KISSINGER IN MOSKOU SW/É«»3 Den Uyl blijft bij nivellering BRITS KONINKLIJK HUIS ONDER ZWARE BEWAKING Staatsgreep in Oeganda Idem gesmoord in Chinees protest bij Moskou Inhoud Watergate- bandje „explosief' Toch maar mooi dat deze regering ook wat voor ie doet als m onder. CIC ÜJ DCïlt* NA BLIKSEMBEZOEK AAN BONN: GOED CONTACT MET WEST-EUROPA BLIJFT HOEKSTEEN POLITIEK V.S. Wijziging in erfrecht AANKLACHT TEGEN KISSINGER Weigering Rissinger voor gezin van Solzjenitsyn binnenland buitenland Woef- W.C. 1 „Jammer van Andriessen" Geen strafkamp tegen stijgende criminaliteit, zegt Van Agt VVD wil machtigingswet „op stal" Na ontvoeringspoging prinses Anne Eén met Europa JUWELIER SCHIET MIS BUIT 2 TON BIJ OVEBVAL Suriname niet akkoord met uitstel topberaad Meer troepen naar Indiase deelstaat Bihar jnn P.,»_ J en dat wettelijk minim Als je achter Joop den Uyl staat ga je stemmen, 27 maart. I Een jaartje PvdA in de regering - dat wettelijk minimum jeugdloon is er toch maar. Diensttijd wordt verkort - met meer wedde. Meer betaalbare woningen, ook voor jongeren. Betere kansen om door te leren: 't begin is er toch maar. Beslissingen waar de PvdA vierkant achter staat: 5 Maandag 25 maart 1974 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de Twee de Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat enkele wijzigin gen met betrekking tot het erf recht inhoudt. De wijzigingen betreffen de versterking van de positie van de weduwe of weduwnaar en de verdwijning van het onder scheid tussen een natuurlijk en een wettig kind. Tot nog toe kreeg een natuurlijk kind een kleiner deel van het erfdeel dan een wettig kind. Door de voorgestelde wijziging wordt de erfrechtelijke positie van de kinderen gelijk. De wijziging ten gunste van de achtergebleven echtgenoot of echtgenote omvat drie rech ten, die buiten de testementai- re beschikking vallen: de overblijvende man of vrouw mag tot zes maan den na het overlijden van de erflater in het huis blij ven wonen; hij of zij mag van de in boedel of van andere zaken uit de erfenis (kleding bij voorbeeld) tot een waarde van fl. 15.000,meenemen; hij of zij kan voor verzor ging een uitkering-ineens krijgen. 9 Na experi menten elders, o.a. ook in Noord-Bra bant, is thans in Amsterdam dit weekeinde het eerste hondentoilet officieel in gebruik geno men. Na de onthulling van het bord, dat de honden baasjes en -bazinnen uit nodigt uiteraard met hun dierlijke 'metgezellen en metgezel linnen was het een gezellige drukte in de qrote honden bak. HILVERSUM (ANP) Premier Den Uyl vindt het jammer, dat KVP-voorzitter Andriessen de recente belas tingvoorstellen van de rege ring te veel nivellerend vindt werken. „Wat de rege ring wil: het verkleinen van de inkomensverschillen, vind ik volstrekt rechtvaardig", aldus heeft drs. Den Uyl za terdagmiddag gezegd bij zijn ondervraging als hoofdper soon in het VARA-radiopro- gramma „In de Rooie Haan'- „Jammer, dat Andriessen de thaws voorgestelde beperkte nivellering nog te ver vindt gaan en dat hij, zoals hij aangekondigd heeft, bij de behandeling van de voorstel len in de kamer er toch wat aan wil gaan doen". In antwoord op de vraag hoe hij denkt over het door mr. Andriessen en mr. Aan- tjes (fractievoorzitter ARP) bepleitte herstel van de wet telijk vastgelegde inflatiecor rectie in 1975 de correctie werd voor 1974 buiten wer king gesteld zei de pre mier. dat bij het opstellen van de belastingplannen voor volgend jaar de progressie ven denken aan verdere ver kleining van de inkomens verschillen. Hij deelde mee niet bang te zijn voor een eventueel onder het kabinet gelegde