inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren te brengen. In de eerste plaats blijkt uit deze artikelen dat de diverse besturen elkaar slecht kunnen vinden. Mijns inziens een ge volg van een zeker egoïsme der besturen, onder invloed van de hogere functionarissen in de desbetreffende zieken huizen, die hun functie in ge vaar zien. Het voorgaande wordt be vestigd door de vertaling, die men aan de opdracht geeft: namelijk de overbedding. Mijns inziens gaat het echter om het volgende: de staatssecretaris wil een streekziekenhuis in de kanaalzone op grond van een broodnodige kostenbesparing en uitdieping van de gezond heidszorg. Dit wordt mede be vestigd door het feit, dat het ziekenhuis van Oostburg nog steeds geen definitieve ver gunning heeft, waarbij ik de vraag zou willen stellen welke ziekenhuizen inZeeuwsch- Vlaanderen voldoen aan de ei sen van het ziekenfondspak ket. De besturen wordt echter de mogelijkheid geboden een al ternatief voorstel aan te bie den, welke eveneens tot een kostenbesparing en uitdieping van de gezondheidszorg zal re sulteren. Alleen een goed al ternatief voorstel kan werke lijke invloed hebben op de komende beslissing van de staatssecretaris en alle andere stunten, zoals het betrekken van de politiek hierin heeft nu nog geen zin. Om tot een kos tenbesparing en optimalisering van de gezondheidszorg te ko men zullen de besturen tot een volgend alternatief moeten komen: Een centraal ziekenhuis ln het centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen met twee volwaar dige flankziekenhuizen te Hulst en Oostburg. Men zal o.a. de volgende za ken moeten centraliseren: a. Eén directie en één be stuur. b. Centralisatie van de labora toria. c. Centralisatie van de admini stratie. d. Centralisatie van de techni sche dienst. e. Centralisatie van de oplei ding der verplegenden. f. Centralisatie van de wasse rij. g. Aan de besturen de eer deze lijst verder uit te brei den. Dit om tot een vermindering van de kosten te komen, wat overeen komt met de wensen van de staatssecretaris en de patiënten. Om tot een optimaler ge zondheidszorg te komen zullen alle specialisten gezamenlijk moeten kunnen werken in alle drie de ziekenhuizen, hetgeen het volgende betekend: a. Zoals in ieder vak moet het ook in de geneeskunde moge lijk zijn met teamwerk uitge breider ingrepen te verwezen lijken,, bv: een operatie waar meer dan één specialist voor nodig is kan dan in alle drie de ziekenhuizen plaatsvin den. b. Het grote vervoersprobleem welke kenmerkend is voor de regio, is opgelost. c. De patiënt kan kiezen tus sen meerdere specialisten zon der hiervoor naar een ander ziekenhuis te moeten. d. Bij calamiteiten of vredes- rampen is er aan weerszijden van het kanaal Gent-Terneu- zen een paraat ziekenhuis aan wezig. Het enige bezwaar hierin is dat men drie chirurgische teams in stand zal moeten hou den, welke geen kostenbespa ring inhoud. Dit mag echter niet opwegen tegen de optima lisering van de gezondheids zorg die hieruit voortkomt. Het voorgaande brengt mij tot de volgende conclusie: a. Optimalere gezondheidszorg te Hulst, Oostburg en in de Kanaalzone. b. Kostenbesparing door cen tralisatie. c. Oplossing van het vervoer sprobleem. d. Calamiteitenfunctie van de ziekenhuizen te Hulst en Oost burg blijven bewaard. e. Aanpassing van de verschil lende specialisten vereist. f. Het aantal topfuncties zal worden gereduceerd. Bij punt e en f wil ik nog opmerken dat dit ook gebeurd, indien er één streekziekenhuis komt, zonder flankziekenhui zen. Ik hoop hiermede te berei ken, dat de besturen inzien, dat alleen zij door samenbun deling van hun krachten de mogelijkheid in handen heb ben om tot een optimalisering van de gezondheidszorg te ko men, waar tenslotte de gehele bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen recht op heeft. Hoogachtend, Leendert Maas Vogelenzang 7 Breuken*. BRESKENS-OOSTBURG De bewoners van woningen in de omgeving van de bejaardenwoningen aan de Vijverlaan in Bres- kens en Orion en Saturnus Oostburg hebben een schrijven ge kregen van de woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaande ren een oogje in het zeil te houden op deze woningen. Ter voorkoming dat bejaarden en gehandicapten tengevolge van ziekte van de buitenwereld zouden worden afgesloten is in de voor deze groep bestemde woningen een alarmsysteem aan gebracht in de vorm van een buitenbei en een rode lamp. Indien een bewoner op de alarmknop drukt gaat de bel over en brandt bij de voor deur een rode lamp, die direct de aandacht trekt. „Wij doen een beroep op uw medewer king om in zo'n geval na te gaan welke hulp iemand nodig heeft en zo nodig