rswaal ictvol Minister wil mening van Provinciaal Bestuur horen NORMEN VOOR CENTRALE IN DOEL RUIMER DAN IN BORSSELE DAMES HAALDEN HlIN HART OP TIJDENS MODESHOW IN VIJVERHOF Aanleg groen rond Sloe stagneert „Een man kan toch geen filter roken?" Wel eens een Caballero filter geproefd? Droog NIEUWE OLIE OPRUIMER IN ANTWERPSE HAVEN Farmaceutisch congres in Vlissingen Twaalf mensen kwamen naar politieke discussie-avond stad streék diotheek j embad >elle Ten aanzien van enkele gedachten over vaste oeververbinding Oosterschelde Souburgse brug Deputatie pleit voor behoud Souburgse brug KRUISINGA Bijeenkomst Zeeuws genootschap Speelspiegel 1974 Woensdag 27 maart 1974 ;enen bij het biiblio. ezen on Keimerswaal, bij een meerderheid college de neiging had naaj; aanleiding van ief af te zien van contacten met het was tooh besloten dour llege nader overleg te met het PBC dit dn het van een goede biblio- oorzieninig in Reiimers- >aarom stelde het colie. r het voorstel over sub. .an de bibliotheken tot orde van de agenda at eis. naad ging daarmee ah. waarbij SGP-fractie. ter Koster opmerkte: beter dit voorstel aan dan, want de brief van 'BC zou opmerkingen uitlokken welke beter ■verdacht kunnen war- voorstel inzake subsi, ten behoeve van kin- itea op koninginnedag ook nogal aandacht tij. Ie behandeling. Burge en wethouders hadden meerdehheidsvoorstei Igestie gedaan om f 2 terling beschikbaar te waarvan f 1 tie betalen aratiebasis aan de scho- f 1 aan Oranjevereni- en feestcomités. Wet- Comelisse was het niet eens. Hij wilde meer f 2 aan de scho- ibetaald zien. Hij kreeg bijval van de heer (WB). Na enige discus- am het voorstel van de riep en wethouder Cor- in stemming hetgeen angenomen met 11 tegen men. De scholen krijgen ■rling f 2. de behandeling van jrstel tot uitbreiding van ad Den Inkel kon bur ger Pijl Hogeweg mee- dat met de AMZ over manning was bereikt over |usverbinding in de zo et het zwembad. Het noig wel worden goedge- door de rijksverkeersin- e. Er zal een busverbin- komen, die vanaif alle het zwembad aandoet, bus zal 's middags rónd "*ee heenrijden en rónd jf terug. De raad ging de uitbreiding van het bad overigens akkoord, slotte een mededeling lungem-eester Pijl Hoge- at er een nieuw ontwerp is voor een nieuw ge- ehuis voor Reimerswaal. nbwerp scheen zeer wel jaar. De bouwkosten van Itwerp lagen op 3,5 mil- gulden tegen het vorige rp op 7 miljoen. «dansen Het optre- an de bekende Bretonse ansgroep „Ensemble de et chants populaires de jne" vrijdag in zaal „De e" vormt het hoogtepunt :n tweedaags bezoek, dat oep brengt aan Kapelie. ntergronden van dit be- zijn gelegen in de bam- die Kapelie heeft met rijk door de aanwezig- "an een Franse militaire ifplaats. Bovendien heeft dér van de groep, Emile uit, in 1940 bij Kapelie h'ten. Dit vrij unieke op- van de groep (ziij tre- illeen nog op in Amsfer- m Rotterdam) begint om lur. Donderdag wordt, de igens en meisjes tellende verwelkomd bij het ge- ehuis. Vrijdag bezoekt oep de Franse militaire ifplaats en maakt zij een ie naar Zuid-Beveland, -Beveland en Schouwen, ddiags bezoeken de jon- ;n meisjes de Ned. herv. waar Gommert de Kok •gel zal bespelen. Zater- ïtemd om 9.00 uur_ ver- de groep naar Vlissin- n hun show, de „Soiree ■la", geheten, wordt ge- gemaakt van heel oud® neuten. De leden van de worden ondergebracht astgezinnen. Als tolken en mevrouw Henkelman emeldittge en mevrouw uit Goes. noest je zoiets in de k doen. En wat is..®1 jk wel een christelijk® g in de schooi. der leerkrachten pteiWa de projecten, die men oordig op vele scholen ct voor het godsdienst ijs meer op de prak te stemmen. Hij vroeg el geen terugkeer naar ide leersysteem, maar el een zodanige aanbie- ae het lesmateriaal, da* ir de leerkrachten wa' inventiviteit, lees- en irerk wordt gevraagd. