HET CNV EN DE TOE KOMST Tuinbouw ongerust over kostenstijging ezeW Prijsbewust spelen in de Staatsloterij J h.) Steenkamp: CDA geen snelbloeier Kissinger sprak in Kremlin over Midden-Oosten Minder voor defensie Werkende jongeren, bevreesd voor werk gelegenheid, krijgen extra steuntje TELEGRAM NAAR REGERING Verruiming van mogelijkheid vermindering loonbelasting Bouw-cao bijna rond Dennendal oplossing positief ontvangen Recordverkoop Fellowships A Bla bla bia Barbediende gaf zich na moord zelf aan de Staatsloterij ZEE TOT: binnenland buitenland JEENKOMST THEKERS- STENTE an Kalmthout, Breuk VERKIEZINGS- DIENST ANP POSTDUIVEN KAMER LANGEMEIJER Woensdag 27 maart 1974 tieven enz. n douane/ Graaf, tweede voorzitter - zeggen en iedereen mag hartelijk welkom in de 28 maart zal worden ge- „Oranje Hotel", Stations- a. uur. /onvergadering kunt u na ellen aan en in discussie jm. Dit forum zal bestaan Dassel, voorzitter van de d van Vervoerspersoneel, de voorzitter van de CVAT raaf. »E ERGADERING CNV it of later at 5 Bergen op Zoom 91640 - 34371. uw markt, kt er velen Proefdraaien van de ANP-verkiezingsdienst. sluiten van de stembureaus om zeven uur 's avonds ver wacht. De eerste prognose kan wellicht omstreeks ne gen uur worden gemaakt. (Van vers! een onzer verslagge- ARNHEM (ANP) Op een CDA-verkiezingsbijeen- komst in Arnhem heeft CDA-voorzitter prof. Steen kamp zich pessimistisch ge toond over een snelle bloei van het Christen-Democra tisch Appèl. Hij vorozag een lange weg door vele dalen, maar van het welslagen van de CDA-gedachte verklaarde hij zich overtuigd. KVP-parfcijviaoirznltter De Zeeuw tod minder pessimis me. Over het verschil tussen de drie confessionele (de op positie van die CHU) zei hlij: „liever overmorgen samen werken, dan morgen met conflicten". Eerder verklaarde prof. Steerokaimp diat Den Uyl's keerpuinit 72 is geworden tot het draaipunt 73 en een dieptepunt 74. „Althans voor het linkse blok", zo hij er aan toe. Dait in feite een hoogtepunt voor de christen-democraten. Aan hen en vooral hun ministers is het te dianiken dat het regeringsbeleid is omgebogen itn christendemocnatiisehie zin. aldus prof. Steemkiaima, voegde Tijdens de slotbijeenkomst van de CDA-kamdiiidiaten van de statentoring Sittard te Els- lo is het tot een breuk geko men tussen de zittende sta tenleden en kandidaten voor provinciate staten., dr. A. Sohellen uit Sittard en de heer G. Wagemans uit Els- Ik>. In ©en verklaring v-ain de groepering-Schelden, werd onder andere gesteld diat de verkiezamgsoaimipagnie die Waigemaos voert, afgekeurd wordt. Men gaat dus kiezen, maar men kilest niet alleen voor de Staten maar ook voor de Eerste Rawer. Als men nu op het CDA Stemt en dus daarmee ook direct de samenstelling van de Eerste Kamer bepaalt, kiest men diain vóór de oppo sitie van Kruisiniga, of vóór de regering Den Uyl? zo vroeg kamerlid Berger (DS '70) zich in Hilversum af. DEN HAAG De verkie- zingsdienst van het ANP verricht zijn werkzaamheden vanavond in „eigen huis". Ruim 150 mannen en vrou wen, onder wie 34 telefonis ten van de PTT, worden in geschakeld bij de werkzaam heden van de verkiezings- dienst. De eerste uitslagen worden binnen tien minuten na het KERKRADE De 18-jari- ge magazijr bediende Peter van Zutphen is, aldus het bestuur van de PvdA in Heerlen, ontslagen omdat hij in de fabriek van Teko Elec tric in Kerkrade, waar hij werkzaam was, anti-Wiegel- affiches heeft opgehangen. De affiches tonen het por tret vain de V.V.D.