maar en ster Gödde dreef België •ancien lannusana mde-miss Enith Brigitha wereldklasse NEL v. KOLLENBURG: VERLOSSENDE GOAL RAAS TWEEDE Aling winnaar Dorpcnomloop NEDERLAAG VAN IJ SHOCKE YTE AM tanen (KNAC) stelt positie NOC ter discussie doe dit jaar wat méér met de bondsspaarbank dordrecht/breda rentevergoeding nu tot i Szskefhedm:. V-gs-fsniM - ANWB:keumg (©-semeepaspoorfc Zevende titel Hartono RECORD VOOR IHRIKEIAÜBER VAN SPRINGEL EERSTE IN BRABANTSE PIJL „KOPTECHNIEK VAN DORT NOG NIET GEHEEL ONTWIKKELD" Nederlaag van Okker BONDSSPAARBANK DORDRECHT/BREDA Jan Timman loopt uit f KoopJnoecB,$ion' 'nW-dzzMr! sport - - 0 KNOBEL: 10 VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 25 MAART 1974 1 beiden 6,5 pnt. Ti» fers bij Goes waren C. Jan. 1. Happel en J. de Lang, |bij Vlissingen N.H. Kuy- IVan onze sportredactie) JEWACHT BIK-cou. Peter Gödde uit Koe- tit is zaterdag als eerste adigd in een amateurkoen het Belgische Kalken. Er in Kalken 140 vertrek- Gödde legde de 140 kilo- Ier het snelst af. Tweede de Belg De Clercq eu Le diens landgenoot Van feeken. dag kwam Gödde tot een lienistelijk tweede plaats in I amateurkoen in het Bel- he Haasdonk. Deze 130 ki- bter lange koers leverde overwinminig op voor Jan uit Heimkenszamd. Ad kers uit Ulvenihout werd de. Er waren in Haasdonk ertrekkera. i'an onze sportmedewerker) •s HEERENHOEK Het lercomité te 's Heerenhoek Ft zaterdagavond in hotel Kroon zijn ronde-miss ge len voor het aanstaande lerseizoen. Van de zeven ididates, waarvan er vier 's Heerenhoek afkomstig 'en, werd gekozen de 18- ge gezinsverzorgster uit burg Franeien Mannusa- 'e jury, bestaande uit dok- Zwart elé, mevrouw Rent- =ster (kapsalon) en wiel- ner Jan Raas was eenparig oordeel, dait de Souburgse meest representatieve ver- jnimg wais. Bijzonderheden rbehoudem zal Franeien nnusana dus op 9 juni en augustus de ronde-winnaars 's Heerenhoek op de ge- ilkelijike wijze compliiimen- si. Mocht zij door ziekte oi erzijds verhinderd zijn, heeft men als plaatever- ©ster achter de hand Cor- Verboom uit F/llewoutsdijk i zusje van wielrenner Ei* Verboom) die bij de miss- kiezing als tweede uit ea fcwarm. De derde prijs was r Lenite van den Dries uit Heerenhoek. Een gezellig sje en het rad van avon- r zorgden op deze goedver. 'de avond' voor de nodige iatie en het geheel werd kundig aan elkaar gepraat r de heer Yssens; eigenaar een mode-atelier in denhoek. port in 't Kort JUDO De NederiiamidBe tgewieht Joop Kominig 16 lens een imiter-nationaal Bj" laemoioli in Pdtsdam (Oost* iitslamid) om zijn kliase)se als iödie geerui-dngd. KoninS ug door tewt die finale, waar- hij van die Fransman Alg*® looir. Halfzwaarigewiloat oemit B'oot werd in ailitn W yrale dleirdie, TURNEN Pro Paltrïa u* itermeer heeft bij de naitio- turrukampioensehappM1 r jongens en jwniioreai, die Udenjerden gehouden, dnf d'e vier titels veroiyerd- reel Verstraten zegevierde de jaargang 1961 met 37,w item, Ron Lamboo was met >0 punten de sterkste bij de gans uilt 1959 en 1960, ter- 1 Dick Ooykaas met 75,20 Dten won bij de groep u» en 1958. Fred e Brouwer >V) werd. met 76,60 punt® site bij de junioen '55-'56. VOETBAL Zatateig h«' zich bij de wedstrijd IC - Lyra (4de klasse n st II) in Waard'euiburg <W ageldhedien voorgedaan miinutan voor het einde, de stand 00, raakten^ de Iers slaags, waairop scheids- ïter Stoppelenburg de sPe* Van der Sar en Van der