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Minister Westerterp verklaarde gisteren in een persge sprek, dat hij alvorens de beslissingsfase aanbreekt over de oeververbinding de mening van het provinciaal be stuur van Zeeland omtrent een „aantal gedachten" wilde vernemen. In welke richting de ministeriële gedachten gaan kon de heer Westerterp slechts globaal aangeven. Het uit de vaart nemen van de veerdienst op het traject Krui- ningenPerkpolder vormt in elk geval een van de voor de hand liggende voorwaarden die het rijk in ruil voor zijn kredietgaranties zal stellen. Ook de rijksbijdrage voor de nog overblijvende veer diensten, waarmee weer de kwestie van de veertarieven samenhangt, moeten nog nader worden beschouwd. G.S. van Zeeland krijgen de gelegen heid om op de ministeriële desiderata te reageren, zo be loofde de bewindsman. Hoelang het nog zal duinen eer mein. de Weaterschelde rij dend kaïn kruisen kon die minis ter onmogelijk zeggen. Hij vertelde wel, diait hij. alles in het werk stelt om vertragin gen in de voorbereidingsfase waarin wij thana verkeren te voorkomen. „Zuiver als venkeersrClatie beschouwd heeft de Wester- schelde-verbinding niet de hoogste prioriteit", zei de mi nister. „Wat doorslaggevend is, dat is het feit dat Zeeuwsch- Viaanderen het enige (grote) landsdeel is, dat niet via de weg verbonden, ils met overig Nederland Minister Westerterp heeft ■gisteren ook met het Provinci aal Bestuur gesproken over het rapport van de commissie- Klaassesz inzake de Ooster schelde. De commissaris der koningin in ZeeJand ontving van drs. Westerterp een der eerste podket-uitigawen van het commissie-rapport. Voor eind mei moeten G.S. van Zeeland, evenials de waterschappen en andere bestuurlijke organen hum mening over het rapport kenbaar maken, zodat nog voor de zomer een kabinetsbe slissing kan worden genomen. Desgevraagd zei de minister dat belangenorganisaties als ZEPIVEL officieel niet be stuurlijk bij de meningsvor ming wonden betrokken. Niet temin mogen zij ongevraagd adviseren. „Wel heb ik alsnog het ministerie van Landbouw en Visserij een advies ver zocht over de vraag of een getij-verschil van 1,80 meter ter hoogte van Yerseke bet Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: Overwegend droog, zonnig perioden en minder zacht. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag. Aantal uren zom 3 tot 10. Miim. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon 1 tot 9. Min. temp.: om streeks 6 graden. Max.temp.: omstreeks 13 graden. Kans op «en droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kanis op een geheel droog etmaal 80 procent Konstanz 305 plus 1, Rhein- felden 239 plus 4, Straatsburg 228 min 2, Plittersdorf 412 Plus 2, Maxau 464 min 10, Plochingen 163 min 4, Mann heim 301 min 16, Stembach 158 onv., Mainz 320 min 7, Bingen 193 min 6, Kaub 242 min 6, Trier 366 min 59, Ko blenz 292 min 16, Keulen 294 min 15, Ruihrort 468 min 14, Lobith 1117 min 30, Panner- dense kop 1079 min 30, Nij megen 916 min 34, IJsselkop 058 min 29, Eefde IJssel 510 min 28, Deventer 384 min 25. Monsin 5474 plus 8, Borgharen 4094 plus 5, Belfeld 1248 min 30, Grave beneden de e'uis 535 min 18. behoud vam de schelpdieren- cultures in de Oosterschelde kan waarborgen", zei de mi mi ster. Tijdiens zijn oriëntatiebezoek heeft drs. Westerterp ook be sprekingen gevoed met B. en W. van VHIissimlgen en en dele gatie van de bevolking van Oost- en West-Souburg. Het voornaamste onderwerp van gesprek was hierbij: het be houd van de Souburgse-brug. „Ik heb destijds aan B. en W. van Vlissimgen een geclausu- reerd aanbod gedaan", zei mi nister Westerterp. „Vlissimgen krijigt voor de bouw van zijn tweede kamaallbrug en rijksbij drage van. drie miljoen, op voorwaarden dat de Souburg se-brug