/"rife Zeeuw Vervanging Souburgse brug aanvechtbaar besluit Tekenen van kloof tussen kerk en confessionelen RUM 1200 HANDTEKENINGEN VOOR ZWEMRAD VEEL BELANGSTELLING VOOR HENGSTENSIIOW BLAUWDRUK VOOR MINISTER WESTERTERP PPR strijdt op twee fronten tartuigje was zoel VAN WATERSCHOOT 3 zeeland 'erneuzen Jas van Gent stad streek 25 UITDAGING Vrij zacht LOONFEESTEN ROEPING Schip omhoog Demonstratie bij burgemeester een miljoen gulden aan prijzen DS '70 Na diefstallen JEUGDIGE BELGEN GEPAKT IN SLUIS Gestolen auto tegen lichtmast Schuur in as te Wissekerke ositie Mareike Geys en Jjn Stolk met schilderijen m a plastiek e2:. keramiek h. 29 april). Di. t.m. zat I 9.00-18.00 uur, zondag van (0-18.00 uur. Op ma. geslo. PfTWERPEN (ion. Vlaamse Opera, 203o Ir: Concert door houtblazers I piano van de KVO. Ko,, d. Schouwburg, 20.00 uUr.' rekening van het kind vari lilter van den Broeck. Prov Intr. Arenberg, 20.00 uur- Be man show van Toon Her-! Ins voor Jeugd en Muziek taal Kon. Elisabeth, 20.00 t: Optreden van Ella Fitzge- |d. (iSENEDE (B.) lalerie Marg. de Boevé p. werk van de Joegoslavië ne schilder Miodrag (t.ni. 3; tart). ÏÜGGE Sentrum De Kelk, Lange, laat, 20.30 uur: Madeleine of I greep van de macht van luardo Manet door Centrum Teaterstudiie. RNT Con. Ned. Schouwburg lOO uur: Arme moordenaar or KNS Antwerpen. (Van onze correspondent) rERNEUZEN Zaterdags- T>nd ils de RP 10, van de Lkspoilitie te waiter de Wes- ^schelde o-pgevairen om te eken naar hiet sportvissers- Jlairtuiig Iloina van schipper I ,-heele. Deze was 's morgens I et een aantel sportvissers de Jesterschelde opgevaren en om ongeveer vijf uur za- Irdagmiddag terugkeren, len het scheepje zaterdaga- om negen uur nog niet nen was werd de politie (waairschiuwd, diie de Ilona et motorstoring aantrof op Westerschelde ter hoogte En de DO W-fabrieken, 'De 10 heeft heit schip naar de van van Terneuzeu ge- bent. Aanrijding Vrijdagavond lerd C.P. de K. uit Terneu- In. die met za-jn personenauto ver de Nieuwstraat reed en (sloeg om de Arsenaalstraat te rijden, op dlit kruispunt Ingereden door een personen- pto, waarvan de bestuurder orreed. De aiuto vam de K, |sd aanzienlijke schade op. Botsing De bestuurder een personenauto, W. 5. Vlissingen ia vrijdagavond, >en hij over de Axelsestraat in Terneuzen tegen twee parkeerde personenauto's to cht gekomen, ten gevolge aarvan aanzienlijke schade ;ond. Het ongeluk gebeur- Ie toen de bestuurder tijdens et rijden zijn gevallen boot aart wilde oprapen. Hij ver lor de macht over het stuur n botste tegen de auto van I.P.G., die total loss was en ervolgens tegen de auto van 1. A de J. uit Biervliet, die venieens fliinike schade opliep- Pk de auto van B. liep aan- enlijke schade op. Feestavond De biljartver- niging „Het Groene Laken" lit Sas van Gent houdt op rij dag 29 maart haar feesta- ond in het clublokaal „zad eseda" te Sas van Gent. .anvanig 19.00 uur. happij De Stem B.V. 91150-7920 (4 lijnen); HULST' lijnen); GOES: Klokstraat l 13.30-17 00 uur. 1)0-21 0() uur tel 01600-2234'; 49900; zondag 20.00-22.00 uuf( 3751 of 01150-8297; Midden' UF'yn, Kantoor Nieuwstraat J 1 01150-5745 algemeen re,i. ntoor Kromme Weele 4, "l3' 01180-7438. redacteur Midden.' 1100-3405 Kam Klokstraat nshof 35 Goes redacteur Berkel kan'uot NieuW3traat el 01150-4860; tel 01170-3370: sportredacW 14. el tel 01155-2287. el 01150-0297. L 01100 -4310 Maandag 25 maart 1974 4 i- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) krijgt bij zijn bezoek aan Zeeland (morgen) een aantal doorslaggevende argu menten te horen inzake het behoud van de ijzeren brug over het Kanaal door Walche ren ter hoogte van Oogt- en West-Souburg. De argumenten zijn ver gaard en bijeengebracht door belangengroepen, kerken, ver enigingen en een actiecomité en zij worden vakkundig ge presenteerd door D '66, wiens Zeeuwse topman, Joop Roo- dienburg, toevallig zelf in West- Souiburg woont. In een „Blauwdruk voor het