Boomplant„tijd" in Hulst „Status van het Land van Saeftinge moet worden vastgelegd" Raad Axel akkoord met zwembadplannen *TTK CDA-standpunt in huiskwestie JEUGDNATUURWACHT GEEFT INFORMATIEMATERIAAL Dolle pret voor scholiertjes in De Halle Uitslagen topbiijart mmm balamundi stad streek PHILIPS Clinge Sluiskil AUTO ZWAAR BESCHADIGD Koewacht VOORZITTER VOGELWACHT: Hotel International HULST het adres VVD-Statenlid niet trots op werk van Provin ciale Staten „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Hulst Westdorpe St. Jansteen - k IlilliiiP - V I1 J i Woensdag 27 maart 1974 NKV Op donderdag 4 april zullen de vrouwen van de NKV afdeling Clinge im het ■gemeemscihapscentouim Malper- tuus in Clinge 'een fon-du-ea- vond honden. Op deze avond zal ook de gelegenheid zi.in om een diansje te maken. De fondue begint om achit uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST De nationale boomplantdag, die elk jaar op 3 april wordt gevierd, krijgt ditmaal in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een ander karakter dan in voorgaande jaren. Er zal niet meer zoals voorheen massaal worden deelgeno men aan de boomplantmanifestaties. De boomplantdag wordt voor Hulst een boomplanttijd. Gisteren leverden enkele leerlingen van de Nobelhorst- school in Buist in samenwer king met de plantsoenendienst bijdrage door mee te werkn D'Oranjebloem Voor de le den van de Sluiise Rederijkers kamer „D'Oranjebloem" en de overige deelnemers aan de ge slaagde manifestatie van Sluis in Alkmaar, ter gelegeenheid van de vierling vain Alkmaar 400 jaar victoriestad, zal op vrij dag 29 maart om 20.00 uur in hotel „Centaal1" een speciale titan- en diavoorstelling wor den gegeven. Tijdens deze voonsiteilliing zuülen films en di a's worden getoond van de deeitoamne van de Rederij kers aam deze viering, waar zij miet een keurig verzorgde histori sche groep veel succes oogst ten. Bovendien zal een der Re derijkers diia's vertonen van die toneelstukken, diiie de laat ste jonen door D'Onanjebloem zijn opgevoerd. De avond wordt besloten met een geza- «nelijke biarbacue-irnaialitajdi. Voorzitter In verband met de opname van de Sluiise burgemeester mr. H.P.L. van dien Beid in bet ziekenhuis te Oostburg, werd die heer O.A.P. de Milliano alsnog aangewe zen tot plaatsvervangend voor zitter van 'die stembureaus 1 en 2 te Sluis. Topblljart In café Dalim- ga te Sluiskil wordlt op zater dag 30 en zondag 31 maart het kampioenschap topbiijart ge houden. De meespelende clubs zijn: K.O.T. uiilt Hulst, O.N.A. uit Hulst, Tanker uit Hulst, Marionette uit Hulst, Tovak uit Koewacht, Raedhuys udit Westdorpe en S.T.C. uit Sluis- kïl.Iedere dub stuurt 4 afge vaardigden d-ie in poules zul len spelen. Kaarting De kaartclub Nooit Gedacht in Sluiskil houdt in samenwerking met café DaJiinga een grote vlees- kaarting op vrijdag 29 ma-art. De aanvang is predies 19.45 uur. Inschrijving vanaf 19.00 uur. Demonstratie Op donder dag 4 april organiseert de N.K.V. dames afdeling Sluiskil in het Gildiehuiiis om 20.00 uur een d-emorastratieavond. aan de aanplant van 34 bomen aan het Van Keulenplein. Eveneens aan het Van Keu- lenplein zullen in de loop van -deze week tweeduizend hees ters worden gepoot. Een beperkt aantal leerlin gen van de drie basisscholen in het centrum v-an Hulst zul len daarbij assistentie verle nen. Om te voorkomen dlat het boomiplanten dit jaar een on deronsje wordt tussen de ge meente en slechts enkele leer lingen, heeft die peugdn-atuur- wadht als blangrijkste promo tor van de boomplantdag, a-an