wordt „ingeleverd". Hoezeer ilk de bezorgdheid van de bewoners van Oost- en West-Souburg over de moge lijke vewijderinig van hun brug ook begrijpt het is mij onmogelijk om nu reeds op hun wensen te reageren. Ik wil mij nader beraden", aldus de heer Westerterp. Burge meester Th. Westerhout vam Vlissingen greep de hem ge boden gelegenheid aan om de bewindsman te wijzen op de mogelijkheden, die het oude stadhuis van Vlissimgen biedt voor huisvesting van Rijkswa terstaatsdiensten in de Schel- de-stad. Morgen, donderdag 28 maart Bergen op Zoom 6.24 en 18.49 Hansweert 5.34 en 17.58 Terneuzen 4.53 en 17.18 Vliissiingen 4.25 en 16.48 Wemeldimge 6.14 en 18.39. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Eind 1974 gaat de haven van Antwerpen een nieuwe olieopruimer in gebruik nemen. Het schip waarop de oliezuiginstallatie komt te staan krijgt een leng- te van twintig meter. De kos ten zullen zo'n tien miljoen Belgische franc bedragen. De nieuwe cflfenuimier komt toplaalts van het oude schip dat in 1954 dn dienst werd genomen in de Antwerpse ha vens Het sdhiilp wordt uitgerust met een drie mieter lange spaan, waarmee het waterop pervlak wondt afgeschuimd op oülie en eventueel aradier che misch afval. De tank iin het sehdp zal een inhoud krijgen van 50 kubieke meter. Tevens zal er een grijperkraian op worden gemonteerd om hout en afval uit die op te zuigen oiüe te vissen, De nieuwe olie- zuiger moet een capaciteit hebben date driemaal hoger ligt dan het vaartuig wat nu nog tracht om de havens olievrij te houden. De oifevervuiü'img in de Antwerpse havens is sinds 1955 verviervoudigd. Toen werd er jaarlijks 380.000 liter uit het water gehaald. Nu is dat geslagen tot een hoeveel heid van 1,5 miljoen liter in 1972. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In oktober van het volgende jaar wordt in Vlissingen een internatio naal medisch-farmaeeutisch congres gehouden, dat onge veer een week gaat duren. Dit zgn. „inter-asma"-comgres brengt geleerden uit de gehele wereld bijeen in een soort su permarkt van medische ken nis, die over en weer wordt uitgewisseld. Tal van geavan ceerde technieken, systemen en ideeën zullen worden be sproken. De variatie in onder werpen is enorm. De congres deelnemers zullen zich bv. be zigheden met de acupunctuur (plaatsing van gouden naalden in zenuwknopen), met compu ter-diagnostiek, het probleem en de mogelijkheden van tran quillizers, immumitedts- en af- stotimgsvraagstukken bij trans plantaties, allergische ziekten (waaronder astma) en nog tai van andere zaken, (Van onze correspon dent) VLISSINGEN Mi nister Westerterp vun Verkeer en Waterstaat heeft dinsdagmiddag tij dens zijn bezoek aan het Vlissingse' stadhuis een deputatie uit de Sou burgse bevolking ont vangen. Van de wijkver- tegenwoordiger B. Koole ontving hij een infroma- tiemap waarin overdui delijk stond te lezen dat de Souburgers hun ver- bindingsbrug over het kanaal door Walcheren willen behouden. De heer J. Rooden- bnug, statenlid voor D'66. belichte voor de minister d'e formele kant van d'e zaak. Terwijl pas toor A. van den Bosch uiteenzette welke gevol gen de opheffing van de brug zou hebben voor de menselijke relaties in beide Sobuirgen. De de legatie vroeg de minister om de beslissing van de nieuwe halfhoge brug over het kanaal bij Vlis singen de scheepvaart- technische en de finan ciële koppeling met de bestaande Souburgse brug ongedaan te ma ken. (Van een onzer verslaggevers) GOES Welgeteld twaalf mensen waren deze week aan wezig in De Veste op een discussieavond, die georgani seerd werd door het pro vinei aal bestuur van D '66. Nagenoeg alle grote pairtijen waren dn het forum, voorgeze ten diaor de heer D. Hiensch. vertegenwoordigd. Alleen de WD had verstek moeiten laten gaian. Een groioit deel