ït (beiden WNC) sommeer* hef veld te verlaten. Toen weigerden het bevel °P rolgen, saakte de arbiter iQ e ting. 0 Enith Brigitha: Plotselinge inzinkingen. DEN HAAG (ANP) Enith Brigitha wereldtop. Het zit er dik in. Zeven jaar nadat Ada Kok voor Neder land het laatste wereldrecord zwom, staat het bijna 19- jarige Amsterdamse zwem- stertje op het punt een gooi te doen naar het meest be geerde record uit de zwem- merij, dat op de 100 meter vrije slag. De gestage ont wikkeling, die Enith sinds haar komst vanuit Curasao in Nederland heeft doorge maakt, mondde zaterdag uit in een serietijd van 57.04 seconden. Geen Amerikaanse of Oostduitse, zelfs Olym pisch kampioene Shane Gould en wereldrecordhoud ster Komelia Ender niet, hebben aan die tijd op de korte baan kunnen tippen. MANDELIEU (Reuter/AFP) Voor de tweede keer maar voor de eerste maal officieel heeft de Nederland se dames-hockeyploeg beslag gelegd op de wereldbeker. Zondag eindigde de finale van het toernooi in Mandelieu (Frankrijk) tegen Argentinië in een overwinning van 1-0. Na het succes van de heren, vorig jaar in Amstelveen, kan Nederland zich met recht 's werelds hockeynatie num mer één noemen. Doch evenals de mannelijke collega's hebben de Oranjeda mes -hun supporters lang in het onzekere gehouden. Pas kort voor het einde van de tweede vereniging (ma in to taal 92 minuten spelen) brak Nel van Kollenburg heit Ar gentijnse verzet. De onderwij zeres uit 's Heirtogenbosoh, die haar eerste belangrijke toer nooi speelde, scoorde na een korte, maar buitengewoon krachtige solo met een hand schot Nederland, dat in het toer nooi van Mandelieu (drio jaar geleden speelde het evene ment zidh af in Auckland, Nieuw Zeeland) slechts één nederlaag incasseerde in die groepswedstrijden tegen India - dankte haar overwinning aan een betere beheersing van ■de tedhniek. Qua snelheid en uithoudingsvermogen waren de Zuidamerikaanse zonder meer superieur, doch tegen de MAAGDENBURG (SID) De nieuwe Oostduitse zwem- vedette Ulrike Tauber heeft zondag bij selectiewedstrijden in het 50 meterbad van Maag denburg met 2.21.12 een nieuw Europees record gevestigd op de 200 meter rugslag. Recordhoudster was sinds de Europacupwedstrijden van 19 en 20 augustus in Utrecht de Hongaarse Andrea Hesz-Gyar- mati met 2.21.66. Solide Nederlandse defensie was meer nodag dan fysieke kwaliteiten. Beide ploegen probeerden herhaaldelijk door hot centrum te breken. Op de vleugels was er opvallend weinig aotiie. De uitslag was in zoverre tegen de verhouding in, dat Argentinië in totaal 13 korte hoekslagen kreeg te ne men, tegen Nederland slechts 3. Nel van Kollenburg, die on langs in de met 2—0 gewonnen wedstrijd tegen Engeland als international debuteerde, brak de ban, zodat nog juist werd voorkomen dart strafhoekslagen de beslissing moesten brengen. „Het is miijn eersrte toernooi en het iis een geweldige erva ring geworden", meende de Bossche na afloop. Zaterdag had Nederland zich voor de finale geplaatst door een overwinning met 1 0 op West-Duitsland. Vorig jaar ging tijdens het jubileum- toernooi in Amstelveen de ontmoeting tegen de Duitse dames verloren met dezelfde cijfers. De totaalzege ontving Oranje daardoor ook. Doch nu was hot weer de beurt van Nederland: Cora de Wilde scoorde de winnende treffer op aangeven van Nel van Kollen burg. die inderdaad kan te rugzien op een uitzonderlijk toernooi. De overige wedstrijden van zondag zijn: om de derde-vier de plaats: West-Duitsland - India 26 (20), om de vijf de-zesde plaats: België Spanje 2—0 (10), om de ze vende-achtste plaats: Frank rijk - Oostenrijk 10 (1 0). De eindstand van het toer nooi is: 1 Nederland, 2 Argen tinië, 3 West-Duitsland, 4 In dia, 5 België, 6 Spanje, ,7 Frankrijk, 8 Oostenrijk, 9 Zwitserland. 