-frafetiielei- der met daaronder de tekst: „Bla-'bla-blia-blia-bla" en „Is gehakt soms niiieit goed ge noeg voor jullie?" De directeur van Teko Electric, die heer J. Koop, die de plakkaten persoonlijk uit zijn bedrijf verwijderde heeft verklaard dait hij de jongen pas ontslagen heeft niadiat d-ié geweigerd bad na het iinciidient weer aan het werk te gaan. (Van vers) een onzer verslagge- WOENSDRECHT Tien postduivenliefhebbers heb ben zich verenigd op een kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in Woensdrecht. De partij draagt de naam „Partij voor verenigingen", bij afkorting P.V.V. Doet dat sterk denken aan de naam van de Belgi sche liberale partij, die im mers Partij voor Vrijheid en Vooruitgang heeft. Maar de Woensdreciitenaren zullen er vooral de PV in herkennen die voor Postduivenvereni ging staat. MOSKOU (Beuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger heeft gisteren, op de tweede dag van zijn bezoek aan Moskou, de leiders van het Kremlin op de hoogte gesteld van de Amerikaanse hoop op een vredesregeling voor het Midden-Oosten en hun, naar verluidt, verze kerd dat Washington niet werkt aan de ondermijning van de positie van Moskou in dat gebied. Het Midden-Oosten was het belangrijkste onderwerp van gesprek tijdens zijn gesprek van drie en een half uur met Partijleider Breznjev en mi nister van buitenlandse zaken Gromyko. Volgens hoge Amerikaanse functionarissen hebben de Russen begrip getoond voor de stap voro stap methode om tot oen totale regeling van de kwestie te komen. Men zou echter van Sovjetzijde menen dat teveel aandacht is besteed aan de schëidiing van de troe pen en dat het uiteindelijke doel, volledige Israëlische te rugtrekking uit de bezette Arabische gebieden en een volledige vredesregeling niet uit het oog moet worden ver. loren. Kissinger zou Breznjev heb ben verzekerd, dat de Ameri kaanse politiek ook is gericht op een regeling waarbij alle landen in dat gebied in vrede kunnen leven. H'ij zou het Kremlin hebben gezegd dat Washington een Sovjet-taak in het proces onmisbaar vindt. Volgen Amerikaanse krin gen hadden de Sovjets ook weer de Europese veiligheids, conferentie ter sprake ge bracht, waarvan de tweede fa. se wordt geremd door het Sovjet-verzet tegen westerse eisen voo.r uitgebreider uitwis seling van ideeën en voorlich ting tussen oost en west. (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Dank zij de steun van de KVP-fractie is een meerderheid van de Tweede Kamer gisteren ak koord gegaan met het voorstel van het kabinet om alsno.g op de begroting 1973 voor defen sie f 81 miljoen te bezuinigen. De beide andere christen-de mocratische fracties, ARP en CHU, stemden tegen het voorstel. Datzelfde deden le fracties van WD, DS'70, BP, RKPN. SGP en GPV. Zij vinden verlaging van de defen sieuitgaven hoewel het hier ging om verschuivingen in de begroting niet verant woord. (Van onze soc, econ, redactie) DEN HAAG Speciale maatregelen worden binnen enkele manden genomen ter voorkoming van werkloosheid onder de werkende jeugd en voor een soepele invoering van de verplichte (gedeeltelij ke) leerplicht van twee dagen per week voor werkende jon geren van 15 jaar. Kleine mid denstanders krijgen in bepaal de gevallen ontheffing van de plicht hun personeel van 15 jaar twee dagen per week vrij te geven voor vormingsonder wijs, wanneer zij door de af wezigheid van enkele werkne mers in moeilijkheden ko men. Deze niet nader gespecifi ceerde maal regelen hebben de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Van Kemenade (Onderwijs) gisteren toege zegd tijdens een informeel en onverwacht overleg met een delegatie van werkende jeugd uit Arnhem, Haarlem en Lei den. Dit gesprek volgde na een demonstratie in Den Haag van ongeveer 300 a 400 wer kende jongeren uit deze ste den. Aanleiding tot deze pro- testtocht is de vrees, dat veel werkgevers geen personeel van 15 jaar aanneemt, omdat deze groep vanaf 1 augustus as. verplicht