behoud van de Souburgae brug" wordt aangetoond dat deze verbinding van eminent belang is voor de leefgemeen schap Oosit- en West-Souburg. De brug alleen verwerkt bij voorbeeld meer „tweewieler- venkeer" dan de drie overige in- en uitvalswegen van Sou burg le zamen. Zoals bekend dreiigt de Sou burgse brug naar de sloper te zullen moeten als een soort te genprestatie voor de realise ring van de „halfhoge" brug, die ter hoogte van de stad Vlissingen over het kanaal moet worden gebouwd, zulks op verzoek van B. en W. van Vlissingen. Dit college wil een hoofd verkeersader aanleggen tussen het werkgebied Vlissingen- Oost en het woongebied Wes- terzieht-VTissingen. Namens de Souburgse gemeenschap zegt D '66 als pleitbezorger. Dat is een aanvechtbaar besluit. Men pakt dan van de ene gemeenschap een belangrijke welzijnsvoorziening af, om daardoor een andere (meer economisch bepaalde) verbin ding te realiseren. De Souburgse brug zou moe ten verdwijnen omdat, volgens nig steeds niet officieel beves tigde berichten, het aantal ob stakels voor de scheepvaart in het kanaal door Walcheren niet te groot mag worden. Minister Westerterp heeft laten blijken, dat indien er- overwegende bezwaren tegen opheffing van de Souburgse orug zouden bestaan zijn kijk op de hele bruggenkwes- tie zou kunnen worden gewij zigd. Morgen zal wellicht blij ken of de argumenten die D- '66 boven water heeft weten te krijgen, voldoende indruk op de minister hebben gemaald, om hem te bewegen die Sou burgse brug in stand te hou den. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als de voortekenen niet bedriegen, dan begint zich langzaam een kloof af te tekenen tussen de „welzijns-filosofie" die door de confessionele woordvoer ders in politieke zin „hard" wordt gemaakt, en de „wei zijnsfilosofie" in de voorhoede van de kerken. Een opmer kelijk stuk vervreemding! Symtponen van de kloof tussen het kerkelijk denken en het politiek handelen door politieke vertegenwoordigers vanuit het kerkvolk, treft men in Zeeland niet alleen aan in het doen en laten van het interkerkelijk Delta-beraad, doch thans ook in het gerefor meerd sociaal centrum in Zee land. Dit centrum heeft een eerste vergadering met als the ma „bedreigt de welvaart het welzijn?" gehouden. Wie da'air vanuit het evange lie op afgaat, komt tot andere conclusies dan de meeste christelijke politici over wier houding in het welzijnsdebat in de Zeeuwse Staten snierend werd opgemerkt: „In de Sta ten is geprobeerd het „zijn" los te maiken van het „varen". In Zeeland begint de victo rie!" Dr. A. J. Boom, voorzitter van het gereformeerd sociaal centrum typeerde de bijeen komst aldus: het is de uitda ging of wij als christenen iets hebben bij te dragen ini de welzijnsdisoussies. Een paar markante aanzet ten gaf hij erbij: ook in So dom, Gomorra en Ninive is ongetwijfeld hard en verdien stelijk gezwoegd, voor deze steden werden verwoest. Ook de Romeinen hebben hard ge ploeterd, eer zij de tijd rijp achtten om de slavernij af te schaffen. Ook in de tijd van de Zeven Verenigde Nederlan den droomde men van een tijd waarin de koloniën met meer voor de welvaart nodig zouden zijrn, maar de stoot tot dekolonisatie moest toevallig wel wachten tot er een Betje Wolff opstond om de zaak aan de garag te brengen", aldus dr. Boom. Ronduit gevaarlijk noemde dr. Boom, die als psychiater wel weet waar hij over spreekt, het verschijnsel, dat thans het begrip „werken" in discrediet wordt gebracht. In een ander verband constateer- hoogwater Morgen, dinsdag 26 maart Bergen op Zoom 5.18 en 17.40 Hansweert 4.25 en 16.54 Terneuzen 3.42 esn 16.11 Vlissingen 3.13 en 15.36 Wemeldinge 5.08 en 17.30 De weersvooruitzichten op gesteld door het KNMI; op zondag 18 uur: tamelijk zon nig, droog en vrij zacht weer. Weersvooruitzichten in cijfers verdeeld over Nederland. Voor dinsdag aantal uren zon 1 tolt 9, minimum tempe ratuur omstreeks 6 graden, max. temperatuur omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 kans op een geheel droog etmaal 90 Voor woensdag: aantal uren zon 3 tot 10, minimum tempe ratuur omstreeks 6 graden, max. temperatuur omstreeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 kans op een geheel droog etmaal 80 de hij, dat veel discussies tus sen maatschappelijke opbouw werkers de kiemen van een revolutie in zich draigen. Prof. dr. A. van Doorn van de Vrije Universiteit, een eco noom, bracht in een met veel aforismen gelardeerd betoog welvaart en welzijnsvoorzie ningen onder één noemer. Hij stelde o.a.: „Naarmate de wel vaart stijigt, daalt de waarde ring ervoor. Sociale onrust wordt niet veroorzaakt door een dalende welvaart, doch wel door een tegenvallende vooruitgang. Genieten van de welvaart (inclusief het stuk welzijn dat erin meeloopt) is mogelijk en is niet on-bijbels. Er zit iets in van: „de nieuwe aarde". Aardige paralellen trok de spreker tussen de vroegere oogstfeesten en de huidige „loonfeestsn" (ook eenmaal per jaar) en aan het slot van zijn betoog waagde hij zelfs de veronderstelling van een „dankdag voor de economische groei", zoals je thans nog dankdagen voor het gewas hebt. Prof. Van Doorn formuleer de een leven in welzijn en geiuk vanuit Bijbels perspec tief als: „het vermijden van de zeven hoofdzonden". Aan het slot van zijn betoog po neerde hij de krasse stelling, dat de evenimaat tussen eigen liefde en naastenliefde in het verleden is verstoord en dat er zelfs van een overbelichting van het begrip naastenliefde kan worden gesproken. Dominee A. Broeck bracht de vergadering bij haar eigen lijke roeping terug: hoe ligt voor de christen de tegenstel ling (of synthese) welvaart welzijn en wat verstaat de christen onder samenlevings opbouw? Hij adviseerde: r.'e af van het streven wereldver beteraars te zijn. Dat is een kramphooidinig. Wat we wel kunnen is, binnen de ons ge geven actieradius licht der wereld en zout der aarde zijn. „Als wij het als christenen laten afweten, dan zou er bui ten ons om weieens een sa- menleving bunnen ontstaan, waarin we straks niets meer herkennen van het recht en de vrijheid en de naastenliefde van het koninkrijk van God". Over beide door de sprekers behandelde thema's werd door de aanwezigen geanimeerd en soms zelfs fel gediscussieerd. (Van onze correspondent WEMELDINGE Zaterdaig- miilddaig is op de Oostenschelde in de Witte Tonnenvleije ter hoogte van Staveniisse het 500 ton metende Nederlandse mo torschip Rene omhooggevaren. Dilt was onderweg met 400 ton veevoeder van Rotterdam naar Merksem. Drie sleepboten van het bergingsbedrijf W. Muller N.V. uit Terneuzen hebben in de nacht van zaterdag op zon dag getracht het gestrande vaartuig vlot te trekken. Hier in zijn ze niiet geslaagd, Zon dagmiddag werd opnieuw een poging ondernomen met de boten Holland, Nieuwiamid en VZaJni: en ditmaal met succes. De Ren- kon daarna de reis voortzetten. Voor het aanbieden van de handtekeningen werd een „smeekbede" voorgelezen. (Van onze correspondent) 's GRAVENPOLDER On der grote belangstelling heb ben de lieren M. Hoondert en M. Platschorre respectievelijk voorzitter vam de stichting Dorpswelzijn uit Ovezande en voorzitter van zwemclub LEE (ADVERTENTIE) uit Ellewoutsdijk, zaterdag middag een lijst van 1250 handtekeningen uit Ovezande en de omliggende kernen aan burgemeester Vam Waes aan geboden. De handtekeningen waren van voorstanders van de bouw van een bad in de omgeving van Ovezande. Voordat de handtekeningen werden overhandigd werd een smeekschrift voorgelezen. De schoolkinderen hobbelen in ae bus naar het zwembad in Goes. Het vervoer is erg duur, omdat de afstand van de ker nen naar Goes veel te groot is. Bovendien is het tijdrovend want velen zijn 2 uur uit school en kunnen slechts 29 minuten zwemmeh. Veel ou ders gaan op onmogelijke tij den met hun kinderen naar Goes om zwemles. Dat kost veel tijd en moeite", zo luüW een van de eerste