10 Mexico. (ADVERTENTIE) 6) dan Aling: Fel aanvallend gereden. ASSEN (ANP) Een fel op winst beluste Jan Aling, tegenwoordig woonachtig in Bladel, heeft zich zaterdag de sterkste getoond, in de Drentse Dorpenomloop, een klassieke wegwedstrijd voor amateurs over 165 kilometer, met start en finish in Assen. De Drent, die zich twee jaar geleden de zege op het laatste moment ontnomen zag worden door Henk Poppe, reed zeer aanvallend. Aling wist zich gesteund door sterke ploeg- makkers als Sehür, Van den Hoek, Schuiten, Lenfering en Snoeyink. Het was een zware wed strijd. Door de sterke wind kreeg d'e koers het karakter van een afvalrace. Ongeveer halverwege ontstond er een kopgroep van 26 renners, on der wie aille sterkeren van de Kettingformatie. Zeventien ki lometer voor het einde, bij Hooghalen, sprongen Alimg, Raas en Snoeyink opnieuw weg en omdait het peloton werd afgeremd door Van den Hoek, Schuiten, Lenferink en Scnür kon het trio nog een voorsprong nemen van een halve minuut. Met twee ren ners van Ketting in de kop groep was er immers een grote kans op de zege voor een lid van deze stad. Het werd ten slotte Aling, die in de sprint Raas geen kans gaf. Snoeyink werd derde, de voor de NMB- ploeg debiterende Ben Groen eindigde als vierde. De uitslag: 1 Jan Aling Bla del 165 km. in 4 uur 4 minu ten 23 seconden, 2 Jan Raas 's-Heerenhoek z.t., 3 Herman Snoeyink Denekamp op 2 sec., 4 Ben Groen Steenwijk op 37 sec., 5 Juul Brussing Boven kerk z.t., 6 Wil van Helvoii-t Tilburg z.t„ 7 Aad van den Hoek Dirksland z.t., 8 Jan Bakker Eenrum z.t., 9 Piel Kuis Vlijmen z.t., 10 Roy Schuiten Zandvoort z.t., 11 Fiits Schür Diemen z.t. ZAALHANDBAL De dames van Swift Roermond zijn gisteren weer zaalhand balkampioen van Nederland geworden. Een gelijkspel, van 77, in de beslissingswed strijd tegen Niloc in Ede was voldoende voor de Roermond- se ploeg, die de titel behaal den op basis van haar beter doelgemiddelde uit de compe titie 2.205 voqr Swift, 1.846 voor Niloc. LEEUWARDEN (ANP) In de 6e ronde van het Frie- sche Vlagtoernooi om het schaakkampioenschap van Ne derland heeft Jan Timman zijn voorsprong vergroot door een magistrale overwinning op Jaap Vogel. Hoewel achter hem Donner en Ree zich (ein delijk) opmaken voor de ach tervolging is het de vraag of het al niet te laat is want met nog 5 ronden te spelen heeft kandidaat grootmeester Jan Timman een comofrtabele voorsprong van anderhalve punt opgebouwd. Uitslagen van de 6e ronde: Timman -Vogel 10, Baljon - Emklatar 10, Ree - Langewg 10, Sosoniko - Ligterink Donner - Van Dop 10. Schalt - Hartoeh 10. De stand is nu: 1 Timman 5, 2 tot 6 Donner Vogel Sosonko Vam Dop en Ree 3 Va, 7 Scholl 3, 8 en 9 Ligterink en Lange- weg 2Va, 10 Hartoeh 2V4, 11 en 12 Baljon en Emklaar 1.5, Op grond van die prestatie en vooral de tussentijd op de 50 meter van 27.42 seconden, mag men hopen dat Enith zich nog deze zomer en dan bij voorkeur tijdens de Europese kampioenschappen in Wenen zal aandienen als de opvolgster van zwem- grootheden als