SPELLETJES VOOR KINDEREN DIE GRAAG BUITEN SPELEN m Druk op Nixon neemt toe Nederlanders staan er goed op in Amerika WESTDUITSERS ONTEVREDEN OVER SPD SEI BIJ VA' Karster tweede «siw De nacht kleine stem PAASHAAS DE LEUKE BAAS PIJNLIJK ZWIJGGELD NU OOK COL/ ENU EEN HEERLIJK CITRUSDRAN Woensdag 27 maart 1974 „Kinderen", schrijft Marie- Louise Dopheide uit Breda ons in een brief", hebben buiten genoeg te doen en het is erg gezond om buiten te zijn. Ik zal eens een stel leuke spelle tjes opnoemen die ik buiten zelf ook wel eens doe". Dit zijn de spelletjes, die Marie-LouAse voor ons op schreef: Voor het eerste spel letje, die Marie-Louise heb je een schommel nodig en min stens drie deelnemers. Op een afstand van ongeveer 2,5 me ter van de schommel moet je een emmer zetten. Een van de jongens en meisjes gaat op de schommel zitten met een bal in de hand. Iemand anders gaat achter de emmer staan (niet aan de kant van de schommel). Het derde kind gaat achter de schommel (niet aan de kant van de emmer) staan. Degene, die op de schommel zit mag tien keer gooien. Elke keer als de bal in de emmer komt krijgt hij of zij tien piumten. Je kunt dus hoogsens honderd punten ha len. De jongen of het meisje achter de emmer moet de bal telkens terug gooien naar de gene die op de schommel zit. Het kind achter de schommel vangt de ballen op, die daar terecht komen en geeft ze aan degene, die aan de beurt is en od de schommel zit. Ook voor kinderen, die al leen zijn bestaan er leuke spelletjes. Het enige wat je nodig hebt is een baL Daar mee ga je naar een kerk- een winkel- of een schoolplein. Gooi de bal omhoog en pro beer hem op te vangen zonder hem op de grond te laten ko men. Probeer het zoveel mo gelijk keren achter elkaar goed te doen. Kun je hem niet in een keer vangen dan mag je heim op zijn hoogst drie keer laten stuiten. Doe je dit spelletje met meer jongens en meisjes dan kun je strafpun- ten geven als de bal meer dan drie keer stuit Met ondier andere tuinstoe len, krukjes een poppenwagen en nog veel meer andere din gen kun je een hut bouwen. Zet alle voorwerpen in een cirkel of vierkant en doe daar een oude dieken of laken over heen. Met wasknijpers kun je de deken of het laken vast maken. Je moet er wel aan denken, diat je een stuk open houdt, waardoor je naar bin nen en buiten kunt. Richt de hut dan verder in. als een huis, als een wigwam, als een winkel. Misschien heb je zelf nog wel een paar ideetjes. Als er jongens en meisjes zijn, die ideeën hefbben voor nog andere spelletjes kunnen ze naar de Kleine Stem schrij ven. Als ze leuk zijn zullen we ze ook in de kinderkrant zetten. 0 Welke man heeft deze grote vis gevangen? De laatste deur is toegesloten, Het huis is tot de nacht gereed. De hemel heeft het met zijn grote, blinkende sterrenlucht omkleed. •fc En ijler wordt het ademhalen, dat binnen deze ruimte gaat. Een vogel die niet kon dalen, hoewel het licht hem reeds verlaat. De vensters houden klare vakken, tegen het glanzend duister aan. Een boom doorweeft hen met zijn takken, en doet geprevel opengaan. Dat in de kamerj rond blijft dwalen, totdat een dieper slaap ontbloeit. En ook het laatste ademhalen, volkomen met de nacht vergroeit. Els de Vlieger uit Koewacht schreef dit gedicht. Ze doet de groeten aan iedereen na mens de vierde en de vijfde klas van haar school. eindredactie rieja van aart. 0 Chris-Jan ook een goed van Straeten uit Prinsenbeek maakte deze paastekening. Zijn zus Irma stuurde ons werkstuk. Misschien hebben we daar de komende weken een plaatsje voor. Joke Ooninox, Kerkewerve 35 in Etten-Leur is 12 jaar en