tijdbom. „De mate waarin de inkomensverklei ning tot stand komt, is af hankelijk van de invloed van de progressieven". Drs. Den Uyl zei geen mo gelijkheden. te zien om de CHU als regeringspartner te accepteren. „Het kabinet is op basis van een bepaald pro gram tot stand gekomen en tegen onderdelen van dat program heeft de CHU be zwaren". Wat het Christen-Democra tisch Appel (CDA) betreft zei drs. Den Uyl dat hij af wacht, of deze politieke sa menwerking van KVP, ARP en CHU voor een duidelijk programma kiest. Premier Den Uyl zei tegen uitzinnig hoge betalingen voor topsporters te zijn. Hij gunt het Cruyff van harte, „maar het is absoluut niet nodig, het zou bepaald veel minder kunnen". HENGELO Minister Van Agt van Justitie is geen voorstander van strafkampen of zwaardere straffen om de gestegen criminaliteit de kop in te drukken. Hij heeft dit zaterdag gezegd tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de KVP te Hengelo. Volgens minister Van Agt liggend ecijfers van de cri minaliteit in Nederland gun stig ten opziahte van het bui tenland. UTRECHT De fractie van de WD in de Tweede Kamer beraadt zich over de vraag, welke prooedure moet worden gevolgd om te probe ren de machtigingswet „op stal" te krijgen. De liberale fractievoorzitter Wiegel heeft dit zaterdagmiddag in Utrecht meegedeeld. Hij zei, dat deze wet op zo kort mo gelijke termijn moet ver dwijnen. Bij de bespreking op het tweedaagse VVD-congres van het beleid van de liberale fracties in beide kamers werd ernstige ongerustheid uitgesproken over het voorge nomen spreidingsbeleid. Het Tweede Kamerlid Van Aardenne noemde voorzich tigheid terzake geboden. De voorgenomen „bloedtransfu sie voor de regio" mag, zo zei hij, niet gaan ten koste van de „donor". (Van onze redactie buitenland) LONDEN Nog geen week na de aanslag die op haar en haar man gepleegd werd in Londen, heeft prinses Anne een offi ciële bijeenkomst bijgewoond in Great Somersford, het ge boortedorp van haar man Mark Phillips. Het prinselijk paar dat uit veiligheidsoverwegingen in een paardentransportwagen reisde, plantte in het dorpje een eik. Koningin Elisabeth en prins Philip, die zaterdag terugkeer den van een staatsiebezoek aan Indonesië, werden op een zwaar bewaakt vliegveld verwel- Komd; vandaar reed men naar Windsor Castle. De wegen tus sen het vliegveld en het paleis waren afgezet. Zware bewa king ook in Irencester Park waar prinses Anne en Mark Phillips dit weekeinde meede den aan een springconcours. De moeder van Ian Ball, de man die woensdag vier be wakers vain de prinses neer schoot, kreeg een hartaanval toen zij hoorde dat haar zoon in staart van beschuldiging was gesteld, zo meldt de Evening Standard. In een brief aan de Londen Times heeft de „Revolutionaire activistische Marxistisch-Leni- mstische" beweging de verant woordelijkheid op zich geno men voor de mislukte ontvoe ringspoging van prinses Anne. Scotland Yard neemt echter aan dat de aanslag het werk is van één man. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Henry Kissinger, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, is gisteravond in Moskou aangekomen met een tamelijk grote delegatie voor be sprekingen met Russische leiders over „lopende zaken". Kissinger heeft zijn twee kinderen zijn 12-jarige zoon David en 14-jarige dochter Elizabeth meegenomen naar de Russische hoofdstad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die gescheiden is, heeft zijn kinderen sinds vorig jaar Kerstmis niet meer gezien. Hij neemt, de paasvakantie te baat om ze, voorlopig in Mos- kou. weer eens te spreken. Politiek gezien