zinnen. „Door de industrie en de rioollozingen wordt het Schel- dewaler dusdanig vervuild, dat zwemmen hierin onverant woord is geworden. Borseie is nog een jonge artikel-12 ge meente met weinig recreatieve voorzieningen. Voor de ie»'- baarheid moeten er meer ge spreide voorzieningen kom«n. We menen dat de bevolking zelf in goede harmonie mee kan werken aan het totstand komen van meer voorzienin gen in Borsele", zo waren en kele andere constateringen uit de „smeekbede". Burgemeester Van Waes, die alle belangstellenden uitnodig de zijn tuin te betreden, z>-i „Uw smeekbede voor het overdekte zwembad voor Ove zande is mij van harte wel kom. Het getuigt van een goed samenspel tussen het gemeen tebestuur en de kern Ovezan de. Het initiatief verdient alto aandacht. U behoeft de moed niet te verliezen. Uw plannen zullen in constructieve sarnei- werking worden bestu deerd". De heer Hoondert bood nier- op een miniatuur-zwembadje aan aan burgemeester Van Waes. Aan deze demonstratie, die een vriendschappelijk ka- rakier droeg, verleende net drumband- en majorettenkorps De Fazant onder leiding van de heer J. de Meij uit Ovezan de medewerking. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT „In de Zeeuwse politiek heeft de PPR strijd te voeren op twee fronten. Op de eerste plaats tegen bestuurders, die ook open en duidelijk politiek be drijven, maar wel vanuit heel andere principes en met heel andere doelstellingen dan de PPR. Op dat front staat de PPR tegenover VVD en SGP. Zij strijden echter met open vizier. Het tweede front is moeilij ker, omdat de tegenstanders hier een politiek bedrijven, die ervan uitgaat dat je je nooit duidelijk opstelt, dat je stemmen van de kiezers pro beert te krijgen via mooie be loften, om na de verkiezingen de handen vrij te houden om een beleid te steunen, dat des noods ingaat tegen dat wat je beloofd hebt, als je maar aan de macht blijft. Daarom is duidelijkheid in de Zeeuwse politiek hard nodig. Een ding is duidelijk, met name de CDA zal alles doen om het wazige beleid te rediden, kost wat het kost. Onder andere met weer reeds vage belof ten". Dit harde oordeel velde PPR-li'jstaanivoerder Constant van Waterschoot op een ver kiezingsbijeenkomst te Hoofd plaat. „De PPR is een radicale partij", zo vervolgde hij. „Dat betekent echter niet een partij van extremisten, of van oproer kraaiers, maar een partij van open, eerlijke consequente be stuurders, die geen standpun ten verdoezelen". Zolang er langs het kanaal Gent-Terneuzen en met name bij Sas van Gent nog voldoen de industrieterrein aanwezig is moet er geen industrie komen op de Axelse vlakte. De PPR is ook geen voorstander van zeehavenontwikkeling bij Os- senisse. Deze standpunten maakte het Kamerlid Waltniians van de PPR kenbaar tijdens zijn bezoeK aan het gemeentebe stuur van Terneuzen in ver band met de komende Staten verkiezingen De heer Waltmana was in gezelschap van zijn Zeeuwse geestverwanten Van Water schoot en J. van de Voorde. Zij lieten zich door burge meester Aschoff en de wet houders Huijbrecht en Hol in formeren over de wensen die bij het Terneüzense gemeente bestuur leven. Eerder op de dag ontvingen B. en W. van Terneuzen de kandidaat-Statenleden van DS 70, mevrouw Glas-Marshall en de heer Weber. Zij lieten zich In het bijzonder inlichten over het voortgezet onderwijs in Terneuzen. (Van onze correspondent)' SLUIS De Sluise rijkspo litie heeft zaterdag een 15- en een 16-jarige knaap uit Brus sel in de kraag gegrepen, die enkele diefstallen, in Sluis, ge pleegd, op hun geweten had den. Aanleiding tot de aanhou ding wais heit wegnem en van enkele dekens bij de firma Batoslaeue. Bij verhoor bleek, dlait zij zich ook schuldig had den gemaakt aan inbraak in een garage, waar zij eveneens enkele dekens en een tas met boodschappen hadden gestolen en aan twee diefstallen van le vensmiddelen en enkele luxe aanstekers uit winkels. Ze worden er ook van ver dacht