alle basisscholen in de ge meente, niet inbegrip van het blo-onderwijs, een serie van 36 kleurendia's met geluids band en verklarende tekst toe gezonden. Het dia-materiaal werd voornamelijk geleverd door de dienst staatsbosbeheer. Behalve lichtbeelden kregen de scholen fotoknipbladen, w-erkbladen, een werktekening voor het maken van een vo gelnestkastje, een plaintbl-ad ter verduidelijking van het ei genlijke boompl-anten en een set wisselkaairten. Om het ge heel wat op te vrolijken kre gen de scholen tevens de tekst en de pianopartij van een boomfeesïdaglted aangebo den. Het is de bedoeling dat het toegezonden naituurmateriaal door de leerkrachten in die bi ologie- en natuurkundelessen wordt verwerkt, zodat in feite rond zeventienhonderd leerlin gen in en om Hulst de belang rijkheid van boomaanplant zul len gaan begrijpen. De jeuigd- natuuirwacht stelt zich voor dat er in de klassen kleine werkgroepen worden gevormd: van maximaal tien teerlingen, die met behulp van het materiaal opdrachten kun nen uitwerken. Een belangrijk motief voor het opzetten v-an deze nieuwe werkwijze 'iis het besef dat massale deelname van vijfde en zesde klassers aan de boom-pla-ntdaig grote organisa torische en financiële proble men met zich brengt. In de nieuwe opzet kunnen de uit verkoren deelnemers aan het boomiplanten hun klasgenoten door middel van voordracht]es informeren. Op die manier wordt eenzelfde aantal leerlin gen als in voorgaande jaren bereikt, terwijl de onrust op de scholen aanmerkelijk min der is, aldus de jeugd-natuur- wacht. 9 Zo werd gisteren in Hulst een begin gemaakt aan de boompl antactiviteiten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Gistermorgen om 05.30 uur kwamen in Koe wacht een personenauto en een tractor-met-oplegger met elkaar in hotsing, waarbij de auto zware schade opliep. De auto, die be tuurd werd d&or mevrouw D.M.R. uit Koe wacht reed in de Bouterij richting Bel-giisdhe grens -en verleende geen voorrang aan de van rechts komende trac tor, diie werd bestuurd door de heer M.Z.M.F, uiit Ste-kene (België). De tractor ward niet Collecte De collecte, die werd gehouden tem bate van het Nationaal Reumafonds heeft in Axel 1 997,76 opge bracht. Schietiingen Aan de «ater- dagschieting in café J. va-n Guch'teneire werd dioor 71 schutters deelgenomen. De uitslag is als volgt: de hoogvo gel weid geschoten door G. V-erstraeten. De eerste zij vogel was voor L. Christi-aansen en tweede zij vogel voor A. van d-e Sijpt, alten uit Koewacht. De meeste vogels werden geschoten door A. Machte uit H-ulst. Aan de zondagsch-ieting in café R. Clapdoirp in Koe wacht nam-ein 65 schutters d-eel. U'itslag: d-e hoogvogel w-as voor A. de Vlieger. De beide zijvog-els werden ge schoten door A. van de Sijpt. Deze sleepte ook de meeste vogels dn de wacht, vdjf stuks. Aan de palingischieting op de liggende wip bij Alp. de Kind te Koewacht deden eveneens vele schutters m-ee. De beste was Theo Baert uit Termeu- zen. Hij schoot d-e hoogvogel, de zijvogel en drie prdjsvo-gels. Hij mocht de vijf kilo paling mee naar huis nemen. 9 Een kijkje iri de zaal van De Halle. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST „De status van het Land van Saeftinge zou in de toekomst eens vastgelegd moeten worden. Inderdaad was onze vraag aan de ge meente Hulst om de bewaking van het natuurgebied te finan cieren onjuist. Wij dachten dat Hulst een veel grote rijksbij drage ontving voor het beheer van het Saeftinge-gebied dat bij de gemeente hoort. Dat blijkt echter slechts driehon derd meter kustlijn te zijn", aldus de reactie van de heer G. Sponselee, voorzitter van de vogelwacht Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen „De Steltkluut" op het afwijzende B. en W.