zou graag corresponderen met een meisje van 11 of 12 jaar. Joke houdt van zwemmen, gymnastiek en t.v. kijken. Kennen jullie de paashaas dat is een haas, een leuke baas. Hij heeft een mooie mand, daar liggen eieren in en 's nachts legt hij ze aan de kant, Hij kwam eens bij Miesje, daar legde hij een briefje en nog een paar eitjes. Het leken wel een paar rijtjes. Maar Miesje was erg blij. De paashaas heeft ook 'n kindje, die heet Lintje. Zij is een meisje; en moeder paashaas zegt weieens dag meidje. En dat vindt Lintje leuk. En nu zegt moeder paashaas dikke spruit, en blaast dit versje uit. Henriëtte Verdunnen Absdale &Z.20-A Als je zoveel sokken hebt is het moeilijk dezelfde bij elkaar te vinden. Wie helpt de jonjm even? (Van onze correspondent) WASHINGTON „Impeachment" van president Nixon is niet meer dan een stemming in het Huis van Afgevaar digden waarbij met een gewone meerderheid van stem men moet worden uitgemaakt of er tegen Richard Nixon een afzettingsproces moet worden gevoerd in de Senaat. De Amerikanen houden niet van dat woord „impeach ment". Enkele maanden geleden werd het op fluistertoon uitgesproken, als iets godslasterlijks of iets opsceens. Er wordt nu heel wat drukker over gepraat, maar zie het wonderlijke resultaat van een opiniepeiling van George Galup op 13 maart. Op die vraag of het de natie meer schaadt dan goed doet wanneer er in het Huis van Afgevaardigden wordt ge stemd voor „impeachment" van de president antwoordt 47 procent dat zulks meer schade oplevert en 43 procent dat zulks die natie ten goede zal komen. Maar wanineor het woord „impeachment" wordt verme den en gevraagd wordt hoe gedacht wordt over een stem ming door het Huis van Afge vaardigden om de Senaat op dracht te geven een proces te voeren met de eventuele ver wijdering van de president uit het Witte Huis als inzet, dan zegt 60 procent daar vóór en 30 procent daar tégen te zijn. Wat de preciese reden ls voor de uiteenlopende antwoorden op dezelfde vraag is minder interessant dan het feit dat steeds meer Amerikanen ge wend raken aan de gedachte dat de president in staat van beschuldiging kan worden ge steld van wandaden. President Nixon vertoont zich inmiddels overal waar men hem vriendelijk wil ontvangen om zijn persoonlijke interpre tatie van de Watergateschan- dalen te geven en zijn eigen rol daarin met hartstocht te ontkennen. De president pro beert in zijn jongste vende- dhvgsoffensieven de indruk te vestigen dat hij door een par tijdige pers wordt vervolgd; dat hij de natie grote diensten heeft bewezen en zich door Watergate niet zal laten weer houden voor het behoud van de wereldvrede te werken en dat hij zichzelf aan het opoffe- ren is om het instituut van het presidentschap in de toekomst te bescherm/en tegen ondermij nende aanvallen. Bij zijn verdedigingsdemon- Sitraties wikkelt Richard Nixon zich in de Amerikaanse vlag en bespeelt hij de vaderlands lievende gevoelens van zijn gehoor als een harp. Ondanks zijn Ijver zich in het openbaar te vertonen als een vitaal en doeltreffend presi dent heeft Nikon deze maand enkele veren moeten laten. De belangrijkste was zijn erken ning, tijdens zijn jongste pers conferentie, dat hij op 21 maart van het vorig jaar op de hoogte werd gesteld van plan nen om de verdachten van de Watergate-inbra-ak zwijggeld te betalen. Volgens geleerden als Archibald Cox maakte Nixon zich daarna schuldig aan de verheling van een mis daad. Met de wetenschap dat er volgens Dean zwijggeld was uitgekeerd moet het Nixon twee dagen na de' be spreking van 21 maart niet zijn ontgaan dat rechter John Sirica een