Dawn Fraser, Shane Gould en Komelia En- der. Tenzij Oast-Duiitslamid weer net zo'n storm laat razen als het vorige seizoen, toen Kor- nelia Ender een hele seconde van het wereldrecord weg sneed (Van 58.5 seconden naar 57.54). De laatste be richten duiden daair niet op. Komelia was bij de Oost duitse wintenkampioemschap- pen in Rostok zeven tiende van een seconde minder snel dan Enith. Het tweede „tenzij" betreft Enith Brigitha zelf. Hoewel haar prestatie-curve van jaar tot jaar beter wordt, heeft ze plotseliinig „black ouits". Zoals zoodag op de tweede dag vian de nationale winterkam pioenschappen, toen ze in de vrije slag-finale meer 'dan een seconde langzamer was dan in de series de dag tevo ren en ze op de 100 meter rugslag toch ooik een spe cialiteit van haar volko men onverwacht verloor van de onorthodox, als een zaag door het water gaande 15- jarige Paula van Eyk. „We hadden juist alles op die 100 meter rugslag gezet", vertel de trainster Wil Storm. „Ze behoefde de vrije slag finale alleen maar te winnen om zich te sparen voor de rug slag. Maar ineens ging het niet. Dat heeft Enith wel meer. Het is geen kwestie van conditie. Dat bewijst wel de uitstekende 200 meter wisselslag, die zij erna zwom. Ik heb er geen ver klaring voor". Ook bondscoach Bert Sit ters weet niet precies wat hij moet denlben van zo'n plotselinge terugval. „Wel weet ik dat Enith zich de laatste tijd meer op de vrije slag heeft geoont entreerd dan op de rugslag". Een ver standige keus, zo lijkt het. Op de sprint van de borst- crawl iis het Amsterdamse meisje momenteel wereldtop, zelfs als men incalculeert dat ze op de 50 meter baan wat zal moeten prijsgeven we gens het geringer aantal keerpunten. Op de rugslag echter zijn het Canadese meisje Wendy Cook en de nieuwste Oostduitse ontdek king Ulrike Taubert bezig nieuwe wetten te stellen. Eniths winnende tijd op de 200 meter rugslag (2.22.13) ligt bijvoorbeeld bijna zes seconden boven de prestatie van Ulrike Taubert in Ros tock. Met dezelfde realiteit moet de meest gelauwerde zwemster van de winterkam- pioenschappen, de veertien jarige José Damen, rekening houden. De Brabantse „wa tervlo" pakte de titels op de 100 en 200 meter vlinderslag en de 200 en 400 meter wis selslag. De laatste twee af standen in nieuwe recordtij den: 5.00.62 en 2.25.12. Ui terst knappe prestaties, voor al die op de 400 meter. Daar op is afgezien van wereld kampioene Gudrun Wegners eenmalige prestatie (4.57.51) dezelfde Ulrike Taubert tot onder de vijf minuten geko men (4.59.15). Op de halve afstand is het verschil met de „nieuwe" Oostduitse veel groter: bijna vijf en een hal ve seconde in het nadeel van José Damen. „We kunnen bij de Euro pese kampioenschappen in Wenen tien medailles halen", heeft bondscoach Bert Sitters enige tijd geleden de elub- trainers gezegd. De feiten van de winterkampioen- schappen geven hem nog wel geen gelijk, maar wijzen toch wel enigszins in die richting. Zonder dwang van een definitieve selectie (zo als twee jaar geleden voor de Olympische Spelen) of li- mietenidrempel voor een kan- didatenploeg (zoals vorig jaar voor het wereldkampi oenschap) werden niet min der dan acht nationale re cords verbeterd en was de sterkte in de breedte groter dan vorig jaar. De vijf he renrecords, waarvan apothe kersassistent Hans Elzerman er drie voor zijn rekening nam, zijn echter evenzovele aanwijzingen