-voor- stel om het beheer en de be waking van Saeftinge op zich te nemen. De toenemende belangstel ling voor het natuurgebied be tekent, aldus de heer Sponse lee, dat de bewaking moeit wordien uitgebreid. Voor het gidsen van Saeftingelopers deukt men a-an het aantrekken van een permanente kracht, die ook buiten de broedtijd mensen kan rondleiden. Om diat mogelijk te ma-ken is het belangrijk dat het beheer defi nitief in handen komt vain een organisatie die over de midde len beschikt. De heer Sponse lee denkt in dit verband aan staatsbosbeheer of d-e Neder landse vereniging tot bescher ming van vogels. Ook het mi nisterie van CRM zou voor het beheer in aanmerking kunnen komen, aldus de voorzitter van „De Steltkluut". De huidige bewaker vam het Land van Sa-eftinige, de heer F. van der Zande krijgt het bijzonder druk. Voor een week einde in mei registreerde hij al zestien aanvragen voor een excursie. Het is daarom be langrijk, aldus d-e heer Spon selee, dat hiij assistentie krijgt „Immers, een toch wel gevaar lijk gebied aJls het Land van Saeftinge, kan men miet zon der begeleiding doorkrui sen". Het afwijzende voorstel van het college van B. en W. van Hulst om het natuurgebied in een bestemmingsplan op te nemen, vindt de heer Sponse lee een vreemde zaak. „Zo veel geld kost dat niet. Men hoeft het gebied slechts in te kleuren en de bijbehorende papieren uit te tikken". Zoals gisteren gemeld staan B. en W. op het standpunt dat er in feie niets aan het ge bied kan veranderen ails het in ■een bestemmingsplan zou wor den opgenomen. Men acht an dere bestemmingsplannen ur genter. De heer Sponselee te kent daarbij aan dat als het Land v-an Saeftinge de status krijgt die het verdient, name lijk van Europees natuurmo nument, het de overheid moet zijn, die de bescherming op zich neerm. (ADVERTENTIE) HULST - Tel. 01140 - 3453* KOFFIETAFELS v.a. 5,95 voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50 VOOR EEN GOEDE BRIL EN EEN GOED UURWERK (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Ik kan er niet trots op zijn wat in de afgelopen vier jaar in de Pro vinciale Staten van Zeeland Is gepresteerd. Er is teveel ge- o.h. 'd."f dat is de mening van de heer J. Hoekstra, lid van de Provinciale Stalen van Zeeland voor de VVD, geuit op de verkiezingsbijeenkomst van de VVD in liotel Des Pays Bas in Terneuzen. De heer Hoekstra sneed een aantal voor Zeeland controver siële zaken aan zoals de zie- kenhuisconcentratie en de tweede kerncentrale. Hij acht te de realisering van het trace Terneuzen - Ellewoutsdijk voor een vaste oeververbin ding geen haalbare kaart om redenen van technische en fi; nanciële aard. Verder was hij v-an oordeel dat een teveel aan inspraak tot gevolg kan heb ben dat een uiterst belangrijke zaak als het streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op den duur niet van de gromd kan komen. Als persoonlijke wens pleitte de heer Hoekstra voor de aanleg van een kunst ijsbaan in Zeeland. Op deze bijeenkomst presenteerde zich mevrouw E. Maris-Koster, die als zesde Is geplaatst op de provinciale kandidaten-lijst van de VVD bij de komende sta tenverkiezingen. Zij beperkte zich tot een opsomming van ae beginselen en doelstellin gen van de VVD, daarbij ont kennend dat de VVD een rij- keluis-partij zou zijn. (ADVERTENTIE) vooi dezelfde stioomkosten