is natuurlijk veel belangrijker, dat hij in Moskou de reis voorbereidt, die president Nixon in juni naar Moskou zal maken en om al daar te komen tot een door braak in de stagnerende be sprekingen over beperking van kernbewapening (Salt) in Ge neve. Andere belangrijke pun ten zijn de Russisch-Ameri- kaans handel waarover in de V.S. een controverse is ont staan, de betrekkingen tussen Oost en West, de besprekingen over troepenvermindering in Centraal-Europa, de Europese veiligheidsconferentie en de si tuatie in het Midden-Oosten. Voor zijn vertrek naar Mos kou had Kissinger een tussen landing gemaakt in Bonn, Drie uur lang heeft hij daar gespro ken met bondskanselier Willy Brandt en de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken. Walter Scheel. Na dat gesprek zei hij, dat de betrekkingen tussen de Ver- DEN HAAG (ANP) Twee mannen hebben zaterdag een overval gepleegd op een juwelierszaak aan het Spui in Den Haag. Hun buit bedroeg- zeker f 200.000 Zij schoten enkele malen met een alarm pistool, waarna de beheerder van de juwelierszaak zes scho ten met zijn pistool op de overvallers afvuurde zonder hen te raken. Op het moment van de overval waren geen klanten in de zaak. De overvallers gingen er, volgens de juwelier, juist met de kostbaarste sieraden die in de etalage lagen, vandoor. De juwelier achtervolgde de overvallers tot op straat. Waar hij nog een zevende kogel op hen afvuurde, die hen echter evenmin raakte. De mannen vluchtten in een sportauto. De juwelier had volgens de politie een machtiging voor het bezit van zijn pistool. enigde Staten en West-Europa binnen het Atlantisch bondge nootschap de hoeksteen moeten zijn en blijven van de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Overleg' met andere bondge noten van de V.S., behalve Duitsland, heeft' Kissinger offi cieel niet gevoerd. PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse rege ring gaat niet akkoord met uitstel van het ,.Ko- ninkriiks-topoverleg" en heeft dit aan de regering in Den Haag laten weten Minister-president Arron van Suriname zei in een televisie-uitzending dat hij met premier Den Uyl een afspraak had ge maakt en dat zijn rege ring zich aan die af spraak wil houden. Die afspraak hield in, aldus Arron, dat er mid den april een topberaad tussen de regeringslei ders van Nederland, Su riname en de Nederland se Antillen zou plaats vinden om de procedure te bespreken die gevolgd zou moeten worden om Suriname's wens, ultimo 1975 onafhankelijk te zijn, te kunnen realise ren. De Antilliaanse pre mier, Evertsz, heeft om uitstel van het overleg gevraagd. Premier Arron ver klaarde, dat in Parama ribo als was begonnen met de voorbereidingen van het overleg, maar dat van „Den Haag" het voorstel was gekomen om het beraad uit te stellen tot eind mei. Dit zou zijn gebeurd op verzoek van de Antilliaanse premier. „Deze datum convenieert de Surinaamse regering niet", aldus Arron, die eraan toevoegde „dit soort spelletjes wel te kennen". In Kort ISRAëL zou volgens goede bronnen in Cairo bereid zijn zich geheel terug te trek ken uit het bezette schierei land Sinaï. Kissinger en de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Eban zouden dit zijn overeengekomen. Op de hoogvlakte van Golan du ren intensieve schermutselin gen tussen Israël en Syrië bij na zonder ophouden voort NEDERLAND zal de voor 1974 begrote 12,5 miljoen gul den voor hulp aan de bevol king in bevrijde gebieden in Afrika nog dit jaar uitgeven DE Deense politie heeft twee jonge Lybiërs gearresteerd wegens brandstichting in de Lybische ambassade te Kopen hagen. TWEE gewapende