voor de nog steeds magere kwaliteit van het henenzwemmen. Ton van Klooster, teruggevallen tot het leger van gelegenheids- zwemmers, pakte de titel op de 200 meter vrije slag. Bert Bergisma, alleen iin training omdat hij zwemmen bij zijn hobby, de moderne vijf kamp, kan gebruiker, was het snel ste op de sprint. Van de heren zal Nederland het vooralsnog niet moeten heb ben, ook al ziet Bert Sitters in de jongere lichting, met name Karim Rersaang en Ronald Wouitering, lichtpun ten. De meisjes vormen als vanouds de ruggegraat van het Nederlandse zwemmen. Vooral nu Anke Rijnders een alleszins bevredigende come back maakte. De conditie is er nog niet helemaal, maar op de 100 meter bleef het Amersfoortse meisje, dat dit voorjaar eindexamen havo doet, ruim binnen de minuut. Evenals trouwens de Eindho- vense Veronica Stel. Met Hansje Bunschoten er bij zou een vrije sla'g-estafet- tevan wereldklasse z.jn te formeren. Maar Hansje, wier moeder ernstig ziek is, bleef aan de kant. Zonder verkla ring of toeiichtmg. „Vraag maar aan memeer Sitters, wat er aan de haod is", was alles wat ze losliet. Sitters' kennis dateert al vam enige maan den her, toen bij de Naar- demploeg een virus-infectie werd ontdekt. Aninemarie Groen is daarvan in zoverre hersteld, dat ze weer mee kon doen. Hansje bleef aan de kant. Waarom „Ik weet het niet", aldus Sitters, „maar ik ben wel, bang dat het afgelopen is met haar als zwemster". Jong talent biedt zich reeds aan om de open gevallen plaats in te nemen. Twee veertienj arigen: Ada Pars en Linda Faber, bleven nu nog juist boven de zestig seconden-grens. Maar dat was waarschijnlijk eerder te wijten aan overbelasting dan aan onvermogen. Vooral Lin da Faber zwom het ene num mer na het andere en stak in dat opzicht zelfs „duizend poot" José Damen naar de kroon. Of dat allemaal zo verstandig is geweest, zal de toekomst leren. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (AFP-SID) De Belg Herman van Springel heeft gisteren in Brussel de Brabantse Pijl gewonnen. Hij legde de 178 kilometer af in vier uur en acht minuten. Tweede werd Frans Verbeeck (Bel) op 45 seconden en derde een andere Belg, Freddy Maertens die met nog vier an dere renners 53 seconden ach terstand had. Beste Nederlan der was Henk Prinsen met een veertiende plaats. Eddy Merokx was oradanks zijn lichte longontsteking van de afgelopen dagen wel ge start, maar hij gaf met de gehele Moltieniploeg op na 120 kilometer, omdat de ronde slechts als training werd be schouwd. De uitslag is: 1 Van Sprin gel Bel 178 km in 4 uur, 8 min., 2 Verbeeck Bel op 45 sec., 3 Maertens Bel op 53 sec., 4 Pinters Bel z.t., 5 Da vid Bel z.t. 6 Degeest Bel z.t.. 7 Swerts Bel z.t, 8 Abelshau- sen Bel op 55 sec., 9 Doyen Bel op 1.05, 10 Bracke Bei op 2.05, 14 H. Prinsen Ned. op 2.20. 25 W. Prinsen Ned. z.t (Van onze sportredactie)'. AMSTERDAM Gistera vond laat was George Knobel bereid aan onze krant toch nog commentaar te leveren op da wedstrijd PSV - Ajax. Op da vraag waarom hij johan Nees- kens toch een van zijn sterk ste spelers, in de eerste helft op Edström had gezet en niet Van Dort, antwoordde Knobel: „Ik heb de laatste tijd veel wedstrijden van PSV gezien. De Eüulhovenarem spelen in de aanval enorm vaak over Edström. Daar de koptechniek van Pim van Dort nog niet helemaal ontwikkeld is, achtte ik het beter dat Neeskens, die als bedwinger van gevaarijke