brief van Jame3 McCord publiceerde waarin McCord liet weten dat de Wa- tergateverdachten onder zware druk waren gezet om te zwij gen tijdens hun proces, dat er tijdens het proces meineed was gepleegd en dat anderen, niet geïdentificeerd tijdens het eerste proces, bij de Waterga-' teschandalen waren betrokken. Nixon deed niets. Iemand die kennis heeft van een misdrijf moet dat, volgens de federale wet, zo spoediig mogelijk mel den aan een rechter of een andere autoriteit. Een hoeksteen van Nlxons verdediging is zijn streven om een coalitie van conservatieve zuiderlingen en getrouwe par tijgenoten te smeden die hem Kan garanderen dat er vol doende stemmen in de Senaat zullen zijn die hem in een eventueel proces kunnen vrij spreken. Voor een veroorde ling vam Nixon ds tweederde van de stemmen in de Senaat nodig. De Senaat telt 100 le den en volgens de zuidelijke democraat Russell Long kan Nixon op een blok van 39 senatoren rekenen, ruim vol doende om hem tegen een voortijdige evacuatie uit het Witte Htuis te beschermen. De gevoelens in het Huis van Afgevaardigden tegen Nixon zijn vanaf het begin van de maand maart sterker gewor den. Eind februari waren er volgen insiders niet meer dan honderd leden van het Huls die bereid waren Nixon in staat van beschuldiging te stellen - en ej- zijn er 218 nodig om hem door de Senaat te kunnen laten berechten. Wilbur Mills, machtig lid van net Huis van Afgevaardigden, gelooft nog steeds dat Nixon voor de komende maand no vember zal aftreden onder druk van zijn partijgenoten en toenemende verontwaardiging van het grote publiek over de manier waarop Nixon aan zijn belastingverplichtingen heeft voldaan. Bij het koor van con gresleden diat om het aftreden van Nixon smeekt heeft zich intussen ook de conservatieve senator James Buckley van New York aangesloten, die, evenals tal van zijn collega's van oordeel is dat Nixon in het Witte Huis in november de politieke ondergang van de republikeinse partij kan bete kenen. April is de maand waarin de Amerikaan zijn schulden met de federale belastingdienst re gelt en het gehate formulier 1040 invult. Hij zal zich dan herinneren dat Nixon in 1970 «n 1971 minder dan 1000 dol lar belasting betaalde op grond van dubieuze vermin deringen van zijn belastbare inkomen. Wellicht nog pijnlij ker dan de controverse rond Nixons „geschenk" van op een waarde van 576.000 dollar ge schatte persoonlijke papieren aan het Nationale Archief te Washington is het feit dat op zijn belastingformulieren tus sen 1969 en 1972 in totaal een bedrag van 244 dollar is afge trokken voor in de staat Cali- fomië betaalde belasting op benzine. Daarmee werd voor N'xon usd. 78,51 uitgespaard, terwijl iedereen weet dat Nixon vanaf 21 januari 19 lm regerimgsauto's heeft gere den. Dit gegeven en onthullingen dat Nixon zijn dochter Julie als Witte Huis-gids in loon dienst wilde nemen om op zijn betalingen aan de belasting dienst te bezuinigen geven de indruk van een pietluttige duitendief in het Witte Huis. De vraag of zijn schenking aan het Nationale Archief frauduleus was of niet, kan niet met zekerheid worden be antwoord, omdat de oorspron kelijke overeenkomst m.b.t. die schenking is verdwenen. Volgens de minister van staat van Californië is de schenking echter gedaan nadat er reeds een weg van kracht was ge worden die zulks niet meer toestaat als middel tot belas ting-minimalisering. Het lijkt er nu op dat presi dent Nixon aan een verwijde ring uit het Witte Huis als gevolg van een proces in de Senaat zal kunnen ontsnappen. De druk op de president om af te treden zal echter toene men. Teveel