van de dis cussie werd besteed aan de problemen waar de partijen mee te kampen hebben om de kiezers te bereiken. Ter spra ke kwaim de mieestal kleine opkomst bij vergaderingen vato partijen. De heer Rooiden- buing vain D '66 meende dat er te veel vergaderingen gehou den worden. De neidinuk moet, votllgeras hiem, liggen bij het dimlichten door de pers door middel wan interviews met lijsttrekkers etc. De heer Van Poelje van de PvdA weet het gebrek aan belangstelling aan het gebrek aan openheid. Hij beschuldig de voorat da VVD en de CHU hiieiwan. De heer Pet van de CPN zei dat de mensen baten van poli tiek. Over het feilt dat er wei nig vroiuiwen op de kiesbare pliaiaitsen op die kieslijsten stonden., wanen bijna alle partijen van mening dat zij de beste mensen op de beste plaatsen hadden. Door de geringe opkomst is de avomid voor de organisators toch niet zo'n succes geworden dan zij gedacht hadden. Er waren naimielijk alleen maar roensien aanwezig die lid van een partij zijn. De oorspronke lijke bedoeling was ook eens mensen te bereiken, die geen lid van een partij zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens een bericht in het maandblad van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland zal de kerncen trale in het Belgische plaatsje Doel, meer radioactiviteit in lucht en water gaan brengen dan de kerncentrale van de N.V. PZEM in Borssele. De Belgische normen voor de centrale te Doel, een installatie die met twee kernreactors is uitgerust, blijken tweemaal zo ruim te zijn als de Neder landse. De Vereniging Milieuhygië ne Zeeland verkreeg deze we tenschap uiit een corresponden tie met de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, die op zijn beurt de feiten vernam in het internationaal overleg. Voor de kerncentrale te Doel staat de Belgische overheid een maximum uit worp van 40.000 curie aan edelgassen toe. Voor Borssele (een kleinere centrale dan die 0 De zaal was tot de laatste plaats gevuld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN IIAAG De aanleg van een groengordel rond het industrieterrein Vlissingen- oost (Sloe 1) stagneert en dat is niet naar de zin van CHU- fractieleider dr. R. Kruisinga, die de ministers Vorrink (Volksgezondheid en milieu) en Lubbers (Economische Za ken) schriftelijke vragen heeft gesteld, Kruisiinga informeert aller eerst of de groengordel naar het oordeel vam beide ministers eeri nuttige functie vervult en wil vervolgens weten waarom de aainleg ervam stagneert. Eveneens wil de CHU-leider weten wanneer de groengordel helemaal is aangeplant en ten slotte vraagt hij de ministers wat het rijk er aan kan doen om de aanleg te bespoedigen. In een toelichting wijst Krui singa erop, dat het rijk wel de gelijk een taak heeft omdat het per slot van rekening voor de helft participeert in het haven schap. Het door een andere participant (de gemeente Bor- sele) vastgestelde bestem mingsplan Sloe 1 voorziet on der meer in de groengordel. De vertegenwoordiger van het rijk in het havenschap zou de aan leg van deze groengordel ech ter niet hebben bevorderd. TERNEUZEN Tiendshop Bobo en Maison Désirée pre senteerden in een tot de laat ste plaats gevulde Restaurant De Vijverhof in Terneuzen hun nieuwste damesmode voor het voorjaar en zomer. Als fa voriete kleuren werden getipt: zalm, rookblauw, lichtgroen, aqua, rood en pasteltinten met zwart en marine. Soepel valllenidie stoffen, o.a. bedrukt ma'; bloemen, namen van buiiitemlamdee steden, paar den en appels blijken zich uit stekend te lenen voor de japon- mode van nu. De mouwen zijn of tot op de elleboog, de sh, vooral bij de jongeren mode, vierkant en voozien van kantgar- senide ohemisiier- japonraen, aiiUcwijiis rondom ge plooid vanaf de heupen, zullen bij de rijpere dames eng in de rallen. Voor