maatregelen te nemen, die in zo'n situatie noodzakelijk blijken te zijn", aldus het bestuur van de wo ningbouwvereniging in zijn rondschrijven, In feite doet de woning bouwvereniging op deze wijze een beroep op de omwonenden van bejaardenhuizen daadwer kelijke burenhulp te verlenen als dit onverhoopt nodig is. In de circulaire staan de no dige adviezen aangegeven. „Mocht de toegang tot de wo ning geforceerd worden dan kunt u dit doen door het in slaan van een ruit in of naast de deur. De ontstane schade zal door ons met de betrokken bewoner worden geregeld", al dus het woningbouwbestuur. Voor de hulpverlener zijn In de woning richtlijnen aangege- Zonnebloemboot Op 10 en 11 mei a.s. vertrekt vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen weder om de Zonnebloemboot. Op 10 mei zal 's morgens om acht uur een groot aantal invaliden te Sluiskil inschepen en op 11 mei is de boot gereserveerd door de bejaarden uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen. ven. In het toilet van de wo ning is in een plastic hoes een lijst verpakt waarop de per soonlijke gegevens van de be woner staan vermeld, alsmede naam van huisarts, geestelijke, naaste familieleden, politie of brandweer met zo mogelijk- de telefoonnummers erbij. De alarmbel kan uitgeschakeld worden door het overzetten van een pal in de meterkast. De woningbouwvereniging spreekt de hoop uit dat deze regeling tot tevredenheid mag werken en bijdrage kan zijn tot het verlenen van hulp aan mensen In nood. (Van onze ooi-respondent) SLUIS Op zaterdag 27 april zullen te Sluis de regio nale brandweerwedstrijden voor Zeeuwsch-Vlaianderen worden gehouden. Hieraan zuilen 16 ploegen van de vrij willige brandweerkorpsen van de Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten en 6 ploegen van de bedrijfsbrandweren uit deze streek deelnemen. De wed strijden worden georganiseerd door die kring Zeeuwsch- Vlaanderen van de afdeling Zeeland van de Nederlnadse Vereniging van Brandweer commandanten. De jury's (er wordt op twee banen ge speeld) staan onder leiding van de heer H. den Hairtog, brandweercommandant van Borsele en de heer C. Janse, commandant vian de Vlissingse brandweer. SLUIS Het Slulsse colle ge van b. en w. wil de huidige tennisaccommodatie in de ge meente duchtig uitbreiden. Naast de bestaande twee ba nen wil het college twee nieu we gravelbanen laten aanleg gen. De kosten hiervan wor den geraamd op ruim 38 mille. De raad zal hiervoor aanstaan de donderdagavond een kre diet worden gevraagd. In de toelichting wordt erop gewezen dat de huidige capa citeit te bijna 80 leden lijke bruik Naast de van de plaatse- maken ook veelvuldig ge- anen. Het jaar- Looi mag zich voorts in een grote belangstel ling verheugen, zo groot dat vorig jaar moest worden uitge weken naar banen in Oostburg en Aardenburg. „Bovendien", aldus het college, „is de be langstelling in Sluis voor deze sport stiijgende gezien het steeds toenemend ledental van L.V.T.S.". De dienst gemeentewerken zal als de raad een desbetref fend krediet goedkeurt bin nenkort kunnen beschikken over een nieuwe veegmachine. Gevraagd wordt ruim 2900 gulden. In die raad komen ook diver se subsildiievoorstelilen. Onder meer 120,- voor de Zonne bloem, en f 250,- voor een onitspanindingsmiiddaig van be jaarden. De gemeente Sluis wil ook - naar rato van het inwonersta! - deelnemen in subsidiés voor de Matthaus Passion in Aardenburg, het co mité Zomeravondconcerten in Cadzamd en de vier uitvoerin gen van ZOMA van Eine Nacht in Veniedig. SLuis wil ook de eventuele vestigingen van detailhandels- bedrijven iin voormalige fa briekspanden e.d. tegengaan. Daairam wordt de raad donder dagavond gevraagd het be stemmingsplan in hoofd zaak voor Slui» zodanig te wdjizigen dat vestiging op in dustrieterrein van dit soort bedrijven wordt tegengegaan. Voorts wordt voorgesteld de vaste vergoeding voor bet vrijwi®ig brandweerpersoneel te verhogen en wil men mede werking verlenen aan het ka tholiek schoolbestuur om het schoolgebouw aian de Brug straat met 3 lokalen uift te breiden en aan te passen aan de huidige eisen. .Serviceclubs Dondardag- avond om 7.30 uur, vindt in het Hof van Koophandel de jaarlijkse bijeenkomst, plaats voor de diverse service-oluhs van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit jaar georganiseerd door de St. Adelbertvereniigiing van West- Zeeuwsah-VLaainderen. Voor die conitactavond heeft men uitgenodigd de bekende Belgische weerman van de BRT, de heer Arrnand Pien. De titel van zijn voordracht is: „De mens is op de maan ge land, maarMet filmbeel den zal hij wetenschappelijk en humoristisch op dat thema ingaan.

de Stem | 1974 | | pagina 8