republikeinse le den van Senaat en Huis gaan met een kloppend hart de tus sentijdse verkiezingen in no vember tegemoet. Of Nixon aan die druk zal kunnen weerstaan hangt van veel nog onbekende factoren af. BERT VAN VELZEN (Van onze correspondent) WASHINGTON Nederlan ders hebben traditioneel een grote mate van populariteit genoten in de Verenigde Sta ten. We worden beschouwd als een zindelijk volk dat bovendien betrouwbaar en werklustig is. Dankzij het feit dat Nederland aanvan kelijk met de Verenigde Sta ten en thans alleen het doelwit is van het Arabische olie-embargo is Nederland hier gevierder dan ooit. Meermalen per dag wordt men als Nederlander gecom plimenteerd vanwegp „de moedige houding van het kleine Nederland, dat niet op de knieën is gegaan voor de oliechantage". De Nederland se ambassade te Washington heeft vele honderden brieven ontvangen die vol staan met loftuitingen. In uitbundige dagbladartikelen wordt Ne derland zeer gunstig vergele ken met gemeenschappelijke marktgenoten als Frankrijk en Engeland. In de afgelopen maanden zijn er tal van artikelen in de Amerikaanse pers aan Rotterdam gewijd. Een van de vleiendste verhalen ver scheen in de Washington Post van de hand van Ri chard Joseph. Uit zijn adem loze verhandeling ontlenen we het volgende: - „Wel, om een reden ben Ik dankbaar voor de energiecri sis. De crisis bracht me bier in Rotterdam om te zien hoe de Nederlanders de crisis te lijf gaan. Dat heeft een oude liefdesverhouding doen op laaien tussen mij, Holland en ongeveer alles dat Neder lands is. Vooral de mensen. Ze zijn fantastisch." - „Nederland is vandaag een van de aangenaamste landen in Europa, ondanks de olie boycot. De Nederlanders hebben dit kunnen bewerk stelligen terwijl zij hun in ternationale verplichtingen nakwamen, hun nationale waardigheid behielden, oude vriendschappen niet ver waarloosden en hun eerge voel handhaafden." - „Hun traditionele tolerantie heeft Amsterdam in de afge- lopen jaren de ontmoeting, plaats gemaakt van de gui taar spelende en pot-rokenk Jeugd Internationale, maar er is een ding dat de Neder landers niet tolereren en dat is op de kop gezeten te wor den." - Het artikel bezingt Rotter dam, de ondergang van de stad in 1940 en haar ontwik keling tot 's werelds grootste haven en stelt vast dat het vrijwel onmogelijk is grotere hoeveelheden te drinken en te eten dat de Nederlander tot zich neemt. - „De gemiddelde Nederlan der lijkt 2 meter tien te meten en zo'n 200 pond te wegen. Het gedrang van zo veel grote lijven in een klei ne ruimte is er de reden van dat Nederlanders beleefd en taktvol zijn tot ln hun bot ten. Om die reden brengen Nederlanders Watergate al' leen ter sprake wanneer de Amerikaanse gast er e(I5' over begint te kreunen." We staan er gekleurd op...» (Van onze correspondent) BONN Het begint er steeds meer de schijn van te krijgen, dat SPD-kanselier Willy Brandt enige maanden geleden de eerste spade in de grond heeft gestoken voor een ge. bouw, waarvan de CDU zege vierend bezit zal nemen. Voor een slordige 100 miljoen ont staat in Bonns grootste bouw put een regeringscentrale, die door zijn supermoderne inde ling en uitrusting alles op dit gebied in de wereld moet slaan. De voornaamste reden voor deze miieuiwe kanselarij is de verwezenlijking van een van Brandts véle beloften door ei gentijdse hervormingen het larad een nieuw aanzien -te ge ven. Voor Bonn betekenit dit, dat heit zo soepel mogelijk met een minimum aian democrati sche omhaal wil regeren. Het werk moet in de loop van 1976 gereed komen. Bijzonde re haasit maakte de SPD er niet mee, omdat