deze gene es er trouwens volop keuze. De bruiine gebardrae lerjas, compleet waaronder trevira japon in groen, paars en geel was zeker het bewonderen waard. Even eens voor de groite maten was een groen ensemble, het jasje net tot in de taille, met een groen, zwart, wit gedissineerde blouse. Vooral jonge meisjes kunnen het hart ophalen bij de col- leotie van Trendshop Bobo: patchwork en geborduurde de- nimpakken, bestaande uit rok of broek met jasje of vestje, trenohooiats (met iets bredere ceintuur) en de weer op het mode-toneel teruggekeerde blazer nu getailleerd en meest al sluitend met één grote knoop. De rost gebloemde tu niekblouse, de vierkante hals uitsnijding met grove kant vei wijde tot op de lende met ei Ion, was het waard. Om in te flaneren was de waterprinit blauw-witte lange rok, gedragen met een rode halterblouse met polokraag. De country-look weet in deze tijd van nostalgie van geen wijken meer. In deze stijl was het ecru-kleurig deux-pièces van katoenen broderie en bloemetjes dessin. De bijpassende tassen, dit sei- en laaig, vo'Or een ije ook denim in met lieer, en de vaak kleurrijke schoenen wor den verzorgd f door de Firma Kempers uiit Terneuzen. Kapsalon v. d. Bierge deed wonderen met kleurlakken ein paste up die manier de kapsels van de mannequins op een ge raffineerde manier aan bij de RIA DE BOER. te Doel) geldt een jaarmaxi mum van 12.000 curie. Het VMZ-blad weet op gezag van ie minister van Buitenlandse Zaken verder nog te melden dat het koelwater dat door de centrale in Doel in de Schelde zal worden geloosd, maximaal 3600 curie aan tritium en 24 curie aan „overige radioactie ve stoffen" mag bevatten. Wederom ter vergelijking: de kerncentrale te Borssele kant geen voorwaarden ten aanzien van het tritiuim in het koelwater. Wel is in de ver gunningsvoorwaarden vastge legd dat er in het koelwater- banaal (de pijp due van de centrale naar De Schelde loopt) niiet meer dan 260 curie per jaar aan radioactieve stof fen mag worden aangetroffen. De kerncentrale in Doel, waarvan de eerste eenheid reeds dit voorjaar in bedrijf zal worden genomen, krijgt een eigen opslagplaats voor het bewaren van hoog radioac tief afval. Dit afval zal in beton of bituimen worden ge stort en het ia in die toestand tenminste tien jaar ter plaatse houdbaar. Er zijn geen aan wij ziging, aldus de VMZ, dat het transport vain radioactief afval langs Nederlandse wegen zal geschieden mocht dit in de toekomst wel het geval zijn, dan zullen daarvoor de Neder landse eigen gaan gelden. Wat het VMZ-maandblad in dit verband niet kon weten is, dat de kerncentrale te Doel zijn radioactieve stoffen over Bel gisch grondgebied kan afvoe ren naar het atoomaentrum te Mol, waar ook een zogenaam de opwerkdngBfa'briek is ge sticht. Daar worden verbruik te splijtstaven uit kenncenitaales opnieuw „verrijkt". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgen avond (donderdag) o-m acht uur houdt de juridische werk groep van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen een bijeenkomst in het gebouw Abdij nummer 11 te Middelburg. Als spreker treedt op: prof. dr. W. van Gerven uit Leuven. Het on derwerp van zijn lezing luidt: „Het beleid van de rechter". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws centrum voor ama teurtoneel organiseert in april en mei een eenakterfestival onder de titel „Speelspiegel 1974". De Speelspiegel is een gelegenheid voor de Zeeuwse amateur-toneelverenigingen om aan elkaar en aan het pu- bliék te laten zien wat zij vermogen. Op 6 april wordt de eerste Speelspiegel aan de zaal voorgehouden in het Gildehuis te Sluiskil. Op 21 april komt de Speelspiegel in „Den Dul- laert" te Hulst en op 4 mei in het Kuiperspoortheater te Middelburg £6. Laurens Continental

de Stem | 1974 | | pagina 3