mannen hebben een 37-jarige vrouw ontvoerd uit een plaatsje nabij Münohen. Over de daders en hun motieven is nog niets be kend HET Chileense consulaat te Amsterdam is door onbeken den gisterennacht volgekalkt met hakenkruisen. INDONESIë en de Sovjet-Unie hebben in Djakarta een nieu ws; handelsovereenkomst gete kend. BIJ een onigeluk met een heli kopter naibij Kiel zijn vier mensen gewond geraakt, onder wie de Westduitse staatssecre taris vain binnenlandse zaken de 42-jarige Gertoairt Baium. NEW DELHI (UPI) Op verzoek van de regering van de Indiase deelstaat Bihar wor den uit aangrenzende staten 32 compagnieën grensbewa kingstroepen van samen onge veer 10.000 man naar de hoofd stad Patna en elders in de staat gebracht om onlusten de kop te helpen indrukken. Het verzoek werd dit week eind gedaan, aan de vooravond van een algemene staking waartoe een studentencomité heeft opgeroepen. Betogers te gen de regering die van cor ruptie wordt beschuldigd en die verantwoordelijk wordt ge steld voor de werkloosheid en de inflatie zijn aan het plunderen geslagen. De rege ring heeft gezegd, dat plunde raars en brandstichters onmid dellijk zullen worden doodge schoten. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA De staatsgreep die de pas afgezette stafchef van het Oegandese leger, bri gade generaal Charles Arube, tegen het bewind van president Idi Amin heeft geleid, is mis- lukt. In de nacht van zaterdag op zondag begon het schieten in de kazerne van de Oegandese hoofdstad Kampala. Zes uur later eindigde de bloedige re volte toen generaal Arube zich in de straten van de hoofdstad tweemaal door het hoofd schoot en later in een ziekenhuis overleed. In een uitzending van Radio Oeganda werd zondagmiddag gezegd dat president Amin de touwtjes weer stevig in handen had. Eerder op de dag was en kel klassieke muziek uitgezon den: Amin zou de troepen toe gesproken hebben met de woorden: „Dood me maar of zet me af als jullie vinden dat ik het niet goed doe, maar houdit geen hele stad uit de slaap". President Amin, die enige maanden geleden het regeren aan anderen overgaf houdt zich zelf bezig met een totale reor ganisatie van het Oegandese leger. Officieren van de Loeg- bara stam, zouden Oeganda te gen de wil van Amin in een meer pro-Russisch gezicht wil len geven. De leider van de staatsgreep, generaal Arube, vertrok een jaar geleden naar 0 President Idi Amin. de Sovjet-Unie voor een ver dere opleiding. Hij was pas kort geleden naar Oeganda te ruggekeerd. PEKING (Reuter) Chi na heeft de Sovjet-Unie er van beschuldigd een gewa pende helikopter naar Chi nees grondgebied te hebben gezonden voor spionage-ac- tiviteit. Dit is allerminst 'n op zichzelf staand incident, (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het geluidsbandje van een ge sprek tussen president Ni xon en zijn toenmalige juri dische adviseur John Dean over het betalen van zwijg geld in de Watergate-affai re is, zo meldt het blad Los Angeles Times, „explo sief" en toont duidelijk aan dat de inmiddels in staal van beschuldiging gestelde Dean de waarheid over het onderhoud heeft gesproken. President Nixon zou dus van de hele affaire op de hoogte zijn geweest. De president zou gezegd heb ben dat het geen probleem was een miljoen dollar bijeen te brengen, om de inbrekers in het Watergategebouw het zwijgen op te leggen. Het Witte Huis heeft in reac tie op deze beschuldigingen in de Los Angeles Times, ver klaard niet vara plan te zijn het bandje waarop het gesprek van president Nixon met John Dean staat aan de commissie die het Watergate-onderzoek leidt uit te leveren. Ook