twee dagen per week vormingsonderwijs moet volgen. Deangst voor jeugdwerk loosheid heeft minister Boers ma niet geheel weg kunnen nemen. Wel wees hij erop, dat de werkgelegenheid van de jonge mensen, die de school verlaten, niet zo verslechterd is zoals algemeen wordt aange nomen. Voor de zomer neemt minis, ter Van Kemenade verder maatregelen, die een juiste in voering van de tweedaagse leerplicht voor 15-jarige wer kende jongeren moet bevorde ren. s In de herfst publiceert hij nog een nota over toekomstige onderwijsvoorzieningen voor werkende jeugd. Momenteel is al 300 man extra personeel ingeschakeld (kosten 10 mil joen gulden) ter voorbereiding van de tweede dag partiële leerplicht. Ook zijn er extra (school) lokalen beschikbaar voor dit aanvullende vor mingsonderwijs. DEN HAAG De al gemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, gisteren in Den Haag bij een, heeft in een tele gram aan minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) haar ongerust heid geuit over de stij gende kosten van met na me de energie voor de glastuinbouw. In het telegram wordt ge vraagd om een eigen aard- gasprijs voor de tuinbouw, gebaseerd op de prijs van 1 januari j.l. en geheel los van de olieprijs. Voorts wil men een overheidsbijdrage voor versterkte en versnel de overschakeling van glas tuinbouwbedrijven van olie op aardgas, ook in gebieden waar de tuinbouw verspreid voorkomt, en een voorschot regeling voor bedrijven die nog niet kunnen overscha kelen. Uitgangspunt bij dit laatste dient volgens het „Centraal Bureau" te zijn een maximale prijs van 100 per ton voor lit I In 't kopt IN Parijs zijn 34 Pakistaanse Mauritiaanse en Tunesische immigranten in hongerstaking gegaan. Ze willen van de au toriteiten verblijfsvergunnin gen afdwingen. IN Lonen is een record-prijs betaald voor een Japanse prent 22.000 pond (onge veer f 145.000. De koper was een Japanner die onbekend wilde blijven. JUAN Carlos Coral, die bij de presidentsverkiezingen in ok tober vorig jaar een van de tegenkandidaten van Juan Pe- ron was, is in Buenos Aires gearresteerd. De reden van de arrestatie is niet bekendge maakt aftreden, omidiat Trig het ver zoek om voorzitter te warden vaai de kerk van de Augsburg- se belijdenis in Elzas-Loharin- aen wil aanvaarden. UIT een klooster bij Uelzen in Nedersaksen bij Hannover is een wandtaipijt van 400 jaar oud ter waarde van naar chatting 1 miljoen mark gsto- len. STAATSSECRETARIS MR. L.J. Brinkhorst (D'66) ver trekt vandaag voor een reis van tien dagen naar Afrika. Hij zal bezoeken brengen aan Kameroen, Ghana. Ivoorkust en Mali- DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van Rooijen (Financiën) heeft besloten tot verruiming van de mogelijk- heid om vermindering van loonbelasting als voorheffing van de inkomstenbelasting te verkrijgen bij negatieve op brengst van de eigen woning. Dit heeft het ministerie van Financiën gisteren meege deeld. Tot dusver moest de ne gatieve opbrengst van de eigen woning (in het algemeen het verschil tussen hypotheekren ten en fiscale huurwaarde van de woning) meer bedragen dan f 2 500 nm in aanmerking te worden genomen voor de heffing van de loonbelasting. Dit drempelbedrag wordt met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1974 verlaagd tot f 2.000. Evenals tot dusver, moet echter tevens worden aange toond dat het verschil tussen de in te houden loonbelasting en de vermoedelijk verschul digde inkomstenbelasting 10 pet. of meer, maar ten minste f 500 zal belopen, aldus het ministerie. Werknemers die voor het Jaar 1974 reeds een verzoek om vermindering van loonbe lasting wegens negatieve op brengst van de eigen woning hebben gedaan, doch die een afwijzende beslissing hebben ontvangen