een bromfiets ter waar de van f 1.700 te hebben mee genomen. Na deze te hebben gedemonteerd werden de on derdelen niaibi'j De Stenen Beer in de vestinggracht gegooid. De benzinetank werd in brand gestoken. Omdat zij zich ook in Blanikeoberge an Kniokke hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een tweetal rijwie len en heit lichten van offer blokken in een kerk, werdien zij ma verhoor overgeleverd aan de rijkswacht te Knokken diie de jeugdige daders maar Bi-ussel transporteerde. (Van owe correspondent)' VLISSINGEN Zondag morgen vroeg hoorden functio narissen van heit politiebureau te Vlissingen een klap. Toen enkele politieagenten gingen ■kijken, ontdekten ze in de bosjes van het Beilamypark eon Toyota personenauto, die tegen een lichtmast was gere den en vervolgems in de bosjes was beland. De bestuurder had het haze- pad gekozen. Bij nadere con trole bleek, dat de Toyota een gestoten personenauto was, dia met 100-tal auto's verscheept diende te worden maar Enge land en daarvoor aan de bin nenhaven te Vlissingen stond. De auto werd aanzienlijk be schadigd. (Van onze correspondent) WISSEKERKE Een felle uitslaande brand heeft tijdens het weekend de landbouw- schuur van de heer P. de Win ter in de as gelegd. De schuur was opgetrokken uit hout en steen en in de schuur bevon den zich landbouwmachines, een personenauto, combine en twee kalveren. De beesten konden worden gered. De rest van de inhoud van de schuur ginig verloren. Hat woonhuis bleef behouden. De brandweerkorpsen vam Wissekerke en Kamperland hebben de brand met groot materieel bestreden. Zowel het bedrag vain de schade als de oorzaak zijn nog onbekend. De heer De Winter was tegen brand verzekerd. kA tegjljfo* ttp|ï& I i m Iedere week kunt u een half jaar SKOL-bier winnen door deel te nemen aan de Nationale Puzzelactie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. De 26- weken SKOL-bier (iedere week een kratje) werden aangeboden door de Ver. Ned. Brouwerijen Oranjeboom BV, Nederland. Eén voor één werden de hengsten getoond. (van onze correspondent) HULST Onder grote be langstelling verzorgde heng- stenhouderij P.A. van Liere uit het Brabantse Oud-Gastel zaterdagmiddag op de OZO- sportvelden in Hulst een heng- stenshow. Zondag werd de show in Nieuwvliet herhaald. Ook uit België was er nogal wat belangstelling, wat niet vreemd is, omdat de Neder landse paardenfokkerij in heel Europa opgang maakt. Iedere Hengst weid deskun dig voorgesteld door Van Lie re senior. De henigsten werden aan de hanid geshowd, eerst allemaal gelijk en daarna een voor een. Enkele henigsten lie ten bijzonder goed gangwerk zien. Als eerste kwam de 16-jori- ge Engelse import new-fo>rest pony Jasmijn merrie min strel, opdraven. Deze hengst heeft het predftoaat van de ju ry goedgekeurd te zijn voor drie jaren achter elkaar. Ver volgens werd Ramaino getoond, een 11-jarige blauwschimmël- hemgst, zoon van Ramzes een bekend Duits paard. Ook Ra- rmano is goedgekeurd voor drie jaren achter elkaar. Als derde werd de 6-jarige Franse halfbloedheugst Jour nalist getoond. Deze hengst voert van vaders kant Engels volbloed en stamt van moe- diers kant af van de gerenom meerde Gelderse merriestam. tam. Hilerna kwam Jelle een 6- jarige bruine hengst. Jelle is een kruisinigsprodukt tussen Trakehmer-mMaal-Holstei- ner. Hij werd caprillekampi- oan NKB 1973, en vijfde op de j.L gehouden hengstenkam- pioemschappen in springnum- mer voor dekhengsten te Den Bosch. Nummer vier was Mo derato een 3-jarige hengst, zoon van de Engelse volbloed Le Faquin uit een Hanmovera- ner merriestam. Moderato is pas goedgekeurd voor de henigstenkeuring in Utrecht. Het pronkstuk was ongetwij feld de 3-jarige donker bruine hengst München. Deze heeft als vader de Anglo-Nor- mandische keurhengst Apala- tin. München heeft de special® aandacht van de springruiter® vanwege de eenmalige inbreng van het draversbloed.

de Stem | 1974 | | pagina 3