zij vervallen was in de euforie na een 20- jariig CDU-bewind minstens even lang de lakens uiit te kunnen dielen. Haar perspec tieven voor het jaar 1976, wanneer er niiieuwe verkiezin gen gehouden worden, begin nen er steeds duisterder uit te zien. Zo gestaag als de nflfeuiwe kan selarij wit de grond oprijst, zo onafwendbaar zinkt WiMy Brandt eahiter steeds meer weg Sn die moerassige grond, die gevormd wordlt door de voorkeur van de kiezers. Landdagverkiezingen Sn Ham burg en gemeenteraadsverkie zingen in Rijnland-Palts en Steeswijk-Hofetein leverden hiervoor de bewijzen. Met glo baal 8 procenit winst voor de CDU en 8 procent veriafis voor de SPD veroorzaakten zij zulk een massale aardverschuivin gen, dat men de betekenis niet meer als een lokaal verschijn sel kan negeren. De boeiende vnaag is het wat de Duitsers hiermee tot uit drukking wffllen hremgien. Ter wijl de bevoükiinig in talrijke lenden genoegen moet nemen met een daling van het reële inkomen stijgt dit in de Bondsrepubliek onophoudelijk. Voor velen zelfs met 6 tot 7 procent. De prijsstijgingen lig gen onder düe van de meeste landen, waarbij zelfs de Zwit serse stabiiéteitsapostelen de Duitsers overtroeven. Vooral wanneer men een blik over de grenzen werpt, dan ziet men, dat deze regering met haar resultaten voor de dag kan komen. De zorgen, die alle landen sinds de enen giecrisds of wat daar voor gehouden wordt be lasten, zijn natuurlijk niet aan de Duitsers voorbijgegaan, maar er heerst in het land geen stemming van algemene ontevredenheid. Een belang rijk symptoom hdiervan is, dat de libenale coalitiepartner van Brandt, die met prominente guinen wezenlijk in het riSll rimgsweric betrokken is, verkiezingen aanzienlijke siten boekt Hieruit valt af te lelden de ongunst van het niet zozeer de regering als de SPD betreft. Deze ooncwf leidt dan direct naar de oorzaak. Als dfiscussiiepartij in de SPD de militante vleugel het machtigst aan woord gekomen. Onder kiezers heeft dit tot de geleid, dat deze pure of marxisten de beslissende in_' vloed in handen krijgen neer de SPD in het bedt®" komen van de absolute W*- derhead. Woensdag 27 ma ZEIST (ANP) strijd van vanavo Michels superv dat de uitverkoren zien. „In grote lijn dus Michels, zich r ontwikkelingen mo Michels maakte er i helm van dat de vooi van het Nederlands el niet ideaal voorkomt, fenmeester van Barce daarmee niets nieuws de, meent dat zijn ta; neerkomt op het ment den van de selectie bijbrengen van een ploegtactiek. Michels werken met jongen maal technisch geschi en een behoorlijk tact zicht hebben ontwikkel er zijn verschillen in ën over de ploegtacti ln dit opzicht moeten eenheid toe. Het is met voetballers liieri praten. Ze staan liever veld. Begrijpelijk. Maa korte perioden, zoals a de wedstrijd tegen Oo: wil ik juist ook die behandelen". Rinus Michels, die z middels ook heeft moeti zoeinen met de igedaoh MALGRAT (AFP) tweede etappe van de laanse week is in (Spanje) gewonnen do Belg De Buyschere. T werd de Nederlander Karstens die de sprint v: peloton, dat 18 seconder terstand had, won. Derde een andere Belg, Alber Vlierberghe. Gerard I legde beslag op de a plaats. Cees Bal die maand,- verrassend de eerste met ruim vijf minuten sprong won, plaatste zich bij de eerste 25. De Z behield de leiding in het meen klassement met vij: nuten voorsprong op Merokx en Zoetemelk. De uitslag is: 1. De schere (Bel) 212 km. in en 16 min., 2. Karstens op 18 sec., 3. Van Vliebi (Bel) z.t., 4. Perurena z.t., 5. Lasa (Sp) z.t., 8. Vi (Ned.) z.t, 17, Merckx z.t. (ADVERTENTIES) m SPECIAAI

de Stem | 1974 | | pagina 14