omdat hun negatie ve opbrengst niet meer be droeg dan f 2.500 kunnen als zij op grond van de ruimere nieuwe regeling wel voor ver mindering in aanmerkning ko men - een nieuw verzoek doen bij de inspecteur der directe belastingen. Daarbij behoeft niet opnieuw een berekening te worden overgelegd van het verschil tussen in te hou den loonbelasting en vermoe delijk verschuldigde inkom stenbelasting, aldus de mede deling van het ministerie. zwarte stookolie en van 20 cent per liter voor huisbrandolie of petroleum. Verder wil men dat de overheid op zeeir korte ter mijn zorgt voor een goede wer king van het stelsel vain refe- rentieprijzen (minimum-in voerprijzen voor produkten van buiten de EEG). De verzending vain het tele gram was voorgesteld door de veiling Bleiswijk (ZH). Wat er in geëist wordt komt in grote lijnen overeen met wat het Landbouwsshap vorige eds in- een brief aan de het telegram wordt gezegd de tuinbouw niet kan vol- minder dan in het rordt gevraagd, om- currentiekracht niet verder mag worden aangetast. Een woordvoerder van de Brabantse en Limburgse vei lingen kwaim in de vergadering UTRECHT (ANP) De on- darhainideiingen over de nieu we cao voor tot bouwbedrijf ziljn bijna volttoioiiid. Over de verbeteringen din de secundaire arbeidsvoorwaarden bestaat men moet nog nader worden onderhandeld op basis van de door de regering getroffen loonmaatregel in het kader van de machtigingswet. Dit geldt ook voor die andere sec toren van de bouwnijverheid, Overeenstemming bestaat over de volgende puniten: Uitbreiding vakantie voor alle categorieën mat ©en dag, 0 Invoering 40-jarige werk week per 1 december aan staande, Verhoging vakantietoeslag met 0,2 procent, Verhoging dipte,miatoesta- gen van 4 tot 5 procent, Invoering langere opzegter mijn, O Faciliteiten voor bezoek ■aan huis- ©n DEN DOLDER De door staatssecretaris Hendriks in ver band met het conflict op de zwakzinnigeninrichting Dennen dal van de Willem Arntszstich- ting benoemde commissie Lan- gemeijer heeft alle betrokke nen een tijdelijke regeling voor gesteld om uit de problemen te komen. Een van haar vijf voor stellen is, dat de zeven stafle den, die op 1 februari op staan de voet door het W.A.-bestuur zijn ontslagen, weer in hun ou de functie terugkeren. De vertegenwoordigers van alle groeperingen die bij het conflict om de zwakzinnigen inrichting Dennendal in Den Bolder zijn betrokken hebben de tijdelijke regeling die de commissie-Langemeijer voor Dennendal heeft ontworpen „inmiddels positief in overwe ging genomen". Het is de bedoeling, dat een tijdelijke bestuurscommissie overleg pleegt met de commis- sie-Langemeijer zo vaak als dat wenselijk is. Inmiddels blijft de commis- sie-Langemeijer „werkzaam voor de uitvoering van haar taak". van het „Centraal Bureau" zeg gen dait in zijn gebied de toe stand nog ernstiger is dan in het Westlaind, doordat de over schakeling naar aardgas veel moeilijker is. De moeilijkheden zitten bij de gasleveranties en het buizennet, en bij het be staan van veel autonome gas bedrijven die ieder hun eigen politiek voeren. Het bestuur van het Centraal Bureau kreeg, op zijn eigen voorstel, van de vergadering de opdracht op korte termijn al les te doen ter bevordering van maatregelen die een redelijke bescherming aan de buiten grens van de EEG kunnen ver zekeren. Met name werd daar bij ook aan het referenltieprij- zenstelsel gedacht. Zie verder ook onze financië le pagina. HAARLEM De Heem- steedse politie heeft gisteren nog geen mededelingen gedaan over de motieven waarom en de omstandigheden waaronder de 27-jarige barbediende Th. B. uit Haarlem zijn 23-jarige vriendin Dinie van Oldenmark in Heemstede door wurging om het leven heeft gebracht. B. heeft