tegenstanders immers een gro te faam heeft, Edström zou bewaken. Het doelpunt van Lubse, met het hoofd gescoord, heeft de juistheid van mijn stelling ten aanzien van het koppen van Van Dort aange toond". Over zijn houding zaterdag tegenover de pers zei Knobel nog: „Ik heb de pers tot na denken willen stemmen door een misschien achteraf wat te felle toespraak. Mijn bedoeling was de heren journalisten zich te laten realiseren hoe licht ze soms iemand veroordelen". Knobel somt enkele punten op: Fadrhonc in de vernieling geschreven, een vernietigend artikel over Hollink, gevolgd door diens ontslag (een half jaar later) het niet te woord willen staan van de pers door Ernst Happel, en de poging bij Feyenoord de spelers tegen Coerver op te zetten. „AHe- maal zaken die tot nadenken stemmen", aldus KnobeL TUCSON (RTR) Tom Okker is er niet in geslaagd de finale van het internationa le toernooi van Tucson binnen te stappen. Hij verloor in de halve finale kansloos met 16 46 van de Amerikaan Ar thur Ashe. Okker had weinig in te brengen tegen de ijzer- sterke service van Ashe en de prachtig getimede passeersla- gen. De andere finalist is de als eerste geplaatste Australiër John Newcomlbe, dlie na span nende strijd m®t 75 67 7 6 van zijn aartsrivaal Stan Smiilth (VS) won. Newcombe zegevierde in de laatste tie break mieit 73 VOETBAL Tijdens de in Kampen gespeelde wed strijd in de eerste klasse ama« teurvoetbal heeft zich 'n merk waardige broedertwist afge speeld. Dick Kiel maakte op een gegeven moment aanmer kingen op de leiding van scheidsechter Bouw. Broer Henk Kiel, de ex-amateurin ternational en aanvoerder van Go Ahead Kampen, maakte zich hierover zo boos dat hli Dick liet vervangen. LONDEN (ANP) Voor do zevende achtereenvolgende keer maar met meer moeite dan ooit heeft Rudi Hartono heslag gelegd op de titel in het herenenkelspel bjj de Al- England badmintonkampioen schappen. De 24-jarilge Indonesiër die bepaald minder flitsend ope reerde dan bij voorgaande gele genheden, had grote moeite met de Maleisiër Punch Guna- lan, die de eerste game won met 15—8. Het was de tweede game in zeven jaar die Hartono in een aid England-finale moest afstaan. Maar voorlopig ook de laatste, want de Indo nesiër vermande zich en door stond de derde „driegen,er" in drie dagen: 815 15S 15 10. In de tweede game heeft Gunalan (30), die zich nu uit de wedstrijdsport terugtrekt nog een voorsprong gehad van 7—1. Het damesenkelspel ging naar de Japanse Hiroe Yuki, die in de halve finales Joke van Beusekom had uitgescha keld. Yuki won met 11-6 en 1217 van de Britse Gillian Gilks in een partij, die aan zienlijk minder spannend was dan de ontmoeting Yulri-Van Beusekom. waarin de Neder landse nog een game pakte. LJUBLJANA (ANP) Het Nederlandse ijhockeyteam zal de zo verrassende overwinnin gen uit de eerste twee ontmoe tingen in het wereldkampioen schap nog hard nodig hebben om degradatie uit de B-groep te ontgaan. Na de ontnuchte- ronde nederlaag van 53 te gen Japan en met de wedstrij den tegen de superieur geach te Amerikanen en Westduit sers voor de boeg zal Neder land ongetwijfeld weer afzak ken naar de regionen waar het voor het begin van dit toer nooi werd geacht te staan, na melijk de onderste. Hoewel de Nederlandse equipe met John McDonald weer in de basisopstelling ui terst nerveus begon (Dick I)e- cloe miste voor open doel) wist Jack de Heer na