Visclub Vrijdag houdt hengelsportveremiging de Weel eem algemene ledenvergade ring in café Verhulst aan de Stationsweg in Hulst. De aan vang is half acht. Wegens het periodiek aftre-dien van de be stuursleden C. de Bakker en S. Eeckhout zul-Ien er twee nieuwe bestuursleden gekozen Tevens zullen de vis- voor het komen- worden uitge reikt. Ook zullen or medede lingen gedaan, worden over vis- uitzettingen. Top biljart In het ka der van de Zeeuwsch-Vlaamse topbiljartcompetitie heeft het Westdorpse team „Raedhuys" met 12-8 verloren tegen het thuis spelende O.N.A. uit Hulst. Dee individule uitsla-gen luiden: E. Luyckx - K. Vonk 0-2, A. Picavet - R. van Daele 1-1, E. Wentzler - M. de Smet 2-0, E. de Wolf - C. v-an Acker 0-2, A. van de Voorde - J. van der Goes 1-1, E. de Wit - J. Martinet 2-0, F. Wentzler - F. v.d. Abeele 2-0, P. Wentzler - M .Teiriijnck 1-1, L. Seghers - M, van Lent 2-0, J, Pilaet - J. Eggermont 1-1. Karabijnschleting Zondag 31 maart wordt weer een k-a- rabijnschietimg gehouden in de zaal van „Het Oud Raedhuys" hij J. van der Goes. De organi satie berust bij de vereniging „St. Albert". Gezien de suc cessen van de voorgaande ke ren wordt weer een zeer grote deelname verwacht. Er zijn mooie prijzen beschikbaar ge steld. Aanvang 15.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Dolle pret was het gisteren In Axels culturele centrum De Halle. De muren stonden bol van het geroeze moes, geschater en gejoel van ongeveer 800 leerlingen van de klassen een tot en met vier van de lagere scbolen uit Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag, die in twee voorstel lingen kwamen kijken naar „De fantastische meneer Vos". Voordat het eigenlijke stuk begon, mochten enkele kinde ren intussen het toneel op klimmen, de maskers opzetten en even iin de rollen van de spelers kruipen. Om het hardst werden ze toegejuicht door die vriendjes en vriendin netjes. Deze inleiding werd bij zonder leuk gedaan, zodat d-e kinderen zich erg betrokken gingen voeten bij het ver haal. In een fantasievol, kleurig deoor, met wisselende lichtef fecten werden daarna de listen en streken van de vossenfarm- lie tegenover de vervelende boeren op de planken gezet. Een toneelstuk was het niet helemaal en eigenlijk ook geen pawtomine, want de tekst werd d-oor een stem op de band voorgelezen met omlijs tende muziek. D-e kinderen leefden zeer mee en natuurlijk slaagde de vossenfaimilie er uiteindelijk toah in, de drie boeren 'te slim af te zijn. De voorstellingen waren georga niseerd door de gezamenlijke soholen en het Cultureel Con tact Axel. Jubileum De dames van Ie NKV afdeling St.-Jansteen hebben onlangs het koperen jubileum gevierd. Dit gebeur de tijdens een gezamenlijke maaltijd in het bouw in St-Jams-teen. een ongeveer honderd leden aanwezig. De gelukwensen werden aangeboden door pas toor P. van Leeuwe en we thouder J. Blomm.aert van de gemeente Hulst die deze afde ling mede hielp oprichten. De voorzitster mevrouw M. van Bonck-Swinne nam de felicita ties in ontvangst en mocht sa- nen met mevrouw E. Dierik- Catry, een geschenk in ont vangst nemen voor al hetgeen wat ze in twa-alfeneenhaif jaar voor de afdeling hadden ge daan. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeenteraad van Axel is gisteravond zon der al teveel problemen ak koord gegaan met de definitie ve bouwplannen voor een nieuw zwembad in de ge meente. De raadsleden toon den zich over het algemeen zeer verheugd, hoewel er hier en daar nog wat kanttekenin gen werden geplaatst, bij de ermee verband houdende sa nering van de gemeenteflnan- eiën. Het uit financiële overwe gingen door B. en W. gedane voorstel om na de komende gemeenteraadsverkiezing de derde wethouder in Axel af te schaffen was wel het heetste hangijzer. Dit in het bijzonder bij de heer P. Apers van de partij Gemeentebelangen. De heer Apers: „Het afvoeren van de derde wethouder zal de nieuwe ra-ad zwaar belasten" De heer Apers was verder van mening dat pas na de gemeen teraadsverkiezingen besloten zou moeten worden of er al of niet. een derde wethouder zou blijven. Daarnaast pleitte hij er bii B. en W. voor om zoveel mogelijk Axelse werkeloze bouwvakkers in te schakelen bij de bouw van het nieuwe zwembad. In zijn antwoord aan de heer Apers zei wethouder Og- gei dat de derde wethouder een gevolg was van de ge meentelijke herindeling en dat helemaal niet vast staat dat dit een blijvende post is. „Als de nieuwe raad de derde wet houder wil houden moet er nieuwe post komen om te zor gen dat er geld vrijkomt", al dus de heer Oggel. Hij deed de heer Apers ook de toezegging om zoveel mo gelijk Axelse werklozen aan het werk te zetten bij de bouw van het zwembad. Wat er met het oude zwem bad gaat gebeuren is nog niet bekend. Vaststaat in elk geval dat het nog een seizoen mee moet. De heer Oggel in een reactie op vragen van de KVP-er Ysebaert: „We moeten dat niet overhaasten. We moe ten geen ouwe huid wegwer pen voor de nieuwe beer ge schoten is". Behalve het zwembad kw3m ook het bestemmingsplan „Buitengebied" nog aan de or de in de Axelse raad. Gedepu teerde Staten van Zeeland heeft dit plan slechts gedeelte lijk goedgekeurd. G.S. is na melijk van mening dat enkele weilanden in het gebied van (Vam anize comrespomidieint) HULST H-ekkesluiter STC uiit Sluiskil zorgde im de oost-Zeeuwsch-Vlaamse topbil- jartoampeitntie voor de nodige sensatie, door ih Hulst eem 9— 11 overwiffimkig te behalen op KOT. De persoonlijke uitslagen van het afgetopan weekeinde gespeelde wedstrijden! KUi (Hulst) - STC (Sluiskil) 9- 11 R. Picavet - L. DaUim-ga 0—2, J. Verndmmem - R. Boe ten-s 0—2, C. Bertram - A. v.d. Voorde 0—2, M. Picavet - R. De Schepper 11, R- j*lom- maiert - B. die Waal 0 2, Fr. Stroobanid - J. Klaassem 2—0, W Koemans - M. Dallimga 0— 2, A. de Wilde - E. Hemelsoet 20 G. de Feber - L. de Schepper 2—0 en F. Timmer man - R. vam Opdiorp 2—0. Excelsior St.-N i'flats Bel gië) - 't Amiker (Hulst) 119: R Vaiail - W. Wogimiger °*-2, J. die Cook - T. Rodnigo 0—2, E. vam Dorselaer - J. Kool 20, A. Vertenten - J. Heulez 20, A. Vermeire - J. van Haute 20 A. de Thieye - J. Kayser 1—1, L. Zamam - E. W&uters 0—2, G. Smet - E. van Over- meerem 20, E. Thiemipoutt - J. Boedlimig 2—0 em Fammier - G. Herwegh 02. BC ONA (Hulst; be t Raed huys Westdorpe) 128f E. Luyckx - K. Vomek 02, A. Picavet - R. vam Daele 1-^1, E Wemteler - M. de Smet 2— 0, Oh. de Wolf - R. vam Adker 0—2, A. v.d. Voorde - J. v.d. Goes 1—1, M. de Wit - J. Martinet 2—0, F. Wemteler - F. vam de Abeele 2—0, P. Wentz ler - M. Teèrlinck 11, L. Sogers - M. vam. Lemt 20 en J. Pilaet - J. Bggermomt 1— 1- Tovak(Koewacht - t Cen trum (Hulst) 9—U: P- vam Gassen - E. Roovers 1—1, K. vam Boven - L. Vlassemrood 02, F. Buis - J. Baart 20, C. Martens - J. Rombout 11, B Rombout - H. v. d. Broeck 0—2, G. Drubbed - F. Vlassen- rood 0—2, L. Coppieters F. Taeimam 2—0, A. Coppieters - W. D'Olieslager 20, mevr. V-am Boven - L. Wannier 02 em G. de Vlfiegtoere - G. Eeck hout 11. Prijsschieting Zaterdaga vond vond in café Sport de prijsuitreiking van het door de topibiljartclub