bekend de moord ge pleegd te hebben en is in Haarlem aangehouden. De aanhouding is te danken aan een relatie van de verdachte, die ervoor gezorgd heeft dat de man naar de Heemsteedse politie is gegaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-Fokker-VFW is er in geslaagd elf Fellowships te verkopen aan twee opdrachtgevers, die overigens nog niet genoemd willen worden. Met deze orders is een bedrag van 170 miljoen gulden gemoeid. In het ene geval gaat het om vijf vrachtvliegtuigen, in het andere om zes passagiersvliegtuigen. In totaal heeft Fokker nu al negentien toestellen van het Fel lowship-type in de eerste drie maanden van dit jaar verkocht. In heel 1973 waren dat er maar acht. In Fokker-kringen staat men over dit succes niet verbaasd. De oliecrisis en vooral de enorme stijging van de kerosineprijs maakt dat er zuinig gevlogen moet worden. De aankopen van jumbojets bleken bij vele luchtvaartmaatschappijen veel te am bitieus. Ze lijden onder een schrikbarende overcapaciteit. Fokker zelf bewaart het stilzwijgen oves de herkomst van de jongste orders, die niet alleen de vestiging op Schiphol, maar ook die in Woensnreeht tot 1976 brood op de plank verschaffen Ook het ministerie van Economische Zaken, dat de uitvoerver gunning moet verstrekken, acht zich niet gerechtigd de op drachtgevers te onthullen. Zoals eerder deze week gameid, heeft Libië enkele toestellen gekocht. Geachte dames en heren, kiesgerechtigde Nederlanders en Nederlandsen. Aangezien u allen oud en wijs genoeg bent gaan wij u niet voorkauwen op welke partij wij gaan stemmen. Is oneerlijk voor die andere. Maar we zeggen wel één ding: GA STEMMEN! !1 Swedisch Rhapsodie met de Pauk(sch)enslag. Lentegesprek: „Zeg Jan, zou je niet eens wat minder drin ken? Ik vind dat je echt te dik wordt". „Onzin schat, die paar pondjes streak ik er zo weer af". Trouwens, onze bloedeigen Lubbers (minister, niet de bokser), die de grote plas is overgestoken om wat contract ies voor ons land in Amerika los te weken, heeft daar ook een heel aardige opmerking gemaakt. Hij zeide in New York: „In Holland you have a bet ter change to meet streakers than strikers" (In Nederland heb je meer kans blootlopers te ontmoeten dan een staker). Hilariteit alom. Wou ik vanmorgen m'n hush-puppies aantrekken, was er een dood. Volgens een bericht van het Russische persbureau Tass be reikten acht op de honderd duizend Russen d honderd jaar. Zo kan het gebeuren dat er momenteel 19.304 Russen zijn die de honderd zijn ge passeerd. En er zijn driemaal zoveel vrouwen van boven de honderd als mannen, aldus Tass. Dikke Russen halen de hon derd nooit. Gerontologen heb ben vastgesteld dat honderdja rigen altijd mager zijn en minder eten dan het normale gemiddelde van bejaarden. Dee Georgische honderd jarigen (die nog veel ouder worden) drinken regelmatig wijn en brengen veel tijd in de openlucht door. Ziedaar. „IkAutoritair?" Aldus de ongelovige Thomas(sen). Heeft u de lente ook al een beetje in uw bol Een minderjarig meisje (17) heeft deze week bijstand ge kregen: z.g. adoles-centen. EN GA STEMMEN MERI.JN PRINS Philip van Engeland heeft een shock en zware kneu zingen opgelopen toen een wa gen met vierspan die hij be stuurde over de kop ging. (ADVERTENTIE) X. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,— „schoon**. Lotenverkoop van 1 april af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de april-loterij op 1 april. Bij' de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot f 25,—; „vijfje" 5,— Ir zijn voldoende loten verkrijgbaar, naar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 10,16 en 17 april Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen.

de Stem | 1974 | | pagina 11