nauwe lijks een minuut in de tweede periode (eersten speeltijd 1 2) Nederland op een voor sprong vam 32 te bremgen De ploeg draaide daarna "rg soepel en leek het kunststuk vam de eerste twee dagen te herhalen. De Japanse doelman Otsubo reageerde echter knap od een aantal goede schoten. Met nog iets meer dan viei minuten te spelen in die twee de speeltijd veerde Japan op. Nadat Nederland wederom was vervallen in zijn vaak be kritiseerde harde spel, zorgde Matsuda voor de gelijkmaker en terwijl Guus Bakker op de strafbank zaït. was het Iwamo- to die Nederland op een ach terstand zette. Evenals aan het einde van de eerste periode kon de ploeg van coach Ja stremski weer met één doel punt achterstand de kleedka mer opzoeken. Uiteindeiijik bleek de te har de spelopvatting de oorzaak van het verlies. Bij de stand van 45 verwondde Guus Bakker een Japanner en dat kostte hem vijf strafminuten Nederland leek die tijd nog ongeschonden door te komen, maar vijf seconden voordat Bakker het ijs weer op mocht, scoorde Ywamorto 46. Met nog twee en een halve minuut te gaan, kon Hunting na een solo de achterstand terugbren gen tot een doelpunt (56) maar de Jappers hielden het initiatief. Met captain Hans Christ iaans op de strafbank bepaalden de Aziaten snel de eindstand via 57 op 58. De Nederlandse doelpunten (Deeloe was ma twee wedstrij den topscorer van het toer nooi) kwamen op naam van Simons, de Graauw, De Heer Mc Donald en Hunting. De Nederlanders, die volgens Ja- stremski na de verrassende toëmooiopeming al dachten dat ze bij de top behoorden, zuilen het verlies tegen de Verenigde Staten, West-Duitsland zo klein mogelijk moeten houden om in de laatste twee ontmoe tingen (Vrijdag Oostenrijk, zaterdag Zuid-slavië) met op nieuw naar de C-groep te worden gespeeld. Vooral de conditie zal in dit toernooi een factor van belang blij ken. WÜERRENNEN De wegwedstrijd Reggio Calam- bria is gewonnen door de jon ge ralliaanise wielrenner Franco Mosar. In die sprint versloeg hij de Belg Roger de Vlae- mimek, die ais een van de grote favorieten werd be- UTRECHT (ANP) Tij dens de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die zaterdag in Utrecht werd gehouden heeft Hans Koomen, in 1972 chef d'equipe van de Olympische atletiekploeg, de positie van het Nederlands Olympisch Co mité ter discussie gesteld. „De Nederlandse sportwe reld zal met het NOC tot een discussie moeten komen over de plaats van het Olympisch Comité in het nationale sport gebeuren. Bij de selectie van deelnemers aan de Olympische spelen ontstaan er elke keer oroblemen. Er komen frustra ties door het niet verkiezen van sportlieden, die eigenlijk wel voor uitzending in aan merking hadden moeten ko men. De positie van het NOC in het nationale sportgebeuren berust op traditie en bepaalde administratieve situaties uit het verleden. Mede daardoor heeft het NOC het recht ge kregen de deelnemers aan te wijzen voor Olympische spe len'. De heer Koomen haalde liet voorbeeld aan van vijf- kampster Miep van Beek, die niet voor München werd aan gewezen en daarna met de be oefening van topsport stopte. Hij pleitte voor de instelling van een onafhankelijke com missie van deskundigen, die uiteindelijk zal moeten beslis sen over de uitzending. „.Te krijgt daardoor in elk geval de situatie dat echte deskundigen de kwaliteiten van een top sporter beoordelen"

de Stem | 1974 | | pagina 11