wei gert het Witte Huis nog ande re bandjes ter beschikking te stellen. Nixon heeft vier brieven geschreven waarin hij zijn ver ontschuldigingen aanbiedt aan mensera die op een zgn. „zwarte lijst" stonden. De lijst kwam enige tijd geleden in de open baarheid en zorgde toen voor grote opschudding. Op de lijst stonden journalisten en men sen cue aan de verkiezingscam pagne van presidentskandidaat George McGovarn hiadden bij- Morton Halperin, de vroe gere adviseur vara senator Ed mund Muskie heeft een aan klacht ingediend tegen de hui dige minister van Buitenlandse Zaken van de VS Henry Kis singer en tegen oud-minister van justitie Mitchell. Halperins telefoon zou 21 maanden lang afgeluisterd zijn. De rechter in Washington heeft de Amerikaanse regering tien dagen tijd gegeven om bewijs materiaal te overleggen over het afluisteren van Halperins telefoon toen die verbonden was aara de Amerikaanse vei ligheidsraad, onder Kissinger. De regering van de Verenig de Staten heeft afgelopen weekeinde bekendgemaakt, dat de campagne voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 1972 tenminste 115 miljoen dollar heeft gekost. Het is de duurste uit de Amerikaanse ge schiedenis. (ADVERTENTIE) zo stelde Peking in een scherpe protestnota. Volgens het Chinese ministe rie van Buitenlandse Zaken bevonden zich drie militairen aam boomd vara het Russische hefschroefvliegtuig, dat tien diagen geleden ira het noordwes telijke gebied Sinkiang was ge tarnd. Het toestel en de inzit tenden bevinden zich nog in China. Als „een portie leugens" bestempelde Peking zaterdag avond de Russische lezing dat ae helikopter als gevolg vain slecht weer uit de koers was geraakt toem hij op weg was een ernstig zieke militair op te halen. Medisch personeel, me dicamenten of medische appa ratuur bevonden zich niet aan boord, aldus Peking. Wel ver voerde het toestel „wapens, munitie en verkenrairagsappana- tuur". Sinds januari 1973 waren volgens de nota 61-maal Russi sche toestellen het luchtruim binnengedrongen boven Sin- kian-g, dart grenst aan de Sow- jet-Unie en waar aan het eind van de jaren zestig gewapende botsingen voorkwamen tussen Chinese en Russische troepen. In de nota eiste China vara de Sowjet-Unie de garantie dat zulke schendingen van het luchtruim niet meer voorko men. Ruim twee maanden geleden wees China vijf Russische di plomaten uit op beschuldiging van spionage. De Russen rea geerden met de uitwijzing van een Chinese diplomaat. De ver houding tussen de twee com munistische reuzen wordt nu op haar slechtst geacht sinds de grensgevechten van 1969. In verband met het jongste incident vragen sommige mili taire waarnemers zich af, of de Kussen werkelijk zo'n luid ruchtig, betrekkelijk langzaam en gemakkelijk waarneembaar toestel als een helikopter voor spionage zouden gebruiken. Speciaal langs de zeer gevoe lige en naar verluidt duidelijk gemarkeerde grens van Sin- Kiang. MOSKOU (DPA) De le den van het gezin van de Rus sische schrijver Alexander Sol zjenitsyn hebben van de Sov jet-autoriteiten toestemming gekregen het land te verlaten om zich bij de auteur in Zwit serland te voegen. Dit heeft de schoonmoeder van de op 13 februari uitgewezen schrijver meegedeeld aan de correspon dent van het Westduitse pers bureau DPA. Het vertrek naai- Zwitser land wordt vertraagd doordat een van Solzjenitsyns kinde ren ziek is. Men verwacht dat het gezin niet voor het einde van de komende week Moskou zal kunnen verlaten. Volgens Solzjenitsyns schoonmoeder hebben de autoriteiten bijzon der snel de uitreisformalitel- ten afgehandeld.

de Stem | 1974 | | pagina 5