Zomdaigsverm-a-ak georganiseerde nederla-a-gtoer- inood. Wethouder Blommaert vam de gemeente Hulst felici teerde in die eerste plaats het bestuur van deze topbiljamt- club met het 15-jarige bestaam. Ie prijs de Omikreukbaxen uit Ham-me (B), winst 17—3, 2e prijs Milanio (Hamme), winst 14-6, 3e prijs de Zandberg (Gnaauw) 1010. grote natuurwetenschappelijke waarde zijn. De gemeenteraad van Axel verklaarde zich ak koord met het voorstel van B. en W. om tegen dit besluit beroep aan te tekenen. De heer Apers achtte de kans dat de gemeente het beroep bij de kroon zou winnen niet erg groot: „Dit gezien het grote belang wat deze regering hecht aan natuurgebieden. Burgemeester A. de Kam van Axel was daar nog niet zo zeker van. Hij betreurde het feit dat de gemeente in beroep moest gaan, maar er was naar zijn mening een gegroden re den voor. Burgemeester De Kam: „We zijn het terrein we zen bekijken. Je kunt het geen natuurgebied noemen. Door er die bestemming aan te geven wordt de eigenaar van het terrein onevenredig zwaar belast. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De in CDA-verband samenwerkende partijen Zeeland (ARP, CHU en KVP) hebben gisteren een verbindende uitspraak gedaan over de kwestie van de zie kenhuizen en hun onderlinge relaties in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Tijd-ens de verkiezingsbij eenkomst van het CDA in Oostburg heeft de lijsttrekker voor de ARP in de christelijke combinatie, de heer J. van den Bos, namelijk enkele uit spraken gedaan die tot mis verstanden aanleiding hebben gegeven. Sommige aanwezigen beluis terden in het betoog van de heer vam den Bos het stand punt dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen gestreefd moest warden naar de stichting van een streekziekenhuis in de ka naalzone, met behoud van de ziekenhuizen in Hulst en Oost burg. Deze laatste ziekenhui zen zouden enkele primaire medische functies moeten be houden. Volgens een gisteren uitge geven officiële verklaring van het CDA-Zeeland is het stand punt dat de heer Van den Bos neeft weergegeven, kennelijk niet duidelijk overgekomen. In een communiqué zeggen de CDA-partijen „Ter wegne ming van misverstand verkla ren wij, dat ook de heer J. van den Bos op de maandaga vond gehouden verkiezingsbij eenkomst duidelijk heeft uit gesproken, dat in goede sa menwerking met de streek, met de ziekenhuisbesturen, de gemeentebesturen en het pro vinei aal bestuur, gevochten moet worden voor het behoud van de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg, met behoud van de functies die deze zieken huizen thans hebben". Tijdens een persconferentie, die gisteravond inderhaast werd belegd in het ziekenhui-s van Huist hebben de gedepu teerden V. d. Bos en V. Gees- bergem alsmede het statenlid P. Everaer* aam het eender verstrekte communiqué toege voegd dat d-e ziekenhuizen vam Huist em Oostbuipg de functies diiie ze om dit moment bezitten, dienen te behouden. „Er moet echter eem mogelijkheid zijn om zich in de toekomst aan t* passen aan de medische ont- wikkol'-ngen di<e zich doen", zo zeilden ze. ak, van cryl.met i mrtjes. 68-80 fBalastore de Luxe ::V; l\ s §s» 1 is beslist een wetenswaardige f'zonwering.Omdatj /de (warmejzonm - v: he vaakdoorde ramen wil #y C 5 's1 ÈtÈÈmÈm,* L vv SpSBSW- .uil h'nplaats van er achter te blijven 'Balastore de Luxe f is niet eens duur. f :|p|IPplIl f'de papieren zonwering Élipliw f met de gleufjes.'/ m Balastore de Luxe komt natuurlijk va° sbrikant van produkW voor het interieur.

de Stem | 1974 | | pagina 7